Jump to content

Samsung Galaxy S7 (SM-G930F)


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα.

Τα 2 χρόνια συνολικά της εγγύησης του κινητού εννοείς ότι έληγαν, ή ο 1 χρόνος εγγύησης της μπαταρίας;

Σίγουρα εννοεί τα 2 χρόνια, διότι το κόστος που λέει είναι μόνο για τη μπαταρία σαν ανταλακτικό, μετά το πέρας του ενός έτους εγγύησης και πριν τη λήξη της ολικής εγγύησης στη διετία.

Από ακριβώς την ίδια προσωπική εμπερία σου απαντώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά, μπορώ να κάνω αλλαγή rom και να περάσω την ελληνική, είναι εύκολη η διαδικασία?

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία είναι σχετικά εύκολη αν ρίξεις ένα διάβασμα θα δεις ότι δεν είναι κάτι το ιδιαίτερα δύσκολο Βασικά τρία πέντε πραγματάκια πρέπει να προσέξεις την ώρα που το κάνεις Τι θα επιλέξεις και τι όχι και είσαι έτοιμος Αν μιλάμε πάντα για τις γνήσιες ρομ από το sammobile

Εκεί Επίσης θα βρεις και τη διαδικασία είναι σχετικά εύκολη και την περιγραφή του site ακριβώς πώς πρέπει να γίνει

 

https://www.sammobile.com/firmwares/galaxy-s7/SM-G930F/

 

Εννοείται πως δεν μπορείς να πας προς τα πίσω σε εκδόσεις παρά μόνο ίδιες οι μπροστά

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by agriniopk
Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία είναι σχετικά εύκολη αν ρίξεις ένα διάβασμα θα δεις ότι δεν είναι κάτι το ιδιαίτερα δύσκολο Βασικά τρία πέντε πραγματάκια πρέπει να προσέξεις την ώρα που το κάνεις Τι θα επιλέξεις και τι όχι και είσαι έτοιμος Αν μιλάμε πάντα για τις γνήσιες ρομ από το sammobile

Εκεί Επίσης θα βρεις και τη διαδικασία είναι σχετικά εύκολη και την περιγραφή του site ακριβώς πώς πρέπει να γίνει

 

https://www.sammobile.com/firmwares/galaxy-s7/SM-G930F/

 

Εννοείται πως δεν μπορείς να πας προς τα πίσω σε εκδόσεις παρά μόνο ίδιες οι μπροστά

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φοβάμαι μην το χαλάσω, λογικά κάπου εδώ μέσα θα υπάρχουν οι οδηγίες και στα ελληνικά?

Κάποιο back up πρόγραμμα?

 

Στάλθηκε από το Lenovo TB-8703F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ταξιδάκι από τα βόρεια προάστια στο Χαϊδάρι (Smartec) και για μένα σήμερα.

Το κινητό στους 11 μήνες από την αγορά του. Το πήγα για έλεγχο μπαταρίας.

Τελικά μέσα σε 1,5 ώρα έγινε αντικατάσταση μπαταρίας και κεντρικής πλακέτας (!), ενώ μου δώσανε και νέο φορτιστή + καλώδιο. Κόστος μηδέν.

Αυτό με την πλακέτα και τον φορτιστή με προβλημάτισε λίγο ομολογώ.

Edited by stark
Link to comment
Share on other sites

Δε σου ειπαν τον λογο της αντικαταστασης? Και ολα αυτα μονο με το κοστος αλλαγης της μπαταρίας?

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Δε σου ειπαν τον λογο της αντικαταστασης? Και ολα αυτα μονο με το κοστος αλλαγης της μπαταρίας?

 

Εκανα edit και πρόσθεσα... "Κόστος μηδέν".

Δεν πλήρωσα τίποτα.

 

Οταν είδα τον νεο φορτιστή + καλώδιο, ρώτησα την κοπέλα αν συνδέεται η ζημια στην πλακέτα με ...την φόρτιση. Υπόψιν εγω δεν τους πήγα τον φορτιστή μου εκει, απλά ήταν δωράκι (?) αυτά που μου εδωσαν μαλλον.

Δεν ήταν ξεκάθαρη η απάντησή της. Με ρώτησε πώς το φορτίζω, της είπα οτι κατά κύριο λόγο το φορτίζω ασύρματα με Samsung ασύρματο φορτιστή (και καλωδιο και USB πριζακι επισης Samsung), και πολύ σπάνια με Anker ασύρματο φορτιστή ο οποίος όμως συνδέεται με original Samsung USB πριζάκι.

Μου ανέφερε ότι η αλλαγή έγινε εν μέρει προληπτικά, χωρίς να ξεκαθαρίσει αν εννοούσε την μπαταρία ή την πλακέτα, ή ..και τα δύο.

Απλα μου είπε να προτιμώ τους αυθεντικούς SAMSUNG φορτιστές και καλώδια για να είμαι safe από δω και πέρα.

Edited by stark
Link to comment
Share on other sites

Αρα υπονοει οτι η φορτιση με μη γνησιο φορτιστη προκαλεσε το προβλημα στην πλακετα και την οποια πτωση στην αποδοση της μπαταρίας :confused:

Αξιοσημειωτα παντως ειναι οτι σου εδωσαν δωρο φορτιστή καλώδιο για να φορτιζεις "σωστα" και πιο σημαντικο δεν "πατησαν" πανω στην φορτιση με τον Anker για να σου πουν ιστοριες περι δικης σου ευθυνης κλπ, που εχουν ακουστει πολλες φορες σε service αλλων εταιρειων για προφανεις λόγους - well done!

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Από ότι είπαν ούτε s8,note 8 δεν θα το πάρουν

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

https://www.androidauthority.com/samsung-one-ui-s8-note8-923609/

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

Το άρθρο αυτό πάντως λέει πάρα πολλά και στην ουσία ένα τεράστιο τίποτα !

Γεμάτο υποθέσεις και μεγάλα "αν" που ακολουθούνται από άλλα "αν" και με το συμπέρασμα να είναι τελικά ότι κατά 99% το "αν" θα είναι ένα μεγάλο..."δεν". Ο τύπος στο συγκεκριμένο site μάλλον κλήθηκε να γράψει ένα clickbait άρθρο με συγκεκριμένο minimum αριθμό λέξεων και κατέληξε σε αυτό το τραγικό αφήγημα χωρίς ήρωα, χωρίς υπόθεση, χωρίς κανένα νέο που να είναι ...νέο σε ό,τι αφορά το S7 και μόνη εν μέρει χρήσιμη πληροφορία το ότι το Pie έχει γίνει ported στο S7, που κι αυτό βέβαια οι περισσότεροι το ξέρουμε, αλλά κι εκεί υπάρχουν κι άλλα πολλά "αν" και προϋποθέσεις, καθότι αφενός υπάρχουν σημαντικά προβλήματα με το συγκεκριμένο port, κι αφετέρου πρέπει να έχεις ρουταρισμένο το S7 σου (που δεν ψήνονται όλοι για κάτι τέτοιο - προσωπικά δεν είμαι αρνητικός να το ρουτάρω μετά το τέλος της εγγύησης).

 

p.s. οι παραπάνω ενστάσεις προς τον συγγραφέα του άρθρου κι όχι προς τον Θέμη :)

Link to comment
Share on other sites

Έτσι οπως τα λες! Και για να ειμαστε ειλικρινεις, ουτε Pie, ουτε UI θα δουμε κατι που ειναι μεσα στο εξαρχής γνωστο πλάνο των αναβαθμισεων 2ετίας και security updates 3ετίας

Περαν αυτου, που ειναι αρκετα ισσοροπημενο, υπάρχουν 2 επιλογες: Lineage OS ή καινουργιο κινητο :)

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορουμε να περασουμε το καθε νεο security update μονοι μας γιατι αν ειναι root το κινητο, δεν παιρνει αυτοματα αυτα τα updates?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, μετα το τελευταίο security update που εκανα χθες (oraio) ρεν δουλευει κανενας αισθητηρας πλην του δακτυλίκου αποτυπώματος. Δοκιμασα wipe cache αλλα τιποτα.Επισης σε safe mode δεν δουλεύουν παλι οι αισθητηρες.Τελος με *#0*# οι αισθητήρες

φαινονται να ναι και παλι τελειως ανενεργοι.

Εχει αντιμετωπίσει κανεις παρομοιο προβλημα;

 

Υ.Γ. Η εγγυηση μου εληξε πριν 2 βδομαδες...

Link to comment
Share on other sites

Ειχα αντιμετωπισει πρόβλημα ΜΟΝΟ με τον proximity sensor όταν ειχα κανει την αναβάθμιση σε nougat. Ειχα δοκιμασει τα πάντα και ήμουν ετοιμος για το service, μέχρι που διορθώθηκε με την έσχατη λύση - factory reset. Δοκιμασε το!

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτη ειναι μια λυση αλλα δε βλεπω να φτιαξει.Διαβασα σε ξενα φόρουμ οτι παρόμοιο προβλημα εχει συμβει και σε s8 και αντικαθιστουσαν της μητρικές στο service.
Link to comment
Share on other sites

Κατα ενα παραξενο τροπο μετα απο πολλοστη επανεκκίνηση ξεκολησαν οι αισθητήρες...ειδομεν τις επομενες μερες αν παρουσιασει τιποτα πάλι.
Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνω στις κλήσεις τηλεφώνου - ρυθμίσεις και προσπαθώ να βρω τις κλήσεις wifi και δεν μου τις εμφάνιζει. Κάνω κάτι λάθος; Για να δω εάν δουλεύει το volte.
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις συμβατή rom πρέπει να το φλασάρεις για να δουλέψει. Αν είναι αγορασμένο από Σκρουτζομάγαζο έχεις αρκετές πιθανότητες να είναι αυτή η περίπτωσή σου.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό έχει αγοραστεί από you.gr Δεν θέλω να μπω σε διαδικασία αλλαγής rom οπότε το αφήνω όπως έχει.
Link to comment
Share on other sites

Για πήγαινε ρυθμίσεις -> πληροφορίες για το τηλέφωνο -> πληροφορίες για το λογισμικό και δες τι γράφει στο αριθμός κατασκευής.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S7 (SM-G930F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...