Jump to content

Xiaomi Mi 5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν σε ενδιαφέρει η μεγάλη μνήμη ( πανω των 100gb ) το pro βγαίνει στα 470 ευρώ.

http://www.to2c.com/xiaomi-mi5-5963.html

Προς το παρον το pro εχει την αρχικη τιμη που εχουν όλες οι νεες συσκευές.

Οταν θα πέσει η τιμη του όπως επεσε και στου S7 θα γινει πιο θελκτικό .

Μην ξεχνάμε πως το S7 ξεκίνησε κάπου στα 700 ευρώ.

 

Στο S7 στα 533 θα πρέπει όμως να προσθέσεις μια sd ( υπολόγισε για μια καλη SDHC SDXC 80MB/s UHS-I των 128gb γύρω στα 40ευρω )

Αρα διαφορά 103 ευρώ ( αν παρεις κάποια φθηνότερη sd noname βγαίνει φθηνότερα)

Το S7 λενε πως εχει καλύτερη καμερα αλλα το mi5 έρχεται με νεου τύπου usb-c θύρα και ir blaster συν την ανθεκτικότητα της κεραμικής επαφανειας ( ετσι λενε τουλάχιστον)

 

100 ευρω πανω για καποιον που θελει να κρατησει μια συσκευη για καιρο η οποια θα εχει εγγυση και servise και θα ειναι αμεσα διαθεσιμη, ειναι μια πολυ καλη επενδυση! 100 ευρω πανω επισης συμφωνα με το καταστημα που παραθετεις στο Link το οποιο δε το γνωριζω και δε ξερω τα περι αξιοπιστιας του. Επισης να αναφερουμε οτι μεχρι να γινει διαθεσιμο (γιατι τωρα θα φυγουν οι προπαραγγελιες και μεχρι να γινει αυτο θα πεσει και αλλο η τιμη του s7) θα περασει κανας μηνας ακομα.

Οποτε για να σε μπερδεψω ακομα περισσοτερο, δαγκωτο mi4s απο μενα και καλη ανασταση:p

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μια χαρά είσαι.

Αφου κατεληξες...

Το web store πάντως είναι από τα διαφημιζομενα του my phone

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=371679

 

Γιατί θέλεις να με μπερδεψεις;

Link to comment
Share on other sites

Η τιμη του Mi5 pro ηταν 450€ δεν ξερω γιατι ανεβηκε παντως δεν θα επρεπε να εχουμε υποψιν την τωρινη τιμη μιας και ειναι τιμη Pre-sell και δεν ειναι σταθερη οταν θα σταθεροποιηθει πιστευω θα ειναι γυρω στα 430-450€ και τοτε θα πρεπει να τα βαλετε κατω και να διαλεξετε αναμεσα σε Xiaomi και καποια αλλη σε παρομοια τιμη.. Εγω προσωπικα αν ειχα 430-450€ δεν θα εβρισκα ευκολα αλλα 100 για να παω σε S7 αλλα ουτε και θα ηθελα για κινητο να δωσω τοσα λεφτα! Με καλυπτει και μια συσκευη σαν το Redmi note 3 pro απλα ηθελα κατι πιο Premium με το Mi5 pro το οποιο θα δουμε απο Ιουνιο αν το δουμε.. Εγω δεν αντεχω αλλο θα παρω το Mi note pro και αν βγει συντομα το Mi5 Pro θα το πουλησω ισως για να το παρω..
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε και η πρώτη developed Greek rom για το mi5.

καλημέρα και Χριστός Ανέστη σε ολους...

Την πέρασα εχθές και την τεστάρω , μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κατι περίεργο δουλευει άψογα...θα δω και την μπαταρια σήμερα πως θα πάει, βέβαια περιμένω την stable.

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Θα σας παρακαλέσω να αποφύγετε τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς και τις συγκρίσεις με άλλες συσκευές και να επικεντρωθείτε στο Mi5. Χρόνια πολλά, Χριστός Ανέστη.
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είσαι.

Αφου κατεληξες...

Το web store πάντως είναι από τα διαφημιζομενα του my phone

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=371679

 

Γιατί θέλεις να με μπερδεψεις;

 

Οχι τοσο για να σε μπερδεψω, αλλα για να μην υπαρχουν υποψιες fanboy-σμων. Εκτος αυτου για mid range συσκευη μου δινει περισσοτερα απο το αντιστοιχο 64αρι mi5 σε καλυτερη τιμη. Τι 808 τι 820, ολα τρεχουν το ιδιο καλα! Τα νουμερα των antutu τα αφηνω σε αυτους που τα πιστευουν...

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα έχουν κάνει οι εταιρείες με τις ναυ-αρχiδες τους οντως τα mid range δείχνουν πιο τιμιες προτάσεις αφου τις περισσότερες φορές έρχονται με πιο πληρη χαρακτηριστικά όσο αφορά τις παροχές.
Link to comment
Share on other sites

dimgeo δεν εχει θεμα το σασι κανεις δεν παιρνει το κινητο του και αρχιζει να το λυγιζει στα καλα καθουμενα στην τελικη εχουν σπασει και αλλα πολυ πιο ακριβα κινητα..

 

----- προσθήκη μηνύματος 59 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Οντως μονο με Developer εχεις εβδομαιδαια updates? Νομιζα και με την Official η την Ελληνικη..

 

Ευχαριστω και για της πληροφοριες

Δεν χρειάζεται να το λυγισει,ας το βάλει στην πίσω τσέπη ενός.στενού τζιν και να καθησει.έκαναν ελλειπή δουλειά.Κανένα κινητό Ούτε των 50 ευρω δεν έχει σπάσει έτσι εύκολα..Εγώ ψάχνω για κινητο,για πιο λόγο να το πάρω που δεν υπολογίζω τα κινητά μου κάθομαι επάνω,μπορει να πάρω μια στροφή με το αυτοκίνητο και απο το καθισμα να σκάσει στην πορτα και να πάει πίσω...και πληροφοριακα μου έχει σπάσει οθόνη μονο απο ενα 6150 νοκια και απο το oppo find 7 το οποιο ρο έσκασα με όλη μου την δύναμη στο τσιμεντο με την οθόνη..Μέχρι και το s3 που είχα δεν είχε πάθει τίποτα πέρα απο τα ξεβαμενα πλαστικα και καλα

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by dimgeo

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να το λυγισει,ας το βάλει στην πίσω τσέπη ενός.στενού τζιν και να καθησει.έκαναν ελλειπή δουλειά.Κανένα κινητό Ούτε των 50 ευρω δεν έχει σπάσει έτσι εύκολα..Εγώ ψάχνω για κινητο,για πιο λόγο να το πάρω που δεν υπολογίζω τα κινητά μου κάθομαι επάνω,μπορει να πάρω μια στροφή με το αυτοκίνητο και απο το καθισμα να σκάσει στην πορτα και να πάει πίσω...και πληροφοριακα μου έχει σπάσει οθόνη μονο απο ενα 6150 νοκια και απο το oppo find 7 το οποιο ρο έσκασα με όλη μου την δύναμη στο τσιμεντο με την οθόνη..Μέχρι και το 23rd που είχα δεν είχε πάθει τίποτα πέρα απο τα ξεβαμενα πλαστικα και καλα

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αδελφέ δυο φορές έκατσα απο λάθος πανω στο mi5 μου και δεν έσπασε ουτε στράβωσε , ειναι βαρετό να ακούς και να βλέπεις την καθε μλκ που ανεβάζει καθε τυχάρπαστος στο youtube , ούτε δυναμόμετρο εχει το βίντεο οστε να ξέρουμε πόση πίεση του άσκησε ο τύπος , και εμπας την περίπτωση δώσε μου οποιαδήποτε τελευταία ναυαρχίδα ανεξαρτήτως κόστος και πίστεψε με θα στο σπάσω πολύ εύκολα και θα σου ανεβάσω βιντεο στο youtube και θα λεω κοιτάξτε ποσο εύκολα έσπασε το (???)ταδε τηλέφωνο .

Σταματήστε να γίνεστε φερέφωνα και παπαγαλάκια της καθε μουφας που βλέπετε στο διαδίκτυο αν δεν έχετε προσωπική εμπειρία απ την συσκευή με τέτοιου είδους δοκιμή .

Edited by ampelift
giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Ο ένας που εχω δει έχει κάνει αρκετά τετοια τεστ.το ότι στα περισσοτερα κινητά Όπως και το mi note pro τρέμουν τα χέρια του για να σπάσει η λυγίσει το κινητό και εδώ εσπασε σαν να λυγιζε οδοντογλυφίδα κάτι θα έπρεπε να λέει,θεωρείτε μάλιστα και αντικειμενικός ο συγλεκριμενος.Όλα τα κινητά έχουν διπλή στρώση απο μςταλλο εσωτερικά,το συγκεκριμένο έχει μια μόνη στρώση απο φλούδα αλουμινίου,μονο απο εκεί να το δεις καταλαβαίνεις πόσο εύκολα σπάεις

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Ο ένας που εχω δει έχει κάνει αρκετά τετοια τεστ.το ότι στα περισσοτερα κινητά Όπως και το mi note pro τρέμουν τα χέρια του για να σπάσει η λυγίσει το κινητό και εδώ εσπασε σαν να λυγιζε οδοντογλυφίδα κάτι θα έπρεπε να λέει,θεωρείτε μάλιστα και αντικειμενικός ο συγλεκριμενος.Όλα τα κινητά έχουν διπλή στρώση απο μςταλλο εσωτερικά,το συγκεκριμένο έχει μια μόνη στρώση απο φλούδα αλουμινίου,μονο απο εκεί να το δεις καταλαβαίνεις πόσο εύκολα σπάεις

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ε μια χαρα...

Αφού έκανε οτι ζορίζεται στο Mi Note Pro και στο Mi5 έκανε περίπατο τοτε είναι αληθινός και αντικειμενικος ,.ενω εγω που σου λεω οτι έκατσα πάνω του και δεν έγινε τίποτα σου λεω ψέματα ?

Τελος πάντων παω πάσο γιατι είναι δικαίωμά σου να πιστεύεις οτι θέλεις , και ειναι απόλυτα σεβαστό...

Edited by ampelift
giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Αδελφέ δυο φορές έκατσα απο λάθος πανω στο mi5 μου και δεν έσπασε ουτε στράβωσε , ειναι βαρετό να ακούς και να βλέπεις την καθε μλκ που ανεβάζει καθε τυχάρπαστος στο youtube , ούτε δυναμόμετρο εχει το βίντεο οστε να ξέρουμε πόση πίεση του άσκησε ο τύπος , και εμπας την περίπτωση δώσε μου οποιαδήποτε τελευταία ναυαρχίδα ανεξαρτήτως κόστος και πίστεψε με θα στο σπάσω πολύ εύκολα και θα σου ανεβάσω βιντεο στο youtube και θα λεω κοιτάξτε ποσο εύκολα έσπασε το (???)ταδε τηλέφωνο .

Σταματήστε να γίνεστε φερέφωνα και παπαγαλάκια της καθε μουφας που βλέπετε στο διαδίκτυο αν δεν έχετε προσωπική εμπειρία απ την συσκευή με τέτοιου είδους δοκιμή .

 

Πολυ σωστος εισαι μαγκας! Στην τελικη υπαρχει και βιντεο με Ινδο ο οποιος τρεμει και αυτος μεχρι που ποναει και ο αντιχειρας του και το κινητο δεν εσπασε! Πιεσε και απο τις 2 πλευρες! Ο Ινδος μεχρι και σε νερο το πεταξε και δουλεψε κανονικοτατα μετα απο στεγνωμα ετσι για να προσθεσουμε και τιποτα καλο :P

 

Μου φαινεται ο γνωστος youtuber που βασανιζει τα κινητα ειτε παιρνει επιχορηγηση απο συγκεκριμενες εταιριες και κανει κολπα να σπασει συγκεκριμενα κινητα ειτε απλα δεν θελουμε να το πιστεψουμε και οντως σπαει ανετα η συσκευη.. Παντως μου φαινεται λογικο να παιρνει επιχορηγηση δεν γινεται να παιρνει τα τελευταια μοντελα και να τα βασανιζει ετσι υποστηριζοντας οτι τα πληρωνει ολα απο την τσεπη του!! 175χιλιαδες Subs δεν ειναι και τοσα πολλα για να ξοδευει ολα του τα λεφτα σε κινητα και να επενδυει σε αυτα..

 

Υπαρχει και ενα βιντεο με Ινδο παλι που δυστυχως εξηγει στην γλωσσα του τι παιζει με βιντεο που κανουν Bend test αν ειναι αληθινα η ψευτικα.. Πρεπει να το δουμε λιγο αυτο..

Link to comment
Share on other sites

Χαλάμε παλι το νήμα και συζητάμε για αστεία πράγματα ,δηλαδή για να ξερουμε τι λεμε...εσεις παίρνεται μια συσκευή 300 ευρώ και πανω και της ασκείτε για δοκιμή πίεση προσπαθώντας να δείτε αν σπάει ? , αν σας περισσεύουν τα ευρώ βρε παιδια οκ... σας το ευχομαι ,οπότε δεν σας νοιάζει.

Εμένα μου κάνει περισσότερο οτι απλα θέλουμε κατι να έχουμε να γκρινιάζουμε ,πιανόμαστε απ το οτιδήποτε δούμε η διαβάσουμε χωρίς να ψάξουμε να δούμε η να σκεφτούμε αν ειναι μλκ... έτσι ? και το ανεβάζουμε στο forum υποστηρζοντας αυτο που βλέπετε παρόλο που δεν είστε και οι ιδιοι σίγουροι αν αυτό είναι όντως ετσι, εκτος και αν ειστε τοσο ευκολόπιστοι οποτε το μυαλό ακολουθεί μοιραία τα μάτια σας .

Edited by ampelift
giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό με το τηλέφωνο στην κωλοτσεπη μου έκανε εντύπωση ακόμα και στα μικρουλια feature phones.

Ποτέ δεν θα έβαζα τηλέφωνο εκεί και μετά να καθόμουν επάνω του.

Στην μπροστινή τσέπη το καλοκαίρι και στο μπουφάν τον χειμώνα

Link to comment
Share on other sites

Έχει παραγγείλει κανείς την pro έκδοση να την δούμε κι αυτή πως τα πάει;

 

Μου φαινεται ο γνωστος youtuber που βασανιζει τα κινητα ειτε παιρνει επιχορηγηση απο συγκεκριμενες εταιριες και κανει κολπα να σπασει συγκεκριμενα κινητα

Πολλές φορές παίρνουν μόνοι τους τις συσκευές. ( δεν μιλάω για τον συγκεκριμένο αναγκαστικά ) ή είναι χορηγία της ίδιας της εταιρείας για να δοκιμάσουν την συσκευή ως διάσημοι reviewers. Τώρα αυτά τα ''τους βάζουν για να τα λένε αντίπαλες εταιρίες '' είναι το ίδιο σοβαρό όσο να λέμε ότι το mi5 δεν αξίζει επειδή σπάει μετά από πίεση στο video.

Edited by adversus
Link to comment
Share on other sites

Προς ενδιαφερόμενους...

και μιλάω για αυτούς που ασχολούνται καθ αυτού με την συσκευή ως κάτοχοι,υποψήφιοι και μη.

Έχω περάσει καμία δεκαριά Rom από Miui En και οι μοναδικές που έτρεξαν σχεδόν άψογα και χωρίς θέματα από το recovery (Ναι δυστυχώς δεν έχει βγεί ενα custom recovery της προκοπής ακόμα καθότι η συσκευή δεν έχει stock recovery -όπως το Mate 8 που είχα πρίν- και νομίζω πως δεν θα δοθεί και στο μέλλον) τις βρήκα από εδώ... http://en.miui.com/thread-270449-1-1.html

Εκκρεμεί ακόμα για έλεγχο η developer που έδωσαν τα παλικάρια μας από το Miui.gr προχθές.

Όποιος λοιπόν θέλει κάποια πληροφορία για την συσκευή πολύ ευχαρίστως να του απαντήσω εφόσον γνωρίζω,απλά το γράφω με κάθε επιφύλαξη επειδή στις τελευταίες 10 σελίδες μόνο για την συσκευή δεν συζητάμε.Κάτι που αντιμετώπισα πριν 6 μηνες και στο νήμα του Redmi note 2.

Edited by CRISPAF77

POCO F5 256GB Blue

Link to comment
Share on other sites

Προς ενδιαφερόμενους...

και μιλάω για αυτούς που ασχολούνται καθ αυτού με την συσκευή ως κάτοχοι,υποψήφιοι και μη.

Έχω περάσει καμία δεκαριά Rom από Miui En και οι μοναδικές που έτρεξαν σχεδόν άψογα και χωρίς θέματα από το recovery (Ναι δυστυχώς δεν έχει βγεί ενα custom recovery της προκοπής ακόμα καθότι η συσκευή δεν έχει stock recovery -όπως το Mate 8 που είχα πρίν- και νομίζω πως δεν θα δοθεί και στο μέλλον) τις βρήκα από εδώ... http://en.miui.com/thread-270449-1-1.html

Εκκρεμεί ακόμα για έλεγχο η developer που έδωσαν τα παλικάρια μας από το Miui.gr προχθές.

Όποιος λοιπόν θέλει κάποια πληροφορία για την συσκευή πολύ ευχαρίστως να του απαντήσω εφόσον γνωρίζω,απλά το γράφω με κάθε επιφύλαξη επειδή στις τελευταίες 10 σελίδες μόνο για την συσκευή δεν συζητάμε.Κάτι που αντιμετώπισα πριν 6 μηνες και στο νήμα του Redmi note 2.

 

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους!!!

Αν εννοείς ότι μέσω στοκ recovery δεν μπορείς να περάσεις ρομ όπως με τα update.app της Huawei ναι δεν μπορείς.

Αλλά το custom recovery TWRP δουλεύει άψογα, όπως άψογα δουλεύει και η multi rom που κατέβασα από xiaomi.eu και έχει ελληνικά κανονικότατα.

Xiaomi Mi5 White 32GB
Link to comment
Share on other sites

Αδελφέ δυο φορές έκατσα απο λάθος πανω στο mi5 μου και δεν έσπασε ουτε στράβωσε , ειναι βαρετό να ακούς και να βλέπεις την καθε μλκ που ανεβάζει καθε τυχάρπαστος στο youtube , ούτε δυναμόμετρο εχει το βίντεο οστε να ξέρουμε πόση πίεση του άσκησε ο τύπος , και εμπας την περίπτωση δώσε μου οποιαδήποτε τελευταία ναυαρχίδα ανεξαρτήτως κόστος και πίστεψε με θα στο σπάσω πολύ εύκολα και θα σου ανεβάσω βιντεο στο youtube και θα λεω κοιτάξτε ποσο εύκολα έσπασε το (???)ταδε τηλέφωνο .

Σταματήστε να γίνεστε φερέφωνα και παπαγαλάκια της καθε μουφας που βλέπετε στο διαδίκτυο αν δεν έχετε προσωπική εμπειρία απ την συσκευή με τέτοιου είδους δοκιμή .

 

Στων "κουφών" την πόρτα όσο θέλεις βρόντα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα χρόνια πολλά Χρηστός ανέστη. Μια ερώτηση έχω προπαραγγελια το mi5 pro ceramic και το spemall μου έστειλε mail και λέει ότι υπάρχει για άμεση αποστολή το λευκό με γυαλί,ισχύει Αυτό;
Poco F2 Pro 8/256
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους!!!

Αν εννοείς ότι μέσω στοκ recovery δεν μπορείς να περάσεις ρομ όπως με τα update.app της Huawei ναι δεν μπορείς.

Αλλά το custom recovery TWRP δουλεύει άψογα, όπως άψογα δουλεύει και η multi rom που κατέβασα από xiaomi.eu και έχει ελληνικά κανονικότατα.

 

 

 

Χρονια Πολλα και απο εμενα φιλε μου.Τώρα του χω περάσει την 7.2.13 multi και το κινητό πετάει.

Μήπως έχεις δοκιμάσει την 6.4.28 multi από eu ή την ελληνική που βγήκε προχθες;

Edited by CRISPAF77

POCO F5 256GB Blue

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα χρόνια πολλά Χρηστός ανέστη. Μια ερώτηση έχω προπαραγγελια το mi5 pro ceramic και το spemall μου έστειλε mail και λέει ότι υπάρχει για άμεση αποστολή το λευκό με γυαλί,ισχύει Αυτό;

Ξαναρώτησε τους στα σίγουρα μήπως δεν κατάλαβαν σωστα.

Μπορεί όντως να τους έχουν έρθει κάποια κομμάτια

Ποτέ δεν ξέρεις

Link to comment
Share on other sites

Ξαναρώτησε τους στα σίγουρα μήπως δεν κατάλαβαν σωστα.

Μπορεί όντως να τους έχουν έρθει κάποια κομμάτια

Ποτέ δεν ξέρεις

 

Τους έστειλα mail και ρώτησα αν εκτός του γυαλιού όλα τα άλλα είναι ίδια, αύριο θα απαντήσουν και αν ισχύει αυτό το στέλνουν άμεσα

Poco F2 Pro 8/256
Link to comment
Share on other sites

Τους έστειλα mail και ρώτησα αν εκτός του γυαλιού όλα τα άλλα είναι ίδια, αύριο θα απαντήσουν και αν ισχύει αυτό το στέλνουν άμεσα

 

Δεν σε ενοχλει που περιμενες τοσο καιρο για την Ceramic εκδοση και τελικα θα παρεις κατι αλλο ομως? + Οτι θα χασεις και κατι πιο Premium..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Προς κυκλοφορία] Xiaomi Μi 5
  • The topic was locked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...