Jump to content

Xiaomi Mi 5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

H xiaomi αυτη την στιγμη μενει Ασια γιατι πολυ απλα δεν θελει να πληρωσει της πατεντες που πληρωνουν οι Διεθνεις εταιριες , (πχ Samsung με κατοχυρωση πατεντας για Egde oθονες ) κρατοντας χαμηλοτερα τις τιμες οπως αλλωστε ολα τα κινεζικα brands !

και ποιος ο λογος να ερθει ειπαμε? αφου ουσιαστικα μια χαρα τα παει χωρις επισημο διεθνες launch, oσο για τις πατεντες περισοτερο κρατανε την τεχνολογια πισω παρα την προχωρανε σε αρκετους τομεις κατα την ταπεινη μου γνωμη

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

και ποιος ο λογος να ερθει ειπαμε? αφου ουσιαστικα μια χαρα τα παει χωρις επισημο διεθνες launch, oσο για τις πατεντες περισοτερο κρατανε την τεχνολογια πισω παρα την προχωρανε σε αρκετους τομεις κατα την ταπεινη μου γνωμη

 

Τότε γιατί μου έκανε σιναμενη κουνάμενη παρουσίαση το ΜΙ5 στην Ισπανία;

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θέλει να μπει Ευρώπη και θα μπει κάποια στιγμή , αλλα για δικούς της λόγους πάει με ρυθμούς χελώνας... Δεν έχει λόγο να βιαστεί γιατι ούτος ή άλλος μια χαρά πουλάει και εκτός Κίνας.

 

Στάλθηκε από το SM-J500F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Στα χαρτια σου βγαζω κι εγω υπερσυσκευαρες, αν ειναι να κυκλοφορησουν μηνες μετα πεταει το πουλακι.

Οταν κυκλοφορησει το 4/128, ενα s7 πχ θα κοστιζει 500 ευρω, δηλαδη περιπου μια η αλλη, με τη διαφορα οτι στην περιπτωση του samsung εχεις μια κορυφαια εγγυηση 2 ετων, φουλ ελληνικα και support (απο roms μεχρι αξεσουαρ) οπως πρεπει και δε συμμαζευεται.

Προσωπικα σε εταιριες που "κυκλοφορουν" πλεον συσκευες στα χαρτια και οχι στα ραφια ριχνω μαυρο και τις δοκιμαζω μονο οταν η τιμη εχει πεσει κατακορυφα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάω για mi4s και αντε γεια!

 

Στάλθηκε από το Z30 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάω για mi4s και αντε γεια!

 

Στάλθηκε από το Z30 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πολλα λεφτα δεν θα δωσεις για Mi4s? Δεν κοιτας καλυτερα κατι αλλο πχ σε Letv?

Link to comment
Share on other sites

Πολλα λεφτα δεν θα δωσεις για Mi4s? Δεν κοιτας καλυτερα κατι αλλο πχ σε Letv?

 

Εδωσα την προηγουμενη συσκευη μου οποτε δε χρειαζεται να τσονταρω και πολλα ακομα.

LeTV θα κοιτουσα αν ειχαν καλυτερη υποστηριξη, γιατι κατα τ αλλα σαν συσκευες ειναι ανωθεν του πολυ καλου!

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Εδωσα την προηγουμενη συσκευη μου οποτε δε χρειαζεται να τσονταρω και πολλα ακομα.

LeTV θα κοιτουσα αν ειχαν καλυτερη υποστηριξη, γιατι κατα τ αλλα σαν συσκευες ειναι ανωθεν του πολυ καλου!

 

Hmm καλως εσυ ξερεις.. Εγω θα περιμενω εναν μηνα ακομα πιστευω Μαιο θα ειναι διαθεσιμο το Mi5 pro

Link to comment
Share on other sites

Θα ερθει και τοτε ολοι θα ξεχασουμε τι συνεβαινε μεχρι τωρα... :lol:

Πιστευω εκανε βλακεια που το ανακοινωσε μαζι με τα αλλα, ενω θα το εβγαζε σε 2-3 μηνες, οπως το redmi note 3 και redmi 3..

Εγω θα το ειχα εδω και 2 βδομαδες, αν ο φιλος μου εφευγε μια μερα αργοτερα... για μια μερα το εχασα :cry:

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Θα ερθει και τοτε ολοι θα ξεχασουμε τι συνεβαινε μεχρι τωρα... :lol:

Πιστευω εκανε βλακεια που το ανακοινωσε μαζι με τα αλλα, ενω θα το εβγαζε σε 2-3 μηνες, οπως το redmi note 3 και redmi 3..

Εγω θα το ειχα εδω και 2 βδομαδες, αν ο φιλος μου εφευγε μια μερα αργοτερα... για μια μερα το εχασα :cry:

 

Αν δεν ηταν σαν "τηλεκοντρολ" στο πλατος (μακροστενο) ισως να το περιμενα και γω. Περα απο αυτο ομως, οπως εχω πει πολλακις, το να χρυσοπληρωσω κατι με mid range χαρακτηριστικα δεν εχει νοημα.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ηταν σαν "τηλεκοντρολ" στο πλατος (μακροστενο) ισως να το περιμενα και γω. Περα απο αυτο ομως, οπως εχω πει πολλακις, το να χρυσοπληρωσω κατι με mid range χαρακτηριστικα δεν εχει νοημα.

 

Πως ο 820 εγινε midrange, θα ηθελα να μου το εξηγησεις.

Link to comment
Share on other sites

Πως ο 820 εγινε midrange, θα ηθελα να μου το εξηγησεις.

 

Mid όχι αλλά ανάλογα με την κυκλοφορία του pro, άνετα μπορεί να θεωρείται ο 820 περσινός :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό το είδε κανείς; ή μόνο στα iphone κανουμε bend test!

 

Εγώ ακόμα και μετά την ανακοίνωση ότι ΔΕΝ ΕΧΕΙ ράδιο, σκεφτόμουνα να το πάρω, και ήμουν ανάμεσα σε LG G5 και Mi5 ... αλλά βλέποντας αυτό το video ΤΡΟΜΑΞΑ!!! :shock:

Edited by MIB
So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Mid όχι αλλά ανάλογα με την κυκλοφορία του pro, άνετα μπορεί να θεωρείται ο 820 περσινός :rolleyes:

Αν εξαιρέσεις τον 820 η κάμερα και η οθόνη δε νομίζω ότι υπερτερουν από άλλες συσκευές. Και επειδή δε ξέρουμε και τι συμπεριφορές παρουσιάζει ο 820 σε θέματα ενέργειας σε σύγκριση με προηγούμενες cpu δε θα ποντάρω σε αυτον.

 

Στάλθηκε από το Z30 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες, μια cpu δε φερνει την ανοιξη. Προσωπικα πηρα ξανα ενα mi note pro στα 300 ευρω, που θεωρω οτι ειναι πολυ πιο τιμια αγορα (4/64).
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό πρέπει να περιμένουμε να κυκλοφορήσει να δούμε τα σχόλια τους για τις επιδόσεις του κινητού και τυχόν προβλήματα. Φανταστείτε ότι το κινητό κυκλοφορεί με china developer rom χωρίς play store. Τα υπόλοιπα τα περνάνε τα Κινεζομάγαζα καταστρέφοντας ουσιαστικά τις rom. Συν ότι η τιμή του είναι τσιμπημένη κατά 30 με 50 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό το είδε κανείς; ή μόνο στα iphone κανουμε bend test!

 

Εγώ ακόμα και μετά την ανακοίνωση ότι ΔΕΝ ΕΧΕΙ ράδιο, σκεφτόμουνα να το πάρω, και ήμουν ανάμεσα σε LG G5 και Mi5 ... αλλά βλέποντας αυτό το video ΤΡΟΜΑΞΑ!!! :shock:

Σαν να ήταν πλαστικό έσπασε στην μέση,ποιότητα και στιβαρότητα κατασκευής μηδέν. :eek: :eek:

Link to comment
Share on other sites

Σαν να ήταν πλαστικό έσπασε στην μέση,ποιότητα και στιβαρότητα κατασκευής μηδέν. :eek: :eek:

 

Και μάλιστα χωρίς υπερβολική δύναμη!

αν παρατηρίσετε ο τυπάς αυτός που κάνει τα τεστς, προσπαθεί να στραβώσει με τον ίδιο τρόπο και άλλα κινητά, και βάζει τρελή δυναμη , μέχρι που τρέμουν τα χέρια του. Δείτε ας πουμε το ίδιο τεστ που κάνει στο galaxy S7.

 

το τρομερό ήταν ότι με την ευκολία που το έσπασε θα μπορεί να το σπάσει και γυναίκα!

 

υποθέτω το κεραμικό θα προσθέσει κάπως σε στιβαρότητα-ανθεκτικότητα ,και μαζί με ένα tempered glass εξτρα απο μπροστά κάπως θα βελτιωθεί.

αλλά και πάλι η ανατριχίλα για την ευκολία σπασίματος μου έμεινε... μετά την έλληψη ράδιου με έκανε να πάω ένα βήμα ακόμα στο G5...

Edited by MIB
So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ειναι στο σασι,εχει ενα λιγοτερο μεταλλικο φυλλο απ' ο,τι τα περισσοτερα τηλέφωνα για στιβαροτητα. Ετσι δικαιολογειται η χαμηλη τιμη,εξοικονομειται μεγαλο ποσο ετσι. Υποθετω παρομοια κατασκευη θα ειναι και τα υπόλοιπα μοντέλα της εταιρειας, καλα τα δυνατα χαρακτηριστικα,αλλα μην ξεχναμε οτι ειναι κινεζοεταιρεια. Δεν ειναι κακο,αλλα ο,τι πληρώνεις παιρνεις,samsung,apple,lg,motorola κτλ. δε πουλανε μονο brand name.
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι τυχαιο που σοβαρες κατασκευες κινεζικες, Pro5,Oppo F1 Plus,Oppo R9Plus ειναι πανακριβα.

 

υπαρχει διαφορά.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Καλα υπερβαλετε σε αρκετο μεγαλο βαθμο.. Το Bending test δεν ειναι να το λαβης σοβαρα υποψιν γιατι ποτε δεν ερχεται το κινητο σου σε επαφη με τετοια τρομακτικα επισοδεια :P απο την στιγμη που αντεχει γρατζουνιες εγω προσωπικα ειμαι υπερκαλυμμενος μαλιστα αντεξε μεχρι και φωτια! Και φανταζομαι το Mi5 pro θα εχει την τριπλη ανθεκτικοτητα εφοσον το κεραμικο ειναι 8 και το διαμαντι ειναι 10.. Στην τελικη στο τελος του βιντεο υπαρχουν 3 πανακριβες συσκευες στο ραφι του που ειναι το ιδιο κατεστραμενες.. Ολες εχουν τα + και τα - δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα!

 

Και θα θεωρησω χαζομαρα αν καποιος παρει Flagship κινητο και δεν του βαλει μια αξιοπρεπη θηκη και προστατευτικο οθονης..

Link to comment
Share on other sites

Καλα ολα αυτα φιλε μου,αλλα τι να κανουν τα λογια οταν τα ματια βλεπουν. Σα μπισκοτο εσπασε το κινητο κ με πολυ λιγοτερη δυναμη απ τα αλλα 2. Το κεραμικο υλικο ισως να προστατευει αισθητικα το εξωτερικο,δεν του λειπει κατι εξωτερικα,αλλα μεταλλο στο σκελετο εσωτερικα.

Δεν το θεωρώ απατη,γιατι ειναι φθηνοτερο απ τ αλλα κινητα και τωρα μαθαμε γιατι ειναι τοσο φθηνο αυτο κ τα xiaomi γενικότερα. Αμα θες κορυφαια χαρακτηριστικα σε τιμη χωμα παιρνεις αυτο,αλλα και μαπα ανθεκτικότητα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Προς κυκλοφορία] Xiaomi Μi 5
  • The topic was locked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...