Jump to content

[LG G4] Κολλημένο σε bootloop!!!


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδώ μιλάμε για καθαρή εξαπάτηση του πελάτη και δεν θα σταθώ στην procordia η στην lg Hellas αλλά στην μαμά εταιρεία που ενώ έχει παραδεχτεί το πρόβλημα εξακολουθεί να διαθέτει συσκευή στην αγορά με πρόβλημα που δεν μπορεί η δεν θέλει να λύσει. Έπρεπε να γίνει ανάκληση εδώ και καιρό όπως κάνουν όλες οι μεγάλες εταιρίες και όχι να κοροιδεύει τον κόσμο. Έχω υποστηρίξει την lg ουκ ολίγες φορές με αγορές από τηλέφωνα, ηχοσυστήματα ως και τηλεοράσεις, αλλά αυτή την κατάντια πραγματικά δεν την περίμενα.
Σημασία δεν έχει η πτώση, αλλά η πρόσκρουση.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα παιδιά

Ενδιαφέρομαι για αγορά του κινητού, αλλά με προβληματίζει το γνωστό πρόβλημα του bootloop.

Υπάρχει κάτι που πρέπει να κοιτάξω στην έρευνα αγοράς για να περιορίσω όσο γίνεται την πιθανότητα αυτή

Π.Χ κατάστημα, προέλευση, παρτίδα;;;

 

Ευχαριστώ!

 

Καλησπέρα. Δεν υπάρχει κάτι που να περιορίζει την πιθανότητα αυτή. Κάνε την έρευνά σου όπως θα την έκανες για οποιοδήποτε τηλέφωνο.

Edited by Jimi_Gr
Link to comment
Share on other sites

Μου είναι εξαιρετικά δύσκολο να πιστέψω οτι λέει η Procorxia πράγματα που δεν ισχύουν Αν είναι όντως ψεύτικοι οι ισχυρισμοί τους περί root, είναι αξιοθρήνητοι!

 

Sent from my Galaxy Tab Pro using Tapatalk!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν να μην κλειδωσει τουλαχιστον αυτοι οι 5-6 (μπορει και παραπανω) που εχουμε το προβλημα θα χασουμε την επαφη μας. Μπορει να χρειαστει να πεσει προταση να συνενοηθουμε και δεν θα ξερουμε που να γραψουμε. Γιατι nicknames για να στειλουμε pm δεν θα θυμομαστε ευκολα.

Επαναλαμβανω δεν υπαρχει καμια απαιτηση και ουτε χρειαζεται επ ουδενι να παρεμβει το φορουμ σε τετοια θεματα ως εκπροσωπος!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλο θα ηταν να μην κλειδωσει τουλαχιστον αυτοι οι 5-6 (μπορει και παραπανω) που εχουμε το προβλημα θα χασουμε την επαφη μας. Μπορει να χρειαστει να πεσει προταση να συνενοηθουμε και δεν θα ξερουμε που να γραψουμε. Γιατι nicknames για να στειλουμε pm δεν θα θυμομαστε ευκολα.

Επαναλαμβανω δεν υπαρχει καμια απαιτηση και ουτε χρειαζεται επ ουδενι να παρεμβει το φορουμ σε τετοια θεματα ως εκπροσωπος!!!

 

Γιαυτό το λόγο πραγματικά καταβάλω μεγάλη προσπάθεια για να μη κλειδωθεί το θέμα μετά τα όσα γράφονται εδώ μέσα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ποιο κουκούλωμα; Το θέμα αυτό εγώ ο ίδιος το άνοιξα για να αναδειχθεί και μιλάς για κουκούλωμα; Είναι αστείο.

 

Το κλείδωμα έχει να κάνει με το γεγονός ότι πρέπει να πέσουν οι τόνοι, το θέμα έχει πάρει άλλες διαστάσεις οι οποίες δεν αντιμετωπίζονται μέσα σε ένα forum με συζητήσεις τύπου καφενείου. Μπορούμε να το συζητάμε ναι... μέχρι εκεί όμως, ας σταματήσουν όμως οι κατηγορίες προς τους πάντες και οι θεωρίες συνωμοσίας. Επιβάλλεται...

 

Φυσικά εσύ το άνοιξες, αλλά εάν κλειδωθεί, το "κουκούλωμα"που ανέφερα, μπορεί να ακούγεται αστείο, αλλά στο χωριό μου υπάρχει και η έκφραση "δώρον άδωρον".

Κάποια άτομα παίζει να έχουν εξαπατηθεί άσχημα και προσπαθούν να βρούν ένα κοινό τρόπο δράσης και προσωπικά πιστεύω μαγκιά τους αν το κάνουν. Δε νομίζω πως ένα κλείδωμα θα βοηθούσε κάτι τέτοιο.

Όσο για θεωρίες συνομοσίας, συζητήσεις καφενείου, κατηγορίες ένθεν και εκείθεν, καλό θα ήταν να απευθυνθείς άμεσα στα άτομα αυτά ή/και ακόμα διαγράφωντας ποσταρίσματα.

Υπάρχει μια σοβαρή κατηγορία που μένει, επαναλαμβάνω, να ερευνηθεί, να συζητηθεί σε λογικά πλαίσια και να ενημερωθεί ο κόσμος.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Τουλάχιστον συμφωνούμε στο ότι το forum δεν μπορεί να πάρει θέση ή αρμοδιότητες που δεν του αρμόζουν.

 

Συζητήστε λοιπόν πολιτισμένα για να παραμείνει και ζωντανό το παρόν θέμα, δεν εξαρτάται από εμένα αλλά από εσάς... ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να ρωτήσω το εξής:

Υπάρχουν χρήστες με το πρόβλημα του bootloop που τους άλλαξαν την μητρική και παρόλα αυτά δεν διορθώθηκε και το ξανάκανε. Πως μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι όντως η λύση είναι η αντικατάσταση της πλακέτας και όχι της ίδιας της συσκευής?

Επίσης πως μπορεί να νιώθει ασφάλεια ο χρήστης που δεν του έχει προκύψει ακόμα αλλά ενδεχομένως στο επόμενο software update να του συμβεί?

Έχει καταλήξει η LG ακριβώς στο τι προκαλεί το bootloop? Ή δουλεύει trial and error μέχρι τότε?

Θα συμφωνήσω ότι το forum δεν χρειάζεται να πάρει θέση στο θέμα αντιμετώπισης από τις αντιπροσωπίες κλπ και να συνεννοηθούμε όσοι έχουμε το πρόβλημα μέσω pm ή τηλεφώνου σχετικά. Δεν χρειάζεται να αναγράφονται οι διαδικασίες που ακολουθούνται στο thread. Ας ενημερώσουμε όταν θα έχουμε αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να ρωτήσω το εξής:

Υπάρχουν χρήστες με το πρόβλημα του bootloop που τους άλλαξαν την μητρική και παρόλα αυτά δεν διορθώθηκε και το ξανάκανε. Πως μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι όντως η λύση είναι η αντικατάσταση της πλακέτας και όχι της ίδιας της συσκευής?

Επίσης πως μπορεί να νιώθει ασφάλεια ο χρήστης που δεν του έχει προκύψει ακόμα αλλά ενδεχομένως στο επόμενο software update να του συμβεί?

Έχει καταλήξει η LG ακριβώς στο τι προκαλεί το bootloop? Ή δουλεύει trial and error μέχρι τότε?

Θα συμφωνήσω ότι το forum δεν χρειάζεται να πάρει θέση στο θέμα αντιμετώπισης από τις αντιπροσωπίες κλπ και να συνεννοηθούμε όσοι έχουμε το πρόβλημα μέσω pm ή τηλεφώνου σχετικά. Δεν χρειάζεται να αναγράφονται οι διαδικασίες που ακολουθούνται στο thread. Ας ενημερώσουμε όταν θα έχουμε αποτελέσματα.

 

H LG δινει την εντυπωση πως δεν εχει ιδεα του τι συμβαινει , και το μοναδικο trial&error ειναι να μας πλασαρει ως λυση ειτε το hard reset με σεταρισμα ως νεο τηλεφωνο , ειτε αλλαγη πλακετας, την οποια για να μην κανει πλεον ,βρισκει φτηνες δικαιολογιες (κινητο rootαρισμενο , βγαλμενο απο ιστοριες επιστημονικης φαντασιας). Φυσικα και το φορουμ δε μπορει να παιξει κανενα ρολο διαμεσολαβητη, αμεσα τουλαχιστον. Το να μαζευτουν αυτα τα 4-5 ατομα , να ανταλλαξουν μια κουβεντα (εντος θεματος) για το προβλημα αυτο περι bootloop + root , δεν θεωρω (με το φτωχο μυαλο μου) , οτι ειναι κακο. Αν καταληξουν σε συμφωνια, θα συνεννοηθουν σε pm για τα διαδικαστικα (ή θα ανταλλαξουν τηλεφωνα αν χρειαστει), για να φτασουν το θεμα εκει που πρεπει να παει , μεσω νομικης οδου.

Εννοειται πως οι υπολοιποι που δεν ειχαμε καποιο προβλημα , δε μπορουμε να κανουμε κατι , παρα να παρεχουμε την συμπαρασταση μας :)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και με τους 2 προλαλησαντες...Ετσι οπως παει το πραγμα συντομα θα εχουμε εξελιξεις οργανωσης για αυτο οσοι εχουν το προβλημα οπως ο eagly13 , και εγω ας ειναι σε ετοιμοτητα γιατι θα παιξει επικοινωνια σε pm σιγουρα. Αρκει να μην εχει γινει hard reset και το χουν επαναφερει γιατι θα χαθει καθε δικιο μετα. Επισης οσοι πανε στο συνηγορο καλο ειναι να το αναφερουν να γνωριζουμε. Εχει σημασια για να ξερω και εγω ποσοι ακομα εχουν ανταποκριθει σε αυτο το θεσμο.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Αγορασα το G4 πριν 1 μήνα. Απο σκρουτζομαγαζο.το serial number αρχιζει απο 602. Πριν μια βδομάδα μου εμφάνισε το bootloop. Αυτές τις μερες θα το παω στην procordia και θα ενημερώσω το forum.

Link to comment
Share on other sites

ας κανουμε οσοι δεν το παθαμε ακομα τον σταυρο μας και ας ελπισουμε να την γλυτωσουμε πραγμα που το βλεπω οι πιθανοτητες να ειναι 50-50.εγω ειμαι με 603 αγορα πριν 20 ημερες
salonika city :thanks:
Link to comment
Share on other sites

Φίλε eagly13, τέτοια περίπτωση είμαι εγώ. 53 μέρες μετά την αλλαγή μητρικής πλακέτας από την Procordia, ξανακόλλησε το κινητό μου στο σήμα της LG (10/3 το παρέλαβα από το σέρβις, 02/05 ξανακόλλησε). Τώρα βρίσκεται πάλι στην Procordia και περιμένω απαντήσεις ...
Link to comment
Share on other sites

Ξανα bootloop στο κινητο της κοπελας! 2η φορα στο ιδιο κινητό με 602 πλακέτα.

Απλα τραγικό. Εχουν παρει το κινητό εξαιτιας μου απο τα καλα λόγια που λεω οπου σταθω και οπου βρεθω για το κινητό αλλα απο εδω και περα τέλος. Αρκετα κουρασε αυτο θέμα. Καληνυχτα Lg όσο ευχαριστημένος και αν ειμαι απο το δικο μου G4!

Link to comment
Share on other sites

Και γω το πρότεινα και το πήρε κολλητός μου γκρινιάρης. 600κατι παρτίδα. Κάηκα αν του χαλάσει.

Εμένα 509 ακόμα λειτουργεί καλά..

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται τελικά ότι οι καλές παρτίδες είναι της σειράς 5 :P Πάντως πέρα από την πλάκα και πέρα από τα bug της Marshmallow, το δικό μου παρτίδα 506 ελληνικό από Πλαίσιο, εδώ και 4,5 μήνες που το έχω στην κατοχή μου δεν έχει βγάλει κιχ!
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται τελικά ότι οι καλές παρτίδες είναι της σειράς 5 :P Πάντως πέρα από την πλάκα και πέρα από τα bug της Marshmallow, το δικό μου παρτίδα 506 ελληνικό από Πλαίσιο, εδώ και 4,5 μήνες που το έχω στην κατοχή μου δεν έχει βγάλει κιχ!

 

Της κοπέλας μου πριν ήταν 505 ελληνικό. Είμαι σίγουρος ότι δεν εχουν αλλάξει τίποτα στις μεταγενέστερες πλάκετες και ότι ολές εχουν την ιδια πιθανοτητα να χαλάσουν!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με πήραν τηλέφωνο απο την LG για να μου πουν την εξέλιξη του ερωτήματος μου σχετικά με την ακύρωση της εγγύησής τους.Συνοπτικά μου είπαν τα εξής:

-Από την στιγμή που μας λέει το σέρβις ότι είναι ρουταρισμένο εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι..το δεχόμαστε ως έχει.

-Ο bootloader μπορεί να ξεκλειδωθεί με εφαρμογή από το playstore οχι εν αγνοία σας.

-Υπάρχουν 2 είδη bootloop λόγω πλακέτας και λόγω marshmellow.

-τα προβλήματα λόγω πλακέτας είναι πολύ λιγότερα.

-κάντε ότι νομίζετε νομικά είναι δικαίωμά σας εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι παραπάνω.

 

 

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Link to comment
Share on other sites

Για το 2 δεν ξερουν τι τους γινετε. Για το 3 εχουμε λαυρακι, παραδεχονται οτι η 6.0 εκδοση του κινητου προκαλει βλαβη στο κινητο? βεβαια και εδω μπορει να ισχυει το οτι δεν ξερουν τι τους γινετε
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Επειδή με το παιδί μου με πήρε τηλέφωνο το συζητήσαμε αρκετά το θέμα μου έιπε παραπάνω από μια φορές ότι ευθύνεται η marshmellow για αρκετά από τα bootloop και σε μη LG συσκευές όπως nexus (το οποίο ισχύει) οπότε ναι ισχύει το 3....στην περίπτωσή μου φαίνεται ότι δεν υπάρχει θέμα πλακέτας αλλά δυσλειτουργία του λογισμικού το οποίο λύθηκε με reset και μη επαναφορά από αντίγραφο ασφαλείας google πράγμα το οποίο μου είπαν και από την lg ώς βέλτιστη κίνηση.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι ακούμε μεσημεριατικα? Να λένε ότι ο bootloader μπορεί να ξεκλειδωσει με εφαρμογή από το store ενώ όταν ξέρουν ότι γινεται μόνο μέσω site(πρέπει να έχεις developer λογαριασμό στην lg) και το κινητό συνδεμενο στο pc.... Πωωωωω

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Ε ρε τι ακούνε τα αυτιά μου.δεν πάνε καλά εκεί στο service.αν είναι δυνατόν τελείως ανίδεοι
salonika city :thanks:
Link to comment
Share on other sites

Πωπω... Δηλαδή η LG δεν μπορεί να κάνει κάτι για ένα service που είναι ουσιαστικά κάτω από αυτήν;;;;

 

Άρα μπορεί η Procordia να κάνει ότι θέλει και δεν δίνει και λογαριασμό πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G4] Κολλημένο σε bootloop!!!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...