Jump to content

[LG G4] Κολλημένο σε bootloop!!!


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε lek88, κάνεις κάποιο λάθος, δε γράφω για αντικατάσταση συσκευής μέχρι να φτιάξουν την δική μου αλλά για επιστροφή της δικής μου χωρίς να την επισκευάσουν και πηγαίνοντας την στο κατάστημα που την αγόρασα, χρησιμοποιώντας την πίστωση της LG να πάρω καινούρια την ίδια ή όποιο άλλο μοντέλο θέλω.

Φίλη. Ναι καταλαβα λάθος και διορθώσα το σχόλιο μου! Πολύ καλό πάντως κ αυτό που σου είπαν. Ίσως η καλύτερη λύση

 

(Στάλθηκε απο lg g4. Lollipop 5.1)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πολύ καλη εξέλιξη!! Όσοι έχουμε από skroutz-έχουμε δεν έχουμε πρόβλημα-ας κρατήσουμε μικρό καλάθι...

Να θυμίσω ότι αντικατάσταση κάποια στιγμή με nexus έπαιζε μόνο με "Ελληνικά" g4...

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται μόνο στα ελληνικά.. Γιατί αυτός το πλήρωσε και πιο ακριβά. Έχει και τα καλά. Έχει και τα κακά το skroutz..!!

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Λάθος και παραλογη τακτικη αλλά ας μην ανοίξουμε αυτό το θέμα τώρα..

Εννοείται μόνο στα ελληνικά.. Γιατί αυτός το πλήρωσε και πιο ακριβά. Έχει και τα καλά. Έχει και τα κακά το skroutz..!!
Link to comment
Share on other sites

Λάθος και παραλογη τακτικη αλλά ας μην ανοίξουμε αυτό το θέμα τώρα..

Συμφωνώ.... Λες κ εμείς που το πήραμε από σκρουτζ το πήραμε δωρεάν η δεν είναι γνησιο lg. Οφτοπικ!

 

(Στάλθηκε απο lg g4. Lollipop 5.1)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε lek88, κάνεις κάποιο λάθος, δε γράφω για αντικατάσταση συσκευής μέχρι να φτιάξουν την δική μου αλλά για επιστροφή της δικής μου χωρίς να την επισκευάσουν και πηγαίνοντας την στο κατάστημα που την αγόρασα, χρησιμοποιώντας την πίστωση της LG να πάρω καινούρια την ίδια ή όποιο άλλο μοντέλο θέλω.

 

Μαλλον ειναι ενα μεμονομενο περιστατικο στα πλαισια της επικοινωνιακης πολιτικης της LG Hellas για την διατηριση του "καλου" ονοματος. Και εχει να κανει μονο με το οτι ταλαιπωρηθηκες εις διπλουν. Ισως ειναι ενδειξη πως αντιλαμβανονται το "σαλο" που εχει προκαλεσει το BootLoopGate και προσπαθουν να το μαζεψουν, αλλα δεν πιστευω να το κανουν σε πολλους. Μονο στους "αγανακτησμενους" που επισκεπτονται ξανα και ξανα το service.

 

Εννοειται πως το χειροτερο τους και για σενα αλλα και γι' αυτους (και σιγουρα κωμικοτραγικο) θα ηταν να παρεις παλι G4 και να παθει το ιδιο :lol: Το οποιο δεν ειναι και πολυ απιθανο γιατι απ οτι φαινεται, οριστικη λυση δεν εχει βρεθει ακομη, ειτε προκειται για προβλημα software ειτε για hardware. Για να μην το τερματισω και πω πως ειναι απο συνδυασμο και των δυο τελικα :p

Παντως αν το τολμησεις πραγματικα δινωντας τριτη ευκαιρια στο G4 και συμβει το ιδιο, θα μπορουσες να τους παρεις (πιθανον) πολλα περισσοτερα, εκτος απο μια καινουργια συσκευη. Πολυ τρελα θελει και εναν καλο δηκηγορο. Ειδικα με το θεμα των "χαμενων" εγγυησεων με την προφαση του root μεσω εφαρμογης.

 

Αλλιως τσιμπας ενα V10 και καθαρισες :D

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ειναι ενα μεμονομενο περιστατικο στα πλαισια της επικοινωνιακης πολιτικης της LG Hellas για την διατηριση του "καλου" ονοματος. Και εχει να κανει μονο με το οτι ταλαιπωρηθηκες εις διπλουν. Ισως ειναι ενδειξη πως αντιλαμβανονται το "σαλο" που εχει προκαλεσει το BootLoopGate και προσπαθουν να το μαζεψουν, αλλα δεν πιστευω να το κανουν σε πολλους. Μονο στους "αγανακτησμενους" που επισκεπτονται ξανα και ξανα το service.

 

Εννοειται πως το χειροτερο τους και για σενα αλλα και γι' αυτους (και σιγουρα κωμικοτραγικο) θα ηταν να παρεις παλι G4 και να παθει το ιδιο :lol: Το οποιο δεν ειναι και πολυ απιθανο γιατι απ οτι φαινεται, οριστικη λυση δεν εχει βρεθει ακομη, ειτε προκειται για προβλημα software ειτε για hardware. Για να μην το τερματισω και πω πως ειναι απο συνδυασμο και των δυο τελικα :p

Παντως αν το τολμησεις πραγματικα δινωντας τριτη ευκαιρια στο G4 και συμβει το ιδιο, θα μπορουσες να τους παρεις (πιθανον) πολλα περισσοτερα, εκτος απο μια καινουργια συσκευη. Πολυ τρελα θελει και εναν καλο δηκηγορο. Ειδικα με το θεμα των "χαμενων" εγγυησεων με την προφαση του root μεσω εφαρμογης.

 

Αλλιως τσιμπας ενα V10 και καθαρισες :D

 

Στα λόγια μου είσαι σκεφτόμουν ακριβώς τα ίδια πράγματα!

Σημασία δεν έχει η πτώση, αλλά η πρόσκρουση.
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάποιοι δεν διαβάζετε όλο το κείμενο. Γράφει ότι το πήρε από Vodafone, οπότε πως να πάρει V10; Και δεν είναι μόνο αυτό, ακόμα και αν του πουν να πάρει όποιο τηλέφωνο θέλει και όχι μόνο LG, ποιο παρόμοιο ή καλύτερο να πάρει στα ίδια χρήματα; Προφανώς και δεν υπάρχει κανένα τέτοιο στην vodafone(μιας και δεν είναι σκρουτζομάγαζο) και πιθανόν δεν υπάρχει και το G4 για να ξαναπάρει το ίδιο, οπότε σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να βάλει αρκετά χρήματα επιπλέον για αγορά καλύτερου τηλεφώνου. Edited by gre
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάποιοι δεν διαβάζετε όλο το κείμενο. Γράφει ότι το πήρε από Vodafone, οπότε πως να πάρει V10; Και δεν είναι μόνο αυτό, ακόμα και αν του πουν να πάρει όποιο τηλέφωνο θέλει και όχι μόνο LG, ποιο παρόμοιο ή καλύτερο να πάρει στα ίδια χρήματα; Προφανώς και δεν υπάρχει κανένα τέτοιο στην vodafone(μιας και δεν είναι σκρουτζομάγαζο) και πιθανόν δεν υπάρχει και το G4 για να ξαναπάρει το ίδιο, οπότε σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να βάλει αρκετά χρήματα επιπλέον για αγορά καλύτερου τηλεφώνου.

 

Εχεις δικιο σ' αυτο. Ισως τωρα δεν μπορει να κανει κατι αλλο. Αν το ειχε "δουλεψει" πιο πριν, αν υποπτευοταν η ηξερε οτι θα εκανε τετοια κινηση η LG Hellas, μονο τοτε θα μπορουσε. Αν αρνιοταν εξ αρχης την προταση τους ας πουμε, γκρινιαζοντας για το ποσο πισω επαγγελματικα, κοινωνικα, προσωπικα τον πηγε αυτη η κατασταση με τα πηγαινε ελα στα service, με το οτι εμεινε ολον αυτο τον καιρο χωρις συσκευη (αν δεν του ειχαν δωσει αλλη), το οτι εχασε πολυ σημαντικα δεδομενα απο τη μνημη της συσκευης δυο φορες κιολας και γενικοτερα οτι δεν εμπιστευεται πια ουτε την συγκεκριμενη συσκευη ουτε την εταιρια, τοτε ναι, θα μπορουσε (θυμωμενα) να αρνηθει την προσφορα τους, διεκδικωντας τα λεφτα του πισω. Και με 400€ επαιρνε ενα αξιοπρεπες σκρουτζο-τηλέφωνο. Ακομη και V10.

 

Δεν ξερω αν θα μπορουσε να κανει κατι τετοιο τωρα και αν θα το δεχοταν η LG Hellas. Μηπως να το ρισκαρει; Τι εχει να χασει;

 

Αν εχει το τηλεφωνο της εκπροσωπου που τον πηρε (η και οποιδηποτε αλλου υπευθηνου), την παιρνει και τους λεει: Tο ξανασκεφτηκα και δεν θελω να το ρισκαρω. Σημερα επαθε το ιδιο και της γυναικας μου, του παππου μου η του κολλητου μου και διαβαζω και στο internet πως το προβλημα δεν εχει λυθει, ισα ισα που αυξανονται τα περιστατικα, οποτε καμια εμπιστοσυνη στη συσκευη και στο Brand Name της LG (ουτε κλιματιστικο σας δεν θα παιρνα πια :lol: ) και θελω τα λεφτα μου πισω.

 

Τι αλλο να πω.......δεν ξερω. Ας εχουμε το νου μας οι υπολοιποι κατοχοι παντως, ειτε προκειται για ελληνικα ειτε για παρεισαγωγες. Το προβλημα του bootloop παραμενει, ακομη δεν εχει βρεθει λυση. Καλη τυχη στον φιλο/η και ας ενημερωσει και τους υπολοιπους "συναγωνιστες" για τις εξελιξεις.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω(είμαι σχεδόν σίγουρος) ότι δεν εξαρτάται από την lg το αν θα πάρει πίσω τα χρήματα αλλά από το κατάστημα.
Link to comment
Share on other sites

Στη περιπτωση ενος φιλου μου που πριν 2 μηνες το G4 (αγορασμενο απο vodafone) επαθε bootloop, η LG εδωσε εντολη για αναστροφη πωλησης. Το καταστημα δηλωσε αδυναμια να αντικαταστησει τη συσκευη με καινουργια αφου δεν ειχε διαθέσιμη η αποθηκη της vodafone και με τη δικαιολογια οτι ειναι franchise αρνηθηκε να επιστρεψει τα χρηματα και προτεινε να αφαιρεθουν απο αγορα οποιουδηποτε αλλου τηλεφωνου.
Link to comment
Share on other sites

Στη περιπτωση ενος φιλου μου που πριν 2 μηνες το G4 (αγορασμενο απο vodafone) επαθε bootloop, η LG εδωσε εντολη για αναστροφη πωλησης. Το καταστημα δηλωσε αδυναμια να αντικαταστησει τη συσκευη με καινουργια αφου δεν ειχε διαθέσιμη η αποθηκη της vodafone και με τη δικαιολογια οτι ειναι franchise αρνηθηκε να επιστρεψει τα χρηματα και προτεινε να αφαιρεθουν απο αγορα οποιουδηποτε αλλου τηλεφωνου.

 

Τα franchise δυστυχώς δεν είναι τόσο σοβαρά καταστήματα γιατί πολλές φορές επικρατεί η νοοτροπία του εκάστοτε ιδιοκτήτη, η οποία δεν διαφέρει και πολύ από αυτή που θα υπήρχε σε ένα σκρουτζομάγαζο.

Βέβαια δεν ξέρω αν είναι υποχρεωμένο το κατάστημα να επιστρέψει χρήματα.

Εγώ πάντως στην περίπτωση του φίλου θα ζητούσα να ξαναεπισκευάσουν το τηλέφωνό μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως στην περίπτωση του φίλου θα ζητούσα να ξαναεπισκευάσουν το τηλέφωνό μου.

 

Αυτο εκανε τελικα, τη πρωτη φορα το ειχε στειλει στη procordia, τη δευτερη το εδωσε στη vodafone και αυτoi το εστειλαν στην arvato που το εκαναν ενα hard reset και το εστειλαν πισω. Μετα απο 1-2 βδομαδες παλι bootloop, καναμε μονοι μας το reset... ξανα bootloop και τελικα reset και περασαμε την 5.1 και ησυχάσαμε μεχρι τωρα (1+ μηνα)...

Edited by osal
Link to comment
Share on other sites

Αυτο εκανε τελικα, τη πρωτη φορα το ειχε στειλει στη procordia, τη δευτερη το εδωσε στη vodafone και αυτoi το εστειλαν στην arvato που το εκαναν ενα hard reset και το εστειλαν πισω. Μετα απο 1-2 βδομαδες παλι bootloop, καναμε μονοι μας το reset... ξανα bootloop και τελικα reset και περασαμε την 5.1 και ησυχάσαμε μεχρι τωρα (1+ μηνα)...

 

Ερωτηση: Την 6.0 την ειχατε περασμενη μεσω LG Bridge?

Link to comment
Share on other sites

Oxi, μέσω ota...

 

Ρωταω επειδη παρατηρησα πως πολλοι που το παθανε , ειχαν αναβαθμισει με LG Bridge. Αρα αλλος ενας μυθος καταρρεει :p

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εκανε τελικα, τη πρωτη φορα το ειχε στειλει στη procordia, τη δευτερη το εδωσε στη vodafone και αυτoi το εστειλαν στην arvato που το εκαναν ενα hard reset και το εστειλαν πισω. Μετα απο 1-2 βδομαδες παλι bootloop, καναμε μονοι μας το reset... ξανα bootloop και τελικα reset και περασαμε την 5.1 και ησυχάσαμε μεχρι τωρα (1+ μηνα)...

 

Και εμένα με βλέπω να τους το στέλνω να μου το φτιάξουν αντί να αναγκαστώ να αγοράσω συσκευή που δε θέλω από τη Vodafone. Αν ήταν να πάρω συσκευή κατώτερη (όπως θα γίνει εφόσον χρησιμοποιήσω τα χρήματα που μου επιστρέφουν υποχρεωτικά μέσω Vodafone), θα έδινα λιγότερα χρήματα. Δίνοντας τόσα λεφτά είχα κάποιες απαιτήσεις που πλέον από ότι φαίνεται δεν ενδιαφέρονται να μου καλύψουν. Έτσι αφού είναι στην εγγύηση, θα κουραστούν να μου αλλάζουν πλακέτες. Να δούμε ποιος θα βγει κερδισμένος και αν με ξαναδούν πελάτη γενικότερα, ας μου γράψουν.......

Edited by mtolis
Link to comment
Share on other sites

Μόλις επαθε bootloop ξανα της κοπελας μου το g4.

ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΣΕ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ!

Αυριο φεύγει παλι για procordia, σίγουρα θα αιτηθω αντικατασταση μιας και ειναι ελληνικό, απο βονταφον, και να μου πληρώσουν ακομη και τα αξεσουάρ που αγορασα για το κινητό!

Link to comment
Share on other sites

Πω....πικρα..Οταν λες αξεσουαρ τι εννοεις?ειχες καποια θηκη μαζι με το κινητο και στην εχασαν?

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Πω....πικρα..Οταν λες αξεσουαρ τι εννοεις?ειχες καποια θηκη μαζι με το κινητο και στην εχασαν?

 

Οχι εντάξει δεν εχουν φτασει σε τετοιο επιπεδο, απλα θα τους κραξω τοσο πολυ που θα ζητησω πισω και τα λεφτα(ετσι για να δειξω ποσο αγανακτισμένος ειμαι) ακομη και για τις θήκες,tempered glass που πήρα για να καταλάβουν οτι δεν πρόκειται να παρω το ιδιο κινητό και ιυτε που θα με ξαναδουν γενικά.

 

Υ.γ: μέσα σε ολα που είπαν στη σημερινη Επικοινωνία μου πεταξαν και το κορυφαίο: "ε αφου ξερετε οτι το κινητό αυτο βγαζει πρόβλημα" :lol:

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερες εχει αναφερθει και πιο πανω το θεμα οτι η LG εχει αναγνωρισει το προβλημα του bootloop. Μηπως εχει βρει καποιος την επισημη ανακοινωση παρολο που το αναφερουν ολα τα μεγαλα site στο εξωτερικο. Απλα απο που το εχουν αντλησει δεν μπορω να βρω.

Παραδειγμα ειναι εδω. http://www.techradar.com/news/phone-and-communications/mobile-phones/lg-finally-acknowledges-g4-boot-loop-problem-and-it-s-offering-a-fix-1313769

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερες εχει αναφερθει και πιο πανω το θεμα οτι η LG εχει αναγνωρισει το προβλημα του bootloop. Μηπως εχει βρει καποιος την επισημη ανακοινωση παρολο που το αναφερουν ολα τα μεγαλα site στο εξωτερικο. Απλα απο που το εχουν αντλησει δεν μπορω να βρω.

Παραδειγμα ειναι εδω. http://www.techradar.com/news/phone-and-communications/mobile-phones/lg-finally-acknowledges-g4-boot-loop-problem-and-it-s-offering-a-fix-1313769

 

Εσύ δεν μπορείς να βρεις την πηγή............. και η LG δεν μπορεί να βρει τη λύση :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μόλις επαθε bootloop ξανα της κοπελας μου το g4.

ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΣΕ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ!

Αυριο φεύγει παλι για procordia, σίγουρα θα αιτηθω αντικατασταση μιας και ειναι ελληνικό, απο βονταφον, και να μου πληρώσουν ακομη και τα αξεσουάρ που αγορασα για το κινητό!

Φίλε δυστυχώς ΞΕΧΑΣΕ ΤΟ. Είμαι ίδια περίπτωση, η Vodafone έχει σταματήσει εδώ και 2 μήνες τουλάχιστον την διάθεση του G4 στην Ελλάδα. Θα σου κάνει αναστροφή πώλησης η LG (όπως και σε μένα) και θα σε στείλουν στη Vodafone για να πάρεις άλλο κινητό με τα λεφτά που έδωσες για το G4. Η LG δε θα κάνει τίποτε άλλο η ίδια, θα σου πούνε ότι η ευθύνη είναι της Vodafone που είναι ο λιανοπωλητής...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G4] Κολλημένο σε bootloop!!!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...