Jump to content

[LG G4] Κολλημένο σε bootloop!!!


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλή Ανάσταση να έχετε!

Εχω ενα Lg g4,με ένα έτος εγγύηση ακόμα.Τις τελευταίες μέρες κλείνει μόνο του σε σταθμη μπαταρίας κάτω του 30 τοις εκατό.

Τώρα εβγαλα μια φωτογραφία με υψηλή στάθμη μπαταρίας και εκλεισε πάλι.Να το στείλω service λέτε;Θα βρουν το πρόβλημ ή να μην ασχοληθώ;Παίζει να είναι bootloop;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλή Ανάσταση να έχετε!

Εχω ενα Lg g4,με ένα έτος εγγύηση ακόμα.Τις τελευταίες μέρες κλείνει μόνο του σε σταθμη μπαταρίας κάτω του 30 τοις εκατό.

Τώρα εβγαλα μια φωτογραφία με υψηλή στάθμη μπαταρίας και εκλεισε πάλι.Να το στείλω service λέτε;Θα βρουν το πρόβλημ ή να μην ασχοληθώ;Παίζει να είναι bootloop;

Ευχαριστώ!

 

Αν κλείνει και ανοίγει ξανά, δεν είναι bootloop, αλλά δεν είναι καλός οιωνός το παραπάνω που περιγράφεις. Οπότε κάνε χρήση της εγγύησης. Μόνο μη σου πουν είναι η μπαταρία και τέτοια. Οκ , θα έχει λογική να αλλάξεις κάποια (ή να έχεις εφεδρική), αλλά δεν είμαι σίγουρος αν εκεί οφείλεται αυτό που περιγράφεις. Σίγουρα θα πρέπει να είναι το πρώτο "τεστ" που θα κάνεις. Μία γνήσια από procordia έχει ~20€ νομίζω :)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον μπαταρία... Αλλά προληπτικά παίζει να σου αλλάξουν και καμιά πλακέτα

 

Στάλθηκε από το Samsung Galaxy Note 8

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Θα το στείλω τότε μετά το Πάσχα,αν μου αλλάξουν τη πλακέτα έχει καλώς,γλιτώνω το bootloop.Διάβασα για μπαταρία 6000 mah,διπλάσια της αρχική του.Λέτε να υπάρχει στη Procordia και πόσο θα κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Θα το στείλω τότε μετά το Πάσχα,αν μου αλλάξουν τη πλακέτα έχει καλώς,γλιτώνω το bootloop.Διάβασα για μπαταρία 6000 mah,διπλάσια της αρχική του.Λέτε να υπάρχει στη Procordia και πόσο θα κάνει;

 

Άφησε κατά μέρος αυτές τις μπαταρίες, αν δεν θες να σου μείνει κάνα κινητό στο χέρι. Δεν παίζεις με αυτά :) Δεν υπάρχουν επίσημες τέτοιες μπαταρίες, η procordia είναι το επίσημο service και έχει αυθεντικές LG μπαταρίες. Ούτε διπλάσιες, ούτε τριπλάσιες.

Link to comment
Share on other sites

Καλή Ανάσταση να έχετε!

Εχω ενα Lg g4,με ένα έτος εγγύηση ακόμα.Τις τελευταίες μέρες κλείνει μόνο του σε σταθμη μπαταρίας κάτω του 30 τοις εκατό.

Τώρα εβγαλα μια φωτογραφία με υψηλή στάθμη μπαταρίας και εκλεισε πάλι.Να το στείλω service λέτε;Θα βρουν το πρόβλημ ή να μην ασχοληθώ;Παίζει να είναι bootloop;

Ευχαριστώ!

Αν δεν στο κάνει με στάθμη μπαταρίας περισσότερο του 30% , το πιο πιθανό να είναι θέμα μπαταρίας.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kαλησπέρα σε όλους,

 

Κάτοχος G4 dual, 4 μέρες(!) πριν λήξει η εγγύηση έπεσα και γω θύμα bootloop..

πήγα procordia όπου μου αλλάξανε motherboard και σε σχετική ερώτηση μου είπανε πως το ανταλλακτικό καλύπτεται από 2 χρόνια εγγύηση.

 

Επίσης πριν κανένα 4μηνο άλλαξα και οθόνη επειδή άφηνε είδωλο στο φόντο (αν το περιγράφω σωστά).

 

Κοιτώντας για αντικαταστάτη (dual sim με καλή κάμερα και 2 χρόνια εγγυηση με σέρβις εδώ) έχω απαγοητευτεί. Τόσο που μπορεί να το ξαναπάρω (230κάτι έχει τώρα καινούριο το δίκαρτο).

Edited by brian
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σε όλους,

 

4 μέρες(!) πριν λήξει η εγγύηση έπεσα και γω θύμα bootloop..

πήγα procordia όπου μου αλλάξανε motherboard και σε σχετική ερώτηση μου είπανε πως το ανταλλακτικό καλύπτεται από 2 χρόνια εγγύηση.

 

Τώρα πως το αποκαλεί κάποιος αυτό. Τύχη ή ατυχία; :p :happy:

Πάλι καλά να λες!!!

Τι παρτίδα ήταν, και σε τι παρτίδα πήγε;;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα πως το αποκαλεί κάποιος αυτό. Τύχη ή ατυχία; :p :happy:

Πάλι καλά να λες!!!

Τι παρτίδα ήταν, και σε τι παρτίδα πήγε;;

 

Τύχη. Αφού άλλαξαν οθόνη και δεν είπαν πως έτσι είναι η φυσιολογική λειτουργία... :p

Link to comment
Share on other sites

Τυχερός στην ατυχία μου μάλλον:happy:

 

Δεν είχα ιδέα πως παίζει αυτό το θέμα με τα G4, όταν κόλλησε η συσκευή αυτό το νήμα διάβασα και έτρεξα στο σέρβις.

Πως μπορώ να δω τι παρτίδα είναι η νέα motherboard? Η παλιά πρέπει να ήταν 601 αν θυμάμαι καλά.

 

Όσο για την οθόνη, παραήταν έντονο το θέμα για να επικαλεστούν φυσιολογική λειτουργία.

Το μόνο αρνητικό ήταν οι 6+ εβδομάδες που έκαναν να το επισκευάσουν.

Link to comment
Share on other sites

Τυχερός στην ατυχία μου μάλλον:happy:

 

Δεν είχα ιδέα πως παίζει αυτό το θέμα με τα G4, όταν κόλλησε η συσκευή αυτό το νήμα διάβασα και έτρεξα στο σέρβις.

Πως μπορώ να δω τι παρτίδα είναι η νέα motherboard? Η παλιά πρέπει να ήταν 601 αν θυμάμαι καλά.

 

Όσο για την οθόνη, παραήταν έντονο το θέμα για να επικαλεστούν φυσιολογική λειτουργία.

Το μόνο αρνητικό ήταν οι 6+ εβδομάδες που έκαναν να το επισκευάσουν.

 

Τα πρώτα νούμερα (αν θυμάμαι καλά) από το serial number δείχνουν την παρτίδα. Υπάρχει το LG Phone From στο store που τα λέει και αυτό :)

601 έχω ακόμα και εγώ, εκτός εγγύησης πλέον, δεν έχει πάθει ακόμη τίποτα :p

Link to comment
Share on other sites

Βασει S/N το 'παλιό' ήταν 512 τελικά.

 

Ψάχνοντας το καινούριο και αφού μέσα απ τη συσκευή δεν μου το εμφανίζει κάπως (μενού-ρυθμίσεις-κοινό-σχετικά με το τηλέφωνο) αφαίρεσα το καπάκι και τη μπαταρία και πίσω στο sticker γράφει τα νέα imei και το S/N που ξεκινάει από 803..

Παίζει τέτοιο πράγμα?

Link to comment
Share on other sites

Βασει S/N το 'παλιό' ήταν 512 τελικά.

 

Ψάχνοντας το καινούριο και αφού μέσα απ τη συσκευή δεν μου το εμφανίζει κάπως (μενού-ρυθμίσεις-κοινό-σχετικά με το τηλέφωνο) αφαίρεσα το καπάκι και τη μπαταρία και πίσω στο sticker γράφει τα νέα imei και το S/N που ξεκινάει από 803..

Παίζει τέτοιο πράγμα?

Άρα είναι 03/2018, γιατί να μην παίζει;

Αν κατεβάσεις το phone info από στο store, κάπου θα δείχνει το imei που διαβάζει το πρόγραμμα

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γρήγορη ερώτηση:

Εχω διαβάσει πολλές φορές για το πρόβλημα όπου σταματά να ανταποκρίνεται το κινητό στο double tap to wake είτε τελείως, είτε τις περισσότερες φορές.

Επίσης θυμάμαι οτι λύνεται με αλλαγή πλακέτας/οθόνης κι οχι με επαναφορές και τέτοια σωστά?

Μήπως θυμάται κανείς αν είναι και προειδοποίηση για επερχόμενο bootloop ή δεν έχει να κάνει?

Το τηλ γενικά δουλεύει ρολοι 2+ χρόνια τώρα χωρίς κανένα θέμα (602) αν εξαιρέσεις οτι τώρα κανα 2 εβδομάδες το douple tap δουλεύει τις μισές ή και λιγότερες φορές.

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

Γρήγορη ερώτηση:

Εχω διαβάσει πολλές φορές για το πρόβλημα όπου σταματά να ανταποκρίνεται το κινητό στο double tap to wake είτε τελείως, είτε τις περισσότερες φορές.

Επίσης θυμάμαι οτι λύνεται με αλλαγή πλακέτας/οθόνης κι οχι με επαναφορές και τέτοια σωστά?

Μήπως θυμάται κανείς αν είναι και προειδοποίηση για επερχόμενο bootloop ή δεν έχει να κάνει?

Το τηλ γενικά δουλεύει ρολοι 2+ χρόνια τώρα χωρίς κανένα θέμα (602) αν εξαιρέσεις οτι τώρα κανα 2 εβδομάδες το douple tap δουλεύει τις μισές ή και λιγότερες φορές.

 

Η δική μου εκτίμηση είναι ότι δεν σχετίζεται με πιθανό bootloop. Φαντάζομαι δεν έχεις βάλει πρόσφατα κάποιο τζαμάκι/μεμβράνη προστασίας? Δοκίμασε από το μυστικό μενού να κάνεις επαναφορά των ρυθμίσεων αφής, νομίζω η διαδικασία έχει αναφερθεί μερικές φορές στο κυρίως θέμα της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου εκτίμηση είναι ότι δεν σχετίζεται με πιθανό bootloop. Φαντάζομαι δεν έχεις βάλει πρόσφατα κάποιο τζαμάκι/μεμβράνη προστασίας? Δοκίμασε από το μυστικό μενού να κάνεις επαναφορά των ρυθμίσεων αφής, νομίζω η διαδικασία έχει αναφερθεί μερικές φορές στο κυρίως θέμα της συσκευής.

 

Οχι απο όταν το πήρα δεν εχω βάλει τίποτα απολύτως και γενικά λόγω έλλειψης χρόνου το τηλέφωνο (αν εξαιρέσεις το πρώτο 6μηνο) του κάνω καθαρά basic χρήση, κλήσεις, sms, net. Ούτε παιχνίδια, ούτε τίποτα.

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια καλημερα ..

σε bootloop σε συσκευη που εχει τελειωσει η εγγύηση (για ενα μηνα) τι γινεται?

(εγω ρωταω για lgv 10 αλλα στην ουσια ειναι το ιδιο ...)

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα ..

σε bootloop σε συσκευη που εχει τελειωσει η εγγύηση (για ενα μηνα) τι γινεται?

(εγω ρωταω για lgv 10 αλλα στην ουσια ειναι το ιδιο ...)

 

Όχι πολλά... Αφενός εξασφάλισε ότι δεν έχει πάει παλιότερα αντιπροσωπεία (επισκευή εξαρτήματος ανανεώνει την εγγύηση για αυτό το εξάρτημα). Αφετέρου δοκίμασε hardware reset / αν γίνεται reflash, κλπ.

Αν δεν πετύχει τίποτα από αυτά, υποχρεωτικά πληρώνεις για επισκευή, αλλιώς το πουλάς για ανταλλακτικά.

Link to comment
Share on other sites

Όχι πολλά... Αφενός εξασφάλισε ότι δεν έχει πάει παλιότερα αντιπροσωπεία (επισκευή εξαρτήματος ανανεώνει την εγγύηση για αυτό το εξάρτημα). Αφετέρου δοκίμασε hardware reset / αν γίνεται reflash, κλπ.

Αν δεν πετύχει τίποτα από αυτά, υποχρεωτικά πληρώνεις για επισκευή, αλλιώς το πουλάς για ανταλλακτικά.

 

τα γραφω και εδω μην τα ξαναγραφω ..δεν είμαστε στα καλα μας ....

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7560654#post7560654

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι τα λέγαμε εδώ μέσα.... Αλλά μας έφαγαν! Η φάση είναι να το έπαθε κάποιος από αυτούς...ουτε καν θα το γράψει.... Πέρα από αυτά, το έχουμε αναλύσει πολύ το θέμα....Απλα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ
Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι τα λέγαμε εδώ μέσα.... Αλλά μας έφαγαν! Η φάση είναι να το έπαθε κάποιος από αυτούς...ουτε καν θα το γράψει.... Πέρα από αυτά, το έχουμε αναλύσει πολύ το θέμα....Απλα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ

 

Ειναι να μην το παθεις φιλε ...αστο ...! τωρα που βλεπω τον αλλο να μενει χωρις κινητο το κατάλαβα ..

(και δεν καταλαβαινει κιολας τι λαθος εκανε για να το παθει αυτο .. ..)!

ντροπη τους δεν εχω να πω τιποτα αλλο ..

κανονικα θελει ομαδικο ντου εδω ..

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι τα λέγαμε εδώ μέσα.... Αλλά μας έφαγαν! Η φάση είναι να το έπαθε κάποιος από αυτούς...ουτε καν θα το γράψει.... Πέρα από αυτά, το έχουμε αναλύσει πολύ το θέμα....Απλα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ

 

Παμε για 2μιση χρονια διχως bootloop ir κλπ.

Eιναι βεβαια premium το g4 μου.. ναι μεν απο σκρουτζ αλλα προορισμενο για πολιτισμενη χωρα... ολλανδικο. :) :D

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι τα λέγαμε εδώ μέσα.... Αλλά μας έφαγαν! Η φάση είναι να το έπαθε κάποιος από αυτούς...ουτε καν θα το γράψει.... Πέρα από αυτά, το έχουμε αναλύσει πολύ το θέμα....Απλα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ

 

Ποιοι έφαγαν ποιούς; εσύ μαζί με 1-2 άτομα ακόμα θάβατε συστηματικά το τηλέφωνο και λέγατε ότι δεν έχει διορθωθεί το bootloop με τις νέες πλακέτες ότι και αν λέει η lg. Πλέον και αφού έχουν περάσει 2 χρόνια γεμάτα χωρίς κρουσματα bootloop σε νέες πλακέτες, κρυφτήκατε γιατί αντιληφθήκατε και οι ίδιοι την παραπληροφόρηση που είχατε πλημμυρίσει το θέμα.

Από εκεί και πέρα κακώς δεν καλύπτει η lg συσκευές με bootloop οι οποίες είναι εκτός εγγύησης.

Link to comment
Share on other sites

Ας ενημερωσω μονο οτι LG Mobile hellas δεν υπαρχει πια,αρα και να πας στην procordia δεν προκειται να κανεις κατι.

 

Επισης απο την στιγμη που το κινητο ειναι εκτος εγγυησης δεν υπαρχει νοημα να γραφεις το οτιδηποτε.

Εδω πιο παλια μου εβγαζε η γνωστη Arvato ποσα κινητα εκτος εγγυησης λογω υγρασιας,στο bootloop του v10 εκτος εγγυησης θα κολλησουμε?

 

Αυτοι που τιμανε τα παντελονια τους και ξερουν τι τους γινεται το πηγαν το θεμα δικαστικα και δικαιωθηκαν

https://www.theverge.com/circuitbreaker/2018/1/31/16957332/lg-bootloop-lawsuit-settlement-g4-v10-v20-nexus-5x-g5

 

Εδω στην Ελλαδα καθηστε να βλεπετε Survivor(γενικα σαν λαος εννοω),power of love και master chef και σε 3η μοιρα ολα τα αλλα.

 

Τα ιδια εγιναν και στην περιπτωση με την γνωστη 2ετη εγγυηση με τα apple προιοντα.

Ορισμενες χωρες την πηγαν δικαστικων την Apple που δεν αναγνωριζει επισημα τον 2ρο χρονο στην χωρα τους,εμεις στην Ελλαδα μεχρι και σημερα ολα τα καταστηματα 1 χρονο εγγυηση καλυπτουν/δινουν.

Link to comment
Share on other sites

Άντε πάλι...... Ότι να ' ναι γράφεις...

Έγραψα εγώ κάπου ότι δεν εχει διορθωθεί το bootloop με τις νέες πλακέτες???? Τι ήμουν μέντιουμ να ξέρω τι θα γίνει στο μέλλον?

Αν διαβάσεις Καλά, ΕΓΏ έγραψα ότι μια ΣΟΒΑΡΉ εταιρία θα έκανε ανάκληση όλων των κινητών.

ΑΝ ΌΧΙ τότε θα έβγαζε ανακοίνωση ότι θα αλλάζει τις πλακέτες και ΕΚΤΌΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ που παθαίνουν bootloop. Μάλιστα κάποιος απάντησε ΤΌΤΕ ότι αυτό μπορεί να το κάνει η LG. Τελικά αποδείχθηκα σωστός! Δυστυχώς!

Κάποιος άλλος "εξυπνος", έγραφε ότι αν ήταν να πάθει bootloop θα το πάθαινε στα 2 χρόνια, οπότε με τη νέα πλακέτα , που την υποστηρίζεις και εσύ gre, όλα Καλά!

Δυστυχώς επαληθεύτηκε η γνώμη που είχαμε , και ας πέσατε να μας φάτε τότε!

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και επειδη εγω γράφω με αποδείξεις, και όχι σαν το gre ,μόνο για να δημιουργήσει εκτυπώσεις....

Ορίστε τι έγραψα εγώ πριν μερικούς μήνες , και ορίστε η απάντηση που ελαβα από τα άτομα που με κατηγορούν. Ειρωνική απάντηση , "10 έτη να δώσει εγγύηση" ." 2 έτη τα έβγαλε τα λεφτά της."

Τι έχεις να πεις τώρα τον φίλο που έπαθε bootloop? Τίποτα αφού η δική σου συσκευή είναι premium! Όπως γράφεις 2.5 Χρόνια , ολλανδικό. Μπράβο σου!

Το ξαναγράφω , ΣΤΑΜΑΤΉΣΤΕ να κοιτάτε τον εαυτό σας.... Σταματήστε τη ειρωνια, δεν προσφέρετε έτσι στο φορουμ....

f71a38c99cb155ff1da1b2daec947c3f.jpg9c5debdd46e4c6d75a0566db019cda02.jpg

Edited by pank
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G4] Κολλημένο σε bootloop!!!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...