Jump to content

[LG G4] Κολλημένο σε bootloop!!!


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ουτε σπιτι να αγοραζες. 2 χρονια με 300€ μια χαρα εκανες τη δουλεια σου. Καιρος να πας για αλλα.

Το δικο μου οντως θα ειναι premium.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ποιοι έφαγαν ποιούς; εσύ μαζί με 1-2 άτομα ακόμα θάβατε συστηματικά το τηλέφωνο και λέγατε ότι δεν έχει διορθωθεί το bootloop με τις νέες πλακέτες ότι και αν λέει η lg. Πλέον και αφού έχουν περάσει 2 χρόνια γεμάτα χωρίς κρουσματα bootloop σε νέες πλακέτες, κρυφτήκατε γιατί αντιληφθήκατε και οι ίδιοι την παραπληροφόρηση που είχατε πλημμυρίσει το θέμα.

Από εκεί και πέρα κακώς δεν καλύπτει η lg συσκευές με bootloop οι οποίες είναι εκτός εγγύησης.

Το τηλέφωνο παραμένει η ντροπή της LG και μετά από τόσα χρόνια ακόμα σκάνε οι πλακέτες

 

Στάλθηκε από το Samsung Galaxy Note 8

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα υπάρχουν κρούσματα με αλλαγή πλακέτας.

Παθων προ τριμήνου, είμαι με την Τρίτη μητρική μετά το πρώτο bootloop που έπαθα πέρσι τον Μάιο.

15 μήνες μετά την αγορά, G4 dual

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ας ενημερωσω μονο οτι LG Mobile hellas δεν υπαρχει πια,αρα και να πας στην procordia δεν προκειται να κανεις κατι.

 

Επισης απο την στιγμη που το κινητο ειναι εκτος εγγυησης δεν υπαρχει νοημα να γραφεις το οτιδηποτε.

Εδω πιο παλια μου εβγαζε η γνωστη Arvato ποσα κινητα εκτος εγγυησης λογω υγρασιας,στο bootloop του v10 εκτος εγγυησης θα κολλησουμε?

 

Αυτοι που τιμανε τα παντελονια τους και ξερουν τι τους γινεται το πηγαν το θεμα δικαστικα και δικαιωθηκαν

https://www.theverge.com/circuitbreaker/2018/1/31/16957332/lg-bootloop-lawsuit-settlement-g4-v10-v20-nexus-5x-g5

 

Εδω στην Ελλαδα καθηστε να βλεπετε Survivor(γενικα σαν λαος εννοω),power of love και master chef και σε 3η μοιρα ολα τα αλλα.

 

Τα ιδια εγιναν και στην περιπτωση με την γνωστη 2ετη εγγυηση με τα apple προιοντα.

Ορισμενες χωρες την πηγαν δικαστικων την Apple που δεν αναγνωριζει επισημα τον 2ρο χρονο στην χωρα τους,εμεις στην Ελλαδα μεχρι και σημερα ολα τα καταστηματα 1 χρονο εγγυηση καλυπτουν/δινουν.

 

Ακόμα υπάρχουν κρούσματα με αλλαγή πλακέτας.

Παθων προ τριμήνου, είμαι με την Τρίτη μητρική μετά το πρώτο bootloop που έπαθα πέρσι τον Μάιο.

15 μήνες μετά την αγορά, G4 dual

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

 

Κάνεις λάθος, ο Fulgore1 λέει ότι και να πας στην procordia δεν προκειται να κανεις κατι... Μάλλον εσύ δεν βλέπεις survivor, γι' αυτό στο φτιάξανε :)

 

Πέρα από την πλάκα, για να σχολιάσω και τα σοβαρά: Ανεξάρτητα τί εγγυήσεις δίνει η Apple, μία επιστολή στον Συνήγορο του Καταναλωτή συνήθως αρκεί για να λυθεί το πρόβλημα. Δεν νομίζω και αυτοί να θέλουν να τρέχουν σε δικαστήρια, για κάτι που ο νόμος είναι ξεκάθαρος.

 

Για τα bootloop και την δίκη στις ΗΠΑ, το πράγμα αλλάζει. Το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι ότι οι Αστικές υποθέσεις καθυστερούν πάρα πολύ και επιπλέον δεν υπάρχουν προβλέψεις τύπου class action. Επομένως και το κόστος του δικαστηρίου είναι μεγαλύτερο και οι απολαβές συγκριτικά μικρότερες, και πλέον αυτού η τεκμηρίωση της ευθύνης της εταιρείας δεν είναι τόσο ξεκάθαρη.

 

Κι εγώ λοιπόν, παρότι απεύχομαι να πάθει κάτι το G4, εάν μου χαλάσει μετά από τρία χρόνια χρήσης, θα παραμείνω ευχαριστημένος από τη χρήση που μου έδωσε, και θα αναζητήσω τον αντικαταστάτη του.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα υπάρχουν κρούσματα με αλλαγή πλακέτας.

Παθων προ τριμήνου, είμαι με την Τρίτη μητρική μετά το πρώτο bootloop που έπαθα πέρσι τον Μάιο.

15 μήνες μετά την αγορά, G4 dual

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

 

Έλα ρε συ , άσε το παλικάρι παραπίσω στο συννεφάκι του. Έπαθες προ 3μηνου bootloop σε πλακέτα του 17; Δεν υπάρχει περίπτωση, ψεύδεσαι ασυστόλως :lol:

 

ΥΓ: και μένα premium. Ούτε ir,bootloop κλπ. Απλά έχει και ένα 5μηνο στο συρτάρι πλέον :)

Edited by tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως παίδες το δικό μου συνεχίζει ακάθεκτο. Σχεδόν δύο μήνες μετά τη λήξη της εγγύησης και δε χαμπαριάζει. Τι κατάλαβα πάντως, στο λίγο καιρό που το ζόρισα, ιδίως το τελευταίο διάστημα: 4G σε συνδυασμό με FB + messenger στο παρασκήνιο, κόντεψε να μου μείνει στα χέρια. Ζεματούσε απίστευτα, σε βαθμό που να το κλείσω και να βγάλω μπαταρία.

Σχεδόν όλο το χρονικό διάστημα της συνύπαρξής μου μαζί του, τα 2+ τελευταία χρόνια δηλαδή, το προστάτευα από την υπερθέρμανση κυρίως αποφεύγοντας να το δουλεύω με 3G/4G, ειδικά στις ζεστές εποχές του χρόνου. Όσο κι αν φαίνεται εξωφρενικό, με θρησκευτική ευλάβεια κουβαλούσα πάντα μα πάντα μια συσκευή Mobile WiFi μαζί μου, για να τραβάω από εκεί ίντερνετ.

Ίσως να το γλίτωσα, ίσως όχι. Όπως και να 'χει, ακόμα κι αν είναι αυτός ο λόγος που γλίτωσα το bootloop, τεράστια βλακεία να μη μπορείς να εκμεταλλευτείς στο έπακρο τις δυνατότητες της συσκευής σου για να μη σου καεί.

Μπαίνει λοιπόν σε δεύτερη μοίρα, σαν δεύτερη συσκευή, και απέφυγα να πάω πάλι σε LG. Nokia 8 ο αντικαταστάτης. Όπως και να 'χει, το G4 το λάτρεψα.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως παίδες το δικό μου συνεχίζει ακάθεκτο. Σχεδόν δύο μήνες μετά τη λήξη της εγγύησης και δε χαμπαριάζει. Τι κατάλαβα πάντως, στο λίγο καιρό που το ζόρισα, ιδίως το τελευταίο διάστημα: 4G σε συνδυασμό με FB + messenger στο παρασκήνιο, κόντεψε να μου μείνει στα χέρια. Ζεματούσε απίστευτα, σε βαθμό που να το κλείσω και να βγάλω μπαταρία.

Σχεδόν όλο το χρονικό διάστημα της συνύπαρξής μου μαζί του, τα 2+ τελευταία χρόνια δηλαδή, το προστάτευα από την υπερθέρμανση κυρίως αποφεύγοντας να το δουλεύω με 3G/4G, ειδικά στις ζεστές εποχές του χρόνου. Όσο κι αν φαίνεται εξωφρενικό, με θρησκευτική ευλάβεια κουβαλούσα πάντα μα πάντα μια συσκευή Mobile WiFi μαζί μου, για να τραβάω από εκεί ίντερνετ.

Ίσως να το γλίτωσα, ίσως όχι. Όπως και να 'χει, ακόμα κι αν είναι αυτός ο λόγος που γλίτωσα το bootloop, τεράστια βλακεία να μη μπορείς να εκμεταλλευτείς στο έπακρο τις δυνατότητες της συσκευής σου για να μη σου καεί.

Μπαίνει λοιπόν σε δεύτερη μοίρα, σαν δεύτερη συσκευή, και απέφυγα να πάω πάλι σε LG. Nokia 8 ο αντικαταστάτης. Όπως και να 'χει, το G4 το λάτρεψα.

 

Και εγώ φίλε μου το αγάπησα το κινητό. Είναι και όμορφο αλλά και βολικό στο χέρι. Και με εξαιρετική κάμερα που χρησιμοποιώ ακόμη :) Απλά πλέον είναι 2ο :)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ φίλε μου το αγάπησα το κινητό. Είναι και όμορφο αλλά και βολικό στο χέρι. Και με εξαιρετική κάμερα που χρησιμοποιώ ακόμη :) Απλά πλέον είναι 2ο :)

Η κάμερα καταπληκτική, αλλά αυτό το audio zoom στο βίντεο (όταν έκανες ζουμ, βιντεοσκοπούσε με μονοφωνικό ήχο), άκρως εκνευριστικό. :p

Υπέρυθρες και ραδιόφωνο ειλικρινά πολύ θα μου λείψουν, πηγαίνοντας στο καινούργιο μου (σε 2-3 μέρες γίνεται η μετάβαση).

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα καταπληκτική, αλλά αυτό το audio zoom στο βίντεο (όταν έκανες ζουμ, βιντεοσκοπούσε με μονοφωνικό ήχο), άκρως εκνευριστικό. :p

Υπέρυθρες και ραδιόφωνο ειλικρινά πολύ θα μου λείψουν, πηγαίνοντας στο καινούργιο μου (σε 2-3 μέρες γίνεται η μετάβαση).

 

Εμένα είναι το mi max 2 οπότε και ράδιο έχει , και υπέρυθρες :p

Όντως το audio zoom χαλούσε το πράμα... :)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι το mi max 2 οπότε και ράδιο έχει , και υπέρυθρες :p

Όντως το audio zoom χαλούσε το πράμα... :)

Μάλλον επειδή από φθινόπωρο θα αλλάξω και τη δεύτερη συσκευή μου (που μέχρι τότε θα είναι το G4), πιστεύω ότι ένα Xiaomάκι κι εγώ θα το χτυπήσω (μου αρέσει πολύ το Redmi 5 Plus, καταπληκτική συσκευούλα, μόνο που μου τα χαλάει η microUSB, αλλά μάλλον μέχρι τότε θα έχει έρθει κάτι καινούργιο, ίσως το Redmi Note 5/5 Pro), οπότε σίγουρα θα έχω υπέρυθρες και ραδιόφωνο ξανά. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Αυτο μονο η samsung το κανει και η apple. :p
Χαχαχα.... Ισχύει. Με το note καλού κακού έκανα και μια πυρασφάλεια στο σπίτι να βρίσκεται, ποτέ δεν ξέρεις

 

Στάλθηκε από το Samsung Galaxy Note 8

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

λοιπον με λιγα λογια ...

η εγγύηση οπως ειπα έληξε τελη μαρτιου ..για ενα μηνα και κατι μερες μας εμεινε το κινητο στο χερι ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ Σ Φ Α Λ Μ Α ΚΑΙ ΜΟΝΟ ....ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΓΩ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΑΛΗΤΕΙΑ ...

μας ειπαν απο procordia (η κληση ειναι ηχογραφημένη ) με λίγα λογια οτι ναι μεν δεν φταίτε εσεις τα κινητα αυτα εχουν θεματα ειναι γνωστο αλλα τι να κανουμε εληξε η εγγύηση πεταξτε το τωρα ...λιγες μερες πριν να ηταν θα το φτιάχναμε ...

το κινητο δεν εχει πεσει ουτε μια φορα κατω ...ειναι του κουτιου που λενε ....

στο μαγαζι που μιλησα με ειπαν επισης οτι δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα ...

το κινητο αγοραστηκε 480 ευρω και 2 χρονια μετα μας λενε να το πεταξουμε ...:mad:

αν ειναι δυνατον ..

θα σας δωσω σε λιγο λινκ να δειτε ποσα lg v 10 σκανε πλεον το ενα μετα το αλλο και αυτοι κανουν την παπια ...

(ειδικα τωρα που κλεινουν 2 χρονια ζωης ...)

λυπαμαι μονο που δεν ειμαι αθηνα να γινει το ελα να δεις

θα επαιρνα το συνηγορο του καταναλωτη αλλα δεν ξερω αν θα βγαλω ακρη επειδη εληξε η εγγύηση

τι να πω το ρεζιλι τους και η ξεφτιλα τους δεν περιγραφονται πλεον με λογια

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

λοιπον με λιγα λογια ...

η εγγύηση οπως ειπα έληξε τελη μαρτιου ..για ενα μηνα και κατι μερες μας εμεινε το κινητο στο χερι ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ Σ Φ Α Λ Μ Α ΚΑΙ ΜΟΝΟ ....ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΓΩ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΑΛΗΤΕΙΑ ...

μας ειπαν απο procordia (η κληση ειναι ηχογραφημένη ) με λίγα λογια οτι ναι μεν δεν φταίτε εσεις τα κινητα αυτα εχουν θεματα ειναι γνωστο αλλα τι να κανουμε εληξε η εγγύηση πεταξτε το τωρα ...λιγες μερες πριν να ηταν θα το φτιάχναμε ...

το κινητο δεν εχει πεσει ουτε μια φορα κατω ...ειναι του κουτιου που λενε ....

στο μαγαζι που μιλησα με ειπαν επισης οτι δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα ...

το κινητο αγοραστηκε 480 ευρω και 2 χρονια μετα μας λενε να το πεταξουμε ...:mad:

αν ειναι δυνατον ..

θα σας δωσω σε λιγο λινκ να δειτε ποσα lg v 10 σκανε πλεον το ενα μετα το αλλο και αυτοι κανουν την παπια ...

(ειδικα τωρα που κλεινουν 2 χρονια ζωης ...)

λυπαμαι μονο που δεν ειμαι αθηνα να γινει το ελα να δεις

θα επαιρνα το συνηγορο του καταναλωτη αλλα δεν ξερω αν θα βγαλω ακρη επειδη εληξε η εγγύηση

τι να πω το ρεζιλι τους και η ξεφτιλα τους δεν περιγραφονται πλεον με λογια

Δυστυχώς φίλε μου, όπως είπε ο άλλος 2 χρόνια εγγύηση είχες! Πόσα να σου δώσουν , 10 Χρόνια?

Ντροπή τους φίλε μου! Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Απλα απαράδεκτοι να μην το αλλάζουν, έστω και με ένα μικρό κόστος. Δεν αξίζει να το φτιάξεις. Αυτοί θα χάσουν πελάτη, που δεν θα ξανά αγοράσεις LG κινητό, όπως και εγώ.

Θα παρακαλούσα να μην βγουν οι γνωστοί πάλι , και γράφουν ότι τα δικά τους είναι μια χαρά , και premium και....και....και.... Φτάνει κουραστήκαμε..... Εδώ γράφουμε ΜΌΝΟ όσοι είχαμε πρόβλημα με bootloop, ας γράψουν σε άλλα νήματα για τα super duper κινητά τους, που δεν έπαθαμ τίποτα ποτέ.

Edited by pank
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φίλε μου, όπως είπε ο άλλος 2 χρόνια εγγύηση είχες! Πόσα να σου δώσουν , 10 Χρόνια?

Ντροπή τους φίλε μου! Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Απλα απαράδεκτοι να μην το αλλάζουν, έστω και με ένα μικρό κόστος. Δεν αξίζει να το φτιάξεις. Αυτοί θα χάσουν πελάτη, που δεν θα ξανά αγοράσεις LG κινητό, όπως και εγώ.

Θα παρακαλούσα να μην βγουν οι γνωστοί πάλι , και γράφουν ότι τα δικά τους είναι μια χαρά , και premium και....και....και.... Φτάνει κουραστήκαμε..... Εδώ γράφουμε ΜΌΝΟ όσοι είχαμε πρόβλημα με bootloop, ας γράψουν σε άλλα νήματα για τα super duper κινητά τους, που δεν έπαθαμ τίποτα ποτέ.

 

φιλε ειναι μεχρι να το παθεις ..η να τον δεις σε δικο σου ανθρωπο ..

το δικο μου Lg v 10 κλεινει 2 χρονια ζωης και δεν εχει παθει τιποτα ..αυτο τι σημαινει οτι πρεπει να το τρίβω στην μουρη του ανθρωπου που το επαθε ?

τελος παντων ξεφτίλες ! ..να παρακαλάτε οσοι εχετε αγορασει gv4 η v10 τωρα που τελειώνουν οι εγγυήσεις να μην σας παθουν τιποτα ! στα σκουπίδια θα καταλήξουν ..ΟΛΑ ..

(οσοι τα παθανε μεχρι τωρα ηταν πανω κατω στα 2 χρονια και ειχαν εγγύηση απο δω και περα την πάτησαν ..)

επισης ειμαι σε ομαδες στο facebook στα αναλογα κινητα ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ και βλεπω παρα πολυ κοσμο να το παθαινει εκτος εγγύησης ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΗΛ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΝΑ ΛΕΝΕ ΤΑ ΙΔΙΑ (δεν φταιτε εσεις ναι μεν αλλα )

..μην μου το παιζει εμενα παπια η Lg εδω ειναι ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΣΦΑΛΜΑ ΚΑΘΑΡΑ ΤΕΛΟΣ...

κανονικα θα επρεπε να τους παμε στα δικαστήρια για το γ@μωτι και μονο ..αλλα ..αλλα ..

κριμα και παλι κριμα ..εχασα πασα ιδεα ..

Link to comment
Share on other sites

Γενικά η εταιρεία έπρεπε να κάνει ανάκληση σε όλες τις συσκευές που φέρουν τον 808. Lg nexus 5x, lg v10, lg g4 και το flex 2 παρόλο που έχει τον 810 έχουν τα ίδια θέματα. Quality control από τα lidl και εννοείται καμία παραδοχή το σφάλματος που είναι καθαρά δικό τους. Όσοι με ξέρουν στο forum γνωρίζουν πόσο μεγάλος fan της εταιρίας ήμουν και πόσες συσκευές lg έχουν περάσει από τα χέρια μου, αλλά μετά της συγκεκριμένη αντιμετώπιση που δείχνει ξεκάθαρα ότι δεν την απασχολεί ο πελάτης της δεν ξαναπήρα. Παρόλο που v30, g6 είναι φοβερά τηλέφωνα την τρώει το παρελθόν της. Όταν κάποια στιγμή αλλάξει πολιτική ενδεχομένως να το σκεφτώ

 

Στάλθηκε από το Samsung Galaxy Note 8

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γενικά η εταιρεία έπρεπε να κάνει ανάκληση σε όλες τις συσκευές που φέρουν τον 808. Lg nexus 5x, lg v10, lg g4 και το flex 2 παρόλο που έχει τον 810 έχουν τα ίδια θέματα. Quality control από τα lidl και εννοείται καμία παραδοχή το σφάλματος που είναι καθαρά δικό τους. Όσοι με ξέρουν στο forum γνωρίζουν πόσο μεγάλος fan της εταιρίας ήμουν και πόσες συσκευές lg έχουν περάσει από τα χέρια μου, αλλά μετά της συγκεκριμένη αντιμετώπιση που δείχνει ξεκάθαρα ότι δεν την απασχολεί ο πελάτης της δεν ξαναπήρα. Παρόλο που v30, g6 είναι φοβερά τηλέφωνα την τρώει το παρελθόν της. Όταν κάποια στιγμή αλλάξει πολιτική ενδεχομένως να το σκεφτώ

 

Στάλθηκε από το Samsung Galaxy Note 8

 

ετσι ακριβως συμφωνω σε ολα ..

επρεπε να παραδεχθουν το προβλημα τους και οχι να λενε το κοσμο να πεταξουν τα κινητα τους ΓΙΑ ΕΝΑ ΛΑΘΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ...

ντροπη τους για μενα ..πραγματικα θα αγοραζα ξανα Lg με κλειστα ματια και μετα απο αυτα ψαχνομαι για αλλου ..

και παρα πολυ κοσμος επισης ..

εφαγε μονη της τα μουτρα της ..

Link to comment
Share on other sites

Γενικά η εταιρεία έπρεπε να κάνει ανάκληση σε όλες τις συσκευές που φέρουν τον 808. Lg nexus 5x, lg v10, lg g4 και το flex 2 παρόλο που έχει τον 810 έχουν τα ίδια θέματα. Quality control από τα lidl και εννοείται καμία παραδοχή το σφάλματος που είναι καθαρά δικό τους. Όσοι με ξέρουν στο forum γνωρίζουν πόσο μεγάλος fan της εταιρίας ήμουν και πόσες συσκευές lg έχουν περάσει από τα χέρια μου, αλλά μετά της συγκεκριμένη αντιμετώπιση που δείχνει ξεκάθαρα ότι δεν την απασχολεί ο πελάτης της δεν ξαναπήρα. Παρόλο που v30, g6 είναι φοβερά τηλέφωνα την τρώει το παρελθόν της. Όταν κάποια στιγμή αλλάξει πολιτική ενδεχομένως να το σκεφτώ

 

Στάλθηκε από το Samsung Galaxy Note 8

 

Προσωπικά δεν έχω καταλήξει... Η αξιολόγηση του προβλήματος από εμάς περιπλέκεται και από το γεγονός ότι όποιος το πάθει, δικαίως αντιλαμβάνεται μεγάλη την πιθανότητα να συμβεί, ενώ όσοι το έχουν αποφύγει συνήθως θεωρούν ότι αφορά πολύ λίγους.

Η αλήθεια είναι ότι ο μόνος που έχει την πλήρη εικόνα είναι η LG.

 

Νομίζω ότι πρόβλημα ήταν λιγότερο πιθανό απ' ότι π.χ. το θέμα μπαταρίας των Galaxy Note που αποσύρθηκαν, αλλά ήταν και σημαντικά λιγότερο επικίνδυνο. Είναι μάλλον σαν τις αυτοκινητοβιομηχανίες: Εάν ένα πρόβλημα μπορεί να σκοτώσει έναν στο ένα εκτομμύριο, είναι πιο φτηνό να το αφήσεις να συμβεί και να πληρώσεις αυτόν τον έναν, παρά να κάνεις ανάκληση όλων.

 

Ρεαλιστικά, εφόσον κάλυψε τους πελάτες εντός της υποχρεωτικής διετίες (και με επαναληπτικές επισκευές εντός της παρατεινόμενης διετίας, όπου χρειάστηκε), έχει (έστω υποτυπωδώς) καλύψει την υποχρέωσή της ως κατασκευαστής. Ακόμη και σε χώρες όπως τις ΗΠΑ, όπου υπάρχουν προβλέψεις αγωγών class-action, παρά την επιτυχή κατάληξη της διεκδίκησης, μάλλον πολύ λίγοι θα δουν τελικά χρήματα:

https://arstechnica.com/tech-policy/2018/02/lg-extends-warranty-to-30-months-for-those-affected-by-bootloop-issue/

Νομίζω ότι ακόμη και με την πιο αυστηρή αντιμετώπιση σε θέματα προγραμματισμένης απαξίωσης/βραχυβιότητας (planned obsolescence), όπως πχ στη Γαλλία, δύσκολα θα αξίωνε κάποιος κάτι καλύτερο από κατασκευαστή κινητού.

 

Ακόμη και μετά το σήριαλ του bootloop, δεν θα δίσταζα να ξαναπάρω LG. O λόγος που (μάλλον) θα με χάσουν από πελάτη είναι η προσβλητική αντιμετώπιση στο θέμα των ενημερώσεων. Παρότι φαίνεται ότι πλέον η google θα θέτει όρους στα συμβόλαια των κατασκευαστών για τις ενημερώσεις ασφαλείας, οι υποσχέσεις ενημερώσεων που ποτέ δεν έγιναν από την LG, με έχουν ενοχλήσει αρκετά ώστε να κοιτάω πλέον αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα στο άμεσο περιβάλλον μου υπήρχαν 4 lg g4, 2 lg v10 και ένα flex 2 (μερικά υπάρχουν ακόμα) όλα έχουν πάει τουλάχιστον μια φορά για bootloop στο service. Το μόνο που δεν πήγε ήταν το δικό μου το οποίο ήταν και με ξεκλείδωτο bootloader

 

Στάλθηκε από το Samsung Galaxy Note 8

Edited by takaros31

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

στο δικο μου περιβάλλον ...

2 lgv4 ...

το ενα με bootloop ..και επισκευή με πλακέτα ..

2 lg v 10 το ενα bootloop ενα μήνα αφου εληξε η εγγύηση ...(πεταμα δηλαδη ..)

το θεωρω τραγικο το νουμερο ...

την πρωτη φορα δεν εδωσα σημασια λεω ετυχε οταν το ειδα μπροστα μου και δευτερη (και μαλιστα οταν σου λενε να το πεταξεις παρολο που φταιμε εμεις ) το θεμα σοβαρεύει ..

και στις 2 περιπτωσεις τα δικα μου (ακομη) δεν εχουν παθει τιποτα .. (και τα 2 εκτος εγγύησης πλεον ..)

αλλα ηρεμο δεν με λες με τιποτα ..δεν μπορω να βασιστω πλεον στο δεκαρι μου (οσο και αν το λατρευω σαν συσκευη ) με τιποτα ..

ψαχνομαι για κινητο ..ειναι να λειψω το καλοκαιρι εκτος πολης και τρεμω στην ιδεα να φυγω με το v10 μαζι μου ..

Link to comment
Share on other sites

Εμένα στο άμεσο περιβάλλον μου υπήρχαν 4 lg g4, 2 lg v10 και ένα flex 2 (μερικά υπάρχουν ακόμα) όλα έχουν πάει τουλάχιστον μια φορά για bootloop στο service. Το μόνο που δεν πήγε ήταν το δικό μου το οποίο ήταν και με ξεκλείδωτο bootloader

 

Στάλθηκε από το Samsung Galaxy Note 8

 

Τάκη αφού τα χουμε πει... Η εταιρεία έκανε απανωτές γκάφες & πολλά φάουλ... κράτα τώρα το νοτέλι (8 για μένα παραμένει η καλύτερη συσκευή στην πιάτσα ακόμη και σήμερα) και απόλαυσε την ✌

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα μονο ευχαριστημενος ειμαι απο την Lg. Οκ, μου εβγαλε ir και bootloop, το οποιο εν τελη με σωσε. Στον 1.5 χρονο που ειχα τη συσκευη, η κοπελα μου εριξε το κινητο απ τον 5ο, και το μονο που επαθε εξωτερικα ηταν ενα ραγισμα στο πλαισιο και η οθονη εσπασε αλλα ελαχιστα απο μεσα αλλα δεν φαινοταν.Ετσι, επειδη δεν ανοιγε, το εστειλα πισω και επικαλουμενος το προβλημα boot loop, και το πηρα πισω με καινουρια οθονη και μητρικη αλλα ειχε προβλημα το OIS στη καμερα. Ε δεν αντεξα το στειλα και μια ακομα για την καμερα , τσιμπησα και 2 χροναι εγγυηση για ανταλλακτικα οποτε κομπλε. Ελπιζω να μου βγαλει αυτο το καλοκαιρι με την 702, μονο ευχαριστημενος θα ειμαι!
Link to comment
Share on other sites

 

Ακόμη και μετά το σήριαλ του bootloop, δεν θα δίσταζα να ξαναπάρω LG. O λόγος που (μάλλον) θα με χάσουν από πελάτη είναι η προσβλητική αντιμετώπιση στο θέμα των ενημερώσεων. Παρότι φαίνεται ότι πλέον η google θα θέτει όρους στα συμβόλαια των κατασκευαστών για τις ενημερώσεις ασφαλείας, οι υποσχέσεις ενημερώσεων που ποτέ δεν έγιναν από την LG, με έχουν ενοχλήσει αρκετά ώστε να κοιτάω πλέον αλλού.

 

Τα εγραψα και στα διπλα θεματα των κινητων τους αλλα για να μην σπαμαρω συνεχεια τα ιδια και τα ιδια ας τα γραψω και εδω.

 

LG V30 κυκλοφορησε αν δεν κανω λαθος τελη του 2017(Νοεμβριο-Δεκεμβριο)και ηρθε με Android 7.1.2,ναυαρχιδα της εταιρειας που ζηταγε 800+ευρω.Πριν κανα μηνα αν δεν κανω λαθος πηρε Oreo.

 

LG G6 η ναυαρχιδα της εταιρειας μεχρι τελη του χρονου που βγηκε το V30 για το 2017.Android 7.0(ουτε καν 7.1.2)και περιμενουμε αυτο τον μηνα για Oreo. 1.5χρονος δηλαδη με την βασικη εκδοση.

Security patch του Γεναρη παρακαλω.

 

LG G7 που δεν εχει κυκλοφορησει ακομα ερχεται με Android 8.0,ουτε καν με android 8.1.

 

Εβγαλε η εταιρεια ανακοινωση οτι θα ανοιξει ειδικο τμημα για τις αναβαθμισεις σε g6 και v30 αλλα στο κομματι αυτο ειναι το λιγοτερο απαραδεκτη.

Βγαλε ρε LG το ρημαδο skin που εχεις που ειναι και μια μαπα και μιση,βαλε ψιλο stock android(εστω κατι σαν sony,htc,moto,oneplus)να δουμε και εμεις το ασπρο φως,να δινονται και οι αναβαθμισεις νωριτερα.

 

Φοβερη η wide camera,χαμηλος δεικτης sar,ομορφες συσκευες αλλα απο support κουκουρουκου.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις μεγάλο λάθος φίλε, ο τελευταίος των Μοϊκανών 505, είμαι εγώ από τις 10 Μαΐου!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

20/12/2015.... εως σήμερα :(

 

Μαύρη οθόνη και δεν ανοίγει καν.....καλά ήταν όσο κράτησε

Καλή τύχη στα εναπομείναντα 505!!!

 

Ο τελευταίος των Μοϊκανών 505 είμαι εγώ από τις 10 του Μάη φίλε!

Link to comment
Share on other sites

το θεμα εδω δεν ειναι να λεμε αν κρατησε το κινητο μας η ποσο θα κρατησει ..το θεμα εδω ειναι οτι υπαρχει προβλημα ..

ειναι τοσο δυνατα κινητα τα lgv10 και Lg4 που πριν δω μπροστα μου το χαλι των bootloop χοροπηδούσα και εγω απο την χαρα μου και ελεγα δεν μαμιεται οσο αντεξει ..δεν παει ομως ετσι ..

υπάρχει σοβαρότατο προβλημα .. σε απειρο κοσμο ..

το φορουμ εδω δεν ειναι ένδειξη ..

εγω αν ημουν η lg θα προσεχα τα παντα και την παραμικρη λεπτομερεια μετα απο ενα τετοιο σκανδαλο τετοιων διαστάσεων ..

αυτοι ομως δεν ειναι ικανοι ουτε τα updates security να κάνουν ..

δεν ξερω εμενα εσπασε το γυαλί μεσα μου οριστικα ..

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G4] Κολλημένο σε bootloop!!!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...