Jump to content

[LG G4] Προβλήματα γενικά


yarisakis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

0,2 ίντσες δεν είναι πολύ don't worry

 

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αναλογα τι τυπος μουσικης εισαι... Αν εισαι hip hoper κανενα προβλημα στα παντελονια χωραει και ipad αν εισαι darkwavας και industialακιας ή μεταλακιας (με δερματινο παντελονακι Σακη ρουβα φαση) τοτε ακομα και οι 5.5 ιντσες φανταζουν παντοφλες.. μη μιλησω για τα γραμμαρια :P ας βγαζανε σοβαρα κινητα 4.7 ιντσες μεγεθους samsung a3 και θα το αφηνα στην ακρη του lg g4... καλες οι ιντσες σε ανεση και πλοηγηση αλλα οταν θες να μη κουβαλας τσαντακια ή να πας για τρεξιμο κλπ τοτε καταλαβαινεις οτι μονο κινητα δεν ειναι ολα αυτα τα μεγεθη..

Ουφ τα εβγαλα απο μεσα μου :p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 545
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αναλογα τι τυπος μουσικης εισαι... Αν εισαι hip hoper κανενα προβλημα στα παντελονια χωραει και ipad αν εισαι darkwavας και industialακιας ή μεταλακιας (με δερματινο παντελονακι Σακη ρουβα φαση) τοτε ακομα και οι 5.5 ιντσες φανταζουν παντοφλες.. μη μιλησω για τα γραμμαρια :P ας βγαζανε σοβαρα κινητα 4.7 ιντσες μεγεθους samsung a3 και θα το αφηνα στην ακρη του lg g4... καλες οι ιντσες σε ανεση και πλοηγηση αλλα οταν θες να μη κουβαλας τσαντακια ή να πας για τρεξιμο κλπ τοτε καταλαβαινεις οτι μονο κινητα δεν ειναι ολα αυτα τα μεγεθη..

Ουφ τα εβγαλα απο μεσα μου :p

 

Εχω ενα τετοιο στο αβαταρ μου :p

 

Και ειμαι μεταλλας , αλλα φοραω φορμες, μια χαρα για παντοφλοκινητα, απλα προεξεχουν λιγο :lol:

 

Με το μεγεθος του g4 ειμαι ικανοποιημενος παντως :)

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα τι τυπος μουσικης εισαι... Αν εισαι hip hoper κανενα προβλημα στα παντελονια χωραει και ipad αν εισαι darkwavας και industialακιας ή μεταλακιας (με δερματινο παντελονακι Σακη ρουβα φαση) τοτε ακομα και οι 5.5 ιντσες φανταζουν παντοφλες.. μη μιλησω για τα γραμμαρια :P ας βγαζανε σοβαρα κινητα 4.7 ιντσες μεγεθους samsung a3 και θα το αφηνα στην ακρη του lg g4... καλες οι ιντσες σε ανεση και πλοηγηση αλλα οταν θες να μη κουβαλας τσαντακια ή να πας για τρεξιμο κλπ τοτε καταλαβαινεις οτι μονο κινητα δεν ειναι ολα αυτα τα μεγεθη..

Ουφ τα εβγαλα απο μεσα μου :p

 

Το όριο μου είναι 5.1 ίντσες. Οτιδήποτε μικρότερο το θεωρώ μπρελόκ και δεν τα κοιτάω καν. Σε κοστούμια κτλ που φοράω για την δουλειά μου και φόρμες τα απογεύματα μια χαρά χωράνε αυτά τα τηλέφωνα. Και ειδικά η μικρή κυρτοτητα που είχε το g4 είναι ιδανική

 

Στάλθηκε από το LG V10

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Ανοίγω το θέμα προς ενημέρωση για το συγκεκριμένο κατάστημα, μιας και εγώ όταν έψαχνα πληροφορίες δε βρήκα κάτι χρήσιμο.

Αντιγράφω λοιπόν την καταγγελία που έστειλα σε INKA, Συνήγορο κτλ.

 

Καταγγελία για εξαπάτηση από το κατάστημα iFixit.gr

Στις 17/11/2015, η ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΑ τότε συσκευή μου (κινητό τηλέφωνο), είχε μία μικρή πτώση με αποτέλεσμα να σπάσει η οθόνη. Τις επόμενες 3 ημέρες που την κράτησα έτσι για να ελέγξω την υπόλοιπη λειτουργία του, δε διαπιστώθηκε κάποιο άλλο πρόβλημα, οπότε και αποφάσισα να τη στείλω για αλλαγή οθόνης. Επειδή λοιπόν η αντιπροσωπεία της LG (H συσκευή είναι LG G4) έχει ορίσει σαν τεχνικό της τμήμα στην Ελλάδα την Procordia, στην οποία δε μπόρεσα να βγάλω γραμμή επί 2-3 ημέρες συνεχόμενων προσπαθειών, αποφάσισα να ψάξω στο Internet για κάποιο αξιόπιστο Ελληνικό κατάστημα ώστε να κάνω τη δουλειά μου.

 

Έτσι βρήκα το iFixit.gr και αφού μίλησα μαζί τους, πείσθηκα να τους εμπιστευτώ λόγω αυθεντικών ανταλλακτικών και ‘’Γραπτής εγγύησης εφόρου ζωής’’ που προσφέρουν. Στις 23/11/2015 κάνω την αίτηση επισκευής και στις 14/01/2016 ολοκληρώνεται. Μεγάλο διάστημα αναμονής μεν αλλά από την άλλη είχα τη συσκευή στα χέρια μου και τη δούλευα καθημερινά χωρίς να εμφανίσει το παραμικρό πρόβλημα, όλα δούλευαν ρολόι.

 

Μόλις παρέλαβα την επισκευασμένη συσκευή παρατήρησα 2 κίτρινες γραμμές στα πλάγια της οθόνης, σα να ήταν ‘καμένη’ η εικόνα και μαζί με αυτά ένα κολλημένο Pixel. Ενημερώνω το κατάστημα με συνημμένες φωτογραφίες της βλάβης και πήρα το οκ για αλλαγή οθόνης εντός εγγύησης.

 

31/03/2016, 2μιση ολόκληρους μήνες αργότερα, ενημερώθηκα πως παρέλαβαν το ανταλλακτικό και έστειλα τη συσκευή μου για επισκευή. Το κολλημένο pixel παρέμενε και ενημερώθηκα από την ίδια την LG πως προωθεί το Zero Pixel Policy και φυσικά αυτό από μόνο του καθιστά την οθόνη κατάλληλη για αλλαγή εντός εγγύησης. Οι Κίτρινες γραμμές είχαν εξαφανιστεί αλλά εμφανίστηκε άλλο πρόβλημα, ένα Backlight leak από όλες τις πλευρές της οθόνης, ιδιαίτερα ορατό ειδικά σε μαύρο φόντο. Για κάτι τέτοιο μπορεί να ευθύνεται η οθόνη ή η λάθος τοποθέτηση, οπότε με 2 τόσο μεγάλα και ορατά προβλήματα ήταν προφανέστατο πως η οθόνη χρήζει αλλαγής.

 

Σε αυτό το σημείο να ενημερώσω πως ουδέποτε μου προσφέρθηκε συσκευή αντικατάστασης όπως διαφημίζουν στη σελίδα τους αλλά και ούτε είχα δωρεάν μεταφορικά, αφού συνολικά σε μεταφορές πλήρωσα 17€, εκ των οποίων τα 13.5 μόνο την δεύτερη φορά που μου στείλανε ανεπισκεύαστη τη συσκευή με την αιτιολογία πως θα γίνουν 3 αποστολές (είχα στείλει άλλα 2 κινητά για λογαριασμό τρίτων) αλλά τελικά και οι 3 συσκευές ήρθαν σε μία μόλις συσκευασία..... Επίσης δε παράλεβα ποτέ οποιασδήποτε μορφής εγγύηση παρότι επίσης διαφημίζουν την ‘’Γραπτή εγγύηση εφόρου ζωής’’

 

Μία ολόκληρη εβδομάδα μετά την αποστολή της συσκευής μου (12/04/2016) στέλνουν Mail (Στο τηλέφωνο δε με ενημέρωναν) γράφοντας μου πως η συσκευή δεν πιάνεται εντός εγγύησης γιατί οι γραμμές εξαφανίστηκαν ενώ σε επισήμανση μου για το κολλημένο Pixel και την απάντηση της LG μου είπαν ‘’ Η πολιτική της LG για ένα καινούριο τηλέφωνο διαφέρει από την πολιτική που ακολουθούν τα διάφορα επισκευαστικά κέντρα (εξουσιοδοτημένα και μη) ανά τον κόσμο.’’

 

Ναι κύριοι αλλά αυτό δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ σχέση με ένα καινούριο προϊόν ή ανταλλακτικό ΤΗΣ LG που είναι εκ φύσεως ελαττωματικό. Προφανώς οι κύριοι με περνάνε για ηλίθιο.

 

Για το άλλο πρόβλημα που αντιμετώπιζε η οθόνη μου είπαν απλά πως δεν είδαν τίποτα/Δε ξέρουν τίποτα, ενώ υπάρχουν φωτογραφίες που αποδεικνύουν περίτρανα το ελάττωμα.

 

Σα να μην έφταναν όλα αυτά, με το που παρέλαβα τη συσκευή την τελευταία φορά, παρατήρησα πως λειτουργεί μόνο το 1 από τα 2 led της συσκευής και επειδή είναι dual tone ουσιαστικά αχρηστεύτηκε η χρήση της κάμερας με flash. Σε περίπτωση που το κατάστημα κάνει και πάλι το ανήξερο για το πρόβλημα, να τονίσω το σημείο που για να δικαιολογήσουν το πρόβλημα με το backlight leak, μου έγραψαν ‘’Αυτή τη στιγμή μετά τις κατάλληλες δυνάμεις που ασκήθηκαν από εμάς δεν είναι ορατό’’. Οπότε στο κινητό ασκήθηκαν δυνάμεις. Στο κινητό που πέραν της ατυχής πτώσης, προσέχω να μη καταπονηθεί στο παραμικρό. Στο κινητό για το οποίο πλήρωσα 500€ να το αποκτήσω και επέλεξα μετά το ατύχημα να δώσω 157€ στο εν λόγω κατάστημα μόνο και μόνο για τα αυθεντικά ανταλλακτικά, τη συσκευή αντικατάστασης και την εγγύηση και όχι 60€ ώστε πάρω καινούρια αυθεντική οθόνη και να την περάσω μόνος, παρά την ιδιότητα μου ως τεχνικός υπολογιστών που μου δίνει κάποια εξοικείωση με το αντικείμενο.

 

Για όλη αυτή την συμπεριφορά/Κοροϊδία λοιπόν και για τον χαμένο μου χρόνο χωρίς μία συσκευή που χρειάζομαι για τη δουλειά μου, όπως και για τα 157€ που βγήκαν συνολικά από τη τσέπη μου, θέλω να καταγγείλω το κατάστημα για αντιεπαγγελματική συμπεριφορά και να απαιτήσω την επισκευή της συσκευής μου με αλλαγή απροβλημάτιστης οθόνης αλλά και την επισκευή του επιπρόσθετου προβλήματος που παρουσιάστηκε.

 

Για όλα τα παραπάνω υπάρχουν ως αποδείξεις φωτογραφίες συσκευής και mail επικοινωνίας με το κατάστημα.

 

Ευχαριστώ,

Μιχάλης Καβαλλάρης.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έκανες μεγάλο λάθος που δεν το πήγες στην Procordia.. Εκτός του ότι δεν θα είχες κανένα απ τα παραπάνω θέματα (ή και να είχες θα σε κάλυπταν κανονικά) θα είχες κ την πληρη εγγύηση της συσκευής. Τώρα φαίνεται πως επενέβη μη εξουσιοδοτημένος επισκευαστης οπότε είσαι κ εκτός εγγύησης.. Κ με το θεμα του bootloop να μην έχει λυθεί....
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έκανες μεγάλο λάθος που δεν το πήγες στην Procordia.. Εκτός του ότι δεν θα είχες κανένα απ τα παραπάνω θέματα (ή και να είχες θα σε κάλυπταν κανονικά) θα είχες κ την πληρη εγγύηση της συσκευής. Τώρα φαίνεται πως επενέβη μη εξουσιοδοτημένος επισκευαστης οπότε είσαι κ εκτός εγγύησης.. Κ με το θεμα του bootloop να μην έχει λυθεί....

 

I Know bro... Προς γνώση και συμμόρφωση λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Επειδή το myphone.gr δεν αποτελεί χώρο καταγγελιών (υπάρχουν οι σχετικοί φορείς για αυτή τη δουλειά) και επειδή για λόγους δεοντολογίας δεν είναι φρόνιμο να μένουμε και να σχολιάζουμε μόνο τη μία πλευρά... το παρόν κλειδώνεται.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

 

Έχω 10 μέρες το G4 με μονή sim απείραχτο και αγρατσούνιστο. Διαπίστωσα σήμερα ότι όταν μιλάω και το γυρίζω σε ανοιχτή ακρόαση ο συνομιλητής με ακούει πολύ μακρυά, σχεδόν καθόλου.

Το μικρόφωνο κανονικά λειτουργεί, η ηχογράφηση λειτουργεί, εκανα καθαρισμο cache.

Επισης σε συντομο google search δεν βρήκα κάτι. Λογισμικό android 6.0.

 

Καμμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

και μια φορά ήταν η συσκευή ανοιχτή και δε δεχόμουν κλήσεις.

 

Αυτο μου το εκανε και εμενα πριν λιγες μερες μια φορα.Το απεδωσα στο δικτυο της wind( q card ) εχω.Σε τι δικτυο εισαι?

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις μέσα σε θήκη;

 

Oχι εχω το μαμα δερματινο καλυμμα. ουτε τζαμακι εχω βαλει ακομα ουτε τπτ...

 

επισης βρηκα οτι αυτο το τηλ χρησιμοποιει στην ανοιχτη ακροαση το ιδιο μικροφωνο ( δεν εχει δευτερο μικροφωνο ) με την κανονικη, οποτε δεν πρεπει να ειναι θεμα hardware μικροφωνου.

Το ιδιο κανει και σε ανοιχτη ακροαση viper , skype κτλ...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα μου εχει παρουσιαση δυο φορες απο τοτε που το πηρα 1,5 μηνα οταν μιλουσα και πηγα να το κλεισω δεν εκλεινε ενω η κληση σταματησε στην οθονη παρεμενε η γραμμη που ειχα καλεσει με αποτελεσμα να βγαλω μπαταρια.

εχει συμβει σε καποιον αλλο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

τσεκαρε σε ποιες εφαρμογες εχεις δωσει τα αναλογα δικαιωματα.

 

σε μενα αναφερεσε η σε αλλον? τι δικαιωματα εχει η ανοιχτη ακροαση?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμένα.

Μόλις παρουσιάστηκε το πρώτο πρόβλημα με το G4.Παρτίδα 505,unlocked και rooted.

Ποιο είναι το πρόβλημα? Σου έχει κολλήσει σε γκρι οθόνη?

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

σε μενα αναφερεσε η σε αλλον? τι δικαιωματα εχει η ανοιχτη ακροαση?

 

Κάποιες εφαρμογές επεμβαίνουν σε πολλές λειτουργίες του κινητού. Θα πρέπει να τις ψάξεις μια μια και να δεις αν κάποια επεμβαίνει στην ανοιχτή ακρόαση.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι το πρόβλημα? Σου έχει κολλήσει σε γκρι οθόνη?

Αν κάνεις ζοομ θα δεις το ξεθωριάσει γύρο γύρο στο φόντο,φαίνεται σαν διάφανο.Λέγετε image retention.Έβαλα γκρι φόντο για να φανεί καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Τραβα μια φωτο απο αλλο κινητο που εχεις για να φανει καλυτερα.ειχα και εγω Image retention και μου αλλαξαν οθονη.

 

http://i.imgur.com/3RXmFkLl.jpg

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την στιγμή δεν έχω άλλο κινητό εύκαιρο.Ακριβώς το ίδιο με εσένα έχω.Εγώ λογικά λόγο unlocked και root δεν θα μου αλλάξουν οθόνη...θα μου αλλάξουν τα φώτα με εκατόν...τόσα...ευρώ που θέλουν για αλλαγή.
Link to comment
Share on other sites

Αυτή την στιγμή δεν έχω άλλο κινητό εύκαιρο.Ακριβώς το ίδιο με εσένα έχω.Εγώ λογικά λόγο unlocked και root δεν θα μου αλλάξουν οθόνη...θα μου αλλάξουν τα φώτα με εκατόν...τόσα...ευρώ που θέλουν για αλλαγή.

Πωλούνται g4 αν ψάξεις που έχουν πέσει σε bootloop και η οθόνη τους είναι κομπλέ αλλά λόγω unlocked bootloader δεν τα πήγαν για φτιαξιμο και τα δίνουν 60-80€. Και με την οθόνη θα πάρεις και μπαταρία και καπάκι έξτρα. Ψαξτο λίγο ;)

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Eτσι οπως λεει ο φιλος takaros31!Κοιταξε λιγο και κατι θα βρεις!! :)

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Να είστε καλά ρε παιδιά!Έχω βρει μερικές συσκευές και αυτό έχω σκοπό να κάνω.Ελπίζω να πετύχει.

Θεωρώ θα είσαι οκ απλά εφόσον βρεις συσκευή για να πάρεις τα ανταλλακτικά ψάξε για έναν καλό ηλεκτρονικό!

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G4] Προβλήματα γενικά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...