Jump to content

Cubot Note S


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παρελαβα σημερα το κινητο. ειναι ομορφο, εχει πολυ ωραια οθονη, και αρκετα γρηγορο. στα αρνητικα τωρα, αδυναμο σημα wifi, μετρια φωτογραφικη μηχανη και στην φορτιση παει μεχρι το 99% στο 100 με τιποτα.......προπαθησα να το ρουταρω αλλα ματαια....αναμεικτα συναισθηματα.
Link to comment
Share on other sites

παρελαβα σημερα το κινητο. ειναι ομορφο, εχει πολυ ωραια οθονη, και αρκετα γρηγορο. στα αρνητικα τωρα, αδυναμο σημα wifi, μετρια φωτογραφικη μηχανη και στην φορτιση παει μεχρι το 99% στο 100 με τιποτα.......προπαθησα να το ρουταρω αλλα ματαια....αναμεικτα συναισθηματα.

 

Αδύναμο Wi-Fi; Πριν λίγες μέρες, ήμουν στο λεωφορείο και το άνοιξα, για δοκιμή. Έβρισκε από όλα τα καταστήματα και από μερικά σπίτια, κατά μήκος της γραμμής.

 

Προσωπικά, η κάμερα νου φαίνεται πολύ καλή και τη συγκρίνω με αυτή του 640.

 

Πάντα πάει στο 100%. Είτε αναμμένο, είτε σβηστό.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Αδύναμο Wi-Fi; Πριν λίγες μέρες, ήμουν στο λεωφορείο και το άνοιξα, για δοκιμή. Έβρισκε από όλα τα καταστήματα και από μερικά σπίτια, κατά μήκος της γραμμής.

 

Προσωπικά, η κάμερα νου φαίνεται πολύ καλή και τη συγκρίνω με αυτή του 640.

 

Πάντα πάει στο 100%. Είτε αναμμένο, είτε σβηστό.

 

σε συγκριση με ενα xiaomi redmi 2 που εχω το σημα του wifi ειναι αρκετα χειροτερο, πριν λιγο το δοκιμασα. οσο για την μπαταρια το φορτιζα απο το πρωι στις 9 που το παρελαβα μεχρι τις 3 που σχολασα και ειχε κολλησει στο 99%......το ξαναεβαλα στην πριζα στο σπιτι , τιποτα,εκει κολλημενο στο 99......εννοειται με τον δικο του φορτιστη και κλειστο

Link to comment
Share on other sites

σε συγκριση με ενα xiaomi redmi 2 που εχω το σημα του wifi ειναι αρκετα χειροτερο, πριν λιγο το δοκιμασα. οσο για την μπαταρια το φορτιζα απο το πρωι στις 9 που το παρελαβα μεχρι τις 3 που σχολασα και ειχε κολλησει στο 99%......το ξαναεβαλα στην πριζα στο σπιτι , τιποτα,εκει κολλημενο στο 99......εννοειται με τον δικο του φορτιστη και κλειστο

 

Σαφώς και θα χεις πέσει σε κάποιο ελλατωματικό, γιατί μια χαρά πάει στο 100% και το wifi του μόλις το τσέκαρα και εγώ με redmi ( note ) 2 και δεν πάει πίσω επίσης.

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και θα χεις πέσει σε κάποιο ελλατωματικό, γιατί μια χαρά πάει στο 100% και το wifi του μόλις το τσέκαρα και εγώ με redmi ( note ) 2 και δεν πάει πίσω επίσης.

λες ε?????? αντε να βρεις ακρη τωρα με το everbuying......

Link to comment
Share on other sites

λες ε?????? αντε να βρεις ακρη τωρα με το everbuying......

 

Το πιο πιθανό ναι φίλε μου, στην κάμερα δεν θα συμφωνήσω με τον mr_47 μιας και το 640 είναι αρκετά καλύτερο αλλά στα υπόλοιπα δύο είναι σίγουρο ότι κάτι παίζει στην συσκευή σου.

Link to comment
Share on other sites

Και μένα στην πρώτη φόρτιση κόλλησε στο 98%. Το άφησα για ώρα, μετά βίας έπιασε 99% και έμεινε εκεί. Αλλά στη δεύτερη φόρτιση έφτασε στο 100%. Το είχα αφήσει να κλείσει εντελώς από μπαταρία βέβαια, δεν ξέρω αν αυτό παίζει ρόλο. Δεν το έχω δοκιμάσει έκτοτε να δω αν φορτίζει έως το 100% και ανοικτό. Θα το τσεκάρω την επόμενη.

Μιας και αναφέρθηκε η μπαταρία, μια ιδιαίτεροτητα που έχω προσέξει είναι η εξής: Επειδή ακόμα δεν το χρησιμοποιώ με sim, γιατί περιμένω μια φοιτητική, το αφήνω σε standby κατά κύριο λόγο και το σκαλίζω ανά 2-3 ώρες. Στην αναμονή η μπαταρία μένει ανέπαφη για ώρες, ας πούμε για παράδειγμα στο 85%. Μπορεί να περάσουν και 3 ώρες για να μειωθεί έστω και κατά 1%. Αν το πιάσω και αρχίσω χαλαρό σκάλισμα (Play store ή Youtube πχ) μειώνεται αρκετά πιο γρήγορα και σταθεροποιείται γύρω στο 65% μειώνοντας από εκεί και έπειτα με πολύ πιο αργό ρυθμό, σε φυσιολογικά πλέον επίπεδα.

Απότι καταλαβαίνω από όλο αυτό υπάρχει κάποια ιδιαίτερότητα με τον τρόπο που "διαβάζει" το λογισμικό τη μπαταρία και υποθέτω πως θα πρέπει να της κάνεις κάποιους κύκλους φόρτισης μέχρι να αρχίσει να αποδίδει τα μέγιστα και να "διαβάζεται" και σωστά. Βέβαια το άτιμο δε σβήνει και εύκολα (ειδικά αν το έχεις και χωρίς sim), οπότε θέλει υπομονή αυτή η έρευνα. :lol:

 

Το Wifi είναι αρκετά αξιοπρεπές και χωρίς θέματα ή αποσυνδέσεις. Δοκίμασε και ένα factory reset πριν κάνεις κάτι άλλο.

 

Η κάμερα είναι μέτρια, όπως αναφέρουν και οι περισσότεροι φίλοι. Συγκριτικά με το Iphone 4 που έχω είναι αρκετά πίσω. Βέβαια σαν καμερούλα τυπική είναι τίμια, όπως και το τηλέφωνο στο συνολό του. :happy:

I'll sleep when I die..
Link to comment
Share on other sites

λες ε?????? αντε να βρεις ακρη τωρα με το everbuying......

 

Δυστυχώς, ναι... :( Χτες που το φόρτισα, πήγε πάλι στο 100%.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Απο σημερα το χρησιμοποιω και γω σαν πρωτη συσκευη με 2 SIM.Εχει το καλυτερο ακουστικο και μεγαφωνο που εχω δει σε φθηνο κινεζικο.Πολυ δυνατα και καθαρα.Οθονη εξαιρετικη,ποιοτητα κατασκευης για 70€ αψογη.Το wifi μια χαρα δυνατο.

Μοναδικο θεματακι η μπαταρια η οποια ελπιζω να στρωσει.Φορτισε απο το 20% στο 90% σε λιγοτερο απο 2 ωρες με το φορτιστη της οποιος βγαζει 1Α και ενω θα επρεπε να παρει 3+.

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το 99% δεν ειναι σοβαρο θεμα ,πρακτικα ειναι το ιδιο με το 100%.Ειχα πολλα κινητα που δεν πιανανε το 100% αλλα σταματαγαν στο 99 ή ακομα και στο 97% ,ειναι θεμα λογισμικου οχι αστοχια υλικου.

Για το wifi ειναι διαφορετικο ,εγω θα σου ελεγα να τσεκαρεις στο ιδιο σημειο την πραγματικη ταχυτητα που φορτωνει μια βαρια ιστοσελιδα το cubot και ενα αλλο κινητο (για να εχεις πραγματικη συγκριση οχι μονο τις γραμμουλες) και αν το cubot φορτωνει την σελιδα σημαντικα πιο αργα μιλας με το καταστημα.

Link to comment
Share on other sites

http://www.ebay.com/itm/New-PU-Leather-Case-for-Cubot-Note-S-View-Flip-Cover-Protective-Cas-/131743033287?var=&hash=item1eac7f27c7:m:mtgZKdw7rM5FVoZaDG72tQA ,

http://www.ebay.com/itm/PU-Leather-Case-for-Cubot-Note-S-View-Flip-Cover-Shell-Protective-Cas-/262318904215?var=&hash=item3d136cd397:m:m_MAOgDK5PYBdrOoTJ-wCzA ,

http://www.ebay.com/itm/PU-Leather-Flip-Protective-Case-Cover-For-CUBOT-NOTE-S-Smartphone-/281964649323?var=&hash=item41a6671b6b:m:mjSBg-wI7k_VcEoJt-lXKGA .

 

Συμφωνώ με τον evmenis σε όλα!

Αν ενδιαφέρεται κανένας είναι flip cases με εσωτερική θήκη. Προσωπικά με εκνευρίζει η νέα μόδα με το αυτοκόλλητο! Έλεος να κολλάς το κινητό με αυτοκόλλητο στη θήκη!

Nokia 5210--->Nokia 6288--->LG KM900 Arena--->Samsung C3300K Champ---> THL W100---> Cubot Note S Black
Link to comment
Share on other sites

http://www.ebay.com/itm/New-PU-Leather-Case-for-Cubot-Note-S-View-Flip-Cover-Protective-Cas-/131743033287?var=&hash=item1eac7f27c7:m:mtgZKdw7rM5FVoZaDG72tQA ,

http://www.ebay.com/itm/PU-Leather-Case-for-Cubot-Note-S-View-Flip-Cover-Shell-Protective-Cas-/262318904215?var=&hash=item3d136cd397:m:m_MAOgDK5PYBdrOoTJ-wCzA ,

http://www.ebay.com/itm/PU-Leather-Flip-Protective-Case-Cover-For-CUBOT-NOTE-S-Smartphone-/281964649323?var=&hash=item41a6671b6b:m:mjSBg-wI7k_VcEoJt-lXKGA .

 

Συμφωνώ με τον evmenis σε όλα!

Αν ενδιαφέρεται κανένας είναι flip cases με εσωτερική θήκη. Προσωπικά με εκνευρίζει η νέα μόδα με το αυτοκόλλητο! Έλεος να κολλάς το κινητό με αυτοκόλλητο στη θήκη!

 

Thanks, για τα links!

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Έχω αυτό το update διαθέσιμο, από τότε που αγόρασα τη συσκευή. Το έχει κάνει κάποιος; Και αν ναι, έχει δει κάποια σημαντική διαφορά;
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Επειδη ψάχνομαι για αγορα τηλεφωνου και με ενδιαφέρει η συγκεκριμένη συσκευή εχει δοκιμάσει κάποιος αρκετά το gps?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Επειδη ψάχνομαι για αγορα τηλεφωνου και με ενδιαφέρει η συγκεκριμένη συσκευή εχει δοκιμάσει κάποιος αρκετά το gps?

 

Το έχω δοκιμάσει εγώ στη Θεσσαλονίκη δέκα μέρες τώρα. Άψογο όπως και του Blackview BV5000, πολύ γρήγορο και άμεσο, εγώ το ευχαριστήθηκα χωρίς προβλήματα.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει κάποιος screen protector ; Μήπως περισσεύει καμία ζελατίνα; αγοράζω μια άμεσα

myphone.gr Legal Advisor

Phones: iPhone XsMax 64GB Silver, iPhone X 64GB Silver, Pocophone F1 64GB

Tablets: iPad Pro 12,9 128GB WiFi, iPad mini 4 64GB WiFi & 4G

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα ηθελα να ρωτησω κατι τους κατοχους του κινητου. Η μπαταρια με νορμαλ χρηση ποσο περιπου κραταει;

Επισης ποση ωρα διαρκει η φορτιση; Οταν ερχεται το κινητο εχει καθολου κινεζικες εφαρμογές;

Ευχαριστω εκ των προτερων

Xiaomi mi5 high
Link to comment
Share on other sites

Με μεση μικτη χρηση προσωπικα που το δοκιμασα κρατησε ανετα γυρω στις 2-3 ημερες. Το 3G ειναι που εξαντλει κυριως τη μπαταρια και τυχον βαριες εφαρμογες, τα οποια προσωπικα δε χρησιμοποιω τοσο. Σε αναμονη (σαν δευτερη συσκευη που το εχω πλεον) βγαζει ανετα 4-5 ημερες. Γενικα βιντεο, wifi, σερφαρισμα και λοιπες δραστηριοτητες τα αντεχει πολυ τιμια.

Η φορτιση διαρκει γυρω στις 3 ωρες, αλλα με το power bank της Xiaomi (10400mAh) μου φαινεται οτι φορτιζει γρηγοροτερα.

Κινεζιες δεν περιεχει αποσο μπορω να καταλαβω.

I'll sleep when I die..
Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει κάποιος screen protector ; Μήπως περισσεύει καμία ζελατίνα; αγοράζω μια άμεσα

 

Εγώ έχω πάρει αυτή http://www.x-one.cn/EN/aspcms/product/2013-6-14/231.html

 

η οποία είναι για LG G flex 2, την έκοψα στα μέτρα μου (λίγο δεξιά και από πάνω) και επειδή είναι στυλ tempered glass εφάρμοσε στο κινητό χωρίς φουσκάλες. Την αγόρασα 10€

Επίσης βγήκε και tempered glass αλλά απ΄ ότι διάβασα από κριτικές αγοραστών δεν εφαρμόζει σωστά γιατί η οθόνη μας στις άκρες είναι κυρτή.

Η tempered glass είναι αυτή http://www.ebay.com/itm/TEMPERED-GLASS-9H-FOR-CUBOT-NOTE-S-Shipping-from-Spain-/222045994348?hash=item33b2f8fd6c:g:5bwAAOSwwpdW3ZZY

 

Αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Περιμενω tempered glass απο Meizu M2 Note που ειναι πολυ μαζεμενο 5.5αρι,μηπως ταιριαζει.

 

EDITΜολις το περασα.Περιμετρικα εχει μια στρωση αερα λογω της 2.5D οθονης,οπως προαναφερθηκε.Το touch φαινεται μια χαρα.Καλυπτει μονο το 1/5 του πανω εμπροσθιου ηχειου χωρις να επηρεαζει στο παραμικρο την ακουστικη.O proximity sensor δεν καλυπτεται και λειτουργει κανονικα.Καλυπτεται η εμπροσθια καμερα.

 

Φωτογραφιες εδω http://postimg.org/gallery/ehgm8uf0/

 

Μια ερωτηση προς τους κατοχους.Οταν σας παιρνουν τηλεφωνο,χτυπαει ο ηχος και μετα απο 1 sec αναβει η οθονη?

Edited by arisg90
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...