Jump to content

Redmi Note 3


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, έχω απογοητευτεί πολύ με τη ρομ του vickmall και το πήρα με τη σιγουριά ότι θα είναι το ίδιο ευκολο να φλασάρεις όπως στο mi2. Σκέφτομαι να το πουλήσω αλλά σαν συσκευή μου αρέσει πολύ. Θέλω να προσπαθήσω να βάλω την επίσημη ρομ αλλά μετά δεν θα μπορώ να το ξαναγυρίσω στα ελληνικά αν όντως θέλω να το πουλήσω χωρίς ξεκλείδωμα σωστά;

Μία άλλη απορία μου είναι ότι κάποια στιγμή θα χρειαστεί επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, τουλάχιστον στα προηγούμενα τηλέφωνα αυτό έκανα όταν μπούκωναν και μετά όλα οκ. Εδώ όμως από ότι έχω καταλάβει δεν παίζει κάτι τέτοιο σωστά; Η κάνω λάθος και μπορώ κάπως να επαναφέρω στην αρχική κατάσταση που το έστειλε το vickmall

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για να ξεκαθαρισουμε κάποια πράγματα... Root μπορεί και τώρα να γίνει μέσω κάποιας εφαρμογής όπως το Kingroot, αλλά λόγω κλειδωμενου bootloader δεν συνίσταται γιατί μπορεί να κάνει τη συσκευή να μην λειτουργεί σωστά. Η πιο σίγουρη διαδικασία είναι να κάνει κανείς αίτηση στη xiaomi για unlock και μετα όλα γίνονται πιο εύκολα! Για τον φίλο που ρωτάει για την rom του vickmall. Μπορείς να βάλεις την official αλλά άμα θες να το πουλήσεις με ελληνικά ενώ έχεις αλλάξει την rom του vickmall μπορείς να ψαξεις να βρεις στο ευρωπαϊκό forum του miui κάποια multi και να φλασαρεις αυτή.. Νομίζω κάπου είχα διαβάσει ότι κάποιος που είχε βάλει την sphinx είχε και ελληνικά..

Γενικά πλέον υπάρχει αρκετή έως πολλή πληροφορία για το κινητό.. Και εδώ αλλά και στο forum της miui Hellas...

Link to comment
Share on other sites

Για να ξεκαθαρισουμε κάποια πράγματα... Root μπορεί και τώρα να γίνει μέσω κάποιας εφαρμογής όπως το Kingroot, αλλά λόγω κλειδωμενου bootloader δεν συνίσταται γιατί μπορεί να κάνει τη συσκευή να μην λειτουργεί σωστά. Η πιο σίγουρη διαδικασία είναι να κάνει κανείς αίτηση στη xiaomi για unlock και μετά όλα γίνονται πιο εύκολα!...............
Αρα λοιπόν Θανάση, συμφωνείς και συ ότι η ενδεδειγμένη διαδικασία είναι unlock bootloader και μετά root, αλλαγη Rom κλπ

Τι να το κάνω αν μπορείς με Kingroot, αν είναι επίφοβη ? Οι λίγοι που το έχουν δοκιμάσει αντιμετωπισαν μετά παρα πολλά προβλήματα..... Δωρον-αδωρον !!!

Edited by navi55

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Η περιγραφή για ξεκλείδωμα του bootloader μου θυμίζει την διαδικασία που έκανα στο honor.

Υπάρχει κάποιος οδηγός για τον τρόπο που μπορούμε να πάρουμε τον κωδικό ξεκλειδωματος και πως τον περνάμε;

Link to comment
Share on other sites

Η περιγραφή για ξεκλείδωμα του bootloader μου θυμίζει την διαδικασία που έκανα στο honor.

Υπάρχει κάποιος οδηγός για τον τρόπο που μπορούμε να πάρουμε τον κωδικό ξεκλειδώματος και πως τον περνάμε;

Φιλε μου πήγαινε και διάβασε τον οδηγό που έχουν γράψει τα παιδιά στο xiaomi-miui.gr. Νομίζω ότι οι πληροφορίες που δίνει είναι υπεραρκετές και κατανοητές για όλους :)

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Οπώτε επαναφορά στην αρχική κατάσταση της εκάστοτε ρομ δεν γίνεται παρά μόνο με εκ νέου φλασάρισμα; Edited by kgianno_82
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου πήγαινε και διάβασε τον οδηγό που έχουν γράψει τα παιδιά στο xiaomi-miui.gr. Νομίζω ότι οι πληροφορίες που δίνει είναι υπεραρκετές και κατανοητές για όλους :)

 

μηπως πρεπει να μπει και αυτο το λινκ στην πρωτη σελιδα?

Link to comment
Share on other sites

@AbyssD είσαι σε φόρουμ και όχι σε γήπεδο. Τέτοιου είδους συμπεριφορά απαγορεύεται εδώ. Αν επαναληφθεί κάτι τέτοιο θα σου δοθούν οι κατάλληλες κυρώσεις.

Διαγράφηκαν όλα τα σχετικά μηνύματα. Θα πρέπει όλοι να γνωρίζεται ότι σε τέτοιες περιπτώσεις δεν θα πρέπει να απαντάτε διότι βγαίνετε και εσείς εκτός θέματος. Μία αναφορά αρκεί.

Μείνετε στο θέμα παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συγνώμη που παρεμβαινω εδώ αν και έχω το mi note pro αλλά επειδή το δικό μας νήμα έχει ψιλονεκρωσει είπα να ρωτησω εδώ μιας και το θέμα που έχω είναι μάλλον θέμα της Ρομ γενικά και οχι της συσκευής..Ξέρει κάποιος γιατί ενω προσπαθώ να κατεβασω το tubemate apk από το google όταν πάω να το κατεβασω ενώ μου βγάζει μήνυμα για αποδοχή της λήψης και παταω οκ μετά δεν μου κάνει τπτ και ούτε τελικά το έχει κατεβάσει;
EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συγνώμη που παρεμβαινω εδώ αν και έχω το mi note pro αλλά επειδή το δικό μας νήμα έχει ψιλονεκρωσει είπα να ρωτησω εδώ μιας και το θέμα που έχω είναι μάλλον θέμα της Ρομ γενικά και οχι της συσκευής..Ξέρει κάποιος γιατί ενω προσπαθώ να κατεβασω το tubemate apk από το google όταν πάω να το κατεβασω ενώ μου βγάζει μήνυμα για αποδοχή της λήψης και παταω οκ μετά δεν μου κάνει τπτ και ούτε τελικά το έχει κατεβάσει;

 

Εγώ μπήκα στο tubemate.net με chrome και το κατέβασα από το androidfreeware σε 1 λεπτό με την ταμπλέτα μου. Για δοκίμασε και εσύ με chrome.

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μπήκα στο tubemate.net με chrome και το κατέβασα από το androidfreeware σε 1 λεπτό με την ταμπλέτα μου. Για δοκίμασε και εσύ με chrome.

 

Θέλω να το κατεβασω απευθείας στο κινητό οχι κάπου άλλου...Και μου το κόβει...Από chrome μπαινω

EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Οπώτε επαναφορά στην αρχική κατάσταση της εκάστοτε ρομ δεν γίνεται παρά μόνο με εκ νέου φλασάρισμα;

Όχι γίνεται κανονικά. Απλά αν έχεις τη official θα γίνει στην αρχική κατάσταση της official, αν έχεις του vickmall θα γίνει στου vickmall κοκ.

Link to comment
Share on other sites

μου ηρθε και αυτη η θηκη.

http://www.ebay.com/itm/272051341291?_trksid=p2060353.m2749.l2649&var=570882069112&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

απο ποιοτητα ειναι οκ απλα για τα λεφτα της. τιποτα το εντυπωσιακο αλλα αγκαλιαζει ομοφρα το κινητο. του δινει ομως ογκο.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα..

 

Επειδή από σήμερα θα πάρω στα χέρια μου το 32αρι από συμφορουμίτη θα δώσω το δικό μου που είναι 16άρι.

 

Αν κάποιος ενδιαφέρεται ας στείλει ένα PM.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

μου ηρθε και αυτη η θηκη.

http://www.ebay.com/itm/272051341291?_trksid=p2060353.m2749.l2649&var=570882069112&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

απο ποιοτητα ειναι οκ απλα για τα λεφτα της. τιποτα το εντυπωσιακο αλλα αγκαλιαζει ομοφρα το κινητο. του δινει ομως ογκο.

Σκληρο πλαστικο?Για πτώσεις καλή?

Link to comment
Share on other sites

Σκληρο πλαστικο?Για πτώσεις καλή?

 

ναι για πτωσεις ειναι μια χαρα και απο την μερια τις οθονης γιατι προεξεχει δυο χιλιοστα. του δινει εναν ογκο βεβαια περιμετρικα 3 χιλιοστα περιπου. εχει δικα του κουμπια που πατανε τα κουμπια οποτε δεν ψαχνεις νυχι για να ανοιξεις φωνη και να το κλισεις

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ παρέλαβα σήμερα αυτή http://www.ebay.com/itm/301802058663?_trksid=p2060353.m2749.l2649&var=600611730540&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

από αισθητικής άποψης είναι κορυφή... τα κουμπιά στο πλάι πολύ καλά και βολικά, από ποιότητα θα δείξει, δίνει λίγο παραπάνω όγκο και βάρος στο τηλέφωνο, λόγω αλουμινίου πιθανολογώ ότι δεν είναι για πτώσεις.

 

Αν την έχει παραγγείλη κάποιος ή θα την παραγγείλη…προσοχή… βγάζουμε το καπάκι(πλάτη) από πίσω και τοποθετούμε το τηλέφωνο από την πίσω μεριά μέσα στη θήκη…από μπροστά δεν μπαίνει και θα γρατσουνιστεί το τηλέφωνο

Edited by left69
Link to comment
Share on other sites

κι εγώ παρέλαβα σήμερα αυτή http://www.ebay.com/itm/301802058663?_trksid=p2060353.m2749.l2649&var=600611730540&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

από αισθητικής άποψης είναι κορυφή... τα κουμπιά στο πλάι πολύ καλά και βολικά, από ποιότητα θα δείξει, δίνει λίγο παραπάνω όγκο και βάρος στο τηλέφωνο, λόγω αλουμινίου πιθανολογώ ότι δεν είναι για πτώσεις.

 

Αν την έχει παραγγείλη κάποιος ή θα την παραγγείλη…προσοχή… βγάζουμε το καπάκι(πλάτη) από πίσω και τοποθετούμε το τηλέφωνο από την πίσω μεριά μέσα στη θήκη…από μπροστά δεν μπαίνει και θα γρατσουνιστεί το τηλέφωνο

Να μας πεις τι παίζει γενικά με το σήμα των κεραιών (WiFi, Bluetooth κοκ), γιατί διάφορα παιδιά είπαν ότι δημιουργεί πρόβλημα λόγω αλουμινίου...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τι ακριβώς παρουσιάζει;

 

Στα sms κόβει το πάνω μισό της πρώτης γραμμής. Οι υπόλοιπες γραμμές φαίνονται κανονικά. Το μήνυμα μπορείς να το διαβάσεις, δεν έχεις πρόβλημα, απλά είναι θέμα αισθητικής. Ένας φίλος σε προηγούμενη ανάρτηση το αντιμετώπισε αλλάζοντας τη γραμματοσειρά. Εμένα δε με απασχολεί να κάτσω να το αλλάξω.

 

όταν θα βγει η stable θα βγει και η αντίστοιχη ελληνική stable, αλλά και developer ελληνική να βάλεις δεν θα έχεις κάποιο θέμα, τα παιδιά από την ελληνική κοινότητα κάνουν εξαιρετική δουλειά, και φόρες που η "επίσημη" εβδομαδιαία είχε κάποιο χοντρό bug ή τη δίναν με δικό τους fix ή έχει τύχει να μην την δώσουν καθόλου μέχρι να διορθωθεί.

 

Αν κατάλαβα καλά η επίσημη αγγλοκινέζικη δεν είναι stable και η ελληνική είναι μόνο developer. Σωστός;

Xiaomi Mi Mix 6/256
Link to comment
Share on other sites

Να μας πεις τι παίζει γενικά με το σήμα των κεραιών (WiFi, Bluetooth κοκ), γιατί διάφορα παιδιά είπαν ότι δημιουργεί πρόβλημα λόγω αλουμινίου...
στο χώρο που είμαι τώρα έτσι και αλλιώς δεν έχω φουλ σήμα ούτε wi fi... κάνοντας σύγκριση με θήκη και χωρίς αυτήν το σήμα η σύνδεση με τα δεδομένα και Bluetooth μιας και χρησιμοποιώ πάντα Bluetooth Headset βλέπω ότι είναι ακριβώς το ίδιο. Για περισσότερα προσεχώς... Edited by left69
Link to comment
Share on other sites

Όχι γίνεται κανονικά. Απλά αν έχεις τη official θα γίνει στην αρχική κατάσταση της official, αν έχεις του vickmall θα γίνει στου vickmall κοκ.

 

Σε ευχαριστώ φίλε μου με βοηθάει πολύ η απάντησή σου, τουλάχιστον ξέρω ότι ανά πάσα στιγμή μπορώ να το επαναφέρω έστω με ότι προβλήματα έχει

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά η επίσημη αγγλοκινέζικη δεν είναι stable και η ελληνική είναι μόνο developer. Σωστός;

 

Υπάρχει επίσημη άγγλο κινεζική stable, υπάρχει ΚΑΙ αγγλοκινεζικη dev ( εβδομαδιαία). Υπάρχει και ή greek dev που είναι ίδια με την dev άγγλο κινεζική αλλά με ελληνική μετάφραση ( ίσως έχει και μερικά bug fixes). Άρα επίσημη multi δεν υπάρχει. Eλπιζω να ξεμπερδευτηκες :)

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, έχει κάνει κανείς default το play store, γιατί όλο το Mi store μου βγάζει

 

Με λίγο ψάξιμο που έριξα βρήκα τις δύο παρακάτω λύσεις. Δοκίμασε όποια νομίζεις ότι είναι καλύτερη για σένα και πιστεύω θα είσαι οκ! :)

 

1) Install the System App Uninstaller. Open it. After it asks for root permissions, go back to security and permissions, under root, the app should show up.

 

Allow root access and remove the Mi-App Store! Works like a charm!

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

2)

http://webcazine.com/15986/qa-miui-6-how-to-make-google-play-the-default-app-store-instead-of-mi-app/[/Code]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...