Jump to content

Redmi Note 3


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρέλαβα Κ εγώ σήμερα από vickmall με multilanguage. Το ζήτησα με αυτήν γιατι είναι για τον πατέρα μου, Κ δεν ξέρω πότε θα ξεκλειδώσει o bootloader, Κ ήθελε άμεσα ένα τηλέφωνο με ελληνικά. Το κινητό είναι άψογο. Αυτό που μου έκανε τρομερή εντύπωση είναι το fingerprint sensor. 99% επιτυχία. Η μπαταρία δε μετά από galaxy s4 με lollipop μου φαίνεται ΑΤΕΛΕΙΩΤΗ! Κρίμα που θα το έχω 2 3 μέρες μονο(για να το τεσταρω πιο πολυ). Η κάμερα του στα ίδια επίπεδα με του s4. Αν θα το έπαιρνα για μένα? Δεν ξέρω, καθώς (εκτός από την μπαταρία) δεν νομίζω ότι είναι τρελή αναβάθμιση από s4. Περιμένω το mi5 λοιπόν Κ βλέπω. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα πάω σε xiaomi...

Και για να μην με κράξετε με την σύγκριση με το s4 να πω ότι φοράω cm και λαγκαρισματα Κτλ στραβά του tw δεν υπάρχουν.

Edited by bromonano2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σημερα το πρωι, το βρηκα στο σημειο που ζητα το PIN! Ειχε γινει αυτοματα η αναβαθμιση σε 7.1.6.0, χωρις να κανω κατι η να με ρωτησει, και φυσικα εγινε επανεκκινηση, κατα τη διαρκεια της νυχτας, περιεργα πραγματα....

Παρατηρω μεγαλυτερη καταναλωση μπαταριας. Ασε που απο την ωρα που επανεκκινησε, εκανε συνεχως συγχρονισμο, στα Google Services κι αναγκαστηκα να το διακοψω χειροκινητα. Θα το παρακολουθω απο δω και περα....

Παρατηρησα ακομη, οτι το ειχε χασει το ξεκλειδωμα με fingerprint, κι αναγκαστηκα να κανω τη διαδικασια απο την αρχη. Ασε που δεν ξεκλειδωνει τοσο γρηγορα οσο πριν!!!

Επισης, πριν 5 μερες, μου ηλθε το μηνυμα για ξεκλειδωμα του bootloader, μετα απο αιτημα που ειχα κανει πριν 10 περιπου μερες. Διαδικασια η οποια δεν κρατησε και τοσο πολυ τελικα. Θα δοκιμασω να το ξεκλειδωσω και θα επανελθω.:)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες δε μπορώ να περάσω επαφές Google. Έβαλα store με installer αλλά κολλάει στο 80%. Στους λογαριασμούς υπάρχουν όλα εκτός από επαφές... Το ημερολόγιο το έβαλα χειροκίνητα... Καμμια ιδέα?
Link to comment
Share on other sites

Το τηλ.Σου δινει τη δυνατοτητα Να επιλεξεις η κληση αν θα γινει απο sim1 η sim2.

Καμια ιδεα για το ιδιο με τα sms?

Link to comment
Share on other sites

Το τηλ.Σου δινει τη δυνατοτητα Να επιλεξεις η κληση αν θα γινει απο sim1 η sim2.

Καμια ιδεα για το ιδιο με τα sms?

 

Με τη default εφαρμογη, οταν γραφεις το μηνυμα σου εχει ενα μικρο παραθυρακι διπλα στο παραθυρο του μηνυματος, που γραφει σιμ1. Πατάς επάνω και επιλεγεις

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εκείνος ο οδηγός για το πέρασμα ρομ,που είχε γράψει ενα παιδι πιο πίσω, που ειναι; Γιατί δε τον καρφιτσωσε κάποιος στη πρώτη σελίδα;
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα ,

ειναι να το παραγγειλω και εγω .

Να το παραγγειλω με την Αγγλοκινεζικη η με την Multilanguage ?

Δεν με ενδιαφερει το μενου να ειναι στα Ελληνικα , προτιμω Αγγλικα .

Link to comment
Share on other sites

λοιπον

1 βημα: γυριζεις το κινητο στα αγγλικα. πηγαινει setting-about phone-miui version και κανεις κλικ πανω μεχρι να γραψει you are now developer

2 βημα: πας settings-additional setting -developer options-usb debugging και το ενεργοποιεις

3 βημα: απενεργοποιεις το κινητο κινητο και το αφηνεις στην ακρη να το θαυμαζεις :lol:

4 βημα: πιανεις το λαπτοπ και κατεβαζεις τα εξης :

5 βημα: κατεβαζεις τους drivers http://en.miui.com/forum.php?mod=attachment&aid=NTI1NzIxfDk3ZjYxOThjZTFhY2EzODFhYjUzYTk4MTAzYjBkYzg1fDE0NTI2NjY1MjM%3D&request=yes&_f=.zip

6 βημα: κατεβαζεις το προγραμμα sp tools https://www.mediafire.com/?tpjg4jtdf7sj40t

7 βημα: κατεβαζεις την rom http://bigota.d.miui.com/V7.0.22.0.LHNCNCJ/hennessy_images_V7.0.22.0.LHNCNCJ_20151209.0000.6_5.0_cn_d37db5a1e1.tgz

8 βημα: χαλαρωνεις και περιμενεις να κατεβουν ολα και αφου τα καταβασεις βαλτα σε ενα φακελο και ξεζιπαρε τα

9 βημα: ξεκινας με τους drivers και κανεις εγκατασταση το exe. αν εχεις win 10 πας κατω στο μενου κατω δεξια (διπλα απο την γλωσσα) πατας το μενου και ολες οι ρυθμισεις-ενημερωση και ασφαλεια-αποκατασταση-επανεκινηση-ρυθμισεις για προχωρημενους

(ειναι μια ασφαλεια των windows για drivers χωρις υπογραφη)

10 βημα: πας στον φακελο του sp tool τωρα. επειδη ειναι στα κινεζικα και δεν παιζει να ξερεις βρισκεις το αρχειο option.ini διπλο κλικ και πας εκει που λεει CurrentLang=1 και κανεις το 1 0 δηλαδη CurrentLang=0 το κανεις αποθηκευση και επειτα δεξι κλικ στο flash_tool.exe και εκτελεση ως διαχειριστης . θα σου γραψει οτι δεν βρηκε scatter αρχειο πατας ok και ανοιγει

11 βημα: εχεις κανει την μιση δουλεια χαλαρωσε και ξανακοιτα το κινητο ποσο ωραιο ειναι :lol:

12 βημα: πας στην ρομ που εχεις ξεζιπαρει και ριχνεις το αρχειο MT6795_Android_scatter.txt μεσα στον φακελο signed_bin http://en.miui.com/data/attachment/album/201512/24/233334fk1y4x1kycwc5y1n.png

13 βημα: πας τωρα στο προγραμμα και πατας Download Agent και ψαχνεις να βρεις στον φακελο της ρομ το αρχειο DA_SWSEC.bin και το φορτωνεις http://en.miui.com/data/attachment/album/201512/14/112327abe9by96oibvo99p.png

14 βημα: ξανα στο προγραμμα και πατας το scatter-loading και βρησκεις το αρχειο MT6795_Android_scatter.txt ναι εκεινο που πεταξες μεσα στον φακελο signed_bin δεν παει τιποτα χαμενο βλεπεις :lol:

15 βημα: το προγραμμα σου τωρα πρεπει να εχει αυτη την εικονα http://en.miui.com/data/attachment/album/201512/14/204648m8ezaixetbbnocv7.png

16 βημα: αν εχει την παραπανω εικονα πριν χαλαρωσει και συνηδητοποιησεις οτι εισαι προγραμματιστης φλασαδορος ξετσεκαρε το πρωτο κουτακι που λεει preloader και πατα το κουμπι με το πρασινο βελακι που λεει download

17 βημα: ειναι καιρος να θυμηθεις οτι ολα γινονται για το κινητο το οποιο πρεπει να εχει πανω απο 50% μπαταρια .

18 βημα: παιρνεις το καλωδιο και το βαζεις στην θηρα του usb του λαπτοπιου

19 βημα: παιρνεις το κινητο σβηστο και πατας το κουμπι που χαμηλωνει την φωνη και το κρατας πατημενο και βυσματωνεις το καλωδιο. θα δεις οτι κατω η μπαρα του προγραμματος θα κοκκινησει και μετα θα αρχισει να γινεται κιτρινη και να φορτωνει την rom απο το 1% μεχρι το 100% . το κουμπι μπορεις απο το κινητο μπορεις να το αφησεις οταν η μπαρα γινει κιτρινη αλλα και να το κρατας δεν αλλαζει κατι. ετσι κι αλλιως θα εισαι χεσμενος μην γινει τιποτα και θα εχει κοκαλωσει το χερι σου στο κουμπι.

20 βημα: θα σου βγαλει εικονιδιο download ok και τοτε βγαζει το καλωδιο και πατας το κουμπι να ανοιξει το κινητο στην καινουρια ρομ

 

 

υ.γ. τα κανεις ολα με δικη σου ευθυνη εγω απλα "μετεφρασα" την διαδικασια απο εδω http://en.miui.com/thread-193681-1-1.html την οποια εκανα και ολα πηγαν κατευχην

 

αυτο εδώ πρεπει να μπει πρώτη σελιδα,ακούει κανας υπεύθυνος ή θα ρωτανε ολοι συνέχεια,τα ιδια πράματα;

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα ,

ειναι να το παραγγειλω και εγω .

Να το παραγγειλω με την Αγγλοκινεζικη η με την Multilanguage ?

Δεν με ενδιαφερει το μενου να ειναι στα Ελληνικα , προτιμω Αγγλικα .

 

Αφού δε σε ενδιαφέρουν τα ελληνικά πάρε την official να έχεις και update και όλοι λένε οτι η official είναι πιο σταθερή :) ;)

Link to comment
Share on other sites

Με τη default εφαρμογη, οταν γραφεις το μηνυμα σου εχει ενα μικρο παραθυρακι διπλα στο παραθυρο του μηνυματος, που γραφει σιμ1. Πατάς επάνω και επιλεγεις

 

Δυστυχως την εσβησα κ εβαλα μια αλλη.

Τ κανω τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως την εσβησα κ εβαλα μια αλλη.

Τ κανω τωρα?

Ποια έβαλες ? Δεν υποστηρίζει dual sim ?

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Ποια έβαλες ? Δεν υποστηρίζει dual sim ?

 

Εβαλα textra..αλλα δεν βρισκω επιλογη για sim 1 k sim2

Δοκιμασα κ το go sms τωρα που εχει οντως επιλογη για sim1 sim2 αλλα ενω δειχνει οτι παει να στειλει, δε στελνει με καμια απ τις δυο sim.

Θελει καμια ρυθμιση?

Edited by pete1
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα textra..αλλα δεν βρισκω επιλογη για sim 1 k sim2

Δοκιμασα κ το go sms τωρα που εχει οντως επιλογη για sim1 sim2 αλλα ενω δειχνει οτι παει να στειλει, δε στελνει με καμια απ τις δυο sim.

Θελει καμια ρυθμιση?

Για το Textra δεν ξέρω αν υποστηρίζει.

Για το GoSMS, που χρησιμοποιούσα και γω μέχρι να πάρω το Νote 3 όντως κάνει νερα, στέλνει μηνύματα αλλα με μεγάλη καθυστέρηση και το έβγαλα. Πλέον χρησιμοποιώ Chomp SMS, το οποιο υποστηρίζει και 2καρτο και 160 χαρακτήρες. Βαλε αυτό, είναι πολύ καλο .... :D

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Για το Textra δεν ξέρω αν υποστηρίζει.

Για το GoSMS, που χρησιμοποιούσα και γω μέχρι να πάρω το Νote 3 όντως κάνει νερα, στέλνει μηνύματα αλλα με μεγάλη καθυστέρηση και το έβγαλα. Πλέον χρησιμοποιώ Chomp SMS, το οποιο υποστηρίζει και 2καρτο και 160 χαρακτήρες. Βαλε αυτό, είναι πολύ καλο .... :D

 

Το δοκιμασα και δουλευει αψογα!

Ευχαριστω kwnana!

Link to comment
Share on other sites

εβγαλε αναβαθμιση και η developer. δεν ειδα και τιποτα διαφορετικο οχι οτι το πολυ εψαξα . αρχιζει να λειτουργει σαν κινητο πλεον, εννοω δεν καθομαι με τις ωρες να ψαχνω μενου και υπομενου να δω τι κανει το καθενα.

σταθερα παντως βλεπω 5+ ωρες οθονης στις δυο μερες.

 

αναμενω και τον κωδικο ξεκλειδωματος για να συγγραψω το δευτερο και ελπιζω τελευταιο κεφαλαιο που χρειαζεται το κινητο για να ειναι οπως πρεπει. θα εχει τιτλο το γιοφυρι της xiaomi

Edited by ninjamoz
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
αυτο εδώ πρεπει να μπει πρώτη σελιδα,ακούει κανας υπεύθυνος ή θα ρωτανε ολοι συνέχεια,τα ιδια πράματα;

 

Τι είναι τώρα αυτό; Σε τέτοιες περιπτώσεις να επικοινωνείτε με τα μέλη της ομάδας διαχείρισης, μη ξεχνάτε ότι είστε σε φόρουμ, όχι σε καφενείο.

 

Μπήκε στο πρώτο post.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι τώρα αυτό; Σε τέτοιες περιπτώσεις να επικοινωνείτε με τα μέλη της ομάδας διαχείρισης, μη ξεχνάτε ότι είστε σε φόρουμ, όχι σε καφενείο............
Γεια σου ρε Γιάννη :lol:

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι τώρα αυτό; Σε τέτοιες περιπτώσεις να επικοινωνείτε με τα μέλη της ομάδας διαχείρισης, μη ξεχνάτε ότι είστε σε φόρουμ, όχι σε καφενείο.

 

Μπήκε στο πρώτο post.

Αυτο είναι ένα κείμενο που του βγήκε η Παναγία ενός χρήστη να το γράψει,είναι αναλυτικότατο και υπεραπλουστευμενο και αντι κάποιος να το καρφιτσωσει μπροστά,απλά το άφησαν.

Τα φόρουμ υπάρχουν για να δίνονται λύσεις δημοσίως και Όχι να ψάχνονται οι χρήστες μέσα απο πμ και τηλέφωνα.

Edited by aplostra
Link to comment
Share on other sites

Αυτο είναι ένα κείμενο που του βγήκε η Παναγία ενός χρήστη να το γράψει,είναι αναλυτικότατο και υπεραπλουστευμενο και αντι κάποιος να το καρφιτσωσει μπροστά,απλά το άφησαν.

Τα φόρουμ υπάρχουν για να δίνονται λύσεις δημοσίως και Όχι να ψάχνονται οι χρήστες μέσα απο πμ και τηλέφωνα.

 

Ναι αλλά άμα δεν ειδοποιεί κανείς του αντίστοιχους mods, τι περιμένετε; Να μυρίσουν τα δάχτυλα τους; Το να λέμε, καλό θα ήταν να μπει στην πρώτη σελίδα, δεν σημαίνει ότι αυτομάτως θα μπεί.

 

Δεν τα λέω προσωπικά σε σένα, τα ίδια κάνανε και στο Honor 6.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μου βγήκε η πίστη να διαβάσω 165 σελίδες. Τουλάχιστον, εχω μια άποψη για το κινητό μεσα απο τις μέχρι τώρα εμπειρίες.

Εκανα το λάθος να βαλω παραγγελία απο vickmall την multi αντι της official. Οπότε με το που έρθει, flash την επίσημη.

Ενα μεγαλο μπράβο και συνάμα ευχαριστώ για το παλικάρι που εγραψε τον οδηγο στην 130 σελίδα αλλα και στα υπόλοιπα παιδιά που βοηθούν με τον τρόπο τους.

Παλικαρε μου, γραψε και το δεύτερο κεφαλαιο του γιοφυριου, περιμένουμε πως και πως.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ένα και εγώ μετάβαση από minedeal ρομ σε αγγλοκινεζικη την 7,1,6,0 μέχρι τώρα κανένα θέμα μόνο με ένα στο playstore που δεν ξέρω πως να το λύσω , σε πολλές εφαρμογές όπως viber μου βγάζει Your device isn't compatible with this version.

Ένα μεγάλο μπράβο και ευχαριστώ στο παλικάρι που έγραψέ της οδηγίες.

 

Και κάτι ακόμη έχει 10 μέρες και κάτι περιμένω των κωδικό για ξεκλείδωμα bootloader αλλά τίποτα ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχετε κι εσέις το πρόβλημα της μη ανανέωσης των widgets; Είμαι με τη Multilanguage ROM από vickmall και έχω Nova Launcher. Πχ όποιο widget ρολογιόυ και να κατεβάσω δεν ανανεώνει και μπερδέυομαι συνεχώς με την ώρα. :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Αν κολλησει το xiaomi και δεν ανοιγει, επειδη δεν βγαινει η μπαταρια τι κανεις;

Με το power on κρατημενο για καποια δευτερολεπτα κανεις επανεκκινηση;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχετε κι εσέις το πρόβλημα της μη ανανέωσης των widgets; Είμαι με τη Multilanguage ROM από vickmall και έχω Nova Launcher. Πχ όποιο widget ρολογιόυ και να κατεβάσω δεν ανανεώνει και μπερδέυομαι συνεχώς με την ώρα. :wacko:

 

ε κάτι κλείνει το app για δοκίμασε

ρυθμίσεις -> πρόσθετες ρυθμίσεις -> μπαταρία -> διαχ. χρήσης μπαταρίας εφαρμογών -> (αν δεν είναι ανενεργή) Επιλέξτε εφαρμογές και βάλε τις εφαρμογές που δε θες να σταματάνε ή βάλτο κατευθείαν στο ανενεργή να δεις αν στρώνει

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...