Jump to content

MP3 players (τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις και mini-FAQ)


teorizo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε σχέση με τα υπόλοιπα (2GB στα 220, 4GB στα 280) είναι αρκετά καλή τιμή. Αν δεν σε χαλάει η μικρή χωρητικότητα, χτύπα το!

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στα Καρφουρ το εχει 125.....:X

 

Δεν ξερω..., ειναι πιστευω πολυ φτηνο....

 

Νιωθω οτι ειναι ψιλομαπα...:confused:

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο μείον είναι η χωρητικότητα. Κατά τα άλλα εγώ το έχω ακριβώς δύο εβδομάδες το 2GB και είμαι υπέρευχαριστημενος. Και να σου πω και κάτι; Έχω πάνω από 300 τραγούδια μέσα και είναι ζήτημα αν έχω ακούσει τα μισά...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα, αλλά από την άλλη δεν είμαι και ειδικός στο τομέα...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορώ να σβήσω τραγούδια από το SONY NW-HD5 ???

 

μέσω του Sonic Stage από το PC.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται στο ipod να παίξουν σε shuffle mode τα mp3 μόνο μιας λίστας?? :O :confused:

Ναι, αρκεί να μην πατήσεις το Shuffle songs από το κεντρικό μενού αλλά να επιλέξεις το Shuffle από το Setiings και να το βάλεις στην επιλογή Songs. Μετά πας στη λίστα που θες, κάνεις Play και είσαι έτοιμος!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αρκεί να μην πατήσεις το Shuffle songs από το κεντρικό μενού αλλά να επιλέξεις το Shuffle από το Setiings και να το βάλεις στην επιλογή Songs. Μετά πας στη λίστα που θες, κάνεις Play και είσαι έτοιμος!

 

Ωραίος! ;) Thank U!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά με το Sonic Stage δεν μπορώ να σβήσω άλμπουμ αλλά μόνο ανά καλλιτέχνη.

 

Δυστυχώς δεν το θυμάμαι καθόλου το Sonic Stage -κατραμένα γεράματα.

Aς απαντήσει κάποιος που το έχει.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μετά από δύο εβδομάδες συμβίωσης με το Apple iPod Radio remote, σκέφτηκα να σας πω τις εντυπώσεις μου.

 

Το μηχανηματάκι είναι ένα θαύμα! Είναι τόσο μικρό που σε κάνει να απορείς πως κατάφεραν και χώρεσαν τα ηλεκτρονικά του εκεί μέσα. Έχει 5 πλήκτρα, μπρος, πίσω, αυξομείωση φωνής και play/pause. Έχει έξοδο για ακουστικά και μεταλλικό κλιπ για να πιάνεται στα ρούχα. Το κλιπ είναι στο σωστό μέγεθος (επιτέλους, γιατί όσοι είχανε το παλιότερο remote θα θυμούνται πόσο μικρό ήταν και πόσο εύκολα έφευγε από τα ρούχα).

 

Σα remote λειτουργεί όπως το περιμένετε, τίποτα το ιδιαίτερο. Σημειώστε ότι δεν μπορείς να κάνεις μπρος πίσω σε playlists μέσω του remote, πρακτικά πρέπει να διαλέγεις το playlist από το iPod και μετά το remote λειτουργεί μια χαρά.

 

Σα ραδιόφωνο τώρα:

Με το που το συνδέουμε (στο dock connector), εμφανίζεται μια νέα επιλογή στο κεντρικό μενού καθώς και μια επιλογή στο Settings. Αυτή η τελευταία μας αφήνει να επιλέξουμε μόνο την περιοχή στην οποία βρισκόμαστε, και οι δυνατές επιλογές είναι USA, Europe και Japan.

Πάμε λοιπόν στο radio από το κεντρικό μενού και βγαίνει μια άλλη οθόνη που δείχνει τη συχνότητα. Με τα μπρος πίσω κουμπιά προχωράει μόνο του τις συχνότητες μέχρι να βρει την επόμενη που εκπέμπει σταθμός, με το click wheel προχωράμε εμείς τις συχνότητες όσο θέλουμε. Αν βρούμε ένα σταθμό που μας αρέσει και κρατήσουμε το κεντρικό κουμπί πατημένο τότε τον αποθηκεύει για να τον βρίσκουμε εύκολα. Αν ξαναπατήσουμε το κεντρικό σε έναν αποθηκευμένο σταθμό, τον ξε-αποθηκεύει! Η λήψη του είναι πολύ καλή, ιδίως αν έχετε τα ακουστικά συνδεδεμένα πάνω στο remote.

Γιατί μπορείς να έχεις ακουστικά ΚΑΙ στο remote ΚΑΙ sto ipod και να ακουν 2 άνθρωποι ταυτόχρονα :)

 

Επίσης αν ο σταθμός που ακούτε έχει RDS, αυτό θα φαίνεται στην οθόνη του iPod. Τέλος, το κεντρικό κουμπί αν το πατήσουμε στιγμιαία, λειτουργεί ως mute.

 

Γενικά κάνει τη δουλειά του μια χαρά αλλά έχει τα 2 μειονεκτήματα:

πρώτον, έχει ένα bug και δείχνει το RDS σωστά μόνο αν η περιοχή είναι στην επιλογή US αλλά τότε δεν μπορούμε να συντονιστούμε σε σταθμούς με ζυγές συχνότητες, και,

δεύτερον, αν ακούτε από τα ακουστικά του remote και ακούσετε τραγούδι του οποίου την ένταση έχετε πειράξει μέσω του iTunes, η αλλαγή αυτή δε θα ληφθεί υπόψη.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κάποιος να μου απαντήσει το εξής: έχω ένα iPod Shuffle το οποίο χρησιμοποιώ συχνά ως usb memory stick για την μετακίνηση αρχείων μεταξύ 2-3 υπολογιστών. Εξυπακούεται πως σαν mp3 player είναι συνδεδεμένο με την iTunes Library μόνο ενός από αυτά τα PC. Κάθε φορά λοιπόν που συνδέομαι σε κάποιο από τα άλλα pc ανοίγει το iTunes και με ρωτάει αν θέλω να συνδέσω το iPod σε αυτό το PC. Κάθε φορά λέω όχι, συχνά μάλιστα έχω ήδη αντιγράψει τα αρχεία που θέλω μέχρι να ανοίξει το iTunes και να με ρωτήσει. Εν ολίγοις, η διαδικασία με εκνευρίζει και θα ήθελα να την αποφεύγω. Πέρα από το να απεγκαταστήσω το iTunes από τα άλλα PC (κάτι που δεν θέλω γιατί με βολεύει) τί άλλο μπορώ να κάνω;

 

Thanks in advance.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κάποιος να μου απαντήσει το εξής: έχω ένα iPod Shuffle το οποίο χρησιμοποιώ συχνά ως usb memory stick για την μετακίνηση αρχείων μεταξύ 2-3 υπολογιστών. Εξυπακούεται πως σαν mp3 player είναι συνδεδεμένο με την iTunes Library μόνο ενός από αυτά τα PC. Κάθε φορά λοιπόν που συνδέομαι σε κάποιο από τα άλλα pc ανοίγει το iTunes και με ρωτάει αν θέλω να συνδέσω το iPod σε αυτό το PC. Κάθε φορά λέω όχι, συχνά μάλιστα έχω ήδη αντιγράψει τα αρχεία που θέλω μέχρι να ανοίξει το iTunes και να με ρωτήσει. Εν ολίγοις, η διαδικασία με εκνευρίζει και θα ήθελα να την αποφεύγω. Πέρα από το να απεγκαταστήσω το iTunes από τα άλλα PC (κάτι που δεν θέλω γιατί με βολεύει) τί άλλο μπορώ να κάνω;

 

Thanks in advance.

 

 

Ποια διαδικασία λες?

Το να ανοίγει το iTunes μόνο του όταν συνδέεις το ipod στο pc?

 

Έχω την εντύπωση ότι όταν εγκαταστείς το iTunes σε ρωτάει αν θες να ανοίγει αυτόματα όταν συνδέσεις το ipod.

Μπορεί λοιπόν να υπάρχει κάπου στις επιλογές... δεν τοχω ψάξει... :O

(Αν δε το βρεις, ξαναεγκατέστησέ το και όταν σε ρωτήσει πάτα όχι... μπακάλικος τρόπος... :p )

 

 

Μετά από δύο εβδομάδες συμβίωσης με το Apple iPod Radio remote, σκέφτηκα να σας πω τις εντυπώσεις μου.

 

Το μηχανηματάκι είναι ένα θαύμα! Είναι τόσο μικρό που σε κάνει να απορείς πως κατάφεραν και χώρεσαν τα ηλεκτρονικά του εκεί μέσα.

 

Για τα 60ευρώ που έχει δεν χρειάζεται να απορείς... :p

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κάποιος να μου απαντήσει το εξής: έχω ένα iPod Shuffle το οποίο χρησιμοποιώ συχνά ως usb memory stick για την μετακίνηση αρχείων μεταξύ 2-3 υπολογιστών. Εξυπακούεται πως σαν mp3 player είναι συνδεδεμένο με την iTunes Library μόνο ενός από αυτά τα PC. Κάθε φορά λοιπόν που συνδέομαι σε κάποιο από τα άλλα pc ανοίγει το iTunes και με ρωτάει αν θέλω να συνδέσω το iPod σε αυτό το PC. Κάθε φορά λέω όχι, συχνά μάλιστα έχω ήδη αντιγράψει τα αρχεία που θέλω μέχρι να ανοίξει το iTunes και να με ρωτήσει. Εν ολίγοις, η διαδικασία με εκνευρίζει και θα ήθελα να την αποφεύγω. Πέρα από το να απεγκαταστήσω το iTunes από τα άλλα PC (κάτι που δεν θέλω γιατί με βολεύει) τί άλλο μπορώ να κάνω;

 

Thanks in advance.

Υπάρχουν τρία πράγματα που μπορείς να κάνεις.

1. Με το iPod συνδεδεμένο, να πας στις ρυθμίσεις και να απο-επιλέξεις το 'Open iTunes when this iPod is attached'. Έτσι το iTunes δε θα ανοίξει αυτόματα ξανά για αυτό το iPod.

2. Να μην κάνεις αυτό αλλά την επόμενη φορά που θα σε ρωτήσει για το library να του πεις όχι αλλά να τσεκάρεις κιόλας το 'Do not ask me again'. Έτσι θα ανοίγει μεν το iTunes αλλά δε θα σε ρωτάει.

3. Να πατάς Control + Alt (νομίζω) όταν το συνδέεις, οπότε μόνο για αυτή τη φορά δε θα σε ρωτήσει το iTunes.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

paidia skeftomai na parw to radio gia to ipod pou einai kai remote blepw sthn othonh tous stathous pws ginetai?kai kati allo h mpataria gia to 30gb video leei 14wres emena krataei 8peripou kai to forthsa sthn arxh kala.mhpws den kleinei swsta?ne thn epilogh narkh pou exw balei kleinei h aplws kanei pws to kleinei?thanks!!!:(
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

paidia skeftomai na parw to radio gia to ipod pou einai kai remote blepw sthn othonh tous stathous pws ginetai?kai kati allo h mpataria gia to 30gb video leei 14wres emena krataei 8peripou kai to forthsa sthn arxh kala.mhpws den kleinei swsta?ne thn epilogh narkh pou exw balei kleinei h aplws kanei pws to kleinei?thanks!!!:(

Για το ραδιόφωνο δες εδώ, για τη μπαταρία εδώ και για τη νάρκη και τα σχετικά εδώ!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!! ειμαι καινούργια και χρειάζομαι τα φώτα σας!! ψάχνω mp3 512mb με ραδιόφωνο και με προσιτή τιμή!! ξέρει κανείς κάτι για το innovator MP3 PLAYER 512MB LCD FM RADIO???:)
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν τρία πράγματα που μπορείς να κάνεις.

1. Με το iPod συνδεδεμένο, να πας στις ρυθμίσεις και να απο-επιλέξεις το 'Open iTunes when this iPod is attached'. Έτσι το iTunes δε θα ανοίξει αυτόματα ξανά για αυτό το iPod.

2. Να μην κάνεις αυτό αλλά την επόμενη φορά που θα σε ρωτήσει για το library να του πεις όχι αλλά να τσεκάρεις κιόλας το 'Do not ask me again'. Έτσι θα ανοίγει μεν το iTunes αλλά δε θα σε ρωτάει.

3. Να πατάς Control + Alt (νομίζω) όταν το συνδέεις, οπότε μόνο για αυτή τη φορά δε θα σε ρωτήσει το iTunes.

 

:)

 

Thanks a million!! :)

Ακολούθησα την πρώτη λύση, την οποία γνώριζα μεν αλλά για κάποιο λόγο νόμιζα ότι είχε εφαρμογή μόνο στο pc με τη συνδεδεμένη library.

Ευτυχώς είχες δίκιο και εγώ άδικο.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δει το Archos AV500, καταπληκτικο, γραφει απο τηλεώραση, DVD, φωτογραφική, βιντεοκάμερα, παίζει mp3 και άλλα ( το ποιο σημαντικό για μενα ειναι ότι δεν ξέρω αν παίζει ολόκληρες ταινίες αντιγραμένες απο το pc )
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!! ειμαι καινούργια και χρειάζομαι τα φώτα σας!! ψάχνω mp3 512mb με ραδιόφωνο και με προσιτή τιμή!! ξέρει κανείς κάτι για το innovator MP3 PLAYER 512MB LCD FM RADIO???:)

 

Kαλώς ήρθες στο φόρουμ.

Το μοντέλο που αναφέρεις δεν το γνωρίζω, αλλά για τα λεφτά του καλό μου φαίνεται.

Αν θέλεις κάτι πιο "επώνυμο και δοκιμασμένο" κοίτα για τα muvo της creative με δυνατότητα εγγραφής από ραδιόφωνο ή τα μικρά της iRiver.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δει το Archos AV500, καταπληκτικο, γραφει απο τηλεώραση, DVD, φωτογραφική, βιντεοκάμερα, παίζει mp3 και άλλα ( το ποιο σημαντικό για μενα ειναι ότι δεν ξέρω αν παίζει ολόκληρες ταινίες αντιγραμένες απο το pc )

 

για ποιο format ταινίας μιλάς?

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!ΕΙΔΑ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ MSI MEGA STICK 511 512MB ΣΤΟhttp://www.ram-shop.gr/showproduct.jsp?prodid=5699

ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΓΙ'ΑΥΤΟ? Η' ΓΙΑ ΤΑ TRANSCEND .......?

:) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αποφάσισα να πάρω το i pod nano (2 gb).

Καταρχήν, πόσο εχει πάει η τιμή του, πού το πουλάνε πιο φτηνά και απο πού συμφέρει να το αγοράσω..

κατα δευτερον ξέρω οτι τα χριστούγεννα υπήρχε ελλειψη, υπάρχει ακόμα τέτοιο πρόβλημα?

τέλος θα ήταν βλ*κώδες να το αγοράσω με δόσεις??

thanx in advance

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...