Jump to content

Google Nexus 5X (by LG)


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

 

Τι κατάλαβες από αυτό. Γιατί δεν κατάλαβα και πολλά εγώ.

:D
Link to comment
Share on other sites

με λίγο google translate γράφουν ότι έχει να κάνει με τις συχνότητες του κινητού. Τουλάχιστον αυτό κατάλαβα. Με πιο προσεκτική ανάγνωση και ίσως αν μεταφράσεις μια μια τις λέξεις ίσως καταλάβεις κάτι καλύτερα. Το μόνο που θα πρέπει να σε αγχώνει είναι αν είναι ευρωπαϊκό το τηλέφωνο. Αν συνδέεσαι σε 4g με καλές ταχύτητες νομίζω δεν υπάρχει θέμα. Εγγύηση έτσι κι αλλιώς έχεις. Παλιά ανάλογα με την χώρα πηγαίνανε και τα updates (OTA), πλέον δεν ξέρω αν ισχύει αυτό. Αλλά όπως και να έχει συνήθως όσοι έχουμε nexus με το που βγεί το factory image φλασάρουμε. :D
Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

με λίγο google translate γράφουν ότι έχει να κάνει με τις συχνότητες του κινητού. Τουλάχιστον αυτό κατάλαβα. Με πιο προσεκτική ανάγνωση και ίσως αν μεταφράσεις μια μια τις λέξεις ίσως καταλάβεις κάτι καλύτερα. Το μόνο που θα πρέπει να σε αγχώνει είναι αν είναι ευρωπαϊκό το τηλέφωνο. Αν συνδέεσαι σε 4g με καλές ταχύτητες νομίζω δεν υπάρχει θέμα. Εγγύηση έτσι κι αλλιώς έχεις. Παλιά ανάλογα με την χώρα πηγαίνανε και τα updates (OTA), πλέον δεν ξέρω αν ισχύει αυτό. Αλλά όπως και να έχει συνήθως όσοι έχουμε nexus με το που βγεί το factory image φλασάρουμε. :D

 

4g έχω κανονικά. Όσο για update δεν με απασχολεί. Υπάρχουν τρόποι.

:D
Link to comment
Share on other sites

Πήγα την τέταρτη πού μας πέρασε από πλαίσιό να το σκαλισω εκτενέστερα,καθώς μου έκαναν μία συμπαθητική προσφορά για το μοντέλο με τα 32gb.

Πήγα λοιπόν με σκοπό να το πάρω.

Τελικά όμως,η πρώτη μου γνώμη,θετική,όταν το είχα δει από φίλο πού το είχε πάρει,ήταν τελείως άκυρη,ίσως φταίει πού το χα δει σε μέρος με πολύ χαμηλό φωτισμό.

Στο πλαίσιό πού το είδα αναλυτικά,σαν εμφάνιση μου φάνηκε εντελώς φτηνό,σαν motorola moto g μου φάνηκε.

Η πλάτη του οτι αξίζει,κι αυτό μόνο στο μαύρο χρώμα καθώς στο λευκό πού το έπιασα,δείχνει πολύ φτηνιάρικο.

Η οθόνη θα συμφωνήσω τελικά,οτι σαν χρώματα είναι πολύ άτονη.θα ήθελα πιο έντονα τα χρώματα της.

Ηχείο μέτριο επίσης.

Στο μενού πήγαινέ ωραία και δεν έδειχνε κόμπιασμα,στο άνοιγμα εφαρμογών όμως δε θα έλεγα οτι ήταν ταχύτατο.

Δε με ενθουσίασε καθόλου.

Η κάμερα μόνο φάνηκε συμπαθητική και λογικά δίνει καλό αποτέλεσμά.

Κρίμα,περίμενα πιο μελετημένη δουλειά από την lg...το nexus 5,με είχε ενθουσιάσει μπορώ να πω,το 5x,με άφησέ τελείως αδιάφορο.

Οσο κι αν μου εχει λείψει το customized,δεν θα πήγαινα σε αυτό.

Καλύτερα στο παλιό nexus 5 έστω και σαν μεταχειρισμένο.η εμφάνιση της συσκευής,παίζει για μένα τον ρόλο της,όπως επίσης και η τιμολόγηση,σύμφωνα με αυτά πού προσφέρει μία συσκευή.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το τοπ τηλέφωνο. Για εκεί υπάρχει το 6p. Επίσης τα nexus απέχουν από το vfm των 4 και 5. Ή τιμή τους (λίγο κάτω από 400 για το 5) είναι μια χαρά σε σχέση με τον ανταγωνισμό και προσφέρουν και μακροπρόθεσμα με τις αναβαθμισεις πολύ περισσότερα.

 

Δεν ξέρω κάποιο κινητό (το τονίζω, δεν γνωρίζω αν υπάρχει) στα 400 ευρώ και κάτω με marshmallow.

 

Προσφέρει πάνω κάτω ότι ο ανταγωνισμός του και έχει αμεσα updates.

 

Τώρα για τις εφαρμογές που αργούν να ανοίξουν πείτε ποιες είναι να δοκιμασουμε και όσοι το έχουμε.

 

Τα λέω αυτά γιατί μερικοί ίσως επειδή περιμένουν κάτι που κοντραρει στα ίσια τις top συσκευές του 15 να απογοητεύονται.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν είναι το καλύτερο κινητό. Αλλά για κάποιον, σαν και μένα, που θέλει pure android αλλά και να μην ξοδέψει πολλά λεφτά για το μεγάλο, είναι πολύ καλό. Σίγουρα με 50 και 60 ευρώ παραπάνω υπάρχει το g4 και το s6, αλλά δεν μου αρέσει το custom ui και γενικά μου αρέσει να "πειράζω" το κινητό μου.

Ο καθένας επιλέγει με τις ανάγκες του.

:D
Link to comment
Share on other sites

τα 16 γιγα το εκτελουν το κινητο εξ επαφης. αν εβγαινε με 32 γιγα στα 340 ευρω θα το επαιρνα με κλειστα ματια.
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Από μπαταρία πώς πάει, όσοι το έχετε;

(πχ με ανοιχτό 3G, εγκατεστημένα Facebook, Messenger, Viber etc., πόσο standby total και πόσο screen on time? )

Link to comment
Share on other sites

Για πες πως σου φαίνεται!

Μπαταρία; Γενικά η απόδοση;

Με τρόμαξε που σε ένα μαγαζί το είχαν πάει για σερβις όταν πήγα να το δω...

Και κάποιοι έγραφαν σε ξένα φόρουμ ότι είχαν θέμα με την οθόνη μετά από λίγο καιρό

If today was perfect, there would be no need for tomorrow...
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι το εχω στειλει για ελεγχο και τελικα αποδειχθηκε οτι ειχε θεμα η πλακετα. Βεβαια επειδη δεν ηταν καθαρα ελληνικο ουτε λογος για αντικατασταση συσκευης. Περιμενουν να φερουν πλακετα για αντικατασταση. Η οθονη σε απαντηση που μου εδωσαν ειναι οτι το πανελ που χρησιμοποιησε η LGE LCD πανελ 6500Κ.

"Σε ότι αφορά την κίτρινη απόχρωση που αναφέρετε, οφείλουμε να τονίσουμε πως δεν αποτελεί κατασκευαστικό ελάττωμα, αλλά αποτέλεσμα της επιλογής κατασκευής οθόνης LCD με χαμηλότερη θερμοκρασία χρώματος η οποία κυμαίνεται στα 6500Κ." αυτη ηταν η απαντηση στο mail!

Xiaomi Mi9 & Blackberry Passport User!

http://mowned.com/sig/panagiotischq.smart.jpg

Link to comment
Share on other sites

στην Ιταλια

349Ε 16gb

399E 32gb

επισημη τιμη στο google play store με 2 χρονια εγγυηση και service google...

 

σε αυτην την τιμη κακο δεν το λες με τιποτα...

Δεν ειναι η καλυτερη συσκευη,συμφωνοι.

Ομως δεν ειναι και ασχημη.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

για μενα ειναι ασχημη, αλλα το χειροτερο ολων ειναι τα 16 γιγα. Θα επρεπε εν ετη 2015 να ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ τα μοντελα με 16 γιγα αποθηκευτικο χωρο και χωρις SD. 5 λεπτα 4Κ βιντεο να τραβηξεις παπαλα! τι να την κανεις την καμεραρα τοτε?
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Θα μιλησω για μενα προσωπικα για το θεμα των 16GB. Εν ετη 2016 τα 16GB σε συσκευη ειναι αποδεχτα για το λογο οτι ειμαστε και στην εποχη του "συννεφου"! Ολα συγχρονίζονται εκει και δεν χανεις τιποτα και τα διαγραφεις απο την συσκευη χωρις κανενα θεμα! Για παραδειγμα λες οτι 16GB ειναι λιγα! Τα 116GB; Γιατι με την αγορα για παραδειγμα ενος 5X εχει 100GB για 2 χρονια δωρεαν στο google drive! Φοβερο; Οσο για το 4K μπορει να ειναι καμεραρα αλλα αν βγαζει καλο. Ενα HD και καλο μας ειναι μα δεν καταλαβαινεις και ιδιαιτερα την διαφορα. Και αυτο για τα 4Κ και τα σχετικα το λεω για ολα τα τηλεφωνα! Κανενας επαγγελματιας δεν θα βγαλει με κινητο βιντεο! Θα παρει καμερα ή dslr για αυτη την δουλεια!

Xiaomi Mi9 & Blackberry Passport User!

http://mowned.com/sig/panagiotischq.smart.jpg

Link to comment
Share on other sites

ναι καλα τα λες, τα data εχεις δει ποσο κοστιζουν στο ελλαδισταν?
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Οσο για το 4K μπορει να ειναι καμεραρα αλλα αν βγαζει καλο. Ενα HD και καλο μας ειναι μα δεν καταλαβαινεις και ιδιαιτερα την διαφορα. Και αυτο για τα 4Κ και τα σχετικα το λεω για ολα τα τηλεφωνα! Κανενας επαγγελματιας δεν θα βγαλει με κινητο βιντεο! Θα παρει καμερα ή dslr για αυτη την δουλεια!

 

Γιατί ποιος μίλησε για επαγγελματίες; :confused:

 

Δηλαδή το θεωρείς άτοπο να βγάζει κάποιος 4Κ video (από τη στιγμή που του δίνεται αυτή η δυνατότητα) σήμερα ούτως ώστε μελλοντικά (που θα χρησιμοποιείται by default) να μπορεί να το απολαύσει στην 8Κ, 16K τηλεόρασή του; Τότε θα λες ακόμα ότι "Ενα HD και καλο μας ειναι";

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ποιος μίλησε για επαγγελματίες; :confused:

 

Δηλαδή το θεωρείς άτοπο να βγάζει κάποιος 4Κ video (από τη στιγμή που του δίνεται αυτή η δυνατότητα) σήμερα ούτως ώστε μελλοντικά (που θα χρησιμοποιείται by default) να μπορεί να το απολαύσει στην 8Κ, 16K τηλεόρασή του; Τότε θα λες ακόμα ότι "Ενα HD και καλο μας ειναι";

 

Εβγαλα 4Κ video με το 5X και εβγαλα και το κλασσικο HD μαλλον διορθωση FHD(1920x1080). Στην αναπαραγωγη η διαφορα ηταν τοσο μικρη που μονο στα στατιστικα στοιχεια καταλαβαινες την διαφορα. Οχι στο ματι. Ισως αργοτερα που η τεχνολογια στα κινητα σε αυτο το θεμα των οπτικων θα τρεξει τοτε θα εχουμε την απαιτηση οτι μας πουλαει φουμαρα. Αλλα οταν αγοραζεις μια βιντεοκαμερα αξιας 500€ και 600€ και σου πουλαει το 4Κ τοτε απαιτεις να εχεις και 4Κ αναλυση. Ακομα κανουν μωρουδιακα βηματα σε αυτον τον τομεα. Καλοδεχουμενο εννοειται αλλα δεν θα ειναι στην καθημερινη χρηση ακομα. Για παραδειγμα ειδα οτι εχει και 120fps για αργη κινηση. Θα το κανεις ενα-δυο φορες για πλακα και μετα θα το βαρεθεις. Οσο και για το Slowmo το ειχε το LG KU990 "Viewty" αυτο. 5MP καμερα με καλυτερα οπτικα απ'οτι τα 8αρια του σημερα. Η φωτογραφια στα κινητα ειναι πικραμενη ιστορια. Ισως καλυτερο ειναι να βαζεις αλλα χαρακτηριστικα σε προτεραιοτητα και μετα να βλεπεις αν εχει αξιολογη καμερα για φωτογραφια. Βεβαια αναφερομαι σε ολους χωρις να μιλαω σε καποιον προσωπικα και εννοειται οτι ειναι η προσωπικη μου αποψη! :)

Xiaomi Mi9 & Blackberry Passport User!

http://mowned.com/sig/panagiotischq.smart.jpg

Link to comment
Share on other sites

H oθόνη του είναι όντως άτονη αλλά θυμάμαι και στο Nexus4 ήταν άθλια και μόλις του πέρναγες μια εφαρμογή σε συνδυασμό με πειραγμένο kernel γινόταν ΑΛΛΗ οθόνη (και από τις πιο εντυπωσιακές που εχω δει).

 

Μπορεί να υπάρξει κάτι αντίστοιχο και στο Nexus 5x.

Η "φτωχή" εμφάνιση από την άλλη δε νομίζω ότι φτιάχνεται.

 

Αρπακολιά μου θυμίζει το 5Χ γενικά.

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρπακολιά δεν είναι.

Απλα το ειδαμε ολοι με κακο ματι εξαιτιας της ρχικής τιμολόγησης , και οχι αδικα.

Στα ~360-380€ το 32αρι , δεν ειναι καθολου ασχημα για nexus συσκευή , ταχύτατη , με καλές επιδόσεις,μεγάλη οθόνη , καλη μπαταρία και πολύ καλή κάμερα.

Απλά πρεπει τώρα να του φύγει η ρετσινιά.

 

Ακομα και η 16αρα εκδοση για καποιον που θελει μονο τα βασικά (web,social ,φωτογραφιες) ειναι μια χαρά , ειδικά αν πεσει και στα 300€.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια με την οθόνη μην τρελαίνεστε Nexus είναι ,περάστε του εναν custom kernel που υποστηρίζει Kcal control (Franco-ElementalX) και μετα είτε με το Auditor Kernel ειτε με το Franco updater του περνάτε ενα απ τα δεκάδες προφίλ χρώματος που υπάρχουν και δεν υπάρχει περίπτωση να μην μείνετε ευχαριστημενοι η να μην βρείτε ενα προφίλ που να σας καλύπτει... Nexus ειναι παιδια... φερθείτε του όπως του πρέπει...;):lol:

Ορίστε και μερικά προφίλ για οσους τους ενδιαφέρει -

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1BfdU0CVpCZVGAoIUw6JLjWtSsIzKKM-PbCnpu31zU0g/edit?usp=sharing

Υποψιν ο Franco στην εφαρμογή του εχει και κάποια έτοιμα προφιλ.

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5X (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...