Jump to content

Google Nexus 5X (by LG)


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

στα 350Ε θα γινει αναρπαστο....σε 2 μηνες κλασσικα απο τωρα...

θυμαμαι αγορασα το πρωτο μου Nexus S τον Απριλιο.

ειχε πεσει πολυ η τιμη του.

και εκει η google δινει το καλυτερο λειτουργικο που εχει δουλεψει την συσκευη καλα.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το θέμα είναι ομως ότι δεν έχει πουλήσει κιόλας εδώ ώστε να δούμε και τι γίνεται με θέματα αξιοπιστίας.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει βγαλει κατασκευαστικα προβληματα απο οτι ξερω.

Δηλαδη αυτο με παρτιδες displays κλπ δεν παιζει στο Ν5Χ

εξαλλου ειναι γνωστο οτι εχει καλιμπραρισμα σε πιο θερμα χρωματα οπως το Nexus 5

 

ομως θα το εξετασω μια και το εχουν αγορασει πολλοι φιλοι μου.

Σιγουρα με καποια mods εχουν εντυπωσιαστει ολοι με την μπαταρια μια και μιλανε ανετα 4ωρες+ SOT με 4g.

επισης η καμερα ειναι top.

και αυτο ισχυει!

 

κατα τα αλλα ενα κλασσικο nexus..πχ μην περιμενετε κορυφαιο ηχο στο ακουστικο

Edited by pik.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

LG Nexus 5X vs Motorola Moto X Play

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=428449

 

Αν τυχόν θέλει να βοηθήσει κανένας. :)

"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
To 5X το έχω εδώ και μερικές ώρες και το μόνο που είναι κάτω από το αναμενόμενο είναι η ένταση του (ευτυχώς) μπροστινού μεγαφώνου. Η οθόνη είναι ικανοποιητικότατα φωτεινή (είναι κρυμμένη στο μενού η επιλογή της προσαρμοστικής (αυτόματης) φωτεινότητας), η κάμερα είναι εκπληκτική (διαβάστε τα χαρακτηριστικά της) και με την 6.0.1 το εργαλείο πάει πύραυλος. Το κινητό είναι πολύ γρήγορο και κυλάει σαν πυρωμένο μαχαίρι πάνω σε βούτυρο! O μόνος μπελάς είναι το USB-C (και από τις δύο άκρες) καλώδιο που χωρίς αντάπτορα ούτε στον υπολογιστή μπορείς να το συνδέσεις. Πάντως συνδέεται σε ταχυφορτιστή και φορτίζει με πάρα πολύ ταχείς ρυθμούς. Πήρα το 16άρι και μου βγήκε σε πολύ ελκυστική τιμή. Ελεύθερο χώρο είχε 10.7 GB που μου είναι πλέον υπεραρκετά γιατί αποφάσισα εδώ και λίγο καιρό να ζήσω στην (αργά η γρήγορα αναπόφευκτη) cloud εποχή και είμαι πολύ ευτυχισμένος με την απόφαση μου ακόμη κι αν κοιτάει ο Ομπάμα τις φωτογραφίες μου!

 

http://s17.postimg.org/6d5ys9ghr/Screenshot_20160105_004109.jpg

 

 

Haki ποσό σου βγήκε όταν λες ελκυστική τιμή; Το προτείνεις λοιπόν το κινητό ε;

OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση από εμένα:η αίσθηση της πλάτης είναι σαν γόμα; όπως του nexus 5;
Link to comment
Share on other sites

ειδα το κινητο απο κοντα. Απαραδεκτο απλα. Η οθονη ξεβαμμενη και κολλαγε. Αν δεν ηξερα οτι ειναι νεξους θα ελεγα ειναι κανενα περσυνο samsung:cry:
Link to comment
Share on other sites

Το κινητο φυσαει αλλα εγω παρατηρησα το εξης θεμα. Το οποιο το στηριζω στο θεμα κρυπτογραφησης κυριως.

Οταν ανοιγω εφαρμογες(π.χ. Youtube, Istagram) και στα δυο Nexus 5 & 5x βλεπω οτι το 5 τα ανοιγει σφαιρα. Ισως καποιοι με το Motorola Nexus 6 να μα πουν αν ειχαν το ιδιο θεμα που ερχοταν encrypted out of the box!

 

Για την μπαταρια εχω να πω οτι ειναι παρα πολυ καλη για δεδομενα nexus και οτι ο φορτιστης μεσα σε 45 λεπτα περιπου παει 90% απο το 5%!

Xiaomi Mi9 & Blackberry Passport User!

http://mowned.com/sig/panagiotischq.smart.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο φυσαει αλλα εγω παρατηρησα το εξης θεμα. Το οποιο το στηριζω στο θεμα κρυπτογραφησης κυριως.

Οταν ανοιγω εφαρμογες(π.χ. Youtube, Istagram) και στα δυο Nexus 5 & 5x βλεπω οτι το 5 τα ανοιγει σφαιρα. Ισως καποιοι με το Motorola Nexus 6 να μα πουν αν ειχαν το ιδιο θεμα που ερχοταν encrypted out of the box!

 

Για την μπαταρια εχω να πω οτι ειναι παρα πολυ καλη για δεδομενα nexus και οτι ο φορτιστης μεσα σε 45 λεπτα περιπου παει 90% απο το 5%!

 

ποσες ωρες εχεις πετυχει SOT?

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω οτι το εχω παρατηρησει θα σου πω ψεμματα! Αλλα θα το παρακολουθησω και θα το αναφερω! :)

Xiaomi Mi9 & Blackberry Passport User!

http://mowned.com/sig/panagiotischq.smart.jpg

Link to comment
Share on other sites

σε αντικατάσταση του πιστού σκυλιού nexus 4, το οποίο βγήκε παλικάρι μετά από 3 χρόνια καθημερινής χρήσης στο φουλ με μονο παράπονο στο τέλος οτι η μπαταρία τα έφτηνε προς το βράδυ. Εντάξει δεν ήταν και το πιο γρήγορο κινητό αλλά για την ηλικία του φυσούσε και πατάει κάτω πολλά πιο καινούρια τηλέφωνα. Anyway, ο αντικαταστάτης είναι ένα μαύρο 5x. Απο την στιγμή που ήμουν ευχαριστημένος από το 4 δεν θα μπορούσα να μην είμαι από το 5x. Το μόνο που δεν μου αρέσει είναι η ram αλλά τα bargain που ήταν κάποτε τα nexus μάλλον πρέπει να τα ξεχάσουμε.

 

Στα θετικά νομίζω ότι πρέπει να μπει η επίδοση της κάμερας με χαμηλό φωτισμό. Επίσης η θέση για το δακτυλικό αποτύπωμα, το χέρι όταν σηκώνεις το τηλέφωνο πάει εκεί κατευθείαν και απλά ξεκλειδώνει η συσκευή. Για την ώρα το βρίσκω θετικό, δεν ξέρω πως θα είναι στην συνέχεια. Επίσης οι προσθήκες στην τελευταία έκδοση σε σχέση με την lollipop είναι ευπρόσδεκτες. Το μόνο που δεν έχω καταλάβει είναι πως γίνεται trigger η "ασπρομαυρη" οθόνη με τα notifications, τέρμα random την πετυχαίνω κάθε φορά.

 

Σχετικά με το SOT, αυτή την στιγμή η μπαταρία μου είναι στο 65% με 2 ώρες και 5 λεπτά sot. Τα 3/4 περίπου είναι browsing και το υπόλοιπο παιχνίδια (γενικά δεν παίζω στο κινητό, έτυχε σήμερα). Για κάθε συσκευή που είχα αν έβγαζε άνετα την ημέρα ήμουν ευχαριστημένος. Στο 4 με αυτή την χρήση η μπαταρία παίζει να ήταν στο 20-25%. Νομίζω εκεί που κάνει την μεγαλύτερη διαφορά το 5x είναι τις ώρες που βρίσκεται με κλειστή την οθόνη (stand by) το πόσο καταναλώνει.

 

Τέλος, για το 5 η lg είχε βγάλει μια πολύ ωραία book style θηκη υπερβολικά λεπτή. Έχει βγει κάτι τέτοιο και για το 5X? για την ώρα έχω την απλή της lg (πλάτη) που μου φάνηκε αρκετά καλύτερη από μια απλή σιλικόνης συν του ότι δεν φαίνεται σχεδόν..

Link to comment
Share on other sites

Ποια παρτιδα εχεις παρει; ποιανου μηνα; βλεπεις καθολου ψιλοκαθυστερησεις σε εφαρμογες οπως Youtube, Gmail και γενικα στον χρονο που κανει να τα φορτωσει; Εμενα συγκριτικα με το Nexus 5 μου φανηκε τρομερα αργο και μετα απο επικοινωνια που ειχα με την LG το εστειλα σημερα για ελεγχο μηπως εχει hardware προβλημα.

Xiaomi Mi9 & Blackberry Passport User!

http://mowned.com/sig/panagiotischq.smart.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι εφαρμογές ανοίγουν κατευθείαν. Το κινητό το έχω λίγο πάνω από εβδομάδα. Έχει κάνει και updates δλδ (αυτό το λέω για το sot). Τώρα το gmail είναι instant στα πάντα. Το YouTube ανάλογα την σύνδεση στο διαδίκτυο, δεν νομίζω ότι ή συσκευή δεν ανταποκρίνεται. Αναφέρομαι στο να φορτώσει ένα βίντεο. Υπάρχει στον περίγυρο ένα 5αρι το οποίο φαίνεται πιο αργό. Το 5αρι βέβαια είναι πολύ καλύτερο από το 4. Δεν είναι τόσο μεγάλες οι διαφορες.

 

Επειδή διάβαζα και στο xda πολλοί είχαν θέμα όταν κάνανε restore από άλλη συσκευή. Προσωπικά και εγώ restore έκανα από το 4 αλλά δνε εχω θέμα για την ώρα τουλάχιστον.

 

Αν φαινεται με κάποιο τρόπο ποια παρτίδα είναι να το δω!!

Link to comment
Share on other sites

To βλεπεις στο serial number! Αν ξεκιναει απο το 509 ειναι σεπτεμβριος, 510 οκτωμβριος, 511 νοεμβριος! Εγω το εκανα Clean. Χωρις να περασω τιποτα να τα βαζω ενα-ενα οτι θελω και οχι πολλα πραγματα οπως στο 5αρι γιατι το 5αρι ειναι ρουταρισμενο. Στην αρχη νομιζα οτι ηταν θεμα κρυπτογραφισης αλλα εισαι ο 3ος που μου λεει για οτι σου παιζει κανονικα. Τωρα ειδομεν! Δοκιμασα και εφαρμογες στυλ GeekBench και εβγαζε σε single core score 620 ενω στους αλλους 1200 περιπου! Δεν ξερω τι να πω.

Xiaomi Mi9 & Blackberry Passport User!

http://mowned.com/sig/panagiotischq.smart.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο geekbench την πρώτη φορά μου έβγαλε 700. Ήταν μετά το restore και το update στην 6.0.1 και είδα θερμοκρασίες ήταν πάνω από 50(!) βαθμούς. Το άφησα λίγο και μετά έβγαλε πάνω από 1200 τώρα ποσό ακριβώς δεν θυμάμαι.

 

Οκτώβρης είναι το τηλέφωνο. Αν και το αγορασα πολύ πρόσφατα. Μάλλον στην Ελλάδα ότι στοκ φέρανε στην αρχή δεν έχει φύγει.

 

Ή αλήθεια είναι πως και στο 4 και στο 5 που ξέρω οι δεύτερες εκδόσεις που βγαζανε μετά από λίγο καιρό είχαν βελτιώσεις. Τώρα λίγο που κοίταξα άλλοι λένε ότι είναι κομπλε με του Οκτώβρη Νοέμβρη και άλλοι λένε ότι έχουν θέματα ακόμα και με τηλέφωνα Δεκεμβρίου. Διάβασα και ένα τύπο που παρήγγειλε από το play store με διαφορα 2 εβδομάδων. Το πρώτο ήταν Δεκεμβρίου και το 2ο Οκτωβρίου :p

 

Σχετικά με την μπαταρία αυτή την στιγμή είναι στο 72% με 1:30 sot και phone idle 11:38. Ή διαφορά με το 4 σε μπαταρία κάμερα ταχύτητα οθόνη είναι τεράστια. Το μόνο που κοντραρει το 4 είναι τα υλικά (γυαλί)

Link to comment
Share on other sites

Και μενα Οκτωβρης ειναι το τηλεφωνο λευκο! Και εγω απο με 6.0.1 μου εβγαλε αυτο! Απλα βλεπω οτι εχει μεγαλο χρονο στο να φορτωνει τα update! Περιμενω να ερθει καλωδιο για να του βγαλω την μαμα rom και να του περασω custom για να βγαλω την κρυπτογραφηση μετα που θα γυρισει βεβαια απο την lge!

 

Ισως βιαστηκαμε να τα παρουμε αλλα ειναι το ατιμο πολυ ωραιο και δενει ωραια στο χερι :p

Xiaomi Mi9 & Blackberry Passport User!

http://mowned.com/sig/panagiotischq.smart.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μαύρο έχω εγώ. Λες να παίζει ρόλο το χρώμα; :-p

 

Με 6.0.1 και φουλ στοκ μου έβγαλε πάνω από 1200. Το χαμηλό ήταν με το που άνοιξε μετά την αναβάθμιση

Link to comment
Share on other sites

το ειδα μαυρο...

μου εκανε αριστη εντυπωση εκτος απο την οθονη που εχει ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια χρωματα με το nexus 5.

δηλαδη διπλα σε A9 που το εβαλα ηταν λιιιγο κιτρινακι.

 

φοβερο υλικο κατασκευης αν και πλαστικο,ανωτερο απο nexus5 γιατι αυτο ειναι συμπαγες δεν ειναι γομα αρα δεν τρωγεται στις ακρες.

ομορφο στο χερι και πολυ ευχρηστο...εχει το σωστο βαρος.

 

ειμαι αναμεσα σε αυτο και το Α9.

κατα τα αλλα ολοκληρωμενο κινητο,αν βρω το 32αρι στα 399 ισως το σκεφτω.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για το Nexus 5X...για πείτε + και - όσοι το έχετε! Το μέγεθος βολεύει τελικά; Η μπαταρία αξιοπρεπής;

Είμαι ανάμεσα σε αυτό και Galaxy S6!

Το Νεξους το διαλέγω λόγω καθαρου Android και καλύτερης τιμής, το S6 λόγω πολύ καλής κάμερας και μεγέθους (στα μείον μόνο η πιο ψηλή τιμή και το bloatware της Samsung).

Τι λέτε;

If today was perfect, there would be no need for tomorrow...
Link to comment
Share on other sites

Και το nexus έχει καταπληκτική κάμερα. Άψογη συμπεριφορά σε αρκετά σκοτεινό περιβάλλον και χωρίς φλας.

 

Ή μπαταρία βγάζει μέσα σε μια μέρα άνετα πάνω από 4 ώρες sot. Σε εμένα αγγίζει τις 5 αλλά λέω 4 γιατί ή χρήση καθενός διαφέρει. Αυτό που είναι όμως το καλύτερο είναι ή κατανάλωση όσο η συσκευή είναι σε αναμονή. Καταναλώνει ελάχιστα.

 

Το μέγεθος προερχόμενος από nexus 4 την πρώτη μέρα είναι λίγο μεγάλο αλλά συνηθίζεται και νομίζω είναι οκ.

 

Αρνητικό είναι σίγουρα τα 2 γιγα Ραμ. Όχι ότι έχω αντιμετωπίσει κάποιο θέμα αλλά στο μέλλον κανείς δεν ξέρει. Από μια επιλογή που έχει στις ρυθμίσεις μου δείχνει ότι κατά μέσω όρο χρησιμοποιώ το 70% της Ραμ.

 

Εγώ μη nexus Android δεν θα αγόραζα και εξηγουμαι αναφέροντας ένα ακόμα θετικο για εμενα, την υποστήριξη που έχουν αυτές οι συσκευές και την ταχύτητα στα updates και την σιγουριά ότι θα πάρει την επόμενη και ίσως την μεθεπόμενη έκδοση. (Με ότι αυτό συνεπάγεται σε εμπειρία χρήσης, ενημερώσεις ασφαλείας κλπ)

 

Αν θέλεις κάτι πιο συγκεκριμένα ρωτα.

 

ΥΓ. Για την οθόνη λένε πως δεν είναι αρκετά καλή. Δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι είναι καλύτερη του 4. Η amoled της Sammy φαντάζομαι και είναι λογικό να είναι καλύτερη

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Για τη μνήμη τώρα το σκέφτομαι και για το μέγεθος του...

Αλλά δεν είχα ποτέ καθαρό android και με ψήνει!

Επίσης μου φαίνεται να μην είναι τόσο εύκολο να γρατζουνιστει σε σχέση με το S6

If today was perfect, there would be no need for tomorrow...
Link to comment
Share on other sites

Το s6 νομίζω είναι gorilla glass παντού. Δύσκολα να γρατζουνιστει. Εδώ το nexus και τόσα χρόνια χωρίς θήκη δεν έπαθε τπτ

 

πανευκολα γρατζουνιεται

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για το Nexus 5X...για πείτε + και - όσοι το έχετε! Το μέγεθος βολεύει τελικά; Η μπαταρία αξιοπρεπής;

Είμαι ανάμεσα σε αυτό και Galaxy S6!

Το Νεξους το διαλέγω λόγω καθαρου Android και καλύτερης τιμής, το S6 λόγω πολύ καλής κάμερας και μεγέθους (στα μείον μόνο η πιο ψηλή τιμή και το bloatware της Samsung).

Τι λέτε;

 

θα αγοραζα το Ν5Χ γιατι εχει καλυτερη εργονομια στο χερι,θα εχει αναβαθμισεις για 18μηνες τουλαχιστον και γιατι εχει ανωτερη μπαταρια.

 

δεν εχει τοσο καλη οθονη οσο το S6 αλλα η καμερα του ειναι ανωτερη του μετριου και την θεωρω κορυφαια.

Απο μενα αν μπορεις παρε 5X

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5X (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...