Jump to content

Money wallets (viva, skrill, revolut κλπ)


nico4gr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πόσο καινούριες; Από πότε; Μην εμπιστεύεσαι απόλυτα τα συστηματα αναζητησης bin...
σήμερα μου ήρθε, την έβαλα ρεβολουτ και μου έβγαλε νόμισμα τσέχικη κορώνα και Nova Scotia Bank κι χρεώνει κανονικά ευρώ. Edited by loyros
Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου. Έζρα Πάουντ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Πληροφοριακά

Η Σατα Bank στην Μάλτα έχει πρόβλημα .

Η ενημέρωση γίνεται διότι εκεί ήταν παλιώτερα η Leupay .

http://www.independent.com.mt/articles/2018-10-20/local-news/Central-Bank-of-Malta-suspends-Satabank-participation-6736198113

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά

Η Σατα Bank στην Μάλτα έχει πρόβλημα .

Η ενημέρωση γίνεται διότι εκεί ήταν παλιώτερα η Leupay .

http://www.independent.com.mt/articles/2018-10-20/local-news/Central-Bank-of-Malta-suspends-Satabank-participation-6736198113

 

Μάλλον αυτός είναι και ο λόγος που έχουν πρόβλημα με τα εμβάσματα sepa σε ευρώ. Προφανως χρησιμοποιούσαν τη satabank για αυτα και τωρα δε μπορούν

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εν όψει επικείμενου ταξιδιού στην Τουρκία, λογικά θα χρησιμοποιήσω τη revolut για πρώτη φορά και θα ήθελα μια μικρή βοήθεια:

 

1. Φορτώνω την κάρτα με ευρώ και όταν πάω εκεί και θελήσω να βγάλω χρήματα, εφόσον επιλέξω οι οποιεσδήποτε χρεώσεις/προμήθειες/ισοτιμία να γίνουν από τη revolut, θα γίνει αυτόματα η μετατροπή ή πρέπει από πριν να κάνω την μετατροπή από το λογαριασμό μου;

 

2. Υπάρχει κάποιος σύνδεσμος για τις συνεργαζόμενες, εκεί, τράπεζες/atm;

 

3. Για αγορά προϊόντων, με συμφέρει η χρέωση να γίνεται στο τοπικό νόμισμα;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by Guest27
Link to comment
Share on other sites

1 γίνεται και αυτόματα με τις ισοτιμίες εκείνης της στιγμής και χειροκίνητα με τις ισοτιμίες που ισχύουν όταν κάνεις την μετατροπή

 

2 απο οτι γνωρίζω οχι, γενικά καλό είναι να προσέχεις καθότι κάποια ΑΤΜ χρεώνουν προμήθειες δικές τους..... συμβουλή προτίμησε ΑΤΜ απο μεγάλες τράπεζες και κανε προσεκτικό έλεγχο στα μηνύματα

 

3 πάντα τοπικό νόμισμα οι χρεώσεις

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Αν πας στο μενού της βοήθειας στην εφαρμογή θα σου λυθούν σχεδόν όλες οι απορίες.

Όσον αφορά την πλευρά της revolut μπορείς να κάνεις δωρεάν αναλήψεις μέχρι 200 ευρώ/μήνα. Μετά έχει προμήθεια 2%.

Προσοχή όμως γιατί είναι πολύ πιθανό να χρεώνει προμήθεια η εκάστοτε τράπεζα. Θα σου πρότεινα να ρωτήσεις το support αν συνεργάζονται με κάποια τράπεζα στη χώρα που θες και δεν κρατάει προμήθεια στις αναλήψεις. Π.χ. στην Ελλάδα αν κάνεις ανάληψη από alpha bank δεν χρεώνεσαι το παραμικρό.

Όσον αφορά τις πληρωμές σου με την κάρτα, είναι σημαντικό να πληρώνεις σε ξένο νόμισμα. Αν σε χρεώσει η επιχείρηση σε ευρώ θα έχει κάνει αυτή τη μετατροπή σε καθόλου συμφέρουσα ισοτιμία.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά και ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

 

Είναι η πρώτη φορά που ταξιδεύω σε χώρα εκτός Ε.Ε. και προσπαθώ να δω τι με συμφέρει και τι όχι σε σχέση με την Εθνική τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Αν πας στο μενού της βοήθειας στην εφαρμογή θα σου λυθούν σχεδόν όλες οι απορίες.

Όσον αφορά την πλευρά της revolut μπορείς να κάνεις δωρεάν αναλήψεις μέχρι 200 ευρώ/μήνα. Μετά έχει προμήθεια 2%.

Προσοχή όμως γιατί είναι πολύ πιθανό να χρεώνει προμήθεια η εκάστοτε τράπεζα. Θα σου πρότεινα να ρωτήσεις το support αν συνεργάζονται με κάποια τράπεζα στη χώρα που θες και δεν κρατάει προμήθεια στις αναλήψεις. Π.χ. στην Ελλάδα αν κάνεις ανάληψη από alpha bank δεν χρεώνεσαι το παραμικρό.

Όσον αφορά τις πληρωμές σου με την κάρτα, είναι σημαντικό να πληρώνεις σε ξένο νόμισμα. Αν σε χρεώσει η επιχείρηση σε ευρώ θα έχει κάνει αυτή τη μετατροπή σε καθόλου συμφέρουσα ισοτιμία.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

η alpha bank στην Ελλαδα αμα κανεις αναληψεις πανω απο 200 ευρω δεν σου κραταει προμηθεια; .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

H AlphaBank δεν σου κρατάει προμήθεια για κανένα ποσό 200 ή και 1000

Η Revolut κρατάει πάνω από 200 τον μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να βρω μια εναλλακτική για την revolut γιατί δεν μπορώ να περιμένω 3 με 4 μέρες να μεταφερθεί το έμβασμα κάθε φορά και θέλω να γίνεται κατευθείαν top up από την κάρτα της τράπεζας μου κάτι που δεν γίνεται στην revolut με όλες τις ελληνικές κάρτες και ας έχουν τελειώσει τα capital control. Δοκίμασα λοιπόν την iCard αλλά δεν μπορώ να κάνω ταυτοποίηση γιατί μου βγάζει ότι η γραμμή μου δεν είναι αρκετά γρήγορη. Ενώ δοκίμασα και με 4g πάλι τα ίδια. Γενικά μου άρεσε σαν εφαρμογή αλλά αν είναι να μην μπορώ να την ταυτοποίησω είναι στην ουσια άχρηστη (250 ευρώ όριο που δίνει είναι λίγα). Ποια προτείνετε καλή εναλλακτική να μπορώ να κάνω εύκολα ταυτοποίηση(με ταυτότητα ή δίπλωμα), να μπορώ να ανεβάζω κατευθείαν από κάρτα και αν γίνεται να στέλνει φυσική κάρτα
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά και ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

 

Είναι η πρώτη φορά που ταξιδεύω σε χώρα εκτός Ε.Ε. και προσπαθώ να δω τι με συμφέρει και τι όχι σε σχέση με την Εθνική τράπεζα.

Γενικά συμφέρει αγορά στο τοπικό νόμισμα, άσχετα αν είσαι εντός Ευρώπης ή εκτός.

Και Ρουμανία να πας που είναι εντός Ευρώπης, εφόσον έχει δικό της νόμισμα θα χρησιμοποιείς το δικό τους.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πάντα στο τοπικό νόμισμα, συμφωνώ, αλλά εντός Ε.Ε. οι χρεώσεις, συνήθως είναι σταθερές.

Σε Τσεχία, Ουγγαρία, Πολωνία και Ρουμανία που έχω ταξιδέψει η Εθνική χρεώνει προμήθεια 1% σε κάθε αγορά προϊόντος και 3-5 € για κάθε ανάληψη ανάλογα με το ποσό.

 

Για εκτός Ε.Ε. δεν υπάρχει σταθερά και θέλει ψάξιμο περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

1. Αποφάσισα να εκσυγχρονιστώ και σέταρα σήμερα το Tap n pay απ την εφαρμογή my alpha wallet, πρόσθεσα και τις 2 κάρτες μου, όλα κομπλέ. Δε δοκίμασα βέβαια ακόμα κάποια πληρωμή με το κινητό αλλά θα δοκιμάσω αύριο. Αν δουλεύει, υπάρχει κανένας λόγος να μπω στη διαδικασία για revolut και google pay; Δε νομίζω να έχω κάποιο όφελος σε περίπτωση που δουλεύει κανονικά το tap n pay της alpha.

 

2. Όσον αφορά το εξωτερικό και το revolut, απ τα λίγα που διάβασα, το revolut συμφέρει μόνο για περιπτώσεις πληρωμών μέσα κάρτας σε χώρες με άλλο νόμισμα; πχ αν πάω Ρουμανία που έχουν lei αντί ευρώ. Τώρα που έχω κανονίσει να πάω Ιταλία, απ τη στιγμή που έχουν ευρώ, δε θα έχω κάποιο θέμα να πληρώνω με τις ήδη υπάρχουσες κάρτες μου από Alpha Bank, σωστά;

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, πήρα την bleep της alphabank και έκανα φόρτιση από τον λογαριασμό μου στην ίδια τράπεζα και πρόσεξα ότι κρατάει 1% προμήθεια και από τους πελάτες της :angry:
Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...
Link to comment
Share on other sites

Όλες οι προπληρωμένες τραπεζικές κάρτες έχουν προμήθεια αντί για κάποια μορφής επιβράβευση , αλλά δημιουργούν την αίσθηση ασφάλειας στον καταναλωτή ο οποίος πληρώνει για αυτήν την ασφάλεια.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

1. Αποφάσισα να εκσυγχρονιστώ και σέταρα σήμερα το Tap n pay απ την εφαρμογή my alpha wallet, πρόσθεσα και τις 2 κάρτες μου, όλα κομπλέ. Δε δοκίμασα βέβαια ακόμα κάποια πληρωμή με το κινητό αλλά θα δοκιμάσω αύριο. Αν δουλεύει, υπάρχει κανένας λόγος να μπω στη διαδικασία για revolut και google pay; Δε νομίζω να έχω κάποιο όφελος σε περίπτωση που δουλεύει κανονικά το tap n pay της alpha.

 

2. Όσον αφορά το εξωτερικό και το revolut, απ τα λίγα που διάβασα, το revolut συμφέρει μόνο για περιπτώσεις πληρωμών μέσα κάρτας σε χώρες με άλλο νόμισμα; πχ αν πάω Ρουμανία που έχουν lei αντί ευρώ. Τώρα που έχω κανονίσει να πάω Ιταλία, απ τη στιγμή που έχουν ευρώ, δε θα έχω κάποιο θέμα να πληρώνω με τις ήδη υπάρχουσες κάρτες μου από Alpha Bank, σωστά;

όπως το βλέπει κανείς, στο εξωτερικό και στην Ελλάδα εκτός από μεγάλες επιχειρήσεις προτιμώ να χρησιμοποιώ κάρτες με μικρά υπόλοιπα που ελέγχονται εύκολα οπως revolut ipay n26 monese κλπ...

 

2 ναι σε χώρες ευρώ ζώνης χρεώνεσαι ευρώ όπως Ελλάδα

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Άρα μιας κι έχω σκοπό να πάω σύντομα Δανία και Ρουμανία που έχουν το δικό τους νόμισμα καλό θα ήταν να φτιάξω revolut.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Πάντα στο τοπικό νόμισμα, συμφωνώ, αλλά εντός Ε.Ε. οι χρεώσεις, συνήθως είναι σταθερές.

Σε Τσεχία, Ουγγαρία, Πολωνία και Ρουμανία που έχω ταξιδέψει η Εθνική χρεώνει προμήθεια 1% σε κάθε αγορά προϊόντος και 3-5 € για κάθε ανάληψη ανάλογα με το ποσό.

 

Για εκτός Ε.Ε. δεν υπάρχει σταθερά και θέλει ψάξιμο περισσότερο.

Μόνο Revolut για οποιαδήποτε αγορά σε ξένες χώρες. Μόνο σε σπάνιες περιπτώσεις βγάζω μετρητά πλέον σε ταξίδια.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

μα παντού πλέον και Ελλάδα και εξωτερικό δεν υπάρχει λόγος για μετρητά εκτός ελαχίστων περιπτώσεων...

 

π. χ. μερικοί αυτόματοι πωλητές εισιτηρίων συγκοινωνιών σε κάποιες χωρες δεν δέχονται καρτες οπότε καλό ειναι να έχεις μερικα τοπικά κέρματα γιατί δεν υπάρχουν γκισέ .....

 

απο εκει καο πέρα ακομα και ενα μπουκαλι νερο αξιας 0.30 € η μια γκοφρέτα 0.15 € τα αγοράζεις με κάρτα και κάνεις δεν σου λεει τίποτα....

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, η revolut που έχω λήγει τον 1/19 και έχει υπόλοιπο 14€. Ποια είναι η διαδικασία για να μου στείλουν νέα κάρτα;

Δεν βρίσκω κάπου ανανέωση κάρτας παρά μόνο να παραγγείλω νέα ή συμπληρωματική με κόστος 5,99€

Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, η revolut που έχω λήγει τον 1/19 και έχει υπόλοιπο 14€. Ποια είναι η διαδικασία για να μου στείλουν νέα κάρτα;

Δεν βρίσκω κάπου ανανέωση κάρτας παρά μόνο να παραγγείλω νέα ή συμπληρωματική με κόστος 5,99€

 

Θα σε εμφανιστεί το κουμπάκι για δωρεάν αντικατασταση της κάρτας αρχές Ιανουαρίου.Η καρτα δουλεύει κανονικά μεχρι τελος Ιανουαρίου.

Link to comment
Share on other sites

ok, ευχαριστώ
Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...
Link to comment
Share on other sites

αν περάσει η ημερομηνία ξεχαστεις και λήξει η κάρτα δεν τρέχει τίποτα....

 

θα πας να βγάλεις μια καινούρια φυσική κάρτα και δεν θα σου ζητήσει χρήματα μόνο μια κατάθεση στο λογαριασμό σου στην ρεβολουτ ύψους 10 ευρω που βέβαια μένουν στο λογαριασμό σου....

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Είμαι ναυτικός και λεω να πάρω την revolut μαζί μου για τυχών αγορές στο εξωτερικό.

Αυτο που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής: θα μπορώ να βάλω πχ 1000€ στην revolut να υπάρχουν και αν πάω σε κάποια χώρα να γίνει κανονικά η αγορά? Η θα πρέπει να βάζω στην revolut από την τράπεζα μου το αντίστοιχο νόμισμα της κάθε χώρας;

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Είμαι ναυτικός και λεω να πάρω την revolut μαζί μου για τυχών αγορές στο εξωτερικό.

Αυτο που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής: θα μπορώ να βάλω πχ 1000€ στην revolut να υπάρχουν και αν πάω σε κάποια χώρα να γίνει κανονικά η αγορά? Η θα πρέπει να βάζω στην revolut από την τράπεζα μου το αντίστοιχο νόμισμα της κάθε χώρας;

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φίλε προφανώς αγνοείς μια από τις πιο βασικές λειτουργίες της κάρτας.

Αυτό που περιγράφεις, αυτό ακριβώς είναι η δύναμη του Revolut. Βάζεις σε ευρώ και τα ξοδεύεις σε ο,τι νόμισμα θες.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...