Jump to content

Money wallets (viva, skrill, revolut κλπ)


nico4gr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο σημείο αυτό να προσθέσω πως η Revolut έχει επιλέξει να δραστηριοποιείται και στην ελληνική αγορά, οπότε γνωρίζει το ζήτημα και πράτει αναλόγως. Δεν θέλει να χάνει πελάτες ανταγωνιζόμενη τις ελληνικές τράπεζες που εξακολουθούν να δέχονται πελάτες με ληγμένες ταυτότητες.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, GraveDigger said:

Στο σημείο αυτό να προσθέσω πως η Revolut έχει επιλέξει να δραστηριοποιείται και στην ελληνική αγορά, οπότε γνωρίζει το ζήτημα και πράτει αναλόγως. Δεν θέλει να χάνει πελάτες ανταγωνιζόμενη τις ελληνικές τράπεζες που εξακολουθούν να δέχονται πελάτες με ληγμένες ταυτότητες.

Η ρεβο δεν θα στην χαρίσει ομως αν δεν ανεβάσεις νεα ταυτότητα και συνεχίσεις με την ληγμένη μετα την ημερομηνια που σου έχει θέσει θα σου περιορίσει τον λογαριασμό.

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, nikos_kallithea said:

Η ρεβο δεν θα στην χαρίσει ομως αν δεν ανεβάσεις νεα ταυτότητα και συνεχίσεις με την ληγμένη μετα την ημερομηνια που σου έχει θέσει θα σου περιορίσει τον λογαριασμό.

Όπως είχα γράψει στις 19/04 μου δεχθήκαν να συνεχίσω με την ληγμένη ταυτότητα.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Screenshot 2024-07-30 at 17.16.40.png

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Όταν φορτίσεις με λεφτά το λογαριασμό revolut με ελληνική χρεωστική:

1. Υπάρχει κάποια προμήθεια από την ελληνική τράπεζα

2. Αν υπάρχει προμήθεια στο αναφέρει πριν ολοκληρώσεις τη μεταφορά χρημάτων 

Link to comment
Share on other sites

1. Όχι δεν υπάρχει

2. Γενικά αν υπάρχει κάποια προμήθεια το ξέρεις από πριν 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, takpanos said:

Όταν φορτίσεις με λεφτά το λογαριασμό revolut με ελληνική χρεωστική:

1. Υπάρχει κάποια προμήθεια από την ελληνική τράπεζα

2. Αν υπάρχει προμήθεια στο αναφέρει πριν ολοκληρώσεις τη μεταφορά χρημάτων 

Ίσως υπάρξει αν είναι business χρεωστική - Πιστωτική είτε κάποια εταιρική κάρτα / σχήμα . 

Link to comment
Share on other sites

Η φόρτιση της Revolut από business χρεωστική έχει προμήθεια. Και μάλιστα στην Eurobank είναι και αρκετή

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, apostol70 said:

Η φόρτιση της Revolut από business χρεωστική έχει προμήθεια. Και μάλιστα στην Eurobank είναι και αρκετή

Μια ερώτηση τότε

Έχεις δοκιμάσει να την φορτίσεις revolut μέσω ,Google pay η μέσω curve έχοντας πίσω την χρεωστική business;;

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, HEO said:

Μια ερώτηση τότε

Έχεις δοκιμάσει να την φορτίσεις revolut μέσω ,Google pay η μέσω curve έχοντας πίσω την χρεωστική business;;

Και μέσω Google Pay αναγνωρίζει την Business και βάζει την χρέωση. Μέσω Curve προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

  1. To επιβεβαιώνω και γω. και μέσω google pay μπαίνει η προμήθεια. Φαίνεται αναγνωρίζει τον τελικό προορισμό
Link to comment
Share on other sites

Ο "προορισμός" έχει να κάνει με το Merchant Category Code (MCC) που χρησιμοποιεί η Revolut εν προκειμένω.

Η τιμολόγηση γίνεται με βάση την κατηγορία της κάθε κάρτας και είναι εύκολα αντιληπτό από τα πρώτα έξι (6) ψηφία της κάθε κάρτας που αποτελούν το Bank Identification Number (BIN).

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που κάνω για να παρακάμψω την χρέωση απο εταιρική πιστωτική η χρεωστική κάνω top-up στην Payzy που δεν χρεώνει fee και μετά τα βάζω στην Revolut. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα,

Στις 23 Ιουλίου είχα κάνει μια αποτυχημένη συναλλαγή με payzy σε ένα coffee island. Από τότε το ποσό είναι δεσμευμένο. Τι μπορώ να κάνω;

Η payzy λέει είναι θέμα του εμπορου. Ένα mail που έστειλα στο support του coffee island δεν βλέπω να καταλαβαίνουν τι τους λέω.

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, agpol07 said:

Παιδιά καλημέρα,

Στις 23 Ιουλίου είχα κάνει μια αποτυχημένη συναλλαγή με payzy σε ένα coffee island. Από τότε το ποσό είναι δεσμευμένο. Τι μπορώ να κάνω;

Η payzy λέει είναι θέμα του εμπορου. Ένα mail που έστειλα στο support του coffee island δεν βλέπω να καταλαβαίνουν τι τους λέω.

Λογικά θα ακυρωθεί αργά ή γρήγορα.

Εάν έχεις πληρώσει με άλλο τρόπο, μπορείς να ρωτήσεις στο payzy εάν μπορείς να κάνεις αμφισβήτηση, αλλά προσωπικά θα περίμενα καμιά εβδομάδα ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

On 9/8/2024 at 12:10 ΜΜ, minast said:

Λογικά θα ακυρωθεί αργά ή γρήγορα.

Εάν έχεις πληρώσει με άλλο τρόπο, μπορείς να ρωτήσεις στο payzy εάν μπορείς να κάνεις αμφισβήτηση, αλλά προσωπικά θα περίμενα καμιά εβδομάδα ακόμα.

Ναι είχα πληρώσει με κάρτα της Alpha.

Οκ θα περιμένω λίγο ακόμα, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, soleman said:

Μπορώ να πληρώσω έκδοση  παραβόλου για ανανέωση διπλώματος με revolut;

Υπάρχει μια πιθανότητα πλέον να μπορείς. Πρόσφατα επέτρεψαν πληρωμές φόρων με κάρτες εξωτερικού 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σκοπεύω να κάνω ένα ταξίδι στην Ιαπωνία. Εκεί θα προηθευτώ μια e-sim για δεδομένα. Η ερωτησή μου αφορά , δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί στο παρελθόν, αν θα υπάρξει θέμα στην λειτουργία του app της revolut (καλά και για των τραπεζών έχω απορία αλλά δεν με καίει αφού αυτό που θέλω είναι να μπορώ να κάνω φόρτιση μέσω της ελληνικής κάρτας, δηλαδή να μπορώ να μπαίνω στο app της revolut).

 

VF Giga Unlimited Ultra

Link to comment
Share on other sites

Για την curve εδώ γράφουμε; 

Δεν μπορώ να συνδέσω την χρεωστική κάρτα της εθνικής, έληξε η παλιά κάρτα έγινε αλλαγή και δεν μπορώ να "περάσω" την νέα. 

Έχει συμβεί σε άλλους (τώρα πρόσφατα) ή πάλι είμαι ο "προβληματικός"; 

IMG-1c9852126292d5625783eb00ed44576f-V.jpg

Edited by andreasomageiras

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασες να βαλεις το ονομα στα λατινικα; 
στα λατινικα ειναι και στην καρτα σου

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, stathis123 said:

δοκιμασες να βαλεις το ονομα στα λατινικα; 
στα λατινικα ειναι και στην καρτα σου

Ούτε έτσι την δέχεται. 

Θα μιλήσω με εθνική για αρχή αν και δεν έχω πολλές ελπίδες 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, andreasomageiras said:

Ούτε έτσι την δέχεται. 

Θα μιλήσω με εθνική για αρχή αν και δεν έχω πολλές ελπίδες 

Θα προτείνω κάτι, που μπορεί να είναι και εντελώς άκυρο:

Κάθε φορά που κάνω reset το κινητό μου ή το smartwatch, δεν μπορώ να περάσω την Payzy στο Google Wallet. Από ότι έμαθα, αυτό είναι επειδή η κάρτα έχει περαστεί και αποθηκευθεί σε πολλά websites (π.χ. Wolt, efood, Box, Nike, Volton κλπ.) και έχει περάσει κάποιο όριο καταχωρήσεων.

Πρέπει λοιπόν να επικοινωνώ κάθε φορά με την εξυπηρέτηση πελατών της payzy και να μου διαγράφουν κάποιες από τις αποθηκευμένες "τοποθεσίες" για να μπορέσω να περάσω την κάρτα στο Wallet.

Ίσως είναι αυτή και η δική σου περίπτωση, οπότε δεν χάνεις κάτι να μιλήσεις με την εξυπηρέτηση πελατών της Εθνικής για να βγάλεις άκρη - και στη συνέχεια με την Curve μήπως σου εξηγήσουν το λόγο της απόρριψης (αν τον βλέπουν).

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, geoponer said:

Θα προτείνω κάτι, που μπορεί να είναι και εντελώς άκυρο:

Κάθε φορά που κάνω reset το κινητό μου ή το smartwatch, δεν μπορώ να περάσω την Payzy στο Google Wallet. Από ότι έμαθα, αυτό είναι επειδή η κάρτα έχει περαστεί και αποθηκευθεί σε πολλά websites (π.χ. Wolt, efood, Box, Nike, Volton κλπ.) και έχει περάσει κάποιο όριο καταχωρήσεων.

Πρέπει λοιπόν να επικοινωνώ κάθε φορά με την εξυπηρέτηση πελατών της payzy και να μου διαγράφουν κάποιες από τις αποθηκευμένες "τοποθεσίες" για να μπορέσω να περάσω την κάρτα στο Wallet.

Ίσως είναι αυτή και η δική σου περίπτωση, οπότε δεν χάνεις κάτι να μιλήσεις με την εξυπηρέτηση πελατών της Εθνικής για να βγάλεις άκρη - και στη συνέχεια με την Curve μήπως σου εξηγήσουν το λόγο της απόρριψης (αν τον βλέπουν).

Ειχα το ιδιο προβλημα και το ελυσα σβηνοντας την payzy καρτα μου απο τον λογαριασμο Google απο υπολογιστη.Με τον τροπο αυτο ξαναπερνα στο wallet.

Link to comment
Share on other sites

On 8/8/2024 at 8:27 ΜΜ, testatos said:

Αυτό που κάνω για να παρακάμψω την χρέωση απο εταιρική πιστωτική η χρεωστική κάνω top-up στην Payzy που δεν χρεώνει fee και μετά τα βάζω στην Revolut. 

Εγώ πάντως αντιμετωπίζω πρόβλημα top-up στην Revolut με την κάρτα της Payzy και είναι ζήτημα της Payzy για το οποίο έχουν δεσμευτεί πως θα μου απαντήσουν οταν το επιλύσουν, νομίζω από τον Μάιο κρατάει η ιστορία. Και δε νομίζω πως έχει να κάνει με το όριο των tokens που ανέφερε ο @geoponer.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...