Jump to content

[Windows 10 Mobile] Εφαρμογές Πλοήγησης


alex_gate_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενώ της google που θα σε πάει;

 

Η Google έχει καλύτερη χαρτογραφηση ο,τι και να λέμε... Στο θέμα πληροφοριών δρομων και επιχειρήσεων ... Τι καλύτερο έχει η MS δηλαδή; Επειδή έχεις δυνατότητα για offline χάρτες, που σε αρκετές περιπτώσεις ΚΟΛΛΑΝΕ;;;

 

Εγώ πάντως σε μια φάση που τους χρειάστηκα με έστειλαν αδιάβαστο δυο φορές. Έβαζα οδο και αριθμό, μου εβγαζε σημείο στο χάρτη, το οποίο όμως ήταν τυχαίο πάνω στην οδό!!

 

Sent from mTalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 908
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η Google έχει καλύτερη χαρτογραφηση ο,τι και να λέμε... Στο θέμα πληροφοριών δρομων και επιχειρήσεων ... Τι καλύτερο έχει η MS δηλαδή; Επειδή έχεις δυνατότητα για offline χάρτες, που σε αρκετές περιπτώσεις ΚΟΛΛΑΝΕ;;;

 

Εγώ πάντως σε μια φάση που τους χρειάστηκα με έστειλαν αδιάβαστο δυο φορές. Έβαζα οδο και αριθμό, μου εβγαζε σημείο στο χάρτη, το οποίο όμως ήταν τυχαίο πάνω στην οδό!!

 

Sent from mTalk

Αν και δεν έχω κανένα πρόβλημα με την πλοήγηση με τους χάρτες της MS μέχρι στιγμής, σαν τους here όμως των 8.1 δεν υπάρχουν! Πολύ καλύτεροι των Google Maps πιστεύω ότι ήταν!

Δυστυχώς πήγαν στα χέρια της αυτοκινητοβιομηχανίας! :(

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

παιδια για να κανω search pois πρεπει να τα γραφω αγγλικα;

παραδειγμα αν γραψω βενζιναδικο δεςν βρισκει τιποτα,gas station βρισκει.επισης το μετρο δεν το εχει ολο,μεχρι αγ. δημητριοεχει οχι ελληνικο.

επισης οταν κανω αναζητηση banks μου εμφανιζει κατι τραπεζες probank,attica bank οι οποιες εχουν κλησει.τα pois ειναι ακυρα τελειως η πρεπει να κανω κανα updat3e;

Edited by adok13
adok13
Link to comment
Share on other sites

Η Google έχει καλύτερη χαρτογραφηση ο,τι και να λέμε... Στο θέμα πληροφοριών δρομων και επιχειρήσεων ... Τι καλύτερο έχει η MS δηλαδή; Επειδή έχεις δυνατότητα για offline χάρτες, που σε αρκετές περιπτώσεις ΚΟΛΛΑΝΕ;;;

 

Εγώ πάντως σε μια φάση που τους χρειάστηκα με έστειλαν αδιάβαστο δυο φορές. Έβαζα οδο και αριθμό, μου εβγαζε σημείο στο χάρτη, το οποίο όμως ήταν τυχαίο πάνω στην οδό!!

 

Sent from mTalk

Αρχικά, άλλο ρωτάω: Οι google maps, αν δεν βάλεις αριθμό, σε ποιο σημείο της οδού θα σε βγάλει;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά, άλλο ρωτάω: Οι google maps, αν δεν βάλεις αριθμό, σε ποιο σημείο της οδού θα σε βγάλει;

Η Google ξέρει που θέλεις να πας πριν ακόμα το σκεφτείς, άρα τέτοια προβλήματα δεν υπάρχουν. Στο επόμενο Google Maps δεν θα υπάρχει επιλογή Search αλλά σκέτο Go.

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Χθες βράδυ ήρθαν κάποιες ενημερώσεις στους χάρτες! Με μια πρόχειρη ματιά δεν πρόσεξα κάτι το ιδιαίτερο.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Χθες βράδυ ήρθαν κάποιες ενημερώσεις στους χάρτες! Με μια πρόχειρη ματιά δεν πρόσεξα κάτι το ιδιαίτερο.

 

σχετικο με χαρτες:

 

εγω χθες, καταφερα επιτυχως να τρεχω στο 1020 την latest wm10 fast και με λειτουργικη την glance screen.

 

απλα αναγκαστικα να το επιστρεψω, προσωρινα στα 8.1. ο λόγος: οι χάρτες για να εχουν φωνητικη πλοηγηση, θα πρεπει να εχουμε κατεβασει το αντιστοιχο αρχειακι ήδη από τα 8.1 και από το here drive. αλλιως στα 10αρια, δεν μιλανε και ουτε εχει επιλογη ληψης αρχειου φωνης.

 

 

 

τα ιδια και στο 1520 που εχω.

 

 

 

στο 950xl νομιζω λειτουργει η φωνητικη πλοηγηση αλλα αυτο εκει ηρθε εξαρχης με 10αρια...

 

γι αυτο εχει και την πολυποθητη εγγραφη κλησης (μονο αυτο μου λειπει από το 1020 και το 1520, αλλά χαλάλι τους, εχουν καμεραρες).

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

σχετικο με χαρτες:

 

εγω χθες, καταφερα επιτυχως να τρεχω στο 1020 την latest wm10 fast και με λειτουργικη την glance screen.

 

απλα αναγκαστικα να το επιστρεψω, προσωρινα στα 8.1. ο λόγος: οι χάρτες για να εχουν φωνητικη πλοηγηση, θα πρεπει να εχουμε κατεβασει το αντιστοιχο αρχειακι ήδη από τα 8.1 και από το here drive. αλλιως στα 10αρια, δεν μιλανε και ουτε εχει επιλογη ληψης αρχειου φωνης.

 

 

 

τα ιδια και στο 1520 που εχω.

 

 

 

στο 950xl νομιζω λειτουργει η φωνητικη πλοηγηση αλλα αυτο εκει ηρθε εξαρχης με 10αρια...

 

γι αυτο εχει και την πολυποθητη εγγραφη κλησης (μονο αυτο μου λειπει από το 1020 και το 1520, αλλά χαλάλι τους, εχουν καμεραρες).

Στα 640 και 535 που ηρθαν με 8.1 λειτουργει κανονικα η πλοηγηση με 10ρια.

Κοιταξε σε τι αποσταση εχει κλειδωσει το gps.

Link to comment
Share on other sites

Την εξυπνάδα που έκαναν και όταν κλείνεις την οθόνη σταματάει και η πλοήγηση πότε θα την διορθώσουν ;; Η φωνητική πλοήγηση με κλειστή οθόνη ήταν σημαντικό εργαλείο της δουλείας μου γιατί οδηγάω μηχανή και ακούω τις εντολές από το bluetooth του κράνους, πέρα του ότι με κλειστή οθόνη η μπαταρία με βγάζει ολόκληρη τη μέρα...
Link to comment
Share on other sites

Στα 640 και 535 που ηρθαν με 8.1 λειτουργει κανονικα η πλοηγηση με 10ρια.

Κοιταξε σε τι αποσταση εχει κλειδωσει το gps.

 

αν τα κανεις επαναφ.εργοστασ.ρυθμισεων σε 8.1 κι αμεσως αναβαθμ.σε 10αρια, χωρις κατεβασμενους χαρτες, και τους κατεβασεις στα 10αρια, λειτουργει αραγε η φωνη ?

 

δυσκολο μ φαινεται..αυτο επαθα εγω.

 

 

Πως ελεγχουμε αυτο με την αποσταση που λες ?

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

αν τα κανεις επαναφ.εργοστασ.ρυθμισεων σε 8.1 κι αμεσως αναβαθμ.σε 10αρια, χωρις κατεβασμενους χαρτες, και τους κατεβασεις στα 10αρια, λειτουργει αραγε η φωνη ?

 

δυσκολο μ φαινεται..αυτο επαθα εγω.

 

 

Πως ελεγχουμε αυτο με την αποσταση που λες ?

 

πατα το κυκλακι της της θεσης μεσα στην εφαρμογή

Δεν κατεβάζεις τιποτα για την φωνη στα10ρια.

Οι χαρτες που κατεβάζουμε είναι μονο για πλοηγηση χωρις δεδομενα.

Link to comment
Share on other sites

Την εξυπνάδα που έκαναν και όταν κλείνεις την οθόνη σταματάει και η πλοήγηση πότε θα την διορθώσουν ;; Η φωνητική πλοήγηση με κλειστή οθόνη ήταν σημαντικό εργαλείο της δουλείας μου γιατί οδηγάω μηχανή και ακούω τις εντολές από το bluetooth του κράνους, πέρα του ότι με κλειστή οθόνη η μπαταρία με βγάζει ολόκληρη τη μέρα...

 

Λοιπόν παρατήρησα προχθές σε πλοήγηση που έπαιρνα τις εντολές μέσω BT μου "έτρωγε" κάποιες λέξεις... Πχ αν ήταν να στρίψω στα επόμενα 300μ, άκουγα στα επόμενα "-κοσια"... Βέβαια παράλληλα άκουγα μουσική απο Spotify και ίσως έφταιγε αυτό. Με ενσυρματα που δοκίμασα τα πράγματα ήταν πιο αρμονικά... Λέω όμως μήπως φταίει το ΒΤ...

 

Sent from mTalk

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο που το λες γιατί και εγώ στην αρχή αυτό νόμιζα επειδή γενικά έχει κάποια θέματα με το BT αλλά το δοκίμασα και με ενσύρματα ακουστικά και χωρίς ακουστικά στο αυτοκίνητο. Όταν κλείνεις την οθόνη και όταν η εφαρμογή είναι στο παρασκήνιο σταματάει να δουλεύει ενώ πριν αναβαθμιστεί η εφαρμογή δούλευε κανονικά.

Δεν βλέπω να λύνουν το πρόβλημα όμως και αναγκάζομαι να το αποχωριστώ.... Δυστυχώς

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο που το λες γιατί και εγώ στην αρχή αυτό νόμιζα επειδή γενικά έχει κάποια θέματα με το BT αλλά το δοκίμασα και με ενσύρματα ακουστικά και χωρίς ακουστικά στο αυτοκίνητο. Όταν κλείνεις την οθόνη και όταν η εφαρμογή είναι στο παρασκήνιο σταματάει να δουλεύει ενώ πριν αναβαθμιστεί η εφαρμογή δούλευε κανονικά.

 

Δεν βλέπω να λύνουν το πρόβλημα όμως και αναγκάζομαι να το αποχωριστώ.... Δυστυχώς

 

Δεν το ήξερα ότι έκαναν (και) αυτη την πατάτα.. Θυμάμαι όταν είχα το Lumia 630 με είχε σώσει αυτό το χαρακτηριστικό σε ένα ταξίδι γιατί δεν έκαιγε καθόλου μπαταρία... Ίσως αν κάνουμε κάποιο σχόλιο και μπούμε απο εδώ να μαζέψει κάποιες επιδοκιμασίες, να δοθεί το χαρακτηριστικό και πάλι...

 

Sent from mTalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει αναφερθεί στο κέντρο σχολίων εδω και καιρό, το ότι δεν έχει αναγνωριστεί ως bug μου δίνει την αίσθηση ότι το "πρόσθεσαν" ως feature...

Τι να πω κρίμα, είχα βολευτεί με αυτήν την εφαρμογή αρκετά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

Έκανα χθες βράδυ την ενημέρωση (.251) και επειδή σήμερα χρειάστηκα τους χάρτες δεν μπορούσα να κάνω offline πλοήγηση . Μου γράφει ότι είναι αδύνατη η εύρεση συνδεθείτε σε δίκτυο η προσθέστε πόλη η χώρα . Έκανα hard reset διαγραφή ξανά εγκατάσταση αλλά τίποτα . Έχετε εσείς πρόβλημα ? Είναι bug της ενημερωσης συμβαίνει κάτι άλλο ?

Ευχαριστώ και καλό βράδυ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

 

Έκανα χθες βράδυ την ενημέρωση (.251) και επειδή σήμερα χρειάστηκα τους χάρτες δεν μπορούσα να κάνω offline πλοήγηση . Μου γράφει ότι είναι αδύνατη η εύρεση συνδεθείτε σε δίκτυο η προσθέστε πόλη η χώρα . Έκανα hard reset διαγραφή ξανά εγκατάσταση αλλά τίποτα . Έχετε εσείς πρόβλημα ? Είναι bug της ενημερωσης συμβαίνει κάτι άλλο ?

 

Ευχαριστώ και καλό βράδυ

 

Έχεις κατεβάσει τους χάρτες;

 

Sent from mTalk

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο που το λες γιατί και εγώ στην αρχή αυτό νόμιζα επειδή γενικά έχει κάποια θέματα με το BT αλλά το δοκίμασα και με ενσύρματα ακουστικά και χωρίς ακουστικά στο αυτοκίνητο. Όταν κλείνεις την οθόνη και όταν η εφαρμογή είναι στο παρασκήνιο σταματάει να δουλεύει ενώ πριν αναβαθμιστεί η εφαρμογή δούλευε κανονικά.

Δεν βλέπω να λύνουν το πρόβλημα όμως και αναγκάζομαι να το αποχωριστώ.... Δυστυχώς

 

Τσέκαρε αν η εφαρμογή τρέχει στο παρασκήνιο. Αν όχι, επέλεξε να τρέχει και πες μας.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχω κατεβάσει τον χάρτη Ελλάδας με 203 mb αν θυμάμαι καλά

 

Αυτό είναι το πρόβλημα, τα 203ΜΒ.

 

Ο χάρτης ήταν κοντά στα 290 και λειτουργούσε σωστά.

 

Εδώ και καιρό (αρκετά πριν εμφανιστεί επίσημα η Creators'), υπάρχει καθολικά σχεδόν (όχι μόνο στο χάρτη της Ελλάδας) αυτό το θέμα σε όσους είχαμε preview εκδόσεις.

 

Έχει επισημανθεί μερικές εκατοντάδες (κυριολεκτικά) φορές στο "Κέντρο Σχολίων" (έχω μπει και στο ελληνικό και στο αμερικάνικο) και κάποια στιγμή πριν 15 ημέρες πήραμε απάντηση ότι διορθώθηκε το ζήτημα...

 

Παπάκια, προφανώς.

 

Σβήσαμε τους χάρτες και τους ξαναπεράσαμε, και τίποτα.

 

Το 203 vs 290 ΜΒ είναι τόσο χοντρό και εξώφθαλμο που πραγματικά δεν καταλαβαίνω τί γίνεται.

 

Ενημερώσαμε πως εξακολουθεί να μη λειτουργεί η αναζήτηση χωρίς δεδομένα, αλλά μέχρι τώρα σιγή.

 

Μου κάνει εντύπωση ότι πλέον εμφανίζεται και στην επίσημη έκδοση (.251) το πρόβλημα, αφού ήταν θέμα fast/slow preview μέχρι πρόσφατα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το πρόβλημα, τα 203ΜΒ.

 

Ο χάρτης ήταν κοντά στα 290 και λειτουργούσε σωστά.

 

Εδώ και καιρό (αρκετά πριν εμφανιστεί επίσημα η Creators'), υπάρχει καθολικά σχεδόν (όχι μόνο στο χάρτη της Ελλάδας) αυτό το θέμα σε όσους είχαμε preview εκδόσεις.

 

Έχει επισημανθεί μερικές εκατοντάδες (κυριολεκτικά) φορές στο "Κέντρο Σχολίων" (έχω μπει και στο ελληνικό και στο αμερικάνικο) και κάποια στιγμή πριν 15 ημέρες πήραμε απάντηση ότι διορθώθηκε το ζήτημα...

 

Παπάκια, προφανώς.

 

Σβήσαμε τους χάρτες και τους ξαναπεράσαμε, και τίποτα.

 

Το 203 vs 290 ΜΒ είναι τόσο χοντρό και εξώφθαλμο που πραγματικά δεν καταλαβαίνω τί γίνεται.

 

Ενημερώσαμε πως εξακολουθεί να μη λειτουργεί η αναζήτηση χωρίς δεδομένα, αλλά μέχρι τώρα σιγή.

 

Μου κάνει εντύπωση ότι πλέον εμφανίζεται και στην επίσημη έκδοση (.251) το πρόβλημα, αφού ήταν θέμα fast/slow preview μέχρι πρόσφατα.

Ωχ κι εμένα 203MB μου δείχνει! :( Δεν δοκίμασα όμως πλοήγηση ακόμα. Λές να μη λειτουργεί η πλοήγηση χωρίς ίντερνετ; :worry:

Τζάμπα χάρηκα που είχε τον χάρτη πιο ευδιάκριτο από πριν! :(

Ναι, ήταν στα 286MB ακριβώς νομίζω!

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

Έκανα χθες βράδυ την ενημέρωση (.251) και επειδή σήμερα χρειάστηκα τους χάρτες δεν μπορούσα να κάνω offline πλοήγηση . Μου γράφει ότι είναι αδύνατη η εύρεση συνδεθείτε σε δίκτυο η προσθέστε πόλη η χώρα . Έκανα hard reset διαγραφή ξανά εγκατάσταση αλλά τίποτα . Έχετε εσείς πρόβλημα ? Είναι bug της ενημερωσης συμβαίνει κάτι άλλο ?

Ευχαριστώ και καλό βράδυ

 

Μάλλον bug της ενημέρωσης, ούτε εμένα βρίσκει τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον bug της ενημέρωσης, ούτε εμένα βρίσκει τίποτα

 

Επιβεβαιώνω και εγώ οτι χωρίς internet δεν γίνεται λήψη οδηγιών. Από την στιγμή που ξεκινήσει να μιλάει μπορείς να απενεργοποιήσεις τα δεδομένα και η πλοήγηση προχωράει κανονικά. Επίσης την πρώτη φορά μετά την αναβάθμιση που άνοιξα την εφαρμογή πατώντας λήψη οδηγιών έκλεισε 2 φορές η εφαρμογή. Την τρίτη φορά δούλεψε κανονικά. Φοβάμαι μήπως έχουμε θέμα σε κινητά με 1GB RAM και δεν μπορεί να την τρέξει πλέον όπως το facebook.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω και εγώ οτι χωρίς internet δεν γίνεται λήψη οδηγιών. Από την στιγμή που ξεκινήσει να μιλάει μπορείς να απενεργοποιήσεις τα δεδομένα και η πλοήγηση προχωράει κανονικά. Επίσης την πρώτη φορά μετά την αναβάθμιση που άνοιξα την εφαρμογή πατώντας λήψη οδηγιών έκλεισε 2 φορές η εφαρμογή. Την τρίτη φορά δούλεψε κανονικά. Φοβάμαι μήπως έχουμε θέμα σε κινητά με 1GB RAM και δεν μπορεί να την τρέξει πλέον όπως το facebook.

 

Είναι καποιο πρόβλημα με τους χαρτες που κατεβαζει 203 mb εναντι 287.

Δεν υπαρχει αυτό που λες με την ram η εφαρμογή είναι η ιδια που ετρεχε πριν την αναβαθμιση του λειτουργικου και δουλευε αψογα.

Edited by st1313
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...