Jump to content

Paypal - Capital Controls [ONLY]


evi32
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει εξαντληθεί εδώ και καμιά 10αριά μέρες περίπου.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα,

 

Προσπαθώ σήμερα να στείλω χρήματα μέσω 2ου λογαριασμού email (χωρίς εγγραφή στο paypal) στον 1ο προσωπικό μου (έχω κάνει εγγραφή στο paypal) και δεν μου δίνει τη δυνατότητα να το κάνω αν δεν γραφτώ και για τον 2ο λογαριασμό email στο paypal. Γνωρίζει κανείς για ποιο λόγο γίνεται αυτό? Μέχρι πρότινος δεν είχα τέτοιο πρόβλημα..

 

Τελικά σχετιζόταν με την εξάντληση του ορίου εμβασμάτων. Πλέον όλα οκ.. προς το παρόν τουλάχιστον!

Link to comment
Share on other sites

Οταν αναφερομαστε στο paypal balance εννοουμε το "τρικ" με το request money?

 

:worry: - αυτο δεν συμφερει, χανεις αρκετα ευρω απο την προμηθεια, ηταν στην αρχη λυση αναγκης

 

Η υπαρχει πιθανοτητα φορτωνοντας απλα το paypal account που ηδη εχω με χρηματα απο τον λογαριασμο μου στην Eurobank με την διαδικασια top up που υπαρχει στο site του Paypal να περασει η αγορα?

 

:rolleyes: - 1 ευρω προμηθεια απο τον λογαριασμο σου σε αυτον του paypal και τα λεφτα μπαινουν στο balance σου και αγοραζεις οπως παλια οτι θελεις

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. Μου συνέβη χθες κάτι το περίεργο και θα ήθελα να το μοιραστώ.

 

Πήγα από το Geekbuying να προπαραγγειλω το miband 2 και όταν πάτησα να φύγει η παραγγελία μου έβγαλε μήνυμα ότι κάτι λάθος πήγε από τη PayPal και δεν μπόρεσαν να συνδεθούν.

 

Μου το κάνει σαν unpaid την παραγγελία. Όταν μπήκα στην εφαρμογή στη revolut τα λεφτά τραβήχτηκαν κανονικά ενώ στο site της PayPal δεν εμφανίζει κάτι.

 

Email επιβεβαίωσης κτλ δεν ήρθε φυσικά αφού δεν έγινε η παραγγελία. Τα λεφτά όμως τα κράτησε η Revolut! Τι γίνετε ακριβώς τώρα; έχει τύχει και σε άλλον κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μου συνέβη χθες κάτι το περίεργο και θα ήθελα να το μοιραστώ.

 

Πήγα από το Geekbuying να προπαραγγειλω το miband 2 και όταν πάτησα να φύγει η παραγγελία μου έβγαλε μήνυμα ότι κάτι λάθος πήγε από τη PayPal και δεν μπόρεσαν να συνδεθούν.

 

Μου το κάνει σαν unpaid την παραγγελία. Όταν μπήκα στην εφαρμογή στη revolut τα λεφτά τραβήχτηκαν κανονικά ενώ στο site της PayPal δεν εμφανίζει κάτι.

 

Email επιβεβαίωσης κτλ δεν ήρθε φυσικά αφού δεν έγινε η παραγγελία. Τα λεφτά όμως τα κράτησε η Revolut! Τι γίνετε ακριβώς τώρα; έχει τύχει και σε άλλον κάτι τέτοιο;

 

Μου εχει τυχει σε αλλο site,θα τα παρεις πισω απο την revolut αλλα δεν θα φαινεται σαν κινηση,δηλαδη οπως κανουμε top up.

Απλα η κινηση αυτη θα φαινεται pending με γκρι χρωμα στα νουμερα

Link to comment
Share on other sites

Μου εχει τυχει σε αλλο site,θα τα παρεις πισω απο την revolut αλλα δεν θα φαινεται σαν κινηση,δηλαδη οπως κανουμε top up.

Απλα η κινηση αυτη θα φαινεται pending με γκρι χρωμα στα νουμερα

Ήδη έχουν μαυρίσει οι τελευταίες μου κινήσεις αλλά αυτή μου έμεινε αχνή. Οπότε θα περιμένω να επιστραφούν τα χρήματα. Θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήγα να στείλω εμβασμα μέσω revolut και η Πειραιώς δεν με άφησε. Είδα μετά σε μήνυμα ότι μέχρι τις 30/6 δεν θα γίνει κανένα εμβασμα προς το εξωτερικό. Τράβηξα screenshot. Έχει κανείς ιδέα;

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160621/25a1053f8963303edff24dec7a111b10.jpg

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήγα να στείλω εμβασμα μέσω revolut και η Πειραιώς δεν με άφησε. Είδα μετά σε μήνυμα ότι μέχρι τις 30/6 δεν θα γίνει κανένα εμβασμα προς το εξωτερικό. Τράβηξα screenshot. Έχει κανείς ιδέα;

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160621/25a1053f8963303edff24dec7a111b10.jpg

 

Τωρα με τα capital control οι ιδιώτες μπορούν να στείλουν στο εξωτερικό 1.000€ τον μήνα, ενα αρκετά μεγαλύτερο ποσό μπορούν να στείλουν και οι τράπεζες για λογαρισμό των πελατών τους, στην προκειμένη περίπτωση η τράπεζα εξάντλησε το οριό της, οπως γίνεται αυτό κάθε μήνα για την εν λόγω τράπεζα.

Το περίεργο είναι ότι μόνο για αυτή γίνεται λόγος εδώ κάθε μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα με τα capital control οι ιδιώτες μπορούν να στείλουν στο εξωτερικό 1.000€ τον μήνα, ενα αρκετά μεγαλύτερο ποσό μπορούν να στείλουν και οι τράπεζες για λογαρισμό των πελατών τους, στην προκειμένη περίπτωση η τράπεζα εξάντλησε το οριό της, οπως γίνεται αυτό κάθε μήνα για την εν λόγω τράπεζα.

Το περίεργο είναι ότι μόνο για αυτή γίνεται λόγος εδώ κάθε μήνα.

Δηλαδή έχει ξανά συμβεί; Οπότε δεν έχει η ίδια δυνατότητα; εάν μεταφέρω από π.χ. Πειραιώς σε εθνική τότε λογικά θα μπορέσω να στείλω λεφτά στην revolut μέσω εθνικής, φαντάζομαι!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή έχει ξανά συμβεί; Οπότε δεν έχει η ίδια δυνατότητα; εάν μεταφέρω από π.χ. Πειραιώς σε εθνική τότε λογικά θα μπορέσω να στείλω λεφτά στην revolut μέσω εθνικής, φαντάζομαι!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γενικά νομίζω καμία τράπεζα δεν έχει θέμα στέλνουν μέχρι τέλη του μήνα, μόνο η Πειραιώς κάθε μήνα μένει ρέστη από τα μέσα του μήνα. Οπότε από εθνική λογικά θα στείλεις κανονικά αν δεν είσαι άτυχος και τυχόν τελειώσει το υπόλοιπο

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω και ελπίζω να μην είμαι άτυχη! Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω και ελπίζω να μην είμαι άτυχη! Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καντο και πες μας σε παρακαλώ. Γιατί και γω με Πειραιώς έχω το ίδιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, στο banggood που περνανε οι καρτες απευθειας, ποσο ασφαλες ειναι να δωσουμε τα στοιχεια της καρτας?
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, στο banggood που περνανε οι καρτες απευθειας, ποσο ασφαλες ειναι να δωσουμε τα στοιχεια της καρτας?

Τα τελευταία 15 χρόνια δεν εχω ακούσει να χάσει κάποιος λεφτά από παράνομη χρέωση από μαγαζια που υπάρχουν τουλάχιστον 1 χρόνο

Link to comment
Share on other sites

Καντο και πες μας σε παρακαλώ. Γιατί και γω με Πειραιώς έχω το ίδιο πρόβλημα.

Τα έστειλα στην εθνική χθες το απόγευμα μέσω εμβασματος. Οπότε αύριο θα τα δω στον λογαριασμό μου. Θα το κάνω και θα σου πω, αν και πιστεύω ότι δεν θα έχω πρόβλημα.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση.

Έχω δυο χρεωστικές κάρτες

 

1)mastercard εθνική τράπεζα.

 

2)visa alphabank.

 

Ξέρει κανείς αν περνάει καμία από τις δυο για αγορές από Κίνα χωρίς το κόλπο με το balance ;;;;;

Ώστε να την συνδέσω με το PayPal και να προχωρήσω σε αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η τράπεζα μπλοκάρει τη συναλλαγή ή το paypal? Προσπάθησα να αγοράσω γυαλιά ηλίου από hawkers και ενώ το paypal μου έριξε άκυρο , η κάρτα απευθείας πέρασε κανονικά.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η τράπεζα μπλοκάρει τη συναλλαγή ή το paypal? Προσπάθησα να αγοράσω γυαλιά ηλίου από hawkers και ενώ το paypal μου έριξε άκυρο , η κάρτα απευθείας πέρασε κανονικά.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η τράπεζα μπλόκαρε το PayPal μάλλον στην περίπτωσή σου.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,καπου διαβασα για το κολπακι στο paypal...που στελνεις λεφτα σ ενα αλλο μειλ,με τα στοιχεια σου...και ψωνιζεις μετα απο κει...

Ερωτηση..ποσες μερες κανουν να φανουν τα λεφτα στον"ψευτικο" λογαριασμο?

Link to comment
Share on other sites

Με συνχωρειτε για το δευτερο "καπακι" ποστ...

Μπηκαν τα λεφτα...ψωνισα απο banggood...ακομα ομως δειχνει "payment pending"....

μπαινω στο e banking..και τα λεφτα στην χρεωστικη μου ειναι ακομα εκει...δεν εχουν φυγει πουθενα σε paypal balance κλπ

Τι παιζει τωρα? Η παραγγελια θα γινει??

Link to comment
Share on other sites

Με συνχωρειτε για το δευτερο "καπακι" ποστ...

Μπηκαν τα λεφτα...ψωνισα απο banggood...ακομα ομως δειχνει "payment pending"....

μπαινω στο e banking..και τα λεφτα στην χρεωστικη μου ειναι ακομα εκει...δεν εχουν φυγει πουθενα σε paypal balance κλπ

Τι παιζει τωρα? Η παραγγελια θα γινει??

Λες οτι εκανες το κολπο με το send money,Πιστωθηκαν κανονικα τα χρηματα στο δευτερο paypal λογαριασμο,Εκανες την αγορα,αφαιρεθηκαν τα χρηματα απο το balance αλλα στην καρτα σου δεν αφαιρεθηκε τιποτα;

Link to comment
Share on other sites

Η τράπεζα μπλόκαρε το PayPal μάλλον στην περίπτωσή σου.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Γιατί δεν έκανε το ίδιο και στην κάρτα της? Επίσης χθες πάλι ίδια περίπτωση. Αγορά μιας sjcam από gearbest, το paypal άκυρο, η κάρτα που είναι συνδεδεμένη στο paypal, πέρασε απευθείας.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστα....

Οι παραγγελειες (2) εδειξαν οτι εγιναν,αλλα στο order status ,η μια λεει "ready to process" και η αλλη "payment preparing"......(banggood)....

Ξανατσεκαρα τα χρηματα στη χρεωστικη....ειναι οσα ειχα πριν κανω οτιδηποτε...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστα....

Οι παραγγελειες (2) εδειξαν οτι εγιναν,αλλα στο order status ,η μια λεει "ready to process" και η αλλη "payment preparing"......(banggood)....

Ξανατσεκαρα τα χρηματα στη χρεωστικη....ειναι οσα ειχα πριν κανω οτιδηποτε...

 

Βγάλε μία Revolut ή MoneySafe και ξεμπέρδεψες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήγα να στείλω εμβασμα μέσω revolut και η Πειραιώς δεν με άφησε. Είδα μετά σε μήνυμα ότι μέχρι τις 30/6 δεν θα γίνει κανένα εμβασμα προς το εξωτερικό. Τράβηξα screenshot. Έχει κανείς ιδέα;

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160621/25a1053f8963303edff24dec7a111b10.jpg

Έχω και εγώ το ίδιο ακριβώς θέμα.. Ακυρώθηκε την πρώτη φορά το εμβασμα, κάνω δεύτερη προσπάθεια εχτές αλλά πάλι τα ίδια..

 

Sent from my Lenovo K50-t5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...