Jump to content

Microsoft Lumia 950 XL


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να σας ρωτήσω:

Σε σχέση με το 640XL που έχω τώρα, είναι αρκετά πιο γρήγορο το 950XL?

Το messenger πχ θέλει 5 δευτ. για να ανοίξει... χώρια που οι ειδοποιήσεις έρχονται όποτε τους καπνίσει...

Σε σχέση με το 6s plus και το Flex 2 που έχω, θα έχει αντίστοιχη απόδοση;

Η θα είναι εκνευριστικό στη χρήση όπως το 640XL;

Μήπως να μείνω όπως είμαι;

Επειδή είχα και το 640xl... δεν έχουν καμία σχέση...

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για να σας ρωτήσω:

Σε σχέση με το 640XL που έχω τώρα, είναι αρκετά πιο γρήγορο το 950XL?

Το messenger πχ θέλει 5 δευτ. για να ανοίξει... χώρια που οι ειδοποιήσεις έρχονται όποτε τους καπνίσει...

Σε σχέση με το 6s plus και το Flex 2 που έχω, θα έχει αντίστοιχη απόδοση;

Η θα είναι εκνευριστικό στη χρήση όπως το 640XL;

Μήπως να μείνω όπως είμαι;

 

Σε σχέση με το 64xl θα δεις αρκετή διαφορά. Όμως το messenger δεν ανοίγει στα 5". Είναι η μόνη εφαρμογή που αργεί. Τα άλλα τα κάνει γρήγορα.

Το 6s plus είναι πιο γρήγορο.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Προέρχεται κανένας από το "απλό" 950? Η οθόνη του xl είναι αρκετά υποδιαιρείστε?

Γιατί να είναι υποδεέστερη; Το αντίθετο... λόγω μεγέθους η οθόνη του μεγάλου είναι πιο απολαυστική και η διαφορά στο pixel density δεν είναι καν εμφανής.

 

Σε σχέση με το 640XL που έχω τώρα, είναι αρκετά πιο γρήγορο το 950XL?

Είναι σαφώς ανώτερο σε όλα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Για να σας ρωτήσω:

Σε σχέση με το 640XL που έχω τώρα, είναι αρκετά πιο γρήγορο το 950XL?

Το messenger πχ θέλει 5 δευτ. για να ανοίξει... χώρια που οι ειδοποιήσεις έρχονται όποτε τους καπνίσει...

Σε σχέση με το 6s plus και το Flex 2 που έχω, θα έχει αντίστοιχη απόδοση;

Η θα είναι εκνευριστικό στη χρήση όπως το 640XL;

Μήπως να μείνω όπως είμαι;

Είχα το 640XL LTE και το πούλησα για να πάρω το 950XL. Σε σχέση με αυτά τα δύο, όπου και μπορώ να σου πω, το 950XL είναι πάρα πολύ ανώτερο και πιο γρήγορο. Το Facebook μου ανοίγει πιο γρήγορα και με την πρώτη. Το messenger έχει μία μικρή καθυστέρηση, αλλά πρέπει να είναι της εφαρμογής. Μόνο και μόνο τα 32GB και τα 3GB RAM, είναι σοβαρό κίνητρο για να το πάρεις. Με το 640XL LTE, αν και είχα μεταφέρει όσες εφαρμογές μπορούσαν να μεταφερθούν στην SD, σε αρκετές τελευταίες ενημερώσεις έπρεπε να ξηλώσω αρκετές εφαρμογές για να εγκατασταθούν.

Link to comment
Share on other sites

Νέο update. .448 Για να δούμε.

Μην την κάνετε...Τραγική η κάμερα πλέον..

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είχα το 640XL LTE και το πούλησα για να πάρω το 950XL. Σε σχέση με αυτά τα δύο, όπου και μπορώ να σου πω, το 950XL είναι πάρα πολύ ανώτερο και πιο γρήγορο. Το Facebook μου ανοίγει πιο γρήγορα και με την πρώτη. Το messenger έχει μία μικρή καθυστέρηση, αλλά πρέπει να είναι της εφαρμογής. Μόνο και μόνο τα 32GB και τα 3GB RAM, είναι σοβαρό κίνητρο για να το πάρεις. Με το 640XL LTE, αν και είχα μεταφέρει όσες εφαρμογές μπορούσαν να μεταφερθούν στην SD, σε αρκετές τελευταίες ενημερώσεις έπρεπε να ξηλώσω αρκετές εφαρμογές για να εγκατασταθούν.

 

Το messenger είναι το μοναδικό που αργεί να ανοίξει και σε μένα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 66 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μην την κάνετε...Τραγική η κάμερα πλέον..

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τώρα το λες........? Είναι αργά (αν και δεν πρόλαβα να την τσεκάρω ακόμη)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μην την κάνετε...Τραγική η κάμερα πλέον..

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και εγώ την πάτησα στο 950 μου. ΑΠΑΙΣΙΑ και στο manual.

Υπέβαλα πρόβλημα στο κέντρο σχολίων. Βάλτε και εσείς ένα χεράκι.

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,

Σκέφτομαι να δώσω flex 2 και 640XL και να πάρω ένα 950 ή 950XL, για αλλαγή του 6s plus (να μείνω με δυο συσκευές).

Καινούργια μάλλον.

Θα κάνω καλά;

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,

Σκέφτομαι να δώσω flex 2 και 640XL και να πάρω ένα 950 ή 950XL, για αλλαγή του 6s plus (να μείνω με δυο συσκευές).

Καινούργια μάλλον.

Θα κάνω καλά;

 

Κανένας δεν μπορεί να σου πει αν θα κάνεις καλά αφού τα γούστα/ανάγκες ποικίλουν. Το ιδανικό είναι να κρατήσεις και τις δυο συσκευές για ένα μήνα και τότε να αποφασίσεις ποια σου αρέσει περισσότερο.

Βέβαια υπάρχουν κι άλλοι παράγοντες. ΠΧ η δύναμη της συνήθειας (ένα νέο λειτουργικό θα σου φανεί κάπως) αλλά και η δύναμη της αλλαγής (κάποια στιγμή έρχεται η ώρα που θες κατι νέο/διαφορετικό, έτσι για την αλλαγή). Σε ένα μήνα πιστεύω πως θα ξέρεις ποιο επικράτησε......

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα τρία λειτουργικά τα γνωρίζω ήδη, αφού έχω ένα από το καθένα.

Θέλω να μείνω με δυο all around συσκευές, Γι αυτό ελεγα να πάρω την ναυαρχίδα 950xl.

Αργότερα, ψωνίζω πάλι κάποιο android...

Αρκετά σας κούρασα πάντως, ευχαριστώ.

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Τα τρία λειτουργικά τα γνωρίζω ήδη, αφού έχω ένα από το καθένα.

Θέλω να μείνω με δυο all around συσκευές, Γι αυτό ελεγα να πάρω την ναυαρχίδα 950xl.

Αργότερα, ψωνίζω πάλι κάποιο android...

Αρκετά σας κούρασα πάντως, ευχαριστώ.

 

Δεν κοιταζόμαστε εύκολα.....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, όλα καλά με το 950XL, αρκετά γρήγορο, αλλά έχω παρατηρήσει κάτι που δεν το είχα στο 640XL LTE που είχα πριν. Το πίσω καπάκι τρίζει λίγο. Δεν μου είναι ιδιαίτερα ενοχλητικό, απλώς το αναφέρω ενδεικτικά μιας και δεν είχα τέτοιο θέμα με το προηγούμενο. Κάποια στιγμή αργότερα, θα πάρω και άλλο ένα καπάκι μπαταρίας λευκό (17€ το βρίσκω σε πρώην Nokia) και θα δω μήπως και είναι ελάττωμα του μαύρου που έχω αυτή τη στιγμή.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, όλα καλά με το 950XL, αρκετά γρήγορο, αλλά έχω παρατηρήσει κάτι που δεν το είχα στο 640XL LTE που είχα πριν. Το πίσω καπάκι τρίζει λίγο. Δεν μου είναι ιδιαίτερα ενοχλητικό, απλώς το αναφέρω ενδεικτικά μιας και δεν είχα τέτοιο θέμα με το προηγούμενο. Κάποια στιγμή αργότερα, θα πάρω και άλλο ένα καπάκι μπαταρίας λευκό (17€ το βρίσκω σε πρώην Nokia) και θα δω μήπως και είναι ελάττωμα του μαύρου που έχω αυτή τη στιγμή.

 

Καλημέρα,

 

Λογικά είναι θέμα στο καπάκι σου, γιατί έχω 2 950 XL με μαμά μαύρο καπάκι και κανένα δεν έχει τρίξιμο.

Το μόνο σφάλμα κατασκευής που έχει είναι ότι δεν κουμπώνει τελείως εφαρμοστά και αφήνει 1 χιλιοστό κενό περιμετρικά που αν πιέζεις το καπάκι το βλέπεις ότι τείνει να εφαρμόσει σφιχτά.

Αυτό βέβαια είναι το τίμημα της μη unibody κατασκευής που προτίμησε για πρώτη φορά σε ναυαρχίδα και εμένα προσωπικα δεν μαρέσει.

Οι περισσότεροι λένε ότι είναι ατού της συσκευής να έχει αποσπώμενη μπαταρία αλλά με το fast charging είναι κατεμέ αχρείαστο,άσε που δεν είναι πρακτικό να κουβαλάς δεύτερη μπαταρία και που να τη φορτίζεις?

Επίσης αν χαλάσει η μπαταρία σε 3 χρόνιοα θα έχω ήδη πάρει το surface phone! :D:p:cool:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Λογικά είναι θέμα στο καπάκι σου, γιατί έχω 2 950 XL με μαμά μαύρο καπάκι και κανένα δεν έχει τρίξιμο.

Το μόνο σφάλμα κατασκευής που έχει είναι ότι δεν κουμπώνει τελείως εφαρμοστά και αφήνει 1 χιλιοστό κενό περιμετρικά που αν πιέζεις το καπάκι το βλέπεις ότι τείνει να εφαρμόσει σφιχτά.

Αυτό βέβαια είναι το τίμημα της μη unibody κατασκευής που προτίμησε για πρώτη φορά σε ναυαρχίδα και εμένα προσωπικα δεν μαρέσει.

Οι περισσότεροι λένε ότι είναι ατού της συσκευής να έχει αποσπώμενη μπαταρία αλλά με το fast charging είναι κατεμέ αχρείαστο,άσε που δεν είναι πρακτικό να κουβαλάς δεύτερη μπαταρία και που να τη φορτίζεις?

Επίσης αν χαλάσει η μπαταρία σε 3 χρόνιοα θα έχω ήδη πάρει το surface phone! :D:p:cool:

Συμφωνώ και εγώ με τις unibody συσκευές, τις οποίες τις θεωρώ πιο στιβαρές. Μάλιστα οι ναυαρχίδες θα έπρεπε να είναι πιο προσεγμένες. Βλέπεις π.χ. το Lumia 650 με μεταλλικό περίβλημα και σε μένα τουλάχιστον δίνει την αίσθηση μιας αρκετά στιβαρής συσκευής. Το μαύρο καπάκι που έχω και εγώ είναι το δικό του, όπως το πήρα δηλαδή. Βέβαια όπως έγραψα, δεν είναι τόσο ενοχλητικό το τρίξιμο, απλώς δεν το είχα στο 640XL LTE και κάπως μου κακοφάνηκε λίγο σε ένα τέλειο τεχνολογικά smartphone να τρίζει το καπάκι του.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,

Σκέφτομαι να δώσω flex 2 και 640XL και να πάρω ένα 950 ή 950XL, για αλλαγή του 6s plus (να μείνω με δυο συσκευές).

Καινούργια μάλλον.

Θα κάνω καλά;

 

Κράτα το 6s plus (το έχει η αδερφή μου ένα έτος περίπου) μόλις είδα πόσο σφαίρα πάει σε σχέση με ότι είχα και έχω έμεινα άναυδος. Αν είχα iphone θα το κράταγα τουλάχιστον 3ετία.

Link to comment
Share on other sites

Κράτα το 6s plus (το έχει η αδερφή μου ένα έτος περίπου) μόλις είδα πόσο σφαίρα πάει σε σχέση με ότι είχα και έχω έμεινα άναυδος. Αν είχα iphone θα το κράταγα τουλάχιστον 3ετία.

 

Το iPhone μένει, αυτό που θέλω είναι να έχω μια εναλλακτική συσκευή που να με αφήνει ικανοποιημένο, πχ είχα το 640xl ένα τριήμερο και με ανακούφιση ξαναγύρισα πίσω στο γνωστό μου iOS.

Ελπίζω το 950 (απλό ή XL) να με αφήσει ικανοποιημένο.

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Οι περισσότεροι λένε ότι είναι ατού της συσκευής να έχει αποσπώμενη μπαταρία αλλά με το fast charging είναι κατεμέ αχρείαστο,άσε που δεν είναι πρακτικό να κουβαλάς δεύτερη μπαταρία και που να τη φορτίζεις?

Επίσης αν χαλάσει η μπαταρία σε 3 χρόνιοα θα έχω ήδη πάρει το surface phone! :D:p:cool:

 

Mε το fast charging μην περιμένεις καμία συσκευή να πάει 3 χρόνια με την ίδια μπαταρία. 1-1.5 χρόνο το πολύ

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Εμένα η μπαταρία στο 950 άντεξε 8 μήνες... Το φόρτιζα όμως κυρίως με το φορτιθστή του 1020 και τον άφηνα όλη νύχτα στη πρίζα..
- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εάν το γνωρίζετε, διάβασα σήμερα σε μία αξιολόγηση του 950XL πως έχει μία ρύθμιση, όταν μιλάς με κάποιον και απομακρύνεις το ακουστικό από το αυτί, ενεργοποιήται αυτόματα η ανοιχτή ακρόαση. Το έψαξα και βρήκα τη ρύθμιση αυτή. Μου ακούγεται βολικό.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εάν το γνωρίζετε, διάβασα σήμερα σε μία αξιολόγηση του 950XL πως έχει μία ρύθμιση, όταν μιλάς με κάποιον και απομακρύνεις το ακουστικό από το αυτί, ενεργοποιήται αυτόματα η ανοιχτή ακρόαση. Το έψαξα και βρήκα τη ρύθμιση αυτή. Μου ακούγεται βολικό.

 

Για πε.....:rolleyes:

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις, τηλέφωνο, ρυθμίσεις δρομολόγησης ήχου και το κάνεις ενεργό.

 

Ευχαριστώ πολύ...

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εάν το γνωρίζετε, διάβασα σήμερα σε μία αξιολόγηση του 950XL πως έχει μία ρύθμιση, όταν μιλάς με κάποιον και απομακρύνεις το ακουστικό από το αυτί, ενεργοποιήται αυτόματα η ανοιχτή ακρόαση. Το έψαξα και βρήκα τη ρύθμιση αυτή. Μου ακούγεται βολικό.

Μάλλον δεν είναι προνόμιο του 950XL μόνο! Την έχω κι εγώ στο δικό μου! ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Όλα την έχουν αυτή την επιλογή, ακόμα και τα low end Κινητά, ακόμη και τα 435 και 532, προϋποθέτει να έχουν περασμένα τα 10.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτό που μου αρέσει πολύ είναι ότι δονείται όταν απαντάει ο άλλος.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 950 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...