Jump to content

Microsoft Lumia 950 XL


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@giachtas @Thou_Bou Κύριοι καλορίζικα τα τηλέφωνα. Να τα ευχαριστηθείτε όσο δεν πάει. Μιλάμε για άλλη εμπειρία χρήσης από το 640xl. Για τον @giachtas ήθελα να αναφέρω ότι είδα ένα ποστ που έλεγε ότι σκέφτεται να πάει σε android γιατί δεν την παλεύει άλλο με windows και στεναχωρήθηκα γιατί φαίνεται σοβαρός άνθρωπος. Τώρα νομίζω ότι όλα επέστρεψαν σε φυσιολογικά επίπεδα!

Καμία σχέση, τα 950 πάνε τα windows mobile σε άλλη διάσταση. Εκείνο που με είχε «κωλώσει» λίγο και με έβαζε σε σκέψεις για επιστροφή στο android, ήταν το ότι διάβαζα στα θέματα των windows mobile, διάφορα προβλήματα και από κατόχους των 950 και έλεγα, να δώσω ένα αρκετά σεβαστό ποσό, γιατί δεν μου περισσεύουν και μένα, για το Lumia 950 και να το μετανιώσω, δεν λέει. Δεν κρύβω ότι μέχρι και την τελευταία στιγμή λίγο πριν πάω στο κατάστημα να το παραλάβω, είχα αρκετούς ενδοιασμούς. Μάλιστα, δίπλα από το πλαίσιο Πάτρας, είναι και το κατάστημα της πρώην Nokia, όπου και μπήκα πρώτα για να ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με την κάλυψη και για αξεσουάρ. Ήταν μάλιστα κάποιος πριν από μένα και έπαιρνε πίσω καπάκι για το 950. Τον ρώτησα κάποια πράγματα και μου είπε πόσο ευχαριστημένος είναι. Ήταν η καταλυτική απόφαση μου για να το πάρω. Δεν το μετάνιωσα καθόλου. Αλήθεια αυτές οι πανάκριβες, αλλά πολύ ωραίες θήκες μπαταρίας Mozo γιατί τόσο ακριβές βρε παιδιά. Τέλειες όμως.

Link to comment
Share on other sites

Διευκρίνισε το λιγακι αυτο...τι εννοεις με το οτι επειδη δεν την παλευε με τα windows σταναχωρηθηκες γιατι φαινονταν σοβαρος ανθρωπος?

Οτι τα windows ειναι μονο για σοβαρους ανθρωπους και οτι μονο για αυτος κανουν? Οτι δεν υπαρχει περιπτωση τα windows να απογοητευσουν σοβαρους ανθρωπους? Οτι μονο οι σοβαροι ανθρωποι μπορουν να τα χρησιμοποιουν? Οτι ολοι εμεις που εχουμε καποια θεματα δεν ειμαστε σοβαροι?

Προς θεου δεν υπονοώ τιποτα απο τα παραπανω και για αυτο τα αναφερω κιολας..απλα δεν μου κατσε καλα αυτο που εγραψες, θα μπορουσες να το εξηγήσεις λιγακι?

 

Ρε Πάνο ήμαρτον! Και λίγο χιούμορ κάνουμε ρε φίλε. Δεν είμαστε σε εμπόλεμη ζώνη. Χιούμορ ήταν.

:p
Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση, τα 950 πάνε τα windows mobile σε άλλη διάσταση. Εκείνο που με είχε «κωλώσει» λίγο και με έβαζε σε σκέψεις για επιστροφή στο android, ήταν το ότι διάβαζα στα θέματα των windows mobile, διάφορα προβλήματα και από κατόχους των 950 και έλεγα, να δώσω ένα αρκετά σεβαστό ποσό, γιατί δεν μου περισσεύουν και μένα, για το Lumia 950 και να το μετανιώσω, δεν λέει. Δεν κρύβω ότι μέχρι και την τελευταία στιγμή λίγο πριν πάω στο κατάστημα να το παραλάβω, είχα αρκετούς ενδοιασμούς. Μάλιστα, δίπλα από το πλαίσιο Πάτρας, είναι και το κατάστημα της πρώην Nokia, όπου και μπήκα πρώτα για να ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με την κάλυψη και για αξεσουάρ. Ήταν μάλιστα κάποιος πριν από μένα και έπαιρνε πίσω καπάκι για το 950. Τον ρώτησα κάποια πράγματα και μου είπε πόσο ευχαριστημένος είναι. Ήταν η καταλυτική απόφαση μου για να το πάρω. Δεν το μετάνιωσα καθόλου. Αλήθεια αυτές οι πανάκριβες, αλλά πολύ ωραίες θήκες μπαταρίας Mozo γιατί τόσο ακριβές βρε παιδιά. Τέλειες όμως.

 

Εδώ 550 και 650 που έχω δουλέψει πάνε ρολόι πόσο μάλλον τα 950.

Link to comment
Share on other sites

Ρε Πάνο ήμαρτον! Και λίγο χιούμορ κάνουμε ρε φίλε. Δεν είμαστε σε εμπόλεμη ζώνη. Χιούμορ ήταν.

Χαλαρωσε και εσυ λιγο βρε, ειναι ασαφες αυτο που γραφεις ουτε εμπεριεχει χιουμορ(τουλαχιστον εμφανες) ..πως να το κανουμε? Μου φανηκε παραξενη η τοποθέτηση σου, αυτο ειναι ολο.

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρωσε και εσυ λιγο βρε, ειναι ασαφες αυτο που γραφεις ουτε εμπεριεχει χιουμορ(τουλαχιστον εμφανες) ..πως να το κανουμε? Μου φανηκε παραξενη η τοποθέτηση σου, αυτο ειναι ολο.

 

Ναι ρε Πάνο μου προς Θεού δεν έχω τίποτα, ούτε το είπα κάπως. Χιούμορ κάνω πάντως να το ξέρεις. Είχα πολλές, πάρα πολλές συσκευές android και μια χαρά είναι κι αυτό. Απλώς προτιμώ το windows , τίποτα περισσότερο. Και φυσικά όσα παιδιά κάνουν κριτική μια χαρά την κάνουν και πρέπει να γίνεται. Αλίμονο. Εμένα με εξοργίζει η κριτική που γίνεται μόνο για να γίνεται, η εμμονική κόντρα απέναντι σε οποιοδήποτε λειτουργικό. Εξάλλου, κι αυτό το πιστεύω βαθύτατα, μόνο να κερδίσουμε έχουμε όλοι εμείς που είμαστε κολλημένοι με την τεχνολογία με την ανάπτυξη όσων περισσότερων λειτουργικών γίνεται. Σκέψου το Symbian να ήταν ζωντανό και εξελίσσιμο, θυμάμαι το n8 τι συσκευάρα που ήταν, πόση μαγεία κουβαλούσε πάνω της, νομίζω ένα από τα ωραιότερα τηλέφωνα που είχα ποτέ. Σκέψου το meego τι όμορφο λογισμικό είναι. Δηλαδή θα μας κακόπεφτε να είχαμε στην αγορά όχι 2 αλλά 6 ή 7 διαφορετικές δυνατές επιλογές; Εγώ θα το ήθελα πολύ. Και να σου πω αν έβγαινε ένα n8 σήμερα με το Symbian ή το meego και με τις δυνατότητες που έχουν το ios ή το android (store) θα πήγαινα γραμμή να το αγοράσω.

:p
Link to comment
Share on other sites

Και να σου πω αν έβγαινε ένα n8 σήμερα με το Symbian ή το meego και με τις δυνατότητες που έχουν το ios ή το android (store) θα πήγαινα γραμμή να το αγοράσω.

 

Να και κάπου που συμφωνούμε! :lol:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

εμμονική κόντρα

 

Το απέδωσες ολοσωστα. Έτσι έχει καταντήσει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να και κάπου που συμφωνούμε! :lol:

 

Νόμιζα πως δεν σου άρεσε το symbian ιδιαίτερα. Πρόλαβες την belle ή είχες μπλέξει με τα 7ρια (τα οποία αντιπαθούσα σφόδρα αλλά δεν έκραξα ποτέ κανέναν....)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είχα smartphone με windows 6.0 και αν θυμάμαι καλά και παλαιότερο, ένα Qtek, με windows mobile 2003, ή κάτι τέτοιο όπου απαιτούσε γραφίδα. Μετά «άραξα» για αρκετό διάστημα στο Symbian με το θρυλικό Ν95 και μετά αφού μπήκαμε στην εποχή των οθονών αφής, με το Ν97. Πέρασα από iOS με το iphone 3GS και μετά μπήκε στη ζωή μας το android. Έτσι πήγα και εγώ στο στρατόπεδο της Google, μέχρι πριν από ενάμιση χρόνο που πήρα το Lumia 640XL LTE. Το λειτουργικό των windows mobile με κέρδισε αμέσως και δεν ήταν ένας πρώτος ενθουσιασμός για την αλλαγή λειτουργικού, αλλά μου αρέσει η όλη φιλοσοφία του λειτουργικού. Είμαι γενικά υποστηρικτής του κλειστού λειτουργικού, γιαυτό και μπορώ να πω, πως μου άρεσε και το iOS, αλλά έχει πολλούς περιορισμούς, τότε τουλάχιστον, ενώ τα windows mobile είναι μεν κλειστό λειτουργικό, αλλά έχει και την σχετική ελευθερία του. Το store να βελτιωθεί λίγο και τα windows mobile θα απογειωθούν. Ακόμη και το HP elite x3 που θεωρείται αυτή τη στιγμή ναυαρχίδα στα windows smartphones, μπορεί να σταθεί δίπλα στο 950XL. Τουλάχιστον εγώ, εκτός απροόπτου (λαχείο, κληρονομιά :) ) θα μείνω με αυτό για κάνα δυο χρονάκια (microsoft θέλοντος) .
Link to comment
Share on other sites

Είχα smartphone με windows 6.0 και αν θυμάμαι καλά και παλαιότερο, ένα Qtek, με windows mobile 2003, ή κάτι τέτοιο όπου απαιτούσε γραφίδα. Μετά «άραξα» για αρκετό διάστημα στο Symbian με το θρυλικό Ν95 και μετά αφού μπήκαμε στην εποχή των οθονών αφής, με το Ν97. Πέρασα από iOS με το iphone 3GS και μετά μπήκε στη ζωή μας το android. Έτσι πήγα και εγώ στο στρατόπεδο της Google, μέχρι πριν από ενάμιση χρόνο που πήρα το Lumia 640XL LTE. Το λειτουργικό των windows mobile με κέρδισε αμέσως και δεν ήταν ένας πρώτος ενθουσιασμός για την αλλαγή λειτουργικού, αλλά μου αρέσει η όλη φιλοσοφία του λειτουργικού. Είμαι γενικά υποστηρικτής του κλειστού λειτουργικού, γιαυτό και μπορώ να πω, πως μου άρεσε και το iOS, αλλά έχει πολλούς περιορισμούς, τότε τουλάχιστον, ενώ τα windows mobile είναι μεν κλειστό λειτουργικό, αλλά έχει και την σχετική ελευθερία του. Το store να βελτιωθεί λίγο και τα windows mobile θα απογειωθούν. Ακόμη και το HP elite x3 που θεωρείται αυτή τη στιγμή ναυαρχίδα στα windows smartphones, μπορεί να σταθεί δίπλα στο 950XL. Τουλάχιστον εγώ, εκτός απροόπτου (λαχείο, κληρονομιά :) ) θα μείνω με αυτό για κάνα δυο χρονάκια (microsoft θέλοντος) .

 

Κι εγώ το λαχείο περιμένω. Κληρονομιά δεν έχει.

:p
Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα πως δεν σου άρεσε το symbian ιδιαίτερα. Πρόλαβες την belle ή είχες μπλέξει με τα 7ρια (τα οποία αντιπαθούσα σφόδρα αλλά δεν έκραξα ποτέ κανέναν....)

 

Μου άρεσε και μου αρέσει ακόμα, αλλά ΈΠΡΕΠΕ να βελτιώσει κάποια πράγματα. Ειδικά το "αστείο" με τον browser. Fun fact: Έχω την "πειραγμένη" belle στο N8 μου και είναι αυτό που τραβάει τις καλύτερες φωτό, από όλα τα κινητά μου. Μετά έμπλεξα με τα 7άρια.

 

Sorry για το off-topic.

 

Κι εγώ το λαχείο περιμένω. Κληρονομιά δεν έχει.

 

Θα περισσέψει τίποτα, για ακόμα ένα X3; :lol:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Είχα βάλει κάποιους διαφορετικούς ήχους σε κάποιες επαφές και επίσης είχα βάλει και κάποιες επαφές στην ταχεία κλήση και σήμερα το πρωί είχαν εξαφανιστεί. Δεν πιστεύω να έχει να κάνει με τις αλλαγές που έκανε η microsoft στους servers της, γιατί είχα πάθει τέτοιου είδους κολλήματος στο 640XL LTE που έχω πριν από δύο περίπου μήνες, όταν είχαν εξαφανιστεί οι αριθμοί από τις επαφές για μία μέρα.
Link to comment
Share on other sites

Είχα βάλει κάποιους διαφορετικούς ήχους σε κάποιες επαφές και επίσης είχα βάλει και κάποιες επαφές στην ταχεία κλήση και σήμερα το πρωί είχαν εξαφανιστεί. Δεν πιστεύω να έχει να κάνει με τις αλλαγές που έκανε η microsoft στους servers της, γιατί είχα πάθει τέτοιου είδους κολλήματος στο 640XL LTE που έχω πριν από δύο περίπου μήνες, όταν είχαν εξαφανιστεί οι αριθμοί από τις επαφές για μία μέρα.

 

Όχι, οι servers φταίνε. Το είχα πάθει κι εγώ.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει τον τελευταίο καιρό να κολλάει η οθόνη και να μην γυρίζει σε οριζόντια θέση, για παράδειγμα όταν είμαι στο internet και γυρίζω το τλφ για να βλέπω τα σαϊτ καλύτερα η οθόνη δεν περιστρέφεται. Στρώνει μόνο μετά από επανεκκίνηση. Τι να πω δεν ξέρω γιατί κολλάει έτσι.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν

μετά από την κλοπή του κινητούλη μου του lumia 1020, πήρα το 950 XL.

Άλλη φάση, βέβαια παράγγειλα από το εξωτερικό ένα 1020 που βρήκα. Όμως αυτό το 950 xl βρε παιδιά, νιώθω πολύ χαζή.ακόμα το ψάχνω. δεν ξέρω λες και είμαι σε άλλη διάσταση και κατακτό νέο κόσμο, τρομερές διαφορές , λογικά λόγω windows 10.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν

μετά από την κλοπή του κινητούλη μου του lumia 1020, πήρα το 950 XL.

Άλλη φάση, βέβαια παράγγειλα από το εξωτερικό ένα 1020 που βρήκα. Όμως αυτό το 950 xl βρε παιδιά, νιώθω πολύ χαζή.ακόμα το ψάχνω. δεν ξέρω λες και είμαι σε άλλη διάσταση και κατακτό νέο κόσμο, τρομερές διαφορές , λογικά λόγω windows 10.

Αν και δεν το έχω, το καλύτερο Lumia ever! ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Προέρχεται κανένας από το "απλό" 950? Η οθόνη του xl είναι αρκετά υποδιαιρείστε?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προέρχεται κανένας από το "απλό" 950? Η οθόνη του xl είναι αρκετά υποδιαιρείστε?

Σύμφωνα με το gsmarena:

 

950XL dual sim

5.7 inches (~75.2% screen-to-body ratio)

1440 x 2560 pixels (~515 ppi pixel density)

Corning Gorilla Glass 4

 

950 dual sim

5.2 inches (~70.2% screen-to-body ratio)

1440 x 2560 pixels (~565 ppi pixel density)

Corning Gorilla Glass 3

 

Φαντάζομαι ρωτάς για τα pixel, αλλά έτσι και αλλιώς ήδη είναι μεγάλη ανάλυση, οπότε δεν θα έχεις θέμα. Εδώ άλλοι σε τέτοιες ίντσες έχουν hd και είναι οκ.

Δεν βλέπω το λόγο να μείνεις με το 950 αν βάλεις στο παιχνίδι καλύτερη αναλογία οθόνης, καλύτερο επεξεργαστή, καλύτερη gpu!

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το gsmarena:

 

950XL dual sim

5.7 inches (~75.2% screen-to-body ratio)

1440 x 2560 pixels (~515 ppi pixel density)

Corning Gorilla Glass 4

 

950 dual sim

5.2 inches (~70.2% screen-to-body ratio)

1440 x 2560 pixels (~565 ppi pixel density)

Corning Gorilla Glass 3

 

Φαντάζομαι ρωτάς για τα pixel, αλλά έτσι και αλλιώς ήδη είναι μεγάλη ανάλυση, οπότε δεν θα έχεις θέμα. Εδώ άλλοι σε τέτοιες ίντσες έχουν hd και είναι οκ.

Δεν βλέπω το λόγο να μείνεις με το 950 αν βάλεις στο παιχνίδι καλύτερη αναλογία οθόνης, καλύτερο επεξεργαστή, καλύτερη gpu!

 

Ναι, τα έχω δει αυτά. Στην πράξη οι διαφορές των επεξεργαστών είναι μικρές εώς αμελητέες.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το gsmarena:

 

950XL dual sim

5.7 inches (~75.2% screen-to-body ratio)

1440 x 2560 pixels (~515 ppi pixel density)

Corning Gorilla Glass 4

 

950 dual sim

5.2 inches (~70.2% screen-to-body ratio)

1440 x 2560 pixels (~565 ppi pixel density)

Corning Gorilla Glass 3

 

Φαντάζομαι ρωτάς για τα pixel, αλλά έτσι και αλλιώς ήδη είναι μεγάλη ανάλυση, οπότε δεν θα έχεις θέμα. Εδώ άλλοι σε τέτοιες ίντσες έχουν hd και είναι οκ.

Δεν βλέπω το λόγο να μείνεις με το 950 αν βάλεις στο παιχνίδι καλύτερη αναλογία οθόνης, καλύτερο επεξεργαστή, καλύτερη gpu!

Το 950 έχει Gorilla glass 3 και το XL Gorilla glass 4; :confused:

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Το 950 έχει Gorilla glass 3 και το XL Gorilla glass 4; :confused:

Ναι!!

 

https://www.microsoft.com/el-gr/mobile/phone/lumia950/specifications/

 

https://www.microsoft.com/el-gr/mobile/phone/lumia950-xl-dual-sim/specifications/

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τα έχω δει αυτά. Στην πράξη οι διαφορές των επεξεργαστών είναι μικρές εώς αμελητέες.

 

Δεν ειναι καθόλου αμελητέες. Μπορεί να μην ειναι άμεσα

αντιληπτές αλλά ειναι αρκετή η διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Για να σας ρωτήσω:

Σε σχέση με το 640XL που έχω τώρα, είναι αρκετά πιο γρήγορο το 950XL?

Το messenger πχ θέλει 5 δευτ. για να ανοίξει... χώρια που οι ειδοποιήσεις έρχονται όποτε τους καπνίσει...

Σε σχέση με το 6s plus και το Flex 2 που έχω, θα έχει αντίστοιχη απόδοση;

Η θα είναι εκνευριστικό στη χρήση όπως το 640XL;

Μήπως να μείνω όπως είμαι;

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 950 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...