Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σκεφτομαι να παρω αυτο το κινητο εχει καλα τεχνικα χαρακτηριστικα. 2 ραμ μνημη μεγαλη μπαταρια. ειχε κανεις huawei να με πει εντυπωσεις ?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν ειναι για αγορα απο εξωτερικο πηγαινε στο asus zenfone 2 το εχει 230-240 το minideal την ww εκδοση κιολας
Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

Από hp είχα τη σειρά probook και ήμουν υπέρ ευχαριστημένος!!

 

Για δουλειά πρώτη μου επιλογή θα ήταν dell (2 χρόνια εγγύηση και άψογη υποστήριξη) και μετά lenovo (επίσης 2 χρόνια σε κάποια μοντέλα συνήθως ακριβά, από υποστήριξη δεν έχω ακούσει κάτι άσχημο)

Πάρε μια ιδέα κ εδώ http://www.pcsteps.gr/15147-αγορά-laptop/

 

Επίσης μπορείς να τον ρωτήσεις νομίζω το έχει το θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά.

Η αλήθεια είναι ότι κάθε φορά που ήθελα να αγοράσω συσκευή διάβαζα το φόρουμ, αυτή τη φορά προβληματίστηκα και χρειάζομαι την βοήθεια σας.

Κάθε 2 χρόνια αγοράζω νέο κινητό. Αυτή τη φορά καθυστέρησα (περίπου τον Απρίλιο έπρεπε να το είχα πάρει) γιατί περίμενα να "πέσει " το note 4, εν τω μεταξύ βγήκε το s6. Εκεί διχάστηκα.

Από το κινητό θέλω πολύ καλές φωτογραφίες και βίντεο και μεγάλο μέγεθος γιατί το χρησιμοποιώ κυρίως για ιντερνέτ, βιβλία κλπ. Περίμενα λοιπόν να πέσει το 4 αλλά μου άρεσε το design της κυρτής οθόνης. Μέχρι το 4 edge είδα αλλά η μαύρη λωρίδα δεξιά δεν με ενθουσίασε. Προχθές η μητέρα μου έριξε και μου έσπασε την οθόνη του s4 που έχω (ευτυχώς δουλεύει ακόμα ) γεγονός που έκανε επιτακτική την απόφαση για αλλαγή.

Όμως παρουσιαστηκαν τα note 5 και s6+ και διαβάζοντας τα σχόλια έμπλεξα.

Δεν μπορώ να διαλέξω κανένα από αυτά τα κινητά ώστε και να τα γουστάρω και να δώσω περίπου 600 σε skroutz.

Μήπως έχω εγκλωβιστεί στη Samsung?

Υπάρχει άλλη μάρκα με τέλειες φωτογραφίες, μεγάλο μέγεθος και ταχύτητα? Έχοντας το s4 νιώθω την ανάγκη για κάποιο πιο δυνατό.

Οποιαδήποτε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Για το mate 7 έχω διαβάσει τα καλύτερα.

Είναι,όμως,6" και αρκετά πιο πάνω σε λεφτά για αυτά που μπορώ να διαθέσω αυτή την στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια , θελω να αγορασω ενα ταμπλετ και εχω βρει αυτα τα δυο και θα ηθελα την γνωμη σας...ποιο πιστευετε αξιζει περισσοτερο και εχετε καμια εμπειρια; μου ειπαν οτι τα onda ενω ειναι πολυ καλες κατασκευες εχουν προβληματα με την rom , ξερετε αν ισχυει κατι τετοιο; ευχαριστω εκ των προτερων και φυσικα καθε αλλη προταση ειναι επιθυμιτη
Link to comment
Share on other sites

Πηγα προχθές να ακυρώσω το Ίντερνετ on the go 5giga που εχω στην κοσμοτε με 22,5 ευρω τον μήνα και μου έκαναν πρόταση να μου το αφήσουν στα 17,5 ευρω συν 350 ευρω επιδότηση για αγορά iPad. Πιστεύω ειναι καλη προσφορά..... Εδω και καιρό θελω να πάρω το μίνι μιας και εχω το iPad 2 εδω και 3 χρονια. Πολυ ευχαριστημένος αλλα δεν ειναι και τοσο βολικό εκτός σπιτιού.

Είδα οτι υπάρχουν πολλα διαφορετικά mini iPad..... Ποιο να προτιμησω με ταβάνι τα 500 ευρω; Μίνι 2, μίνι 3....; Κάποιο αλλο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Θελω να παρω ενα μικρο κινητο αφης για τα βασικα με μικρο μεγεθος γιατι το iphone plus με κουρασε πολυ πια. Δεν με ενδιαφερει το μεγεθος οθονης αν ειναι πολυ μικτο πχ αρκει να μην κολλαει και να κρατα η μπαταρια του..
Link to comment
Share on other sites

LG g4 αυτή την στιγμή. Ειδικά Android στην φωτογραφία το καλύτερο είναι αυτή την στιγμή. Μεγάλη οθόνη, smooth και τέλεια κάμερα.

Θα μπορούσε να έχει λίγο καλύτερη μπαταρία. Βέβαια και το Note 4 που κοιτούσες είναι εργαλείο. Έχει όλα όσα ζητάς

Link to comment
Share on other sites

κοιτα τα xperia compact
Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

Για το mate 7 έχω διαβάσει τα καλύτερα.

Είναι,όμως,6" και αρκετά πιο πάνω σε λεφτά για αυτά που μπορώ να διαθέσω αυτή την στιγμή.

 

ειναι αρκετά συμμαζεμένο και το σχήμα που του έδωσαν ειναι σαν να κάθετε στο χέρι μόνο του (αρκεί να μην έχεις πολύ μικρα χεριά)

 

για τα λεφτά συμφωνώ λόγο του capital controll πηγαν τιμές σε πάρα μα παρα πολλά κινιτα στο θεο και μην μας γράφεις. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στο φόρουμ. Είμαι σε διαδικασία αντικατάστασης του nexus 4. Το έχω από καινούριο και μέχρι πριν λίγους μήνες όπου η μπαταρία δείχνει μια κόπωση όπως και η ηληκία γενικότερα και η χρήση της συσκευής αρχίσαν να κάνουν τα σημάδια τους. Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ευχαριστημένος από το κινητό. Σκέφτομαι να το αντικαταστήσω με το νεξους 6. Ο λόγος που ανοίγω το νήμα είναι ότι δεν παρακολουθώ από πολύ κοντά το τι γίνεται με τις εξελίξεις, μην έχουμε αφήσει κάποια άλλη συσκευή στην απ έξω ;)

 

Να πω ότι ένα από τα πράγαματα που εκτίμησα στο 4 ήταν τα updates σε κάθε ανανέωσ του android. Δεν ξέρω αν υπάρχει άλλο τηλέφωνο που από 4.2 έφτασε στην 5.1.1 και με τόσο γρήγορες αναβαθμίσεις. Αυτός είναι και ένας πολύ σημαντικός λόγος που σκέφτομαι να μείνω στα νεξους. Βέβαια πιστεύω πως για 2 χρόνια και άλλες ναυαρχίδες θα έχουν μια καλη υποστήριξη.

 

Τα φώτα σας κύριοι!! :):)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην, παραγγελια 800€ απο κινεζικο site οπως αυτο που γραφεις, to2c αλλα και ολα τα κινεζικα e-shops, θα την κανεις μονο με paypal, και θα τις σπασεις σε 2 παραγγελιες. Επισης, αν δεν εχεις στο paypal συνδεδεμενη καρτα απο τραπεζα εξωτερικου, δεν μπορεις να αγορασεις αυτη την περιοδο με paypal λογω capital controls. Αν εχεις τη δυνατοτητα αγοατας με paypal, κοιτας και πιο αξιοπιστα κινεζομαγαζα οπως το vickmal. Σε καθε περιπτωση, μιλας μαζι τους στο online chat να σιγουρευτεις οτι ειναι διαθεσιμα τα κινητα και ζητας και κανενα δωρακι οπως καμια θηκη, hands free κλπ, 800€, ειναι πολλα. Με prepaid δεν την κανεις αυτη την παραγγελια απο κινεζομαγαζο, ειναι μεγαλο το ποσο και αν γινει καποια στραβη θα πρεπει να κανεις αμφισβητηση συναλλαγης στην τραπεζα για να αποζημιωθεις, εχει τρεξιμο. Απο ebay ισχυει το ιδιο. Εχεις την ασφαλεια του ebay, ακομα και αν αγορασεις χωρις paypal, αλλα δεν μπορεις να αγορασεις με ελληνικη καρτα, μονο εξωτερικου. Επισης στο ebay πρεπει να βρεις αξιοπιστο πωλητη, αλλιως κινδυνευεις να σου ερθει κανενας κλωνος αντι για το κινητο που υποτιθεται θες. Οσον αφορα τον τροπο αποστολης, αν το κινητο ερθει τελικα απο κινα, επιλεγεις απλο ταχυδρομειο, singapor post, china post, nl post κλπ, οπου τα εξοδα αποστολης ειναι δωρεαν. Μην επιλεξεις courier, δηλαδη γρηγορο ταχυδρομειο. Αν σου κατσουν τα κινητα τελωνειο, με απλο ταχυδρομειο τα εξοδα εκτελωνισμου ειναι πολυ λιγοτερα σε σχεση αν εχεις επιλεξει courier, με courier θα σου βγει ο κουκος αηδονι. Για περισσοτερες πληροφοριες σχετικα με εξοδα εκτελωνισμου υπαρχει στο φορουμ σχετικο νημα, διαβασε εκει. Απο amazon.uk, εχουν αναφερθει περιπτωσεις οπου πολλοι εκαναν αγορες με ελληνικη καρτα. Στην περιπτωση αυτη, αν το κινητο εχει χωρα προελευσης ευρωπαικη χωρα, δεν περναει τελωνειο.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλά μην παίρνεις και όρκο... Γενικά πέραν των αναβαθμίσεων τί άλλο σε ελκύει προς μια συσκευή? Γιατί για αναβαθμίσεις μόνο με Nexus θα έχεις.
Link to comment
Share on other sites

γενικά θέλω να κρατ΄σω την συσκευή 2 χρόνια μινιμουμ και μέσα σε αυτό το διάστημα να μπορώ να το χρησιμοποιώ (ιντερνετ, social media, mail, calendar κλπ) χωρίς κολλήματα. Η μεγάλη οθόνη είναι ωραίο πράγμα, βέβαια με το κόστος της μεγάλης συσκευής
Link to comment
Share on other sites

Το κόστος είναι σχετικό. Για μένα μπορεί τα 300 ευρώ να είναι ψίχουλα αν μου αρέσει μια συσκευή, ενώ εσύ μπορεί να έχεις ταβάνι τα 150 που λέει ο λόγος. Αυτά που ζητάς τα κάνουν όλα τα κινητά. Πόσα χρήματα διαθέτεις? Για να ξέρουμε τι να σου προτείνουμε
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Ειμαι κατοχος ενος s4 mini εδω και 2 χρονια,ωσπου πριν 4 μερες το κινητο δεν ξανανοιξε,οταν και "εσβησα" την οθονη απο το πλαινο button. Ετσι περιμενω νεοτερα απο το service και ταυτοχρονα ψαχνω νεο κινητο αν κριθει ασυμφορο το φτιαξιμο του...

 

Επειδη λογω εποχης και δουλειας δεν εχω χρονο να ψαχτω θελω την βοηθεια σας.Ζηταω:

-Android

-Καλυτερη αυτονομια απο το s4 mini

-Καλυτερη καμερα

-Οθονη λιγο μεγαλυτερη,οχι τεραστιο κινητο,να μπορω δλδ να το χειριζομαι με ενα χερι

-Επεκταση μνημης

-Nα μην κολλαει

-Εως 350€

-Απο Ελληνικο καταστημα(λογω capital control)

 

Το μονο που προλαβα να δω ειναι για το lg g3 που μ αρεσαν τα χαρακτηριστικα του,αλλα ειναι τοσο πολλες οι συσκευες που δεν ξερω αν υπαρχει κατι καλυτερο με λιγοτερα λεφτα.Καθε προταση δεκτη,ευχαριστω εκ των προτερων!

Edited by beatshooter
Link to comment
Share on other sites

Δες και asus zenfone 2 απο bestprice και αν θες ποιο μικρο δες τα xperia compact
Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Ειμαι κατοχος ενος s4 mini εδω και 2 χρονια,ωσπου πριν 4 μερες το κινητο δεν ξανανοιξε,οταν και "εσβησα" την οθονη απο το πλαινο button. Ετσι περιμενω νεοτερα απο το service και ταυτοχρονα ψαχνω νεο κινητο αν κριθει ασυμφορο το φτιαξιμο του...

 

Επειδη λογω εποχης και δουλειας δεν εχω χρονο να ψαχτω θελω την βοηθεια σας.Ζηταω:

-Android

-Καλυτερη αυτονομια απο το s4 mini

-Καλυτερη καμερα

-Οθονη λιγο μεγαλυτερη,οχι τεραστιο κινητο,να μπορω δλδ να το χειριζομαι με ενα χερι

-Επεκταση μνημης

-Nα μην κολλαει

-Εως 350€

-Απο Ελληνικο καταστημα(λογω capital control)

 

Το μονο που προλαβα να δω ειναι για το lg g3 που μ αρεσαν τα χαρακτηριστικα του,αλλα ειναι τοσο πολλες οι συσκευες που δεν ξερω αν υπαρχει κατι καλυτερο με λιγοτερα λεφτα.Καθε προταση δεκτη,ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Το g3 έχει πολύ μεγαλύτερη οθόνη από το s4 mini. Τώρα αν δεν είσαι απόλυτος για την sd θα σου πρότεινα galaxy alpha.

 

Από Sony, z3c.

Link to comment
Share on other sites

Αν τα έκαναν όλα τα κινητά δεν θα εψαχνα καινούριο. Όταν αναφέρομαι σε κόστος δεν εννοώ τα χρήματα αλλά το αρνητικό του αυξημένου μεγέθους.

 

Σχετικά με το τι ζητώ από επιδόσεις αναφέρω ότι το νεξους 4 αρχίζει και με προβληματίζει με τις επιδόσεις του και θα ήθελα να αγοράσω κάτι που θα κρατήσει για 2 χρόνια. Δεν ξέρω πως να το περιγράψω καλύτερα, ίσως θα πρέπει να μου κανετε ερωτήσεις :-p

 

Μπορώ να κάνω αυτή την ερώτηση, στα επίπεδα επιδόσεων του νεξους 6 τι άλλο πρεπει να κοιτάξω;

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/d/asus/zenfone-2.508/hands-on/ πολυ καλη και τα παιδια στο myphone αυτο ειπαν
Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

παιδια.......... την βοηθεια σας γιατι εχω χασει την μπαλα..!!

 

ψαχνουμε εδω και λιγο καιρο με ενα φιλο, για ενα smartphone με καποια συγκεκριμενα βασικα χαρακτηριστικα και πολυ ανθεκτικο, για χρηση σε σκληρες συνθηκες..!! προφανως, προδιαγραφων IP67 - 68, αν εχω καταλαβει σωστα..!!

 

ξεκιναω με το μπατζετ που ειναι και το πιο βασικο. ΤΑΒΑΝΙ τα 150€. ουτε ευρω παραπανω...!!!

 

η συσκευη πρωτιστως θελουμε να ειναι οσο πιο ανθεκτικη και αδιαβροχη γινεται.

μαζεμενο σε διαστασεις, κατω απο 5" σιγουρα. 4,3-4,5" ειναι καλα..!

καλη καμερα, γιατι θελει να βγαζει φωτογραφιες απο τις δουλειες του.

καλη μπαταρια, να βγαζει μερα δλδ, ανεξαρτητως χρησης...!

να μην κολλαει σε καθημερινες εργασιες, δεν θα κανει κατι το ιδιαιτερο, οσον αφορα το software.., ουτε χρειαζεται καποια περιεργη εφαρμογη.

κυριως για τηλεφωνα, ιντερνετ, FB.

 

 

καποια samsung - CAT που εχω κοιταξει ειναι αρκετα πανω απο το μπατζετ.

 

εχω δει και καποια DOOGEE DG750 - iMan - Kyocera αλλα δεν ξερω ποια απο αυτα ειναι καλα και μπορουν να καλυψουν τις απαιτησεις μας...!!!

 

 

θα ηθελα τις αποψεις σας και τις προτασεις σας..!! ευχαριστω, εκ των προτερων..!!

Mobile: XIAOMI REDMI PRO
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...