Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Αν και καιρό μέλος τώρα χρειάζομαι τα φώτα σας. Χρειάζομαι να αγοράσω νέο κινητό μέχρι €400 το οποίο να υποστηρίζει dual sim (active ή standby δεν πειράζει και τόσο) και να έχει όλα τα 4G bands για Ελλάδα και κατ'επέκταση Ευρώπη. Τις 1,3,7 και 20 εαν δεν κάνω λάθος. Το εάν θα είναι κινεζιά ή μάρκα επίσης λίγο με νοιάζει θα κάνω την έρευνα μου μετά.

 

Επίσης το κατάστημα δεν με πολυνοιάζει θα βρω τρόπο να βγάλω τα λεφτά μου έξω σε αντίθεση με τα εδώ καταστήματα που σε γδύνουν για εξοπλισμό last year, το λιγότερο!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γιατι να πας απο lg g2 σε xiaomi mi4? Και γενικα το budget τα 220 ευρω δεν βρισκεις κατι καλυτερο απο το lg g2

Καλύτερος επεξεργαστής ( όχι ότι ο 800 είναι κακός κι αυτός απ'τους καλύτερους παραμένει ακόμα και τώρα )

Μεγαλύτερη ram ( αν πάρει την έκδοση με 3GB )

Καλύτερη υποστήριξη σε λογισμικό + πιο φρέσκια γενικά κατασκευή

Ελαφρώς μεγαλύτερη μπαταρία,για αυτονομία δεν γνωρίζω μιας και το G2 δεν το είχα ποτέ πάνω από λίγα λεπτά.

Καλύτερα κάμερα μπρος - πίσω (Aperture 1.8 μιας και ήθελε από 2.2 και κάτω

Αυτά τα λίγα..

 

Επίσης είπε για 5άρι προτιμότερο :D

Καλό χρυσό το LG αλλά όπως και να χει το συγκρίνεις με το mi3 όχι το mi4

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην, παραγγελια 800€ απο κινεζικο site οπως αυτο που γραφεις, to2c αλλα και ολα τα κινεζικα e-shops, θα την κανεις μονο με paypal, και θα τις σπασεις σε 2 παραγγελιες. Επισης, αν δεν εχεις στο paypal συνδεδεμενη καρτα απο τραπεζα εξωτερικου, δεν μπορεις να αγορασεις αυτη την περιοδο με paypal λογω capital controls. Αν εχεις τη δυνατοτητα αγοατας με paypal, κοιτας και πιο αξιοπιστα κινεζομαγαζα οπως το vickmal. Σε καθε περιπτωση, μιλας μαζι τους στο online chat να σιγουρευτεις οτι ειναι διαθεσιμα τα κινητα και ζητας και κανενα δωρακι οπως καμια θηκη, hands free κλπ, 800€, ειναι πολλα. Με prepaid δεν την κανεις αυτη την παραγγελια απο κινεζομαγαζο, ειναι μεγαλο το ποσο και αν γινει καποια στραβη θα πρεπει να κανεις αμφισβητηση συναλλαγης στην τραπεζα για να αποζημιωθεις, εχει τρεξιμο. Απο ebay ισχυει το ιδιο. Εχεις την ασφαλεια του ebay, ακομα και αν αγορασεις χωρις paypal, αλλα δεν μπορεις να αγορασεις με ελληνικη καρτα, μονο εξωτερικου. Επισης στο ebay πρεπει να βρεις αξιοπιστο πωλητη, αλλιως κινδυνευεις να σου ερθει κανενας κλωνος αντι για το κινητο που υποτιθεται θες. Οσον αφορα τον τροπο αποστολης, αν το κινητο ερθει τελικα απο κινα, επιλεγεις απλο ταχυδρομειο, singapor post, china post, nl post κλπ, οπου τα εξοδα αποστολης ειναι δωρεαν. Μην επιλεξεις courier, δηλαδη γρηγορο ταχυδρομειο. Αν σου κατσουν τα κινητα τελωνειο, με απλο ταχυδρομειο τα εξοδα εκτελωνισμου ειναι πολυ λιγοτερα σε σχεση αν εχεις επιλεξει courier, με courier θα σου βγει ο κουκος αηδονι. Για περισσοτερες πληροφοριες σχετικα με εξοδα εκτελωνισμου υπαρχει στο φορουμ σχετικο νημα, διαβασε εκει. Απο amazon.uk, εχουν αναφερθει περιπτωσεις οπου πολλοι εκαναν αγορες με ελληνικη καρτα. Στην περιπτωση αυτη, αν το κινητο εχει χωρα προελευσης ευρωπαικη χωρα, δεν περναει τελωνειο.

Ευχαριστώ πολύ!!!! Ήσουν κατατοπιστικότατος!! Λέω να παραγγείλω από κίνα το meizu mx5!! 2 κομμάτια για έμενα και την σύζυγό μου. Σήμερα νομίζω ότι κάποιοι μπόρεσαν και φόρτωσαν το balance του στο paypal. Οπότε έτσι θα κινηθώ. Δεν είχα σκοπό να το πάρω με prepaid!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω το mann zug 3 , απλά κανει αυτό που λέει. Είναι και πιο μαζεμενο 4.0 οθόνη, το βάρος του βέβαια είναι ένα θεμα αλλά σε αυτην την κατηγορία όλα τα τηλέφωνα περίπου έτσι έιναι. Η μπαταρία του με αρκετά τηλεφωνα και περιήγηση στο ιντερνετ ,με ασύρματο, όχι δεδομένα περίπου 3 μερες. Μπορείς να το δεις στο vickmall.com αλλά και στο ελληνικό dikarto.gr
Link to comment
Share on other sites

Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

Το p8 ειναι πολυ ομορφο

Μενει να διαβασω λιγο για αυτο (να δω και sar) γιατι αυτη τη μαρκα τωρα την πρωτοβλεπω.

 

Αν προτεινετε και κανενα αλλο θα παω σε κανενα κεντρικο καταστημα να τα πιασω και στο χερι μου

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς το Nexus 6 είναι 6 ίντσες τηλέφωνο... Και όπως είπες και εσύ το αυξημένο μέγεθος είναι κάτι το αρνητικό. Για να πας σε τόσο μεγάλη οθόνη, θα πρέπει να αξίζει ο κόπος.

Εγώ τα Nexus δεν τα έχω σε μεγάλη υπόληψη. Είναι εντελώς στεγνά ως λειτουργικά, λιτά, και άσκημα ως τηλέφωνα. Ειδικά το 6 είναι τεράστιο λόγω των μεγάλων bezels. Τις αναβαθμίσεις που παίρνουν γρήγορα τις ακούω βερεσέ. Έχω σταματήσει εδώ και πολύ καιρό το ψυχαναγκαστικό παιχνιδάκι των αναβαθμίσεων. Εμένα με ενδιαφέρει το τηλέφωνο να λειτουργεί σωστά, και να μην κολλάει, και ας μην έχω το τελευταίο λειτουργικό. Ας έχω την προηγούμενη έκδοση. Δεν τρέχει και τίποτα...

 

Θα σου πρότεινα ένα μεταχειρισμένο Note 3 που η τιμές τους παίζουν γύρω στα 300 ευρώ, που δεν κολλάει, είναι υπερπλήρης, έχει πολύ καλή φωτογραφική μηχανή, Amoled οθονάρα, και φυσικά πενάκι που κάνει 1002 λειτουργίες.

Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμιση θα δεις μόνο σε nexus και ίσως σε Motorola όπως λες. Από κει και πέρα από ότι ακούω και τα HTC συμπεριφερονται καλά στο πέρασμα των ετών.

 

Αν δεν έχεις θέμα με το μέγεθος πήγαινε στο nexus 6 αν και θα πρότεινα να περιμένεις μέχρι να βγουν τα νέα nexus.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο ψάξιμο εκεί βλέπω να καταληγω. Ο λόγος που δεν έχω αγοράσει και ανοιξα και το θέμα είναι το μέγεθος του 6. Ελπίζω να μην μου γυαλισει πολύ το καινούριο iPhone και γυρίσω πίσω :-p

 

Τα Samsung έχουν υποστήριξη; Γιατί έχω την εντύπωση ότι ξεπηδανε νέες ναυαρχίδες από την συγκεκριμένη εταιρεία κάθε 5 και δεν ξέρω για ποσό καιρό τις αναβαθμίζει και τις υποστηρίζει.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο ψάξιμο εκεί βλέπω να καταληγω. Ο λόγος που δεν έχω αγοράσει και ανοιξα και το θέμα είναι το μέγεθος του 6. Ελπίζω να μην μου γυαλισει πολύ το καινούριο iPhone και γυρίσω πίσω :-p

 

Τα Samsung έχουν υποστήριξη; Γιατί έχω την εντύπωση ότι ξεπηδανε νέες ναυαρχίδες από την συγκεκριμένη εταιρεία κάθε 5 και δεν ξέρω για ποσό καιρό τις αναβαθμίζει και τις υποστηρίζει.

 

Κοίταξε, επειδή βλέπω έχεις κάποια θεματάκια με τις αναβαθμίσεις, κοίτα προς Nexus μεριά. Τα Samsung αναβαθμίζονται ως ένα σημείο, και όχι εις το διηνεκές. Ως εκ τούτου οτιδήποτε άλλο πάρεις, επειδή έχεις συνηθίσει στις αναβαθμίσεις, θα σου φανεί κάπως και ίσως απογοητευτείς. Χωρίς βέβαια να υπάρχει αντικειμενικός λόγος.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου, πήγα public να το δω και δεν το είχαν.

 

Είχαν όμως προσφορά το s6 το 32άρι 660 €.

580 έχει στο skroutz τι προσφορά είναι αυτή στα 660?

Link to comment
Share on other sites

Τα Samsung έχουν υποστήριξη; Γιατί έχω την εντύπωση ότι ξεπηδανε νέες ναυαρχίδες από την συγκεκριμένη εταιρεία κάθε 5 και δεν ξέρω για ποσό καιρό τις αναβαθμίζει και τις υποστηρίζει.

Υποστήριξη στις αναβαθμίσεις και samsung,είναι δύο πράγματα τελείως διαφορετικά

Ο κυριότερος λόγος που έφυγα από αυτή την εταιρία μετά από 3 συσκευές της που είχα.

Θα σου λέγα κι εγώ να περιμένεις τα νέα nexus.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Μιας και μου εσπασε το g2 ειμαι σε αναζητηση κινητου. Οι απαιτησεις μου ειναι 5,2-5,7 ιντσες, εως 500€ και κατι δυνατο. προσανατολιζομαι σε huawei p8 και samsung a7. Εμφανισιακα μαλλον προτιμω το p8 αλλα θα ηθελα να ακουσω και τις γνωμες σας
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,

ειμαι σε φαση επιλογης κινητου στα παραπανω λεφτα,Ψαχνω κατι μεχρι 5.5 ιντσες ΤΟ ΠΟΛΥ,καλυτερα θα προτιμουσα γυρω στις 5.Θα προτιμουσα οχι πολλα κινεζικα αν και OnePlusTwo ειναι πολυ ψηλα στις επιλογες μου αλλα δεν μπορω να το παρω λογω capital controls εκτος και αν καποιος εχει καποια λυση γιαυτο :Ρ Μετα σκεφτηκα για Galaxy alpha kai A7 και galaxy S5.Παρεμπιπτοντως δεν συμπαθω καθολου τα xperια.Tι αλλο προτεινετε;

 

υγ. Υποχρεωτικα σχετικα μεγαλη μπαταρια και αρκετα καλη αναλυση οθονης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Ειμαι για να παινρω καινουριο κινητο και διαθετω μεχρι 250 ευρο... Εχω Βαλει στο ματι καποια (http://www.gsmarena.com/lenovo_k3_note-7147.php - http://www.gsmarena.com/lenovo_p70-7063.php) αλλα θα θελα τα "φωτα" σας

στο πιο απο τα 2 να προτιμησω η ακομα καλυτερα αν εχετε κατι να μου προτεινετε :D

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

http://www.vickmall.com/original-lenovo-a8-a806-smartphone-4g-fdd-lte-wcdma-octa-core-1-7g-5-0-hd-ips-2g-ram-16gb-rom-13-0mp-camera.html

 

αν θελουμε μονοκαρτο λεμε για το παραπανω.

 

Για δικαρτο μεχρι 140ε.??

 

Προτεινετε τιποτα αλλα?

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα ενα κινητο γυρω στα 180 € τυπου lg g3 (3g ram καλη καμερα μεγαλη οθονη κτλ) αλλα οχι τοσο ακριβο. Μου εχουν προτείνει το jiayu s3. Ειναι καλη επιλογη? Υπάρχει κατι αντιστοιχο σε αυτα τα λεφτα?
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα το meizu m2 note. Άμα μπορείς να το πάρεις από έξω (πρέπει να έχεις μη ελληνική κάρτα, οι ελληνικές δεν γίνονται δεκτές λόγω του ελέγχου στην κίνηση κεφαλαίων), το βρίσκεις στα 140Ε από εδώ το βρίσκεις περίπου στα 200 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

Το εχω δει, εχω δει και κανα 2 vs ανάμεσα στα δυο κινητα απλα με χαλάει που δεν εχει 3g ram. Ξερω ζηταω πολλα απλα θα ηθελα να το κρατησω καιρο το κινητό και οι εφαρμογες και τα παιχνιδια θελουν ολο και πιο πολυ ram
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Ψαχνω καποια συσκευη με ικανοποιητικη αναλυση για βιντεο κυριως (stream σειρες - καμια ταινιουλα), μουσικη, οχι πολυ απαιτητικα παιχνιδια, και γρηγορο σερφαρισμα/social media

Κατελειξα σε κινεζικες μαρκες (zte-cubot-huawei) σε αρκετες συσκευες.. Οι περιορισμοι μου ηταν minimum 5" , 4 πυρηνες ,1gb ram 8rom 1280x720. ειδα καποια reviews - hands on αλλα και σχολιασμους χρηστων σε διαφορα κινητα.

Πρωτη επιλογη το cubot s200. Ομορφο στιλατο δεν υπηρχε πουθενα κατι σοβαρο στα αρνητικα του κινητου, και για τη δουλεια που θελω με καλυπτει αρκετα. βγαινει γυρω στα 90 δολλαρια αν δεν κανω λαθος. Μετα ειδα και το x9 παλι της cubot. σαφως καλυτερο στα χαρτια αλλα με προβληματισε το οτι υπηρχαν σχολια οτι η συσκευη υπερθερμαινοτανε (λογικα επειδη η μπαταρια ειναι μη αποσπωμενη) και με κρατησε λιγο πισω γιατι μπορει να περασω και 2ωρο 3ωρο με βιντεο-σερφαρισμα οποτε δε με παιρνει για τετοια.. κατι παρομοιο και με το x15.. Ειδα στη huawei το g620, σχεδον ιδιο με το s200 της cubot σε τιμη κατω απο 100 δολλαρια. Επισης το blade vec 4g της ZTE, κι αυτο πολυ ελκυστικο εξωτερικα και εσωτερικα.. το συγκεκριμενο το χω δει και απο κοντα, το εχω νιωσει, και εκτος αυτου μπορω να το εχω και αμεσα αφου υπαρχει και ελλαδα (οχι οτι τα αλλα κινεζικα δεν υπαρχουν, αλλα γλιτωνεις απο ενα 50αρι παραπανω) Στα μειον αυτουνου ηταν οτι σε αρκετους που εβλεπαν πολλα βιντεο και ταινιες, καηκαν pixels και το δικαιολογουσαν στο οτι το κινητο ειναι πολυ λεπτο (!?) οχι τιποτα σπουδαιο αλλα βγαινει στα 160 ευρω : σχεδον διπλασια τιμη απο τα παραπανω στα ιδια specs.. ανακαλυψα κι αλλες κινεζικες μαρκες, κι αλλα μοντελα και πραγματικα εχω ζαλιστει με το ποσα ειναι και τι λεπτες διαφορες εχουν.. Θελω λοιπον λιγη βοηθεια, ειδικοτερα αν καποιος εχει κατι απο τα παραπανω και μπορει να εγγυηθει για καποιο οτι θα μου κανει τη δουλεια χωρις προβληματα, η αν εχει να προτεινει κατι καλυτερο στο budget που το προτιμαω γιατι τα πιο πανω ειναι κατω του budget .. ουσιαστικα θελω κατι στα 100-150Ε, με τους π περιορισμους που εχω πιο πανω και βασικο να μην εχει προβλημα με τις θερμοκρασιες γιατι προοριζεται για πολυωρη χρηση. Η μπαταρια δεν με προβληματιζει και πολυ γιατι μπορω να το χρησιμοποιω καθως ειναι στη φορτιση.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...