Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Ο αδερφός μου σκέφτεται να αγοράσει κινητό έως 200 ευρώ, μεταχειρισμένο κατα προτίμηση για να μπορέσει να βρει κατι καλο... Ειναι ανάμεσα σε lg G3 32gb (αυτο με τα 3gb ram) και σε htc one m8. Ανάμεσα σε αυτα τα δυο τι θα προτείνατε;

Θέλει κατι που να κρατήσει τουλάχιστον 2 χρόνια ακόμα!

 

Ευχαριστώ πολυ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γειά σας,

 

 

 

 

 

Συγγενικό μου πρόσωπο (μεγαλούτσικης ηλικίας) ψάχνει να αντικαταστήσει laptopακι ~10ετίας (1gb ddr2 ram, 2-core επεξεργαστής κλπ) με κάποιο φθηνό tablet. Η χρήση είναι καθαρά browsing (τι κάνει αυτό το fb :P). Η κάμερα δεν είναι απαραίτητη, όπως και το να παίζει με δίκτυο κινητής (αρκεί το wifi).

 

 

Υποθέτω windows θα είναι προτιμότερο αλλά σε τέτοια τιμή δεν ξέρω αν παίζει κάτι σοβαρό.

 

 

Όσο πιο μεγάλη η οθόνη και η μνήμη τόσο καλύτερα. Θέλω να πιστεύω ότι όλα έχουν κάποιο τρόπο επέκτασης της μνήμης.

 

 

Η μπαταρία δεν πιστεύω ότι θα αντέχει ιδιαίτερα με αρκετές ώρες browsing/wifi αλλά η χρήση του θα είναι κυρίως εντός σπιτιού οπότε δεν απασχολεί ιδιαίτερα.

 

 

Καλά θα ήταν άμα η συσκευή μπορούσε να αγοραστεί και από "μεγάλο" κατάστημα, γιατί άντε να εξηγήσεις γιατί η τιμή είναι πολλά € κάτω :P

 

 

 

 

 

Αυτά είνα όλα νομίζω. Περιμένω να ακούσω μερικές προτάσεις :)

 

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

 

 

 

Αμα ανεβαινε στα 200€ θα ειχε πολλες επιλογες.Επισης με 250€ κανεις ενα φτηνο tower με Pentinum.Σε Laptop δες αυτο https://www.skroutz.gr/s/6660045/Lenovo-G40-30-N2840-2GB-500GB-W8.html.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Θέλω να αγοράσω ένα καινούργιο κινητό.. Μετά από αρκετό ψάξιμο είμαι ανάμεσα στο Microsoft Lumia 640xl και στο leagoo elite 1... Γενικά θέλω από το κινητό 1)να μπορώ να κατεβάζω πολλές εφαρμογές και να μην μου λέει συνέχεια ότι δεν έχει χώρο όπως το τωρινό μου οπότε μάλλον πάνω από 2-3 Giga ram και από 16 giga και πάνω μνήμη?Τι λέτε?Γιατί λένε κάποιοι ότι και τα 1giga ram και 8 giga μνήμη λέει δεν έχουν πρόβλημα..

2)καλής ποιότητας κάμερα και μπρος και πίσω πάνω από 13..

3)να έχει 4g και γενικά να είναι multitasking χωρίς να κολλάει, να είναι γρήγορο στο ίντερνετ και ένα καλό ηχείο...

Έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο ή κάποιο από τα δυο που είμαι ανάμεσα? Έχω μπερδευτεί πολύ αν μπορείτε βοηθήστε με λίγο....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.Σκεφτομαι να αγορασω ενα κινητο και ειμαι αναμεσα σε 2:Samsung Galaxy S6 και LG G4.Οσοι μπορειτε αμα εχετε καποιο απο αυτα τα κινητα να μου πειτε την γνώμη σας.

 

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας! :)

Link to comment
Share on other sites

Εφτασε αυτη η εποχη που κυκλοφορει η samsung τα νεα τηλεφωνα και εχω την εξης απορια αξιζει απο 6s να παει κανεις σε s7? αυτο που σκεφτομαι ειναι οτι το 6s και 4 χρονια να το εχω θα εχω παντα νεα updates ενω το samsung αντε να παρει και την επομενη αναβαθμιση μετα την N . Ειχα παλαιοτερα s3 - s5 οποτε ξερω απο touchwiz... Aυτο που θελω να μαθω ειναι ποιο κινητο ειναι πιο ολοκληρωμενο σαν συνολο. ευχαρισω :)
nokia 3310 ->sony ericsson w995 -> iphone 3g -> x10 mini -> s3 -> s5 -> g3 32/3 -> xperia z3 -> iphone 6s
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, αλλά μέχρι να πάρω απόφαση να διαθεσω αυτό το ποσό, που για μένα δεν είναι λίγο,όσο καλή κ να είναι ή συσκευή,δεν είναι διαθέσιμο, οπότε περιμένω την επόμενη προσφορά κ ψάχνω κάνα άλλο στα 200 ευρώ το πολύ. Έλεγα για honor 5x αλλά δεν ξέρω πως είναι ή κάμερα.
:)
Link to comment
Share on other sites

Αμα θες να το κρατησεις 4 χρονια το μηλοφωνο ειναι καλυτερο, αμα το θες για 2 χρονια και κατω οπως γινεται συνηθως τοτε το σαμσουνγ ειναι πιο ολοκληρωμενο

Αλλα για ποιο λογο να κανεις την αλλαγη; Ειναι ανουσιο, ήδη εχεις πολυ καλη συσκευη

Link to comment
Share on other sites

Αμα θες να το κρατησεις 4 χρονια το μηλοφωνο ειναι καλυτερο, αμα το θες για 2 χρονια και κατω οπως γινεται συνηθως τοτε το σαμσουνγ ειναι πιο ολοκληρωμενο

Αλλα για ποιο λογο να κανεις την αλλαγη; Ειναι ανουσιο, ήδη εχεις πολυ καλη συσκευη

 

γιατι εχει sd και φοβαμαι λιγο τον χωρο εχω 16 gb ελευθερα περιπου 4 δεν ξερω αν θα μου αντεξουν:wacko:

nokia 3310 ->sony ericsson w995 -> iphone 3g -> x10 mini -> s3 -> s5 -> g3 32/3 -> xperia z3 -> iphone 6s
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μπαίνω κατευθείαν στο ψητό...

Χρησιμοποιούσα πριν λίγο το κινητό μου (Vodafone Smart Ultra 6) και η μπαταρία έπεσε αναμενόμενα χαμηλά και το άφησα για λίγο στο κομοδίνο μου.Ανοίγω να δω τι μπαταρία έχω και βλέπω 1%.Πάω λοιπόν και το αφήνω να φορτίσει κανα 20λεπτο και στη συνέχεια πάω να το ξαναπάρω.Τώρα αρχίζει το μοιραίο...Το κινητό δεν ανάβει για κανένα απολύτως λόγο.Το μόνο που εκανε για 20 λεπτα αφου το εβγαλα απο την πριζα ηταν να αναβοσβήνει η led ένδειξη που κατα πασα πιθανότητα ηταν για την μπαταρία.Έχει κανείς καμία ιδέα?Να σημειώσω πως δεν έχω πειραματιστεί με root κτλπ και το κινητο ειναι σε αρσιτη κατασταση δεν εχει πεσει ουτε μια φορα κάτω ενω το εχω 7 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια κ απο μενα!! θελω την βοηθεια σας,, ειμαι αναμεσα στο xiaomi redmi note 3 pro 3g ram k 32gb memory,, και στο lg g3 dual 3g ram k 32 gb memory,,,

πιο κατα την γνωμη σας ειναι καλυτερο σε φωτο κ βιντεο κ self,, κ πιο αξιοπιστο σαν συσκευη αλλα κ σε χαρακτηριστικα!!

η αγορα θα γινει απο εξωτερικο κινα μαλλον οχι απο ελλαδα!! ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

UPDATE VOL2

 

Επειτα απο αρκετές επανεκκινησεις με το παραπάνω προβλημα το κινητο εστρωσε και ειναι στα φυσιολογικα του αυτη τη στιγμη.

Πιστευω χωρις να ειμαι ειδικος οτι το εκανε επειδη την ωρα που πηγε να κλεισει απο μπαταρια του εβαλα τον φορτιστη και δημιουργηθηκε σφαλμα στο software?Η μηπως λεω π@π@ριές? :P

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω εκνευριστεί με τη microsoft που δε θα πάρω τα windows 10 αποφάσισα να πάρω ένα android.

Είμαι ανάμεσα στα 2 κινητά του τίτλου.

Η χρήση μου είναι πολύ απλή. Ιντερνετ, viber, κανένα παιχνιδάκι και φυσικά λίγα τηλέφωνα.

Ποια η γνώμη σας μεταξύ των 2 σε κάμερα, ταχύτητα, υποστήριξη, οθόνη, κατασκευή;

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον θα πουλήσεις καλα το iphone σε λογο καιρό με τα ιδια λεφτα πέρνεις το s7.Για μενα πιο ολοκληρωμένη συσκευή για φετος.Αυτο με τα 4 χρονια αναβαθμίσεων δλδ αν το κινητο μας δουλεύει οπως πρέπει και μετα τα 2 χρόνια δεν πάρει update γιατι να μας χαλάει τόσο?
Link to comment
Share on other sites

γιατι εχει sd και φοβαμαι λιγο τον χωρο εχω 16 gb ελευθερα περιπου 4 δεν ξερω αν θα μου αντεξουν:wacko:

 

Δεν ξερω, εγω το θεωρω βλακεια παντως γιατι το iphone ειναι ηδη παρα πολυ καλο και δεν θα ειχα προβλημα μνημης και δεν θα αλλαζα, αλλα εσυ εχεις δικες σου προτεραιοτητες, οποτε ζυγισε τα + και - και δες αμα αξιζει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα :)

Θελω να πάρω ένα κινητο με τα παρακάτω:

 

1) όσο το δυνατόν καλύτερη κάμερα

2) δίκαρτο και να επεκτείνεται η μνήμη μέσω κάρτας sd

3) 5ιντσων και άνω

4) καλό gps, μιας και ένα cubot που είχα με έβγαζε δύο τετράγωνα πιο πέρα

5) android οπωσδήποτε

6) καλη αυτονομία. Το προοριζω για αρκετή χρήση, ίντερνετ με δεδομένα/wifi .

 

Μέχρι στιγμής έχω δει xiaomi redmi note2.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα :)

Θελω να πάρω ένα κινητο με τα παρακάτω:

 

1) όσο το δυνατόν καλύτερη κάμερα

2) δίκαρτο και να επεκτείνεται η μνήμη μέσω κάρτας sd

3) 5ιντσων και άνω

4) καλό gps, μιας και ένα cubot που είχα με έβγαζε δύο τετράγωνα πιο πέρα

5) android οπωσδήποτε

6) καλη αυτονομία. Το προοριζω για αρκετή χρήση, ίντερνετ με δεδομένα/wifi .

 

Μέχρι στιγμής έχω δει xiaomi redmi note2.

Με εξαίρεση το πρώτο το κριτήριο επιλογής, υπάρχει πλήρης ταύτιση. Ταύτιση υπάρχει και στον επικρατεστερο υποψηφιο:εδώ και 2 εβδομάδες δεν καταφέρνω να βρω κάποια άλλη πρόταση. Έχω μια μικρή επιφύλαξη ως προς την αποτελεσματικοτητα του GPS, ωστόσο οι χρήστες του Redmi Note 2 με διαβεβαίωσαν ότι λειτουργεί όπως πρέπει. Μήπως κατέληξες και σε κατάστημα αγοράς;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις. Θεωρειτε δλδ οτι το Lumia ανταποκρινεται σε αυτα που λεω πιο πανω? Και επισης γιατι οχι το elite 1 και τι γνωμη εχετε για το sony xperia c4?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...