Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειμαι κατοχος ενος s6 edge plus gold,g4 και περασε και ενα z5 premium απο το χερι μου...ειχα ακουσει για τον αισθητηρα sony imx300 που εχουν βαλει στο z5..πραγματι ειναι ο καλυτερος αλλα οταν το συγκρινα με το s6 plus επαθα πλακα..πολυ καλυτερες φωτο το plus και το g4 απο το z5 premium..δςν το περιμενα..δινει ποιο ζωντανα χρωματα το z5 αλλα χανει σε πολλα αλλα..ισως παιζει ρολο το λογισμικο τις sony να ειναι κακογραμμενο με τον αισθητηρα...αναμενοντας τον νεο αισθητηρα sony imx318 που θα το εχουν z6..καμερα και οθονη ειναι πολυ καλυτερο το s6 edge..σε μπαταρια παιζει λιγο καλυτερα το z5..και με την mm ολα τα s6 απογειωνονται
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα είχα αποφασίσει το edge αλλά το μόνο που με κρατάει και δεν αποφασίζω για το edge είναι ο φόβος μου για τις amoled οθόνες, ότι δεν θα τη βγάλω καθαρή για μια 3ετια χωρίς burn in. Είναι ο μοναδικός μου ενδοιασμος.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το κινητό μου θέλει – μάλλον – οθόνη και θα επισκευασθεί μετά από καιρό, θα ήθελα την γνώμη των εμπειρότερων για επείγουσα αγορά 2ου κινητού

Oι απαιτήσεις μου είναι

1) αγορά από Ελλάδα, λόγω χρόνου αναμονής

2) τιμή μέχρι – αυστηρά- 120€

3) Android μέχρι 5,5 inch

4) Κάμερα πίσω τουλάχιστον 8άρα , 4g και lte δεν με ενδιαφέρουν

 

Εχω βρεί στο Σκρούτζ τα lg magna και lg g4c ( είναι 5' βέβαια αλλά πολύ εμφανίσιμα) με τιμή μέχρι 110€.

Το xiaomi redmi note που έχω έχει 5,5 inch οθόνη ( είναι το 3g ) 2 ram και πίσω κάμερα 13άρα, ενώ τα lg έχουν 5άρα οθόνη, 1 ram και 8άρα πίσω κάμερα. Οι οθόνες έχουν ίδια ανάλυση οπότε το μέγεθος της οθόνης δεν με πολυενδιαφέρει. H διαφορά στην ram και στην πίσω κάμερα είναι τόσο μεγάλη και εμφανής, ώστε να τα απορρίψω τα lg ; Nα τονίσω εδώ ότι ούτε παιχνίδια παίζω, ούτε βαριά χρήση κάνω, μόνο internet και φωτο ασχολούμαι στο κινητό ( μαζί με τα τηλέφωνα! :rolleyes:)

Οποιαδήποτε άλλη πρόταση - στα παραπάνω πλαίσια- δεκτή. ( Εχω διαβάσει καλά σχόλια στο σκρουτζ σχετικά με τα lg, με μόνο μειονέκτημα ότι κολλάνε, ισχύει αυτό ή μπά;)

XIAOMI REDMI NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν ψάχνεις από ευρωπαϊκή αποθήκη κινεζομαγαζου που θα το έχεις σε 2-3 μερες?

Πχ το minideal έχει το Lenovo A806(8πυρηνο, 2ραμ) στα 130$ και αν μπορείς να ανέβεις στα 160$ το redmi note 2.

Link to comment
Share on other sites

Εχω καταληξει.σε αυτα τα δυο. Το lg μου αρεσει πολυ εμφανισιακα, αυτη η πολυτελεια που βγαζει. Αλλα δεν μπορω να παραβλεψω την τιμη και αυτα που προσφερει το p8 lite.τι λετε;;
Link to comment
Share on other sites

Lg για την ποιότητα κατασκευής (αν και εμφανισιακά εμένα δεν μου αρέσει), την καλύτερη μπροστινή κάμερα για selfies.

 

Huawei για τον επεξεργαστή (τον θεωρώ ελαφρώς καλύτερο), την μνήμη ram, μεγαλύτερη μπαταρία, dual sim αν δεν χρησιμοποιηθεί κάρτα μνήμης.

 

Το λογισμικό είναι στα γούστα του καθενός, με αυτό της huawei να το θεωρώ καλύτερο.

 

Βάζεις προτεραιότητες και διαλέγεις.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να προχωρήσω στην αγορά του huawei honor 5x από αμαζον αγγλίας.

http://www.amazon.co.uk/Honor-5x-5-5-Inch-SIM-Free-Smartphone/dp/B01AT487MO/ref=sr_1_10?s=electronics&ie=UTF8&qid=1456485278&sr=1-10&keywords=honor+5x

Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω? Θα υπάρχουν ζητήματα με τις μπάντες ή την sim στην ελλάδα?

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνομαι και γω για για κινητό και φαίνεται καλή περίπτωση, αν και δεν βλέπω να διαθέτει OIS η κάμερα του...:(

Έχει τις σωστές μπάντες για Ελλάδα, εκτός την 800ρα.

http://www.devicespecifications.com/en/model/df17379f

 

Γύρω στα 225 ευρώ σου βγαίνει από το link που έγραψες, αλλά αναρωτιέμαι, με τα μεταφορικά και τελωνείο τι γίνεται? :blink:

 

Από Κινεζομάγαζα βρίσκεις την έκδοση με τα 3GB στα 250 ευρώ, ενώ αυτήν με τα 2GB στα 195 ευρώ! ;)

http://www.geekbuying.com/item/HUAWEI-HONOR-5X-5-5--FHD-Android-5-1-2GB-16GB-4G-LTE-Smartphone-64bit-Snapdragon-616-Octa-Core-Fingerprint-ID-13-0MP---Grey-363108.html

Link to comment
Share on other sites

2 γνωστοι μου ενδιαφέρονται για δικαρτο κινητό. Ειναι συνηθισμενοι ομως στα dual sim feature phones που εχουν ενεργες και τις 2 κάρτες.

Υπαρχει καποιο αξιοπρεπές dual active δικαρτο μεχρι 200 και αγορά μονο απο ελλαδα?

Edited by dani89
Siemens s35, Ericsson t66, Sharp gx10, Siemens sx1, Nokia n70, Nokia n73,Lg viewty, Motorola Milestone, Nokia n8, Samsung galaxy nexus, Samsung galaxy s4, Samsung Galaxy S5, Samsung Galaxy Alpha, S6 Edge, Samsung Galaxy S8 :happy:
Link to comment
Share on other sites

Από Ελλάδα και σε αυτή την τιμή δύσκολα θα βρεις κάτι.μόνο σε μεταχειρισμένο τo honor 6 το οποίο ειναι εξαιρετική επιλογη(δουλεμενο από εμένα για αρκετό διάστημα)
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν ψάχνεις από ευρωπαϊκή αποθήκη κινεζομαγαζου που θα το έχεις σε 2-3 μερες?

Πχ το minideal έχει το Lenovo A806(8πυρηνο, 2ραμ) στα 130$ και αν μπορείς να ανέβεις στα 160$ το redmi note 2.

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση φίλε μου, την γνωρίζω την παραπάνω αποθήκη του μινιντιλ. Θα ήθελα και μία 2ετή εγγύηση από Ελλάδα

Απλά θα ήθελα μία απάντηση, αν γνωρίζει κανείς, στο ότι

Εχω βρεί στο Σκρούτζ τα lg magna και lg g4c ( είναι 5' βέβαια αλλά πολύ εμφανίσιμα) με τιμή μέχρι 110€.

Το xiaomi redmi note που έχω έχει 5,5 inch οθόνη ( είναι το 3g ) 2 ram και πίσω κάμερα 13άρα, ενώ τα lg έχουν 5άρα οθόνη, 1 ram και 8άρα πίσω κάμερα. Οι οθόνες έχουν ίδια ανάλυση οπότε το μέγεθος της οθόνης δεν με πολυενδιαφέρει. H διαφορά στην ram και στην πίσω κάμερα είναι τόσο μεγάλη και εμφανής, ώστε να τα απορρίψω τα lg ; Nα τονίσω εδώ ότι ούτε παιχνίδια παίζω, ούτε βαριά χρήση κάνω, μόνο internet και φωτο ασχολούμαι στο κινητό ( μαζί με τα τηλέφωνα! )

Οποιαδήποτε άλλη πρόταση - στα παραπάνω πλαίσια- δεκτή. ( Εχω διαβάσει καλά σχόλια στο σκρουτζ σχετικά με τα lg, με μόνο μειονέκτημα ότι κολλάνε, ισχύει αυτό ή μπά

XIAOMI REDMI NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Είμαι μεταξύ Meizu MX5 , Xiaomi mi4c και Χiami mi4 ,Xiami Redmi Note 3 αλλά δεν ειμαι σιγουρος ποιο απο τα 4 αξιζει περισσοτερο ? Και οσον αφορα το μαγαζι vickmall ειναι το πιο αξιόπιστο? :confused:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολη την παρεα! Ο κουμπαρος μου θελει να αλλαξει κινητο κ μεχρι στιγμης αυτα τα 3 του αρεσουν. Θελω την βοηθεια σας σαν πιο γνωστες (ειδικα απο αυτους που εχουν καποιο απο αυτα) να μου δωσουν τα φωτα τους,υπερ,κατα κτλ ωστε να τον βοηθησω να διαλεξει κινητο!

Η χρηση που θα κανει ειναι αρκετα τηλεφωνα (λογω δουλειας),internet,φωτογραφιες γτ ειναι κ χαζομπαμπας κ κανα viber,skype

Αυτο που με "προβληματιζει" ειναι η αναλυση οθονης μεταξυ samsung κ sony...θα ειναι εμφανης η υπεροχη της samsung η θελει καποιον εμπειρο για να την διακρινει?

 

Ευχαριστω για τον χρονο σας!

Edited by t0lias

Xiaomi Mi 13 Pro 🆒

Link to comment
Share on other sites

Κανένα από τα παραπάνω. ..:lol:

Το redmi note 3 PRO ειναι το τηλέφωνο σου...:p

Vickmall, minideal, bangood ψωνίζει άφοβα. ..;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Εχει καποιος εμπειρια απο αυτα να μας πει?

Θελω να αγορασω αμεσα και εχω κολλησει... Καπου διαβασα οτι το honor & lg ζεστενονται πολυ... Ισχυει? Κι αν ναι ειναι λογος να τα απορριψω?

Οσο για το Asus κοιταω το ze551ml & laser...

Παντως ειμαι πιο κοντα στα δυο πρωτα.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, ενδιαφέρομαι για την αγορά ενός Redmi Note 2, καθώς απ'ότι διάβασα είναι το καλύτερο στο budget μου (130 ευρώ με αρκετό ζόρι)

είδα στο minideal: http://www.minideal.net/redmi-note-2.html

υπάρχουν διάφορες εκδόσεις του κινητού, παρ'όλα αυτά δε καταλαβαίνω ποιές οι διαφορές μεταξύ τους (πέρα απ'την προφανή της έκδοσης 32gb).

έχουν κάποια ουσιαστική διαφορά μεταξύ τους ή να πάρω το πιο φθηνό?

 

δε θα το ζορίσω πολύ το κινητό, viber και browsing, παιχνίδια δεν παίζω.

 

επίσης, καθώς δεν έχω κάνει κάποια αγορά από Κίνα στο παρελθόν, τι πρέπει να αναφέρω στους Κινέζους ώστε το κινητό μου να είναι ready-to-use με τη μία (ελληνικό μενού κτλ)?

Link to comment
Share on other sites

Έχω καταλήξει σε 2 τηλέφωνα

Ένα είναι το Moto x play

Και ένα το LG flex 2.

Ένα από Αυτα που με προβληματίζει στην επιλογή των 2 είναι ότι για το x play δεν έχω βρει πουθενά το sar της συσκευής. Το x play είναι και 50 ευρώ ακριβότερο, αξίζει τη διαφορά;

Link to comment
Share on other sites

εισαι βεβαιος οτι εννοεις dual active και οχι dual stand by?

τα περισσοτερα δικαρτα ειναι dual stand by.

αν εισαι οκ με dual stand by τοτε εχεις πολλες επιλογες.

με dual active περιοριζονται οι επιλογες.

Link to comment
Share on other sites

Ένα από Αυτα που με προβληματίζει στην επιλογή των 2 είναι ότι για το x play δεν έχω βρει πουθενά το sar της συσκευής.

 

http://www.devicespecifications.com/en/model-sar/dd8b3569

Με κάθε επιφύλαξη μιας και δεν έχω την συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

S6,τα συνδυαζει ολα πλην αυτονομια αλλα εχει fast charging.Με ενα powerbank τουλαχιστον 5.000-5.200mAh θα ειναι μια χαρα για εκτος σπιτιου καταστασεις.Το z3+ δεν ειναι τοσο καλο,γιατι ειναι χειροτερο απο το z3.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα και έρχομαι με την σειρά μου να κάνω και εγώ την ερώτηση για επιλογή συσκευής. Το κινητό μου τώρα LG g2 Αλλά λόγω Χρήσης δύο καρτών ερωτώ ποιο από τα δύο να διαλέξω;είμαι ανάμεσα στα δύο τα οποία τα είδα και από κοντά και μου άφησαν ωραία αίσθηση. Περιμένω απόψεις!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...