Jump to content

Sony Xperia Z5


konstantinoslp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

φιλε μου διαφωνω μαζι σου αν και οντως η εκφραση δεν ηταν πολυ σωστη, οπως την εγγραψε ο φιλος πριν.

Ομως το να κραζεις το Ζ5 και να απαιτεις να εχει την καλυτερη καμερα επειδη θα σκασεις 500 ευρω ειναι αστειο. Γιατι δεν κραζεις το S6 Που η μπαταρια του δεν βγαζει μερα? ειναι προτιμοτερο μια πιο μετρια καμερα σε συσκευη που θα την εχεις ολη τη μερα ανοιχτη ή την καλυτερη καμερα με κλειστη συσκευη? Το ιδιο ισχυει για ολες τις συσκευες.

Επισης δεν εχουμε ακομα καταληξει αν ειναι πολυ κατωτερη ή αν απλα ειναι στα ιδια επιπεδα σχεδον. Εγω προσωπικα θα ημουν πολυ ευχαριστημενος αν ειναι απλα λιγο βελτιωμενη απο το Ζ3 το οποιο ειχε μια χαρα καμερα, και σε συγκριση με τα κορυφαια τα οποια αναφερθηκαν, εγω ειχα δει πολυ καλες επιδοσεις, και εμπιστευομαι τα δικα μου αποτελεσματα απο τα site εξω.

Τελος παντων, επειδη δε θελω να κανω συγκρισεις με το edge Που εχω, θα πω απλα οτι καλο εινια να σκεφτομαστε πριν κανουμε κριτικη, και παρασυρουμε καποιους που ψαχνουν τι θα παρουν.

Το Ζ5 το εχουν ελαχιστοι εδω μεσα και περιμενουμε απο αυτους να μας πουν.

Δεν παυει ομως να ειναι ενα ομορφο κινητο, με μπαταρια απο τις μεγαλυτερες του ανταγωνισμου-πολυ σημαντικο για μενα-

με αδιαβροχοποιηση για να μην σε νοιαζει αν βρεχει, αν πεφτουν νερα στο τραπεζι ή αν σε πιασει βροχη κανοντας πχ ποδηλατο-σκεψου να εχεις ενα πανακριβο αι φον και να συμβει κατι απο ολα αυτα.

και τελος με μια πολυ καλη καμερα που απλα μπορει να μην ειναι καλυτερη απο τους αλλους, κακη δεν ειναι και σιγουρα ουτε μετρια..

 

Κατα τα αλλα, εχεις stamina με τρομερη παραμετροποιηση που δεν εχουν οι αλλοι, εχεις ενα κορυφαιο πληκτρολογιο που δεν εχουν οι αλλοι (εχω παθει πλακα με το S6 που αν γραψω σμσ με πανω απο 160χαρακτηρες απλα δε με αφηνει να συνεχισω, οταν εδω και 20 χρονια ολα τα κινητα απλα σε προειδοποιουν οτι πας σε 2ο ΣΜΣ)

Παιδια μην τρελαθουμε, ειναι πολλα τα απλα και μικρα πραγματα που η σονυειναι μπροστα απο τους αλλους..

Φίλε μου το να γράφεις ότι το z3 είναι σε κάμερα κοντά στον ανταγωνισμό είναι εκτός πραγματικότητας,μάλλον έχεις περιοριστεί σε χρήση μόνο sony android smartphone,αν ήταν τα sony τόσο μπροστάθθα είχαν και τις ανάλογες πωλήσεις μιας και το brand name είναι ανώτερο ακόμα και από αυτό της apple,φιλικά πάντα σχολιάζω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φίλε μου το να γράφεις ότι το z3 είναι σε κάμερα κοντά στον ανταγωνισμό είναι εκτός πραγματικότητας,μάλλον έχεις περιοριστεί σε χρήση μόνο sony android smartphone,αν ήταν τα sony τόσο μπροστάθθα είχαν και τις ανάλογες πωλήσεις μιας και το brand name είναι ανώτερο ακόμα και από αυτό της apple,φιλικά πάντα σχολιάζω.

 

το οτι δεν εχουν πωλησεις δεν ειναι επειδη το Ζ3 εχει κακη καμερα. Ρωτα κανεναν εξω γιατι δεν παιρνει σονυ και ελα να μας πεις μετα.

Οσο για την καμερα,φυσικα και ειναι πολυ καλη και κοντα στα αλλα..Τωρα αν δεν προσεξες την υπογραφη μου για να δεις τι συσκευη εχω δε σου φταιω.. Παντως εγω εχω προσωπικη αποψη για αυτες που μιλαμε, εσυ δεν ξερω..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Στον επεξεργαστή δεν θα το έλεγα σε όλα τα speed test τρώει κεφαλιες ο 810 του z5 από τον 808 του g4 με μεγάλη διαφορά στη θερμοκρασία εκεί η lg δείχνει πόσο Καλή δουλειά έχει κάνει,να σημειώσω ότι κατά την προσωπική μου άποψη ποτέ ξανά sony μετά τα χρήματα που πέταξα με το z2 κάμερα και οθόνη ήταν έτη φωτός πίσω από τον ανταγωνισμό για μην πω για το ανύπαρκτο service της sony.:mad:

Καλα, και η lg οι οθονες που βαζει μια χαρα χαλια ειναι, lg g2 / lg flex 2, καλα το g2 ειχε πολλα προβληματα (στη συνομιλια / gps) τεσπα.... μην ξεχασω και τα λευκα lg g3 που εσπαγαν τα πλαστικα του διπλα απο τη 3,5 jack αααα και το φρεσκο Nexus 5X με τα προβληματα στη οθονη.

 

Δες τι παραπονα εκανα στην lg για της τραγικες οθονες που βαζει, μου αλλαξαν 4-5 οθονες και ολες ειχαν προβλημα

Received Date : 02/07/2015 15:28 03

The type of inquiry : Specification

Product/Model No. : Smart Phone/Emerging Device/LGH955

 

Σε συνεχεια της τηλεφωνικης επικοινωνιας μου μαζι σας θα ηθελα να με ενημερωσετε και γραπτος για το χαρακτηριστικο της οθονης με προβλημα απο Κηλιδες και color banding στην οθονη πως το θεωρει η lg.

 

Το imei της συσκευης μου ειναι 358379χχχχχχχχχχχχχχχχχ

 

η απαντηση ειναι

Αγαπητέ κύριε χχχχχχχχ,

 

Όπως έχετε ήδη ενημερωθεί κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας που είχατε με το κέντρο εξυπηρέτησης της εταιρίας μας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε και εγγράφως ότι αν και αναμένουμε νεότερη τεχνική έκθεση σχετικά με το ζήτημα από τα κεντρικά γραφεία της LG Electronics, το αναφερόμενο προς το service σύμπτωμα δεν αποτελεί πρόβλημα αλλά χαρακτηριστικό της oled οθόνης του προϊόντος. Εάν το επιθυμείτε, μπορείτε να παραλάβατε το προϊόν σας από το σέρβις όποτε το επιθυμείτε.

 

Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ή διευκρίνιση επικοινωνήστε με την LGE στο 801 11 200 900 ή 210 48 00 564, Δευτέρα με Κυριακή. Επίσης μπορείτε να επισκεφθείτε το site μας http://www.lg.com/gr και να δείτε όλα μας τα προϊόντα.

 

Με εκτίμηση,

Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών

LG Electronics

http://www.lghere4u.gr

http://www.bloglg.gr

 

 

Οσο για την καμερα στα sony θα συμφωνησω μαζι σου, πιστευω οτι θα ειναι παντα πισω σε σχεση με τον ανταγωνισμο.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ας μη γελιομαστε. Η καμερα του Ζ3 ηταν και ειναι απαραδεκτη σε συγκριση με τον ανταγωνισμο.

Στο Ζ5 εχει γινει ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ δουλεια. Εξαλλου και σε διαφορα συγκριτικα που γινονται στο youtube, σε καποια shots κερδιζει Νοτε 5, S6 και iPhone 6S. Πλεον το τρωτο σημειο του κινητου που ηταν η καμερα δεν υφισταται. Βεβαια η αυτονομια Ζ2,Ζ3 δεν υπαρχει πλεον.

To καλο με αυτο το κινητο ειναι οτι δεν εχει καποιο χτυπητο μειονεκτημα.

Οθονη οχι κορυφαια αλλα πολυ καλη, καμερα το ιδιο, αυτονομια καλυτερη απο τον ανταγωνισμο, αδιαβροχοποιηση, καλα ηχεια, δυνατο multitasking, γρηγορο και η Sony εχει καλο ονομα στα updates τωρα τελευταια.

Μονοι λογοι μη αγορας του θα μπορουσαν να ειναι τα bezels και το κακο service εδω στο Ελλαντα.

Μετα το Note 5, ειναι το καλυτερο all-rounder.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

το οτι δεν εχουν πωλησεις δεν ειναι επειδη το Ζ3 εχει κακη καμερα. Ρωτα κανεναν εξω γιατι δεν παιρνει σονυ και ελα να μας πεις μετα.

Οσο για την καμερα,φυσικα και ειναι πολυ καλη και κοντα στα αλλα..Τωρα αν δεν προσεξες την υπογραφη μου για να δεις τι συσκευη εχω δε σου φταιω.. Παντως εγω εχω προσωπικη αποψη για αυτες που μιλαμε, εσυ δεν ξερω..

Φίλε πάω πάσο αν έχεις s6 και θεωρείς το z3 κοντά του σε φωτογραφία μάλλον χρειάζομαι εγώ οφθαλμίατρο γιατί μια εβδομάδα που το πήρα δεν έβγαλα μια σωστή φώτο ούτε μέρα και φυσικά ούτε νύχτα,τώρα εκτός από μπαταρία σε όλα τα άλλα χάνει για πλάκα,sorry αυτή είναιη άποψη μου.:o

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ας μη γελιομαστε. Η καμερα του Ζ3 ηταν και ειναι απαραδεκτη σε συγκριση με τον ανταγωνισμο.

Εχω z3 και για καποιο διαστημα ειχα μαζι ταυτοχρονα και το flex2, ε το flex2 βγαζει καλυτερες φωτογραφιες και καλυτερο βιντεο με διαφορα απο το sony.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Καλα, και η lg οι οθονες που βαζει μια χαρα χαλια ειναι, lg g2 / lg flex 2, καλα το g2 ειχε πολλα προβληματα (στη συνομιλια / gps) τεσπα.... μην ξεχασω και τα λευκα lg g3 που εσπαγαν τα πλαστικα του διπλα απο τη 3,5 jack αααα και το φρεσκο Nexus 5X με τα προβληματα στη οθονη.

 

Δες τι παραπονα εκανα στην lg για της τραγικες οθονες που βαζει, μου αλλαξαν 4-5 οθονες και ολες ειχαν προβλημα

Received Date : 02/07/2015 15:28 03

The type of inquiry : Specification

Product/Model No. : Smart Phone/Emerging Device/LGH955

 

Σε συνεχεια της τηλεφωνικης επικοινωνιας μου μαζι σας θα ηθελα να με ενημερωσετε και γραπτος για το χαρακτηριστικο της οθονης με προβλημα απο Κηλιδες και color banding στην οθονη πως το θεωρει η lg.

 

Το imei της συσκευης μου ειναι 358379χχχχχχχχχχχχχχχχχ

 

η απαντηση ειναι

Αγαπητέ κύριε χχχχχχχχ,

 

Όπως έχετε ήδη ενημερωθεί κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας που είχατε με το κέντρο εξυπηρέτησης της εταιρίας μας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε και εγγράφως ότι αν και αναμένουμε νεότερη τεχνική έκθεση σχετικά με το ζήτημα από τα κεντρικά γραφεία της LG Electronics, το αναφερόμενο προς το service σύμπτωμα δεν αποτελεί πρόβλημα αλλά χαρακτηριστικό της oled οθόνης του προϊόντος. Εάν το επιθυμείτε, μπορείτε να παραλάβατε το προϊόν σας από το σέρβις όποτε το επιθυμείτε.

 

Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ή διευκρίνιση επικοινωνήστε με την LGE στο 801 11 200 900 ή 210 48 00 564, Δευτέρα με Κυριακή. Επίσης μπορείτε να επισκεφθείτε το site μας http://www.lg.com/gr και να δείτε όλα μας τα προϊόντα.

 

Με εκτίμηση,

Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών

LG Electronics

http://www.lghere4u.gr

http://www.bloglg.gr

 

 

Οσο για την καμερα στα sony θα συμφωνησω μαζι σου, πιστευω οτι θα ειναι παντα πισω σε σχεση με τον ανταγωνισμο.

Θα συμφωνήσω μαζί σου σε πολλά αλλά για το αγαπημένο μου g2 θα διαφωνήσω μπορεί ακόμα και τώρα να ανταγωνιστεί τις ναυαρχιδες της sonny σε κάμερα,οθόνη,ταχύτητα και για μένα και σε μπαταρία και ας είναι 2,5 χρόνια πίσω σε τεχνολογία μήπως να συγκρίνουμε τα z και z1 μπορείς να ρωτήσεις αυτούς που έφαγαν την φόλα της sony με την απίστευτα τραγική οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Σε οθονη το g2 δεν μπορει να ανταγωνιστει τις σημερινες ναυαρχιδες, λογικο. Βαλε πχ αυτο https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jetblacksoftware.xmastreewallpaperfree&hl=el και δες ''κυματα'' στην οθονη του g2. Στα υπολοιπα μπαταρια και καμερα θα συμφωνησω. Για ταχυτητα δεν ξερω.

 

Στα του τοπικ, δεν ξερω αν θα εκανα αλλαγη και να παρω το z5, αγοραζω με πρωτη προτεραιοτητα τη μπαταρια και το sot. Θελω στα τηλεφωνα μου να εχω πανω απο 5,5ωρες sot απο το πρωι μεχρι αργα το βραδυ με μικτη χρηση 3g/4g και wifi.

Μια χαρα είσαι εκει που είσαι Θανάση.

Καμία ναυαρχίδα φετινή δεν πλησιάσει εστω κοντά το z3.

 

Θα συμφωνήσω μαζί σου το g3 ήταν ταφόπλακα για την lg,το g2 το καλύτερο smartphone στη εποχή του μαζί με note 3 που κοιτούν στα μάτια πολλές φετινές ναυαρχιδες και μεγάλη έκπληξη για μένα τα πολλή καλά και πανέμορφα s6 ,s6 edge τηλέφωνα απο την samsung με μηδαμινό lag(απίστευτο και όμως αληθινό),τώρα το g4 είναι ολοκληρωμένη πρόταση με πρόβλημα στην αυτονομία όπως και όλα τα φετινά τηλέφωνα λόγο ανάλυσης οθόνης,αλλά εκεί που τα σπάει είναι στο multitasking σκύλος μαύρος λες και είναι pc τρομερή δουλειά από την lg,όπως και στην κάμερα όπου παίζει μπάλα μόνο του,βάζω και την εξαιρετική οθόνη και νομίζω ότι είναι ένα value for money smartphone.:rolleyes:

 

 

Edit:Να το κλείσουμε εδω λέγοντας οτι καθε πρόταση εχει τα θετικά και αρνητικά της.

Ο καθένας σταθμιζει ανάλογα τις αναγκες του και τα γούστα του και την πρόσφατη ιστορία των εταιριών που τα κατασκευάζει και αποφασίζει ανάλογα.

 

Φετος η s6 σειρά με το G4 και z5 ειναι πολυ κοντά μεταξύ τους και κάποιες λεπτομερείες γέρνουν την πλάστιγγα προς τον εναν η τον άλλον.

Ξεκάθαρο νικητή δεν υπαρχει για κανέναν τους.

 

Αυτή ειναι η μόνη και πραγματική αλήθεια.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ας μη γελιομαστε. Η καμερα του Ζ3 ηταν και ειναι απαραδεκτη σε συγκριση με τον ανταγωνισμο.

Στο Ζ5 εχει γινει ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ δουλεια. Εξαλλου και σε διαφορα συγκριτικα που γινονται στο youtube, σε καποια shots κερδιζει Νοτε 5, S6 και iPhone 6S. Πλεον το τρωτο σημειο του κινητου που ηταν η καμερα δεν υφισταται. Βεβαια η αυτονομια Ζ2,Ζ3 δεν υπαρχει πλεον.

To καλο με αυτο το κινητο ειναι οτι δεν εχει καποιο χτυπητο μειονεκτημα.

Οθονη οχι κορυφαια αλλα πολυ καλη, καμερα το ιδιο, αυτονομια καλυτερη απο τον ανταγωνισμο, αδιαβροχοποιηση, καλα ηχεια, δυνατο multitasking, γρηγορο και η Sony εχει καλο ονομα στα updates τωρα τελευταια.

Μονοι λογοι μη αγορας του θα μπορουσαν να ειναι τα bezels και το κακο service εδω στο Ελλαντα.

Μετα το Note 5, ειναι το καλυτερο all-rounder.

 

Σε βίντεο που έβαλα πιο πανω δείχνει το Ζ5 να εχει καλύτερη κάμερα απο το Note 5. Εσυ απο που κρίνεις το αντίθετο? Και πως μπορείς και συγκρίσεις κινητά που δεν έρχονται ευρωπη?

Link to comment
Share on other sites

Σε βίντεο που έβαλα πιο πανω δείχνει το Ζ5 να εχει καλύτερη κάμερα απο το Note 5. Εσυ απο που κρίνεις το αντίθετο? Και πως μπορείς και συγκρίσεις κινητά που δεν έρχονται ευρωπη?

Το είχε πάρει το Note 5 για αυτο ξέρει 1-2 παραπάνω πράγματα απο εμάς μιας και εχει και το z5 τωρα.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Σε βίντεο που έβαλα πιο πανω δείχνει το Ζ5 να εχει καλύτερη κάμερα απο το Note 5. Εσυ απο που κρίνεις το αντίθετο? Και πως μπορείς και συγκρίσεις κινητά που δεν έρχονται ευρωπη?

 

Ειχα το Νοτε 5 για 2 μερες πριν μου πεσει κατω και καταστραφει η οθονη. Το αγορασα απο ενα φιλο εδω μεσα ο οποιος το αγορασε στην Αιγυπτο οπου κυκλοφορει κανονικα. Προλαβα κι εβγαλα μερικες φωτο και κανω τις συγκρισεις με το Ζ5 που εχω τωρα.

Μπορω να σου βαλω κι εγω απειρα βιντεο που δειχνουν το αντιθετο απο το δικο σου link, αλλα προτιμω να κρινω οταν εχω πιασει πρωτα τις συσκευες. Δεν ειναι παντοτε καλυτερη η καμερα του Νοτε 5, αλλα στην πλειοψηφια των περιπτωσεων ειναι. Προσεξε, δε μιλαω για βιντεο.

Σιγουρα θα ειχα βγαλει ασφαλεστερα συμπερασματα αν ειχα το Νοτε περισσοτερες μερες.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Ειχα το Νοτε 5 για 2 μερες πριν μου πεσει κατω και καταστραφει η οθονη. Το αγορασα απο ενα φιλο εδω μεσα ο οποιος το αγορασε στην Αιγυπτο οπου κυκλοφορει κανονικα. Προλαβα κι εβγαλα μερικες φωτο και κανω τις συγκρισεις με το Ζ5 που εχω τωρα.

Μπορω να σου βαλω κι εγω απειρα βιντεο που δειχνουν το αντιθετο απο το δικο σου link, αλλα προτιμω να κρινω οταν εχω πιασει πρωτα τις συσκευες. Δεν ειναι παντοτε καλυτερη η καμερα του Νοτε 5, αλλα στην πλειοψηφια των περιπτωσεων ειναι. Προσεξε, δε μιλαω για βιντεο.

Σιγουρα θα ειχα βγαλει ασφαλεστερα συμπερασματα αν ειχα το Νοτε περισσοτερες μερες.

 

OK no problem πάντως θα σου πρότεινα όταν τραβάς φωτογραφίες με το Ζ5 στο αυτόματο να βλέπεις κάτω δεξιά αν ανιχνεύει τη σκηνή γιατί πολλοί δε το κάνουν και μετά λένε οτι η κάμερα δεν είναι καλή. Εχω το Ζ3 Compact και βλεπω οτι πολλοί την πατάνε ετσι και μετα κατηγορούν το κινητό, ενω οι ιδιοι δεν προσέχουν αυτη τη σημαντική λεπτομέρεια.

Link to comment
Share on other sites

Παντως, lg δεν θα εμπιστευομουν να αγορασω. (προσωπικη εκτιμηση) .

 

Δυστυχώς, γενικά αυτό ισχύει.

Πολύς κόσμος κρίνει μόνο από το brand name(marketing rules) & καταλήγουμε να έχουμε σημαντικές ανισορροπίες στην αγορά.(καλές συσκευές θάβονται, ενώ μετριότητες γίνονται ανάρπαστες)

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου διαφωνω μαζι σου αν και οντως η εκφραση δεν ηταν πολυ σωστη, οπως την εγγραψε ο φιλος πριν.

Ομως το να κραζεις το Ζ5 και να απαιτεις να εχει την καλυτερη καμερα επειδη θα σκασεις 500 ευρω ειναι αστειο. Γιατι δεν κραζεις το S6 Που η μπαταρια του δεν βγαζει μερα? ειναι προτιμοτερο μια πιο μετρια καμερα σε συσκευη που θα την εχεις ολη τη μερα ανοιχτη ή την καλυτερη καμερα με κλειστη συσκευη? Το ιδιο ισχυει για ολες τις συσκευες.

Επισης δεν εχουμε ακομα καταληξει αν ειναι πολυ κατωτερη ή αν απλα ειναι στα ιδια επιπεδα σχεδον. Εγω προσωπικα θα ημουν πολυ ευχαριστημενος αν ειναι απλα λιγο βελτιωμενη απο το Ζ3 το οποιο ειχε μια χαρα καμερα, και σε συγκριση με τα κορυφαια τα οποια αναφερθηκαν, εγω ειχα δει πολυ καλες επιδοσεις, και εμπιστευομαι τα δικα μου αποτελεσματα απο τα site εξω.

Τελος παντων, επειδη δε θελω να κανω συγκρισεις με το edge Που εχω, θα πω απλα οτι καλο εινια να σκεφτομαστε πριν κανουμε κριτικη, και παρασυρουμε καποιους που ψαχνουν τι θα παρουν.

Το Ζ5 το εχουν ελαχιστοι εδω μεσα και περιμενουμε απο αυτους να μας πουν.

Δεν παυει ομως να ειναι ενα ομορφο κινητο, με μπαταρια απο τις μεγαλυτερες του ανταγωνισμου-πολυ σημαντικο για μενα-

με αδιαβροχοποιηση για να μην σε νοιαζει αν βρεχει, αν πεφτουν νερα στο τραπεζι ή αν σε πιασει βροχη κανοντας πχ ποδηλατο-σκεψου να εχεις ενα πανακριβο αι φον και να συμβει κατι απο ολα αυτα.

και τελος με μια πολυ καλη καμερα που απλα μπορει να μην ειναι καλυτερη απο τους αλλους, κακη δεν ειναι και σιγουρα ουτε μετρια..

 

Κατα τα αλλα, εχεις stamina με τρομερη παραμετροποιηση που δεν εχουν οι αλλοι, εχεις ενα κορυφαιο πληκτρολογιο που δεν εχουν οι αλλοι (εχω παθει πλακα με το S6 που αν γραψω σμσ με πανω απο 160χαρακτηρες απλα δε με αφηνει να συνεχισω, οταν εδω και 20 χρονια ολα τα κινητα απλα σε προειδοποιουν οτι πας σε 2ο ΣΜΣ)

Παιδια μην τρελαθουμε, ειναι πολλα τα απλα και μικρα πραγματα που η σονυειναι μπροστα απο τους αλλους..

Έχεις δίκαιο απλά το έγραψα με αφορμή το σχόλιο του φίλου που το είχε στα χέρια του! Περιμένουμε και αλλά review για να βγει γνώμη :-)

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντινεεεε, βαλε ταξη, με τσιγκλανε τα φιλαρακια με G4 Κτλ και δε μπορω να απαντησω!Σου εχω δωσει υποσχεση. :lol::lol: :p

Λοιπον, καταρχην θελω να πω οτι δεν ειναι κακο να εξελισσομαστε, και τι εννοω:

Πλεον τα κινητα εχουν προοδευσει πολυ και δεν εχουν καμια σχεση με το 2012. Δεν ψαχνουμε με το κυαλι την επεξεργαστικη ισχυ ή τη ραμ κτλ. Επομενως ειναι λιγο πιο δυσκολο να μιλαμε μονο για ενα χωρις να το συγκρινουμε με αλλα, οταν θελουμε να καταληξουμε ποση βελτιωση υπαρχει και που, καθως ολα παιζονται σε λεπτομερειες τωρα.

Απο εκει και περα, εγω θα ελεγα να μην φανατιζομαστε, ας κανουμε διαλογο για να βοηθηθουμε στις επιλογες μας. Δυστυχως τελειο κινητο δεν υπαρχει. Ο καθε ενας επιλεγει αναλογα με τις αναγκες του. Αυτη τη στιγμη για μενα το Ζ5 ειναι το πιο ολοκληρωμενο κινητο, αλλα για καποιον που θελει την καλυτερη καμερα ισως να μην ειναι...Εγω δεν εχω δει για να το κρινω, αλλα το Ζ3 ειχε αρκετα καλη καμερα και το συγκρινα με το S6 γιατι οταν τον Σεπτεμβριο πηγα 2-3 εκδρομες με παιδια που ειχαν S6 και ειδα οτι σε ηλιοβασιλεματα και σουρουπο το Ζ3 απεδωσε καλυτερα, ε δεν εχω λογο να θεοποιησω το samsung και να θαψω το σονυ...και το πηρα το samsung γιατι με ετρωγε να κανω μια αλλαγη, και πιστεψτε με το μετανοιωνω..

Απο εκει και περα, αν το Ζ3 δεν ηταν τοσο κακο, γιατι να μην ανταγωνιζεται στα ισια το Ζ5 που ολοι λενε ποσο βελτιωμενο ειναι. Εννοειται πως το Ζ3 το συγκρινω με Lolli 5.1.1 οπου βελτιωθηκε πολυ.

Γιαυτο λοιπον ας μην το υποτιμαμε ετσι το κινητο, δινει πραγματα μοναδικα, η αδιαβροχοποιηση πχ οσο και να λετε οτι δεν το βουτατε στο νερο, τοσο σημαντικη ειναι σε ενα τραπεζι, στη βροχη ή σε χομπι που εχουν σχεση με νερο.

Ομοιως η επεκταση μνημης..Αντε κανε clean install σε ενα κινητο χωρις SD, περνα αρχεια στο pc, ξανα στειλε στη μνημη, ρισκαρε να τα χασεις αν σπασει καμια οθονη, κτλ κτλ. Τελος η μπαταρια του, οντως τη χαλασαν σε σχεση με Ζ3 αλλα δεν παυει να ειναι απο τις καλυτερες του ανταγωνισμου...και καλη καμερα ειναι η καμερα που ειναι σε λειτουργεια..οχι σε σβηστο κινητο που σου εμεινε το απογευμα επειδη εχει αστεια αυτονομια.

Καλημερα και καλα ναμαστε να αγοραζουμε!

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Απο εκει και περα, εγω θα ελεγα να μην φανατιζομαστε, ας κανουμε διαλογο για να βοηθηθουμε στις επιλογες μας. Δυστυχως τελειο κινητο δεν υπαρχει. Ο καθε ενας επιλεγει αναλογα με τις αναγκες του. Αυτη τη στιγμη για μενα το Ζ5 ειναι το πιο ολοκληρωμενο κινητο, αλλα για καποιον που θελει την καλυτερη καμερα ισως να μην ειναι...

 

Συμφωνώ και επαυξάνω.

Π.χ. για μένα η κάμερα & η οθόνη πολύ πιο σημαντικές, μιας και η αυτονομία αν δεν είναι καλή θα με αναγκάσει να κάνω περισσότερες φορτίσεις, μια κακή οθόνη ή κάμερα απλά την τρως στη μάπα, λίγα μπορείς να κάνεις. Για κάποιον άλλο όμως η αυτονομία είναι πρωταρχικό.

Για μένα η καλύτερη all-around συσκευή είναι το g4(μαζί με ένα battery kit :p), αλλά αμα θες μπαταρία ή έχεις αλλεργία στο πλαστικό ούτε καν θα το πρότεινα.

 

Από κει πέρα το ζήτημα είναι να υπάρχει ποικιλία επιλογών, να καλύπτονται όλα τα γούστα. :)

Link to comment
Share on other sites

Διαγράφηκαν μηνύματα. Και βλέπω ότι όλο και περισσότεροι μπαίνουν στο τρυπαάκι να σχολιάσουν, να υπερασπιστούν ή να κατηγορήσουν μια συσκευή.

Εδώ και 3 σελίδες δεν διαβάζουμε τίποτα χρήσιμο για το Ζ5 και ακόμα και μηνύματα που αναφέρονται σε αυτό, χάνονται μέσα στο γενικότερο κλίμα των VS που δημιουργείται. Οσο το νήμα ήταν "προς κυκλοφορία" τα πράγματα ήταν πιο χαλαρά. Τώρα κάποιος που θέλει να ψάξει κάτι συγκεκριμένο από κάποιον χρήστη που το έχει στην κατοχή του θα πρέπει να ψάξει ανάμεσα σε τόσα άσχετα posts.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Διαγράφηκαν μηνύματα. Και βλέπω ότι όλο και περισσότεροι μπαίνουν στο τρυπαάκι να σχολιάσουν, να υπερασπιστούν ή να κατηγορήσουν μια συσκευή.

Εδώ και 3 σελίδες δεν διαβάζουμε τίποτα χρήσιμο για το Ζ5 και ακόμα και μηνύματα που αναφέρονται σε αυτό, χάνονται μέσα στο γενικότερο κλίμα των VS που δημιουργείται. Οσο το νήμα ήταν "προς κυκλοφορία" τα πράγματα ήταν πιο χαλαρά. Τώρα κάποιος που θέλει να ψάξει κάτι συγκεκριμένο από κάποιον χρήστη που το έχει στην κατοχή του θα πρέπει να ψάξει ανάμεσα σε τόσα άσχετα posts.

 

Εμενα μου τη σπαει πιο πολυ γιατι καποιοι υποτιμούν τη νοημοσύνη του κοσμου με τη καμερα του Ζ5 ενω απο φωτογραφίες που βλέπουμε ειδικα στα 8mp ειναι πραγματικά πολυ μποροστα απο τον ανταγωνισμό ειδικα σε συνθηκες εξωτερικών χώρων. Εγω καταναλωτής ειμαι και στη τελικη δεν γουστάρω να βλεπω το καθενα να κανει το άσπρο-μαυρο. Λεφτα δεν παιρνω απο κανενα και στη τελική μονο δινω.

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας έχει κρίση, φαντάζομαι, και μπορεί να κρίνει πότε η κριτική που ασκείται πάνω σε κάτι είναι σωστή, δίκαιη ή τραβηγμένη. ;)

Το να φτάνουμε σε σημείο να κατηγορούμε ή να υπερασπιζόμαστε μία συσκευή που καλά - καλά δεν έχουμε δει απο κοντά και μάλιστα με ζήλο δεν ειναι και ό, τι καλύτερο κυρίως για αυτούς που ενδιαφέρονται για την αγορά της συσκευής. Αποπροσανατολίζονται και μπερδεύονται. Ενώ όσα σχόλια είναι βασισμένα σε πραγματικές εμπειρίες, χάνονται στο "flame".

Όπως είπε και ο Γιώργος μας αρέσει πολύ το φιλικό κλίμα.

 

Εδώ το review της συσκευής. Μπήκε και στο αρχικό μήνυμα. :)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=425483

Edited by konstantinoslp
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

και εγω θελω να δω τι κανει η καμερα του. εκει επασχε το Ζ3 και το Ζ3 κομπακτ. ο λογος που το εδωσα το μικρο ηταν αυτος. στο αυτοματο δεν εβγαζε φωτο συμφωνα με τον φακο του.
Link to comment
Share on other sites

και εγω θελω να δω τι κανει η καμερα του. εκει επασχε το Ζ3 και το Ζ3 κομπακτ. ο λογος που το εδωσα το μικρο ηταν αυτος. στο αυτοματο δεν εβγαζε φωτο συμφωνα με τον φακο του.

 

σαφως πολυ καλυτερα τα αποτελεσματα στο z5.

τα z3 στο auto ηταν για κλαμματα.

ενα θεματακι που θα διορθωθει ειναι το manual focus στο z5.κατα τα αλλα πολυ ανωτερο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Στο Ζ5 υπάρχει optical image stabilization ?

 

Δεν έχει OIS, έχει την τεχνολογία SteadyShot™ with Intelligent Active Mode – video stabilisation όπως την αναφέρει η ίδια η εταιρία.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στο Ζ5 υπάρχει optical image stabilization ?

Υπαρχει αλλα όχι αυτούσιο σαν όνομα η τεχνολογια OIS αλλα μια δικιά της εκδοχη που εχει εξίσου πολυ καλά αποτελέσματα.

Εδω εχει ενα δείγμα οπου πχ σε video 1080p υπερισχύει του s6(προς το τέλος οπου φαινεται ξεκάθαρα η άριστη δουλεια που κανει το stabilization της Sony)

 

]

Ξέρει κανεις ποτε κ αν κυκλοφορίσει η δικαρτη έκδοση;

 

Δεν ξέρω αν θα εισαχθεί επίσημα εδω που σημαινει οτι δεν θα καλύπτεσαι απο την αντιπροσωπεία.

Όπως με το z3 dual που δεν είχε εισαχθεί και χωρις υποστήριξη αν τυχών το αγόραζες απο οπουδήποτε.

Τότε μονο με το κατάστημα αγοράς μιλάς που λογικα θα το στείλει στην χώρα εισαγωγής απ οπου το έφερε.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...