Jump to content

Sony Xperia Z5


konstantinoslp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και στην τελική έκδοση να βγει δύσκολα θα φτάσει z3 αυτονομια.

Ο 810 με την 5.1.1 δεν προμήνυει να αισιοδοξούμε για την υγεία της μπαταρίας,το αντίθετο θα ελεγα.

Όλες οι συσκευες με 810 εως σήμερα αποδείχθηκαν average στην καλύτερη αυτονιμια(m9,z3+,flex 2,OnePlus 2)

Και η Μ εως βγει θα εχει ήδη ανακοινωθεί το z6(Γενάρη-Φλεβάρη) με την M out of the box.

 

η Μ δε θα βγει τον επομενο μηνα στα nexus? αρα μεχρι Χριστουγεννα δε θα την εχουμε σε σονυ κτλ?αντε μεχρι Φεβρουαριο στη χειροτερη? Τοτε θα ειναι η εποχη για αγορα Ζ5 εξαλλου, οποτε θα ξερουμε τι ψαρια πιανει..

Παντως πιστευω οτι αν η Μ καταναλωνει οσο η 4.4.4 τοτε η αυτονομια θα αυξηθει πολυ, γιατι στα νουμερα που δινει η σονυ για αυτονομια ειδα οτι ειναι 20-30% κατω απο Ζ3, οσο περιπου επεσε το Ζ3 απο την 5.1.1 (αναλογα και τη χρηση βεβαια)

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

η Μ δε θα βγει τον επομενο μηνα στα nexus? αρα μεχρι Χριστουγεννα δε θα την εχουμε σε σονυ κτλ?αντε μεχρι Φεβρουαριο στη χειροτερη? Τοτε θα ειναι η εποχη για αγορα Ζ5 εξαλλου, οποτε θα ξερουμε τι ψαρια πιανει..

Παντως πιστευω οτι αν η Μ καταναλωνει οσο η 4.4.4 τοτε η αυτονομια θα αυξηθει πολυ, γιατι στα νουμερα που δινει η σονυ για αυτονομια ειδα οτι ειναι 20-30% κατω απο Ζ3, οσο περιπου επεσε το Ζ3 απο την 5.1.1 (αναλογα και τη χρηση βεβαια)

Πιστεύω maximum 10-15% μείωση αυτονομια της 5.1.1 σε σχέση με 4.4.4 και αυτο ανάλογα με το είδος της χρήσης,όχι σε όλους.

Εγω πχ 2 ημέρες έβγαζα και πριν και μετα η η διαφορά ήταν τόσο μικρη που δεν επηρέαζε συνολικά την συνολική αυτονομια.

 

Δεν νομίζω θαύματα θα κάνει η M παρα θα επανέλθει στα επιπεδα της 4.4.4.

Ουδέποτε το android θα φτάσει την διαχείρηση αυτονομίας του iOS οταν στο εκάστοτε iOS εχει την χωρητικότητα που πρεπει και δεν αναφέρομαι στο iPhone 6/6s αλλα στο μεγάλο το plus η τα iPad που η Apple δεν τσιγκουνεύεται σε χωρητικότητα.

 

Αρα μεγάλο στοίχημα το hardware και ποσο αποδοτική θα ειναι η οθονη και ο επεξεργαστής μαζί με την χωρητικότητα μπαταρίας κρίνουν το 70-80% της απόδοσης της μπαταρίας και μόλις 20-30% στο software όσον αφορά το android.

 

Και κρίνοντας απο το edge που εχει ίδια μπαταρια με το m8 αλλα 2k ενισχύει το επιχείρημα μου διοτι όντως και η συγκεκριμένη Amoled ειναι αποδοτική και ο 7420 με τα 14nm και η ddr4 μνήμη και η ufs τεχνολογια εσωτερικού χώρου παίζουν σημαντικά τον ρόλο τους.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάζω σωστά ειναι η καλύτερη κάμερα που υπάρχει εκεί έξω;;

 

Δώσε μια καλή μπαταρία ρε Sony και κλείσε σπίτια. :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά super δηλαδή.

Βελτιώθηκε σε σημαντικο βαθμό μετά μια 3ετια ξηρασία με βήματα χελώνας:p

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά super δηλαδή.

Βελτιώθηκε σε σημαντικο βαθμό μετά μια 3ετια ξηρασία με βήματα χελώνας:p

 

Και το κυριότερο, χωρίς εξογκώματα και το "μάτι του Κύκλωπα" στο πίσω μέρος... ;):rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και το κυριότερο, χωρίς εξογκώματα και το "μάτι του Κύκλωπα" στο πίσω μέρος... ;):rolleyes:

 

Σε αυτο ναι,συμφωνώ.

Αναγκάζομαι διπλα προσεχτικος να ειμαι απο οτι πριν και αυτο προτέρημα δεν ειναι.

Αλλα μια αποχή απο Sony ειναι αναγκαία.

Δεν ειναι πολυ μακριά το z6.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι και πολυ κολακευτικά λόγια για το z5 στα review που σκάνε το ενα μετα το αλλο.

Και στο συγκεκριμένο γίνεται αναφορά για θερμοκρασίες που αναπτύσσει,αυτονομια χειρότερη απο z3 και κάμερα βελτιωμένη μεν αλλα,όχι ετσι ώστε να μείνεις με ανοιχτό το στόμα.

 

Sony Xperia Z5 review

Three months since Sony's last flagship phone, the next one has arrived. So what's changed this time?

http://www.stuff.tv/sony/xperia-z5/review

 

Sony Xperia Z5 review

 

It's no pack leader but the Xperia Z5 is a good choice if you love Sony's style.

 

 

 

Good Stuff

 

Neat fingerprint scanner

Punchy screen

Attractive colours and glass back

 

Bad Stuff

 

Battery life worse than previous Zs

Gets warm an awful lot

Feels late to the party

A harsher in-hand feel than rivals

 

 

http://www.alphr.com/sony/1001448/sony-xperia-z5-review-sony-gets-it-spot-on

 

Sony Xperia Z5: Verdict

 

It’s good to see Sony finally upping its game and lavishing some upgrades worthy of the name on its flagship phone. With an impressive new camera module, a fingerprint reader and refined design, it’s a highly competent handset that, for fans of Sony phones, raises the bar significantly over the Xperia Z3 and Z3+.

 

The issue for the Z5 is that, while it’s very good, it slips slightly behind its rivals in most departments. Its camera, screen and battery life are all excellent, but the Samsung Galaxy S6 and iPhone 6s are superior across the board, while the LG G4 offers more flexibility and an equally strong package for less money.

 

If you like the combination of weatherproofing and the microSD slot, then this is the phone for you, but for me, it isn’t quite the match of its rivals.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο άκουσα στην εκπομπή του ROCK FM ότι θα υπάρχει την Τρίτη στον Γερμανό του Μall και μάλιστα θα κληρώσουν και ένα. Ενώ για όποιον αγοράσει θα δίνουν και κάποια έξτρα ~100 ευρώ. Καλή προωθητική ενέργεια θα έλεγα. Αν δεν δούλευα θα πήγαινα να το δω.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο άκουσα στην εκπομπή του ROCK FM ότι θα υπάρχει την Τρίτη στον Γερμανό του Μall και μάλιστα θα κληρώσουν και ένα. Ενώ για όποιον αγοράσει θα δίνουν και κάποια έξτρα ~100 ευρώ. Καλή προωθητική ενέργεια θα έλεγα. Αν δεν δούλευα θα πήγαινα να το δω.

Ομοιοπαθής...:lol:

Τι λες, θα έχει πέσει μέχρι τα Χριστούγεννα, οπότε και σχεδιάζω να ξηλωθώ?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ομοιοπαθής...:lol:

Τι λες, θα έχει πέσει μέχρι τα Χριστούγεννα, οπότε και σχεδιάζω να ξηλωθώ?

Λογικα θα πέσει στα 500 ευρω που το θεωρω σχετικα καλή τιμή για να δώσεις για βάση αυτα που θα σου προσφέρει.

Το chrome/και το green-petrol ειναι πιστεύω τα πιο όμορφα χρωματα :p

Πάντως πλέον και η Sony άρχισε πολιτική να μην ρίχνει τιμές όπως παλιότερα.

Στην ουσία μονο η LG ρίχνει πολυ τιμές της.

 

Αλλα αυτονομια z3 compact δεν θα εχεις ειναι το μονο σίγουρο.

 

Σε όλα τα αλλα θα εχεις μια ανώτερη συσκευή-υλοποίηση ξεκάθαρα.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Λογικα θα πέσει στα 500 ευρω που το θεωρω σχετικα καλή τιμή για να δώσεις για βάση αυτα που θα σου προσφέρει.

Το chrome/και το green-petrol ειναι πιστεύω τα πιο όμορφα χρωματα :p

Πάντως πλέον και η Sony άρχισε πολιτική να μην ρίχνει τιμές όπως παλιότερα.

Στην ουσία μονο η LG ρίχνει πολυ τιμές της.

 

Αλλα αυτονομια z3 compact δεν θα εχεις ειναι το μονο σίγουρο.

 

Σε όλα τα αλλα θα εχεις μια ανώτερη συσκευή-υλοποίηση ξεκάθαρα.

 

Προσωπικά, θεωρώ το Ζ5 κορυφαία υλοποίηση και δεν καταλαβαίνω γιατί πέφτει τέτοιο κράξιμο γενικά (δεν λέω για εσένα Άλεξ).

Premium κατασκευή και design που εμένα τουλάχιστον μου αρέσει πολύ.

Κάρτα μνήμης, ράδιο, καλή μπαταρία, καλή οθόνη, καλή κάμερα, αδιαβροχοποίηση, smooth εμπειρία, άριστο multitasking.

Εμένα με καλύπτει πλήρως.

 

Εννοείται ότι θα είναι καλύτερο από μικρό. Το μικρό το πήρα ας πούμε δοκιμαστικά, ξέρω ότι δεν είναι κορυφαίο, αλλά αποδείχτηκε πολύ αξιοπρεπές.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, θεωρώ το Ζ5 κορυφαία υλοποίηση και δεν καταλαβαίνω γιατί πέφτει τέτοιο κράξιμο γενικά (δεν λέω για εσένα Άλεξ).

Premium κατασκευή και design που εμένα τουλάχιστον μου αρέσει πολύ.

Κάρτα μνήμης, ράδιο, καλή μπαταρία, καλή οθόνη, καλή κάμερα, αδιαβροχοποίηση, smooth εμπειρία, άριστο multitasking.

Εμένα με καλύπτει πλήρως.

 

Εννοείται ότι θα είναι καλύτερο από μικρό. Το μικρό το πήρα ας πούμε δοκιμαστικά, ξέρω ότι δεν είναι κορυφαίο, αλλά αποδείχτηκε πολύ αξιοπρεπές.

Και εγω το θεωρω κορυφαία υλοποίηση και στην κάμερα εχει δεχθεί αξιοσημείωτη βελτίωση που το 90% των χρηστών θα τους καλύψει απόλυτα.

 

Και αφού στο z3 βελτίωσε ελαφρώς την κάμερα με software update τα περιθώρια βελτίωσης στην z5 σειρά που εχει νέα ανασχεδιασμένη κάμερα απο το μηδέν για πρώτη φορά απο την z1 σειρά,τα περιθώρια βελτίωσης ειναι κατα πολυ περισσότερα.

 

Και εν πάσει περίπτωση για τα τόσα θετικά που εχει να εχει 1-1.5 σχετική αδυναμία δεν μπορεί να αποτελεί σοβαρό deal breaker αφού τέλεια συσκευή πουθενά δεν υπάρχει.

 

Και με τον 810 εχει κανει καλύτερη δουλεια απο οτι με το z3+ στο θέμα θερμοκρασιών όπως διαβάζω εστω που πιο ζέστη συμπεριφορά εχει στο σύνολο,αλλα όχι αποτρεπτική.

 

Απλά η δικιά μου κριτική εστιάζεται στο οτι εγω την εχω τιμήσει πολλάκις στο πρόσφατο παρελθόν και επιθυμώ ενα σχεδιαστικό φρεσκάρισμα και δεν θέλω να μου αφαιρεί τα πλεονεκτήματα που είχε με τα νέα μοντέλα πχ εξαιρετικη αυτονομια που ήταν σήμα κατατεθέν.

 

Όχι οτι δεν θα ειναι πανω του μέσου όρου αλλα οταν εινα 10 το άριστο,οταν πας στο 8.5 σε χαλάει όπως και να εχει.

 

Όπως επίσης δεν μου αρεσει οι επιλογές που κανει σαν διοίκηση/εταιρία μου δίνει την αίσθηση οτι αμφιταλαντεύεται και δεν εχει ξεκάθαρο πλάνο τι θελει στην τελική.

 

Εγω πχ ειμαι κατα των 2 ναυαρχίδων το χρόνο και ειδικά που πλέον οι τιμές της δεν πέφτουν όπως παλιότερα που μας ευνοούσε ως καταναλωτές.

1 ναυαρχίδα το χρόνο ειναι πιστεύω πιο ορθή πολιτική όπως και να εστιαστεί σε 5-6 συσκευες maximum απο την low end εως την high end.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το θεωρω κορυφαία υλοποίηση και στην κάμερα εχει δεχθεί αξιοσημείωτη βελτίωση που το 90% των χρηστών θα τους καλύψει απόλυτα.

 

Και αφού στο z3 βελτίωσε ελαφρώς την κάμερα με software update τα περιθώρια βελτίωσης στην z5 σειρά που εχει νέα ανασχεδιασμένη κάμερα απο το μηδέν για πρώτη φορά απο την z1 σειρά,τα περιθώρια βελτίωσης ειναι κατα πολυ περισσότερα.

 

Και εν πάσει περίπτωση για τα τόσα θετικά που εχει να εχει 1-1.5 σχετική αδυναμία δεν μπορεί να αποτελεί σοβαρό deal breaker αφού τέλεια συσκευή πουθενά δεν υπάρχει.

 

Και με τον 810 εχει κανει καλύτερη δουλεια απο οτι με το z3+ στο θέμα θερμοκρασιών όπως διαβάζω εστω που πιο ζέστη συμπεριφορά εχει στο σύνολο,αλλα όχι αποτρεπτική.

 

Απλά η δικιά μου κριτική εστιάζεται στο οτι εγω την εχω τιμήσει πολλάκις στο πρόσφατο παρελθόν και επιθυμώ ενα σχεδιαστικό φρεσκάρισμα και δεν θέλω να μου αφαιρεί τα πλεονεκτήματα που είχε με τα νέα μοντέλα πχ εξαιρετικη αυτονομια που ήταν σήμα κατατεθέν.

 

Όχι οτι δεν θα ειναι πανω του μέσου όρου αλλα οταν εινα 10 το άριστο,οταν πας στο 8.5 σε χαλάει όπως και να εχει.

 

Όπως επίσης δεν μου αρεσει οι επιλογές που κανει σαν διοίκηση/εταιρία μου δίνει την αίσθηση οτι αμφιταλαντεύεται και δεν εχει ξεκάθαρο πλάνο τι θελει στην τελική.

 

Εγω πχ ειμαι κατα των 2 ναυαρχίδων το χρόνο και ειδικά που πλέον οι τιμές της δεν πέφτουν όπως παλιότερα που μας ευνοούσε ως καταναλωτές.

1 ναυαρχίδα το χρόνο ειναι πιστεύω πιο ορθή πολιτική όπως και να εστιαστεί σε 5-6 συσκευες maximum απο την low end εως την high end.

 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα Άλεξ. Τόσα χρόνια λογικό να θέλεις ανανέωση στο σχέδιο, ενώ εγώ δεν το έχω βαρεθεί καθόλου (ακόμα).

 

Και για την αυτονομία, καλά τα λες, αλλά και πάλι, όταν εξετάζω τις εναλλακτικές, δεν βλέπω καλύτερη μπαταρία, εκτός ίσως από i6+

 

Γενικά, βρίσκομαι σε διαδικασία στροφής από την άπλ, μετά από 2-3 χρόνια συνεχούς επαφής και πρέπει να ομολογήσω ότι το Ζ3C , με γοήτευσε. Χωρίς να πώ ότι με κέρδισε με την πρώτη ματιά, με κέρδισε σιγά – σιγά.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Και κάπου εδώ θα πεταχτεί ο Νίκος και θα πει ότι η πολιτική των δύο συσκευών το χρόνο είναι καλή. :lol:

 

Θέλω να δω και τα πρώτα reviews του XZ5P και να αποφασίσω. Να δω και τους χρωματικούς συνδυασμούς και αν καταφέρω να ξεκολλήσω από το πενάκι θα επιστρέψω στη Sony.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και κάπου εδώ θα πεταχτεί ο Νίκος και θα πει ότι η πολιτική των δύο συσκευών το χρόνο είναι καλή. :lol:

 

Θέλω να δω και τα πρώτα reviews του XZ5P και να αποφασίσω. Να δω και τους χρωματικούς συνδυασμούς και αν καταφέρω να ξεκολλήσω από το πενάκι θα επιστρέψω στη Sony.

 

ε ναι ρε σεις, γιατι τωρα με το Ζ3c θα κανω την αλλαγη μονο και μονο για να την κανω, βαρεθηκα τοσο καιρο με το Ζ3c, και θα σκασω και 150 ευρω, θα μου κακοφανει η διαφορα στην τιμη :p:p :lol:

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Για να ανάψουν λίγο τα "αίματα" με την κάμερα.:p

https://recombu.com/mobile/article/sony-xperia-z5-camera-review-supertest-vs-s6-g4-moto-x-style

http://www.androidpit.com.br/sony-xperia-z5-review

 

Γενικά βλέποντας κάπου το ενα κερδίζει κάπου το αλλο,αλλα ειναι παρα πολυ κοντά μεταξύ τους.

 

Πάντως σε video 1080p το z5 δίνει ρέστα πραγματικά και ειναι απο τα μεγάλα του ατού,όπως διάβασα και σε αλλα review.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Για να ανάψουν λίγο τα "αίματα" με την κάμερα.:p

https://recombu.com/mobile/article/sony-xperia-z5-camera-review-supertest-vs-s6-g4-moto-x-style

http://www.androidpit.com.br/sony-xperia-z5-review

 

Γενικά βλέποντας κάπου το ενα κερδίζει κάπου το αλλο,αλλα ειναι παρα πολυ κοντά μεταξύ τους.

 

Πάντως σε video 1080p το z5 δίνει ρέστα πραγματικά και ειναι απο τα μεγάλα του ατού,όπως διάβασα και σε αλλα review.

 

Άρα, μιλάμε για πολύ καλή υλοποίηση στον τομέα της φωτογραφίας και κορυφαία στον τομέα του βίντεο.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αλλο ενα φρεσκότατο review στα ιταλικά :p

https://www.androidpit.it/sony-xperia-z5-recensione

 

Assessment

 

Pro

 

Water resistant

Camera performance

Support for microSD card

Digital player responsive

 

Against

 

Nothing wireless charging

Overheating when under stress

Battery not up to the processor

 

 

Overall

 

We meet at least twice a year to test smartphone Sony Xperia Z, and every year we seem to repeat the same things, because smartphones are always better than previous generations. About repeats it is actually Sony, which does not want to risk and prefer to stay true to his usual standard and improve only the necessary aspects from generation to generation. The Sony Xperia Z5 is undoubtedly attractive smartphone, which runs a stable software and offers one of the best cameras on the market. Nevertheless, it is not a smartphone exceptional.

 

Shortly after the press conference held by the brand on the occasion of the official launch, we asked representatives Sony what their message to users of Xperia Z3 +, disappointed not only by software problems, but the market launch, a few months distance, a smartphone improved. The response was quite direct: "We did not want to change too many aspects, the hardware is pretty much the same except for the camera, audio and optimization of the battery. In Japan, the smartphone would be released anyway, users could import it, so why not launch it internationally? ".

 

No doubt the Sony Xperia Z5 is but one Z3 + improved, especially when it comes to photographic experience. That said we do not believe it is worth to pass from one to one + Z3 Z5 at the moment, given the prohibitive prices of the newcomer and small new features

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αλλο ενα φρεσκότατο review στα ιταλικά :p

https://www.androidpit.it/sony-xperia-z5-recensione

 

 

Μου κάνει εντύπωση που δεν το έχουν μεταφράσει ακόμη στα αγγλικά το review, στο γερμανικο androidpit υπάρχει ήδη ως κείμενο και review (για όσους προτιμούν ίσως τα γερμανικά) https://www.androidpit.de/sony-xperia-z5-test

 

Το μόνο κείμενο που έχουν μεταφράσει στο αγγλικό είναι το pre-review της ίδιας συντάκτριας https://www.androidpit.com/sony-xperia-z5-review

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο κινητό. Δεν κατάλαβα γιατί μικρυνε τη μπαταρία όμως.. Μου λείπουν τα δεκαωρα που έβγαζα στο Ζ2
Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Να και ενα full αναλυτικό review προς πιο θετική κατεύθυνση κρίσης της συσκευής.

Sony Xperia Z5 review

Bond's new phone packs some impressive tech

http://www.techradar.com/reviews/phones/mobile-phones/sony-xperia-z5-1303152/review

 

OUR VERDICT

The Xperia Z5 is a huge improvement on the Xperia Z3+ with a new fingerprint sensor and a sexy design, but there are still a few little issues stopping it from getting that perfect score.

 

FOR

 

Major design improvements

Great fingerprint sensor

Stronger battery life

 

AGAINST

Expensive

No wireles

 

Verdict

 

Let's get this straight – Sony's Xperia Z5 is a world away from the Xperia Z3+. Now this phone is here, there's no reason for anyone to pick up the Xperia Z3+. The overheating issues were inexcusable and enough has changed on the Xperia Z5 that it's what you'll want in your pocket if you're a big Sony fan.

 

And the Xperia Z5 is one of the best Android phones you can buy right now. Sony has seen the lukewarm reaction to the HTC One M9, Xperia Z3+ and LG G4, and this time it has gone all out to beat the Galaxy S6.

 

Buy Sony Xperia Z5 Compact Smartphone (4,6 Zoll (11,7 cm) Touch-Display, 32 GB interner Speicher, Android 5.1) schwarz at Amazon Germany for €529.50

 

We liked

 

I love the new design. It's a great improvement on the clear glass back and sharp edges of the Xperia Z2. The Z5 is lighter, it's thinner, and the frosted glass back is nothing short of gorgeous. I think it's up in the realms of the Galaxy S6 and iPhone 6S for design.

 

The new fingerprint sensor is overdue but this is one of the best ways I've ever seen it included in a smartphone.

 

It feels natural to have it within the button on the side of the phone and it works like a dream. Looking back at how awful the fingerprint sensor was on the Galaxy S5 with a poor sliding action needed, it's good Sony's nailed this first time.

 

The camera is a curious one. It might not impress the average user every time, as some images can seem a little lifeless, but the technical ability (the zoom modes, the ability to tweak so many settings and the raw images you get) will impress the pixel perfectionists - you'll just need to be prepared to dig a little.

 

And the battery may not be incredible but it's a step in the right direction and much better than on the Xperia Z3+. If you're not such a heavy user, it may even prove better for you.

 

We disliked

 

It still gets too hot – the Xperia Z3+ was unbearable and though this is much better it's still not good enough. Playing a game for an hour shouldn't make the phone unholdable, and Sony needs to rethink the processor for the Xperia Z6.

 

I really would have liked to have seen a major spec upgrade here. Under the hood it looks remarkably similar to the Xperia Z3+ and it would have been nice to get something that looks a little more impressive on paper.

 

Throwing in a 2K screen to show Samsung and LG how to do it would have really impressed and demonstrated exactly why Sony should be in this market - if it made it an improvement on 1080p, that is, and not just a spec bump for the sake of it.

 

The Xperia Z5 Premium hype seems to have done that to some degree, but 4K is still an issue when you realise the battery life isn't perfected, and you will need to shell out quite a bit of extra money to get it.

 

The Xperia UI isn't good enough either – it really undersells what Sony can achieve in the hardware department and forms an unnecessary barrier between the user and stock Android. It's not the be-all and end-all, but it's certainly disappointing.

 

Verdict

 

If you're going to buy a Sony phone, make it this one. The Xperia Z5 is the best phone Sony has ever produced and it's up there as one of the best Android phones on the market right now.

 

After the abomination that was the Xperia Z3+, it would have been easy for the company to slip out of the market it was already struggling in. It might have just given up and walked out to sea if it had a similar experience here.

 

It's still expensive, and that's an issue. I can't help but feel if Sony dropped the price a further £50 on both this and the Xperia Z5 Compact, we'd see much better sales for their line of phones.

 

In the end, the Z5 isn't as perfect as it should be, but it does have all the right parts.

 

Πολύ ωραίο κινητό. Δεν κατάλαβα γιατί μικρυνε τη μπαταρία όμως.. Μου λείπουν τα δεκαωρα που έβγαζα στο Ζ2

 

Τα ξεχνάμαι αυτα με την z5 σειρά.

Παλι πανω απο τον μέσο όρο του ανταγωνισμού θα ειναι αλλα όχι οι τρομεροί χρόνοι του z2/3.

Με το z6 και βλέπουμε εφόσον δεν μειώσει περαιτερω χωρητικότητα και εφόσον ο 820 αποδειχθεί εξαιρετικα battery efficient μαζί με το android 6.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...