Jump to content

Sony Xperia Z5


konstantinoslp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως σε ένα βίντεο στο YouTube από reviewers που τραβάνε 10λεπτα 4κ δεν έχει βγάλει μυνημα θέρμανσης ή διακοπής.

Edit: το βρήκα:

Edited by Lippi
Will go to heaven for the climate, to hell for the company...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

http://techmaniacs.gr/sony-xperia-z5-snapdragon-810-still-overheats/#comments

Από ότι φαίνεται δεν έλυσαν το πρόβλημα...όσο για την οθονάρα του premium κυκλοφορούν βιντεάκια δίπλα στην οθόνη του note 5...όποιος δει θα καταλάβει πόσο πιο φωτεινή είναι η οθόνη των σάμσουνγκ.

Εδω συζητάμε για το z5 regular των 5.2 ιντσών και όχι το Premium.

 

Οσο για τις θερμοκρασίες θα κρίνουμε με την τελική έκδοση τι ψάρια πιάνει,αν και το ότι επί ενα 10 λεπτό 4K video απλά ζεστάθηκε αρκετά αλλα φυσιολογικά και όχι υπερβολικές θερμοκρασίες ειναι θετικό δείγμα.

Το άλλο του phonearena θα είχαν περάσει δεκάδες χέρια απο πανω του και ίσως να φόρτιζε παράλληλα,δεν αποτελεί ασφαλή δείγμα για εξαγωγή συμπερασμάτων ;)

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

γνωρίζει κανείς αν γίνει αγορά από τις ΗΠΑ 'unlocked', εάν το τηλέφωνο θα δοιυλεύει κανονικά στην Ελλάδα. Αναφέρομαι στα δίκτυα LTE που δεν είμαι ακριβώς σίγουρος τι είναι απλά κάπου άκουσα ότι μπορεί να μην δουλεύει στο 100% λόγω διαφορετικών συχνοτήτων των δικτύων της κάθε χώρας.

Link to comment
Share on other sites

Ε, φέτος δεν κάλπασε και πολύ ο ανταγωνισμός...

Και παρόλο αυτά η ρημάδα η ψαλίδα δεν λεει να κλείσει!:X:shock::w00t::whistle::spam:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως απογοητευτηκα από την μπαταρία πισωγυρισμα μεγάλο 2900mAh το Ζ5 έναντι 3100 του Ζ3 κι ενώ ο 64bit 810 θα ρουφάει τρελά! Δεν θα κρατάει 2 μέρες με αρκετή χρήση όπως το Ζ3 δυστυχώς :(

Σχεδιαστικά παρόμοια (ενώ ο ανταγωνισμός σχεδιάζει) κατάργηση μαγνητικης φόρτισης (δεν με πολυενδιαφερει προσωπικά αλλά είναι ένα μειον) τουλάχιστον θα μπορούσε να προστεθεί μαγνητική φόρτιση!

Το μόνο που προστέθηκε είναι το δαχτυλικο αποτύπωμα

Δεν μου κάνει κλικ να αλλάξω το Ζ3 μόνο για βελτίωση επιδόσεων (που και το Ζ3 πάει σφαίρα) και να πάω σε Ζ5

"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως απογοητευτηκα από την μπαταρία πισωγυρισμα μεγάλο 2900mAh το Ζ5 έναντι 3100 του Ζ3 κι ενώ ο 64bit 810 θα ρουφάει τρελά! Δεν θα κρατάει 2 μέρες με αρκετή χρήση όπως το Ζ3 δυστυχώς :(

Σχεδιαστικά παρόμοια (ενώ ο ανταγωνισμός σχεδιάζει) κατάργηση μαγνητικης φόρτισης (δεν με πολυενδιαφερει προσωπικά αλλά είναι ένα μειον) τουλάχιστον θα μπορούσε να προστεθεί μαγνητική φόρτιση!

Το μόνο που προστέθηκε είναι το δαχτυλικο αποτύπωμα

Δεν μου κάνει κλικ να αλλάξω το Ζ3 μόνο για βελτίωση επιδόσεων (που και το Ζ3 πάει σφαίρα) και να πάω σε Ζ5

Καταρχην, η καταργηση της μαγνητικης φορτισης ειναι ΘΕΤΙΚΟ βημα σε συνδυασμο με την ακαλυπτη θυρα usb. Δεν εχει λογο υπαρξης η μαγνητικη φορτιση πλεον.

 

Δευτερον, το Ζ3 ειναι κινηταρα και ναι, δεν εχεις λογο να αλλαξεις, παρα μονο για την καμερα και μονο αν ειναι σημαντικα βελτιωμενη.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Η ασύρματη φόρτιση θερμαίνει και χαλάει τις μπαταρίες και μακάρι να μη τη βάλουν ποτε. Αμα θέλεις να αλλάζεις μπαταρίες καθε 6μηνο και να σκας συνεχεια λεφτά για αλλαγη μπαταρίας, δικαίωμα σου.

Αυτό πού γράφεις δεν στέκει.η μπαταρία ετσι κι αλλιώς ανεβάζει θερμοκρασία κατά την διάρκεια της φόρτισης και με κανονικό φορτιστή.

Αυτό πού είναι κακό είναι η χρήση του τηλεφώνου κατά την διάρκεια της φόρτισης.

Και το καλό είναι το άλλο....πως εχω κλείσει 6μηνο με κινητό πού υποστηρίζει ασύρματη φόρτιση και η μπαταρία παρέμεινε μία χαρά για οσο καιρό το είχα.και φυσικά δεν μου εχει συμβεί με μία μόνο συσκευή αυτό.

Οπότε πάλι καλά πού αυτό πού λες δεν στέκει,αλλιώς θα τρέχαμε οσοι έχουμε σύγχρονα κινητά πού έχουν το προνόμιο να υποστηρίζουν ασύρματη φόρτιση...

Χώρια δε πού θα χε ξεσπάσει και σάλος αν υπήρχαν προβλήματά και θα είχε καταργηθεί η τεχνολογία αυτή.οπότε δικαίωμά μου να αμφισβητώ την άποψη σού με επιχειρήματα γιατί οπως ανέφερα,αν υπήρχαν σοβαρά προβλήματά θα είχαν ακουστει....και να επιλέγω συσκευές σοβαρές πού μου παρέχουν το προνόμιο αυτό.

Τα σέβη μου:)

Edited by ταξιδιωτης22

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως απογοητευτηκα από την μπαταρία πισωγυρισμα μεγάλο 2900mAh το Ζ5 έναντι 3100 του Ζ3 κι ενώ ο 64bit 810 θα ρουφάει τρελά! Δεν θα κρατάει 2 μέρες με αρκετή χρήση όπως το Ζ3 δυστυχώς :(

Σχεδιαστικά παρόμοια (ενώ ο ανταγωνισμός σχεδιάζει) κατάργηση μαγνητικης φόρτισης (δεν με πολυενδιαφερει προσωπικά αλλά είναι ένα μειον) τουλάχιστον θα μπορούσε να προστεθεί μαγνητική φόρτιση!

Το μόνο που προστέθηκε είναι το δαχτυλικο αποτύπωμα

Δεν μου κάνει κλικ να αλλάξω το Ζ3 μόνο για βελτίωση επιδόσεων (που και το Ζ3 πάει σφαίρα) και να πάω σε Ζ5

Όχι δεν αξίζει τόσο απο το z3 στο z5(εκτός αν βελτιώθηκε αρκετά στην κάμερα και η αυτονομία ειναι στα επιπεδα του z3 που για το τελευταίο δεν είμαι καθόλου αισιόδοξος)

Στο z6 με τον πολυ πιο αποδοτικό 820 σε διαχείρηση αυτονομίας,σε μικρότερη λιθογραφία κατασκευής τα 2900 μπαταρια πιστεύω θα ειναι στο επίπεδο του z3.

http://www.engadget.com/2015/09/02/snapdragon-820-power-efficiency/

 

Υπομονή ενα εξαμηνο δεν χάνεις τίποτα και πιστεύω το τελικό αποτέλεσμα θα μας ανταμείψει 100%;)

 

Θα επανέλθει δριμύτερη η Qualcomm το 16 και θα δωσει εξαιρετικη υλοποίηση.

 

Όλα τα προβλήματα των συσκευών με τον 810 ευθύνονται αποκλειστικά η Qualcomm(μειωμένη αυτονομία,υψηλές θερμοκρασίες)

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως απογοητευτηκα από την μπαταρία πισωγυρισμα μεγάλο 2900mAh το Ζ5 έναντι 3100 του Ζ3 κι ενώ ο 64bit 810 θα ρουφάει τρελά! Δεν θα κρατάει 2 μέρες με αρκετή χρήση όπως το Ζ3 δυστυχώς :(

Σχεδιαστικά παρόμοια (ενώ ο ανταγωνισμός σχεδιάζει) κατάργηση μαγνητικης φόρτισης (δεν με πολυενδιαφερει προσωπικά αλλά είναι ένα μειον) τουλάχιστον θα μπορούσε να προστεθεί μαγνητική φόρτιση!

Το μόνο που προστέθηκε είναι το δαχτυλικο αποτύπωμα

Δεν μου κάνει κλικ να αλλάξω το Ζ3 μόνο για βελτίωση επιδόσεων (που και το Ζ3 πάει σφαίρα) και να πάω σε Ζ5

 

οπως λεει και ο ddr2, μονο αν αξιζει για την καμερα, αξιζει και ηαλλαγη. Εγω πχ το σκεφτομαι και θα παω να τα δω απο κοντα, αλλα αν η καμερα δεν κανει παπαδες δεν εχω λογο να παω σε Ζ5, αλλιως ισως το σκεφτουμε εστω και με μικροτερη μπαταρια.

 

Καταρχην, η καταργηση της μαγνητικης φορτισης ειναι ΘΕΤΙΚΟ βημα σε συνδυασμο με την ακαλυπτη θυρα usb. Δεν εχει λογο υπαρξης η μαγνητικη φορτιση πλεον.

 

Δευτερον, το Ζ3 ειναι κινηταρα και ναι, δεν εχεις λογο να αλλαξεις, παρα μονο για την καμερα και μονο αν ειναι σημαντικα βελτιωμενη.

συμφωνω και εγω για την καταργηση της μαγνητικης οπως ηταν, αλλα αν ειχε και ασυρματη φορτιση με την εννοια να το ακουμπας σε μια βαση να φορτιζει δε θα μας χαλουσε, ομως δεν ξερω ποσο καλο ειναι αν πχ το εχεις στο κομοδινο σου, να βαραει η ακτινοβολια τριγυρω..γιατι ασυρματη φορτιση σημαινει και ακτινοβολια.

 

 

Όχι δεν αξίζει τόσο απο το z3 στο z5.

Στο z6 με τον πολυ πιο αποδοτικό 820 σε διαχείρηση αυτονομίας,σε μικρότερη λιθογραφία κατασκευής τα 2900 μπαταρια πιστεύω θα ειναι στο επίπεδο του z3.

 

Υπομονή ενα εξαμηνο δεν χάνεις τίποτα και πιστεύω το τελικό αποτέλεσμα θα μας ανταμείψει 100%;)

 

Ας ελπισουμε να δωσει Ζ6 οπως το περιμενουμε, με αψογο socket 820, και μεγαλη μπαταρια, γιατι μετα δεν εχει αλλη ευκαιρια..εμενα οσο και να με τρωει το Ζ5 (ή το Ζ5c) ξενερωνω οταν σκεφτομαι οτι δε θα με βγαζει η μπαταρια, θα λεω γιατι να παω εκει και να μην παω σε ενα S6, το οποιο S6 παιδες τελικα δεν ξερω ποσο τελεια καμερα εχει..

Ημουν ελαφονησο και βασιλευε ο ηλιος, και οπως κατεβαινε προς τη θαλασσα βγαζαμε φωτογραφιες με μια φιλη, εγω με Ζ3c και αυτη με S6, και το samsung κιτρινιζε ολο τον ουρανο..καμια σχεση με την πραγματικοτητα.. Μου κανει, ουαου, τι φωτο τραβαει το εργαλειο, και της λεω, εντυπωσιακη μεν, καμια σχεση με την πραγματικοτητα δε....

Αυτο για να μην απογοητευομαστε, γιατι εγω πραγματικα ξενερωσα με το S6 και ειχα αρχισει να το σκεφτομαι.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αν η κάμερα στην πράξη βελτιώθηκε αρκετά(που το θεωρώ πιθανό) και η αυτονομία πλησιάζει το z3 και όχι το απογοητευτικό z3+ τότε μόνο θα αξίζει το z5 που το θεωρώ απο άποψη φινιρίσματος,συνδυασμού υλικών το πιο premium της σειρας z που εχει βγάλει η Sony.

Το frosted back glass που δεν αφήνει δάχτυλιες και αποτυπώματα και η mat αφή του του δίνουν ανώτερο premium feeling.

Εγω πχ το z5 premium το θεωρώ κατώτερο ποιοτικά με αυτο το απαίσιο glossy φινίρισμα και τον καθρέπτη πίσω.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αν η κάμερα στην πράξη βελτιώθηκε αρκετά(που το θεωρώ πιθανό) και η αυτονομία πλησιάζει το z3 και όχι το απογοητευτικό z3+ τότε μόνο θα αξίζει το z5 που το θεωρώ απο άποψη φινιρίσματος,συνδυασμού υλικών το πιο premium της σειρας z που εχει βγάλει η Sony.

Το frosted back glass που δεν αφήνει δάχτυλιες και αποτυπώματα και η mat αφή του του δίνουν ανώτερο premium feeling.

Εγω πχ το z5 premium το θεωρώ κατώτερο ποιοτικά με αυτο το απαίσιο glossy φινίρισμα και τον καθρέπτη πίσω.

 

συμφωνω απολυτα για τη συγκριση των υλικων, το Ζ5 ειναι το πιο ομορφο, ομως η μπαταρια του σε χρηση και σε αναμονη ειναι πολυ κατω..

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=7534&idPhone2=6539

ειδικα στο music play που σημαινει απλη χρηση αλλα συνεχη, δες ποσο πιο κατω ειναι απο το Ζ3..

Απλα το Ζ5 ειναι πλεον στα επιπεδα των αλλων σε μπαταρια μαλλον. Δε θεωρω οτι το site μπορει να λεει ψεμματα σε αυτο το κομματι καθως τα νουμερα αυτα λογικα ειναι απο σονυ εφοσον η συσκευη δεν εχει κυκλοφορησει.

Ισως ειναι η 1η φορα που θα σκεφτω να ξανα παω σε πολλες ιντσες

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα για τη συγκριση των υλικων, το Ζ5 ειναι το πιο ομορφο, ομως η μπαταρια του σε χρηση και σε αναμονη ειναι πολυ κατω..

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=7534&idPhone2=6539

ειδικα στο music play που σημαινει απλη χρηση αλλα συνεχη, δες ποσο πιο κατω ειναι απο το Ζ3..

Απλα το Ζ5 ειναι πλεον στα επιπεδα των αλλων σε μπαταρια μαλλον. Δε θεωρω οτι το site μπορει να λεει ψεμματα σε αυτο το κομματι καθως τα νουμερα αυτα λογικα ειναι απο σονυ εφοσον η συσκευη δεν εχει κυκλοφορησει.

Ισως ειναι η 1η φορα που θα σκεφτω να ξανα παω σε πολλες ιντσες

Και πρόσεξε αυτα ειναι τα επίσημα απο Sony νούμερα όχι του gsmarena.

Αν και στα αναλυτικά review που θα σκάσουν σε 1-2 εβδομάδες δεν δούμε νούμερα κοντά στο z3 σε πραγματικές συνθήκες,τότε απλά θα ειναι στο μέσο όρο η πολυ ελαφρώς παραπάνω απο τις άλλες συσκευες του 15,στην ουσία χωρις ουσιαστικό ανταγωνιστικό πλεονέκτημα είδικα με 650-700 ευρώ τιμολόγηση.

 

Καλά λέω ότι μόνο με το z6 η μοναδική πιθανότητα στις ένδοξες ημέρες του z3.

Εκτός αν μου βάλει καμία 2500 μπαταρια και game over για την Sony.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Και πρόσεξε αυτα ειναι τα επίσημα απο Sony νούμερα όχι του gsmarena.

Αν και στα αναλυτικά review που θα σκάσουν σε 1-2 εβδομάδες δεν δούμε νούμερα κοντά στο z3 σε πραγματικές συνθήκες,τότε απλά θα ειναι στο μέσο όρο η πολυ ελαφρώς παραπάνω απο τις άλλες συσκευες του 15,στην ουσία χωρις ουσιαστικό ανταγωνιστικό πλεονέκτημα είδικα με 650-700 ευρώ τιμολόγηση.

 

Καλά λέω ότι μόνο με το z6 η μοναδική πιθανότητα στις ένδοξες ημέρες του z3.

Εκτός αν μου βάλει καμία 2500 μπαταρια και game over για την Sony.

 

ετσι ακριβως. αλλα για το Ζ5 δεν ελπιζω σε καλη αυτονομια σε χρηση (ουτε και σε αναμονη δλδ)

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

ετσι ακριβως. αλλα για το Ζ5 δεν ελπιζω σε καλη αυτονομια σε χρηση (ουτε και σε αναμονη δλδ)

 

Και πρόσεξε ότι στο ίδιο πάχος με το z3 έβαλε 2900 μπαταρια,ελεω φαντάζομαι του fingerprint scanner.

Αν και πιστεύω τα 2900 με τον 820 του χρόνου θα αποδίδουν το ίδιο με τα 3100 και 801 του z3.

Αυτή ειναι η πεποίθηση μου.

 

Εξαίρεση αμα κάνει καμία χοντρή πατάτα 2500-2600 μπαταρια,που δεν το πιστεύω.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω το πρωτο Ζ και αξιζει να παω σε Ζ5 μεγαλη η διαφορα αλα υπομονη να παισει η τιμη λιγο
Link to comment
Share on other sites

Καλά ναι, από Ζ σε Ζ5 μιλάμε για χαώδη διαφορά σε όλους τους τομείς.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω το πρωτο Ζ και αξιζει να παω σε Ζ5 μεγαλη η διαφορα αλα υπομονη να παισει η τιμη λιγο

 

Καλά ναι, από Ζ σε Ζ5 μιλάμε για χαώδη διαφορά σε όλους τους τομείς.

 

Εγω θα πηγαινα σε Ζ3 παντως, αν και οντως ειναι χαωδης η διαφορα..ομως ενα Ζ3 ακομα και μεταχειρισμενο θα το προτιμουσα και θα το πωλουσα για το Ζ6..το Ζ5 με τη μπαταρια που εχει θα ειναι σαν ενα S6 σχεδον.

 

Και πρόσεξε ότι στο ίδιο πάχος με το z3 έβαλε 2900 μπαταρια,ελεω φαντάζομαι του fingerprint scanner.

Αν και πιστεύω τα 2900 με τον 820 του χρόνου θα αποδίδουν το ίδιο με τα 3100 και 801 του z3.

Αυτή ειναι η πεποίθηση μου.

 

Εξαίρεση αμα κάνει καμία χοντρή πατάτα 2500-2600 μπαταρια,που δεν το πιστεύω.

 

Δεν ξερω γιατι το εκανε αυτο σε τοσο ιδιο σασι, αλλα οταν ξερουν οτι ο 810 καταπινει μπαταρια, επρεπε να το παχυνουν ή να μαζεψουν κιαλλο μπεζελ και να του βαλουν 3500 μπαταρια! ή εστω να πανε σε 5.1 οθονη ή και 5αρα!

Εξαλλου υπαρχει και το 5.5" πλεον!

Τωρα πιστευω οτι τη μερα θα τη βγαζει με το ζορι αν λιωσεις στο viber 3-4 ωρες (και γενικα δηλαδη σε χρηση παραπανω απο το χαλαρο)

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πού γράφεις δεν στέκει.η μπαταρία ετσι κι αλλιώς ανεβάζει θερμοκρασία κατά την διάρκεια της φόρτισης και με κανονικό φορτιστή.

Αυτό πού είναι κακό είναι η χρήση του τηλεφώνου κατά την διάρκεια της φόρτισης.

Και το καλό είναι το άλλο....πως εχω κλείσει 6μηνο με κινητό πού υποστηρίζει ασύρματη φόρτιση και η μπαταρία παρέμεινε μία χαρά για οσο καιρό το είχα.και φυσικά δεν μου εχει συμβεί με μία μόνο συσκευή αυτό.

Οπότε πάλι καλά πού αυτό πού λες δεν στέκει,αλλιώς θα τρέχαμε οσοι έχουμε σύγχρονα κινητά πού έχουν το προνόμιο να υποστηρίζουν ασύρματη φόρτιση...

Χώρια δε πού θα χε ξεσπάσει και σάλος αν υπήρχαν προβλήματά και θα είχε καταργηθεί η τεχνολογία αυτή.οπότε δικαίωμά μου να αμφισβητώ την άποψη σού με επιχειρήματα γιατί οπως ανέφερα,αν υπήρχαν σοβαρά προβλήματά θα είχαν ακουστει....και να επιλέγω συσκευές σοβαρές πού μου παρέχουν το προνόμιο αυτό.

Τα σέβη μου:)

 

Η ασύρματη φορτιση ειναι πιο αργη και δεν φορτιζει αποδοτικά τη μπαταρια και εχει πολυ ηψηλοτερη θερμοκρασια απο τη κανονικη φόρτιση. Η ηψηλη θερμοκρασια αποδεδειγμενα ειναι ο θανατος της μπαταριας. Μπορει να μη σου φανει στην αρχη αλλα σε βαθος χρονου θα το δεις. Επισης η ασύρματη φορτιση παλι καλωδια εχει και μπαινει στη πριζα και δε καταλαβαινω που ειναι η καινοτομία. Αμα μια τεχνολογια εχει περισσοτερα αρνητικα απο θετικα εγω προσωπικα δε βρισκω το λογο να τη χρησιμοποιήσω. Απο εκει και περα καθενας με τις αποψεις του.

Link to comment
Share on other sites

παντως το νεο μενου της καμερας ειναι πολυ καλυτερο:

δεν ξερω γιατι δεν το ειδαμε στην παρουσιαση της σειρας Ζ5 αλλα μακαρι να το παρουμε και στα Ζ3..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το πρώτο review της συσκευής με μια υποσημείωση.

This review was conducted using a near-final prototype. Although unlikely, some aspects may be different to the device that goes on sale.

http://www.theguardian.com/technology/2015/sep/19/sony-xperia-z5-review-waterproof-fingerprint-scanner

 

Verdict

The Xperia Z5 is a great flagship smartphone, and arguably the best Sony smartphone yet. The slightly more squared-off design compared to the Z3 makes it look a little more generic, but the frosted glass on the back is considerably more attractive.

 

The best parts about the Z5 are the fingerprint sensor and the camera, but competitors including Apple and Samsung have equally good systems.

 

It’s difficult to stand out in the crowded high-end smartphone market, and not quite making two-days of battery is disappointing. The Z5 is good, it’s just not quite the best.

 

Pros: waterproof, good camera, microSD card slot, great fingerprint scanner

 

Cons: doesn’t live up to battery expectations, no wireless charging, not the snappiest, weak camera flash, can get quite warm

 

Γενικά μάλλον μια ψιλό αδιάφορη πρόταση που δεν προσφέρει το κατι παραπάνω απο τον ανταγωνισμό.

Ναι μεν δεν ζεστενετε πολυ αλλα μια εστω ελαφριά πιο ζέστη θερμική συμπεριφορά εχει,η κάμερα εχει βελτιωθεί αρκετα που ήταν απο τα τρωτά της προηγούμενων σειρών,αλλα ενα βασικό ανταγωνιστικό πλεονέκτημα έναντι του ανταγωνισμού πήγε περίπατο δηλαδη η αυτονομια.

 

Αν βάλουμε και τον ίδιο σχεδιασμό το τελικό αποτέλεσμα δεν σε παρακινεί προς απόκτηση της συσκευής.

 

Στην ουσία μονο η micro sd και το frosted glass πίσω ειναι τα μοναδικά του πλεονεκτήματα έναντι του ανταγωνισμού.

Φτάνουν αυτα όμως,ειδικά οταν οι τιμές απο LG-Samsung έχουν πάρει την κατω βόλτα.

 

Περιμένω αυστηρά το z6 για να δούμε αν θα ξανά τιμήσω την Sony.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αλεξ, αν το ανδροιδ 6 που θα παρει το Ζ5 και πολυ πιθανο να το εχει μεχρι να κυκλοφορησει, ειναι πολυ καλυτερο στη διαχειριση ενεργειας, τοτε ισως φτιαξει και η αυτονομια..

Οσο κοιταζω τα νουμερα στο Ζ5c τοσο δε μου κολανε, δεν γινεται με πιο μεγαλη μπαταρια και να εχει 30% μικροτερη αποδοση απο το Ζ3c. Και δε μπορει να οφειλεται ολο στον 810..Αρα οπως διαπιστωσαμε και στο Ζ3c, φταιει το ανδροιδ, και ειμαι πεπεισμενος πλεον οτι οταν αυτο φτιαξει, ειτε με αλλη εκδοση της 5 ειτε με το 6, τοτε θα δουμε πολυ καλυτερα νουμερα στα Ζ5, αρα και στο Ζ3c που ειναι δοκιμασμενο με καλο και με κακο λογισμικο..

Προσωπικα, θα χτυπησω το Ζ5c αν μου αρεσει απο κοντα, γιατι απο εδω δε μου αρεσει..εφοσον δω εντυπωσεις απο χρηστες με το android 6.. Αλλα και το Ζ5 θα ειναι πολυ καλη επιλογη καθως το μονο που θα του λειπει ειναι το μικροτερο μεγεθος απο ενα S6. Σε ολα τα αλλα ειναι καλυτερο, ακομα και αυτονομια, κατι που αν βελτιωθει με ανδροιδ 6, δε θα βελτιωθει αναλογα στο S6 γιατι τα 2Κ δεν το βοηθουν.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Αλεξ, αν το ανδροιδ 6 που θα παρει το Ζ5 και πολυ πιθανο να το εχει μεχρι να κυκλοφορησει, ειναι πολυ καλυτερο στη διαχειριση ενεργειας, τοτε ισως φτιαξει και η αυτονομια..

Οσο κοιταζω τα νουμερα στο Ζ5c τοσο δε μου κολανε, δεν γινεται με πιο μεγαλη μπαταρια και να εχει 30% μικροτερη αποδοση απο το Ζ3c. Και δε μπορει να οφειλεται ολο στον 810..Αρα οπως διαπιστωσαμε και στο Ζ3c, φταιει το ανδροιδ, και ειμαι πεπεισμενος πλεον οτι οταν αυτο φτιαξει, ειτε με αλλη εκδοση της 5 ειτε με το 6, τοτε θα δουμε πολυ καλυτερα νουμερα στα Ζ5, αρα και στο Ζ3c που ειναι δοκιμασμενο με καλο και με κακο λογισμικο..

Προσωπικα, θα χτυπησω το Ζ5c αν μου αρεσει απο κοντα, γιατι απο εδω δε μου αρεσει..εφοσον δω εντυπωσεις απο χρηστες με το android 6.. Αλλα και το Ζ5 θα ειναι πολυ καλη επιλογη καθως το μονο που θα του λειπει ειναι το μικροτερο μεγεθος απο ενα S6. Σε ολα τα αλλα ειναι καλυτερο, ακομα και αυτονομια, κατι που αν βελτιωθει με ανδροιδ 6, δε θα βελτιωθει αναλογα στο S6 γιατι τα 2Κ δεν το βοηθουν.

 

Έχεις έναν πόντο αλλα πάλι πιστεύω ο 820/4gb ram/M θα ειναι πιο ισορροπημένος συνδυασμός αν συνδυάζεται με 2900 minimum μπαταρια.

 

Ενα 20ημερο με το edge με εχει αφήσει σχετικά ικανοποιημένο απο αυτονομια,ειναι ισάξιο με το m8 με την 4.4.4.

Το περίμενα χειρότερα αλλα το πήρα την περίοδο που η Samsung έδωσε 2 εξαιρετικά update που βελτίωσαν πολυ την κατάσταση σε σχέση με το πρώτο τετράμηνο κυκλοφοριας του.

 

Εως τωρα επέλεγα την Sony με το z2/z3 επί 1.5 ετος λογο αυτονομίας που διαδέχθηκε επιτυχημένα το g2.

Τωρα το έχασε το πλεονέκτημα και απο την στιγμή που σχεδιαστικά δεν μου προσφέρει τι κατι διαφορετικό και η αδιάβροχοποίηση εμένα ψιλό αδιάφορη μου ειναι,δεν εχω λογο να ασχοληθώ με Sony εκτός αν με το z6 αλλάξει το πράγμα δραστικά.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε να δούμε πως θα έρθει στις αγορές. Να πάρει 1-2 minor updates και να το κρίνουμε τότε. Ακόμα και η μπαταρία μπορεί να διορθωθεί με updates.

 

Εμένα δεν με απασχολεί αν στον τύπο του review του έβγαλε μιάμιση μέρα και όχι δύο. Καταρχήν είναι πρώιμο μοντέλο, κατά δεύτερον δεν ξέρουμε υπό ποιες συνθήκες είναι αυτά τα νούμερα. Αν το 100% φωτεινότητα ή το λιώνει σε παιχνίδια και 4Κ. Ή τα έχει όλα ανοιχτά ακόμα και αν δεν χρειάζεται.

Ο μέσος χρήστης σίγουρα θα βγάζει δύο μέρες.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε να δούμε πως θα έρθει στις αγορές. Να πάρει 1-2 minor updates και να το κρίνουμε τότε. Ακόμα και η μπαταρία μπορεί να διορθωθεί με updates.

 

Εμένα δεν με απασχολεί αν στον τύπο του review του έβγαλε μιάμιση μέρα και όχι δύο. Καταρχήν είναι πρώιμο μοντέλο, κατά δεύτερον δεν ξέρουμε υπό ποιες συνθήκες είναι αυτά τα νούμερα. Αν το 100% φωτεινότητα ή το λιώνει σε παιχνίδια και 4Κ. Ή τα έχει όλα ανοιχτά ακόμα και αν δεν χρειάζεται.

Ο μέσος χρήστης σίγουρα θα βγάζει δύο μέρες.

 

Σωστο αλλα για τις 2 ημερες αμφιβαλλω, αν σκεφτεις οτι με 5.1.1 δεν βγαζουν με τιποτα τα Ζ3 που εχουν μεγαλυτερη μπαταρια (το μεγαλο) και λιγοτερο ενεργοβορο socket Και τα 2..Οποτε πιστευω οτι τις 2 ημερες δε θα τις πιανει ευκολα αν οχι καθολου,ειδικα καλοκαιρι.. Γιαυτο ελπιζω σε software λυση καθως παιζει σημαντικο ρολο..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Και στην τελική έκδοση να βγει δύσκολα θα φτάσει z3 αυτονομια.

Ο 810 με την 5.1.1 δεν προμήνυει να αισιοδοξούμε για την υγεία της μπαταρίας,το αντίθετο θα ελεγα.

Όλες οι συσκευες με 810 εως σήμερα αποδείχθηκαν average στην καλύτερη αυτονιμια(m9,z3+,flex 2,OnePlus 2)

Και η Μ εως βγει θα εχει ήδη ανακοινωθεί το z6(Γενάρη-Φλεβάρη) με την M out of the box.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...