Jump to content

Samsung Galaxy Note 5


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το 920C είναι 100% συμβατό στην Ελλάδα, με όλα τα δίκτυα κινητής και παίρνει πρώτο απ'όλα τα updates της Samsung.

 

Δεν ισχύει αυτό. έχω 920C με csc ΜΤΖ το οποίο κάποια Update δεν τα πήρε καν. γενικά πάντα τα παρνει τελευταίο.

Some age, others mature...:lol:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Samsung Galaxy Note 5 N920I

Samsung Galaxy Note 5 N920C

Κάποιος αν γνωρίζει.. να μου δώσει μια γρήγορη απάντηση pls... Ποιά έκδοση να επιλέξω για να μην έχω θέμα στη λειτουργία στην Ελλάδα, αναβαθμίσεις κτλ N20I η N20C ??? Τι διαφορές έχουν???

 

N920I LTE bands:

B1 (2100MHz), B2 (1900MHz), B3 (1800MHz), B4 (AWS), B5 (850MHz), B7 (2600MHz), B8 (900MHz), B12 (700MHz), B17 (700MHz), B18 (800 MHz), B19 (800 MHz), B26 (800 MHz), B28 (700MHz)

 

N920C LTE bands:

B1 (2100MHz), B2 (1900MHz), B3 (1800MHz), B4 (AWS) B5 (850MHz), B7 (2600MHz), B8 (900MHz), B12 (700MHz), B17 (700MHz), B18 (800MHz) B19 (800MHz), B20 (800MHz), B26 (800MHz)

 

Συνεπώς προτίμησε το "C" που έχει την Β20 που είναι απαραίτητη στη χώρα μας.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό. έχω 920C με csc ΜΤΖ το οποίο κάποια Update δεν τα πήρε καν. γενικά πάντα τα παρνει τελευταίο.

 

Το 920C με csc XSG, δηλαδή Η.Α.Ε. , Κατάρ κλπ.

τα παίρνει πρώτο.

Link to comment
Share on other sites

Το 920C με csc XSG, δηλαδή Η.Α.Ε. , Κατάρ κλπ.

τα παίρνει πρώτο.

 

για XSG βγαίνουν πιο γρήγορα απο όλα. το android 7 βγήκε πρώτο για csc TUR (τουρκία) και το πέρασα την πρώτη μέρα.

εγώ λόγω του ότι είμαι ΜΤΖ δεν περιμένω. ότι βγει πρώτο το φλασάρω με odin και είμαι κομπλέ. άρα πρακτικά δεν έχεις κάποια διαφορά.

όπως ειπώθηκε παραπάνω το σημαντικό είναι οι μπαντες LTE. οπότε πας σε 920C Και μετά κατα την άποψη μου δεν έχει σημασία τι csc θα έχεις εφόσον το να περάσεις μια νέα official rom ειναι πολύ απλό.

Some age, others mature...:lol:
Link to comment
Share on other sites

μονο εμενα δεν μου αρεσει η αυτονομια της nougat?

 

Η αυτονομία της nougat είναι λίγο χειρότερη από την αυτονομία της mm. Πιστεύω ένα 5-10% max.

Έχει ειπωθεί αυτό.

Εννοείται βέβαια τί χρήση κάνει ο καθένας.

Εχω βγάλει και 7h.21m sot με νούγκατ , όλα ανοικτά με wifi (όχι 3g/4g).

Αλλά οι μ.ο. μου κινούνται στις 5.30' sot.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πραγματικά απορώ πως γίνινται αυτοι οι χρονοι.... εγω πανω απο 3 με 3,5 ωρες screen on time ποτε. Όχι με το note, με κανένα android που έχει περάσει απο τα χέρια μου
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πραγματικά απορώ πως γίνινται αυτοι οι χρονοι.... εγω πανω απο 3 με 3,5 ωρες screen on time ποτε. Όχι με το note, με κανένα android που έχει περάσει απο τα χέρια μου

 

Aκριβως την ιδια εμπειρια εχω κι εγω.

 

Βεβαια η οθονη αναβει συνηθως (σε μενα) για browsing κλπ, οποτε αν μπορειτε οσοι βγαζετε αυτους τους χρονους να πειτε και γενικως τι χρηση κανετε θα ειχε ενδιαφερον :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Aκριβως την ιδια εμπειρια εχω κι εγω.

 

Βεβαια η οθονη αναβει συνηθως (σε μενα) για browsing κλπ, οποτε αν μπορειτε οσοι βγαζετε αυτους τους χρονους να πειτε και γενικως τι χρηση κανετε θα ειχε ενδιαφερον :)

 

Εγώ έχω πολύ browsing & youtube.

Όχι games, όλα ανοικτά με wifi (όχι 3g/4g), φωτεινότητα στο 70% στο youtube και στο 30-40% στο browsing.

το πρωί η φωτεινότητα μπαίνει συνήθως στο auto 60-70%.

Επίσης χρήση s-pen 1 ώρα,

λιγότερο viber, κλήσεις, emails και κάμερα.

Καθόλου fb, twitter, instagram.

αρκετές εφαρμογές αθλητικά, news, οικονομικά κλπ.

Ποτέ δεν έχω πέσει κάτω από 5.30-6 ώρες sot σε κύκλο 18-24 ωρών.

Link to comment
Share on other sites

Aκριβως την ιδια εμπειρια εχω κι εγω.

 

Βεβαια η οθονη αναβει συνηθως (σε μενα) για browsing κλπ, οποτε αν μπορειτε οσοι βγαζετε αυτους τους χρονους να πειτε και γενικως τι χρηση κανετε θα ειχε ενδιαφερον :)

 

Το πιο πιθανό σενάριο είναι ότι βγάζει μεν τους χρόνους αυτούς οθόνης αλλά το σίγουρο ειναι οτι είναι σε συνεχή χρήση και ανταποκρινεται σε ώρες πριν την φόρτιση το μεσημέρι.Δηλαδή φορτίζει ξανά το κινητό μέσα στην μέρα στάνταρ.

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Το 920C είναι 100% συμβατό στην Ελλάδα, με όλα τα δίκτυα κινητής και παίρνει πρώτο απ'όλα τα updates της Samsung.

Επίσης...μπορείς να καταλάβεις ότι το τηλέφωνο ήταν προορισμένο γιά τα Η.Α.Ε......πήγαινε στο ημερολόγιο...δες τον Μάιο και Ιούνιο και θα καταλάβεις τί εννοώ.....

 

Απίστευτο! Χε χε χε, δεν πειράζει, να ξέρουμε και πότε είναι το ραμαζάνι :p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πολύ browsing & youtube.

Όχι games, όλα ανοικτά με wifi (όχι 3g/4g), φωτεινότητα στο 70% στο youtube και στο 30-40% στο browsing.

το πρωί η φωτεινότητα μπαίνει συνήθως στο auto 60-70%.

Επίσης χρήση s-pen 1 ώρα,

λιγότερο viber, κλήσεις, emails και κάμερα.

Καθόλου fb, twitter, instagram.

αρκετές εφαρμογές αθλητικά, news, οικονομικά κλπ.

Ποτέ δεν έχω πέσει κάτω από 5.30-6 ώρες sot σε κύκλο 18-24 ωρών.

 

θεωρώ πως μάλλον η διαφορά είναι στα ανοιχτά δεδομένα (τα οποία έχω μονίμως) και στη μη χρήση fb, instagram, twitter...

Link to comment
Share on other sites

θεωρώ πως μάλλον η διαφορά είναι στα ανοιχτά δεδομένα (τα οποία έχω μονίμως) και στη μη χρήση fb, instagram, twitter...

 

Ναί, μάλλον κατι τέτοιο συμβαίνει. Τα δεδομένα μπορούν να μειώσουν πολύ τη διαρκεια της μπαταρίας.

Ισως και το fb app, twitter...κλπ.

Και να σκεφτείς πάντα φορτίζω στη γρήγορη φόρτιση και ποτέ στην κσνονική.

Link to comment
Share on other sites

Στη μετρηση της SOT δεν εχει αξια ο απολυτος αριθμος, αλλα η συγκριση του με αλλες μετρησεις SOT του ΙΔΙΟΥ χρηστη και με πανω-κατω την ιδια χρηση και στο ιδιο περιβαλλον.

Αλλιως ειναι 5h SOT με αναπαραγωγη βιντεο απο τη μνημη με 5% φωτεινοτητα, 5% ηχο και 2g σημα καμπανα στην περιοχη, και αλλιως ειναι 5h SOT με 3-4 εφαρμογες ανοικτες σε multiwindow, 4 push mail accounts, φωτεινοτητα στο 60% και internet radio να παιζει στο φοντο, ενω το σημα στην περιοχη ειναι μετα βιας μιση μπαρα. Και αυτα ειναι μονο 2 παραδειγματα.

Πιο χρησιμο για ολους μας νομιζω θα ηταν: "γενικα εχω 5 με 6 ωρες SOT αλλα με το τελευταιο upgrade/ρυθμιση ειδα 6h40m SOT.

Link to comment
Share on other sites

Στη μετρηση της SOT δεν εχει αξια ο απολυτος αριθμος, αλλα η συγκριση του με αλλες μετρησεις SOT του ΙΔΙΟΥ χρηστη και με πανω-κατω την ιδια χρηση και στο ιδιο περιβαλλον.

Αλλιως ειναι 5h SOT με αναπαραγωγη βιντεο απο τη μνημη με 5% φωτεινοτητα, 5% ηχο και 2g σημα καμπανα στην περιοχη, και αλλιως ειναι 5h SOT με 3-4 εφαρμογες ανοικτες σε multiwindow, 4 push mail accounts, φωτεινοτητα στο 60% και internet radio να παιζει στο φοντο, ενω το σημα στην περιοχη ειναι μετα βιας μιση μπαρα. Και αυτα ειναι μονο 2 παραδειγματα.

Πιο χρησιμο για ολους μας νομιζω θα ηταν: "γενικα εχω 5 με 6 ωρες SOT αλλα με το τελευταιο upgrade/ρυθμιση ειδα 6h40m SOT.

 

Αν κοιτάξεις, τη χρήση που κάνω την αναφέρω σε 2-3 ποστ πιό πάνω.

Αντίθετα, με την nougat τώρα έχω ελαφρώς χειρότερη μπαταρία απ'ό,τι είχα με την mm.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,έχετε αγοράσει οθόνη απο κάπου να ξέρουμε για ποιότητα;

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ρε παιδιά..ποση ώρα κάνει για να φορτίσει με γρήγορη φόρτιση και χωρίς;

 

Με γρήγορη φόρτιση κάνει 90min.(από 0-100%).

Χωρίς γρήγορη δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα από χθες και εγώ κάτοχος Note 5 N920c μετά από ανταλλαγή με S7 απλό. Καταρχάς του πέρασα αμέσως με καθαρή εγκατάσταση Nougat ρολαρει άψογα βέβαια από μπαταρία στην πρώτη φόρτιση 2.5 ώρες SOT.Πιστευω θα στρώσει η μπαταρία μετά από μερικές μέρες.Μια παρατήρηση μόνο αν μπορείτε να βοηθήσετε γιατί μου φάνηκε σχετικά αργή η φόρτιση του για παράδειγμα στην γρήγορη φόρτιση με 30% μπαταρία έγραφε ότι θέλει 1 ώρα 20 λεπτά για πλήρη φόρτιση εμενα δεν μου φαίνεται για γρήγορη άλλαξα καλώδιο τα ίδια..Επισης κατά την γνώμη σας αξίζει να ρουταρουμε μιας και δεν έχουμε εγγύηση άρα δεν μας πειράζει να γράψει το κνοξ..Βλεπεις διάφορα σε μπαταρία με κάποια άλλη ρομ+κερνελ;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δες Γιώργο αν έχει γράψει ο Knox, παίζει μεγάλο ρόλο για την μπαταρία,αν έχει γράψει θέλει οποιαδήποτε custom kernel γιατί δεν μπαίνει αλλιώς σε deep sleep

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δες Γιώργο αν έχει γράψει ο Knox, παίζει μεγάλο ρόλο για την μπαταρία,αν έχει γράψει θέλει οποιαδήποτε custom kernel γιατί δεν μπαίνει αλλιώς σε deep sleep

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν έχει γράψει Βαγγο

Link to comment
Share on other sites

Οκ Γιώργο τότε μείνε στοκ τουλάχιστον θα έχεις ικανοποιητική απόδοση μπαταρίας αλλά δεν θα πιάσει ποτέ τις αποδόσεις που είχες με το s7 edge

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οκ Γιώργο τότε μείνε στοκ τουλάχιστον θα έχεις ικανοποιητική απόδοση μπαταρίας αλλά δεν θα πιάσει ποτέ τις αποδόσεις που είχες με το s7 edge

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλά αυτό εννοείται τα νούμερα μου στο edge ήταν τρελά

Link to comment
Share on other sites

Δες Γιώργο αν έχει γράψει ο Knox, παίζει μεγάλο ρόλο για την μπαταρία,αν έχει γράψει θέλει οποιαδήποτε custom kernel γιατί δεν μπαίνει αλλιώς σε deep sleep

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εχουμε λινκ για αυτο? Εχω rootαρει την Nougat αλλα δεν βλεπω κατι περιεργο στην μπαταρια. Απο την αλλη, αν εχετε να προτεινετε καποιον δοκιμασμενο custom kernel για την official θα το εκτιμουσα. :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...