Jump to content

Samsung Galaxy Note 5


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://s8.postimg.org/4kvrej68l/note5myphone.jpg

 

* Samsung: Επίσημα το Galaxy Note 5

 

Σύμφωνα με το άρθρο του @alkis_7 το Samsung Galaxy Note 5 έρχεται με φρέσκια σχεδίαση ακολουθώντας το μοτίβο του S6, αποτελεί ένα από τα λεπτότερα κινητά της Samsung σε προφίλ και πρόκειται να κάνει την εμφάνιση του σε τέσσερις χρωματικές επιλογές, Black Sapphire, Gold Platinum, Silver Titan, White Pearl.

 

Ενημέρωση: Η εν λόγω συσκευή δεν έχει εγγύηση στην Ευρώπη, ακόμα και εάν έχει αγοραστεί από Ευρωπαϊκό μαγαζί, το αναγνωρισμένο service της Samsung δεν το αναλαμβάνει ούτε επί πληρωμής.

Επίσης σε περίπτωση που η Samsung επιτρέψει τη προώθηση του στην Ευρώπη, όσα είναι ήδη αγορασμένα πριν από την ημερομηνία που θα ξεκινήσει η προώθηση του, συνεχίζουν να μην έχουν εγγύηση.

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=CppgLnNM1PE]Samsung Galaxy Note 5 - YouTube[/ame]

 

ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ

 

Οθόνη

  • 5.7" (~75.9% screen-to-body ratio), Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors (1440 x 2560 pixels, ~518 ppi pixel density)
  • Corning Gorilla Glass 4

 

Επεξεργαστής

  • Exynos 7420
  • Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 & Quad-core 2.1 GHz Cortex-A57
  • GPU Mali-T760MP8

 

Μνήμη

  • 4 GB RAM

 

Αποθηκευτικός χώρος

  • 32/64 GB
  • Δεν διαθέτει θέση για εξωτερική κάρτα αποθήκευσης (No microSD slot)

 

Κάμερα

  • 16 MP, 5312 x 2988 pixels, optical image stabilization, autofocus, LED flash
  • Εμπρόσθια κάμερα 5MP

 

Συνδεσιμότητα

  • Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot, Bluetooth v4.2, NFC, A-GPS GLONASS Beidou, microUSB v2.0, USB Host

 

Λειτουργικό σύστημα

  • Android OS, v5.1.1 (Lollipop)

 

Μπαταρία

  • Li-Po 3000 mAh battery - Μη αποσπώμενη

 

Διαστάσεις

  • 153.2 x 76.1 x 7.6 mm (6.03 x 3.00 x 0.30 in)

 

Βάρος

  • 171 g (6.03 oz)

 

Χρώματα

  • Black Sapphire, Gold Platinum, Silver Titan, White Pearl

 

Πηγή :

GSMArena

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

 

http://m.imgur.com/a/bVnwK

 

http://m.imgur.com/a/8HQGb

 

 

Πρώτα δείγματα γραφής από κάποιο χρήστη όσο αφορά διαχείριση μνήμης ραμ και μπαταρίας για το νοτε 5.

Link to comment
Share on other sites

7,30 ώρες είναι παρά ,μα παρά πολύ καλά.

Βέβαια στην ανάλυση της μπαταρίας μάλλον έπαιζε βιντεακια παρά σερφαρε ...

 

γιαννη ΔΕΝ τον ειδαμε γιαννη τον βαφτίσαμε ...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ νωρίς ακόμα για να εχουμε ασφαλή συμπεράσματά για πολλά πού αφορούν το τηλέφωνο.

Κατά τα άλλα.

Σίγουρα προσωπικά με ενδιαφέρει η κανονική εκδοσή κι οχι η edge.

Κατά δεύτερον,μου αρέσει αρκετά το μέγεθος του,τουλάχιστον ετσι φαίνεται.σε μέγεθος g4 αλλά με μεγαλύτερη οθόνη.

Επίσης προσωπικά δεν με χαλάει καθόλου πού δεν έχει αφαιρούμενη μπαταρία η υποδοχή κάρτας μνήμης.

Ετσι κι αλλιώς ειδικά αφαιρούμενη μπαταρία δεν ήθελα.

Με δελεάζει πολύ η αγορά του κι αν σκεφτώ να ανεβω σε μέγεθος θα είναι κι ο βασικός παίχτης.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ νωρίς ακόμα για να εχουμε ασφαλή συμπεράσματά για πολλά πού αφορούν το τηλέφωνο.

Κατά τα άλλα.

Σίγουρα προσωπικά με ενδιαφέρει η κανονική εκδοσή κι οχι η edge.

Κατά δεύτερον,μου αρέσει αρκετά το μέγεθος του,τουλάχιστον ετσι φαίνεται.σε μέγεθος g4 αλλά με μεγαλύτερη οθόνη.

Επίσης προσωπικά δεν με χαλάει καθόλου πού δεν έχει αφαιρούμενη μπαταρία η υποδοχή κάρτας μνήμης.

Ετσι κι αλλιώς ειδικά αφαιρούμενη μπαταρία δεν ήθελα.

Με δελεάζει πολύ η αγορά του κι αν σκεφτώ να ανεβω σε μέγεθος θα είναι κι ο βασικός παίχτης.

 

Ακριβώς αυτό σκέφτομαι και εγώ

Will go to heaven for the climate, to hell for the company...
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά συμβιβάστηκα με την απουσία radio όταν μετακινήθηκα από το s2 στο note 4 αλλά οι περικοπές των microSD και της αποσπώμενης μπαταρίας για μένα είναι εξίσου σημαντικά για να με κρατήσουν στο 4 και την νέα season!Κατά τα άλλα δυνατά χαρακτηριστικά...ωραίο design αλλά μέχρι εκεί... ;)

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
και εμενα με χαλαει το να μην μπορω να αλλαξω μονος μου μπαταρια και η απουσια καρτας,νιωθω οτι μου βαζει καπου φρενο...τελος παντως:O
Link to comment
Share on other sites

Στο αγγλικο eBay πωλείται από σοβαρο πωλητή στα 700 ευρώ , άμεσα διαθέσιμο!!!

 

Έχουν ανοίξει οι αγορές με κάρτες για εξωτερικό?

 

Πολύ όμορφο και δυνατό, αλλά η απουσία Sd και ενσωματωμένη μπαταρία είναι ο λόγος που και εγώ δεν θα το πάρω και θα μείνω στο Note 4.

Όποιος βγάζει πολλά βίντεο σίγουρα χρειάζεται extSD.

Ειδικά η μπαταρία που μετά από κανένα 6μηνο θα έχει πέσει αρκετά σε απόδοση είναι μεγάλο μείον. Γι αυτούς που θα το κρατήσουν εξάμηνο με χρόνο ίσως αποτελεί καλή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Οι μπαταρίες δεν είναι νεράκι πού εξατμίζεται...στο 6μηνο δεν χάνει σίγουρα απόδοσή.και μάλιστα την μισή.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Οι μπαταρίες δεν είναι νεράκι πού εξατμίζεται...στο 6μηνο δεν χάνει σίγουρα απόδοσή.και μάλιστα την μισή.

 

Είπα κάπου ότι χάνει τη μισή?

Είπα ότι στο 6μηνο θα έχει πέσει η απόδοση της μπαταρίας. Ειδικά αν είσαι χρήστης που το χρησιμοποιεί πολύ, η διαφορά θα είναι αισθητή.

Link to comment
Share on other sites

 

ζαλίστηκα :p

 

edit : εξαιρετικό speed test, πολύ πίσω το One Plus 2 κι όλως περιέργως πολύ κοντά το Note με το G4

Edited by RasAlGhul
Link to comment
Share on other sites

Ένα unboxing για αυτούς που ενδιαφέρονται να μπαίνουν στο κλίμα σιγά σιγά... :ninja:

 

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αν όντως δεν έρθει στην Ευρώπη το note 5 θα υπάρχει πρόβλημα με το σέρβις έτσι και το φέρει κάποιος απ'εξω; Παρεμπιπτοντως η τιμή του στο Ντουμπάι είναι 580€ το δε edge+ είναι στα 610
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αν όντως δεν έρθει στην Ευρώπη το note 5 θα υπάρχει πρόβλημα με το σέρβις έτσι και το φέρει κάποιος απ'εξω; Παρεμπιπτοντως η τιμή του στο Ντουμπάι είναι 580€ το δε edge+ είναι στα 610

Δεν θα έχει εγγύηση αλλά δεν θα βρίσκεις και ανταλλακτικά για επί πληρωμή επισκευή.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχει εγγύηση αλλά δεν θα βρίσκεις και ανταλλακτικά για επί πληρωμή επισκευή.

Αν φέρουμε το edge + απ ' έξω π.χ. από Ντουμπάι, καλυπτομαστε κανονικά ε;

Link to comment
Share on other sites

Είδα 1 video που το συνέκρινε με το iphone 6 σε θέμα ταχύτητας χρήσης. Το πρόβλημα του touchwiz με το κλείσιμο και άνοιγμα εφαρμογών το καθυστερεί σημαντικά

 

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Αν φέρουμε το edge + απ ' έξω π.χ. από Ντουμπάι, καλυπτομαστε κανονικά ε;

Η εγγύηση στα κινητά ισχύει ανάλογα με την γεωγραφική περιοχή για την οποία προορίζεται.

Θα έχει εγγύηση μόνο στις χώρες της Μέσης Ανατολής.

 

Είδα 1 video που το συνέκρινε με το iphone 6 σε θέμα ταχύτητας χρήσης. Το πρόβλημα του touchwiz με το κλείσιμο και άνοιγμα εφαρμογών το καθυστερεί σημαντικά

 

 

Στην πράξη δεν ισχύουν αυτά. Η ταχύτητα φαίνεται στην πραγματική χρήση και στην πραγματοποίηση όσων κάνεις με την συσκευή σου.

Και προπερσι τα ιδια βιντεο ανεβαζαν μεταξύ iPhone 5s και Μ8. Στην πράξη εγώ που τα είχα και τα δύο έβλεπα οτι η υπεροχή του Μ8 ήταν καθολική και αυξανονταν όσο πέρναγαν η ώρες χρήσης και μειώνονταν η ραμ.

 

Ο επεξεργαστής του i6 είναι πολύ δυνατός, αλλά η ραμ το κάνει να γίνεται αργό μετά από ώρες χρήσης. Επειτα μην ξεχνάμε ότι υπάρχει τεράστια διαφορά στην ανάλυση της οθόνης, στον κώδικα κλπ.

Η επιλογη γίνεται συμφωνα με το πόσο σε εξυπηρετει σ αυτά που κάνεις το κάθε λειτουργικό και όχι τα κλασματα του δευτερολέπτου.

 

Και πάλι όμως αν διαβάσεις τις εντυπώσεις συμφορουμίτη που έχει παράλληλα το i6 plus & το S6 edge plus θα καταλάβεις ότι αυτά τα βίντεο δεν είναι καθόλου ενδεικτίκά.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Συφμωνώ πως στην πραγματική χρήση που κάνει ο καθένας μπορεί να βγούν διαφορετικά αποτελέσματα.

Ο συμφουριμίτης και εκάστοτε χρήστης θα έχουν (και πρέπει να έχουν) ο καθένας την άποψή του γιατί η χρήση που κάνουν (λογικά) διαφέρει.

 

Το μόνο που μπορεί να δει 1 υποψήφιος αγοραστής είναι ενδείξεις όμως και οι τεράστιες διαφορές ανάλυσης - κώδικα κτλ που αναφέρεις επηρεάζουν την απόδοση την καθημερινής χρήσης και αυτά είναι ενδείξεις πάλι

 

Για εμένα είναι όλα ενδεικτικά

 

Πχ κανένα restart για πάνω από 1 μήνα σε i6 , καθημερινό restart στο S6 λόγω μειωμένης απόδοσης μετά από ώρα. Απλά αναφέρω πως μάλλον στο Note 5 (μάλλον γιατί δεν το έχω δει από κοντά) δεν έχει αλλάξει δραματικά αυτό

Edited by Tna
Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Συφμωνώ πως στην πραγματική χρήση που κάνει ο καθένας μπορεί να βγούν διαφορετικά αποτελέσματα.

Ο συμφουριμίτης και εκάστοτε χρήστης θα έχουν (και πρέπει να έχουν) ο καθένας την άποψή του γιατί η χρήση που κάνουν (λογικά) διαφέρει.

 

Το μόνο που μπορεί να δει 1 υποψήφιος αγοραστής είναι ενδείξεις όμως και οι τεράστιες διαφορές ανάλυσης - κώδικα κτλ που αναφέρεις επηρεάζουν την απόδοση την καθημερινής χρήσης και αυτά είναι ενδείξεις πάλι

 

Για εμένα είναι όλα ενδεικτικά

 

Πχ κανένα restart για πάνω από 1 μήνα σε i6 , καθημερινό restart στο S6 λόγω μειωμένης απόδοσης μετά από ώρα. Απλά αναφέρω πως μάλλον στο Note 5 (μάλλον γιατί δεν το έχω δει από κοντά) δεν έχει αλλάξει δραματικά αυτό

Έτσι ακριβώς. Η χρησιμότητα είναι που μετράει.

Σ μένα όπως είναι το ios μέχρι και το 8 δεν μου επιτρέπει να κάνω αυτά που χρειάζομαι απλά και γρήγορα.

Προτιμώ τα 1-2 λαγκ του 1" στο Note μου από το να έχω μια συσκευή που ικανοποιεί μόνο ένα μέρος της χρήσης μου.

 

Κάποιος άλλος πχ ένας γιατρός ίσως βρίσκει όλα όσα χρειάζεται σ ένα iphone οπότε αυτό είναι το καλύτερο για εκείνον.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...