Jump to content

myphone ASK: Γιατί δεν έχετε αγοράσει Windows Phone συσκευή;


valadis.k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είχα wph.

Το πούλησα πριν 2-3 μήνες.

Το είχα για κύρια συσκευή για περίπου 9 μήνες. Χωρίς Android συσκευή από πίσω.

Είχα όλα του τα αρχεία, επαφές κ.α στο gmail αλλά για να έχω τη πλήρη εμπειρία, τα μετέφερα όλα στην MS.

Για αρκετούς λόγους το άφησα.

Οι εφαρμογές σε σχέση με iOS/Android είναι πολύ κατώτερες.

Είναι ένα πολύ κλειστό λειτουργικό. Άφησε τον developer να βάλει ένα πληκτρολόγιο της προκοπής!!!

Κακό browsing

Κακό email client.

Δεν φτάνει μόνο να τρέχει νεράκι το λειτουργικό. Θέλει αρκετή δουλειά ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 378
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω προσπαθήσει 3 φορές με windows phone, το lg optimus 7, ativ s και το nokia 1320. Σαν λειτουργικό λείπουν οι καλές εφαρμογές αλλά το χειρότερο όλων είναι ο IE. Επίσης και άλλοι browsers δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν δικιά τους μηχανή παρά μόνο ότι δίνει ο IE και Microsoft. Τουλάχιστον στο ios το safari δουλεύει πολύ καλά, με το ίδιο σκεπτικό ότι επίσης η apple δεν αφήνει και πολλά. Μετά το nokia 1320 ορκίστηκα ότι δεν θα ξαναπιάσω windows phone στα χέρια μου.
Link to comment
Share on other sites

Αδιάφορο λειτουργικό με interface που ειναι αξιόλογο για ηλικιωμένους ανθρώπους.Λίγες και κουτσουρεμένες εφαρμογές. Λίστα εφαρμογων σαν τον τιμοκατάλογο της ταβέρνας ο Αρχοντας...Ακόμα και η τελευτάια έκδοση Συμπιαν 3.0+ (Belle) ήταν πιο ενδιαφέρον (φουλ παραμετροποιησιμη και αν την βελτίωναν για τα νέα smartphones θα "έσπερνε"). Edited by spiros2021

Nokia 808 Pureview, iPad Air 4th gen(2020), Apple iPhone 13 Pro Max, iWatch Ultra

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μιας και έχω πολλά ποιοτικά παιχνίδια στο noteli στα wp υπάρχει το 1/100 από ότι στο Android. Γενικά δεν έχει απολύτως τίποτα ως λειτουργικό πάρα μόνο τεράστια μειονέκτημα. Καλό θα ήταν να αλλάξει αυτό αλλά τα wp10 μου φαίνονται μια από τα ίδια. Οπότε και το 3% που έχουν και πολύ είναι.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν μου αρεσει η αρχικη οθονη πολλα πλακακια ...μπερδεμα.ουτε στο μπανιο δεν εχει τοσα.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

1. Η απουσία παραμετροποίησης.

Στο Android μπορείς να αλλάξεις κυριολεκτικά τα πάντα στο Ui και να κάνεις τη ζωή σου εύκολη.

2. Το Windows Phone έχει ακόμα μικρές παραξενιές στην λειτουργικότητά του.

3. Τα Android είναι εξίσου φθηνά και ομαλά.

4. Σε κάποιες περιόδους η απουσία ανταγωνιστικών (για τα δικά μου θέλω) συσκευών με Wp.

Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάτι μέχρι τώρα να με κέντρισε το ενδιαφέρον και κάνα δυο φόρες που έπεσαν στα χεριά μου συσκευές μπορώ να πω με απώθησαν πάρα με ενθουσίασαν
Link to comment
Share on other sites

Το Android έχει περσισσότερες εφαρμογές, καλύτερες εφαρμογές, τιτάνια ποικιλία συσκευών. Αλλά το κυριότερο. Το παλιό μου Note 3 που το lollipop update το θεωρώ τραγικό, με μια διαδικασία 15 λεπτών έβαλα custom aosp rom και πετάει. Επίσης το UI δεν μου αρέσει καθόλου. Αν στο android δεν μου αρέσει αλλάζω τα πάντα. Στα windows οχι.
Crazy? I was crazy once. They locked me in a room. A circular room and told me to find a corner. I lived there. I died there. Died? I died once. They put me in a deep dark whole, with worms. Worms? I hate worms, worms make me crazy. A worm tickled my nose. That drove me crazy. Crazy? I was crazy once...
Link to comment
Share on other sites

Ενα απλο tagαρισμα και ανεβασμα μιας φωτο στο facebook, αποτελεί μια ωραια ευχαριστη περιπέτεια οπου 5 ατομα ψαχνουν να βρουν πως γίνεται.. Και αφου το βρουν, σε αρκετη ωρα ειναι η αληθεια, την επομενη φορα σε καμια βδομάδα ξανα ψαχνουν... Το 3% δειχνει την πραγματικότητα, οτι κατι δεν παει καθολου καλα σε αυτο το λειτουργικο,ακομα και στα προφανη.. Οταν η εμπειρία χρησης σε σερφαρισμα, μουσικη , fb, utube, email , ποιοτητα εφαρμογων, ποσοτητα κλπ ειναι πολυ κατω του android, εχεις χασει το 90%+ ..

Η αλήθεια ειναι οτι ελαχιστοι πηγαν ποτε απο android σε win και βρηκαν την υγεια τους.. Το αντιθετο ειναι πολυ συχνο. Κατα κανονα το 3% ειναι ατομα που δεν ειχαν ποτε σοβαρο android, ή κολημενοι με τη Microsoft , ή δεν εχουν αναγκη πραγματικά σμαρτφον, το παιρνουν πχ για την καμερα ή για το σχεδιο, δεν δίνουν βαση στο λειτουργικο ή θελουν κατι για τα εντελώς βασικά. Ακομα και το windows pc συνεργάζεται απειρως σωστοτερα με android smartphone παρα με windows phone.. Τι να πεις μετα..

Εχω προτείνει window phone σε ατομα που ειχαν android, και λεγανε, θελω απλα ενα κινητο να μη κολαει και να ειναι αλαγκαριστο, δε με ενδιαφέρουν οι εφαρμογές. Ε σε αυτούς τους προτεινεις windows. Μα ούτε ενας δεν εμεινε σε windows .. Λεγανε οτι δεν δινουν βαση σε εφαρμογές, δεν παιζουν παιχνιδια, θεωρουσανε δεδομενο ομως οτι fb utube θα ειναι νορμαλ.. Ε δεν...

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Είναι πάρα πολύ δύσκολα στην χρήση

Σεβαστή η άποψη σου αλλά νομιζω ότι ακόμα και οι αντίπαλοι τον WP τους προσάπτουν αλλα μειονεκτήματα και όχι αυτό.

Αλήθεια έχεις χειριστεί για πάνω από μια μέρα WP?

Είναι το πιο κλειστό λειτουργικό που υπάρχει και σε περιορίζει στα παντα. Και το iphone είναι κλειστό αλλά γίνετε jailbreak. Στα wp δεν γίνετε τίποτα. Στο 3% θα μείνει και για τα επόμενα 5 χρόνια.

Αυτό για εμένα και αρκετούς αλλους ειναι πλεονέκτημα..

Γιατί εχει γινει μόδα και ολοι παιρνουν Android.

Σωστός...

Ολα αυτα που γράφουμε αφορά ενα ελάχιστο αριθμό χρηστων σε αυτόν είμαι και εγω, εδω η πλειοψηφία των χρηστών Android δεν ξερει τι ειναι η λεξη Android ποσο μαλλον αμα ειναι λειτουργικο σύστημα γιαυτό και η Google την εβαλε υποχρεωτικά οταν ανοίγει το κινητό να το γράφει μην μιλησω για παραμετροποιηση άγνωστη λεξη σβηνετε ενα εικονίδιο και το πανε στο σέρβις γιατί "χαλασε" το κινητό. Το 3% οφείλεται καθαρά σε λογους μάρκετινγκ και μονο.

σωστός και να συμπληρώσω οτι οφείλετε και στον αριθμό των συσκευών που το έχουν... όταν σε ένα κατάστημα υπάρχουν 80 android και 3-4 WP εε λογικό ειναι να ειναι έτσι τα ποσοστά πωλήσεων..

-------------------------------------------------------------

Life is what happens when your cell phone is charging.

Link to comment
Share on other sites

Δυο φορές που πήρα Lumia (το 1020 και το 930) ,ξαναγύρισα τρέχοντας σε Android κι ένοιωσα χωρίς πλάκα ότι πήρα ανάσα. Τόσο μεγάλο ζόρι τράβηξα.

Πολύ κακός σχεδιασμός στις περισσότερες εφαρμογές, με κακή ανάλυση και μπόλικες διαφημίσεις και μάλιστα χωρίς δυνατότητα αγοράς. πχ yahoo mail ,το λιγότερο που θα πω είναι τραγικό.

Έχει βέβαια αρκετές καλές εναλλακτικές, αλλά δεν φτάνουν το επίπεδο του Android.

Εκεί δε που βλαστημησα άσχημα ,ήταν στο browsing .Αθλιο, δοκίμασα ότι υπάρχει και δεν υπάρχει, κανένας browser δεν φτάνει τις εναλλακτικές των άλλων λειτουργικών.

Από εκεί και πέρα βέβαια είχε και πολλά θετικά, αλλά δυστυχώς τα αρνητικά σε κάνουν να θες να φύγεις. Δε μπορείς να δεις ούτε πραγματικά στατιστικά για την μπαταρία.

Τέλος πάντων, κάποια στιγμή δεν θα έλεγα ΟΧΙ να τα ξαναδοκιμασω ,αλλά νομίζω θα περάσει πολύς καιρός για να ξανακοιτάξω.

Ακριβώς τα ίδια και για εμένα. Αλλά έχοντας δοκιμάσει πιο πολλές συσκευές. Όσο διάστημα είχα WP ένιωθα σαν να σέρνω μια μπάλα πίσω μου.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω και εγω σαν χρήστης τα τελευταια 2 χρονια wp με 8 ,8.1 και τωρα 10...Αν δεν δοκιμασετε δεν μπορειτε να κρινετε..Λογικο σε καποιους να μην αρεσει,αλλους να μην βολευει..αλλα να μου λετε ότι σας πειραζει που δεν αλλαζει rom με συγχωρειτα είναι λιγο πατατα..το android το σωζει ότι αλλαζεις rom γιατι με τοσο bloatware Που εχει παναγια μου...καταντησαμε να εχουμε κινητα με 8 πυρηνες και 4 gb μνημη για να μην κολλανε όταν τα wp ακομα και μονοπύρηνα με 512 καλα κρατουν,..αφήστε λιγο το Marketing εκτος και δειτε τις ανάγκες σας,,,οχι ότι σας πλασαρουν...το ειδαμε με το IPhone το βλέπουμε και τον τελευταιο καιρο με galaxy s...δεν λεω ότι δεν εχει κακα σημεια το λειτουργικο αλλα ο τυφλος εχθρισμος δεν κανει καλο...Και αν θελετε την αποψη μου το ποιο πληρες λειτουργικο δυστυχως δεν υπαρχει πια...!!!Αν είναι καλα ο Elop...Οποιος ειχε κρατησει 808 στα χερια του με καταλαβαινει...!!!
KTLK
Link to comment
Share on other sites

.το android το σωζει ότι αλλαζεις rom γιατι με τοσο bloatware Που εχει παναγια μου...καταντησαμε να εχουμε κινητα με 8 πυρηνες και 4 gb μνημη

 

Android δεν είναι τα samsung, υπάρχουν και άλλες εταιρίες.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν πήρα WP συσκευή γιατί σεβομαι τα χρήματά μου.

Χωρίς καμια διάθεση να τρολλάρω, απλά ειναι τα πράγματα... όταν ένα οικοσύστημα δεν μπορεί να ξεφύγει με τη καμία από το 3%, αντε το 4, κάτι πάει θεόστραβα. Οταν η "σοβαρότερες" προτάσεις για συσκευή έρχονται από τον κύριο stakeholder (Microsoft) και φτάσαμε στο σημείο αυτός να δίνει χρήματα στους μεγαλύτερους vendors να ασχοληθούν, προφανέστατα και δεν πρόκειται να κάνω switch από ένα λειτουργικό που έχω ρίξει πάνω από 100-150 euro σε εφαρμογές, απλά δεν πειθομαι.

 

Και επιπρόσθετα, απλά , ειλικρινά απλά, δεν υπάρχει αυτό που λέμε buy in.

 

Τι ειναι αυτό που θα κερδίσω και όχι μόνο εγώ, από ένα Switch σε WP , κάποιος seasoned android user ή, για να μη κολλάμε στο android, κάποιος iOS user;

 

Και αυτό μας φέρνει τελικά στο κύριο ερώτημα,

Τελικά το targeting της MS ποιό ειναι , εχει καταλάβει κανένας, να μας διαφωτίσει;

Πως σκοπεύει να επεκταθεί (αν σκοπεύει) ; Τι σόι στρατηγική εφαρμόζει ή θα εφαρμόσει για να κερδισει το buy in των χρηστών άλλων πλατφορμών, που ελπίζω να ειναι το πλέον κατανοητό, ότι χωρίς αυτό, όσο και να χτυπιέται, όσους vendors και να παίρνει, δεν πρόκειται να κάνει κάτι...

 

Και όχι, λογικές του στυλ "αν δεν δοκιμάσετε δεν μπορείτε να ξέρετε" παραπεμπουν σε άλλα πράγματα .. οι περισσότεροι χρήστες απλά, δεν έχουν χρήματα ή / και χρόνο για πειράματα...

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Πρωην χρηστης 1020,και δεν ξαναγυρναω σε wp συσκευη,οχι λογω ελλειψης χαρακτηριστικων στο 1020(ισα ισα ημουν υπερευχαριστημενος απο την συσκευη και τις δυνατοτητες της),αλλά λογω λειτουργικου...Αν ειχε το 1020 android πχ ισως και να εμενα για παντα με αυτη την συσκευη!!
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Της κακομοίρας με τα εικονείδια σε πολλές καρτέλες και για να κάνεις μια ρύθμιση μέχρι να το μάθεις κάνεις δέκα ώρες.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω όλο το point είναι εδώ:

Τι ειναι αυτό που θα κερδίσω και όχι μόνο εγώ, από ένα Switch σε WP , κάποιος seasoned android user ή, για να μη κολλάμε στο android, κάποιος iOS user;

 

Προσωπικά παραδέχομαι ότι η άποψη που έχω για τα wp είναι μετά από επιδερμική επαφή με το λειτουργικό & από feedback άλλων χρηστών, συνεπώς θα ήθελα κάποιος έμπειρος χρήστης των wp, με σαφή & εμπεριστατωμένα επιχειρήματα, τι είναι αυτό που θα κερδίσει κάποιος από τη μετάβαση android σε wp?

Διαφορετικά τα περι marketing & ''δουλέψτε το πρώτα για να έχετε άποψη'' είναι λιγάκι άτοπα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,εγω στην αρχη θεωρουσα τα WP οταν τα πρωτοεπιασα στα χερια οτι ειναι χαλια και δεν εχουν τιποτα.Πλεον σημερα αγορασα και εγω ενα Lumia 535.Απλα εντυπωσιαστικα.

Κολληματα ΜΗΔΕΝ,ειναι σφαιρατο.Εφαρμογες; Instagram,Viber,Skype,facebook,messenger,tapatalk εχει.Ακομα εχει και το myf2g το οποιο υπαρχει σε Android και iOS ενω το myvodafone και το my whatsup απλα ΔΕΝ υπαρχουν στα Windows.Εχω πιασει Windows ακομα και με 512MB Ram οπως τα Lumia 520,530,625.Απλα εχω να πω οτι δεν πρεπει να ειμαστε προκατειλλημενοι με τα Windows και να τα κακοχαρακτιρηζουμε.Ειχα Samsung με Android.Απλα στο ενα χρονο που το χρησιμποιω ωρες ωρες κολλαγε για τα καλα σε σημειο εκνευρισμου.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Σόρυ αλλά αν ένα λειτουργικό έχει ζωτικής σημασίας ελλείψεις για κάποιον, γιατί πρέπει να έχει προσωπική επαφή με το λειτουργικό για να έχει άποψη? Για να δει ότι όντως λείπουν αυτά που θέλει...? Ή για να δει πόσο smooth είναι παρόλο που λείπουν αυτά που θέλει?
Link to comment
Share on other sites

Αν και ειχα αγορασει παλιοτερα windows συσκευη δεν ξανα αγοραζω μεχρι να αναβαθμιστει στις εφαρμογες που πιστευω εκει χωλαινει.
Link to comment
Share on other sites

Εχω πιάσει αρκετά wp παλιότερα και φθηνά όπως το 520 και ακριβά όπως το 930. Το μόνο που κατάλαβα είναι ότι έφτιαξαν αυτό το λειτουργικό ώστε να κάνουν τη ζωή των κατόχων δυσκολότερη. Κάτι σαν ένα πιο φθηνό και χειρότερο ios. Μακριά και αγαπημένοι. Με το Android βρήκα την υγειά μου. Έχει λειτουργίες που τα άλλα 2 λειτουργικά ούτε στον ύπνο τους δεν θα τα δουν ποτέ. Παλιότερα είχα Symbian που και αυτό ήταν παραμετροποιησιμο και μου έκανε τη ζωή ευκολότερη.
Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικά τους έδωσα πολλές ευκαιρίες (κυριως λόγω nokia) αλλά τελικά όλο και κάτι μου λείπει και επιστρέφω στο android. Δεν ξέρω ακριβώς τι είναι. Dropbox και gmail που χρησιμοποιώ συνέχεια δεν δουλεύουν όπως στο android αλλά είναι λογικό. Αν δούλευα onedrive και hotmail θα με κάλυπταν τα wp! Μάλλον καταλήγω ότι είναι τα πλακάκια που με χαλάνε.

Επίσης πιστεύω οτι μεγαλο ρόλο παίζουν και τα χρήματα που διαθέτει κανείς για κινητό. Μέχρι τα 150 ευρώ πρέπει να πάρεις wp γιατί τα Android αυτών των χρημάτων είναι σκουπίδια. Αν υπερβεις αυτό το ποσό μάλλον ειναι πολλά για wp και πρέπει να πας σε android!

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra+s21plus+s22 plus

τώρα: s23 plus 8/256 & Poco F3

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...