Jump to content

Huawei P8 Lite


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να μην εχουμε παλι παρεξηγησεις, εγραψα και στο πρωτο μηνυμα μου πως ειμαι πολυ ικανοποιημενος με την συσκευη στην τιμη που αγοραστηκε και επειδη κανω παραλληλα και χρηση phablet δεν μου δημιουργει προβλημα αυτη η καταναλωση. Παρ' ολα αυτα προσπαθω να μαθω τι ειναι αυτο που προκαλει το θεματακι με την "ετοιμοτητα κυψελης" γιατι ισως καποια μερα να αναγκαστω να κανω περισσοτερη χρηση.

 

πρέπει να υπάρχουν και χειρότερα :rolleyes:

http://i.imgur.com/eMjioJG.png

Link to comment
Share on other sites

στα public δεν τα ειχαν ουτε στην βυτρινα τους . τους τα ζητισα ανηξαν τα ντουλαπια τους και μου τα εδοσαν ,δεν δοκιμασα να βαλω δυο καρτες ομος εχει επιλογη να ρηθμισεις σιμ 1 και σιμ 2 αν σε βοηθαει αυτο
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Αγόρασε ο αδελφός μου χθες το κινητό και το παρέλαβε από κατάστημα Wind στα 169€.Ήρθε σπίτι και όταν ανοίγω τη συσκευασία, βλέπω ότι δεν υπήρχαν οι ταινίες.Μου είπε ότι του το έδειξε εκεί αλλά δεν θυμάται να κόβει ταινίες.Το προσπερνάω αυτό. Ανοίγω το κινητό, κάνω τις ρυθμίσεις,email ,κλπ και πάω να μπω στο μενού. Στο μενού βλέπω καμία 10αρια εφαρμογές από το Playstore εγκατεστημένες όπως FB,Twitter,Spiderman και κάτι αλλά. Υπήρχαν και σε εσάς ή το κινητό είχε ξαναχρησιμοποιηθεί;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Αγόρασε ο αδελφός μου χθες το κινητό και το παρέλαβε από κατάστημα Wind στα 169€.Ήρθε σπίτι και όταν ανοίγω τη συσκευασία, βλέπω ότι δεν υπήρχαν οι ταινίες.Μου είπε ότι του το έδειξε εκεί αλλά δεν θυμάται να κόβει ταινίες.Το προσπερνάω αυτό. Ανοίγω το κινητό, κάνω τις ρυθμίσεις,email ,κλπ και πάω να μπω στο μενού. Στο μενού βλέπω καμία 10αρια εφαρμογές από το Playstore εγκατεστημένες όπως FB,Twitter,Spiderman και κάτι αλλά. Υπήρχαν και σε εσάς ή το κινητό είχε ξαναχρησιμοποιηθεί;

 

Με την αναβάθμιση ήρθαν και σε μένα. Λογικά το πήρε με την νέα έκδοση ήδη περασμένη. Όλα οκ.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ απλά δεν ξέρεις και νομίζεις ότι φταίει η συσκευή... Ενώ φταίει ότι δεν ξέρεις να στήσεις το τηλέφωνο σου...

Ουτε εγω ξερω μπορει καποιος να μας βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κατά την διάρκεια συνομιλίας κάνει διακοπές..Αυτό είναι λόγο σήματος?Είμαι συνδρομητής Q ή έχει θέμα η συσκευή?Μόλις το έβγαλα απο την φόρτιση η κυψέλη είναι στο 2%
Link to comment
Share on other sites

Το 4G δεν δειχνει να ειναι το προβλημα παντως. ΟΚ εννοειται πως σε ολες τις συσκευες υπαρχει λιγο παραπανω καταναλωση με το 4G ενεργο, αλλα δεν ειναι αυτο που δημιουργει το υπερβολικο ποσοστο καταναλωσης απο την "ετοιμοτητα κυψελης".

 

Απο τις 7 το πρωι που το εβγαλα απο την φορτιση ως τις 4 το απογευμα που γυρισα σπιτι με το 4G και τα δεδομενα συνεχως ενεργα ημουν στο 60% μπαταριας με 2ω15λ οθονη και την "ετοιμοτητα κυψελης" μολις στο 5%. Κατα τις 11-12 το μεσημερι εβλεπα αυτο:

 

http://i.imgur.com/lR8fyYv.png

 

 

Αυτου του ειδους η καταναλωση δειχνει μια χαρα για την χρηση που εκανα. Με το που γυρισα σπιτι και εκλεισα δεδομενα και ανοιξα wifi αλλαξαν εντελως τα ποσοστα. Τωρα ειμαι ετσι με 3ω15λ οθονη και αυτο δεν δειχνει και πολυ ΟΚ.

 

http://i.imgur.com/1eOeH46.png

 

Δεν ειναι λιγο κουλο η χρηση WiFi να ανεβαζει την "ετοιμοτητα κυψελης" ? Το μονο αλλο προβλημα που ισως να δημιουργηθηκε ειναι πως σε αντιθεση με την δουλεια μου που ειναι σε κεντρικο σημειο με αψογο σημα, εδω στο σπιτι δεν εχω και την καλυτερη καλυψη δικτυου και ισως να παλευει πιο συχνα να πιασει σημα. Θα το τσεκαρω αυριο αυτο.

 

 

Για να μην εχουμε παλι παρεξηγησεις, εγραψα και στο πρωτο μηνυμα μου πως ειμαι πολυ ικανοποιημενος με την συσκευη στην τιμη που αγοραστηκε και επειδη κανω παραλληλα και χρηση phablet δεν μου δημιουργει προβλημα αυτη η καταναλωση. Παρ' ολα αυτα προσπαθω να μαθω τι ειναι αυτο που προκαλει το θεματακι με την "ετοιμοτητα κυψελης" γιατι ισως καποια μερα να αναγκαστω να κανω περισσοτερη χρηση.

 

Αυτο με την κυψελη το γραφει και σε εμενα. Εσυ ομως δεν κανεις καμια χρηση στο τηλεφωνο απο οτι ειδα. Τηλεφωνα δεν παιρνεις δεν μιλας καθολου ; Εμενα το πρωτο που ειχα παρει με 4 ωρες ομιλιας μου εβγαλε 10 ωρες λειτουργια και 2,5 ωρες οθονη. Τωρα το καινουριο θα δειξει απο δευτερα που παω ξανα δουλεια. Νομιζω εχεις καλη μπαταρια αλλα δεν ξερω τι θα γινει αν το χρησιμοποιεις και ως τηλεφωνο κλπ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εμένα κατά την διάρκεια συνομιλίας κάνει διακοπές..Αυτό είναι λόγο σήματος?Είμαι συνδρομητής Q ή έχει θέμα η συσκευή?Μόλις το έβγαλα απο την φόρτιση η κυψέλη είναι στο 2%

 

Τα 2 πρωτα που ειχα παρει το εκαναν συνεχεια δεν μπορουσα να μιλησω καν ! Τα επομενα 2 το εκαναν αλλα οχι συνεχεια...

Το τελευταιο 5ο δεν το δοκιμασα ακομα σε σκληρες συνθηκες( δηλαδη να μιλαω καμια ωρα) . Απο δευτερα θα ενημερωσω,παντως φαινεται οτι υπαρχει και εδω θεμα. Αυτο μου το εκαναν και κατι lenovo που ειχα...Vibe X2 + s 60 . Λογικα φταιει που ειναι κινεζιες,δεν εξηγειται αλλιως!

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Επιλέγεις εσύ ποιά θα είναι για χρήση data. H sd μπαίνει στη θέση της nano sim. Οπότε αν το θες μονοκαρτο θες micro sim.

 

Δεν γνώριζα πως υπάρχει τόσο μικρή sd. Περίμενα πως θα ήταν το ανάποδο.:lost:

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ξερω να στηνω τηλεφωνα εδω και 10 χρονια. Εδω μιλαμε για " μαμα " τηλεφωνο χωρις root και τιποτα αλλο.

Εφαρμογες εννοειται οτι βαζεις οποια θες κλπ. Απλα μερικα τηλεφωνα εχουν θεμα με την καταναλωση των πορων και μερικα δεν εχουν.Δεν εχει σχεση πως θα στησεις το τηλεφωνο . Η μπαταρια δεν ειναι χαλια ( οπως των lenovo ) αλλα δεν παιρνει και βραβειο !

 

----- προσθήκη μηνύματος 52 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Λογικο να γινει πανικος σε αυτη την τιμη φιλε ! Η wind εχει αρκετα και μαλιστα οποιος ειναι θεσσαλονικη και θελει ας ερθει prive να του πω μαγαζι. Εχει και μαυρα και λευκα αρκετα !

 

Ειμαι απο Θεσσαλονικη κανενα μαγαζι για αγορα.μολις επεστρεψα απο διακοπες και θελω ενα για δωρο.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι απο Θεσσαλονικη κανενα μαγαζι για αγορα.μολις επεστρεψα απο διακοπες και θελω ενα για δωρο.ευχαριστω

Πριν από λίγο μου τηλεφώνησαν από τον ΟΤΕ στην οδό Παπάφη, Κάτω Τούμπα, Θεσσαλονίκη, είχα κάνει παραγγελία ένα τεμάχιο άσπρο, αλλά στην πορεία πήρα άλλο. Μου είπαν ότι τώρα έχουν απόθεμα. Αυτά λογικά που έχουν θα είναι με μία κάρτα SIM, όπως και τα πρώτα που είχαν φέρει. Τηλέφωνο επικοινωνίας ΟΤΕ 2310942299.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι απο Θεσσαλονικη κανενα μαγαζι για αγορα.μολις επεστρεψα απο διακοπες και θελω ενα για δωρο.ευχαριστω

 

Εχθές το πηρα απο public στο cosmos

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι απο Θεσσαλονικη κανενα μαγαζι για αγορα.μολις επεστρεψα απο διακοπες και θελω ενα για δωρο.ευχαριστω

 

Καλημερα φιλε μου . Για θεσσαλονικη ελα prive να σου πω καταστημα γιατι ειχαν μεινει εχτες καμια 12 κομματια !

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνώριζα πως υπάρχει τόσο μικρή sd. Περίμενα πως θα ήταν το ανάποδο.:lost:

Η SD memory card είναι στο κανονικό μέγεθος που είναι όλες οι κάρτες αυτού του τύπου.

Απλά στην θέση που μπορεί να μπεί η SD μπαίνει και η nano sim, αλλά προσοχή το tray έχει δύο θέσεις. Μία για την SD memory card και μία για την nano sim. Δεν μπορείς ταυτόχρονα να βάλεις και τις δύο κάρτες στο ίδιο tray.

Στην αρχή του νήματος υπάρχουν πολλές πληροφορίες και εικόνες που δείχνουν τον τρόπο εφαρμογής.

Link to comment
Share on other sites

Η SD memory card είναι στο κανονικό μέγεθος που είναι όλες οι κάρτες αυτού του τύπου.

Απλά στην θέση που μπορεί να μπεί η SD μπαίνει και η nano sim, αλλά προσοχή το tray έχει δύο θέσεις. Μία για την SD memory card και μία για την nano sim. Δεν μπορείς ταυτόχρονα να βάλεις και τις δύο κάρτες στο ίδιο tray.

Στην αρχή του νήματος υπάρχουν πολλές πληροφορίες και εικόνες που δείχνουν τον τρόπο εφαρμογής.

 

Είχα καταλάβει πως σε περίπτωση χρήσης sd και sim πως η sd μπαίνει στη θέση που θα έμπαινε η micro sim και όχι η nano sim.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Εμένα κατά την διάρκεια συνομιλίας κάνει διακοπές..Αυτό είναι λόγο σήματος?Είμαι συνδρομητής Q ή έχει θέμα η συσκευή?Μόλις το έβγαλα απο την φόρτιση η κυψέλη είναι στο 2%

 

δοκίμασε με αλλη κάρτα δεν έχει αναφερθεί πουθενά για διακοπές στο σήμα το αντίθετο μάλιστα

Link to comment
Share on other sites

Όχι, γιατί απλά δεν είναι branded. Η Vodafone, η Cosmote και οι άμεσοι συνεργάτες τους πουλάνε branded και μονόκαρτα. Η Wind, τα Public και τα Mediamarkt πουλάνε unbranded και συνεπώς δίκαρτα. Πάντως, η διαδικασία μετατροπής μονόκαρτου σε δίκαρτο παραμένει πολύ απλή.

 

ok , καταρχας ευχαριστω για την απαντηση, δευτερον σε οτι αφορα για την διαδικασια για να γινει dual sim για καποιο που δεν ειναι, λεει στην αρχικη σελιδα για φλασαρισμα 2 αρχειων, αυτα τα αρχεια πως φλασαρονται? ειναι αρχεια .apk η πρεπει να γινει η διαδικασια μεσα απο recovery?

Link to comment
Share on other sites

Για τρίτη φορά με P8 Lite!!! :love:Σιγά να μη δεν έβρισκα ένα έτσι όπως το ήθελα! Δίκαρτο από την μαμά του, λευκό και με 169 ευρώ! Όποιος θέλει και μπορεί, βρίσκει...πχ. σε κατάστημα Wind. Πανέμορφο το λευκό. Παρεμπιπτόντως, αυτά της Wind όντως δεν έχουν ταινία ασφαλείας αλλά δε χρειάζεται ντοκτορά για να καταλάβεις αν έχει χρησιμοποιηθεί ή όχι. Φορούσε την Β046 και κατ' ευθείαν ζήτησε να αναβαθμιστεί σε Β132. Το τηλέφωνο ασφαλώς και δεν χρησιμοποιείται με Wind αλλά με Cosmote οπότε στην Αριδαία Πέλλας βρήκε...τι άλλο...σήμα 4G και κατέβασε τα 200 ΜΒ σε χρόνο dt και αναβαθμίστηκε. Υπέροχο, κι ας έχει μπαταρία μιάς μέρας γιατί έχω την αδυναμία να κοιμάμαι κάθε μέρα.

 

Σημείωση: Επειδή είχα μαζί μου μόνο nano-sim, την έβαλα μόνη της στην δεύτερη υποδοχή (της κάρτας μνήμης) και μ' αυτήν συνδέθηκε με τα 4G δεδομένα της Cosmote και κατέβασε την αναβάθμιση.

 

Αν ξέρατε τι παίρνετε με 169 ευρώ θα είχατε αρχίσει να "λεηλατείτε" τα καταστήματα που το πουλάνε!

 

Εμενα μου εκατσε " καλο " με την 5η και ασε τους αλλους να λενε οτι ολα ειναι ιδια! Της wind ειναι τα καλυτερα...ετοιμα δικαρτα και μαλιστα δεν κολλαει ουτε το youtube τους !

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το πήρα, δίκαρτο, από public με δώρο ένα power bank 2200mA 169€. Δεν φαίνεται όμως να υποστηρίζει otg γιατί είχε το ίδιο και ένας υπάλληλος εκεί και δεν έβλεπε το στικάκι στο δικό του. Χρησιμοποίησε βέβαια αντάπτορα αλλά δε νομίζω να παίζει ρόλο. Ωραίο φαίνεται. Θα κοιτάξω να βρω χρόνο το Σαββατοκύριακο να ασχοληθώ μαζί του γιατί έρχομαι από WP και όπως καταλαβαίνετε μπήκα σε άγνωστα νερά.

 

ΥΓ. Αυτά των public τα δίκαρτα είναι τα ίδια με αυτά της wind; Αν δεν κάνω λάθος συνεργάζονται. Μια που ρώτησα εκεί δεν ήξερε.

Edited by vastegial_74
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου . Για θεσσαλονικη ελα prive να σου πω καταστημα γιατι ειχαν μεινει εχτες καμια 12 κομματια !

Φιλαρακι δεν ξερω να σου στειλω prive μήνυμα. Μπορεις να μου πεις κανενα μαγαζι?

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΛ και καραΛΟΛ! :rotfl::rotfl::rotfl: Της Wind είναι ειδική παραγγελία με σπέσιαλ software και hardware! Tων άλλων είναι β' διαλογής!!! :shock::lost:

 

Πάω τώρα να πάρω δύο Lexotanil μαζεμένα! :sick:

 

ΛΟΛ αλλα σου βγηκε καλυτερα απο τα αλλα οποτε...κατι ξερει ο γεροντας .:)

 

----- προσθήκη μηνύματος 32 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φιλαρακι δεν ξερω να σου στειλω prive μήνυμα. Μπορεις να μου πεις κανενα μαγαζι?

 

Αγορι τρεχα γρηγορα wind χαριλαου και θα βρεις αυτο που θες!!!

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...