Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγω παντως casio πηρα απο ebay και εδωσα τα μισα λεφτα απο οτι μου ζητουσαν εδω. με τα χαρτια του τις εγγυησεις του.

και seiko απο αγγλια που μου στοιχισε πριν 4 χρονια 280Ε και εδω η καλυτερη τιμη που ειχα βρει ηταν 480Ε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

...

Να ρωτήσω, μιας και είμαι άσχετος με την όλη φάση, τι είναι η "παραεισαγωγή" ? ...

 

Παράλληλη εισαγωγή είναι οποιαδήποτε εισαγωγή, οποιουδήποτε είδους, που δε γίνεται από την επίσημη αντιπροσωπεία εάν φυσικά αυτή υπάρχει.

 

 

... Πώς μπορώ να κρίνω αν είναι εντάξει ή όχι?

 

Δε μπορείς, οπότε παίρνεις το ρίσκο σου.

Βεβαίως υπάρχει και το σκεπτικό ότι σε ένα ρολόι χαμηλής τιμής οι πιθανότητες να μην είναι γνήσιο δικαιολογημένα μειώνονται.

Αλλά από την άλλη και από τα γραφόμενα του VIWOW (τα οποία είναι, τουλάχιστον, αξιόπιστα) ότι υπάρχουν μαϊμούδες με κόστος κατασκευής λίγων ευρώ προβληματίζει και κάνει ρίσκο ακόμα και την επιλογή ρολογιών χαμηλού κόστους.

 

εγω παντως casio πηρα απο ebay και εδωσα τα μισα λεφτα απο οτι μου ζητουσαν εδω. με τα χαρτια του τις εγγυησεις του.

...

 

Αν θες γράψε πιο μοντέλο πήρες και σε πια τιμή. Δε σε αμφισβητώ απλά μου κάνει εντύπωση η τόσο μεγάλη διαφορά τιμής.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε για τις απαντήσεις σου.

Αν και το κατάστημα που το είδα είναι στεγασμένο κ στο κέντρο κ φαινόταν εντάξει, θα κοιτάξω και από αντιπροσωπεία να δώ τι γίνεται.

Αντιπροσωπεία CASIO στην Αθήνα είναι αυτή που βρίσκεται Πατησίων κοντά στον Άγιο Λουκά?

Link to comment
Share on other sites

Η παράλληλη αγορά διευκολύνεται από τη νομοθεσία που θέλει να μην υπάρχουν τελωνεία μεταξύ των χωρών που είναι συνδεδεμένες μέσω των κοινωτικών νόμων.

 

Αυτό έχει ως αποτέλεσμα ότι ο Νόμος δεν απαγορεύει σε έναν Ιταλό έμπορο να πουλήσει σε ένα ελληνικό κατάστημα.

 

Βέβαια (θεωρητικά) το απαγορεύει το εργοστάσιο, στο πλαίσιο του ότι (εννοείται) ότι προστατεύει τον εθνικό του αντιπρόσωπο.

 

Το "κρυφτούλι" παίζεται χρόνια στις εταιρείες που δεν έχουν διάθεση (ή έχουν συμφέρον να μην) το κόψουν. Ο επίσημος αντιπρόσωπος αγοράζει ένα ρολόι που πουλιέται στην παράλληλη στη χώρα του και το στέλνει στο εργοστάσιο και τους κάνει τα ... 2!

 

Τις περισσότερες φορές απλά απογοητεύεται και συνειδητοποιεί ότι θα πρέπει και αυτός να κοιτάει την "πάρτη του" αφού κανείς δεν σε κοιτάει σήμερα...

 

Προφανές λοιπόν είναι ότι κανένα κατάστημα άλλης χώρας δεν σφραγίζει την εγγύηση ενός τέτοιου ρολογιού που θα "ταξιδέψει" εκτός συνόρων, γιατί κανείς δεν διαφημίζει ότι κάνει παράλληλη.

 

Οπότε ο μόνος που μπορεί να ανιχνεύσει ποιός είναι το "κακό παιδί" είναι το ίδιο το εργοστάσιο που γνωρίζει που πούλησε τον συγκεκριμένο κωδικό.

 

Ο λύκος δηλαδή που φυλάει τα πρόβατα.

 

Βέβαια οι εταιρείες που θέλουν να σταματήσουν την παράλληλη, το καταφέρνουν (ή το πολεμάνε).

 

Ο Biver της Hublot για παράδειγμα όταν ανέλαβε την εταιρεία προσέλαβε 2 ανθρώπους με αντικείμενο το να ταξιδέψουν όλο τον πλανήτη και να βρουν ρολόγια της εταιρείας στην παράλληλη και να τα αγοράσουν.

 

Μάζεψε 9 (κανένα από την Ελλάδα). Μετά βρήκε ποιοί είχαν κάνει την λαδιά και τους τα έστειλε με ένα γράμμα. Το γράμμα έλεγε:

 

Αγόρασα αυτό το ρολόι στην Νέα Υόρκη. Το είχα πουλήσει σε εσάς για να το πουλήσετε στην πατρίδα σας. Έχετε δύο επιλογές: 1 Μου πληρώνετε το ρολόι, όσο το αγόρασα και δεν το ξανακάνετε. 2. Μου επιστρέφετε όλα τα ρολόγια της εταιρείας μου που έχετε αγοράσει, σας τα πληρώνω όσο τα αγοράσατε και δεν δουλεύουμε ποτέ ξανά μαζί!

 

Όλοι αγόρασαν το ρολόι...

 

Τώρα για τα "χαρτιά"

 

Στο Χονγκ Κονγκ υπάρχει κατάστημα με πινακίδα Rolex που έχει τυπώσει ψεύτικο "επίσημο" κατάλογο της Rolex, πανομοιότυπο με τον αληθινό, μόνο που στις διευθύνσεις έχει το κατάστημα σαν επίσημο αντιπρόσωπο στην περιοχή, ενώ περιλαμβάνει και μοντέλα που δεν υπάρχουν στην εταιρεία, αλλά αυτοί είχαν την "φαντασία" να δημιουργήσουν!...

 

Το εμπόριο της μαιμούς έχει τεράστια κέρδη και χρηματοδοτεί ότι θες.

 

Εδώ στην Ομόνοια λένε ότι βρίσκεις "επίσημα" χαρτιά για ότι θες. Λέτε να είναι πρόβλημα τα χαρτιά ενός ρολογιού;

 

Η Hublot ανάπτυξε πλέον ένα σύστημα με μια κάρτα με την οποία μόλις αγοράσεις το ρολόι, κάνεις εγγραφή σε ένα site μόνος σου μέσα στο κατάστημα και η εταιρεία ξέρει όλους τους ιδιοκτήτες, όχι απαραίτητα επώνυμα, αλλά με username και password!...

 

Τα επίσημα καταστήματα τα βρίσκεις εύκολα στα επίσημα sites των εταιρειών.

 

Ή τηλεφωνείς στην επίσημη αντιπροσωπεία και σου δίνουν ποιο κατάστημα είναι κοντά σου.

 

Κανονικά μια αντιπροσωπεία δεν πουλάει απευθείας, αλλά στην Ελλάδα όλα γίνονται....

 

Το σίγουρο είναι ότι όσο περνάει ο καιρός τα καταστήματα πωλήσεως μετατρέπονται στον "αδύναμο κρίκο" της ωρολογοποιίας και όχι πάντα άδικα, αφού σε πολλές περιπτώσεις πρόκειται για κοσμηματοπωλεία που έβαλαν το ρολόι όταν σταμάτησε να πουλάει το κόσμημα, ως εύκολη πώληση ή και προσέλκυση πελατών, χωρίς (στο 90% των περιπτώσεων) να το αγαπήσουν και χωρίς (στο 95% των περιπτώσεων) να το γνωρίσουν.

 

Στο μέλλον οι ίδιες οι εταιρείες θα πουλούν απευθείας μέσω ιντερνετ και θα μείνουν μόνο οι Boutiques στις πόλεις που έχουν πολλούς πελάτες και λίγα εξειδικευμένα καταστήματα...

 

Στο Παρίσι την χρονιά της κρίσης, έκλεισαν άπειρα μαγαζιά που είχαν ΚΑΙ ρολόι και το καλύτερο κατάστημα της πόλης (και ένα από τα καλύτερα του κόσμου) έκανε αύξηση πωλήσεων 25%!

 

Την ίδια χρονιά η TAG Heuer έκλεισε δεκάδες retailers στην Αμερική και άνοιξε δεκάδες δικές της boutiques, αλλά και outlets με το στοκ που μάζεψε από αυτούς που έκλεισε...

 

Φιλικά

 

Κωστής

 

ΥΓ Σημερα διεθνώς σε ελάχιστες χώρες υπάρχει αντιπρόσωπος ανεξάρτητος στις σημαντικές εταιρείες. Συνήθως είναι θυγατρικές του εργοστασίου. Όταν αυτό γίνει παντού, θα σταματήσει μεγάλο μέρος της παράλληλης.

Edited by VIWOW
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα το Hamilton Khaki (http://www.oroloi.gr/product_info.php?products_id=12422) και μου αρέσει σαν ρολόι αλλά πρόσεξα ότι η ημερομηνία αλλάζει πριν τις 12 το βράδυ (πόσο πριν δεν ξέρω αλλά μετά τις 11:30). Υπάρχει κάποιο πρόβλημα ή συμβαίνει με όλα της εταιρίας?
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλοί τρόποι για να αλλάζει ένα ρολόι ημερομηνία.

 

Δεν ξέρω πως αλλάζουν τα Hamilton, αλλά δεν γίνεται αυτό που περιγράφεις να γίνεται κατά λάθος.

 

Πολλά ξεκινούν από πιο πριν και ολοκληρώνουν πιο μετά.

 

Το δικό σου ολοκληρώνει στην ώρα του.

 

Φιλικά

 

Κωστής

 

ΥΓ. Το "ολοκληρώνει" κλπ, να μην παρεξηγηθεί, εννοώ την αλλαγή της ημερομηνίας

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα το Hamilton Khaki (http://www.oroloi.gr/product_info.php?products_id=12422) και μου αρέσει σαν ρολόι αλλά πρόσεξα ότι η ημερομηνία αλλάζει πριν τις 12 το βράδυ (πόσο πριν δεν ξέρω αλλά μετά τις 11:30). Υπάρχει κάποιο πρόβλημα ή συμβαίνει με όλα της εταιρίας?

 

Κάτι που πρέπει να ξέρεις για τα Hamilton (θα το βρείς και στο manual αν το διαβάσεις),

ΔΕΝ πρέπει να αλλάζεις την ημερομηνία μετά της 8:00 μμ και πριν της 8:00 πμ, διαφορετικά μπορεί να “απορυθμίσεις” το πότε αλλάζει ο μηχανισμός την ένδειξη της ημερομηνίας.

Αν παρατηρήσεις, η ημερομηνία σου αλλάζει κάθε βράδυ 12-13 λεπτά πριν της 12:00 ;;;

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα, θέλω να πάρω ρολόι αλλά δεν διαθέτω και το άπειρο χρήμα όμως... γύρω στα 600-800 e max, τι παίρνω με τόσα περίπου?

 

γιατί τα tag heuer τα carrera που είναι υπερ τέλεια εμφανισιακά κάνουν 3k++ ?

ας πούμε τα burberry που κάνου 500 αξίζουν? πρωσοπικά είμαι υπέρ να αγοράσω ρολόι από μάρκα ρολογιών και όχι fashion... αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι έχει αυτό το tag που κάνει 1000 και τι αυτό που κάνει 4000+ , και το Burberry που κάνει 500 .Μπορεί κάποιος να μου εξιγήσει τι παίζει πάνω κάτω με τα ρολόγια... δεν είχα ποτέ τα θεωρούσα kits, αλλά τώρα κάπως μου αρέσουν και έχω αναθεωρίσει αυτό περι kits , αλλά είμαι κάπως άσχετος! help!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα, θέλω να πάρω ρολόι αλλά δεν διαθέτω και το άπειρο χρήμα όμως... γύρω στα 600-800 e max, τι παίρνω με τόσα περίπου?

 

γιατί τα tag heuer τα carrera που είναι υπερ τέλεια εμφανισιακά κάνουν 3k++ ?

ας πούμε τα burberry που κάνου 500 αξίζουν? πρωσοπικά είμαι υπέρ να αγοράσω ρολόι από μάρκα ρολογιών και όχι fashion... αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι έχει αυτό το tag που κάνει 1000 και τι αυτό που κάνει 4000+ , και το Burberry που κάνει 500 .Μπορεί κάποιος να μου εξιγήσει τι παίζει πάνω κάτω με τα ρολόγια... δεν είχα ποτέ τα θεωρούσα kits, αλλά τώρα κάπως μου αρέσουν και έχω αναθεωρίσει αυτό περι kits , αλλά είμαι κάπως άσχετος! help!

Δεν έχει νόημα να συζητάμε τι έχει ένα ρολόι που είναι ακριβό γι' αυτό που θέλεις να πάρεις.

 

Είναι σα να συζητάμε τι έχει ένα αυτοκίνητο που μας πέφτει ακριβό.

 

Αν θέλεις να ξοδέψεις 500 ευρώ για ένα burberry, να πάρεις καπαρντίνα, όχι ρολόι.

 

Ρολόι να πάρεις Tissot, Longines (με το ζόρι), ακόμη και TAG Heuer παίρνεις το Formula 1, κάνει 900 κάτι και μπορείς να βρεις εύκολα 20-25%, οπότε είναι στα λεφτά που θες.

 

Επίσης στα λεφτά που θες είναι και ακριβότερα ρολόγια σε μεταχειρισμένα. Για παράδειγμα το Omega Seamaster μπορεί να κάνει αυτά τα χρήματα.

 

Τα ρολόγια της μόδας είναι στο 99% των περιπτώσεων χρήματα για πέταμα...

 

Φιλικά

 

Κωστής

Edited by VIWOW
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να ξοδέψεις 500 ευρώ για ένα burberry, να πάρεις καπαρντίνα, όχι ρολόι.

 

+1000

 

Ρολόι να πάρεις Tissot, Longines (με το ζόρι), ακόμη και TAG Heuer παίρνεις το Formula 1, κάνει 900 κάτι και μπορείς να βρεις εύκολα 20-25%, οπότε είναι στα λεφτά που θες.

 

Αυτό το formula 1 δεν το έχω δει, αλλά γενικώς όλα αυτά τύπου f1 , porche design κ.ο.κ δεν είναι και πολύ του στύλ μου / ενδιαφέροντος w/e .

 

Από μεταχειρισμένα δεν ξέρω από που μπορώ να βρω, και δεν ξέρω αν αξίζει...

 

Μάλλον λέω να ανεβάσω το budget στα 1300-1400 , μα αρέσουν ότι έχει χρονογράφο, αλλά όχι πολύ χοντροκομένα... ποιό πολύ σε minimal κατάσταση, ούτε να είναι πολύ φατναχτερο να φαίνεται λες και είναι δεν ξέρω και 'γω τι...

Link to comment
Share on other sites

Όταν γράφετε για συμβουλή είναι δύσκολο να σου πει ο άλλος χωρίς να ξέρει.

 

Θα πρότεινες το ίδιο ρολόι στον Καραμανλή, τον Ρουβά, τον φούρναρη της γειτονιάς σου, σε έναν 20χρονο, έναν τραπεζικό, έναν μαραθωνοδρόμο, έναν που ντύνεται έτσι ή αλλιώς, που είναι αθλητικός ή όχι;

 

Οπότε μια λύση, δες δυο τρία που σου αρέσουν στο Ιντερνετ και βάλε ασχέτως τιμής. Να πουμε τι υπάρχει καλό στα λεφτά που λες...

 

Ή κάνε ένα προφίλ τι περίπου είσαι. Θέλεις να το φοράς με κουστούμι, με το τζην, στη θάλασσα, σου αρέσει το μαύρο καντράν;

 

Χονδρικά στα 1300 1400 παίζουν και Ω και Longines σε χρονογράφο που είναι και κλασικά και ωραία και χωρίς τζιριτζάντζουλες...

 

Με τα 1400 παίρνεις σήμερα ρολόι των 2.000 ευρώ και ίσως και παραπάνω.

 

Ένας φίλος μου ψωνίζει τελευταίες μέρες του μήνα, που όλοι έχουν ανάγκη από ρευστό για να πληρώσουν μισθούς, ενοίκια κλπ... Πάει στο μαγαζί, βγάζει το χρήμα και λέει "αυτά έχω. Τα θες;" Τι να κάνει ο άλλος, το δίνει και κόστος. Εκεί που φτάσαμε...

 

Με 1000 παίρνεις ένα Sinn να σφυρίζει. Είναι όμως με μαύρο καντράν, αδιάβροχο κλπ.

 

Το berberry ήταν minimal; Εγώ έχω burberry από ομπρέλα, πουκάμισα, κασκόλ, γάντια, πόλο, τραγιάσκα, έως μαγιό και παπιγιόν!

 

Ρολόι δεν θα φόραγα ούτε αν μου το χάριζαν.

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν

 

i love this --> http://www.getitnow.gr/prod/gia-ton-andra/rologia-andrika/roloi-omega-speedmaster-353950/prod550797pp/

 

αλλά και πάλι βγαίνω εκτός budget, δεν το ανεβάζω άλλο... εκτος και το βρω αυτό στα χρήματα που είπα...

 

αυτό επίσης μ 'ρέσει αν και πολύ μπλε το καντραν...http://www.getitnow.gr/prod/gia-ton-andra/rologia-andrika/roloi-tag-heuer-aquaracer-caf101cba0821/prod550238pp/

 

και αυτό για ποιο κλασσικό...http://www.getitnow.gr/prod/gia-ton-andra/rologia-andrika/roloi-tag-heuer-aquaracer-caf101bba0821/prod550543pp/

 

δεν έχω το κυριλέ στυλ, αλλά δεν σημαίνει πως πρέπει να φοράω τελείως trash ρολόι, δεν είμαι του κουστουμιού... συνηθίζω να βγαίνω με καλό jean , πουκάμισο-pullover μονόχρωμο ή golf style και καλό blazer.

 

Edit: πως θα γνωρίζω αν είναι αχάρακτο το τζάμι του? για παράδειγμα το υλικό Ζαφείρι, χαράζει ?

 

αυτά thnks!!

Edited by holic
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι και τα δύο.

 

Το TAG σου κάνει πιο κλασικό επειδή έχει λευκό καντράν, αλλά δεν είναι τόσο διαχρονικό όσο το Speedmaster, το οποίο είναι for ever εντελώς.

 

Γενικά έχε υπ' όψιν σου, ότι το site που παίρνεις τιμές, νομίζω ότι δεν αγοράζει τα ρολόγια από τις αντιπροσωπείες, που αν συμβαίνει, η εγγύηση δεν ισχύει.

 

Το τηλ της TAG στην Ελλάδα είναι 210 6753701 και της Omega 2109565656, οπότε Δευτέρα τσέκαρε τις αρχικές και ρώτα αν τα ρολόγια στο συγκεκριμένο site ή όπου αλλού θελεις, είναι δικά τους, οπότε και έχουν κανονική εγγύηση.

 

Μετά βουρ στα μαγαζιά, πριν τελειώσει ο μηνας, εκτός αν περιμένεις τον επόμενο...

 

Τα ρολόγια αυτά και ιδίως το Ω, έχει ποιότητα που δεν συγκρίνεται με άλλα που μπορεί να δεις, έχει αναγνωρισιμότητα, τιμή μεταπώλησης, διαχρονικότητα και φοριέται και εύκολα γιατί είναι ιστορικό. Είναι classic.

 

Λίγο πιο φτηνά από τα Speedmaster είναι τα Seamaster. Yπάρχουν και με μαύρο καντράν, Ψάξε λίγο.. ή πήγαινε σε κανένα μαγαζί...

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

Thanks για τη βοήθεια,

 

πόσο κάτω πιστεύεις ότι μπορώ να βρω το Ω που δείχνω πρώτο ?

 

για το site που παραθέτω τα ρολόγια δεν έχω ούτε εγώ ιδέα, δηλαδή αν κατάλαβα καλά , εννοείς ότι είναι πολύ καλές μαιμούδες?

 

και πως θα ξέρω αν σε κοσμηματοπωλείο πάλι δεν έχουν μούφες? πρέπει να πάρω τηλ για κάθε κοσμηματοπωλείο που θα βρίσκω ? :(

 

 

Edit: θύμισέ μου ποιό είναι το αχάρακτο τζαμάκι ... εε μην δώσουμε > 1000ρικο (+++) και γεμίσει γρατσουνίες στο πρώτο μήνα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπαμε ότι είναι μαιμούδες. απλα η νομοθεσία σήμερα δεν θετει δασμολογικά σύνορα στην κοινότητα, οπότε θεωρητικά, όπως μπορείς να πας στην Ιταλία και να αγοράσεις ότι θέλεις, έτσι μπορεί και ένας Ιταλός ή ένας Έλληνας, να κάνει ένα site και να πουλάει στην Ελλάδα, ρολόγια που δεν έχουν ποτέ εισαχθεί απο τον επίσημο αντιπρόσωπο.

 

Αυτό δεν είναι παράνομο, αλλά κανονικά οι εταιρείες δεν το επιτρέπουν, αν και πολλές το κάνουν.

 

Είμαστε ένας τρελός χώρος το ρολόι, μη το ψάχνεις γιατί στο τέλος θα αγοράσεις οδοντογλυφίδες και δεν θα μπορείς ούτε να τις φορέσεις στον καρπό ούτε θα λένε την ώρα!

 

Οι εταιρείες "κυνηγάνε" την παράλληλη αγορά, που οι ίδιες δημιουργούν!

 

Αυτό που σε νοιάζει εσένα, είναι ότι ένα τέτοιο ρολόι και να το πάρεις 10% φθηνότερα, δεν θα έχει εγγύηση επίσημη της αντιπροσωπείας.

 

Τώρα πόσο μπορείς να βρεις, ακόμη δεν ξέρουμε ποιά είναι η αρχική, γιατί αυτή θα στην δώσει κάποιο επίσημο κατάστημα.

 

Τα επίσημα καταστήματα τα βρίσκεις http://www.omegawatches.com, έχει επάνω δεξιά store locator

 

Ή ρωτάς την αντιπροσωπεία.

 

Η μαιμουδες κυκλοφορούν στο δρόμο, στο ιντερνετ και σε τριτοκοσμικά μαγαζιά.

 

Αν πας τώρα στον Γκόφα στη Σταδίου ή στον Πατσέα στο Ψυχικό κλπ δεν έχουν μαιμούδες οι άνθρωποι.

 

Την έκπτωση δεν την ξέρω φαντάζομαι ότι θα βρεις πάνω από 20%.

 

Φιλικά

 

Κωστής

 

ΥΓ. Αχαρακτο είναι το ζαφείρι

Link to comment
Share on other sites

Επίσης στα χρήματα που ψάχνεις (600-800 ευρώ) μπορείς να πάρεις ενα seiko kinetic. Νομίζω είναι η καλύτερη επιλογή σ'αυτά τα χρήματα!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!

 

 

Είμαι ανάμεσα στα εξής ρολόγια:

 

http://www.oroloi.gr/product_info.php?cPath=193&products_id=15751

 

 

http://www.oroloi.gr/product_info.php?products_id=9761

 

 

Προτιμώ το Cavalli από θέμα εμφάνισης αλλά δε θέλω να μου χαλάσει εύκολα...

 

Καμία γνώμη??????

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!

 

 

Είμαι ανάμεσα στα εξής ρολόγια:

 

http://www.oroloi.gr/product_info.php?cPath=193&products_id=15751

 

 

http://www.oroloi.gr/product_info.php?products_id=9761

 

 

Προτιμώ το Cavalli από θέμα εμφάνισης αλλά δε θέλω να μου χαλάσει εύκολα...

 

Καμία γνώμη??????

Αν δεν θέλεις να σου χαλάσει εύκολα, να μην το φοράς...

 

Πλάκα κάνω...

 

Λοιπόν η Citizen είναι πολύ καλύτερη εταιρεία στα ρολόγια από την Cavalli (αν η Cavalli δεχτούμε ότι είναι εταιρεία στα ρολόγια).

 

Εσύ όμως είσαι ένα κοριτσάκι (ασχέτως ηλικίας, δεν θέλω να μου πεις) και μάλιστα "in luv"?

 

Οπότε το ερώτημα είναι απλό:

 

Θα φορούσες μια φούστα Citizen;

 

Αν ναι, να πάρεις και ρολόι Citizen.

 

Αν όχι να πάρεις Cavalli!...

 

Δεν θα ξοδέψεις και μια περιουσία για να το σκεφτείς παραπάνω.

 

Και να σταματήσει (που δεν είναι και τόσο χάλια τα πράγματα), φόρα το χωρίς να δουλεύει...

 

Και πάλι θα δείχνει την ώρα σωστά δύο φορές κάθε μέρα!...

 

Κράτα και τους άλλους, λίγο σε απόσταση να μην το δουν οτι είναι σταματημένο...

 

Τι νομίζεις; Ότι εμείς που έχουμε συλλεκτικά ρολόγια μεγάλης αξίας, καθόμαστε όταν τα φοράμε, μετά από 2 ή 3 μήνες, να τοποθετήσουμε την ώρα;

 

Λες ότι δεν έχουμε κινητό, να δούμε σαν άνθρωποι τι ώρα είναι;

 

Μετά με 162 ευρώ, τι άλλο Cavalli παίρνεις;

 

Ούτε μια ζώνη!...

 

Αν φόραγες ρούχα Cavalli, θα φορούσες ρολόι Chopard ή Patek κλπ

 

Πάρε τώρα το Cavalli σε ρολόι και καλές επιτυχίες...

 

Φιλικά

 

Κωστής

 

ΥΓ. Άσχετα από τα παραπάνω, είναι και θέμα ιδιοσυγκρασίας.

 

Τι τύπος είσαι;

 

Προτιμάς τα δημητριακά που κάνουν καλό, ή ένα γλυκό σοκολάτα, που σου τρέχουν τα σάλια;

Link to comment
Share on other sites

respeeeeecctttttttttttt

 

i like that guy!!!

 

Περίμενα την απάντηση και ήταν πάνω κάτω αυτό που περίμενα...

 

man είσαι πολύ respect, πραγματικά νομίζω ότι σκεύτομαι το ίδιο σχεδόν πάντα ... προφανώς όχι για ρολόγια αλλά γενικότερα... same field of thought... lawl

 

p.s. Το βλέπω λίγο δύσκολο να ξαναπατίσει το Μαράκι εδώ μέσα αλλά τέσπα , έχω λιώσει πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να διαφωνήσω αυτή την φορά με τον Κωστή.

Θα έλεγα πάρε το Citizen, είναι πιο ρολόι, και θα έχει και καλύτερο σέρβις αν πάθει κάτι, που δεν θα πάθει.(Είναι γνωστό σε αυτούς που ασχολούνται ότι τα Citizen είναι αξιόπιστα.)

Κοίτα και αυτό αν αντέχεις την τιμή, ....και που δεν φοβάται και το νερό;)

http://www.oroloi.gr/product_info.php?products_id=7424

ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ... ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ...

Nokia 2110, 2600c, 3120c, 3230, 3410, 3510i, 6070, 6110, 6150, 6210, 6220c, 6230, 6310i , 6510, 6600, 7110, 7650, 8110, 8110i, Ν70, E 66, C5, C5-03, 500, 700, Ν 86, C3-00, Lumia 920, Ν8, Lumia 925, Lumia 1020 , ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ :mad:

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε Βασίλη, μας το χαλάς...

 

Το κορίτσι δεν είναι VIWOW, ούτε Stardrive.

 

Είναι σκέτη Star.

 

Τι να το κάνει το Citizen;

 

Όλοι οι ανεξάρτητοι ωρολογοποιοί και μικρές εταιρείες τύπου FP Journe, Antoine Preziuso, Christophe Claret, Philippe Dufour, Cabestan κλπ κλπ γιατί νομίζεις ότι πουλούν τα ρολόγια τους σαν ραπανάκια, στα 300 ή και 500.000 ευρώ;

 

Γιατί κάποιος που θέλει να δώσει 500.000 ή και 1.500.000 ευρώ δεν θέλει να πάρει Vacheron Constantin, να τον ρωτήσει ο υπάλληλός του, τι είναι το ρολόι σας κύριε Πρόεδρε;

 

Vacheron Constantin Tour de l'Ile

 

"Α, ωραία! Είχε και η θεία μου ένα Vacheron αλλά, ας όψεται αυτή η ξαδέρφη μου, που μας το έφαγε. Τι να το κάνεις όμως, ήταν και πριν από τον πόλεμο και είχε τα κακά του τα χάλια!.."

 

Αντί αυτού τώρα έχουμε το εξής:

 

Τι είναι το ρολοι σας κύριε Πρόεδρε;

 

"Cabestan, Θανασάκη"

 

"Και τι είναι αυτό κύριε Πρόεδρε;"

 

"Δεν είναι για σένα Θανασάκη μου, είναι γι αυτούς που ξέρουν!"

 

Αντιθέτως στον επαγγελματικό του χώρο, ο κύριος Αντιστοιχοπλουτίδης, το βλέπει και λέει:

 

"Που το πρόλαβες αυτό ρε μπαγάσα; 2 χρόνια έψηνα τον Picciotto στο Chronopassion να μου το βρει!"

 

"Ε, τι να κάνουμε, κάτι κάνουμε και εμείς"

 

Αν μάλιστα ο κύριος Αντιστοιχοπλουτίδης, δεν έχει ενημερωθεί δεόντως και δεν το γνωρίζει το ρολόι, τότε την ...έκανε.

 

'Καλά Παναγιώτη μου, δεν ξέρεις τον καλύτερο ωρολογοποιο του κόσμου; Ενάμιση ρολόι το χρόνο φτιάχνει"

 

Τι θα πει λοιπόν η κοπέλα στις φίλες της φίλε Βασίλη;

 

Πήρα ένα Citizen;

 

Και ο παππούς μου είχε, θα της απαντήσει μια άλλη κοπέλα και θα έχει δίκιο.

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα έχει δίκιο για τον παππού της... Κωστή.

 

Σήμερα καλό είναι να ακούγεται και η άλλη η μη "fashion" άποψη.

Έτσι λοιπόν έγραψα την δική μου άποψη και για αυτό το λόγο δεν διαφώνησα με την δική σου στη συγκεκριμένη περίπτωση.

 

Ένα ρολόι μπορεί να είναι κόσμημα, μπορεί να είναι αξεσουάρ, μπορεί να είναι χρηστικό, μπορεί να είναι εργαλείο, μπορεί να είναι έργο τέχνης κλπ΄...

Μπορεί όμως να συνδυάζει και περισσότερες της μιας ιδιότητες.... ανεξαρτήτως τιμής και τηρουμένων των αναλογιών πάντα.

 

Να προσθέσω ακόμη ότι σε αυτή τη ζωή όλα ξεκινούν από κάπου....

Μπορεί με αυτό που έγραψα (ότι δεν φοβάται το νερό) να κοιτάξει λίγο περισσότερο τις επιλογές της και ψάχνοντας λίγο τις επιλογές που έχει να δεί το ρολόι όχι μόνο σαν ομορφιά, σαν αξεσουάρ η σαν φίρμα.

 

(μπορεί λέω, απλώς μπορεί....)

 

Υ.Γ. Αν, πριν από αρκετά χρόνια, κάποιος φίλος δεν μου έδινε για μερικές μέρες μία Canon SLR να χρησιμοποιήσω, ίσως σήμερα (ίσως λέω, ίσως....) να μην είχα ανακαλύψει την φωτογραφία, έτσι τουλάχιστον όπως εγώ την καταλαβαίνω σήμερα. Και η αντίληψη μου σήμερα για την φωτογραφία δεν έχει καμμία σχέση με την προ SLR αντίληψή μου.

 

Υ.Γ. 2 Προσωπικά θέλω το ρολόι να είναι και όχι να φαίνεται αν και σε κάποιες περιπτώσεις αυτό δεν είναι εφικτό.

Edited by stardrive
προσθήκες

ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ... ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ...

Nokia 2110, 2600c, 3120c, 3230, 3410, 3510i, 6070, 6110, 6150, 6210, 6220c, 6230, 6310i , 6510, 6600, 7110, 7650, 8110, 8110i, Ν70, E 66, C5, C5-03, 500, 700, Ν 86, C3-00, Lumia 920, Ν8, Lumia 925, Lumia 1020 , ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ :mad:

Link to comment
Share on other sites

Για να χαλαρώσω λίγο το κλίμα ενδιαφέρομαι για το Tissot Visodate 1957

 

http://tissot.ch/?mod_collections/action_getsubfamilies/colid_0006/famid_0111/refid_T019_430_16_031_01

 

δεν μπορώ να βρω σε τι τιμές πωλείται αλλά ουτέ και σε κανένα ελληνικό site

 

Το budget είναι πεσμένο και δεν θα ήθελα δαπανήσω πάνω από 300-400 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Για να χαλαρώσω λίγο το κλίμα ενδιαφέρομαι για το Tissot Visodate 1957

 

http://tissot.ch/?mod_collections/action_getsubfamilies/colid_0006/famid_0111/refid_T019_430_16_031_01

 

δεν μπορώ να βρω σε τι τιμές πωλείται αλλά ουτέ και σε κανένα ελληνικό site

 

Το budget είναι πεσμένο και δεν θα ήθελα δαπανήσω πάνω από 300-400 ευρώ

 

Μέσα στην ιστοσελίδα της Tissot έχει στο κάτω μέρος την επιλογή STORES χρησιμοποίησε τη και εκεί θα βρείς τα μαγαζιά στην Αθήνα, και όχι μόνο..., που είναι εξουσιοδοτημένα. Ένα τηλεφώνημα σε κάποιο σίγουρα θα σε βοηθήσει...

 

Από ότι είδα φοράει και την 2836 καλή μηχανή, και ο σχεδιασμός του κλασικά διαχρονικός.

ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ... ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ...

Nokia 2110, 2600c, 3120c, 3230, 3410, 3510i, 6070, 6110, 6150, 6210, 6220c, 6230, 6310i , 6510, 6600, 7110, 7650, 8110, 8110i, Ν70, E 66, C5, C5-03, 500, 700, Ν 86, C3-00, Lumia 920, Ν8, Lumia 925, Lumia 1020 , ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ :mad:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!

 

 

Είμαι ανάμεσα στα εξής ρολόγια:

 

http://www.oroloi.gr/product_info.php?cPath=193&products_id=15751

 

 

http://www.oroloi.gr/product_info.php?products_id=9761

 

 

Προτιμώ το Cavalli από θέμα εμφάνισης αλλά δε θέλω να μου χαλάσει εύκολα...

 

Καμία γνώμη??????

 

don't worry..δεν σημαινει οτι η Cavalli επειδη δεν ειναι εταιρεια που φτιαχνει αποκλειστικά ρολόγια, θα υπαρχει κινδυνος να χαλασει πιο ευκολα...

φανταζομαι οτι στην Cavalli δεν θα βαζουν τους ιδιους κινεζους που ραβουν τα φουστανια τους, να συναρμολογούν και τα ρολογια τους...

αυτο θα το εχουν αναθεσει στους αλλους κινεζους που πιθανον να φτιαχνουν και τα Citizen ή και ακομα πιο "ακριβα" ρολογια...

δεν εχεις προβλημα αξιοπιστιας (αλλωστε μεχρι και τα ρολεξ χαλανε) συν το οτι το Cavalli ειναι πιο ωραιο απο το Citizen...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...