Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αυτα τα βραζιλιανικα οριεντ υπαρχουν στη ελλαδα? πως τα ξεχωριζεις απο τα υπολοιπα οριεντ?
Link to comment
Share on other sites

αυτα τα βραζιλιανικα οριεντ υπαρχουν στη ελλαδα? πως τα ξεχωριζεις απο τα υπολοιπα οριεντ?

 

οχι,μονο απο νετ και μονο απο Βραζιλια,απο επισημο της οριεντ το αγορασα

Link to comment
Share on other sites

Για το φίλο που ρώτησε για το γραφείο:

 

Σε αρκετά ρολόγια του Silberstein συνανταμαι το σύμβολο του Bauhaus που είναι το τετράγωνο ο κυκλος και το τρίγωνο και προέρχονται από την εργασία του Καντινσκυ για τις φόρμες και τα χρώματα.

 

Του ανέφερα ότι στον τοίχο απέναντι από το γραφείο μου έχω φτιάξει τρία ρολόγια στα τρία σχήματα.

 

Με ρώτησε από τι υλικό και του είπα από κερασια ντεκαπε. Γιατί; Γιατί από αυτό το ξύλο είναι το γραφείο μου. (Sumo Antonio Citterio)

 

τα ρολόγια έχουν πλευρά/διάμετρο 70εκ.

 

Η κοινή αισθητική δημιουργεί εμπιστοσύνη, ιδίως όταν μιλάμε για έκθεση, περιοδικά κλπ

 

τώρα για το αν είναι κιτς.

 

Είναι design.

 

Υπάρχουν πολλά αντικείμενα υψηλού design από τεράστιους σχεδιαστές που βρίσκονται στα όρια του κιτς, της υπερβολής και της πρόκλησης.

 

Τα φωτιστικά του Starck με τα όπλα για παράδειγμα, τα ρούχα του Mugler με τους καθρέφτες αυτοκινήτου (ίσως τα έχετε δει στο βίντεο κλιπ του George Michael, αλλά και ο Πυργος του Αιφελ στην εποχή του κλπ κλπ

 

η Τεχνη δεν είναι για να χαϊδεύει αυτιά...

 

Τα ρολόγια του Alain είναι παιχνίδια.

 

Ποσα χρόνια πριν τα smilies του Ίντερνετ έβαλε ένα παραθυρακι με φατσουλες που άλλαζαν έκφραση ως ένδειξη διάθεσης του χρήστη;

 

Ποσα χρόνια πριν την επανεμφάνιση των ρολογιων τσέπης έδεσε στο λαιμό του ένα τουρμπιγιον με ολοδιαφανη κασα;

 

Ξαναλέω, μη το βλέπετε προσωπικά.

 

Για τους ανθρώπους που έχουν πολλά ρολόγια ένα Silberstein είναι κάτι αντίστοιχο με ένα Swatch!...

 

Φιλικά

 

Κωστης

Edited by VIWOW
Link to comment
Share on other sites

Αρχίζω να πιστεύω ότι ο τίτλος του τοπικ είναι λάθος!

 

Όταν τοποθετηθεί κάποιος σε ένα θέμα, κανείς δεν απαντάει.

 

Το σύνηθες είναι κάποιος να ρωτήσει για ένα (ψιλό η χοντρό-παράνομο) eshoping για μια (ψιλό η χοντρό-άσχετη) μάρκα, η για καλύτερη τιμή.

 

Τότε, άντε θα πάρει μια απάντηση...

 

Προτεινομενος τίτλος τοπικ: «Ρολοι: ποιο, πόσο και από που να το αγοράσω;»

 

προς το παρόν με τον υφιστάμενο τίτλο, το 98% των ποστ είναι offtopic!....

 

Συζήτηση, πουθενά!

 

Φιλικά

 

Κωστης

Edited by VIWOW
Link to comment
Share on other sites

Γιατι πολυ απλα δεν ενδιαφερει ολους η ιστορια του καθε ρολογιου ή τι ειπε ο alain silberstein σε ενα δειπνο.

Οι περισσοτεροι ενδιαφερονται απλα για ενα υποκειμενικα ομορφο ρολοι σχετικα φθηνο ή για ενα ρολοι απο μια ευρεως γνωστη εταιρεια..για πουλ μουρ.

 

θΑ μπορουσε καποιος να αναζητησει κατι στο γουγλι και να το γραψει εδω αλλα προσωπικα μου αρεσει να διαβαζω ποστς που αναφερεις πληροφοριες off the record, μιας και ειναι η εργασια σου τετοια.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Σου έχω απαντήσει δυο φορές, αλλά κάποιος το σβήνει.

 

Σου έγραψα ότι μόνο αντίδοτο στην κατευθυνόμενη σκέψη και το «πουλ μουρ» είναι η γνώση που προέρχεται και από την πληροφορία ότι ο Silberstein είναι αρχιτέκτονας και όχι ωρολογοποιος (γιατί αυτό έγραψα και όχι τι λέγαμε στο δείπνο).

 

Οι πληροφορίες αυτές σε οδηγούν σε ρολόγια που σε αφορουν προσωπικά και οχι στα κοινώς επιθυμητά πουλ μουρ.

 

Αλλιώς γίνεσαι θύμα του καθενός που πουλάει έτοιμες συνταγές.

 

Ελπίζω αυτή τη φορά να μη σβήσουν το ποστ γιατί αναρωτιέται κανείς ποιος είναι ο λόγος.

 

Φιλικά

 

Κωστης

Edited by VIWOW
Link to comment
Share on other sites

VIWOW προλαβα και ειδα ολα τα μηνυματα σου και τις τροποποιησεις σου.:)

 

Τα σβηνει ο VeCo γιατι φαινεται η κοντρα μεταξυ σας(εσενα και του λουη),αν και βγαζετε τα ματια σας με το γαντι,με προσεγμενο τακτ και δηλητηριο συναμα.:lol:

 

Συμφωνω μαζι σου απολυτα.. προσωπικα ειχα γραψει πριν λιγο καιρο οτι μου αρεσουν πολυ τα ρολογια του Αlain γιατι με εκφραζουν(ασχετα αν δεν εχω τη δυνατοτητα να αγορασω ενα αυθεντικο,γνωριζω επισης οτι δεν συμφωνεις με την υπαρξη των ρεπλικα ρολογιων).

Εψαξα καποιες πληροφοριες στο νετ και εμαθα καποια πραγματα για τα συγκεκριμενα αλλα οι πληροφοριες απο μια κατ' ιδιαν συζητηση με τον ιδιο ειναι πιο ενδιαφερουσες.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι πιο πρόσφατο από τον Silberstein.

 

To iKrono είναι το πρώτο ρολόι στην Ιστορια που φέρει έναν δείκτη δευτερολέπτων χρονογραφου, ο οποίος στην αποληξη του φέρει κάθετα μια μεταλλική προέκταση σε σχήμα τόξου κύκλου, στην οποία διαβάζουμε αριθμούς 1-6.

 

Όταν σταματήσουμε τον χρονογραφο μόνο ένας από τους 6 αριθμούς βρίσκεται ακριβώς απέναντι από μια από τις γραμμές που μετράμε λεπτά και Δευτερολεπτα.

 

Αυτός ο αριθμός εκφράζει τα εκτα δευτερολέπτου του χρονογραφου.

 

Είναι δηλαδή μια πρωτότυπη ένδειξη foudroyante.

 

Θεωρείται από τους πιο πρωτοτυπους χρονογραφους των τελευταίων χρόνων.

 

Προσωπικά μου αρέσουν πολυ τα μοντέλα με κασα κροκό.

 

Φιλικά

 

Κωστής

 

ΥΓ Καλα κάνει ο VeCo και σβήνει, μας εκπαιδευει να «στρογγυλευουμε» τις τοποθετήσεις. Τώρα αν κάποια στιγμή φαίνεται άδικος σε κάποιους, είναι φυσικό να γίνονται και αδικίες.

 

Άνθρωπος είναι.

 

Και η ζωή είναι γεμάτη αδικίες...

Link to comment
Share on other sites

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Noob-ο-ερώτηση αλλά τι να κάνουμε:

 

Σε αυτόματο ρολόι, ποιος είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος για να ρυθμίζουμε την ώρα; Eννοώ για παράδειγμα ότι όταν μεταφερόμαστε σε ζώνη ώρας δύο ώρες πίσω από τη ζώνη της Eλλάδας, γυρίζουμε τους δείκτες αντίστροφα με την κανονική φορά τους ή πάμε 22 ώρες μπροστά;

 

΄Eχει κάποια επίδραση στη σωστή λειτουργία του μηχανισμού;

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Theo, μπορείς να το δεις εδω

 

http://home.watchprosite.com/?show=nblog.post&ti=573216

 

έκανα λαθος και είναι όγδοα του δευτερολέπτου αφού είναι 28.800ταω,

 

Στην πρώτη φωτογραφία είναι και 8/8 στην δεύτερη και 2/8.

 

Ο δείκτης των δευτερολέπτων είναι ο κίτρινος, με σχήμα φιδιού και είναι αναφορά στους δείκτες που χρησιμοποιούσαν από την εποχή του Breguet, (serpentines).

 

Ενώ η αισθητική της εταιρείας είναι υπερβολικά ντιζαινάτη και μοντέρνα, υπάρχουν πολλές αναφορές στο παρελθόν για κάποιον που γνωρίζει τους παλιούς παραδοσιακούς κώδικες της ωρολογοποιίας

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

Theo, μπορείς να το δεις εδω

 

http://home.watchprosite.com/?show=nblog.post&ti=573216

 

έκανα λαθος και είναι όγδοα του δευτερολέπτου αφού είναι 28.800ταω,

 

Στην πρώτη φωτογραφία είναι και 8/8 στην δεύτερη και 2/8.

 

Ο δείκτης των δευτερολέπτων είναι ο κίτρινος, με σχήμα φιδιού και είναι αναφορά στους δείκτες που χρησιμοποιούσαν από την εποχή του Breguet, (serpentines).

 

Ενώ η αισθητική της εταιρείας είναι υπερβολικά ντιζαινάτη και μοντέρνα, υπάρχουν πολλές αναφορές στο παρελθόν για κάποιον που γνωρίζει τους παλιούς παραδοσιακούς κώδικες της ωρολογοποιίας

 

Φιλικά

 

Κωστής

Μαλιστα...δεν το ηξερα αυτο για το δεικτη των δευτερολεπτων....να και ο φιδισιος δεικτης λοιπον!

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Theo, μπορείς να το δεις εδω

 

http://home.watchprosite.com/?show=nblog.post&ti=573216

 

έκανα λαθος και είναι όγδοα του δευτερολέπτου αφού είναι 28.800ταω,

 

Στην πρώτη φωτογραφία είναι και 8/8 στην δεύτερη και 2/8.

 

Ο δείκτης των δευτερολέπτων είναι ο κίτρινος, με σχήμα φιδιού και είναι αναφορά στους δείκτες που χρησιμοποιούσαν από την εποχή του Breguet, (serpentines).

 

Ενώ η αισθητική της εταιρείας είναι υπερβολικά ντιζαινάτη και μοντέρνα, υπάρχουν πολλές αναφορές στο παρελθόν για κάποιον που γνωρίζει τους παλιούς παραδοσιακούς κώδικες της ωρολογοποιίας

 

Φιλικά

 

Κωστής

 

Πολυ ωραια ρολογια. Mickey Mouse, Hello Kitty κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου λέει ότι ο Alain Silberstein δεν θα ανοιξει ποτέ μαγαζί στα Χανιά...

 

Φιλικά

 

Κωστής

 

ΥΓ. Παρεπιπτόντως ο Gerrald Genta έχει κάνει υπέροχα ρολόγια με τους ήρωες του Disney.

 

Ήταν τόσο επιτυχημένα, ώστε όταν του ζήτησα που μπορώ να βρω, μου απάντησε οτι ούτε ο ίδιος έχει ούτε ένα...

 

ΥΓ. Πάντως δεν ήξερα οτι υπάρχει ρολόι Hello Kitty με χρονογράφο τύπου Foudroyante!...

Link to comment
Share on other sites

Να ανοιξει μαγαζι στα Χανια για πιο λογο? Αν ψαχνει για θυματα να πουλησει τα ρολογια του δεν νομιζω να υπαρχουν πολλα ουτε στα Χανια ουτε στην Κρητη γενικοτερα.

Αλοιμονο να φοραει κανεις σοβαρος ανθρωπος ρολοι με τους ήρωες του Disney. Θα τον κραζανε οι παντες.

Ενα αλλο που πρεπει να ξερεις για τα Hello Kitty ειναι οτι δινουν δωρο καραμελες μαζι με το ρολοι.

Link to comment
Share on other sites

Να ανοιξει μαγαζι στα Χανια για πιο λογο? Αν ψαχνει για θυματα να πουλησει τα ρολογια του δεν νομιζω να υπαρχουν πολλα ουτε στα Χανια ουτε στην Κρητη γενικοτερα.

Αλοιμονο να φοραει κανεις σοβαρος ανθρωπος ρολοι με τους ήρωες του Disney. Θα τον κραζανε οι παντες.

Ενα αλλο που πρεπει να ξερεις για τα Hello Kitty ειναι οτι δινουν δωρο καραμελες μαζι με το ρολοι.

Ενδιαφέρον έχει η άποψή σου, αν και προφανώς δεν εκφράζεις ολόκληρα τα Χανιά, ούτε ολόκληρη την Κρήτη.

 

Γνωρίζω αρκετούς ανθρώπους από την Κρήτη με υψηλή αισθητική και αρκούντως σοβαρούς ώστε να κατανοούν ότι το αν είσαι σοβαρός ή όχι δεν εξασφαλίζεται ούτε φανερώνεται από το ρολόι σου.

 

Αυτή όμως η συντηρητική άποψη ότι βασικό κριτήριο για την απόκτηση ενός ρολογιού, είναι η γνώμη και η αισθητική των άλλων, είναι ο προθάλαμος αυτού που κατηγόρησε πιο πάνω ένα μέλος, μιλώντας για την αγορά ρολογιών για "πουλ μουρ".

 

Συμβαίνει συχνά η πλειοψηφία των ανθρώπων, έχοντας χαμηλό προσωπικό αισθητικό κριτήριο και βέβαια τον ανάλογο συντηρητισμό που συνοδεύει πάντα την έλλειψη ανοιχτών οριζόντων, να έχουν ως μοναδικό κριτήριο το αν θα γίνουν αποδεκτοί μέσω των επιλογών τους (ρολόι κλπ), ή ακόμη χειρότερο αυτό που είναι το πιο εξευτελιστικό σε μια κλειστή επαρχιώτικη κοινωνία, το να τους "κράξουν".

 

Σε μια λίγο πιο ανοιχτή κοινωνία γνωρίζεις από μικρός ότι κανείς δεν ασχολείται με το ρολόι σου, το οποίο μάλιστα είναι κρυμένο κάτω από την μανσέτα του πουκάμισου και αποτελεί ένα πιο προσωπικό στοιχείο έκφρασης των προτιμήσεών σου.

 

Εκτός αν ο Καζαντζάκης όταν έγραψε "Δεν ΕΛΠΙΖΩ τίποτα, δεν ΦΟΒΑΜΑΙ τίποτα, είμαι ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ", είχε εξαιρέσει την ελευθερία του να φοράει κανείς ρολόι με ήρωα του Disney, τον φόβο μην τον "κράξουν" και την ελπίδα να φαίνεται κανείς "σοβαρός"!...

 

ΕΛΠΙΖΩ να σταματήσεις να ΦΟΒΑΣΑΙ μην σε κράξουν και να αγοράσεις το επόμενο ρολόι σου, πιο ΕΛΕΥΘΕΡΑ...

 

Φιλικά

 

Κωστής

 

ΥΓ. Σταματήστε να ανάγετε τις προσωπικές σας απόψεις σε διεθνή πραγματικότητα...

 

Υπάρχουν ρολόγια για όλα τα γούστα, ακόμη και γι αυτούς που αγοράζοντας ένα ρολόι, έχουν στο νου τους τις καραμέλες...

 

Εμένα δεν μου έχει τύχει κάτι τέτοιο. Και έχω αγοράσει πολλά ρολόγια στη ζωή μου...

 

ΥΓ2 Και όμως ο Alain Silberstein είναι από τους λίγους στο χώρο που έχει τεράστιο μουστάκι που θυμίζει Κρητικό...

Edited by VIWOW
Link to comment
Share on other sites

Μας βγηκε και ψυχολογος τελικα ο δικος σου.

Για πια διεθνη πραγματικοτητα μιλας? Αυτη που τοσο καιρο ντε κ καλα προσπαθεις να μας πεισεις? Εσυ δειχνεις με αυτα που γραφεις οτι οποιος εχει μια προσωπικη αποψη που ειναι αντιθετη με τη δικη σου ειναι λαθος και εσυ εισαι ο σωστος. Εχεις τοσες πολλες γνωσεις σε οτι αφορα το ρολοι που εχεις περασει το σταδιο του "ενδιαφερων" και γινεσε κουραστικος και γραφικος με ολα αυτα τα κατεβατα που καθεσαι και γραφεις. Να ξερεις οτι η ζωη τον περισσοτερων δεν περιφερετε γυρω απο ενα ρολοι.

 

ΥΓ Θυμαμαι που ειχε ερθει ο Alain Silberstein στο χωριο και μετα απο αντικριστο αρνι και πολυ κρασι στο βουνο κατεβηκαμε στο καφενειο να πιουμε καμια ρακι για τη χωνεψη. Οντας καζικι ο Alain ειδε ενα κοριτσακι να περναει με μια κουκλα Μικυ Μαους και τοτε του καρφωθηκε η ιδεα να φτιαξει φτιαξει ρολογια πολυχρωμα και με μια δοση απο Disney. Του ειπα να κοψει τις μπουνταλες και αν θελει να παιρνουμε στα σοβαρα αυτα που λεει την επομενη φορα που θα ερθει να εχει αφησει μουστακι.

Link to comment
Share on other sites

Μας βγηκε και ψυχολογος τελικα ο δικος σου.

Για πια διεθνη πραγματικοτητα μιλας? Αυτη που τοσο καιρο ντε κ καλα προσπαθεις να μας πεισεις? Εσυ δειχνεις με αυτα που γραφεις οτι οποιος εχει μια προσωπικη αποψη που ειναι αντιθετη με τη δικη σου ειναι λαθος και εσυ εισαι ο σωστος. Εχεις τοσες πολλες γνωσεις σε οτι αφορα το ρολοι που εχεις περασει το σταδιο του "ενδιαφερων" και γινεσε κουραστικος και γραφικος με ολα αυτα τα κατεβατα που καθεσαι και γραφεις. Να ξερεις οτι η ζωη τον περισσοτερων δεν περιφερετε γυρω απο ενα ρολοι.

 

ΥΓ Θυμαμαι που ειχε ερθει ο Alain Silberstein στο χωριο και μετα απο αντικριστο αρνι και πολυ κρασι στο βουνο κατεβηκαμε στο καφενειο να πιουμε καμια ρακι για τη χωνεψη. Οντας καζικι ο Alain ειδε ενα κοριτσακι να περναει με μια κουκλα Μικυ Μαους και τοτε του καρφωθηκε η ιδεα να φτιαξει φτιαξει ρολογια πολυχρωμα και με μια δοση απο Disney. Του ειπα να κοψει τις μπουνταλες και αν θελει να παιρνουμε στα σοβαρα αυτα που λεει την επομενη φορα που θα ερθει να εχει αφησει μουστακι.

 

Υπάρχουν αυτοί που κουράζονται και αυτοί που ενδιαφέρονται.

 

Δυο ποστ πιο πάνω ο Theo Legend, βρήκε ενδιαφέρον το ρολόι που θαβεις, με αναφορές στην βουκολικη καθημερινότητα σου.

 

Στο δεύτερο μέρος του κειμένου σου, είσαι πιο πολύ στο στοιχείο σου.

 

Σου παει κατα τη γνώμη μου πιο πολύ η περιγραφή των τοπικών συνηθειών του χωριού σου από την κριτική ρολογιων.

 

Κρίμα που εδώ γράφουμε για ρολόγια!

 

Κάτι για τα ρολόγια σοβαρό, έχεις να πεις;

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αυτοί που κουράζονται και αυτοί που ενδιαφέρονται.

 

Δυο ποστ πιο πάνω ο Theo Legend, βρήκε ενδιαφέρον το ρολόι που θαβεις, με αναφορές στην βουκολικη καθημερινότητα σου.

 

Στο δεύτερο μέρος του κειμένου σου, είσαι πιο πολύ στο στοιχείο σου.

 

Σου παει κατα τη γνώμη μου πιο πολύ η περιγραφή των τοπικών συνηθειών του χωριού σου από την κριτική ρολογιων.

 

Κρίμα που εδώ γράφουμε για ρολόγια!

 

Κάτι για τα ρολόγια σοβαρό, έχεις να πεις;

 

Κωστής

 

Ολοι ενδιαφερονται εδω μεσα απλα δεν ενδιαφερονται για αυτα που γραφεις.

Βρηκε ενα μελος μονο απο τα τοσα που διαβαζουν ενδιαφερον το ρολοι, σου λεει κατι αυτο?

Κριτικη ρολογιων δεν ξερω να κανω οπως εσυ. Εγω κοιταω αν μου αρεσει εμφανισιακα και τι λειτουργειες εχει.

Το οτι εδω γραφουμε για ρολογια το ξερω. Εσυ που το ξερεις επισεις, γιατι μας λες κατα καιρους για κρασια, δειπνα με διαφορους, για το γραφειο που εχεις και απο τι ξυλο ειναι και τι σχημα εχει, το σαλονι που πηρες σε καλυτερη τιμη, για το μουστακι του ενος, το πουκαμισο του αλλου και αλλα παρομοια?

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ απλό γιατί μιλάω για ολα αυτά που αναφέρεις (όσα από αυτά που αναφέρεις έχω γράψει, γιατί έχεις βάλει και αρκετή "σάλτσα"):

 

Για τον ίδιο λόγο για τον οποίο εσύ μιλάς για "χωριο - αντικριστο αρνι - κρασι - βουνο - καφενειο - ρακι - καζικι - μπουνταλες - μουστακι"...

 

Ο καθένας χρησιμοποιεί εικόνες και θέματα από την καθημερινότητά του.

 

Η μόνη διαφορά είναι ότι τα δικά μου συνδέονται με το ρολόι και τα αναφέρω γι αυτό.

 

Δηλαδή όταν μιλάμε για έναν ωρολογοποιό που ειναι αρχιτέκτονας και έχουν σχέση τα ρολόγια του με το Bauhaus, δεν είναι περίεργο να μιλήσουμε και για ένα minimal γραφείο ή για τη δουλειά του Kadinsky, την οποία είχε στο μυαλό του, όταν σχεδίαζε το ρολόι.

 

Αυτό είναι προφανές.

 

Το να εισάγεις στη συζήτηση το "αντικριστό αρνί", αυτό είναι δική σου, ανεξήγητη ιδέα και πρωτοτυπία...

 

Κωστής

 

ΥΓ. Νομίζω ότι ακόμη και αν δεν ενδιαφέρουν οι συγκεκριμενες πληροφοριες κάποιον, σίγουρα του είναι πιο δυσάρεστο να παίρνει τόσο μήκος όλη αυτή η κοροιδευτική σου διάθεση, για ένα προιόν που προφανώς δεν σου αρέσει, οπότε δεν έχεις και λογο να ασχολείσαι.

 

Εγώ βρίσκω ότι έχει ενδιαφέρον και για το λόγο αυτό τοποθετούμαι και λέω ότι γνωρίζω και μπορεί να αποτελέσει στοιχείο ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ. Αυτός που δεν ενδιαφέρεται, γράφει για κάποιο άλλο ρολόι, κανονικά... Μην κολλάς... Διηγήσου μας τα ρολόγια που σου αρέσουν.

 

Είναι το λάθος που κάνουν συχνά πολλοί.

 

"Δεν θέλω φασολια" "Δεν θέλω μακαρόνια" "Δεν θέλω σούπα"

 

Ναι, αλλά τι θέλεις;

 

Με το "όχι" μπορούμε να μιλάμε τρία χρόνια και να μην έχουμε βγάλει συμπέρασμα...

 

ΥΓ.2. Αυτό το "βρήκε μόνο ένας το ρολόι ενδιαφέρον" τι σημαίνει;

 

Εσύ που είσαι ο μόνος που το θάβεις τόσο, αισθάνεσαι ότι είσαι ΠΟΛΛΟΙ; Δεν είσαι ένας;

Edited by VIWOW
Link to comment
Share on other sites

...........αν και δεν ποσταρω σε αυτο το τοπικ....συνηθηζα να το διαβαζω σχεδον καθημερινα (αλλα πλεον οχι...)...βλεποντας φωτος απο ρολογια και ανακαλυπτοιντας νεα μοντελα κτλ κτλ.......αλλα για αρκετες σελιδες τωρα....πραγματικα εχω βαρεθει..........το εχετε κουρασει πολυ το θεμα "ρολοι" ελεος! ! ! ενα τοπικ μεσα σε ενα φορουμ για κινητα τηλεφωνα ειναι.......και εχει γινει τεχνολογικο-ψυχολογικος προβληματισμος του "ταδε" κατασκευαστη οταν κοιτουσε το πουλακι στο δεντρο και ειπε ας φτιαξω ενα ρολοι........μηλατε για ρολογια των $$$$ ευρω που στην ελλαδα αντε 100-200 να μπορουν να αγωρασουν........κτλ κτλ

 

παιδια πιστευω εχει χαθει η μπαλα σε αυτο το τοπικ...

 

φιλικα Κωστας

Link to comment
Share on other sites

...........αν και δεν ποσταρω σε αυτο το τοπικ....συνηθηζα να το διαβαζω σχεδον καθημερινα (αλλα πλεον οχι...)...βλεποντας φωτος απο ρολογια και ανακαλυπτοιντας νεα μοντελα κτλ κτλ.......αλλα για αρκετες σελιδες τωρα....πραγματικα εχω βαρεθει..........το εχετε κουρασει πολυ το θεμα "ρολοι" ελεος! ! ! ενα τοπικ μεσα σε ενα φορουμ για κινητα τηλεφωνα ειναι.......και εχει γινει τεχνολογικο-ψυχολογικος προβληματισμος του "ταδε" κατασκευαστη οταν κοιτουσε το πουλακι στο δεντρο και ειπε ας φτιαξω ενα ρολοι........μηλατε για ρολογια των $$$$ ευρω που στην ελλαδα αντε 100-200 να μπορουν να αγωρασουν........κτλ κτλ

 

παιδια πιστευω εχει χαθει η μπαλα σε αυτο το τοπικ...

 

φιλικα Κωστας

Αν και μάλλον κάποιος που δεν ενδιαφέρεται για ρολόγια, δεν είναι ο πλέον κατάλληλος για να κρίνει αν η συζήτηση για ρολόγια έχει ενδιαφέρον, νομίζω ότι θα έπρεπε να έχεις

τη δυνατότητα να ξεχωρίσεις ότι κάποιες πληροφορίες που δίνω, αν δεν σχολιαζόντουσαν σε σχέση με το αρνί, τη γκλίτσα του τσοπάνη κλπ, δεν θα υπήρχε το πρόβλημα που αναφέρεις.

 

Συνήθως ξεκινάμε από μια πληροφορία που δίνω.

 

Κάποιος που δεν του αρέσει το ρολόι, αρχίζει να γράφει ότι του κατέβει και μετά αναγκάζομαι να εξηγώ 5 φορές τα προφανή.

 

Αν δεν υπήρχαν τόσοι που έχουν μόνη ενασχόληση να κοροιδεύουν ότι δεν καταλαβαίνουν, θα έμενε σκέτη η πληροφορία.

 

Προφανώς δεν πρόσεξες μέσα από τα ποστ μου, ότι τα περισσότερα ρολόγια που θαύμαζες με την ησυχία σου στο παρελθόν, είναι η μαιμούδες ή παραπομπές σε παράνομα site.

 

Ψιλά γράμματα...

 

Είναι πάντως εντυπωσιακή η λογική σου.

 

Μια συζήτηση στην οποία εδώ και καιρό δεν συμμετέχεις, αλλά τη θέλεις ακριβώς στα "μέτρα σου"

 

Κλασικά Ελληνικό...

 

Τι να πω; Αν έγραφες και εσυ θα μπορούσα και εγώ να σε σχολιάσω.

 

Τώρα είσαι ...άψογος!...

 

Φιλικά

 

Κωστής

 

ΥΓ Δεν ξέρω που βρηκες ότι αυτοί που μπορούν να αγρασουν ένα ρολόι των 5000 ευρώ είναι 100-200, πάντως την Εκθεση μου που φιλοξενούσε ρολόγια από 3000 εώς 1,5 εκατομμύριο ευρώ, την επισκέπτονταν κάθε χρόνο 10.000 άνθρωποι, επί 11 χρόνια!

Edited by VIWOW
Link to comment
Share on other sites

...........αν και δεν ποσταρω σε αυτο το τοπικ....συνηθηζα να το διαβαζω σχεδον καθημερινα (αλλα πλεον οχι...)...βλεποντας φωτος απο ρολογια και ανακαλυπτοιντας νεα μοντελα κτλ κτλ.......αλλα για αρκετες σελιδες τωρα....πραγματικα εχω βαρεθει..........το εχετε κουρασει πολυ το θεμα "ρολοι" ελεος! ! ! ενα τοπικ μεσα σε ενα φορουμ για κινητα τηλεφωνα ειναι.......και εχει γινει τεχνολογικο-ψυχολογικος προβληματισμος του "ταδε" κατασκευαστη οταν κοιτουσε το πουλακι στο δεντρο και ειπε ας φτιαξω ενα ρολοι........μηλατε για ρολογια των $$$$ ευρω που στην ελλαδα αντε 100-200 να μπορουν να αγωρασουν........κτλ κτλ

 

παιδια πιστευω εχει χαθει η μπαλα σε αυτο το τοπικ...

 

φιλικα Κωστας

 

Πληροφοριακά και μόνον, αναφέρω ότι ο τίτλος του θέματος είναι «Συζήτηση για ρολόγια». Όχι για ακριβά, ούτε για σπάνια, ούτε για φτηνά, ούτε για της λαϊκής. Για ρολόγια εν γένει. Όσο λοιπόν η συζήτηση περιστρέφεται γύρω από τα ρολόγια, παραμένει εντός θέματος. Οπότε δεν έχει χαθεί καμία απολύτως μπάλα. :)

Edited by VeCo

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...