Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πολλά από αυτά τα ρολόγια ξεκινούν από τον «κατασκευαστή» με 1-2 $!

 

Απλά οι «έξυπνοι» που στα φόρουμ κραζουν τις νόμιμες εταιρείες για υπερκερδος, αγοράζουν την μαϊμού των 2$ με 200!

 

Όπως για τους απαράδεκτους πολιτικούς φταίνε οι ψηφοφόροι, έτσι για το εμπορικό χάλι φταίει η ανηθικοτητα των καταναλωτών.

 

Η χρήση της λέξης ρεπλικα είναι λανθασμένη αφού ρεπλικα είναι η ίδια εταιρεία να ξαναβγαλει ένα παλιοτερο μοντέλο. Όχι να το κλέψει κάποιος.

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά αυτό που ψάχνω πιο πάνω δεν υπάρχει; Εσείς οι ρολογάδες θα ξέρετε σίγουρα... :(
Link to comment
Share on other sites

το http://www.watchismo.com θα ελεγα οτι εχει αρκετες επιλογες αναζητησης αλλά δεν ειναι και advanced search :worry:
Link to comment
Share on other sites

Η χρήση της λέξης ρεπλικα είναι λανθασμένη αφού ρεπλικα είναι η ίδια εταιρεία να ξαναβγαλει ένα παλιοτερο μοντέλο. Όχι να το κλέψει κάποιος.

 

και ολα αυτα τα homage, απο πολλες εταιριες ,οπως π.χ η εδω

 

http://www.ocean7watchco.com/front/collection/lm-series/lm-7.html

 

τι ειναι?ειναι σιγουρο οτι ειναι παρανομοι?δεν νομιζω

Link to comment
Share on other sites

γεια σας ειδα αυτο το ρολοι

http://brasil.abatata.com.br/cva/120192006_Relogio_Tommy_Hilfiger_1710095.html

και το εχω βρει σε 3 καταστηματα

http://www.watch4you.gr (γιατι λεει εγγυηση απο την watch4you ενω σε ρολογια αλλων σαιτ λεει εγγυηση 2 χρονια απο την hilfiger; )

http://luxstyle.gr

http://www.rologia.com.gr

η τιμη ειναι ιδια και στα 3 απο εκει και περα θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζετε κατι για καλυτερη εξυπηρετηση, αν εχει αγορασει καποιος απο τα ανωτερω σαιτ. ακομη μενω νεα ιωνια αν υπαρχει καποιο μαγαζι με χιλφιγκερ ρολογια ή στο μολ με καλες τιμες, σας ευχαριστω.

Edited by some1
Link to comment
Share on other sites

Να αγοράσει ένα και ο VIWOW για μας να πει τις διαφορές!

 

Δεν χρειάζεται να αγοράσω μια μαϊμού για να καταλάβω τις διαφορές με το αυθεντικό.

 

Είναι η ίδια σύγκριση με έναν πίνακα του van Gogh και το ίδιο έργο από τον Αγνωστιδη, ή με την Μπελουτσι και την φωτογραφία της.

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

Η χρήση της λέξης ρεπλικα είναι λανθασμένη αφού ρεπλικα είναι η ίδια εταιρεία να ξαναβγαλει ένα παλιοτερο μοντέλο. Όχι να το κλέψει κάποιος.

 

και ολα αυτα τα homage, απο πολλες εταιριες ,οπως π.χ η εδω

 

http://www.ocean7watchco.com/front/collection/lm-series/lm-7.html

 

τι ειναι?ειναι σιγουρο οτι ειναι παρανομοι?δεν νομιζω

 

Οι λέξεις «ρεπλικα» και «homage» χρησιμοποιούνται αυθαίρετα από τα μέλη φόρουμ, αφού εκ του πονηρού

έριξαν στις συζητήσεις αυτοί που κερδίζουν χρήματα από την κλοπή, την οποία εσύ διαχωριζεις σε «ολίγη» η ολόκληρη.

 

Ήταν φυσικό. Στα φόρουμ διεθνώς κυκλφορουν πολλοί που κολακευονται να νομίζουν ότι ξέρουν από ρολόι και οι οποίοι συχνά δεν «φτάνουν» το αυθεντικό οπότε είχαν ανάγκη ένα αλοθι για να αγοράζουν μαϊμούδες και αυτό να μην είναι ξεφτίλα, αλλά «homage»!

 

Δεν «τιμάς» κάποιον (γιατί αυτό σημαίνει η γαλλική λέξη) όταν του κλεβεις το σχέδιο και παραγεις αντίγραφα της δικής του δουλειάς.

 

Στις περισσότερες περιπτώσεις είναι ΚΑΙ παράνομο, στις άλλες είναι απλά ξεφτίλα.

 

Βέβαια πρωταρχικό ρόλο παίζει που βάζει ο καθένας τα ηθικά του όρια και σήμερα στο ζήτημα αυτό έχουμε μεγάλη ποικιλία.

 

Εσύ αν αυτός που πουλάει το μαιμουδιαρικο cd στην Ομονοια, γράψει απ´ έξω «homage to Sakis», είσαι εντάξει;

 

Φιλικά

 

Κωστής

Edited by VIWOW
Link to comment
Share on other sites

Βάλανε 10€ είσοδο στην έκθεση στη hellexpo! Τόσα τους λείπουν?

Απότι φαίνεται δεν θέλουν ο κόσμος να γνωρίσει τον κόσμο των ρολογιών.

Link to comment
Share on other sites

Ως διοργανωτής των 11 Σαλονιων Υψηλης Ωρολογοποιας Very Important Watches που πραγματοποιησα από το 1998 εώς το 2007, αν και η έκθεση στην οποία αναφερεσαι δεν έχει καμία σχέση με τη δική μου, αφού εμείς εκθεταμε μόνο προϊόντα της ΥΩ σε συγκεκριμένο κοινό κατόπιν προσκλήσεως, θα επιβεβαιωσω και εγώ ότι πράγματι ακόμη και σε μια έκθεση που πραγματοποιείται στην Hellexpo και φιλοξενεί ρολόγια από 100 ευρώ, η ύπαρξη τιμήματος για την είσοδο του κοινού, αφήνει την εντύπωση ότι οι συμμετέχοντες αδυνατούν να καλύψουν τα έξοδα για να δείξουν τα προϊόντα τους και ζητούν από τους επισκέπτες να «τσονταρουν»!

 

Μου το είχαν προτείνει και εμένα διάφοροι ως επιπλέον κέρδος, αλλά το

εβρισκα πάντα υποτιμητικό και για τους εκθέτες και για τους επισκέπτες.

 

Θα έβαζε ποτέ ένα κατάστημα αντίτιμο στην είσοδο;

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αυτό είναι το πιο ψαγμένο forum που έχω βρει θα σας πρήξω λίγο μέχρι να αποφασίσω :P.

Τι γνώμη έχετε για αυτό το Hamilton (http://www.oroloi.gr/product_info.php?manufacturers_id=98&products_id=12422) ?

Γενικά δεν ξέρω από καλά ρολόγια και θα με βοηθούσαν σχόλια από άτομα που ξέρουν.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αυτό είναι το πιο ψαγμένο forum που έχω βρει θα σας πρήξω λίγο μέχρι να αποφασίσω :P.

Τι γνώμη έχετε για αυτό το Hamilton (http://www.oroloi.gr/product_info.php?manufacturers_id=98&products_id=12422) ?

Γενικά δεν ξέρω από καλά ρολόγια και θα με βοηθούσαν σχόλια από άτομα που ξέρουν. Ευχαριστώ!

 

 

Καλησπέρα. Μία γνώμη και για το Tissot T41.1.483.33 σας παρακαλώ;

 

Και τα δύο ανήκουν στο ιδιο γκρούπ το SWATCH GROUP (κοιτάξτε εδώ) Και τα δύο φορούν την ίδια μηχανή ΕΤΑ 2824-2, μία απο τις πιο αξιόπιστες μηχανές στην κατηγορία της (για μένα η κορυφαία). Και τα δύο για την κατηγορία της τιμής τους είναι απολύτως τίμια για αυτό που προσφέρουν.

 

Θα προτιμούσα το Hamilton KHAKI επειδή μου αρέσουν τα divers. Αλλά και η διαχρονική απλότητα του Tissot Le Lokle δεν με αφήνει αδιάφορο.

 

Σαν ρολόγια σε αυτά τα χρήματα δύσκολα πολύ θα τους βρείς ψεγάδι.

Οπότε από εμένα συστήνονται ανεπιφύλακτα.

Edited by stardrive
διορθωση κωδικού μηχανής

ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ... ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ...

Nokia 2110, 2600c, 3120c, 3230, 3410, 3510i, 6070, 6110, 6150, 6210, 6220c, 6230, 6310i , 6510, 6600, 7110, 7650, 8110, 8110i, Ν70, E 66, C5, C5-03, 500, 700, Ν 86, C3-00, Lumia 920, Ν8, Lumia 925, Lumia 1020 , ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ :mad:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα παιδιά.

Θα ήθελα τη γνώμη σας για τα CASIO και συγκεκριμένα τη σειρά edifice.

Υπάρχουν κάποια ρολόγια της συγκεκριμένης σειράς που μου αρέσουν πάρα πολύ σαν σχέδια και για να πάρω κάτι ανάλογο σε SEIKO πχ θελω τα διπλάσια χρήματα τουλάχιστον.

Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι η αξιοπιστία.

 

Επίσης σε ρολόγια τέτοιας τιμής (κοστίζουν γύρω στα 200 ευρώ) υπάρχει περίπτωση να μου πουλήσουν μάπα? Πώς μπορώ να καταλάβω αν είναι αυθεντικό?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων:)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια και απο εμένα, διάβασα σχεδόν όλες τις σελίδες του φόρουμ και απέκτισα περισσότερες γνώσεις, ειδικά απο τα ποστ του απίστευτου VIWOW,VeCo και άλλων φίλων που έγραψαν στο φορουμ

 

Θέλω την βοήθεια σας. Μπορώ να διαλέξω ρολοί μέχρι 1000 ευρω που θα μου κάνουν δώρο. Λογικά θα προτιμήσω quarz ρολόγια με λουράκι πλαστικό(καουτσουκ) γιατί τα αυτόματα είναι ακριβά(αν μου προτείνεται κανένα καλό σε καλή τιμή δεν θα πω οχι φυσικά)

 

Σε μια βόλτα που πήγα στα μαγαζιά στα Χανιά είδα τα εξής ρολόγια

 

1) Στα 800 ευρο περιπου

http://www.my-watches-collection.com/tag-heuer-formula-1

 

2) Στα 700 ευρο αλλα με πλαστικό λουράκι

http://www.getitnow.gr/prod/gia-ton-andra/rologia-andrika/roloi-tag-heuer-formula-wah111bba0850/prod560520pp/

 

3)Στα 950 ευρο που το προτιμάω απο τα προηγούμενα

http://www.getitnow.gr/prod/gia-ton-andra/rologia-andrika/roloi-tag-heuer-aquaracer-caf1110ft8010/prod550591pp/

 

4) Στα 1800 ευρο που μου αρέσει απίστευτα αλλα δεν ξέρω αν αξίζει να κάνω την υπέρβαση,να δώσω απο την τσέπη μου συν 800 ευρο,

 

http://www.authenticwatches.com/594.html

 

5)Στην ίδια τιμη δηλ 1800 ευρο βρηκα στο ιντερνετ σε αυτοματο που θα μπορω νατο παραγγείλω φαντάζομαι απο μαγαζί , δεν ξέρω αν αξίζει

http://www.e-men.gr/breitling-colt-automatic-black-dial-leather-mens-watch-a1738011-b7-c_211-p_16193

 

Επίσης να πώ οτι ποτέ δεν φόρεγα ρολόγια, όποιο ρολόι και να πάρω τώρα θα το φοράω συνέχεια, θέλω να είναι ¨sport´ , και να κρατήσει για πολλά χρόνια.

Τέλος δεν έχω σε εκτίμιση τα Tag Heuer σαν μάρκα-αξιοπιστία,αλλα μου αρέσουν σαν design για αυτο και κάτω απο τα 1000 ευρο τα προτιμάω.

 

Αυτά , περιμένω τις απαντήσεις σας!

ευχαριστώ

Edited by fanis13
Link to comment
Share on other sites

Αρκετά πρόχειρα γιατι πήζω, να σου απαντήσω ότι αυτό που γράφεις ότι θέλεις ένα ρολόι που θα το φοράς για πολύ καιρό κλπ, το είχα και εγώ στο μυαλό μου, οταν το 1994 πήγα να πάρω ένα ρολόι.

 

Και πήρα ένα Ω Seamaster Chrono, πιστεύοντας ότι θα είναι το καλό μου ρολόι.

 

Λίγους μήνες μετά άρχισα να ασχολούμαι με το ρολόι, μετά άρχισα να γράφω, να κάνω εκθέσεις κλπ κλπ. και πέρασαν πολλά χρόνια "πρόσθεσης" ρολογιών.

 

Τώρα άρχισα εδώ και λίγο καιρό την αφαίρεση.

 

Θέλω με αυτό να πω ότι δεν αποκλείεται να βρεθείς αργότερα με περισσότερα ρολόγια, οπότε να διαλέξεις πιο έξυπνα από εμένα το 1994.

 

Στο ίδιο μαγαζί πουλούσαν ένα Speedmaster συλλεκτικό για τα 25 χρόνια που πάτησε ο άνθρωπος στο φεγγάρι, που αν το είχα αγοράσει (δεν το προτίμησα επειδή θα χαρασόταν το τζάμι του, αφού δεν ήταν ζαφείρι) θα το φορούσα μέχρι σήμερα πότε πότε.

 

Αν λοιπόν μείνεις στο ρολόι των 1000 εύκολα αργότερα θα μπεις στο τριπάκι για αυτό των 1800, τιμή στην οποία αγοράζεις, αν σου αρέσει το Ω Speedmaster το οποίο είναι ένα ιστορικό, διαχρονικό, ποιοτικό, επώνυμο, καλοφτιαγμένο κλπ κλπ ρολόι, που δεν θα μετανοιώσεις ποτέ.

 

Κάποτε γνωρισα τον τότε ιδιοκτήτη της Bugatti, Romano Artioli.

 

Άρχισε να ρωτάει την παρέα τι αυτοκίνητο έχουμε.

 

Mercedes, Porsche, BMW, τα έβγαλε όλα άχρηστα, εντυπωσιάστηκε μόνο από το δικό μου που ήταν ένας παλιός βάτραχος της Citroen! Το καλύτερο αυτοκίνητο, είπε...

 

Το αντίστοιχο είναι το Speed. Το εκτιμούν και αυτοί που έχουν πολλά καλά ρολόγια, μεγάλης αξίας.

 

Ωραία και τα Breitling, κλπ

 

Σε αρκετές εταιρείες απλά κάποια μοντέλα "γερνάνε", όπως στα αυτοκίνητα, σε άλλες "κρατάνε".

 

Δεν θα σου γράψω μοντέλα, αλλά εταιρείες,

 

Tissot, Longines, TAG Heuer, Omega,

 

με την τιμή να ανεβαίνει από αριστερά προς τα δεξιά, είναι στάνταρ καλές επιλογές.

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση σου Κωστή!

 

Πιστεύω οτι η συμμετοχή σου στο topic βοηθάει ώστε να αποτρέψει πολλούς απο εμας που δεν έχουν εμπειρία, να αγοράσουν ενα ρολόι που αργότερα θα το μετανιώσουν ή θα μας έχουν κοροιδέψει

 

Επίσης σε αυτο το topic του myphone, στις όσες σελίδες διάβασα, απέκτισα πολλές γνώσεις γρήγορα στο συγκεκριμένο θέμα, για να μάθαινα όλες αυτές τις πληροφορίες θα μου χρειαζότανε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥΣ ΧΡΟΝΟΣ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΠΑΝΤΟΥ που ίσως και πάλι δεν αποκτούσα.

 

Οπότε ενα ευχαριστώ και στο myphone που όποτε χρειαστώ κάτι θα το βρω στο φόρουμ.!

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν βλέπω πολλές γυναίκες μέσα στο forum. Σήμερα είδα το D&G MIX DW0357 στα 149 ευρω. Μια γνώμη για τα D&G;
Link to comment
Share on other sites

...

Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι η αξιοπιστία.

 

Επίσης σε ρολόγια τέτοιας τιμής (κοστίζουν γύρω στα 200 ευρώ) υπάρχει περίπτωση να μου πουλήσουν μάπα? Πώς μπορώ να καταλάβω αν είναι αυθεντικό?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων:)

 

Casio και αξιοπιστία είναι σχεδόν συνώνυμες λέξεις, οπότε θεωρώ ότι δε θα έχει πρόβλημα.

 

Στο θέμα αυθεντικό και με δεδομένα τα όσα έχουν γραφτεί κατά καιρούς εδώ μέσα για μαϊμούδες κ.λ.π., προσωπικά θα πήγαινα να το αγοράσω κατ΄ευθείαν από την αντιπροσωπεία (το έχω κάνει).

Το σκεπτικό μου είναι απλό. Οι τιμές της συγκεκριμένης αντιπροσωπείας δε διαφέρουν και πολύ από τις αντίστοιχες της παρά-εισαγωγής. Θεωρώ λοιπόν ότι σε μια αξία αγοράς 200 ευρώ το να πληρώσω, π.χ. ένα 10% παραπάνω, απ΄ότι σε οποιοδήποτε κατάστημα είναι αμελητέο προκειμένου να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Εξάλλου ποιος ξέρει μπορεί μια μικρή έκπτωση να στη κάνουν και εκεί οπότε ... .

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν βλέπω πολλές γυναίκες μέσα στο forum. Σήμερα είδα το D&G MIX DW0357 στα 149 ευρω. Μια γνώμη για τα D&G;

 

Στις εταιρείες αυτές δεν αγοράζει κανείς ρολόι. Αγοράζεις την αισθητική, το χρώμα, το ύφος κλπ.

 

Αν πρόκειται να αγοράσεις έναν πίνακα του Τσαρούχη, θα σκεφτείς αν ένας Χατζηκυριάκος Γκίκας θα κρατήσει την αξία καλύτερα, τι θα σκεφτεί η διευθύντρια της Πινακοθήκης όταν έρθει σπίτι σου.

 

Αν είναι να αγοράσεις αφίσα, το αν θα πάρεις αυτή που έχει το τεράστιο "Why" με τον πολεμιστή, τον Bob Marley ή τον σκιέρ που κατεβαίνει την πίστα, είναι θέμα καθαρά αισθητικής και στυλ.

 

Δεν υποτιμώ ούτε τις αφίσες, ούτε τα ρολόγια της μόδας. Απλά οι περισσότερες εταιρείες μόδας φτιάχνουν ρολόγια πολύ απλά, ενώ πολλές φορές δεν έχουν και καμία σχέση με τον Οίκο του οποίου το όνομα φέρουν.

 

Αν σας βάλω ένα ρολόι Armani, ενα Ferre, ενα Hilfiger, ενα Boss και ένα DKNY, και έχω σβήσει το όνομα, αποκλείεται να βρείτε ποιο αντιστοιχεί σε ποιο όνομα.

 

Αναρωτιέσαι πως τα σχεδιάζουν και αν τα έχει ποτέ δει ο ίδιος ο Αρμάνι... κοκ

 

Υπέροχα είναι τα Chanel, ωραία τα Hermes, καλούτσικα τα Dior, κάτι λέγανε κάποτε τα Gucci (όταν δεν τα είχε η Gucci), όλα αυτά σε μεγαλύτερες τιμές,

 

ενώ από οικονομικότερα ρίξτε μια ματιά στα Issey Miyake.

 

http://www.isseymiyake-watch.com/eg/index.html

 

Για μένα είναι άψογα και τα κατασκευάζει η Seiko.

 

Κορυφαίο είναι το μοντέλο Trapezoide του κυρίου Fukasawa

 

http://www.isseymiyake-watch.com/eg/trapezoid/index.html

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω 600 ευρώ, αλλά δεν ξέρω.

 

Εισάγονται στην Ελλάδα. Φαντάζομαι το site θα έχει τον αντιπρόσωπο και το τηλέφωνο, αλλιώς να στο βρω.

 

Τώρα αυτό είναι από τα ακριβά, αφού είναι χρονογράφος και τοπ μοντέλο.

 

Ο Fukasawa είναι ο σχεδιαστής του ρολογιού. Η μάρκα είναι Issey Miyake.

 

Τον έχω γνωρίσει και φωτογραφίσει. Είναι από την Χιροσίμα και ήταν 7 χρονών όταν έπεσε η βόμβα, από την οποία σκοτώθηκε η μητέρα του και αυτός έχει παραμόρφωση στα χέρια!

 

Θεωρείται κορυφαίος στο χώρο της μόδας, είναι ο μόνος μαζί με τον Yves Saint Laurent που έχουν κάνει εξώφυλλο οι Times από σχεδιαστές και ήταν προσωπικός φίλος του Miles Davis, Akira Kurosawa, του αρχιτέκτονα Pei κλπ κλπ.

 

Εδώ και χρόνια τα ρούχα του τα σχεδιάζουν πιτσιρικάδες, όπως συμβαίνει με όλους, απλά αυτός τους αναφέρει κιόλας και το ίδιο κάνει και στα ρολόγια.

 

1000 χρόνια μπροστά...

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

παιδιά είμαι ένα βήμα απο την αγορά του απλου Omega seamaster quarz απο 1500 το δίνει 1350 ευρόπουλα.... αξίζει;,

 

http://www.getitnow.gr/prod/gia-ton-andra/rologia-andrika/roloi-omega-seamaster-300m-222380/prod550221pp/

Link to comment
Share on other sites

παιδιά είμαι ένα βήμα απο την αγορά του απλου Omega seamaster quarz απο 1500 το δίνει 1350 ευρόπουλα.... αξίζει;,

 

http://www.getitnow.gr/prod/gia-ton-andra/rologia-andrika/roloi-omega-seamaster-300m-222380/prod550221pp/

10% έκπτωση δεν είναι μεγάλη για την σημερινή συγκυρία.

 

Θα βρεις σίγουρα σε καταστήματα που συνεργάζονται με την επίσημη αντιπροσωπεία πολύ παραπάνω (20 σίγουρα).

 

Το τηλέφωνο της αντιπροσωπείας είναι 210 9565656 Swatch Group και εκεί μπορούν να σου πουν τα καταστήματα που έχουν επίσημα τα Ω στην περιοχή ή πόλη που μένεις.

 

Γύρνα 2-3 και κάνε παζάρι.

 

Αν τα χρήματα τα έχεις και μετρητά, κανείς έμπορος δεν μένει αδιάφορος σήμερα.

 

Είναι και τέλος μήνα και οι υποχρεώσεις τρέχουν.

 

Τώρα το site που έβαλες απ' όσο γνωρίζω δεν συνεργάζεται με την επίσημη αντιπροσωπεία και όλες οι εταιρείες έχουν συμβόλαια με τους αντιπρόσωπους ότι όταν το ρολόι δεν είναι από την νόμιμη αντιπροσωπεία της χώρας που το αγόρασες, τότε δεν κσλύπτεται η εγγύηση.

 

Τσέκαρέ το, για να μην έχω εγώ την ευθύνη. Πάρε στην αντιπροσωπεία και ρώτα αν αγοράσεις από το συγκεκριμένο site αν ισχύει η εγγύηση στην Ελλάδα καθώς και πόσο είναι η αρχική.

 

Φιλικά

 

Κωστής

 

ΥΓ. Το ρολόι είναι κλασικό, τεχνικά αρτιο, αξιόπιστο, αναγνωρίσιμο, εμπορεύσιμο (αν το βαρεθείς) και ωραίο. Έχει περισσότερες αναζητήσεις στο Ιντερνετ, από όλα τα ρολόγια στον κόσμο με δεύτερο το Rolex Submariner!!!! Δες το και ζωντανό, καμιά φορά το βάρος, ο όγκος, το πως κάθεται στο χέρι μας, παίζουν καταλυτικό ρόλο. Κάτσε 20 λεπτά στο μαγαζί με το ρολόι στο χέρι να δεις πως το νοιώθεις. Δεν αγοράζεις κάθε μέρα...

Link to comment
Share on other sites

Casio και αξιοπιστία είναι σχεδόν συνώνυμες λέξεις, οπότε θεωρώ ότι δε θα έχει πρόβλημα.

 

Στο θέμα αυθεντικό και με δεδομένα τα όσα έχουν γραφτεί κατά καιρούς εδώ μέσα για μαϊμούδες κ.λ.π., προσωπικά θα πήγαινα να το αγοράσω κατ΄ευθείαν από την αντιπροσωπεία (το έχω κάνει).

Το σκεπτικό μου είναι απλό. Οι τιμές της συγκεκριμένης αντιπροσωπείας δε διαφέρουν και πολύ από τις αντίστοιχες της παρά-εισαγωγής. Θεωρώ λοιπόν ότι σε μια αξία αγοράς 200 ευρώ το να πληρώσω, π.χ. ένα 10% παραπάνω, απ΄ότι σε οποιοδήποτε κατάστημα είναι αμελητέο προκειμένου να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Εξάλλου ποιος ξέρει μπορεί μια μικρή έκπτωση να στη κάνουν και εκεί οπότε ... .

 

Φίλε έχεις δίκαιο, οι διαφορές δεν είναι σημαντικές, και μετά από έναν περίπατο σήμερα κέντρο διαπίστωσα ότι μου κάναν 20% έκπτωση πριν τους πώ οτιδήποτε εγώ για καλύτερη τιμή. Θα το πάρω πιθανότατα από μαγαζί στο κέντρο που ήταν εξυπηρετικότατοι ή από αντιπροσωπεία.

 

Να ρωτήσω, μιας και είμαι άσχετος με την όλη φάση, τι είναι η "παραεισαγωγή" ? Αγοράζοντάς το από κατάστημα που φαίνεται εντάξει στο κέντρο, ρισκάρω να πάρω "μαϊμού" οποτε να προτιμήσω αντιπροσωπεία ? Πώς μπορώ να κρίνω αν είναι εντάξει ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...