Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχεις δικιο και εγώ αυτή την άποψη έχω φίλε eatmydust!

 

Πάντως ρε παιδία εδώ Ελλάδα έχει 245 ευρώ και στο ebay που κοίταξα,πωλητής με 102.000 πωλήσεις σε ρολόγια απο UNITED STATES με μεταφορικά,1 χρόνο εγγύηση αντιπροσωπείας,καρτελάκια πάνω,κουτιά τα πάντα τελοσπάντων:lol: το στέλνει Ελλάδα στην δελεαστική τιμή 117.00 USD = 88.0024 EUR!!!!

http://i43.tinypic.com/21lj1jd.jpgαθάνατο 'Στρογγυλό'
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχεις δικιο και εγώ αυτή την άποψη έχω φίλε eatmydust!

 

Πάντως ρε παιδία εδώ Ελλάδα έχει 245 ευρώ και στο ebay που κοίταξα,πωλητής με 102.000 πωλήσεις σε ρολόγια απο UNITED STATES με μεταφορικά,1 χρόνο εγγύηση αντιπροσωπείας,καρτελάκια πάνω,κουτιά τα πάντα τελοσπάντων:lol: το στέλνει Ελλάδα στην δελεαστική τιμή 117.00 USD = 88.0024 EUR!!!!

Στην Ελλάδα έχει 245 ευρώ σε μαγαζί; Λιανική ή τελική;

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

online τελική απο Κομοτηνή παρακαλώ!

 

http://www.v15.gr/products.asp?product_id=1032&gear_id=531&lang_id=0

http://i43.tinypic.com/21lj1jd.jpgαθάνατο 'Στρογγυλό'
Link to comment
Share on other sites

άρχισα να αλλάζω γνώμη σιγά σιγά αλλά όχι ως προς τη μάρκα αλλά στο σχέδιο!

 

http://ceasuridemana.ro/timex-e-tide-temperature-and-compass-watch_a40931.html

 

τί λέτε αυτό ή το μαύρο πιό πάνω?

Αυτο με βαζει και μενα σε σκεψεις...:)

Το βρισκω πιο ομορφο απο το πρωτο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεσαι στα ρολόγια με perpetual calendar; Αν θυμάμαι καλά υπάρχει ένα, (Seiko; ) το οποίο είναι σχετικά φθηνό, κάπου στα 700 - 800 ευρώ αν δεν κάνω λάθος...

 

Υπάρχει φυσικά και το Aeternitas, με το οποίο θα κάνεις πολύυυυ καιρό να ανησυχήσεις για την ημερομηνία. :)

 

Ναι η Seiko έχει τέτοιο μοντέλο ή τουλάχιστον είχε γιατί έχω ένα από το 2000 και το είχα αγοράσει αν θυμάμαι καλά περίπου 250.000 δραχμές (και με κρύσταλλο από ζαφύρι, αδιάβροχο κλπ). Όμορφο, σοβαρό, μοντέρνο ακόμα και σήμερα και η αλλαγή της ημερομηνίας λειτουργεί άψογα.:)

Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει κανείς ρολόι απο ebay?Ο τύπος όπως είπα πιο πάνώ είνα έμπιστος με πολλές πωλήσεις(100.000+)και παρέχει και ένα χρόνο εργοστασιακή εγγύηση!Γενικά δέν τίθεται θέμα γνησιότητας,άλλο με ανησυχεί!

 

Μίλησα λοιπόν μαζί του και μου είπε ότι τα προιόντα τα μαρκάρει ως gift!

 

Yπάρχει περίπτωση να πληρώσω τελωνείο για ένα ρολόι με αξία 104$+13$μεταφορικά=88.0024 EUR ??

 

Γιατί μου είπε ότι δέν μπορεί να ξέρει τί ακριβώς ισχύει για Ελλάδα!

http://i43.tinypic.com/21lj1jd.jpgαθάνατο 'Στρογγυλό'
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το σημειώσει ως gift δεν θα βάλει την πραγματική αξία επάνω, αλλά πολύ χαμηλότερη (π.χ. $15-20). Από κει και πέρα το θέμα είναι αν στο τελωνείο θα το δεχτούν ως gift ή αν θα το ανοίξουν για έλεγχο. Συνήθως περνάνε χωρίς έλεγχο, αλλά πάντα υπάρχει ένα μικρό ρίσκο.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εάν ανοιχτει το πακέτο,ένα ρολόι αυτής της αξίας πρέπει να εκτελωνηστεί?

 

Βασικά εάν ανοιχτεί την έκατσα γιατί μέσα θα έχει εγγύηση και όλα τα χαρτιά,πράγμα που δεν θα μπορεί να φανεί ότι δήθεν του το είχα κάνει επιστροφή για φτιάξιμο

http://i43.tinypic.com/21lj1jd.jpgαθάνατο 'Στρογγυλό'
Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα που το είχα ψάξει το αφορολόγητο ήταν στα 100 ευρώ, αλλά αυτό μπορεί να έχει αλλάξει. Αν υπάρχει απόδειξη αγοράς μέσα με την πραγματική τιμή, τότε ο εκτελωνισμός και τυχόν δασμοί θα υπολογιστούν με αυτή την αξία, αν δεν υπάρχει τότε οι τελωνειακοί αξιολογούν κατά το δοκούν.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

Λογικά κόβει απόδειξη διότι θα πρέπει να πιστοποιείται η ημερομηνία αγοράς με κάποιο τρόπο ώστε να ισχύει η εγγύηση!

 

Απογοητεύτηκα τώρα..Άν το ανοίξουν ποιά είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω?

http://i43.tinypic.com/21lj1jd.jpgαθάνατο 'Στρογγυλό'
Link to comment
Share on other sites

Επειδή αρχίζουμε και βγαίνουμε εκτός θέματος, δες καλύτερα το θέμα Τελωνείο και εκτελωνισμοί.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

Εντός θέματος "εμπιστοσύνης προς αγνώστους μεσω ιντερνετ",

 

να παρατηρήσω ότι εμένα δεν μου δημιουργεί εμπιστοσύνη κάποιος που έχει κάνει 100.000+ πωλήσεις, γράφοντας ψέματα στο χαρτί του τελωνείου, βάζοντας την τιμή που βολεύει κλπ.

 

Δηλαδή μόνος του λέει για 4 ψέμματα, αλλά εμείς πιστεύουμε ότι στα υπόλοιπα (προέλευση του ρολογιού, γνησιότητα, εγγύηση κλπ) είναι "Κύριος"!

 

Ξανα-γράφω ότι ο τελευταίος που την έκανε με τις προκαταβολές χιλιάδων πελατών, είχε άπειρα reviews για την αξιοπιστία του, τα οποία τα έγραφε ο ίδιος, αφού είχε άπειρους άλλους λογαριασμούς όπου φαινόταν σαν πελάτης.

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

δέν μπορώ να πιστέψω ότι Online seller που έχει φυσικό κατάστημα στην Αμερική με ρολόγια μπορεί να είναι απατεώνας του τύπου που περιέγραψες πιο πάνω και να δίνει εγγυήσεις αντιπροσωπειών ψεύτικες..

 

Λίγο το ebay λίγο το paypal θα τον είχα τσακώσει τόσο καιρό!

http://i43.tinypic.com/21lj1jd.jpgαθάνατο 'Στρογγυλό'
Link to comment
Share on other sites

δέν μπορώ να πιστέψω ότι Online seller που έχει φυσικό κατάστημα στην Αμερική με ρολόγια μπορεί να είναι απατεώνας του τύπου που περιέγραψες πιο πάνω και να δίνει εγγυήσεις αντιπροσωπειών ψεύτικες..

 

Λίγο το ebay λίγο το paypal θα τον είχα τσακώσει τόσο καιρό!

 

kαι εγω γιωργο το Timex μου απο αμερικη το πηρα μεσω ebay πριν 2 χρονια.

ολα πηγαν καλα. καμια 70 δολαρια πηγε συνολικα.

 

εδω οι κλεφτες μου ζηταγανε 150

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εκ των οποίων 150 το 23% είναι ΦΠΑ και το 35% δασμοί και φόροι, δηλαδή μένουν τα 90, με τα οποία ο εδώ "κλέφτης" κατ' εσέ, πληρώνει την διαφήμιση για να το δεις εσύ, το ενοίκιο του καταστήματος και τους υπαλλήλους για να πας να το δοκιμάσεις πριν το παραγγείλεις από το Αμέρικα...

 

Έτσι φτάσαμε, εδώ που φτάσαμε...

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

Εκ των οποίων 150 το 23% είναι ΦΠΑ και το 35% δασμοί και φόροι, δηλαδή μένουν τα 90, με τα οποία ο εδώ "κλέφτης" κατ' εσέ, πληρώνει την διαφήμιση για να το δεις εσύ, το ενοίκιο του καταστήματος και τους υπαλλήλους για να πας να το δοκιμάσεις πριν το παραγγείλεις από το Αμέρικα...

 

Έτσι φτάσαμε, εδώ που φτάσαμε...

 

Φιλικά

 

Κωστής

 

Είσαι πάρα πολύ σωστός!!!!!

Δυστυχώς πολλοί δε γνωρίζουν τι σημαίνει τιμολόγηση αγαθών στην Ελλάδα, αλλά βλέπουν τελική τιμή μόνο... Λες κι αν εμείς εμπορευόμασταν ρολόγια, θα τα διαθέταμε σε χαμηλότερες τιμές..... Δε νομίζω....

Hello !
Link to comment
Share on other sites

Εκ των οποίων 150 το 23% είναι ΦΠΑ και το 35% δασμοί και φόροι, δηλαδή μένουν τα 90, με τα οποία ο εδώ "κλέφτης" κατ' εσέ, πληρώνει την διαφήμιση για να το δεις εσύ, το ενοίκιο του καταστήματος και τους υπαλλήλους για να πας να το δοκιμάσεις πριν το παραγγείλεις από το Αμέρικα...

 

Έτσι φτάσαμε, εδώ που φτάσαμε...

 

Φιλικά

 

Κωστής

 

δικαιολογεις αποκλιση 110 ευρω δηλαδη??

γιατι στο επισημο site της Τimex τοτε (2008) το κοστολογουσε 60 δολαρια!!

Ηταν ηδη 2 χρονων μοντελο (2006).

 

60 δολαρια αξια, και στο &%$@ Ηοndos Center και στο Τimex της Ερμου το δινανε 150 ευρω!

 

60 δολαρια ---> 150 ευρω!!!

 

Μιλαμε σοβαρα τωρα? Απλα οι τυπαδες εδω ειναι μπακαλιδες.. και δεν ειναι το μονο παραδειγμα που εχω.. (και εκτος ρολογιων)

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

δικαιολογεις αποκλιση 110 ευρω δηλαδη??

γιατι στο επισημο site της Τimex τοτε (2008) το κοστολογουσε 60 δολαρια!!

Ηταν ηδη 2 χρονων μοντελο (2006).

 

60 δολαρια αξια, και στο &%$@ Ηοndos Center και στο Τimex της Ερμου το δινανε 150 ευρω!

 

60 δολαρια ---> 150 ευρω!!!

 

Μιλαμε σοβαρα τωρα? Απλα οι τυπαδες εδω ειναι μπακαλιδες.. και δεν ειναι το μονο παραδειγμα που εχω.. (και εκτος ρολογιων)

 

Θα συμφωνήσω μαζί σου..ΣΕ ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ τα αγαθά στην Ελλάδα ισχύει αυτό!

 

ΞΕΦΤΙΛΙΣΜΕΝΑ και αντιεπαγγελματικά πράγματα!

http://i43.tinypic.com/21lj1jd.jpgαθάνατο 'Στρογγυλό'
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι δεν ήσουν ποτέ εμπορευόμενος ή επιχειρηματίας, οπότε έχεις τη λογική του ανθρώπου που δεν ξέρει από αυτά.

 

Τυχερός...

 

Λοιπόν, αυτό που αναφέρεις αποτελεί πολιτική του εργοστασίου και ο καθένας επιλέγει τι θέλει.

 

Και εγώ έχω πληρώσει 96.000 ευρώ ένα ML που στην Αμερική στοιχίζει 30.000!

 

Δεν έχουμε τους ίδιους δασμούς, ούτε το ίδιο ΦΠΑ, ούτε την ίδια κατανάλωση...

 

Τι να κάνουμε;

 

Αν σου αρέσει το αγοράζεις, αν όχι δεν το αγοράζεις.

 

Δεν είναι όμως κλέφτης ο αντιπρόσωπος της Mercedes!

 

Αυτός βγάζει το ποσοστό του και θα τον βόλευε αντί να κάνει τον εισπράκτορα του κράτους και να χάνει πωλήσεις από τους υψηλότερους δασμούς στην Ευρώπη, να πουλούσε το ML στα 30.000 και αυ΄τος και να πουλούσε περισσότερα!

 

Στη δουλειά σου, δέχεσαι να σε πληρώνουν μαύρα και ανασφάλιστο;

 

Θα στοίχιζες στο αφεντικό σου λιγότερο! Είναι αυτός τρόπος σκέψης;

 

ΝΑΙ. ΤHE GREEK WAY. Και διδάσκουμε και τους ξένους άμα λάχει...

 

Στην Ελβετία όταν ήμουν 7 χρονών, στη γωνία του δρόμου είχε ένα καλαθάκι με τις εφημερίδες και δίπλα τα χρήματα που είχαν αφήσει οι προηγούμενοι...

 

Τώρα δεν έχει...

 

Φιλικά

 

Κωστής

 

ΥΓ. Στους λογαριασμούς που κάνεις, βάζε και την έκπτωση που θα έπαιρνες σε ένα μαγαζί στην Αθήνα (20-35%, ανάλογα τη μάρκα) για να είσαι πιο κοντά στην πραγματικότητα...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω πληρώσει 96.000 ευρώ ένα ML που στην Αμερική στοιχίζει 30.000

 

Εσυ καλε μου φιλε το φυσας το χρημα και δεν σε νοιαζει.. τι να κανουμε.

 

Υπαρχουν περιπτωσεις που η αποκλιση στις τιμες ειναι διακαιολογημενη.

Αλλα τωρα να ερχεται ο μπακαλης που λεγεται Hondos και να πουλαει τρελα....

 

Να σου πω λοιπον στο δικο μου παραδειγμα που ειναι και πιο απλο απο αυτα που μου λες ποια ειναι η πραγματικοτητα?

 

εχουν το ρολοι στην βιτρινα τους και καθεται 2-3 ολοκληρα χρονια... και παρα την λογικοτατη πτωση της τιμης του τοσο καιρο, αυτοι συνεχιζουνε να το πουλανε τοσο.

 

Κλασσικη περιπτωση... Το εχει ο αλλος ξεχασμενο (το οτιδηποτε) και αραχνιασμενο..και αντι να ριξει την τιμη ,το εχει ες αει οσο το αγορασε.

 

απολυτα λογικο ετσι? και σε 5 χρονια να παω να ρωτησω, αν υπαρχει ακομα εκει το ρολοι, θα μου πει παλι 150 ευρω!!

 

εσας κυριοι elitιστες αυτα σας φαινονται λογικα.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Τι να κάνουμε;

 

Αν σου αρέσει το αγοράζεις, αν όχι δεν το αγοράζεις.

 

 

Συμφωνώ,εφόσον υπάρχει το ιντερνετ λοιπόν και μπορω να πάρω ρολογάκι που μου αρέσει κάτω της μισής τιμής που πουλάνε οι 'νόμιμοι΄εδώ Ελλάδα ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να δουν ποτέ δεκάρα τσακιστή από μένα..

http://i43.tinypic.com/21lj1jd.jpgαθάνατο 'Στρογγυλό'
Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να μην βγάζουμε εύκολα συμπεράσματα...

 

Το χρήμα δεν το φυσάω, γιατί μπορεί να μου κρυώσει και δεν είμαστε για τέτοια, μέρες που είναι...

 

Παλιότερα το φύσαγα και έκανα πλάκα, που έκλεινε τα ματάκια του. Τώρα (όταν με επισκέπτεται, γιατί δεν ξέρει που να πρωτοπάει) του φτιάχνω τσάι, του δίνω κουβέρτα και γενικά το καλοπιάνω, μη μου φύγει...

 

Απλά υπάρχουν διαφορετικές λογικές.

 

Συμβαίνει αυτό που λες.

 

Και νομίζω ότι ο Ηondos αν του εξασφάλιζες οτι από το μαγαζί του στην Ερμού, θα περάσει όλη η Νέα Υόρκη, θα κοίταγε και αυτός στην εβδομάδα (αν δεν είχε ξεπουλήσει) να ξεφορτωθεί το παλιό, μη του πιάνει χώρο στη βιτρίνα, γιατί θα έπρεπε να βάλει το καινούργιο.

 

Τώρα, χάνει εσένα, εσύ το λες το κόλπο με το Αμερικα εδώ, θα χάσει και τους άλλους 5-6 που θα το αγόραζαν από Ελλάντα, τελικά το ρολόι θα περιμένει στην βιτρίνα του Hondos τον εγγονό μου και τότε θα του ζητήσουν για την αραχνιασμένη παλιατζαρία 34.351 ευρώ!

 

Τι να κάνουν και αυτοί με ένα τόσο δα μπακάλικο;

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

Εν μερει συμφωνουμε.

 

και νομιζω καταλαβες πως το παραδειγμα μου δεν εχει να κανει ΜΟΝΟ με την μεγαλη διαφορα τιμης, αλλα και με το γεγονος πως το συγκεκριμενο προιον ηταν ηδη 2 χρονια παλιο αλλα παρ'ολα αυτα η τιμη ..εκει! στα υψη

 

 

τελος παντων, καλο απογευμα

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

To καταλαβαίνω τι λες.

 

Και εμένα που το ρολόι είναι η δουλειά μου, όταν θέλω ένα ρολόι περιμένεις μήνες (ιδίως για κάτι απλό) και τελικά ούτε το φέρνουν καν. Είναι όμως μικρή η αγορά και η πολιτική αυτών των εργοστασίων για τα μπάζα.

 

Γι αυτό οι Ελβετοί πουλούν μούρη και στο ρολόι των 50 ευρώ...

 

Τώρα αυτό που λες ισχύει παντού.

 

Στην Ευρώπη σήμερα η πορτοκαλάδα κάνει το 1/3 από το ελληνικο super market.

 

Μέσω ιντερνετ super market στην Αμερική να βρεις που να κάνει delivery στο χωριό μας, εκεί να δεις διαφορές και χρήμα...

 

Καλό απόγευμα

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την ανάλυση της προέλευσης της τιμής ενός ρολογιού από τον φίλο Viwow, είναι σε τυπικό επίπεδο απόλυτα σωστή, κάτι που οι μη έχοντες σχέση με επιχειρηματικότητα δεν μπορούν να καταλάβουν καθότι το μυαλό τους έιναι προσαρμοσμένο, εν μέρει λογικά, μόνο σε "consumer mode", αλλά παράλληλα είναι γνωστό οτι στην Ελλάδα οι τιμές (το τουλάχιστον αστείο παράδειγμα με το ρολόι των 150 Ευρώ επ ουδενί βέβαια είναι χαρακτηριστικό) επιβαρύνονται αρκετά έως πολύ με αέρα κοπανιστό πέρα από τις επιβαρύνσεις των φόρων και το όποιο ποσοστό κέρδους του εμπόρου. Οι έμποροι εκμεταλεύονται το γεγονός οτι ο Έλληνας είναι κομπλεξικός και επιδειξιομανής και οτιδήποτε είναι "μάρκα" το υπερκοστολογούνε. Σε τέτοιες περιπτώσεις πολύ καλά κάνει κάποιος και αγοράζει αυτό που θέλει από το εξωτερικό εφόσον το βρει σε συμφερότερη τιμή. Σε κάποιες κατηγορίες προϊόντων βέβαια όπως τα ρολόγια υπάρχουν και άλλα ζητήματα που πρέπει ο υποψήφιος αγοραστής να λάβει υπόψη του (π.χ. εγγύηση) πέρα από την "συμφέρουσα" τιμή πώλησης που ενδέχεται εν τέλει να του δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα από αυτά που (θεωρεί οτι) του λύνει. Edited by RAZR2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...