Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προς RAZR2:

 

Μπορεις σε παρακαλω να μου πεις γιατι το παραδειγμα με το ρολοι ειναι αστειο?

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αγαπητέ RAZR2 δεν διαφωνώ ότι οι Έλληνες έμποροι στην πλειοψηφία τους νομίζουν ότι είμαστε στο 1960 και έχουν μεθόδους και λογική απαράδεκτη, ούτε στο ότι γνωρίζουν μόνο το εύκολο κέρδος, δεν αγαπούν αυτό που πουλούν κλπ κλπ.

 

Έχω κάνει σεμινάριο στα 18 καλύτερα καταστήματα πώλησης ρολογιών στην Ελλάδα και το επίπεδο είναι άστα να πάνε, με ελάχιστες εξαιρέσεις.

 

Βέβαια δεν φταίνε μόνο αυτοί αφού έχουν ένα κοινό που τους ανέχεται και τους επιβραβεύει...

 

Τώρα, όμως όπως πάντα συμβαίνει το "ψάρι βρωμάει από το κεφάλι" και το κεφάλι είναι τα εργοστάσια.

 

Οπότε σοβαρές εταιρείες φροντίζουν από μόνες τους οι τιμές διεθνώς να είναι ίδιες, μη σοβαρά εργοστάσια δεν ασχολούνται.

 

Δεν θεωρώ λάθος να ψάχνεσαι αλλού.

 

θεωρώ λάθος να έχεις προκατάληψη ότι ο Έλληνας κλέβει ενώ ο Αμερικάνος ξαγρυπνά για εσένα και βέβαια να μην έχεις και μια λίγο εθνική συνείδηση, του ότι αν είναι να δώσεις και μια δεκάρα παραπάνω, θα στηρίξεις την ύπαρξη της εταιρείας στην Ελλάδα και 10 χριστιανούς που ζούνε από αυτό, γιατί διαφορετικά με την παγκοσμιοποίηση, σε λίγο τα ρολόγια ζωντανα θα τα βλέπω μόνο εγώ στα εργοστάσια και θα με παίρνεις τηλέφωνο να σου πω πως είναι..

 

Μου έχει συμβεί φίλος να ζητήσει τιμή μέσω εμού. Πήρα τον αντιπρόσωπο και μου είπε πόσο θα του το δώσει. Πήρα το φίλο, του το είπα και μου είπε ότι στο αεροδρόμιο το βρίσκει φτηνότερα.

 

Ξαναπήρα τον ανντιπρόσωπο και μου εξήγησε ότι στο αεροδρόμιο δινει κατευθείαν το εργοστάσιο και κάνει τρελες εκπτώσεις εις βάρος του αντιπρόσωπου που προφανως εχει λιγότερο περιθώριο.

 

Το έδωσε ο αντιπρόσωπος στην τιμή αεροδρομίου και προφανώς δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά. Το είπα στο εργοστάσιο ότι δεν είναι σοβαροί και με έβαλαν στην μπούκα...

 

Βγήκα χαμένος. Αν ήταν άλλος και τους έλεγε, τι τα θέλετε τα μαγαζιά, ελάτε εδώ να τα δίνουμε σαν τα τάπερ, θα με αγαπούσαν....

 

Εγώ δεν είπα ποτέ να μην κοιτάξει κάποιος το συμφέρον του.

 

Να είναι σίγουρος είπα ότι βάζει στη ζυγαριά, ίδια πράγματα.

 

Αν το ρολόι έχει οποιοδήποτε ρίσκο (εγγύηση, προέλευση κλπ) δεν είναι ίδια πράγματα. Υπάρχει ρίσκο.

 

Και επίσης είναι ενοχλητικό ότι όλοι στην Ελλάδα κάνουμε τις 'παρθένες"

 

Πω Πω Πω, κλέβει την εφορία..

 

Πω Πω Πω, τα παίρνει χωρίς απόδειξη...

 

Αν αποκτήσουμε συνείδηση και βεβαια αν μας βοηθήσουν και οι κυβερνώντες να την αποκτήσουμε χωρίς να δίνουν το "καλό παράδειγμα" και την σαφή εικόνα ότι ότι δίνεις στο κράτος γίνεται σκόνη, τότε το σύστημα θα δουλέψει καλύτερα για όλους μας.

 

Προς το παρόν είμαστε απολίτιστοι και αυτό διδσκουμε και στους νεότερους.

 

Αν ανοίξεις μια επιχείρηση, μετά από λίγο καταλαβαίνεις ότι αν είσαι εντάξει, είσαι μ.....

 

Ευνοείται πάντα ο άλλος δρόμος με τις ευλογίες όλων, οπότε ο καθένας είναι ότι αρπάξει...

 

Φιλικά

 

Κωστής

Edited by VIWOW
Link to comment
Share on other sites

εχω μεγαλωσει σε οικογενεια με κλασικη μικρομεσαια επιχειριση (οχι ρολογιων) και εμπειρικα μπορω να πω οτι η λογικη των εμπορων στην Ελλαδα δυστυχως ειναι αρπακολιστικη χωρις να σκεφτονται λιγο μακροπροθεσμα...

η αληθεια ειναι οτι εχουν περιθωριο κερδους μεγαλο, ισως οχι τετοιο ωστε να στο δινουν οσο στο ιντερνετ αλλα ικανο ωστε να αποτρεψει τον καταναλωτη να αγορασει απο ιντερνετ...

επειδη κοροιδο δεν ειμαι αλλα παραλληλα θελω να στηριζω την τοπικη μας αγορα (ειλικρινα ποναω οταν βλεπω τη Φρυνης στο Παγκρατι -απ'τους πιο κεντρικους δρομους- να εχει 30 μαγαζια ξενοικιαστα)...

οταν ομως αντιπροτεινω στον μαγαζατορα την τιμη που εχω δει στο ιντερνετ, ωστε να κανει κατι καλυτερο και ή μου απανταει απαξιωτικα ή με κοιταει σαν χανος, μαλλον φταινε και λιγο για την τωρινη κατασταση...

γιατι λοιπον να μην παω 2 μερες στο Λονδινο, να ψωνισω απο εκει και να εχω χαλασει συνολικα μαζι με τα οδοιπορικα-διαμονη-ψωνια λιγοτερα απ'οτι θα χαλαγα εδω σε ενα απογευμα στην Ερμου??? και δεν ειναι θεωρια, το εχω κανει ηδη 2 φορες και μαλλον θα συνεχισω...

γιατι να μην παρω απο το Ιντερνετ το καροτσι της μικρης μου που εδω εκανε 599€ (Chicco 3in1) και μου το εφεραν απο σαιτ της Ιταλιας εξω απο το σπιτι μου 380€???

τελος γιατι να μην παρω το IWC που ζαχαρωνω, με ενα αυθημερον ταξιδι στο Λουξεμβουργο κλπ.κλπ.κλπ.??????ξερεις τι? μην μου το δωσεις 4500, αλλα ουτε 6000 ρε φιλε...δωστο μου 5000...θα τα φαω τα +500, οχι ομως και +1500...

διοτι οταν αγοραζεις χονδρικη 900€ και το πουλας αρχικη στον πελατη 2500 και για να δειξεις ποσο ιδιαιτερος ειναι ο καθε πελατης, "ξεβρακωνεσαι" στα 1750 (30% εκπτωση, ΟΥΑΟΥ), εισαι αξιος της μοιρας σου που μας δουλευεις κιολας...

συγνωμη...

Link to comment
Share on other sites

εχω μεγαλωσει σε οικογενεια με κλασικη μικρομεσαια επιχειριση (οχι ρολογιων) και εμπειρικα μπορω να πω οτι η λογικη των εμπορων στην Ελλαδα δυστυχως ειναι αρπακολιστικη χωρις να σκεφτονται λιγο μακροπροθεσμα...

η αληθεια ειναι οτι εχουν περιθωριο κερδους μεγαλο, ισως οχι τετοιο ωστε να στο δινουν οσο στο ιντερνετ αλλα ικανο ωστε να αποτρεψει τον καταναλωτη να αγορασει απο ιντερνετ...

επειδη κοροιδο δεν ειμαι αλλα παραλληλα θελω να στηριζω την τοπικη μας αγορα (ειλικρινα ποναω οταν βλεπω τη Φρυνης στο Παγκρατι -απ'τους πιο κεντρικους δρομους- να εχει 30 μαγαζια ξενοικιαστα)...

οταν ομως αντιπροτεινω στον μαγαζατορα την τιμη που εχω δει στο ιντερνετ, ωστε να κανει κατι καλυτερο και ή μου απανταει απαξιωτικα ή με κοιταει σαν χανος, μαλλον φταινε και λιγο για την τωρινη κατασταση...

γιατι λοιπον να μην παω 2 μερες στο Λονδινο, να ψωνισω απο εκει και να εχω χαλασει συνολικα μαζι με τα οδοιπορικα-διαμονη-ψωνια λιγοτερα απ'οτι θα χαλαγα εδω σε ενα απογευμα στην Ερμου??? και δεν ειναι θεωρια, το εχω κανει ηδη 2 φορες και μαλλον θα συνεχισω...

γιατι να μην παρω απο το Ιντερνετ το καροτσι της μικρης μου που εδω εκανε 599€ (Chicco 3in1) και μου το εφεραν απο σαιτ της Ιταλιας εξω απο το σπιτι μου 380€???

τελος γιατι να μην παρω το IWC που ζαχαρωνω, με ενα αυθημερον ταξιδι στο Λουξεμβουργο κλπ.κλπ.κλπ.??????ξερεις τι? μην μου το δωσεις 4500, αλλα ουτε 6000 ρε φιλε...δωστο μου 5000...θα τα φαω τα +500, οχι ομως και +1500...

διοτι οταν αγοραζεις χονδρικη 900€ και το πουλας αρχικη στον πελατη 2500 και για να δειξεις ποσο ιδιαιτερος ειναι ο καθε πελατης, "ξεβρακωνεσαι" στα 1750 (30% εκπτωση, ΟΥΑΟΥ), εισαι αξιος της μοιρας σου που μας δουλευεις κιολας...

συγνωμη...

 

Βρέθηκε κάποιος να τα πεί όπως είναι ρε παιδιά!

http://i43.tinypic.com/21lj1jd.jpgαθάνατο 'Στρογγυλό'
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τους VIWOW, adam & RAZR2.

 

Αλλά μιλάτε για αγαθά αρκετά ακριβά κι όχι τόσο ευρείας καταναλώσεως. Πχ αυτόκινητα μεγάλης αξίας και ρολόγια πολλών χιλιάδων € δεν ενδιαφέρουν ποτέ κανένα Υπουργείο Οικονομικών. Ο λόγος είναι ότι η ζήτησή τους δεν είναι μεγάλη και το target group δεν είναι τόσο μεγάλο. Τα τελευταία χρόνια που δημιούργηθηκε τόσο πολύ μαύρο χρήμα, αυξήθηκε η ζήτηση σε τέτοια προϊόντα κι ο λόγος είναι όπως πολύ σωστά είπατε ότι ο Έλληνας έχει κόμπλεξ για μάρκα. Και μην ξεχνάμε ότι πολλοί έμποροι τέτοιων προϊόντων επωφέληθηκαν από την υπάρξη πολλών χρηματοοικονομικών προϊόντων (πχ δάνεια, πιστωτικές κάρτες), τα οποία έπαιρνε όποιος δεν μπορούσε να αντέξει οικονομικά αυτά τα αγαθά (μέγα λάθος τους βέβαια)...

 

Απλά δε νομίζω ότι όλοι οι εμπόροι είναι "Παναγίες".... Πολλοί δεν πληρώνουν τους φόρους που τους αναλογούν.... Κι εγώ από μικρομεσαία επιχείρηση είμαι (φαρμακείο συγκεκριμένα) και ξέρω τι σημαίνει εμπόριο και μάλιστα με διατιμημένα προϊόντα κιόλας από το κράτος, σε αμιγώς κλειστή αγορά... Κι όπως λέει κι ο φίλος παραπάνω για ψώνια στο Λονδίνο, προφανώς εννοεί την περίοδο εκπτώσεων, γιατί κι εγώ Αγγλία είμαι αλλά τι μάρκα την πληρώνεις στην ίδια τιμή (κυρίως στα ρούχα) όπως και στην Ελλάδα. Και μιλάει για λογαριασμούς μεγάλους κι ότι έτσι συμφέρει να αγοράσεις στο Λονδίνο. Δε θα διαφώνησω. Αλλά δεν κάνεις αυτό το ταξιδί μόνο για ένα αγαθό...

 

Αυτό που δεν ανέχομαι είναι ότι όλοι οι έμποροι στην Ελλάδα (η πλειοψηφία τους) επειδή έχουν χρόνια στο επάγγελμα, γνωρίζουν τα πάντα από τιμολόγηση αγαθών, μακροοικονομική πολιτική, ορισμούς και ατέλειες μορφών αγοράς κτλ.... Στην πραγματικότητα ελάχιστοι γνωρίζουν τι σημαίνουν όλα αυτά... Απλά σου λέει ελεύθερη αγορά έχουμε, πουλάω όσο θέλω... Νομικά καλυμμένοι είναι... Άραγε γνωρίζουν ότι αποτελούν μέλος της αγοράς και επηρεάζουν μακροχρόνια την ισορρόπια της; Τώρα που έχουν κλείσει αρκετά μαγαζιά (δυστυχώς βέβαια), ας προσέξουν την επόμενη φορά το περιθώριο κέρδους τους...

 

Ο καταναλωτής καλά κάνει και το παίρνει από το εξωτερικό αν το βρίσκει φτηνότερα, αλλά κι αυτή η επιλογή μακροχρόνια έχει αρνητικές συνέπειες για την οικονομία μας... Αλλά αν κλείσουν κι άλλες επιχειρήσεις στην Ελλάδα, να γνωρίζουμε ότι συντέλουμε σε αυτό ως ένα μικρό βαθμό... Γιατί έχουμε και μία ξενολατρεία σα χώρα.

 

Άραγε θα ήθελαν όλοι αυτοί οι εμπόροι (ακόμα και πολυτελών αγαθών) να εμπορεύονται τα προϊόντα με ελεγχόμενα κυμαινόμενο περιθώριο κέρδους; Προσωπικά πιστεύω ότι οι περίσσοτεροι δεν θα το ήθελαν, ακόμα και τώρα που υπάρχει κρίση...

 

Και μεγαλύτερο πρόβλημα αυτή τη στιγμή για τη χώρα είναι, ο υψηλός πληθωρισμός παρά την κρίση και οι συνεχώς αυξανόμενες τιμές σε προϊόντα ευρείας κατανάλωσης, παρά για αγαθά (αντικειμενικά) πολυτελείας...

 

Φιλικά πάντα...

 

ΥΓ: Δυστυχώς έχει αλλάξει το καλάθι του πληθωρισμού στην Ελλάδα από πέρυσι, αλλιώς θα βλέπαμε άλλον πληθωρισμό τώρα, πολύ υψηλότερο...

Edited by johntfsi
Hello !
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ RAZR2 δεν διαφωνώ ότι οι Έλληνες έμποροι στην πλειοψηφία τους νομίζουν ότι είμαστε στο 1960 και έχουν μεθόδους και λογική απαράδεκτη, ούτε στο ότι γνωρίζουν μόνο το εύκολο κέρδος, δεν αγαπούν αυτό που πουλούν κλπ κλπ.

 

Έχω κάνει σεμινάριο στα 18 καλύτερα καταστήματα πώλησης ρολογιών στην Ελλάδα και το επίπεδο είναι άστα να πάνε, με ελάχιστες εξαιρέσεις.

 

Βέβαια δεν φταίνε μόνο αυτοί αφού έχουν ένα κοινό που τους ανέχεται και τους επιβραβεύει...

 

Τώρα, όμως όπως πάντα συμβαίνει το "ψάρι βρωμάει από το κεφάλι" και το κεφάλι είναι τα εργοστάσια.

 

Οπότε σοβαρές εταιρείες φροντίζουν από μόνες τους οι τιμές διεθνώς να είναι ίδιες, μη σοβαρά εργοστάσια δεν ασχολούνται.

 

Δεν θεωρώ λάθος να ψάχνεσαι αλλού.

 

θεωρώ λάθος να έχεις προκατάληψη ότι ο Έλληνας κλέβει ενώ ο Αμερικάνος ξαγρυπνά για εσένα και βέβαια να μην έχεις και μια λίγο εθνική συνείδηση, του ότι αν είναι να δώσεις και μια δεκάρα παραπάνω, θα στηρίξεις την ύπαρξη της εταιρείας στην Ελλάδα και 10 χριστιανούς που ζούνε από αυτό, γιατί διαφορετικά με την παγκοσμιοποίηση, σε λίγο τα ρολόγια ζωντανα θα τα βλέπω μόνο εγώ στα εργοστάσια και θα με παίρνεις τηλέφωνο να σου πω πως είναι..

 

Μου έχει συμβεί φίλος να ζητήσει τιμή μέσω εμού. Πήρα τον αντιπρόσωπο και μου είπε πόσο θα του το δώσει. Πήρα το φίλο, του το είπα και μου είπε ότι στο αεροδρόμιο το βρίσκει φτηνότερα.

 

Ξαναπήρα τον ανντιπρόσωπο και μου εξήγησε ότι στο αεροδρόμιο δινει κατευθείαν το εργοστάσιο και κάνει τρελες εκπτώσεις εις βάρος του αντιπρόσωπου που προφανως εχει λιγότερο περιθώριο.

 

Το έδωσε ο αντιπρόσωπος στην τιμή αεροδρομίου και προφανώς δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά. Το είπα στο εργοστάσιο ότι δεν είναι σοβαροί και με έβαλαν στην μπούκα...

 

Βγήκα χαμένος. Αν ήταν άλλος και τους έλεγε, τι τα θέλετε τα μαγαζιά, ελάτε εδώ να τα δίνουμε σαν τα τάπερ, θα με αγαπούσαν....

 

Εγώ δεν είπα ποτέ να μην κοιτάξει κάποιος το συμφέρον του.

 

Να είναι σίγουρος είπα ότι βάζει στη ζυγαριά, ίδια πράγματα.

 

Αν το ρολόι έχει οποιοδήποτε ρίσκο (εγγύηση, προέλευση κλπ) δεν είναι ίδια πράγματα. Υπάρχει ρίσκο.

 

Και επίσης είναι ενοχλητικό ότι όλοι στην Ελλάδα κάνουμε τις 'παρθένες"

 

Πω Πω Πω, κλέβει την εφορία..

 

Πω Πω Πω, τα παίρνει χωρίς απόδειξη...

 

Αν αποκτήσουμε συνείδηση και βεβαια αν μας βοηθήσουν και οι κυβερνώντες να την αποκτήσουμε χωρίς να δίνουν το "καλό παράδειγμα" και την σαφή εικόνα ότι ότι δίνεις στο κράτος γίνεται σκόνη, τότε το σύστημα θα δουλέψει καλύτερα για όλους μας.

 

Προς το παρόν είμαστε απολίτιστοι και αυτό διδσκουμε και στους νεότερους.

 

Αν ανοίξεις μια επιχείρηση, μετά από λίγο καταλαβαίνεις ότι αν είσαι εντάξει, είσαι μ.....

 

Ευνοείται πάντα ο άλλος δρόμος με τις ευλογίες όλων, οπότε ο καθένας είναι ότι αρπάξει...

 

Φιλικά

 

Κωστής

 

Συμφωνώ σε όλα φίλε μου απλά ένα σχόλιο σχετικά με τα περί εθνικής συνείδησης που αναφέρεις. Βεβαίως και αν η διαφορά στην τιμή ενός προϊόντος ανάμεσα στην Ελλάδα και το εξωτερικό είναι "μια δεκάρα" (δηλαδή ελάχιστη διαφορά) τότε πράγματι ο υποψήφιος αγοράστής ίσως πρέπει να το αγοράσει από την χώρα του, όχι μόνο για εθνικούς λόγους αλλά και για πολλούς άλλους που έχουν ήδη αναφερθεί. Από εκεί και πέρα και ειδικά σε περίοδο κρίσης εάν η διαφορά στην τιμή είναι από αισθητή έως και μεγάλη τότε αναγκαστικά θα μπει στον πειρασμό να το αγοράσει από το εξωτερικό καθότι προτίστως θα σκεφτεί την τσέπη του και όχι την όποια εθνική του συνείδηση. Από οικονομικής πλευράς αυτό είναι το σωστό να κάνει, τα υπόλοιπα πάνε σε τέτοιες περιπτώσεις περίπατο.

Δυστυχώς και οι έμποροι με τις παράλογες τιμές τους σπρώχνουν τους καταναλωτές να ψωνίζουν κάποια προϊόντα από το εξωτερικό χωρίς να σκέφτονται οτι έτσι ζημιώνουν τον εαυτό τους. Οπότε πρέπει και οι δυο πλευρές να το βλέπουν μεταξύ άλλων και λίγο εθνικά, αυτά τα πράγματα είναι αμφίπλευρα. Δεν μπορούμε να ζητάμε μόνο από τους καταναλωτές να σκέφτονται με την εθνική τους συνείδηση αλλά οι έμποροι να μην το κάνουν.

Edited by RAZR2
Link to comment
Share on other sites

Προς RAZR2:

 

Μπορεις σε παρακαλω να μου πεις γιατι το παραδειγμα με το ρολοι ειναι αστειο?

 

Φίλε Prodigy, είναι αστείο διότι στον κόσμο των ρολογιών, ένα ρολόι των 150 Ευρώ θεωρείται κάτι παραπάνω από φτηνό. Βεβαίως όπως προείπα για κάποιον και τα 150 Ευρώ μπορεί να είναι πολλά αλλά για ρολόι το ποσό είναι αστείο όταν τα λεγόμενα "καλά" ρολόγια κοστίζουν από τουλάχιστον 1000 Ευρώ και πάνω. Ακόμα και ρολόγια των 500 Ευρώ και μάλιστα από καταξιωμένες και "καλές" μάρκες θεωρούνται "φτηνά" οπότε αντιλαμβάνεσαι ίσως γιατί μια συζήτηση περί φθηνής ή μη τιμής ενός ρολογιού 150 Ευρώ είναι "αστεία".

Edited by RAZR2
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Prodigy, είναι αστείο διότι στον κόσμο των ρολογιών, ένα ρολόι των 150 Ευρώ θεωρείται κάτι παραπάνω από φτηνό. Βεβαίως όπως προείπα για κάποιον και τα 150 Ευρώ μπορεί να είναι πολλά αλλά για ρολόι το ποσό είναι αστείο όταν τα λεγόμενα "καλά" ρολόγια κοστίζουν από τουλάχιστον 1000 Ευρώ και πάνω. Ακόμα και ρολόγια των 500 Ευρώ και μάλιστα από καταξιωμένες και "καλές" μάρκες θεωρούνται "φτηνά" οπότε αντιλαμβάνεσαι ίσως γιατί μια συζήτηση περί φθηνής ή μη τιμής ενός ρολογιού 150 Ευρώ είναι "αστεία".

 

και ενα ρολοι των 150 ευρω ειναι χρυσαφι μπροστα σε ενα των 10....

 

πραγματικα δεν σε καταλαβαινω αλλα ενταξει...

 

(δεν εχει να κανει με τα λεφτα, αλλα με την διαφορα στην τιμη.. ειτε ειναι 1.000 ευρω ειτε 100)

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

εγώ πιστεύω ότι στα ρολόγια αλλά και σε κάθε αγορά,υπάρχουν ακριβά και φθηνά γούστα!

Μπορεί ο φίλος να θέλει να φοράει ένα ρολόι των 1000 ευρώ και εγώ να έχω 5 των 200 ευρώ να αλλάζω κάθε μέρα

http://i43.tinypic.com/21lj1jd.jpgαθάνατο 'Στρογγυλό'
Link to comment
Share on other sites

και ενα ρολοι των 150 ευρω ειναι χρυσαφι μπροστα σε ενα των 10....

 

πραγματικα δεν σε καταλαβαινω αλλα ενταξει...

 

(δεν εχει να κανει με τα λεφτα, αλλα με την διαφορα στην τιμη.. ειτε ειναι 1.000 ευρω ειτε 100)

 

Και για πες, αφού όλα είναι σχετικά, ένα αυτοκίνητο των 250 ευρώ, μια μερίδα καλαμαρακια 847 ευρώ κοκ, είναι θέμα άποψης, ή υπάρχει μια λογική στο πόσο αξίζει το κάθε πραγμα.

 

Μια Coca Cola 1530 ευρώ είναι ακριβή;

 

Από τον πλανήτη Αρη, φιλικά

 

Κωστής

 

ΥΓ Ριξε μια ματιά στο Breguet Tradition Tourbillon ref 7047. Αξίζει τα 170.000 ευρώ που στοιχίζει περισσότερο από τα 100 ενός ηλεκτρονικού πλαστικού.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εσεις συγκρινετε διαφορετικα πραγματα.. διαφορετικες κατηγοριες.

 

Αλλο λεω εγω, αλλo εσεις. Καλα δεν τρεχει τιποτα , και παλι φιλοι

 

cheers

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

και ενα ρολοι των 150 ευρω ειναι χρυσαφι μπροστα σε ενα των 10....

 

πραγματικα δεν σε καταλαβαινω αλλα ενταξει...

 

(δεν εχει να κανει με τα λεφτα, αλλα με την διαφορα στην τιμη.. ειτε ειναι 1.000 ευρω ειτε 100)

 

Δεν αντιλαμβάνομαι τι δεν κατάλαβες, αυτό που είπα είναι ξεκάθαρο. Στην αγορά των ρολογιών, οτιδήποτε κοστίζει κάτω από τουλάχιστον 1000 Ευρώ δεν θεωρείτε αυτό που λέμε "καλό" (άρα και ακριβό) ρολόι άσχετα με την μάρκα ή την κατασκευή του και άσχετα με το αν ο περισσότερος κόσμος (που έτσι και αλλιώς δεν γνωρίζει τίποτα ουσιαστικό από ρολόγια) προφανώς και θα εντυπωσιαστεί με ένα π.χ. Tag Heuer F1 των 600 Ευρώ. Προσεγμένο, αξιόπιστο αλλά αποτελεί τα "entry level" μοντέλα της εταιρείας, τον κράχτη που λέμε, το "Tag των φτωχών". Αυτός που θέλει "καλό" ρολόι προφανώς και ούτε θα τα κοιτάξει (γιατί γνωρίζει τι είναι, ποιοι τα προτιμάνε και γιατί) αλλά θα πάει κατευθείαν στα Grand Carrera κλπ.;)

Προφανώς και για κάποιον τα 150 Ευρώ για ένα ρολόι μπορεί να είναι περιουσία ολόκληρη, προφανώς και ένα ρολόι των 150 Ευρώ είναι καλύτερο (συνήθως) από αυτό των 10 Ευρώ αλλά σε κάθε περίπτωση, είτε κοστίζει 10 είτε 150 είτε ακόμα όπως είπα και 600, ρολόγια τέτοιων τιμών θεωρούνται "φθηνά".

Edited by RAZR2
Link to comment
Share on other sites

εγω αυτη την στιγμη στο χερι μου φοραω ενα F91W (των 12 ευρω).

 

μαλλον δεν θα με κανετε παρεα, σωστα....?

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

εγω αυτη την στιγμη στο χερι μου φοραω ενα F91W (των 12 ευρω).

 

μαλλον δεν θα με κανετε παρεα, σωστα....?

 

Αυτά που είπαμε ο φίλος Viwow και εγώ είναι πιστέυω ξεκάθαρα και δεν έχουν καμία σχέση με θέματα διαπροσωπικών σχέσεων με βάση το ρολόι που φοράει κάποιος!

Αν δεν αντιλαμβάνεσαι τι εννοούμε, κάτι που είναι προφανές από την απάντησή σου, δεν μπορώ να κάνω κάτι περισσότερο, προσπάθησα όσο μπορούσα, λυπάμαι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια help :wacko:!!!Εδω και 10 χρονια εχω ενα αντρικο ρολοι festina αυτοματο φορτιζει με την κινηση του χεριου δηλαδη με μπρασελε απλο χωρις χρονογραφους κλπ μονο που η πισω μερια αν βοηθαει για να καταλαβεται ποιο ειναι ειναι διαφανη και φενεται ο μηχανισμος που φορτιζει!!!Τοτε το 2000 το ειχα παρει 120000 δραχμες και με τα σημερινα περιπου 350ευρο!!!Μετα απο 10 χρονια χρησης η επαναφορτιζομενη του μπαταρια κλαταρε...!!!Εκανα την μα@@κια και το πηγα στα κεντρικα της festina και αφου το αφησα σε 1 εβομαδα μου ειπαν οτι μαζι με την μπαταρια (κανει σκετη 30 ευρο) συν το σερβις την στεγανοποιηση κλπ τελικη τιμη 70 ευρο και τους ειπα οκ!!!Ελα μου ομως με ετρωγε και ψαχνοντας εκ τον υστερον στο ιντερνετ βρηκα πολλα καινουργια festina με μπρασελε με ποιο νεα σχεδια κλπ απο 85 μεχρι 105-115 ευρο φανταστικα quartz ομως!!!

Και τωρα εστω και μαλλον αργα τι κανω το αφηνω και παω να παρω ενα καινουργιο σε αυτα τα λεφτα η παω να παρω το δικο μου που ειναι ενα ειδη ετοιμο???Εγγυηση τα καινουργια εχουν 2 χρονια το δικο μου τωρα θα εχει μετα το service η οχι??Επισης δεν ξερω αν το δικο μου γενικα μετα απο τοσα χρονια ποιανει τιποτα σαν αξια συλλεκτικη η πρακτικη σαν επαναφορτιζομενο με το χερι απο ενα καινουργιο με μπαταρια..??Ποιο ειναι ποιο καλο??Πληζ επειγων καποιος γνωστης ας μου πει γιατι δεν ξερω τι να κανω και εχω μεινει και χωρις ρολοι!!!Ευχαριστω!!!;);)

Edited by zerv_5800

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια help :wacko:!!!Εδω και 10 χρονια εχω ενα αντρικο ρολοι festina αυτοματο φορτιζει με την κινηση του χεριου δηλαδη με μπρασελε απλο χωρις χρονογραφους κλπ μονο που η πισω μερια αν βοηθαει για να καταλαβεται ποιο ειναι ειναι διαφανη και φενεται ο μηχανισμος που φορτιζει!!!Τοτε το 2000 το ειχα παρει 120000 δραχμες και με τα σημερινα περιπου 350ευρο!!!Μετα απο 10 χρονια χρησης η επαναφορτιζομενη του μπαταρια κλαταρε...!!!Εκανα την μα@@κια και το πηγα στα κεντρικα της festina και αφου το αφησα σε 1 εβομαδα μου ειπαν οτι μαζι με την μπαταρια (κανει σκετη 30 ευρο) συν το σερβις την στεγανοποιηση κλπ τελικη τιμη 70 ευρο και τους ειπα οκ!!!Ελα μου ομως με ετρωγε και ψαχνοντας εκ τον υστερον στο ιντερνετ βρηκα πολλα καινουργια festina με μπρασελε με ποιο νεα σχεδια κλπ απο 85 μεχρι 105-115 ευρο φανταστικα quartz ομως!!!

Και τωρα εστω και μαλλον αργα τι κανω το αφηνω και παω να παρω ενα καινουργιο σε αυτα τα λεφτα η παω να παρω το δικο μου που ειναι ενα ειδη ετοιμο???Εγγυηση τα καινουργια εχουν 2 χρονια το δικο μου τωρα θα εχει μετα το service η οχι??Επισης δεν ξερω αν το δικο μου γενικα μετα απο τοσα χρονια ποιανει τιποτα σαν αξια συλλεκτικη η πρακτικη σαν επαναφορτιζομενο με το χερι απο ενα καινουργιο με μπαταρια..??Ποιο ειναι ποιο καλο??Πληζ επειγων καποιος γνωστης ας μου πει γιατι δεν ξερω τι να κανω και εχω μεινει και χωρις ρολοι!!!Ευχαριστω!!!;);)

 

Το ρολόι που έχεις είναι αυτόματο, ακριβότερο και φορτίζει με την κίνηση του χεριού, άρα είναι πιο εξελιγμένο από τα απλά quartz που είδες οπότε μάλλον δεν μιλάμε ακριβώς για την ίδια κατηγορία. Κατά τη γνώμη μου αξίζει να το επισκευάσεις, εξάλλου με βάση τις τιμές που αναφέρεις θα σου έρθει φθηνότερα από το να πάρεις ένα καινούργιο. Εξάλλου αν παρόλα αυτά θες να αγοράσεις καινούργιο καλύτερα να κοιτάξεις πάλι σε κάτι ανάλογο με αυτό που ήδη έχεις.

Από εκεί και πέρα αν και δεν αναφέρεις ποιο μοντέλο είναι το Festina που έχεις δεν νομίζω οτι έχει καμία ιδιαίτερη συλλεκτική αξία (ο φίλος Viwow ίσως είναι πιο κατάλληλος για να μας διαφωτίσει) και αν το πουλήσεις το πιθανότερο είναι να πιάσεις απλά τα χρήματα που θα δώσεις στο service, άντε κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Φιλικά

 

Κωστής

 

 

Βασικά θέλω να σε ρωτήσω κάτι σχετικά με το περιοδικό που λές ότι γράφεις άρθρα!

 

Το περιοδικό αυτό ασχολείται μόνο με ρολόγια που κοστίζουν μια περιουσία?

 

Μου κάνει εντύπωση γιατί βλέπω ότι ασχολείσαι μόνο με ακριβά κομμάτια!

Edited by vampyre
http://i43.tinypic.com/21lj1jd.jpgαθάνατο 'Στρογγυλό'
Link to comment
Share on other sites

Η σκούπα Phillips, ρουφάει τη σκόνη από μακρυά...

 

Πλιζ κοντίνιου ον τόπικ.

Θενκ γιου φορ αντερσταντινγκ. Ιφ νοτ, ριντ μαι σιγνατιούρ.

 

Θενξ.

 

ΥΣ.

Μπράβο σε όσους διατήρησαν την ψυχραιμία τους, ωστόσο τα μηνύματα ήταν για τη σκούπα. Σόρρυ.

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Βασικά θέλω να σε ρωτήσω κάτι σχετικά με το περιοδικό που λές ότι γράφεις άρθρα!

 

Το περιοδικό αυτό ασχολείται μόνο με ρολόγια που κοστίζουν μια περιουσία?

 

Μου κάνει εντύπωση γιατί βλέπω ότι ασχολείσαι μόνο με ακριβά κομμάτια!

 

Η ωρολογοποιια ήταν από ανέκαθεν μια τέχνη αλλά αυτό αναδείχθηκε ακόμη περισσότερο όταν το κινητό την «ελαφρυνε» από τον αχαρο ρόλο του να δείχνει την ώρα.

 

Οπότε η ερώτηση του πόσο κάνουν τα ρολόγια είναι σα να ρωτήσουμε ένα περιοδικό που ασχολείται με τη ζωγραφική αν εκτός από Πικασο, Βαν Γκογκ κλπ βάζει και φτηνά έργα.

 

Το περιοδικό μου είναι το μοναδικό στον κόσμο που κάνει θέματα. Όταν έκανα ρολόι και ζώα έβαλα 61 ρολόγια με ζώα! Στοιχιζαν από 50 (το swatch με το σκυλάκι) εώς 1.500.000 (κάποιο ιστορικό Cartier) ευρώ.

 

Το καλοκαίρι το περιοδικό είχε θέμα τι σχέση έχει το ρολόι με το σεξ. Και είχε και το πρώτο κομικ στον κόσμο με ρολόγια και ωραία κορίτσια στη Μυκονο.

 

2 χρόνια πριν έγραψα ότι ξαναρχεται το ρολόι τσέπης και γιατί. Έβαλα ρολόγια από 150 ευρώ μέχρι 500.000. Ο άλλος μπορεί να το διαβάσει και να ξεθαψει το ρολόι του παππού.

 

Όταν έκανα αφιέρωμα στα καραδυτικα έβαλα 78 ρολόγια. Από suunto μέχρι πλατίνα tourbillon. 18 από αυτά δεν εισάγονται.

 

Μου απάντησε ότι δεν θέλει να τον θεωρήσουμε αλαζονα, αλλά το δικό του είναι το καλύτερο!

 

Φιλικά

 

Κωστής

 

ΥΓ Και η σκούπα iPhone ρουφαει σκόνη άμα θέλει ο ιδιοκτήτης της...

Edited by VIWOW
Link to comment
Share on other sites

Η ωρολογοποιια ήταν από ανέκαθεν μια τέχνη

 

 

Μου απάντησε ότι δεν θέλει να τον θεωρήσουμε αλαζονα, αλλά το δικό του είναι το καλύτερο!

 

 

Σκέτο ανέκαθεν εννοείς;)

 

Για Ποιόν λές ότι σου απάντησε περί αλαζονείας??

 

Σύμφωνα λοιπόν με όσα έγραψε ο φίλος δέν φαίνεται να απαξιώνει ρολόγια που κοστίζουν λίγα χρήματα!

 

Διαφορετικά δέν θα ασχολούνταν κάν με αυτά:)

 

Εγώ πάντως σου ξαναλέω ότι είναι θέμα γούστων και προτεραιοτήτων!

 

Μπορεί να θέλω να ντύνομαι πανάκριβα αλλά να μήν μου αρέσει να δίνω μια περιουσία για αξεσουάρ!

 

Κινητό με 40 ευρώ αν αγοράσεις θα κάνει την ίδια βασική δουλειά με ένα που κοστίζει 400 ευρώ,αντίστοιχα και στα ρολόγια!

 

Τώρα για το κάτι παραπάνω είναι θέμα αναγκών και προτεραιοτήτων!Δέν με απασχολεί να φοράω ένα ρολόι 100.000 ευρώ δήθεν επειδή το εσωτερικό του είναι φτιαγμένο στο χέρι και επειδή είναι από χρυσό!

 

Ο λόγος?Δέν με τρελαίνει να φοράω ένα ακριβό ρολόι!Παίρνω το κινητό μου αξίας 200 ευρώ μαζί μου και έχω όχι μόνο ωρα αλλά παγκόσμια ώρα!

Edited by kid
συμπλήρωση
http://i43.tinypic.com/21lj1jd.jpgαθάνατο 'Στρογγυλό'
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια VIWOW.. Η τροποποίηση έγινε σε χρόνο ρεκόρ... Πρόλαβες να σβήσεις τα υπονοούμενα...
Link to comment
Share on other sites

Το μηχανικό πολύπλοκο ρολόι δεν απευθύνεται σε όλο τον κόσμο και αυτοί που το επιλέγουν δεν σημαίνει ότι δεν μπορούν να χαρούν και κάτι απλό.

 

Ούτε είναι λογικό να σχολιάζουμε τις επιλογές των άλλων. Άλλοι τα τρώνε στις λουλουδουδες!

 

Το να διαβάζεις για ένα ρολόι μεγάλης αξίας δεν σημαίνει ότι θα το αγορασεις. Όπως και το να διαβάζεις για το έργο ενός Ζωγράφου ή για την Ακροπολη!

 

Το ότι μου αρέσει ένα καλό εστιατόριο στο Παρισι δεν σημαίνει ότι δεν θα ευχαριστηθω ένα σουβλάκι.

 

Η αλήθεια βέβαια είναι ότι αν τρως σε εστιατόρια με 3 σκουφους Michelin. Θα είσαι πιο απαιτητικός όταν τρως σουβλάκι.

 

Και εγώ φοραω ρολόι των 150 ευρώ, αλλά είναι άψογο!

 

Φιλικά

 

Κωστής

 

ΥΓ Πιτσικουλινα αφού μάζεψε η σκούπα την (ο Θεος να την κάνει) ...συζήτηση μας, δεν είχε νόημα η συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Μια και έχεις γνώσεις και μεράκι σχετικά με τα ρολόγια θα ήθελα πολύ να δώ την συλλογή σου που φαντάζομαι έχεις!

 

Άν έχεις διάθεση ανέβασέ μας καμιά φωτογραφία:)

http://i43.tinypic.com/21lj1jd.jpgαθάνατο 'Στρογγυλό'
Link to comment
Share on other sites

Μια και έχεις γνώσεις και μεράκι σχετικά με τα ρολόγια θα ήθελα πολύ να δώ την συλλογή σου που φαντάζομαι έχεις!

 

Άν έχεις διάθεση ανέβασέ μας καμιά φωτογραφία:)

 

Έχω κάποια καλά ρολόγια. Και περισσότερο Reverso Jaeger LeCoultre το art Deco σε ροζ χρυσό και το Platinum Number One.

 

Δεν είμαι συλλέκτης ρολογιων.

 

Συνήθως αγοράζω ρολόγια που αυτός που τα έφτιαξε είναι για μένα σημαντικός ξέρω τα παιδιά του πως σκέφτεται κλπ

 

γι αυτό και με ξενίζει το όριο στην τιμή. Για εμένα είναι ένα ρολόι που έφτιαξε ο Sylvain. Βέβαια είναι από τους σημαντικότερους στον κόσμο στη δουλειά αυτή.

 

Έχω και Franck Muller κα

 

φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

Την καλησπέρα μου.

Επειδή βρίσκομαι στην αναζήτηση ρολογιού,

θα ήθελα γνώμες και προτάσεις από τους ειδήμονες του είδους.

To budget είναι περίπου στα 300-350€.

Τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιώ ένα Seiko 5άρι από τα 70's

με μαύρο καντράν,Casio dw7300 των 90's και Casio Edifice efa121.

Η ύπαρξη χρονογράφου δεν με αποσχολεί.

Όσο αφορα το ντύσιμο,είναι πάντα σκουρόχρωμο (κυρίως μαύρο).

Π.χ.μαύρο παλτό,σκούρο πουκάμισο,μαύρο παντελόνι και παπούτσι.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Only a nation that dare not speak its name

Nor can ever shed its pain

Just give me one thing to live or die for..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...