Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ερώτηση για όποιον γνωρίζει:

Είδα στον καρπό ενός κυρίου ένα ρολόι το οποίο

έμοιαζε με alange-soehne ή glashuette

και είχε την κορώνα αριστερά.

Ξέρει κανείς ποιό μπορεί να είναι;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα Lange με τα glashutte μοιάζουν από την πίσω πλευρά, αφού έχουν οριστεί κάποια τεχνικά χαρακτηριστικά της σαξονικής ωρολογοποιίας.

 

Από μπροστά (που προφανώς είδες το ρολόι) καποια glashutte (τα panomatic) μοιάζουν με το lange 1, το αξεπέρστο δημιούργημα του Gunther Blumlein, που είναι από τα ωραιότερα ρολόγια που κατασκευάστηκαν ποτέ.

 

Σε τι έμοιαζαν με lange; στην διαταξη του καντράν;

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

 

Σε τι έμοιαζαν με lange; στην διαταξη του καντράν;

 

Φιλικά

 

Κωστής

 

Ακριβώς, είχε την ίδια διατάξη του καντράν, αξιοπρόσεκτο πάχος κάσας και αν είδα καλά μπλέ δείκτες.

Πήγα κοντά του στα δύο μέτρα αλλά δεν μπορούσα να δω περισσότερα

χωρίς να γίνω πολύ αδιάκριτος.

Edited by geram
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν panomatic left handed. Παράδειγμα

 

http://www.watchtalkforums.info/forums/official-glashuette-original-forum/43094.htm

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

 

Θέλω να αγοράσω ένα ρολόι και είμαι ανάμεσα στο Casio Protrek PRW1500 (http://www.oroloi.gr/product_info.php?products_id=4914) και σε ένα Camel Active (http://www.oroloi.gr/product_info.php?products_id=13763).

Γενικά θα ήθελα κάποια γνώμη πάνω στο ποιό αξίζει πιο πολύ αλλά και αν θα έχω πρόβλημα με την μπαταρία που φορτίζεται με φως την οποία χρησιμοποιεί το Casio. Δεν είμαι ορειβάτης η κάτι τέτοιο ούτε βρίσκομαι συνέχεια στον ήλιο και φοβάμαι πως θα έχω προβλήματα με το πρώτο.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

 

Θέλω να αγοράσω ένα ρολόι και είμαι ανάμεσα στο Casio Protrek PRW1500 (http://www.oroloi.gr/product_info.php?products_id=4914) και σε ένα Camel Active (http://www.oroloi.gr/product_info.php?products_id=13763).

Γενικά θα ήθελα κάποια γνώμη πάνω στο ποιό αξίζει πιο πολύ αλλά και αν θα έχω πρόβλημα με την μπαταρία που φορτίζεται με φως την οποία χρησιμοποιεί το Casio. Δεν είμαι ορειβάτης η κάτι τέτοιο ούτε βρίσκομαι συνέχεια στον ήλιο και φοβάμαι πως θα έχω προβλήματα με το πρώτο.

 

Ευχαριστώ.

 

Για μένα δεν τίθεται θέμα σύγκρισης, γιατί το κάθε ρολόι ανήκει σε διαφορετική κατηγορία.

 

Το Casio είναι σαφώς καλύτερο ρολόι από το Camel Active.

Το Casio είναι εργαλείο από τα κορυφαία στο είδος του.

Η Casio είναι κατασκευαστής με πολλά χρόνια εμπειρία στο χώρο κατασκευής τέτοιου είδους ρολογιών (και όχι μόνο).

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με την μπαταρία του κοίτα ΕΔΩ και ΕΔΩ για περισσότερα.

Το Camel είναι ένας απλός quartz χρονογράφος που απλά φέρει το όνομα Camel.

Η Camel δεν φτιάχνει ρολόγια απλά διαλέγει κάποια και βάζει επάνω την φίρμα της.

 

Οπότε αν μιλάμε, για χρηστικότητα και αξία προς χρήματα το Casio για μένα είναι μονόδρομος, αν όμως μιλάμε για ομορφιά και μόνο, τότε περί ορέξεως.....

ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ... ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ...

Nokia 2110, 2600c, 3120c, 3230, 3410, 3510i, 6070, 6110, 6150, 6210, 6220c, 6230, 6310i , 6510, 6600, 7110, 7650, 8110, 8110i, Ν70, E 66, C5, C5-03, 500, 700, Ν 86, C3-00, Lumia 920, Ν8, Lumia 925, Lumia 1020 , ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ :mad:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

 

Θέλω να αγοράσω ένα ρολόι και είμαι ανάμεσα στο Casio Protrek PRW1500 (http://www.oroloi.gr/product_info.php?products_id=4914) και σε ένα Camel Active (http://www.oroloi.gr/product_info.php?products_id=13763).

Γενικά θα ήθελα κάποια γνώμη πάνω στο ποιό αξίζει πιο πολύ αλλά και αν θα έχω πρόβλημα με την μπαταρία που φορτίζεται με φως την οποία χρησιμοποιεί το Casio. Δεν είμαι ορειβάτης η κάτι τέτοιο ούτε βρίσκομαι συνέχεια στον ήλιο και φοβάμαι πως θα έχω προβλήματα με το πρώτο.

 

Ευχαριστώ.

 

Επίσης, δες το θέμα του μεγέθους. Το camel έχει διάμετρο 44mm, συνηθισμένο για τα σημερινά δεδομένα, αλλά αντικειμενικά κάπως μεγάλο. Το casio είναι 48mm, είναι πια πολύ μεγάλο. Αν έχεις λεπτό καρπό, και τα δύο θα σου είναι αρκετά μεγάλα

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, δες το θέμα του μεγέθους. Το camel έχει διάμετρο 44mm, συνηθισμένο για τα σημερινά δεδομένα, αλλά αντικειμενικά κάπως μεγάλο. Το casio είναι 48mm, είναι πια πολύ μεγάλο. Αν έχεις λεπτό καρπό, και τα δύο θα σου είναι αρκετά μεγάλα

Σκέτα τα χιλιοστά διαμέτρου της κάσας δεν λένε τίποτα, γιατί όλες οι εταιρείες δεν μετράνε με τον ίδιο τρόπο και πολλές κάσες, ιδίως αυτές που δεν είναι απόλυτα στρογγυλές, σε μπερδεύουν.

 

Είχα ρολόι 52 χιλιοστά και φαινόταν πολύ μικρότερο στο χέρι.

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.

 

Ρώτησα σε μερικά μαγαζιά και μου είπαν σχεδόν όλοι ότι το casio λόγω των πολλών λειτουργιών είναι πιο ευαίσθητο.

Μου πρότειναν τη TW Steel και τη Tissot σαν μάρκες αλλά δεν βρήκα κάτι να μου αρέσει.

Αν έχει κάποιος να προτείνει κανένα καλό ρολόι (με δερμάτινο λουράκι η μπρασελέ αλλά όχι πολύ κυριλέ) όχι ηλεκτρονικό αλλά με χρονόμετρα κτλ. ας μου πει.

Μπορώ να διαθέσω μέχρι 370 ευρό.

 

Ευχαριστώ από τον προβληματισμένο DartaniaN.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

 

Θέλω να αγοράσω ένα ρολόι και είμαι ανάμεσα στο Casio Protrek PRW1500 (http://www.oroloi.gr/product_info.php?products_id=4914) και σε ένα Camel Active (http://www.oroloi.gr/product_info.php?products_id=13763).

Γενικά θα ήθελα κάποια γνώμη πάνω στο ποιό αξίζει πιο πολύ αλλά και αν θα έχω πρόβλημα με την μπαταρία που φορτίζεται με φως την οποία χρησιμοποιεί το Casio. Δεν είμαι ορειβάτης η κάτι τέτοιο ούτε βρίσκομαι συνέχεια στον ήλιο και φοβάμαι πως θα έχω προβλήματα με το πρώτο.

 

Ευχαριστώ.

 

Οσο αφορα τη φορτιση δεν θα εχεις κανενα προβλημα. Μην φανταστεις οτι χρειαζεται ωρες φορτισμα. 5 - 10 λεπτα στον ηλιο αρκουν για μερες. Και ηλιο να μην εχει φορτιζει και απο φως σπιτιου, οχι τοσο πολυ βεβαια οσο αν δει φως ηλιου. Εγω εχω το CASIO G-SHOCK GW-9200 RISEMAN που εχει και 3 ενδειξεις για το ποσο φορτισμενη ειναι η μπαταρια. Μονο οταν το πηρα μου εδειξε οτι ηταν στη μεση η μπαταρια και ολο τον υπολοιπο καιρο ειναι στο φουλ, χωρις να το φοραω καθημερινα κιολας.

Με την ευκαιρια ξερει κανεις που μπορω να βρω το manual του GW-9200 γραμμενο στα ελληνικα? Δεν μπορω να καταλαβω τι παιζει με τις ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ ΥΨΟΜΕΤΡΟY, ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ ΒΑΡΟΜΕΤΡΟY. Κατι λεει για καλιμπραρισμα αλλα δεν βρισκω ακρη.

Link to comment
Share on other sites

...

Ρώτησα σε μερικά μαγαζιά και μου είπαν σχεδόν όλοι ότι το casio λόγω των πολλών λειτουργιών είναι πιο ευαίσθητο.

...

 

Ευτυχώς που δε σου είπαν ότι συναχώνεται και πιο εύκολα. :lol:

Για να αρχίσω τις κακίες. Θεωρώ ότι επειδή ίσως δε βγάζουν τόσα όσα από τα άλλα απλά είπαν κάτι για να σε απομακρύνουν από το Casio.

 

Στα δυο ρολόγια που έβαλες η μόνη ομοιότητα είναι ότι ονομάζονται και τα δυο ρολόγια και μετά αρχίζουν οι διαφορές.

 

Από τις λειτουργίες του Casio πόσες θα χρησιμοποιείς και πόσες απλά θα λες και θα ξέρεις ότι υπάρχουν;

Μπορεί με λίγο περισσότερο ψάξιμο να βρεις κάτι πιο απλό, πιθανόν πιο όμορφο και να σε καλύπτει σε αυτά που ζητάς.

 

Μια πρόταση. Αυτό που έγραψες εδώ μέσα, ότι διαθέτεις μέχρι 370 ευρώ, καλό θα ήταν όταν πας σε κάποιο κατάστημα να μη το αναφέρεις αμέσως.

Δες περίπου τι σου αρέσει και μετά άρχισε τις ερωτήσεις για την τιμή. Η λέξη "παζάρι", αν και τούρκικη, έχει μεγάλη συμμετοχή στις συναλλαγές των Ελλήνων.

 

(Καλώς ήλθες στο φόρουμ :) )

 

 

...

Με την ευκαιρια ξερει κανεις που μπορω να βρω το manual του GW-9200 γραμμενο στα ελληνικα? Δεν μπορω να καταλαβω τι παιζει με τις ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ ΥΨΟΜΕΤΡΟY, ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ ΒΑΡΟΜΕΤΡΟY. Κατι λεει για καλιμπραρισμα αλλα δεν βρισκω ακρη.

 

Κάλεσε την αντιπροσωπεία και ζήτησε τους ελληνικές οδηγίες. Μπορεί να είναι τυπωμένες σε Α4 αλλά κάνεις τη δουλειά σου.

Edited by tazio
Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα!!

 

Όσο για αυτά που λες θα συμφωνήσω μαζί σου... Είτε από πονηριά είτε από άγνοια τα είπαν και με άφησαν σύξυλο χαχα.

Εγώ πήγα απλά να ρωτήσω για τη μπαταρία για να πάρω και μια επαγγελματική γνώμη καθώς είχα δει σε reviews του συγκεκριμένου ρολογιού στο amazon αρνητικό σχόλιο.

Ναι στο κατάστημα δεν μπήκα λέγοντας "Γεια σας, με λένε Ανδρέα και έχω 370 ευρό!" :P.

 

Και πάλι ευχαριστώ για τη βοήθεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα!!

 

Όσο για αυτά που λες θα συμφωνήσω μαζί σου... Είτε από πονηριά είτε από άγνοια τα είπαν και με άφησαν σύξυλο χαχα.

Εγώ πήγα απλά να ρωτήσω για τη μπαταρία για να πάρω και μια επαγγελματική γνώμη καθώς είχα δει σε reviews του συγκεκριμένου ρολογιού στο amazon αρνητικό σχόλιο.

Ναι στο κατάστημα δεν μπήκα λέγοντας "Γεια σας, με λένε Ανδρέα και έχω 370 ευρό!" :P.

 

Και πάλι ευχαριστώ για τη βοήθεια!!!

 

Η «επαγγελματική γνώμη», όπως και τα reviews είναι και τα δυο επισφαλή, φίλε.

 

Και δεν ξέρουν στο 99%τι τους γίνεται οι Ελληνες επαγγελματίες του χώρου και σκέφτονται μόνο τα 5 επόμενα λεπτά και όχι μακροπρόθεσμα τη σχέση τους μαζί σου.

 

Όλοι οι πωλητές του eBay που βαρεσαν κανόνι είχαν εκατοντάδες θετικά reviews ο καθένας που αποδείχτηκε ότι τα έγραφαν μόνοι τους!

 

Έχω ένα σπάνιο ηλιακό ρολόι της Citizen που λειτουργούσε 7 χρόνια μέσα σε ένα συρτάρι!...

 

Η δε αντοχή των Casio είναι ζηλευτή.

 

Τα Tossot είναι πολύ καλά και σε Καλές τιμές, τα tw ήταν απλά μια μόδα και κανείς δεν κατάλαβε γιατί και σε ποιους.

 

Casio φοραω, Tissot θα φοραγα, tw ούτε επ αμοιβή!

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο site που να έχει Advanced Search ρολογιών στο στυλ του GSMArena για παράδειγμα;

Θα ήθελα να έχει περισσότερες επιλογές και όχι μόνο φύλο, σχήμα, μηχανισμό και πιάσιμο.

Όσα site έχω βρει είναι πολύ φτωχά...

Link to comment
Share on other sites

.

http://www.athinafair.gr/default.asp

 

 

Συμμετοχές

ROLEX – BULGARI – HARRY WINSTON – OFFICINA PANERAI – JAEGER LE COULTRE – FRANCK MULLER – PONIROS JWELS – HUBLOT

BAUMME & MERCIER – PERRELET HERMES – CHOPARD – IWC – MAURICE LACROIX – CHRONOSWISS – BICEGO – VACHERON CONSTANTIN

BACKS & STRAUS – ROGER DUBUIS – GAVELLO – GIRARD PERREGAUX – ANER - KOMPOLOGADIKO – TAG HEUER – MEINSTERSINGER

BELL & ROSS – AVIATOR – STRUMANSKI – SCHARTZ ETIENNE – BULOVA – AWI – CORUM – FRANCK MULLER

 

http://img259.imageshack.us/img259/456/avclubn.jpg

 

http://img201.imageshack.us/img201/3364/avclub2x.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eχθες παρελαβα το πρωτο μου Alain Silberstein (kai h πρωτη μου ρεπλικα, VIWOW χωσε:lol::p .ναι ξερω,,εχεις παθει ανοσια πλεον)

 

Πανεμορφο...νομιζω θα αγορασω αλλο ενα παρομοιο που ειδα.

Τουλαχιστον μεχρι σημερα λειτουργει κανονικα:p

Για να δουμε...

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Το πως συνδυάζεις ρέπλικες με LEGEND, μόνο εσύ το ξέρεις!...

 

Με γειά πάντως, αν και οι μαιμούδες δεν τηρούν κανόνες υγιεινής και μπορεί οποιοδήποτε υλικό του να είναι ραδιενεργό, να δημιουργεί αλεργίες, κλπ κλπ κλπ

 

Το ότι λειτουργεί είναι ευχάριστο.

 

Πρόσεξε μην εκραγεί...

 

Φιλικά

 

Κωστής

 

ΥΓ. Εύχομαι στον Alain να μείνεις τόσο ευχαριστημένος, ωστε να πάρεις και αληθινό μια ημέρα...

 

Καλά μη φωνάζεις! Ένα αστείο είπα...

Link to comment
Share on other sites

Πώς είναι η ποιότητα κατασκευής;

Το πήρες από το site που παραπέμπεις;

 

Καλορίζικο.

Link to comment
Share on other sites

Eχθες παρελαβα το πρωτο μου Alain Silberstein

 

Πανεμορφο...νομιζω θα αγορασω αλλο ενα παρομοιο που ειδα.

Τουλαχιστον μεχρι σημερα λειτουργει κανονικα:p

Για να δουμε...

 

Πώς είναι η ποιότητα κατασκευής;

Το πήρες από το site που παραπέμπεις;

 

Καλορίζικο.

 

Καλορίζικο κι από μένα και καλοφόρετο..!

Είχα κι εγώ τις ίδες απορίες:

Πώς είναι η ποιότητα κατασκευής του, πόσο πλήρωσες μεταφορικά και πόσες μέρες έκανε να έρθει Ελλάδα. (φαντάζομαι το πήρες από το site που αναφέρεις)

Ευχαριστώ

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Το πως συνδυάζεις ρέπλικες με LEGEND, μόνο εσύ το ξέρεις!...

 

Με γειά πάντως, αν και οι μαιμούδες δεν τηρούν κανόνες υγιεινής και μπορεί οποιοδήποτε υλικό του να είναι ραδιενεργό, να δημιουργεί αλεργίες, κλπ κλπ κλπ

 

Το ότι λειτουργεί είναι ευχάριστο.

 

Πρόσεξε μην εκραγεί...

 

Φιλικά

 

Κωστής

 

ΥΓ. Εύχομαι στον Alain να μείνεις τόσο ευχαριστημένος, ωστε να πάρεις και αληθινό μια ημέρα...

 

Καλά μη φωνάζεις! Ένα αστείο είπα...

Χαχαχαχαχ :grin:

και γω μου ευχομαι να το παρω σε αυθεντικο..:)

 

Πώς είναι η ποιότητα κατασκευής;

Το πήρες από το site που παραπέμπεις;

 

Καλορίζικο.

 

Καλορίζικο κι από μένα και καλοφόρετο..!

Είχα κι εγώ τις ίδες απορίες:

Πώς είναι η ποιότητα κατασκευής του, πόσο πλήρωσες μεταφορικά και πόσες μέρες έκανε να έρθει Ελλάδα. (φαντάζομαι το πήρες από το site που αναφέρεις)

Ευχαριστώ

Σας ευχαριστω!

Το site συγκεκριμενα ειναι αυτο,γενικα υπαρχουν παρα πολλα αν το ψαξετε,πιο ευκολα βρισκεις site με ρεπλικες παρα με αυθεντικα.

Η τιμη που αναφερει ειναι μαζι με μεταφορικα...100 κατι ευρω + 3 ευρω τελωνειο.Εκανε 7 μερες να ερθει..

 

Τωρα απο ποιοτητα δεν μπορω να σας πω μιας και δεν εχω πιασει στα χερια μου αυθεντικο Silberstein.Γενικα στο φινιρισμα ειναι απλο και δεν μπορεις να καταλαβεις τη διαφορα πιστευω.

..εκεινο μονο που παρατηρησα σε συγκριση με ενα TAG HEUER carrera (αυθεντικο) που εχω ειναι οτι το βαριδιο δεν γυριζει τοσο ομαλα και ο δευτερολεπτοδεικτης του ρολογιου δεν κινειται απολυτα ομαλα οπως στο ΤΑG.

Εδω που τα λεμε ειναι απολυτα λογικο αυτο,απο εναν κινεζικο μηχανισμο που κοστιζει κατω απο 100 ευρω δεν περιμενα κατι καλυτερο.

Γενικα ειμαι ευχαριστημενος,ειναι ομορφο και δεν ειναι και αναγνωρισιμο:)

 

 

Υ.Γ.: 3η συνεχομενη μερα που δουλευει..:p

Edited by THEO_LEGEND

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

 

Τωρα απο ποιοτητα δεν μπορω να σας πω μιας και δεν εχω πιασει στα χερια μου αυθεντικο Silberstein.Γενικα στο φινιρισμα ειναι απλο και δεν μπορεις να καταλαβεις τη διαφορα πιστευω.

..εκεινο μονο που παρατηρησα σε συγκριση με ενα TAG HEUER carrera (αυθεντικο) που εχω ειναι οτι το βαριδιο δεν γυριζει τοσο ομαλα και ο δευτερολεπτοδεικτης του ρολογιου δεν κινειται απολυτα ομαλα οπως στο ΤΑG.

Εδω που τα λεμε ειναι απολυτα λογικο αυτο,απο εναν κινεζικο μηχανισμο που κοστιζει κατω απο 100 ευρω δεν περιμενα κατι καλυτερο.

Γενικα ειμαι ευχαριστημενος,ειναι ομορφο και δεν ειναι και αναγνωρισιμο:)

 

 

Υ.Γ.: 3η συνεχομενη μερα που δουλευει..:p

 

Να αγοράσει ένα και ο VIWOW για μας να πει τις διαφορές!

Link to comment
Share on other sites

 

Υ.Γ.: 3η συνεχομενη μερα που δουλευει..:p

 

πολύ το μελετας και θα το ματιασεις!

 

Εγώ δεν θα ρωτήσω για την ποιότητα.

 

Το ρολόι δεν θα έχει κανένα πρόβλημα, αρκεί να του δίνεις μια μπανάνα την ημέρα.

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν 2-3 ξενόγλωσσα φόρουμ αποκλειστικά για ρεπλικες, όπου τουλάχιστον οι ενδιαφερόμενοι θα προστατευτούν από απατεώνες πωλητές μαϊμούδων (η ειρωνία είναι δεδομένη) και δε θα τα ακριβοπληρώσουν.

Αρκεί μια αναζήτηση για να καταλάβει κανείς ότι είναι τόσο χαώδες το (παράνομο) εμπόριο

μαϊμούδων που μόνο από τύχη δε θα εξαπατηθεί κάποιος.

Εξαπάτηση εννοώ από το απλώς να σε κλέψουν ως το να στείλουν σκουπίδια, πολύ πιο φτηνά απ' ο,τι πληρώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, αλλά όταν κάποιος είναι διατεθημένος να πάρει ρέπλικα

δε θα αλλάξει εύκολα γνώμη, οπότε καλύτερα να "προστατευτεί" όσο γίνεται.

 

Υπάρχει κατάστημα στο κέντρο της Θεσσαλονίκης που πουλάει κινέζικα ρολόγια των 70 δολαρίων, αντιγραφές πανεράι, με αρχική τιμή 300 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...