Jump to content

Huawei P8


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το πρώτο από ότι κατάλαβα, είναι κάτι σαν doze για δεδομένα. Δηλαδή μετά από κάποια ώρα κλείνει τα data και σε συνδυασμό με WiFi policy στο ποτέ(δηλαδή να κλείνει το wifi μετά από κλείδωμα οθόνης), σε standby το βράδυ χάνω 2-3% σε μπαταρία μόνο. Το δεύτερο δε πρέπει να υπάρχει στα P10

 

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το πρώτο από ότι κατάλαβα, είναι κάτι σαν doze για δεδομένα. Δηλαδή μετά από κάποια ώρα κλείνει τα data και σε συνδυασμό με WiFi policy στο ποτέ(δηλαδή να κλείνει το wifi μετά από κλείδωμα οθόνης), σε standby το βράδυ χάνω 2-3% σε μπαταρία μόνο. Το δεύτερο δε πρέπει να υπάρχει στα P10

 

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

Η "συναθροιση φορεων" υπαρχει κανονικα και στο P10...

:innocent:
Link to comment
Share on other sites

Η "συναθροιση φορεων" υπαρχει κανονικα και στο P10...
Τι ακριβώς κάνει? Γιατί σε mate8 δε βλέπω ποτέ το "plus" δίπλα από το 4g και ας το έχω ενεργοποιημένο. Σε p9 το βλέπω.

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς κάνει? Γιατί σε mate8 δε βλέπω ποτέ το "plus" δίπλα από το 4g και ας το έχω ενεργοποιημένο. Σε p9 το βλέπω.

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ελληνιστί "Carrier Aggregation".

Αν γκουγκλάρεις θα βρεις σελίδες ολόκληρες για το τι εστί. Για παράδειγμα .....

 

http://www.3gpp.org/technologies/keywords-acronyms/101-carrier-aggregation-explained

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι κατάλαβα:

Α) η συνάθροιση φορέων συμβάλει στο καλύτερο σήμα για ίντερνετ από τα δεδομένα του κινητού και πιο γρήγορες ταχύτητες. Πράγμα που γενικά δείχνει ότι καλό είναι να είναι ενεργοποιημένο παρόλο που προειδοποιεί ότι μπορεί να μην λειτουργεί καλά με όλα τα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας.

Β) η επιλογή να είναι πάντα ενεργά τα δεδομένα κινητής τηλεφωνίας έχει ως αποτέλεσμα όταν είναι απενεργοποιημένο να μην συγχρονίζονται οι εφαρμογές στο παρασκήνιο παρά μόνο όταν τις ανοίξουμε και μπούμε μέσα σε αυτές. Σωστά;

Η δική μου απορία τώρα. Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει κάποιο bug στο λογισμικό (βρήκα άρθρο στο ιντερνέτ που αναφέρει ότι σε άλλες συσκευές υπάρχει τέτοιο πρόβλημα στο λογισμικό) και ακόμα και όταν το κινητό είναι συνδεδεμένο στο wifi κάποια από τα δεδομένα να κατεβαίνουν μέσω του δικτύου κινητής τηλεφωνίας; Εξού δηλαδή και η εξάντληση των MB του προγράμματος που ανέφερα προηγουμένως. Θα μπορούσε; Εμένα μου φαίνεται πιθανό.

Link to comment
Share on other sites

Δε το εμφανίζει. Θυμάμαι όταν είχα πάρει τη συσκευή το είχα δει. Μήπως παίζει ρόλο αν έχει 2 σιμ μέσα?65ea0ba3ae159e72962013632a9c4595.jpg

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

To Carrier Aggregation, όπου δεν υπάρχει ρύθμιση είναι by default ON, εφόσον βέβαια η συσκευή υποστηρίζει τη δυνατότητα αυτή. Είναι απόλυτα τεχνική ρύθμιση που εκτιμώ ότι λίγοι κατασκευαστές έχουν ως επιλογή... Φυσικά σε rooted phone μπορεί να ελεγχθεί από αρχείο παραμέτρων μαζί με άλλες "συγγενείς" παραμέτρους... Δεν υπάρχει κανένας λόγος να είναι OFF πάντως...καθώς όλα τα πλεονεκτήματα σε ταχύτητα της LTE (αλλά και της UMTS) συνδεσιμότητας αυτομάτως απορρίπτονται...
Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα Δεν το έχει εμφανίσει ποτέ... Με κάρτα 4g εννοείται. Μόνο σκέτο 4g εμφανίζει. Είναι κάποιος που του το εμφανίζει; για P8 πάντα μιλάω.
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση.Για συνδεση με τηλεοραση και προβολη του περιεχομενου ειναι συμβατο με otg?exei παρει κανενας καποιο καλωδιο και το προτεινει?
Τιποτα;κανεις;
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα Δεν το έχει εμφανίσει ποτέ... Με κάρτα 4g εννοείται. Μόνο σκέτο 4g εμφανίζει. Είναι κάποιος που του το εμφανίζει; για P8 πάντα μιλάω.
Δεν είναι ανάγκη να στο εμφανίζει απαραίτητα. Κάνε ένα speedtest με ενεργοποιημένο το carrier aggregation και αν έχεις ταχύτητες κοντά στα 100mbps τότε έχεις ταχύτητες 4g+.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και από εμένα! Κάτοχος του P8 από τον Ιούνιο του 16! Το τηλέφωνο τελευταία μου ψιλοκολλάει και δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό! Έχω σχεδόν μόνιμα 1gbram αχρησιμοποίητο και δεν το έχω υπερφορτώσει.. Εχω αρκετές εφαρμογές αλλά όχι υπερβολικά πολλές. Το χρησιμοποιώ αρκετά κυρίως για φωτογραφίες και social media-browsing-emails ενώ δεν παίζω καθόλου σχεδόν παιχνίδια. Κάνω εκκαθάριση απο το εικονίδιο διαχείριση συσκευής ανά εβδομάδα αλλά διαφορά δεν βλέπω! Κάποια πρόταση? Να το πάω στο service της εταιρίας μήπως? Επίσης διαβάζοντας τα προηγούμενα σχόλια έχω να πω ότι και εμένα η μπαταρία εχει πέσει πολύ και θέλει αλλαγή! :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και από εμένα! Κάτοχος του P8 από τον Ιούνιο του 16! Το τηλέφωνο τελευταία μου ψιλοκολλάει και δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό! Έχω σχεδόν μόνιμα 1gbram αχρησιμοποίητο και δεν το έχω υπερφορτώσει.. Εχω αρκετές εφαρμογές αλλά όχι υπερβολικά πολλές. Το χρησιμοποιώ αρκετά κυρίως για φωτογραφίες και social media-browsing-emails ενώ δεν παίζω καθόλου σχεδόν παιχνίδια. Κάνω εκκαθάριση απο το εικονίδιο διαχείριση συσκευής ανά εβδομάδα αλλά διαφορά δεν βλέπω! Κάποια πρόταση? Να το πάω στο service της εταιρίας μήπως? Επίσης διαβάζοντας τα προηγούμενα σχόλια έχω να πω ότι και εμένα η μπαταρία εχει πέσει πολύ και θέλει αλλαγή! :wacko:

 

 

 

Πάρε ένα back up και κάνε ένα hard reset (επαναφορά εργοστασιακών).

Αν δεις ότι δε στρώνει τότε πρέπει να προβληματιστείς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ανάγκη να στο εμφανίζει απαραίτητα. Κάνε ένα speedtest με ενεργοποιημένο το carrier aggregation και αν έχεις ταχύτητες κοντά στα 100mbps τότε έχεις ταχύτητες 4g+.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Σε κινητό χωρίς 4g+ έχω δει μέχρι και 110 mbps down. Για πλας μόνο αν δεις πάνω από 150 θα το σιγουρέψεις. Το mate 8 πάντως δε κάνει.

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νωρίτερα το απόγευμα εμφανίστηκε ξαφνικά στην μπάρα ειδοποιήσεων το εικονίδιο των ακουστικών, χωρίς φυσικά να υπάρχουν συνδεδεμένα ακουστικά και σε κλήσεις δεν μπορούσα ούτε να ακούσω ούτε να με ακούσουν. Αν το έβαζα σε ανοιχτή ακρόαση η συνομιλία γινόταν κανονικά.

Δοκίμασα επανεκκινήσεις και εκκαθάριση προσωρινής μνήμης χωρίς αποτέλεσμα και το άφησα έτσι.

Πριν από λίγο συνειδητοποίησα ότι έφυγε το εικονίδιο των ακουστικών και οι συνομιλίες γίνονται κανονικά.

Έχει συμβεί σε κανέναν άλλον αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Νωρίτερα το απόγευμα εμφανίστηκε ξαφνικά στην μπάρα ειδοποιήσεων το εικονίδιο των ακουστικών, χωρίς φυσικά να υπάρχουν συνδεδεμένα ακουστικά και σε κλήσεις δεν μπορούσα ούτε να ακούσω ούτε να με ακούσουν. Αν το έβαζα σε ανοιχτή ακρόαση η συνομιλία γινόταν κανονικά.

Δοκίμασα επανεκκινήσεις και εκκαθάριση προσωρινής μνήμης χωρίς αποτέλεσμα και το άφησα έτσι.

Πριν από λίγο συνειδητοποίησα ότι έφυγε το εικονίδιο των ακουστικών και οι συνομιλίες γίνονται κανονικά.

Έχει συμβεί σε κανέναν άλλον αυτό;

 

 

 

 

Μήπως βραχηκε το κινητό? Ειδικά στο σημείο της υποδοχής των ακουστικών?

Ή μπήκε λοιπόν υγρασία με κάποιο τρόπο στην υποδοχή των ακουστικών ή ετοιμάζεται να στην φτιάξει .

Μπορεί βέβαια και κάποιο αγώγιμο σκουπιδακι να μπήκε στην τρύπα και να στην έφτιαξε την δουλειά. Γι' αυτό προτιμώ να είναι η υποδοχή στο κάτω μέρος ρου κινητού παρά επάνω.

Αν στο ξανακάνει δοκίμασε να φυσησεις απότομα και δυνατά μέσα στην τρυπουλα ή και να το χτυπήσεις μέσα στην χούφτα σου κρατώντας το ανάποδα , ώστε αν έχει μπει κάτι μέσα να φύγει.

 

Sent from my Samsung Galaxy Tab Pro, using Tapatalk.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως βραχηκε το κινητό? Ειδικά στο σημείο της υποδοχής των ακουστικών?

Ή μπήκε λοιπόν υγρασία με κάποιο τρόπο στην υποδοχή των ακουστικών ή ετοιμάζεται να στην φτιάξει .

Μπορεί βέβαια και κάποιο αγώγιμο σκουπιδακι να μπήκε στην τρύπα και να στην έφτιαξε την δουλειά. Γι' αυτό προτιμώ να είναι η υποδοχή στο κάτω μέρος ρου κινητού παρά επάνω.

Αν στο ξανακάνει δοκίμασε να φυσησεις απότομα και δυνατά μέσα στην τρυπουλα ή και να το χτυπήσεις μέσα στην χούφτα σου κρατώντας το ανάποδα , ώστε αν έχει μπει κάτι μέσα να φύγει.

 

Sent from my Samsung Galaxy Tab Pro, using Tapatalk.

Λίγο δύσκολο για σκουπίδι αφού είναι μόνιμα με θήκη που καλύπτει και θύρα ακουστικών και usb. Άσε που τόσο φύσημα που του έκανα θα είχε βγει.

Υγρασία ίσως θα μπορούσε. Το πήρε το παιδί κάποια στιγμή στα χέρια του. Μπορεί να το έφαγε ξέρω γω.. :'P

Να ρίξω κανένα κόκκο ρύζι εκεί μέσα καλού κακού;

Link to comment
Share on other sites

Λίγο δύσκολο για σκουπίδι αφού είναι μόνιμα με θήκη που καλύπτει και θύρα ακουστικών και usb. Άσε που τόσο φύσημα που του έκανα θα είχε βγει.

Υγρασία ίσως θα μπορούσε. Το πήρε το παιδί κάποια στιγμή στα χέρια του. Μπορεί να το έφαγε ξέρω γω.. :'P

Να ρίξω κανένα κόκκο ρύζι εκεί μέσα καλού κακού;

Δεν νομιζω να ειναι καλη ιδεα να ριξεις κοκκο ρυζιου εκει μεσα,γιατι θα σφηνωσει και μπορει να γινει χειροτερη ζημια...

Edited by Nick_minos
:innocent:
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να ειναι καλη ιδεα να ριξεις κοκκο ρυζιου εκει μεσα,γιατι θα σφηνωσει και μπορει να γινει χεοροτερη ζημια...
Ε ήταν και λίγο καλαμπούρι το ρύζι.. ;)

Αφού έφτιαξε τώρα.. όλα καλά..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω το κινητό κοντά στα 2 χρόνια και πραγματικά είμαι πολύ ευχαριστημένος και θεωρώ ότι ακόμα και τώρα είναι εξαιρετική επιλογή για κάποιον. Έχω ένα θέμα όμως, το καλοκαίρι άλλαξα οθόνη (από την εγγύηση μου) λόγω ενός μικροπροβλήματος που είχε όταν είχε μια πτώση το κινητό και δεν δουλεύει ή έτσι νομίζω εγώ η ενεργοποίηση με το διπλό χτυπημα στην οθόνή.Tap tap το λένε δεν ξέρω ακριβώς.. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος να δω μήπως και έχει πειραχτεί κάποια ρύθμιση της οθόνης ;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω το κινητό κοντά στα 2 χρόνια και πραγματικά είμαι πολύ ευχαριστημένος και θεωρώ ότι ακόμα και τώρα είναι εξαιρετική επιλογή για κάποιον. Έχω ένα θέμα όμως, το καλοκαίρι άλλαξα οθόνη (από την εγγύηση μου) λόγω ενός μικροπροβλήματος που είχε όταν είχε μια πτώση το κινητό και δεν δουλεύει ή έτσι νομίζω εγώ η ενεργοποίηση με το διπλό χτυπημα στην οθόνή.Tap tap το λένε δεν ξέρω ακριβώς.. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος να δω μήπως και έχει πειραχτεί κάποια ρύθμιση της οθόνης ;;;

 

Πηγαίνεις έξυπνη βοήθεια, έλεγχος κίνησης και στο έχει τέρμα κατω διπλό άγγιγμα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το κινητό είναι τόσο τέλειο που δεν ξέρω αν θέλω να πάρω στο μέλλον κάτι άλλο... Το έχω από τον Αύγουστο του 2016, έκτοτε δεν ασχολήθηκα πάλι με κινητά, προβλήματα, κολλήματα κλπ... Εχω στο φβ δεκάδες ομάδες, σελίδες κλπ αυτό το κινητό με στήριξε στο έπακρο... Συν ότι μέχρι τα Blog μου τα ανανεώνω με αυτό... Δεν ανοίγω υπολογιστή πλην για την δουλειά μου, ήτοι να γράφω... Ακόμα και σήμερα πάλι αυτό θα αγόραζα, δεν θα πω για φωτογραφίες κλπ απλά κορυφή, στην τιμή του σήμερα πάλι θα το πρότεινα... Μπαταρία κλπ εγώ δεν έχω θέμα, μου βγάζει άνετα 12ωρο με δίκτυο ανοικτό ή WiFi... το βράδυ το φορτίζω πάντα... Εάν το έχω όλη μέρα δίκτυο χωρίς να σηκώσω δάκτυλο από φβ μέχρι YouTube βγάζει 7 ώρες + αλλά χωρίς να σβήσει η οθόνη... Πιθανόν στο μέλλον να σκεφτώ για το 10...έτσι για αλλαγή... Σε κάνα χρόνο ίσως...
Da mihi factum, dabo tibi ius
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...