Jump to content

Lenovo K3 Note


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 10,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

η μπαταρία του κινητού μόνο σε εμένα πηγαίνει από το 30% στο 20% μέσα σε 1-2 λεπτά? υπόψιν ότι η μπαταρία γενικά κρατάει 1-2 μέρες ανάλογα με την χρήση που θα το κάνω. είχα διαβάσει σε παλαιότερο post κάτι σχετικό... για πείτε όσοι έχετε το πρόβλημα αυτό και τι κάνατε (αν κάνατε κάτι...).

 

παιδιά 8 ώρες θέλει η πρώτη φόρτιση ?

 

εγώ όλες τις καινούριες μου συσκευές, με το που τις πάρω στα χέρια μου αφού τις "ξεζουμίσω" σχεδόν, τις βάζω για φόρτιση μέχρι να φτάσει το 100% και η φορτιστής να έχει παγώσει. δεν νομίζω να έχω αφήσει ποτέ κινητό για πάνω από 8 ώρες κατά την διαδικασία αυτή...

Link to comment
Share on other sites

η μπαταρία του κινητού μόνο σε εμένα πηγαίνει από το 30% στο 20% μέσα σε 1-2 λεπτά? υπόψιν ότι η μπαταρία γενικά κρατάει 1-2 μέρες ανάλογα με την χρήση που θα το κάνω. είχα διαβάσει σε παλαιότερο post κάτι σχετικό... για πείτε όσοι έχετε το πρόβλημα αυτό και τι κάνατε (αν κάνατε κάτι...).

 

 

 

εγώ όλες τις καινούριες μου συσκευές, με το που τις πάρω στα χέρια μου αφού τις "ξεζουμίσω" σχεδόν, τις βάζω για φόρτιση μέχρι να φτάσει το 100% και η φορτιστής να έχει παγώσει. δεν νομίζω να έχω αφήσει ποτέ κινητό για πάνω από 8 ώρες κατά την διαδικασία αυτή...

 

Το κάνει και σε εμένα αυτό από το 30 μέχρι το 20. Ποία rom έχεις;

Link to comment
Share on other sites

1522 official. εσύ?

P.S.: νιώθω καλύτερα τώρα που δεν είμαι ο μόνος με αυτό το πρόβλημα :P

 

1524 official :-) Θέλει calibration η μπαταρία. Έχω κατεβάσει μια εφαρμογή. Θα το δοκιμάσω και θα αναφέρω τα αποτελέσματα. Δεν είσαι ο μόνος τελικά :-P

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες..

βαζω του ιταλου την v1.4.

ολα καλα factory reset ολα τα wipes κτλ.

οταν ολοκληρωσει και μπει κανονικα μου εμφανιζει π.χ τα μηνυματα παρουσιασαν προβλημα. οι google apps παρουσιασαν προβλημα, το update παρουσιασε προβλημα.

wtf!!!??

 

ευχαριστω

 

 

p.s καλο ειναι παντως ολα να μαζευτουν την αρχικη σελιδα για να εχουμε ολοκληρωμενες λυσεις στα προβληματα που εμφανιζονται οπως επισης μια λιστα με ποιες εφαρμογες ειναι safe to remove.

keep up great job!!!

Edited by emmanuelo
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα όλα τα παραπάνω φίλε που είπες αλλά όπως είπα δεν έχω ιδέα από τεχνολογία....κάποιος με αμοιβή να μου το κάνει.??????

Και πως μπορώ να επικοινωνήσω με τον Ιταλό.????

Το vickmall έχει συνεργάτη στη Θεσσαλονίκη ο οποίος περνάει την 1520 multi rom η οποία είναι κομπλέ. Στείλε email στο vickmall και ρώτησε τους τη διεύθυνση του συνεργάτη για να του πας ή να του στείλεις το κινητό σου και να σου περάσει την rom.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάποιος παλιά μου είχε απαντήσει κάπως απότομα ότι root και OTA δεν γίνεται.

Αναρωτιέμαι γιατί.

Αν έχεις στοκ όπως αυτή λέγεται, και κάνεις root, τότε κάνεις unroot μέσω supersu, κάνει ota και μετά ξανά root?

Ισχύει αυτή η λογική; Δεν νομίζω αλλά προσπαθώ να καταλάβω.

 

Από ότι έχω καταλάβει και εγώ όντως ισχύει αυτό που λες. και η λύση είναι αυτή που λες.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις στοκ όπως αυτή λέγεται, και κάνεις root, τότε κάνεις unroot μέσω supersu, κάνει ota και μετά ξανά root?

Ισχύει αυτή η λογική; Δεν νομίζω αλλά προσπαθώ να καταλάβω.

ετσι ακριβως ειναι!αν εισαι root δεν μπορεις να κανεις ota.πρεπει να κανεις unroot.αλλα αντι να πειραματιζεσαι καλυτερα αφου εισαι ηδη root,βαλε κατευθειαν την ιταλικη rom 1,4 που σχεδον ολοι σε αυτην καταληξαμε.

ετσι κι αλλοιως,αν υπαρξει καποιο σημαντικο ota,με βαση αυτο θα δωσει αναβαθμιση και ο ιταλος.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το εκανα παραγγελια απο everbyinig πριν απο 8 μερες και σημερα εφυγε απο αεροδρομιο βουδαπεστης μιας και το στελνουν με το ουγγρικο ταχυδομειο ανυπομονω να το παρω !!! μονο που εχασα γιατι ενω το πηρα 153 ευρω μετα απο 2 μερες το πηγαν 133...:blink:
Link to comment
Share on other sites

ετσι ακριβως ειναι!αν εισαι root δεν μπορεις να κανεις ota.πρεπει να κανεις unroot.αλλα αντι να πειραματιζεσαι καλυτερα αφου εισαι ηδη root,βαλε κατευθειαν την ιταλικη rom 1,4 που σχεδον ολοι σε αυτην καταληξαμε.

ετσι κι αλλοιως,αν υπαρξει καποιο σημαντικο ota,με βαση αυτο θα δωσει αναβαθμιση και ο ιταλος.:)

 

Οπα, δλδ όταν βγάζει ΟΤΑ update ο ιταλός για τη δική του ROM πρέπει να κάνουμε unroot για να το περάσουμε και μετά πάλι root? ή δε κατάλαβα καλά?

Link to comment
Share on other sites

Οπα, δλδ όταν βγάζει ΟΤΑ update ο ιταλός για τη δική του ROM πρέπει να κάνουμε unroot για να το περάσουμε και μετά πάλι root? ή δε κατάλαβα καλά?

 

αυτό που είπα ισχύει για την official. για τις custom όπως του Ιταλού δεν ξέρω τι παίζει αλλά δεν νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

αυτό που είπα ισχύει για την official. για τις custom όπως του Ιταλού δεν ξέρω τι παίζει αλλά δεν νομίζω...

 

Οπα, δλδ όταν βγάζει ΟΤΑ update ο ιταλός για τη δική του ROM πρέπει να κάνουμε unroot για να το περάσουμε και μετά πάλι root? ή δε κατάλαβα καλά?

Όχι για του Ιταλού δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες..

βαζω του ιταλου την v1.4.

ολα καλα factory reset ολα τα wipes κτλ.

1) οταν ολοκληρωσει και μπει κανονικα μου εμφανιζει π.χ τα μηνυματα παρουσιασαν προβλημα. οι google apps παρουσιασαν προβλημα, το update παρουσιασε προβλημα.

wtf!!!??

 

ευχαριστω

 

 

p.s καλο ειναι παντως ολα να μαζευτουν την αρχικη σελιδα για να εχουμε ολοκληρωμενες λυσεις στα προβληματα που εμφανιζονται οπως επισης μια λιστα με

2) ποιες εφαρμογες ειναι safe to remove.

keep up great job!!!

1) Στη rom του ιταλου δεν πιστευω να φλασαρεις gapps.zip ? Τα εχει μεσα η rom του.

2) Στο πρωτο ποστ. Επαναλαμβανω: προτιμηστε να ''παγωσετε'' εφαρμογες και οχι να διαγραψετε απο αυτες που εχω στη λιστα. Δυστυχως δεν ειχα χρονο να ψαξω να βρω ποια κανει κρασαρισματα. Επισης στη rom του ιταλου που δοκιμασα αν πεσετε σε κρασαρισματα μπορειτε να φλασαρετε παλι τη rom χωρις wipe και δεν χανετε της εφαρμογες σας.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Ο Ιταλός έχει βάλει μια δική του εφαρμογή για OTA για τις δικές του αναβαθμίσεις αποκλειστικά. Προσωπικά προτιμώ full wipe και λίγο που κοίταξα στο forum του, αυτό συνιστά και ο ίδιος. Χωρίς unroot πάντα. Έχει και gapps μέσα.
Link to comment
Share on other sites

1) Στη rom του ιταλου δεν πιστευω να φλασαρεις gapps.zip ? Τα εχει μεσα η rom του.

2) Στο πρωτο ποστ. Επαναλαμβανω: προτιμηστε να ''παγωσετε'' εφαρμογες και οχι να διαγραψετε απο αυτες που εχω στη λιστα. Δυστυχως δεν ειχα χρονο να ψαξω να βρω ποια κανει κρασαρισματα. Επισης στη rom του ιταλου που δοκιμασα αν πεσετε σε κρασαρισματα μπορειτε να φλασαρετε παλι τη rom χωρις wipe και δεν χανετε της εφαρμογες σας.

 

καταρχας ευχαριστω για την απαντηση.

η αληθεια ειναι μολις ξηλωσω κατι google maps googles search και οτι αλλο bloatware (στο s2 samsung μου δεν παρουσιαζε σε καμια rom θεμα αυτα που ξηλωνω τεσπα.) αρχιζει το παρατραγουδο...οποτε μαλλον κατι κουμπωνει με αυτα γιατι μου ωγαζει θεμα μονο στις επαφες-αποστολη μηνυματα-ota update...

καμια ιδεα για να τα διωξουμε τα περριτα να ελαφρυνει κιαλλο η μνημη?

να φανταστεισ στην 11520 του vickmall ειχε ελευθερη 1.8gb free!!

στου Ιταλου μολις 1,13gb ( heavy λιγο...)

Link to comment
Share on other sites

καταρχας ευχαριστω για την απαντηση.

η αληθεια ειναι μολις ξηλωσω κατι google maps googles search και οτι αλλο bloatware (στο s2 samsung μου δεν παρουσιαζε σε καμια rom θεμα αυτα που ξηλωνω τεσπα.) αρχιζει το παρατραγουδο...οποτε μαλλον κατι κουμπωνει με αυτα γιατι μου ωγαζει θεμα μονο στις επαφες-αποστολη μηνυματα-ota update...

καμια ιδεα για να τα διωξουμε τα περριτα να ελαφρυνει κιαλλο η μνημη?

να φανταστεισ στην 11520 του vickmall ειχε ελευθερη 1.8gb free!!

στου Ιταλου μολις 1,13gb ( heavy λιγο...)

Εψαχνα και εγω τους φακελους με τη rom του ιταλου και ειδα οτι ειναι ''περιεργη'' σε σχεση με αλλες rom.zip

Ξηλωσα και εγω τα ''γνωστα'' και ειχα καποια κρασαρισματα :( Αν θες κρατησε τα ''παγωμενα'', νομιζω οταν ειναι ''παγωμενα'' δεν θα εχεις κραςς.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο Ιταλός τι είναι;

Επίσης πως ξεχωρίζεις τις εκδόσεις;

1520 είναι έκδοση της στοκ; Υπάρχει κάπου κάποιο συγκριτικό; Δηλαδή να καταλάβω αν αξίζει η εναλλαγή σε custom rom?

ο ιταλος ειναι chef .παιρνει τις stock rom και τις μαγειρευει σε custom.

εδω ειναι η σελιδα του.για να την γνωρισεις θα δεις στοπ τελος γραφει cuoco092.

συγκριτικο τεστ δεν υπαρχει αλλα απο την εμπειρια μας που δοκιμασαμε και την stock,του ιταλου εχει καλυτερη μπαταρια,καμερα και δεν ζεσταινεται στο πανω μερος της οθονης.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καταρχας ευχαριστω για την απαντηση.

η αληθεια ειναι μολις ξηλωσω κατι google maps googles search και οτι αλλο bloatware (στο s2 samsung μου δεν παρουσιαζε σε καμια rom θεμα αυτα που ξηλωνω τεσπα.) αρχιζει το παρατραγουδο...οποτε μαλλον κατι κουμπωνει με αυτα γιατι μου ωγαζει θεμα μονο στις επαφες-αποστολη μηνυματα-ota update...

καμια ιδεα για να τα διωξουμε τα περριτα να ελαφρυνει κιαλλο η μνημη?

να φανταστεισ στην 11520 του vickmall ειχε ελευθερη 1.8gb free!!

στου Ιταλου μολις 1,13gb ( heavy λιγο...)

 

1,8gb free ram ουτε με σφαιρες σε κινητο με 2gb ram....

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ ευχαριστώ.

Αρχικά για να μου φύγει και η περιέργεια σκέφτηκα να αναβαθμίσω την vibeui. Αν το κατάλαβα καλά τότε αυτή είναι η stok rom. Συγκεκριμένα έχω την 1520. Το αξιοπερίεργο είναι ότι δεν μπορώ να βρω από που ενεργοποιώ το update. Έκανα και το full unroot αλλά πάλι δεν το βλέπω. Τυφλός είμαι;

πηγαινε ρυθμισεις>σχετικα με το τηλεφωνο>system update.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ειχα καιρο να μπω στο θεμα (γιατι παρηγγειλα αλλο κινητο και διαβαζω για εκεινο) και χαιρομαι που υπαρχει κινητικοτητα.

Κλασσικα βεβαιως οι ιδιες ερωτησεις αλλα υπαρχουν νεωτερα σε ρομς οπως αναμενοταν σε best seller κινητο.

Θα το κρατησω για 2ο κινητο, εχω δωσει και 3 σε φιλους, ολα μια χαρα!

 

παιδια που μπορο να βρο τιν official stable 1522 ?

Είναι ολες οι οφισιαλ μαζί με την 1525, απλά σου δείχνει την νεότερη.. Δες αριστερά την καρτέλα που λέει στα κινέζικα παλαιότερες... :D

Ρε παιδια, μην το αντιγραφετε συνεχεια αυτο το λινκ, ειναι οι dev, δεν ειναι οι stable, το εχουμε πει 100 φορες και παρασυρετε τους νεους κατοχους να γινουν τεστερς.

 

Με ποια ρύθμιση μπορούμε να κανουμε βιντεοκλήση; Μου λέει οτι η συσκευή δεν υποστηρίζει τη λειτουργία. Είναι δυνατόν; Είμαι με τη rom του Ιταλού την 1.3

Οι βιντεοκλησεις εχουν πεθανει, που τις θυμηθηκες?!?

Αν δεν κανω λαθος, κανενα android κινητο δεν τις υποστηριζει.

Μαλλον θα φταιει ο αλλαγμενος dialer της 1.3 του Ιταλου που βλεπεις τετοια επιλογη.

Ολοι χρησιμοποιουν εφαρμογες μεσω ιντερνετ, skype, viber κλπ για βιντεοκλησεις.

 

...Ποια εφαρμογη εχετε για να βαζετε το δικτυο σε 2g ? την Mobile Network Settings ?

Δες εδω > http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6143294#post6143294

 

Για τα αλλα αγαπητε Karthan7, σουπερ ενδιαφερον το ποστ σου 2253, θα το μελετησω με την ησυχια μου, keep it up!

Αν βρω χρονο θα σου στειλω μηνυμα για τις εφαρμογες που παγωσα/ξηλωσα, καπου τις εχω αναφερει και εδω και ειχα εμπειρια απο παρομοιες εφαρμογες απο το P780.

 

...

Επίσης κάποιος παλιά μου είχε απαντήσει κάπως απότομα ότι root και OTA δεν γίνεται.

Αναρωτιέμαι γιατί.

Αν έχεις στοκ όπως αυτή λέγεται, και κάνεις root, τότε κάνεις unroot μέσω supersu, κάνει ota και μετά ξανά root?

Ισχύει αυτή η λογική; Δεν νομίζω αλλά προσπαθώ να καταλάβω.

Μαλλον εγω ειχα απαντησει αποτομα. Σορρυ για τον αποτομο τροπο, αλλα τα γραφουμε ξανα και ξανα, οποτε μερικες φορες παρασυρομαι και απανταω ειτε μονολεκτικα ειτε "αποτομα".

Anyway, τα OTA updates δεν δουλευουν οταν ειναι ρουταρισμενο το κινητο. Κατα κανονα ελεγχουν αν εχει πειραχτει το κινητο πριν προχωρησουν και εφοσον διαπιστωσουν πειραγμα, σταματανε την διαδικασια, ωστε να μην υπαρχει πιθανοτητα να βρεθει ξαφνικα ο χρηστης με τουβλο ή καποιο αλλο προβλημα. Ειναι πολυ λογικο και καλα κανουν οι εταιρειες και το android μαζι.

Οπως πχ συμβαινει και με τις εγγυησεις των κινητων, επισημα δεν καλυπτονται οταν εχει ρουταριστει η συσκευη, δεν ειναι υποχρεωμενη, ουτε θελει να παρεχει πορους η καθε εταιρεια για να καλυπτει σοφτγουερικα ή χαρντγουερικα τα πειραγματα/πειραματα των καταναλωτων.

 

Η διαδικασια που περιγραφεις με προσωρινο unroot, θεωρητικα στεκει και ανα περιπτωση πετυχαινει.

Μπορεις να δοκιμασεις, συνηθως δεν παθαινει τιποτε το κινητο οταν δεν πετυχαινει το update.

Επισης αν το στοκ recovery εχει αλλαξει σε cwm/twrp, ισχυουν γενικα τα ιδια για τα OTA updates, μπορεις να δοκιμασεις με προσωρινη επανεγκατασταση του στοκ.

 

(Η ρομ του Ιταλου ειναι εξαιρεση των παραπανω με τα διπλα updates που παρεχει. Οσοι θελουν να τα ακολουθησουν, πειραματιζονται ή διαβαζουν αυτα που αναφερουν οι συναγωνιστες εδω).

Edited by nek4d
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα, είμαι έτοιμος να παραγγείλω το εν λόγω τερατακι apo vickmall, αλλά έχω μια ερώτηση διαβάζοντας τα ποστ παραπάνω, Αν αφήσει την rom του vickmall θα έχει θεματακια το κινητο? Μιλαμε παντα για λογικη χρηση και οχι ξεζουμισμα.

Ευχαριστώ

 

Θα ήθελα αν ειναι ευκολο καποιος να γραψει ενα μικρο review για το κινητο χωρις να του εχει κανει φλασαρισματα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να εγκαταστήσουμε το Xposed framework στη ROM 1.4 του Ιταλού?
There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...