Jump to content

myphone POLL: Αγορά smartphone από Κίνα. Θα το τολμούσατε;


alkis_7
 Κοινοποίηση

Αγοράζετε κινητά/tablet/αξεσουάρ από Κίνα; Τα προτιμάτε;  

1.142 members have voted

  1. 1. Αγοράζετε κινητά/tablet/αξεσουάρ από Κίνα; Τα προτιμάτε;

    • Ναι, φυσικά και αγοράζω!
      627
    • Έχω αγοράσει, αλλά είμαι διστακτικός να το ξανακάνω
      61
    • Έχω αγοράσει και δεν θα αγοράσω ξανά
      37
    • Δεν έχω αγοράσει αλλά το σκέφτομαι
      234
    • Δεν έχω αγοράσει και δεν σκοπεύω να το κάνω
      173
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
      10


Recommended Posts

Δεν μ ' ενδιαφέρει η Κίνα γιατί αγοράζω μόνο Note και δεν έχω το κόστος σαν πρώτο παράγοντα.

Αν και εφόσον παρουσιάσουν κάτι ανώτερο των Note τότε βλέπουμε.

[sIGPIC][/sIGPIC] Ronnie 2004♥2018
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 265
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδια γιατι κυκλοφορουν τοσα fake lenovo στο aliexpress;μου κανει τρομερη εντυπωση ειναι σε τεραστια κλιμακα,η lenovo αραγε πως το επιτρεπει;
Link to comment
Share on other sites

Οποίος θέλει ειδικά dual sim κινητό και να έχει καλά specs με λίγα χρήματα, είναι μονόδρομος η αγορά από κίνα.. Οποίος δεν έχει θέμα με τα χρήματα και δίνει εύκολα 400+ για ένα κινητό, άνετα βολεύετε και από την εγχώρια αγορά και δεν χρειάζετε να κοιτάξει από κίνα μεριά..

Από ελλάδα το καλό είναι ότι μπορείς να πάρεις ένα αξιόλογο ακριβό κινητό με δόσεις ,επιδοτήσεις από τις αιτερείες κτλ .. κάτι που αυτό δεν γίνετε με τις αγορές από το εξωτερικό..

Εγώ , οι φίλοι μου , στην οικογένεια , έχουμε βολευτεί με τις κινέζικες συσκευές και είμαστε υπερευχαριστημένοι πάντως και ειδικά για αυτά που ξοδέψαμε.. Είναι μέχρι να κανείς την αρχή .. Αλλά είναι και μέχρι να σου κάτσει και η στραβή :p

Edited by vagosvts7

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είμαι υπέρ των κινητών από Κίνα αλλά προσωπικά μόνο σε εταιρίες που εμπιστεύομαι ή με καλή φήμη

 

Έχω πάρει lenovo και θα ξαναπαιρνα άνετα!

 

Επίσης ξέρω άτομα με one plus.

Όλοι είμαστε ικανοποιημενοι...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πρόβλημα με το θέμα κακές μάρκες, από όσα διαβάζω υπάρχουν εξαιρετικές εταιρίες, θέμα εγγύησης είναι για μένα καθαρά και μεταπώληση. Για χαμηλά ποσά κάτω από 200Ε θα το σκεφτόμουν αλλά αν βρίσκω κάτι πολύ κοντά στην Ευρώπη γιατί να το κάνω; πχ Moto G.

 

Βέβαια δεν θα κοίταζα καθόλου μάρκες μικρές που δεν τις ξέρει η μάνα τους.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως κινεζιλες τύπου iPhone, δεν αγοράζω. Μόνο Κορέα LG G3! Κορυφαία συσκευή, η μόνη που διστάζω να πουλήσω, αν και αλλάζω τακτικά κινητά...:lol:
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πρόβλημα με το θέμα κακές μάρκες, από όσα διαβάζω υπάρχουν εξαιρετικές εταιρίες, θέμα εγγύησης είναι για μένα καθαρά και μεταπώληση. Για χαμηλά ποσά κάτω από 200Ε θα το σκεφτόμουν αλλά αν βρίσκω κάτι πολύ κοντά στην Ευρώπη γιατί να το κάνω; πχ Moto G.

 

Βέβαια δεν θα κοίταζα καθόλου μάρκες μικρές που δεν τις ξέρει η μάνα τους.

 

γιατι πχ το Moto G των 200 ευρώ... δεν εχει καμια σχέση σε specs με το Meizu M1 note... και σαν μεταπώληση κατι μου λεει πως το Meizu θα εχει καλυτερη τυχη.

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Η τεχνολογία προχωράει αλματωδώς και ο μήνας είναι μια τεράστια χρονική περίοδος πλέον.

Εκτός κι αν κάποιος δεν έχει αποθήκη να χωρά τα χρήματα που του περισσεύουν, τα κινητά από Κίνα είναι μονόδρομος για κάποιον που θέλει να έχει πάντα μια σύγχρονη συσκευή.

Είναι εύκολο για τους περισσότερους να δίνουν 100 - 200€ το χρόνο απλά για ένα νέο κινητό ενημερωμένο με τις τρέχουσες εξελίξεις.

Είναι αδύνατο για τους περισσότερους να δίνουν 500€ και πάνω το χρόνο για τον ίδιο σκοπό!

Τι να λέμε τώρα... ζηλεύω πολύ κάποιον με NOTE 4 ή s5 αλλά του χρόνου δεν θα τον ζηλεύω πια!!! :)

Τα κινητά δεν είναι επένδυση! Είναι εξυπηρέτηση και ικανοποίηση.

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

παιδια γιατι κυκλοφορουν τοσα fake lenovo στο aliexpress;μου κανει τρομερη εντυπωση ειναι σε τεραστια κλιμακα,η lenovo αραγε πως το επιτρεπει;

 

Γνώμη μου: δεν αγοράζουμε τέτοια πράγματα από eBay Ali

Link to comment
Share on other sites

Ποτε μου δεν τα συμπαθησα.Απο την στιγμη που ενα LG G2 καινουργιο κανει 230 ευρω δεν βρισκω ενα λογο αγορας κινεζικου.
Link to comment
Share on other sites

...Χωρίς να θέλω να θίξω οποιονδήποτε θα πω πως..χαζομάρες έχω κάνει πολλές στην ζωή μου και με το ανάλογο κόστος

(..και συνεχίζω εννίοτε να κάνω..) αλλά ειδικά στο θέμα συσκευής κινητού τηλεφώνου (..και όχι μόνο μπορώ να πω..),

δεν γουστάρω ρε παιδί να πιάνομαι μακάκας από τους επιτήδειους και αισχροκερδείς ευρωληγούρηδες μπαγλαμάδες ντόπιους

αλλά και ξένους άρα...

..Άρα εγώ και οι οικογένεια μου όλη, αλλά και η πλειοψηφία γνωστών και φίλων προτιμάει να πληρώνει όσο γίνεται πιο λογικά και τίμια

τις ηλεκτρονικές συσκευές της καθημερινότητας μας...

..Άρα..οι επιλογές μας είναι μονόδρομος.. Xiaomi, Oppo, Meizu, Jyagu, Huawei, ΖΤΕ, Lenovo,TCL, Oneplus, Cubot, κλπ,

από τα πιο έμπιστα και αξιόπιστα μαγαζιά (π.χ. Vickmall) που αποδεδειγμένα απο προσωπική εμπειρία το aftersale τους, την υποστήριξή τους δεν την έχουν ούτε κατα προσέγγιση οι δικοί μας Ελληναράδες..

Δεν υπάρχει κάν δίλλημα.. :rolleyes:

Edited by impreza_sti
Αφαίρεση άσκοπης μορφοποίησης κειμένου
Keep Calm and be a Simple Man..!
Link to comment
Share on other sites

Γενικοτερα αγοραζω πολλα απο το εξωτερικο και καποιες φορες και απο Κινα…

Αλλα δε ξερω για ηλεκτρονικα, ειμαι ακομα επιφυλακτικος… δε ξερω γιατι,

αλλα νομιζω οτι αν παρω κινητο απο Κινα, θα μου βγαζει λιγο κατι απο "jumbo"

(δεν εχω κατι με το συγκεκριμενο καταστημα, το αντιθετο).

Και το αλλο ειναι οτι πρωτα θελω να το πιανω στα χερια μου και να μην αγοραζω τυφλα.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα ήδη μια φορά και τώρα θα το ξανακάνω.Αυτό που εχω το εχω αισίως σχεδόν 2 χρόνια.Δεν έχει πάθει τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Ποτε μου δεν τα συμπαθησα.Απο την στιγμη που ενα LG G2 καινουργιο κανει 230 ευρω δεν βρισκω ενα λογο αγορας κινεζικου.

Και εγώ δεν τα είχα για καλά... αλλά άλλαξα την άποψη μου όταν ασχολήθηκα λίγο παραπάνω και φυσικά μετά το 1+1 που πραγματικά άνοιξε τον δρόμο για μένα... και με έκανε να αρχίσω να κοιτάω και αυτήν την μεριά του πλανήτη.

Συγκρίσεις δεν θέλω να κάνω, αλλά με 200-300 ευρώ βρίσκεις άνετα κινητό ισάξιο, τόσο σε ποιότητα όσο και σε specs, με κινητά που στην Ελλάδα κάνουν 600+ ευρώ.

Φυσικά δεν είναι όλες οι κινέζικες εταιρίες ίδιες... για μένα αυτές που πραγματικά αξίζουν προσοχής είναι: Meizu, Xiaomi, 1+1, Huawei, Vivo, Lenovo... μπορεί να ξεχνάω και καμμιά ακόμα αλλά οι κύριες είναι αυτές.

Ericsson T28s, Nokia 6510, Sony Ericsson W550i, Apple iPhone 3, Sony Erricson C510, Sony Xperia S, Meizu MX4
Link to comment
Share on other sites

Α και κάτι που ξέχασα σημαντικό...

Οι κινέζικες εταιρίες τα τελευταία χρόνια έχουν κάνει άλματα προόδου και αν μη τι άλλο, αξίζουν της προσοχής μας.

Άσε που κάθε χρόνο παίρνουν και μεγαλύτερο κομμάτι απο την πίτα... Στο μόνο που υστερούν και δεν έχουν κάνει ακόμα βήματα προόδου, είναι στην επέκταση τους, συστηματικά και όχι σπασμοδικά, σε Ευρώπη και Αμερική.

Αν και όταν γίνει αυτό, θα επηρεάσει ακόμα πιο θετικά την άποψη όλου του κόσμου.

 

Σωστος!!!!

Αλλα μεχρι να γινει αυτο, εγω προσωπικα ειμαι ακομα επιφυλακτικος.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αγοράσει απο Κίνα και δεν είχα κανένα πρόβλημα ούτε με την παράδοση ούτε με τη συσκευη. Πιστευω ότι υπάρχουν πραγματικά καλές και ποιοτικές συσκευές με χαρακτηριστικά που έχουν οι ναυαρχίδες των μεγάλων κατασκευαστών. Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι αγοράζεις κάτι χωρίς να το έχεις δει πρώτα από κοντά ώστε να έχεις καλύτερη εικόνα της ποιότητας αλλά και της λειτουργικότητας της συσκευής. Έιδικά για περιπτώσεις που δε θέλετε να δώσετε πολλά λεφτά πχ γύρω στ 100 ευρώ, στην Ελλάδα θα αγοράσετε σίγουρα κάτι μέτριο. Απο Κίνα σίγουρα κάτι αξιόλογο. Όσο αφορά την εγγύηση δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Το μόνο θέμα είναι ο χρόνος για να το αποστείλετε (+ το κόστος αποστολής νομίζω) και να σας το επιστρέψουν.
Nokia 8210 -> Nokia 7210 -> Nokia 7610 -> Nokia N73 -> HTC Touch Diamond -> Apple iPhone 3GS + Nokia 5310 Xpress Music -> Apple iPhone 4 + Nokia E71 -> Apple iPhone 4 + Samsung Galaxy S2 -> Apple iPhone 4 + Samsung Galaxy S3 -> Apple iPhone 4 + LG Nexus 5 -> Samsung Galaxy S5 -> Samsung Galaxy S8 --> Samsung Note 10+
Link to comment
Share on other sites

Και μιας και όπως έγραψα είναι ένα θέμα που απασχολεί και εμένα τον τελευταίο καιρό, πρέπει να πω κι εγώ την άποψή μου. Συμφωνώ πως οι συσκευές από την Κίνα είναι πραγματικά κορυφαίες, με πολύ καλές τιμές και 100% αξιόπιστες αλλά το μόνο που ίσως με κρατάει πίσω είναι το θέμα της <<στραβής>>. Ποτέ δεν ξέρεις αν η συσκευή που θα σου έρθει θα είναι ελαττωματική. Θα μου πείτε το ίδιο μπορεί να γίνει και με τις συσκευές που μπορεί να αγοράσεις από Ελλάδα. Συμφωνώ, αλλά υπάρχει μια διαφορά. Ο χρόνος. Στις περισσότερες περιπτώσεις, αν η ελαττωματική συσκευή ήταν αγορασμένη από Ελλάδα, θα ξεμπέρδευα γρήγορα και θα είχα στα χέρια μου νέα συσκευή μέσω DOA. Αν όμως ήταν από Κίνα; Το μπέρδεμα γίνεται μεγαλύτερο, τουλάχιστον έτσι όπως το βλέπω εγώ αυτή τη στιγμή. Οπότε προσωπικά, ίσως μόνο και μόνο γι' αυτό το λόγο, θα πήγαινα με τις αγορές από Ελλάδα.
Link to comment
Share on other sites

Κίνα δαγκωτο απλά. Ενημερωνεσαι από το φόρουμ εδώ κρίνεις, επιλεγεις, καλοριζικο !!!

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Η αγορά άπo Κίνα έχει αρκετά αρνητικά σε αντιστάθμιση με την θελκτική τιμή.

Με το ευρώ να κοντεύει σε 1:1 αναλογια το πλεονέκτημα της τιμης καταρέει.

Οποτε η απάντηση μου είναι αν και έχω αγορασει μια φορά μάλλον ηταν και η τελευταια.

Edited by laziokos
Link to comment
Share on other sites

Όσοι επικαλούνται την χαμηλή τιμή των κινέζικων smartphone ως επιχείρημα για αγορά, αλλάζουν τηλέφωνο περίπου κάθε χρόνο.

 

"Κινέζος" στην 5ετία: 5 smartphone x 200€ = 1000€

 

"Έλληνας" στην 5ετία: 2 smartphone χ 350€ = 700€

 

Και εννοείται ότι τα smartphone τού "Έλληνα" που κοστίζουν 350€ είναι απείρως καλύτερα από τα κινέζικα των 200€.

http://s4.postimg.org/kul22odml/420x150.jpg
Link to comment
Share on other sites

Όσοι επικαλούνται την χαμηλή τιμή των κινέζικων smartphone ως επιχείρημα για αγορά, αλλάζουν τηλέφωνο περίπου κάθε χρόνο.

 

"Κινέζος" στην 5ετία: 5 smartphone x 200€ = 1000€

 

"Έλληνας" στην 5ετία: 2 smartphone χ 350€ = 700€

 

Και εννοείται ότι τα smartphone τού "Έλληνα" που κοστίζουν 350€ είναι απείρως καλύτερα από τα κινέζικα των 200€.

Με απλά μαθηματικά σωστά τα λες αλλά..... ο 'Ελληνας θα έχει μείνει με ένα κινητό με specs ~2 χρόνων πίσω και ο Κινέζος με up to date specs. Η τεχνολογία τρέχει γρήγορα....

Για μένα πρέπει να κοιτάς τι παίρνεις με τα ίδια λεφτά. Και με τα ίδια λεφτά δεν υπάρχει σύγκριση... με 350 ευρώ παίρνεις κινητό απο Κίνα με specs flagship.

Δεν έχει και πολλά να ζηλέψει π.χ. το ΜΧ4 PRO απο το Note 4 (μην με σταυρώσετε Samsungακηδες, την άποψη μου λέω :Ρ) και έχει τα μισά λεφτά.

Εγώ πάντως με 280 ευρώ που έδωσα για το ΜΧ4 32GB δεν νομίζω να έβρισκα κάτι καλύτερο στην Ελλάδα... και θα το κρατήσω και ~2 χρόνια.

Edited by MikoG
Ericsson T28s, Nokia 6510, Sony Ericsson W550i, Apple iPhone 3, Sony Erricson C510, Sony Xperia S, Meizu MX4
Link to comment
Share on other sites

Το τι κάνει ο καθένας είναι καθαρά προσωπική του επιλογή.

 

Η ψηφοφορία θυμίζει κάπως "Android VS iOS VS Windows", δηλαδή τα επιχειρήματα που μπορούν να παρατεθούν είναι τόσα, όσα και τα κριτήρια χρηστικότητας και κόστους που βάζει κάθε αγοραστής.

 

Φυσικά και όλοι θέλουμε να γλυτώσουμε χρήματα. Έστω σχεδόν όλοι, αλλά οι εξαιρέσεις επιβεβαιώνουν τον κανόνα. Κουμάντο στην τσέπη του κάνει ο καθένας μόνος του, εννοείται.

 

Φυσικά και το ποσοστό αστοχιών είναι πολύ μικρό, υπαρκτό όμως ώστε η κουβέντα περί εγγυήσεων να έχει κάποιο νόημα (αλήθεια, πόσοι από εμάς έχουν πικρή πείρα από "επίσημες αντιπροσωπείες" συσκευών αγορασμένων εντός Ελλάδας με όλα τα καπέλα πληρωμένα στην τιμή τους και εφαρμογή του δικαιώματος εγγύησης με 20ήμερα+ αναμονής των τεχνικών τμημάτων για αποκατάσταση βλαβών ή αντικατάσταση λόγω "έλλειψης ανταλλακτικών" ).

 

Φυσικά και δε θα υπήρχε ούτε ένας ν'αγοράζει εκτός Ελλάδας και Ε.Ε., αν τα τελωνεία έκαναν τη δουλειά τους στο ακέραιο.

 

Φυσικά και τα Κινεζικά προϊόντα δεν είναι πλέον εκείνα που κάποτε τόσο απαξιωτικά βλέπαμε σε διαφημίσεις στο ιντερνετ και σε περιφερειακά κανάλια στην τηλεόραση.

 

Φυσικά και είναι μεγάλο ρίσκο το να έχουμε στην τσέπη μας μια συσκευή που ο κατασκευαστής της δεν ανακοινώνει επίσημα τα ποσοστά ακτινοβολίας της (πιστεύω μεγαλύτερο ρίσκο απ'ότι η καθυστέρηση του πήγαιν'έλα στην Κίνα στην -αποδεδειγμένα σπάνια- περίπτωση βλάβης).

 

Επίσης, θα ήθελα να θυμίσω στους παλιότερους τι ίσχυε στο παρελθόν για τα -πλέον ποιοτικά και ακριβά- Κορεάτικα προϊόντα, αλλά κι ακόμη πιο παλιά για τα Ιαπωνικά !!

 

Θέλουμε δε θέλουμε, οι Κινέζοι ήρθαν και απ'ότι φαίνεται θα κυριαρχήσουν στο άμεσο μέλλον.

Το ζήτημα είναι αν τα Ελληνικά μαγαζιά είναι έτοιμα να προσαρμοστούν στη νέα πραγματικότητα, αφού οι πελάτες τους έχουν αλλάξει κατά κόρον προτιμήσεις.

 

Προσωπικά λοιπόν, ψωνίζω από Κίνα μεν, όχι πάντα δε. Ανάλογα τι προϋποθέσεις βάζω, αποφασίζω.

Sent from my Ericsson 198.
Link to comment
Share on other sites

εχω αγορασει δυο smartphone (Lenovo A820 και Landvo L200) και ενα φθηνο tablet MID 7 i ιντσων ....

και τα τρια ηταν πολυ καλες αγορες που αξιζαν τα λεφτα τους με το παραπανω.....

δεν ειχαν καμμια βλαβη και δουλευουν αψογα

εργαλεια και τα τρια με ελαχιστα χρηματα....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...