Jump to content

Microsoft Lumia 640


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για χαρά παιδιά.

Πήρα το κινητό σήμερα 640 dual sim 8GB.

Περασα WINDOWS PHONE 10 Anniversary 10.0.14393.189

Τα wp8 ουτε που τα δούλεψα για 30λεπτά, πηγα σε WP10 αμέσως.

Όλα δουλεύουν σωστά το κινητό αποκρίνεται άμεσα σε καθε άγγιγμα της οθόνης.

 

- Εχω όμως μια απορία σχετικά με την microSD.

 

Πήρα μαζί μια Kingstone 32Gb microSDHC UHS-1 U3 .

Πέρασα 5-6GB φωτογραφίες/Βιντεο, όλα καλα.

Η microSD είναι FAT32 έτσι την διαμόρφωσε το κινητό.

 

Διαβάζοντας στο φορουμ έμαθε πολλά και ένα από αυτά το soft reset.

Φυσικά το δοκίμασα και κατά την επανεκίνηση εμφανίστηκε ένα

μήνυμα για σφάλμα στην κάρτα microSD και εάν θέλω επιδιορθωση.

Πάτησα Ναι και όλα καλά.

 

Από περιέργεια ξανά έκανε soft reset (Volume- και power ταυτόχρονα)

και νάσου πάλι το σφάλμα στη microSD,πάτησε Ναι και όλα φαίνονται καλά.

 

Αυτό είναι φυσιολογικό να συμβαίνει;

Φοβάμαι μην χάσω τα δεδομένα της microSD στα καλα καθούμενα!

Μήπως η UHS U3 δεν είναι 100 ‰ συμβατη;

Στο site της kingstone είναι στην λιστα για το κινητό.

Edited by Sakis_TS

Microsoft Lumia 640 Dual Sim 3G

Πάσχει ακόμα από "Παιδικές" ασθένειες.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Για χαρά παιδιά.

Πήρα το κινητό σήμερα 640 dual sim 8GB.

Περασα WINDOWS PHONE 10 Anniversary 10.0.14393.189

Τα wp8 ουτε που τα δούλεψα για 30λεπτά, πηγα σε WP10 αμέσως.

Όλα δουλεύουν σωστά το κινητό αποκρίνεται άμεσα σε καθε άγγιγμα της οθόνης.

 

- Εχω όμως μια απορία σχετικά με την microSD.

 

Πήρα μαζί μια Kingstone 32Gb microSDHC UHS-1 U3 .

Πέρασα 5-6GB φωτογραφίες/Βιντεο, όλα καλα.

Η microSD είναι FAT32 έτσι την διαμόρφωσε το κινητό.

 

Διαβάζοντας στο φορουμ έμαθε πολλά και ένα από αυτά το soft reset.

Φυσικά το δοκίμασα και κατά την επανεκίνηση εμφανίστηκε ένα

μήνυμα για σφάλμα στην κάρτα microSD και εάν θέλω επιδιορθωση.

Πάτησα Ναι και όλα καλά.

 

Από περιέργεια ξανά έκανε soft reset (Volume- και power ταυτόχρονα)

και νάσου πάλι το σφάλμα στη microSD,πάτησε Ναι και όλα φαίνονται καλά.

 

Αυτό είναι φυσιολογικό να συμβαίνει;

Φοβάμαι μην χάσω τα δεδομένα της microSD στα καλα καθούμενα!

Μήπως η UHS U3 δεν είναι 100 ‰ συμβατη;

Στο site της kingstone είναι στην λιστα για το κινητό.

Συμβαίνει.

Αφού δουλεύει καλά μην κάνεις ρισετ ,μόνο αν χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Για χαρά παιδιά.

 

Πήρα το κινητό σήμερα 640 dual sim 8GB.

 

Περασα WINDOWS PHONE 10 Anniversary 10.0.14393.189

 

Τα wp8 ουτε που τα δούλεψα για 30λεπτά, πηγα σε WP10 αμέσως.

 

Όλα δουλεύουν σωστά το κινητό αποκρίνεται άμεσα σε καθε άγγιγμα της οθόνης.

 

 

 

- Εχω όμως μια απορία σχετικά με την microSD.

 

 

 

Πήρα μαζί μια Kingstone 32Gb microSDHC UHS-1 U3 .

 

Πέρασα 5-6GB φωτογραφίες/Βιντεο, όλα καλα.

 

Η microSD είναι FAT32 έτσι την διαμόρφωσε το κινητό.

 

 

 

Διαβάζοντας στο φορουμ έμαθε πολλά και ένα από αυτά το soft reset.

 

Φυσικά το δοκίμασα και κατά την επανεκίνηση εμφανίστηκε ένα

 

μήνυμα για σφάλμα στην κάρτα microSD και εάν θέλω επιδιορθωση.

 

Πάτησα Ναι και όλα καλά.

 

 

 

Από περιέργεια ξανά έκανε soft reset (Volume- και power ταυτόχρονα)

 

και νάσου πάλι το σφάλμα στη microSD,πάτησε Ναι και όλα φαίνονται καλά.

 

 

 

Αυτό είναι φυσιολογικό να συμβαίνει;

 

Φοβάμαι μην χάσω τα δεδομένα της microSD στα καλα καθούμενα!

 

Μήπως η UHS U3 δεν είναι 100 ‰ συμβατη;

 

Στο site της kingstone είναι στην λιστα για το κινητό.

 

Αυτό το κάνει γιατί εκείνη τη στιγμή μπορεί να διαβάζει ή να γράφει κάτι στην κάρτα και στην επανεκκίνηση το διακόπτει. Γι' αυτό συνήθως ζητάει σκανάρισμα. Μπορείς αντί για restart να το κλείσεις και να το ανοίξεις.

Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει.

Αφού δουλεύει καλά μην κάνεις ρισετ ,μόνο αν χρειαστεί.

 

Αυτό το κάνει γιατί εκείνη τη στιγμή μπορεί να διαβάζει ή να γράφει κάτι στην κάρτα και στην επανεκκίνηση το διακόπτει. Γι' αυτό συνήθως ζητάει σκανάρισμα. Μπορείς αντί για restart να το κλείσεις και να το ανοίξεις.

 

Ευχαριστώ παιδιά.

 

Δυστυχώς μια φωτογραφία μισό-χάλασε (ίσως μετά τα softReset).

Έβγαλα την microSD έκανα διαμόρφωση σε exFAT.

Κάπου διάβασα πως είναι ποιο γρήγορο από το FAT32 και υποστηρίζει 4GB+ αρχεία.

 

- Το κινητό έχει ταχύτητα στην microSD Read/Write ~30MB/s .

Snap Dragon 400 Specifications

Storage eMMC 4.51 SD 3.0 (SDCC)

SD Association

Edited by Sakis_TS

Microsoft Lumia 640 Dual Sim 3G

Πάσχει ακόμα από "Παιδικές" ασθένειες.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Εχω προβλημα με την μνημη της συσκευης. Εχω μεταφερει οτι μεταφερεται στην sd, να αποθηκευονται ολα στην sd, απο ρυθμισεις αλληλ/φιας εβαλα συγχρονισμο τελευταιου μηνα γενικα οτι μπορεσα απο τις ρυθμισεις το εκανα. Τι αλλο να φταιει?

Δεν μπορω να ανεβασω φωτο εδω για σκρηνσοτ, αλλιως θα φαινοταν οτι στην Χρηση χωρου αποθηκευσης εχει: Συνολικα 7,28 GB από 7,28 GB, Στοιχ συστημ 4,07 GB, Εφαρμογες κ Παιχν 2,60 GB, Εγγραφα 1,00 ΜΒ κλπ.

Μπαινω Εφαρμογες κ Παιχνιδια και βλέπω Αλληλογρ κ Ημερολ 1,15 GB, Messenger 272 MB, Φωτογρ 154 ΜΒ, Viber 124 MB, MS Edge 107 MB κλπ.

Καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Εχω προβλημα με την μνημη της συσκευης. Εχω μεταφερει οτι μεταφερεται στην sd, να αποθηκευονται ολα στην sd, απο ρυθμισεις αλληλ/φιας εβαλα συγχρονισμο τελευταιου μηνα γενικα οτι μπορεσα απο τις ρυθμισεις το εκανα. Τι αλλο να φταιει?

Δεν μπορω να ανεβασω φωτο εδω για σκρηνσοτ, αλλιως θα φαινοταν οτι στην Χρηση χωρου αποθηκευσης εχει: Συνολικα 7,28 GB από 7,28 GB, Στοιχ συστημ 4,07 GB, Εφαρμογες κ Παιχν 2,60 GB, Εγγραφα 1,00 ΜΒ κλπ.

Μπαινω Εφαρμογες κ Παιχνιδια και βλέπω Αλληλογρ κ Ημερολ 1,15 GB, Messenger 272 MB, Φωτογρ 154 ΜΒ, Viber 124 MB, MS Edge 107 MB κλπ.

Καμια ιδεα?

 

Χμ... Τα παιχνίδια (2,6gb) υπάρχουν, στην αναλυτική προβολή της μνήμης; Εκεί που βλέπεις για Αλληλογραφία, Messenger κλπ.

 

Κοίταξε και τα Προσωρινά Αρχεία, πόσο χώρο πιάνουν.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Και η αλληλογραφία μου φαίνεται πάρα πολύ το 1,15 GB. Μήπως έχεις επιλέξει να κατεβάζει κάθε μήνυμα που φτάνει στην μνήμη της συσκευής?
Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι πάρα πολύ η αλληλογραφία. Με 6 λογαριασμούς, κατέβασμα τα πάντα, έχω περίπου 35mb...

 

Παίζει να έχει βάλει το κατέβασμα την συνημμένων στο Αυτόματο.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Εχω προβλημα με την μνημη της συσκευης. Εχω μεταφερει οτι μεταφερεται στην sd, να αποθηκευονται ολα στην sd, απο ρυθμισεις αλληλ/φιας εβαλα συγχρονισμο τελευταιου μηνα γενικα οτι μπορεσα απο τις ρυθμισεις το εκανα. Τι αλλο να φταιει?

Δεν μπορω να ανεβασω φωτο εδω για σκρηνσοτ, αλλιως θα φαινοταν οτι στην Χρηση χωρου αποθηκευσης εχει: Συνολικα 7,28 GB από 7,28 GB, Στοιχ συστημ 4,07 GB, Εφαρμογες κ Παιχν 2,60 GB, Εγγραφα 1,00 ΜΒ κλπ.

Μπαινω Εφαρμογες κ Παιχνιδια και βλέπω Αλληλογρ κ Ημερολ 1,15 GB, Messenger 272 MB, Φωτογρ 154 ΜΒ, Viber 124 MB, MS Edge 107 MB κλπ.

Καμια ιδεα?

 

4,07 στοιχ συστηματος είναι παρα πολύ. εισαι τουλάχιστον 1giga πανω από το κανονικο.

1.15 giga αλληλ. και ημερολογιο μπορεις να τα περασεις στον υπολογιστη .

Link to comment
Share on other sites

Μου εχει ερθει ενημερωση 10.0.14393.189.την εχει κατεβασει καποιος και πως συμπεριφερεται το τηλεφωνο? Εγω εχω τωρα την 187.Απλως λεει οτι το τηλεφωνο θα λειτουργει καλυτερα και τιποτα αλλο.
Link to comment
Share on other sites

Μου εχει ερθει ενημερωση 10.0.14393.189.την εχει κατεβασει καποιος και πως συμπεριφερεται το τηλεφωνο? Εγω εχω τωρα την 187.Απλως λεει οτι το τηλεφωνο θα λειτουργει καλυτερα και τιποτα αλλο.

 

Την έχω βάλει.

 

Με την έκδοση που έχεις τώρα, το δικό μου "καιγόταν" με το πολύ ένα 10λεπτο στον edge. Τώρα, να μην το ματιάσω, η θερμοκρασία πρέπει να είναι σε επίπεδα 8.1.

 

Πάντως, είτε το θέλεις είτε όχι, το update θα κατέβει αυτόματα και θα εγκατασταθεί επίσης αυτόματα, την πρώτη φορά που θα σβήσεις και θα ανάψεις τη συσκευή σου.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Η .189 είναι μέχρι τώρα αρκετά καλή ίσως η καλύτερη μέχρι τώρα,επίσης η μπαταρία πρέπει να είναι στην καλύτερη στιγμή της με τα 10.
Link to comment
Share on other sites

Την έχω βάλει.

 

Με την έκδοση που έχεις τώρα, το δικό μου "καιγόταν" με το πολύ ένα 10λεπτο στον edge. Τώρα, να μην το ματιάσω, η θερμοκρασία πρέπει να είναι σε επίπεδα 8.1.

 

Πάντως, είτε το θέλεις είτε όχι, το update θα κατέβει αυτόματα και θα εγκατασταθεί επίσης αυτόματα, την πρώτη φορά που θα σβήσεις και θα ανάψεις τη συσκευή σου.

 

Η .189 είναι μέχρι τώρα αρκετά καλή ίσως η καλύτερη μέχρι τώρα,επίσης η μπαταρία πρέπει να είναι στην καλύτερη στιγμή της με τα 10.

Απο θεμα θερμοκρασιας δεν ειχα καμια φορα. Το τηλεφωνο το εχω σβησει , οποτε αυριο θα το δουμε. Ας ελπισουμε (αν και δεν νομιζω) να μην εχει προβληματα.

Edited by k_xristos
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. Εχω ομως απορίες

 

Χμ... Τα παιχνίδια (2,6gb) υπάρχουν, στην αναλυτική προβολή της μνήμης; Εκεί που βλέπεις για Αλληλογραφία, Messenger κλπ.

 

Κοίταξε και τα Προσωρινά Αρχεία, πόσο χώρο πιάνουν.

 

-Οταν λες Παιχνιδια τι εννοεις? Υπαρχει Xbox 49,1 ΜΒ (μόνο). Εχω μερικα αλλα παιχνίδια αλλα είναι στην SD.

-Τα Προσωρ Αρχεια ειναι 48 ΚΒ στο "Τηλεμετρία". Δεν ξερω καν τι σημαινει. Πηγα να τα διαγραψω και μου λεει θ διαγραψει και της καρτας και τελικα τα αφησα.

 

Και η αλληλογραφία μου φαίνεται πάρα πολύ το 1,15 GB. Μήπως έχεις επιλέξει να κατεβάζει κάθε μήνυμα που φτάνει στην μνήμη της συσκευής?

 

-Αυτό που λές πως θα το ελέγξω, δεν καταλαβαινω?

 

Όντως είναι πάρα πολύ η αλληλογραφία. Με 6 λογαριασμούς, κατέβασμα τα πάντα, έχω περίπου 35mb...

 

Παίζει να έχει βάλει το κατέβασμα την συνημμένων στο Αυτόματο.

 

-Επίσης, δεν ξέρω από που θα ελέγξω αυτό με κατεβασμα συννημενων

 

4,07 στοιχ συστηματος είναι παρα πολύ. εισαι τουλάχιστον 1giga πανω από το κανονικο.

1.15 giga αλληλ. και ημερολογιο μπορεις να τα περασεις στον υπολογιστη .

 

-Συγνωμη για την ασχετοσυνη μου, αλλα γιατι να περασω στον υπολογιστη την αλληλογραφια (εννοεις τα εμαηλ?) αφου αυτα υπάρχουν στους λογ/μους μου και μπορω να τα δω απο ενα pc. Και το εχω βαλει να συγχρονιζει μονο τις τελ μερες.

-Το ημερολόγιο τι νοημα εχει να το περασω στον η/υ αφου θελω να εχω γενεθλια, υπενθυμισεις κλπ στο κινητο μου για να τα βλεπω. Αλλιως δεν εχει αξια.

Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις των λογαριασμών του email , κάθε λογαριασμός έχει μια επιλογή "Change Mailbox Sync Settings" . Τσέκαρε εκεί αν το κουτάκι που λέει να κατεβάζει το πλήρες μήνυμα και τις εικόνες να μην είναι επιλεγμένο. Αυτό δεν θα σβήσει ότι έχει κατεβάσει μέχρι τώρα οπότε αν όντως ήταν επιλεγμένο θα πρέπει να σβήσεις και να ξαναπεράσεις και τους λογαριασμούς.

 

Επίσης στα προσωρινά αρχεία του edge πας στα settings του edge , επιλέγεις "clear browsing data" και τικάρεις να σβήσει τα "Cashed Files".

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταιο καιρο παρατηρώ γρηγορο αδειασμα μπαταρίας στο 640 lte.Εχω την .189 .Συγκεκριμένα το αφήνω το βράδυ με 70 % μπαταρία και το πρωί έχει κλείσει, σε ένα διάστημα δλδ 10 ωρών.Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος;
Link to comment
Share on other sites

-Οταν λες Παιχνιδια τι εννοεις? Υπαρχει Xbox 49,1 ΜΒ (μόνο). Εχω μερικα αλλα παιχνίδια αλλα είναι στην SD.

-Τα Προσωρ Αρχεια ειναι 48 ΚΒ στο "Τηλεμετρία". Δεν ξερω καν τι σημαινει. Πηγα να τα διαγραψω και μου λεει θ διαγραψει και της καρτας και τελικα τα αφησα.

 

Άρα, τα gb των παιχνιδιών που ανέφερες, ήταν για την sd card.

 

-Επίσης, δεν ξέρω από που θα ελέγξω αυτό με κατεβασμα συννημενων

 

Εφαρμογή Outlook -> 3 τελείες κάτω δεξιά γωνία -> Διαχείριση λογαριασμών -> Όνομα του λογαριασμού που θες -> Αλλαγή ρυθμίσεων συγχρονισμού γραμματοκιβωτίου (?)

 

Εκεί ξε-τικάρεις την επιλογή: "Πάντα κατέβασμα πλήρους μηνύματος και εικόνων internet".

 

Αυτό θα το κάνεις για όλους τους λογαριασμούς σου.

 

-Συγνωμη για την ασχετοσυνη μου, αλλα γιατι να περασω στον υπολογιστη την αλληλογραφια (εννοεις τα εμαηλ?) αφου αυτα υπάρχουν στους λογ/μους μου και μπορω να τα δω απο ενα pc. Και το εχω βαλει να συγχρονιζει μονο τις τελ μερες.

-Το ημερολόγιο τι νοημα εχει να το περασω στον η/υ αφου θελω να εχω γενεθλια, υπενθυμισεις κλπ στο κινητο μου για να τα βλεπω. Αλλιως δεν εχει αξια.

 

Εδώ σε έχασα.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

>

-Συγνωμη για την ασχετοσυνη μου, αλλα γιατι να περασω στον υπολογιστη την αλληλογραφια (εννοεις τα εμαηλ?) αφου αυτα υπάρχουν στους λογ/μους μου και μπορω να τα δω απο ενα pc. Και το εχω βαλει να συγχρονιζει μονο τις τελ μερες.

-Το ημερολόγιο τι νοημα εχει να το περασω στον η/υ αφου θελω να εχω γενεθλια, υπενθυμισεις κλπ στο κινητο μου για να τα βλεπω. Αλλιως δεν εχει αξια.

 

 

Τα mail λεω να τα διαγράψεις από το τηλ. αφου μπορεις να τα εχεις στον υπολογιστη.

Οσο τα γενεθλια ,υπενθυμίσεις και 1000 επα;φες να εχεις τσεκαρισμενες 1.15giga δεν παει.

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταιο καιρο παρατηρώ γρηγορο αδειασμα μπαταρίας στο 640 lte.Εχω την .189 .Συγκεκριμένα το αφήνω το βράδυ με 70 % μπαταρία και το πρωί έχει κλείσει, σε ένα διάστημα δλδ 10 ωρών.Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος;

Δες μήπως κάτι τρέχει και σου αδειάζει την μπαταρία,ειδικά στην .189 έχω δει την καλύτερη μπαταρία στα 10 μέχρι τώρα.

Κάνε σοφτ ρισετ βγάζοντας την μπαταρία και ψάξε τη μπορεί να τρέχει.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα hard reset αλλα το ίδιο.Βέβαια αυτό συμβαίνει με το wifi ανοιχτό.Σήμερα θα κλείσω το wifi για να δω την κατανάλωση
Link to comment
Share on other sites

Έκανα hard reset αλλα το ίδιο.Βέβαια αυτό συμβαίνει με το wifi ανοιχτό.Σήμερα θα κλείσω το wifi για να δω την κατανάλωση

 

Το Wi-Fi και τα δεδομένα τα έχω συνέχεια ανοιχτά,διαβάζω και γράφω εδω και όπου αλλού γράφω από το τηλέφωνο,αθλητικές ειδήσεις διαβάζω από το τηλέφωνο,μπαταρία σίγουρα 1,5 μέρα με πολύ ίντερνετ.

Κάτι άλλο θα είναι,δες τη έχεις ανοιχτά στο παρασκήνιο και κλείσε ότι δεν χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταιο καιρο παρατηρώ γρηγορο αδειασμα μπαταρίας στο 640 lte.Εχω την .189 .Συγκεκριμένα το αφήνω το βράδυ με 70 % μπαταρία και το πρωί έχει κλείσει, σε ένα διάστημα δλδ 10 ωρών.Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος;

 

Φιλε μου εχω και εγω το ιδιο θέμα!

The question is not...when i'll stop, but who's going to stop me
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω αλλάξει κάτι στις εφαρμογές που τρέχουν στο παρασκήνιο.Σήμερα το βράδυ θα απενεργοποιήσω το wifi για να δω την κατανάλωση μπαταρίας
Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο άγνωστο λόγο η αυτόματη φωτεινότητα δείχνει να μη λειτουργεί: Συχνές αυξομειώσεις στο ίδιο περιβάλλον και για πολλές μέρες συνεχίζεται η ιστορία του να μην αντέχει η μπαταρία πάνω από ημέρα, με ελαφρώς αυξημένη χρήση σε σχέση με το παρελθόν.
Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο την μπαταρία εχω παρατηρήσει και το προβλημα με την αυτοματη φωτεινότητα.Το κινητο το έχω 15 μήνες και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, εκτός των τελευταίων προβλημάτων που μου παρουσιάστηκαν.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 640

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...