Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πιστευεται οτι αν αλλαξω θα δω μεγαλη διαφορα η να το αφησω ετσι μιας και ειμαι ευχαριστημενος? Ευχαριστω

 

Αν είσαι ευχαριστημένος δεν υπάρχει λόγος να το πειράξεις , ειδικά αν δεν έχεις ξανα ασχοληθεί.

Στις αναβαθμίσεις σίγουρα υπάρχουν βελτιώσεις αλλά ίσως να μην αξίζει καν ν μπεις στην διαδικασία.. Πάνε στην πρώτη σελίδα και ρίξε ένα μάτι στους οδηγούς..

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σε ολους. Μπορει να μου πεις καποιος πως παιρνουμε screenshots απο το κινητο? και που αποθηκευονται απο μονα τους?

Κουμπάκι Power + Volume Down μαζί.

Και όσο για το πού τα βάζει, φτιάχνει ένα directory "Pictures" στον αποθηκευτικό χώρο και τα βάζει εκεί.

 

Ασχετο αλλα για μενα που ειμαι μεσος χρηστης το κινητο βγηκε λιρα 1000 (δεν εχω αλλαξει κανε ρομ). Πιστευεται οτι αν αλλαξω θα δω μεγαλη διαφορα η να το αφησω ετσι μιας και ειμαι ευχαριστημενος? Ευχαριστω

Αν είσαι ευχαριστημένος δεν υπάρχει λόγος να το πειράξεις , ειδικά αν δεν έχεις ξανα ασχοληθεί.

Στις αναβαθμίσεις σίγουρα υπάρχουν βελτιώσεις αλλά ίσως να μην αξίζει καν ν μπεις στην διαδικασία.. Πάνε στην πρώτη σελίδα και ρίξε ένα μάτι στους οδηγούς..

Εγώ ήμουν ευχαριστημένος με την 4.4.4 (@ jogoon, υποθέτω αυτήν εννοείς ότι έχεις ακόμα...?) τόσο ώστε τον πρώτο καιρό που έβαλα 5.1.1 (τη γερμανική RC2, που τα είχε τα bug-άκια της), σκεφτόμουν να γυρίσω πίσω!

 

Η μόνη επιφύλαξη που έχω για όσους είναι ακόμα με κάποιαν από τις παλιότερες 4.4.4 προέρχεται από τα αυξανόμενα παράπονα που βλέπω εδώ για adware / malware που 'κάθεται' σε συσκευές με KitKat.

 

H jiayu.de είχε βγάλει κάποια στιγμή patch με αναβαθμίσεις ασφαλείας (ιδίως για το περιώνυμο stagefright exploit) για KitKat, υποψιάζομαι όμως ότι καθώς μετά έριξαν το βάρος τους στις Lollipop ROMs (τις οποίες ευτυχώς φροντίζουν πολύ από πλευράς security patching), πρέπει να σταμάτησαν να ασχολούνται με επεμβάσεις στο 4.4...

 

Ίσως τελικά αυτό να είναι και το μόνο -σοβαρό- κίνητρο να αναβαθμίσει κανείς...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια αυτο που δεν στελνουν μπαταριες πλεον καινουριο ειναι παλι????

 

Όχι δεν είναι καινούργιο είναι εδώ και αρκετό καιρό

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια αυτο που δεν στελνουν μπαταριες πλεον καινουριο ειναι παλι????

 

Πολύς κόσμος έχει παραγγείλει την kompson από aliexpress και έχει παραλάβει απ όσο γνωρίζω.

Nubia M2. LeEco Le pro1 x800 US 5.5.011s official stable (CrisBal) . Cubot Max MT6753 3GB ram/ 32GB, android 6.0, Xiaomi mi10 lite 5G
Link to comment
Share on other sites

Και εμενα ηρθε η kompson 27/04 κανονικα!!!

Αλλα εχω κανει αλλη μια παραγγελια που εφυγε στις 03/05 γιαυτο αναρωτιεμαι!!!

επισης προσπαθω να ανεβασω εικονα απο παραγγελια που ηρθε απο κινα και αναγραφει οτι το πακετο δεν περιεχει μπαταρια η αλλο επικινδυνο αντικειμενο και οτι αν δουν οτι εχει μπαταρια το κρατανε αλλα δυστηχως δεν μπορω να την ανεβασω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Είχα αρκετή ένταση σήμερα με μαστόρους, τρεχάματα κλπ και σε κάποια στιγμή που είχα το κινητό στην τσέπη άκουσα ήχους ειδοποιήσεων και κατάλαβα ότι πάτησα, χωρίς να το θέλω, διάφορα κουμπιά, ενεργοποιώντας το κινητό.

 

Το άνοιξα και παρατήρησα ότι στην κεντρική οθόνη αφενός εμφανίστηκε shortcut του Google με δύο τελείες από κάτω αφετέρου διαγράφηκε το αναλογικό ρολόι που είχα μαζί με λίγα shortcuts. Προσπάθησα να διαγράψω το shortcut του Google αλλά δεν φεύγει. Προσπάθησα να ξαναφέρω το ρολόι χωρίς αποτέλεσμα.

 

Έ$χει αντιμετωπίσει άλλος παρόμοια θέματα και, αν ναι, πως διορθώνονται;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λέω αύριο άμα βρω χρόνο να αναβαθμιστω...

Λέω λοιπόν να παρατήσω την KK 4.4.4 και να πάω νεότερη, αλλά σε ποια?

Ας πούμε μεταξύ Xtreme & RC5 τι να προτιμήσω?

Και στις 2 είμαστε οκ με τις κάρτες sim ?

Παίζουν τα δεδομένα (4g) και στις 2 θέσεις? (Εναλλάξ εννοείται)

Και θυμηστε μου please όταν έχεις KK και πας σε μεταγενέστερη τι επιλέγεις στο SP flash tool?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λέω αύριο άμα βρω χρόνο να αναβαθμιστω...

Λέω λοιπόν να παρατήσω την KK 4.4.4 και να πάω νεότερη, αλλά σε ποια?

Ας πούμε μεταξύ Xtreme & RC5 τι να προτιμήσω?

Και στις 2 είμαστε οκ με τις κάρτες sim ?

Παίζουν τα δεδομένα (4g) και στις 2 θέσεις? (Εναλλάξ εννοείται)

Και θυμηστε μου please όταν έχεις KK και πας σε μεταγενέστερη τι επιλέγεις στο SP flash tool?

Θα πας στην RC4 ή RC5 θα ακολουθήσεις τον οδηγό και θα επιλέξεις Firmware Upgrade.

ΠΡΟΣΟΧΗ θα διαγραφεί οτιδήποτε έχεις στην εσωτερική μνήμη, πχ φωτογραφίες στο φάκελο DCIM.

 

Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα πας στην RC4 ή RC5 θα ακολουθήσεις τον οδηγό και θα επιλέξεις Firmware Upgrade.

ΠΡΟΣΟΧΗ θα διαγραφεί οτιδήποτε έχεις στην εσωτερική μνήμη, πχ φωτογραφίες στο φάκελο DCIM.

 

Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Οκ σε ευχαριστώ....

Είναι σε οτιδήποτε καλύτερη η RC4 απο την RC5 ?

Πιο σταθερή ας πούμε?

Γιατί άμα βάζεις στο παιχνίδι και την RC4 που είναι πιο παλιά...κάτι θα έχεις στο μυαλό σου.

Link to comment
Share on other sites

Εχει παρει κανεις αυτες τις μπαταριες κομσον που πολλοι λενε; ειναι οντως καλες; η δικια μου μπαταρια αν και δεν εχει φουσκωσει δεν κραταει ουτε μια μερα. Δεν την εκανα callibration ποτε, υστερα απο εγκατασταση ολων των ρομ ( απο τις Β8 μεχρι την Rc5 που εχω τωρα). Να προβω σε αγορα ή να κανω callibration με τις εφαρμογες που κυκλοφορουν; αν και δεν με πειθουν ιδιατερα...
Link to comment
Share on other sites

Αν και πολλοί (μεταξύ των οποίων και η ίδια η Google) λένε ότι το "calibration" δεν κάνει στην πραγματικότητα τίποτα, εμένα με έχει βοηθήσει ιδιαίτερα με τις μπαταρίες διαφόρων συσκευών (κινητών, tablets).

Θα σου έλεγα να το δοκιμάσεις οπωσδήποτε πριν προχωρήσεις π.χ. σε αλλαγή της μπαταρίας.

Δες και έναν ενδιαφέροντα οδηγό που βρήκε και παραθέτει ο makap μερικές σελίδες πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Αν και πολλοί (μεταξύ των οποίων και η ίδια η Google) λένε ότι το "calibration" δεν κάνει στην πραγματικότητα τίποτα, εμένα με έχει βοηθήσει ιδιαίτερα με τις μπαταρίες διαφόρων συσκευών (κινητών, tablets).

Θα σου έλεγα να το δοκιμάσεις οπωσδήποτε πριν προχωρήσεις π.χ. σε αλλαγή της μπαταρίας.

Δες και έναν ενδιαφέροντα οδηγό που βρήκε και παραθέτει ο makap μερικές σελίδες πίσω.

 

Με αφορμή αυτή την παράθεση, βεβαιώνω ότι, με τη μια φορά που ακολούθησα πιστά τις οδηγίες, αποκαταστάθηκαν πλήρως τα τρελά που είχε παρουσιάσει η μπαταρία μου (δεν έχω παραλάβει ακόμη αυτή που παρήγγειλα και αναχώρησε 23/4) και είχα περιγράψει αρκετές φορές στο νήμα. Λειτουργεί άψογα μέχρι σήμερα και σημειώνω ότι δεν είχε φούσκωμα, αλλά μηδένιζε από 95%, από 50% και άλλα κουφά. Οι οδηγίες έλεγαν να εκφορτιστεί πλήρως μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας αλλά δεν το έκανα επειδή έχω το άλλο πρόβλημα των επανειλημμένων reboots όταν εκφορτιστεί η μπαταρία (πάντως και ο αριθμός των reboots περιορίστηκε σημαντικά, μετά από αυτή τη διαδικασία).

 

Σώθηκα με τις οδηγίες αυτές, και θυμάμαι τα λόγια του w2o4ts ότι δεν φταίει η μπαταρία αλλά το αρχείο που φτιάχνει το software και δεν μπορεί να σβήσει με τα διάφορα battery calibration σε κινητά unrooted, όπως το δικό μου.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα χθες τη μπαταρία που είχα παραγγείλει στο Vifocal την 18/4 ($5.99), στάλθηκε 23/4 με tracking # που αναγνωρίστηκε μόνο στο http://www.hh-exp.com (Hua Han Logisttics), χωρίς καμία ενημέρωση από τότε. Το απίστευτο είναι ότι ταξίδεψε με PostNL, με το ίδιο 9ψήφιο κωδικό μόνο με αριθμούς, που όταν τον έβαλα στο site του Ολλανδικού απάντησε ότι δεν μπορεί να τον βρει (!!!).

 

Στη συσκευασία έβαλαν και μια θήκη σιλικόνης σαν δώρο. Η μπαταρία φαίνεται να έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με εκείνη που συνόδευε το κινητό (ίδιο πράσινο αυτοκόλλητο, με τα στοιχεία ταυτοποίησης στα αγγλικά στη μια πλευρά και κινέζικα στην άλλη). Είναι σφραγισμένη μέσα σε διαφανές λεπτό σακουλάκι, αυτό μέσα σε αδιαφανές σφραγισμένο πλαστικό σακουλάκι και αυτό μέσα σε χάρτινο άσπρο κουτί, το οποίο, μαζί με τη θήκη (σε σφραγισμένο διαφανές σακουλάκι) βρισκόντουσαν στο φάκελο μεταφοράς. Πολύ καλή συσκευασία και θα ήθελα να συγκρίνω τις δύο μπαταρίες αλλά δεν τολμώ να το κάνω, προς το παρόν, επειδή έχω το πρόβλημα των reboots όταν είτε απενεργοποιώ το κινητό είτε βγάζω τη μπαταρία.

 

Νιώθω πιο άνετος τώρα πλέον με 2η μπαταρία, αν και το πρόβλημα έχει λυθεί, μάλλον, μετά το calibration που περιέγραψα.

Link to comment
Share on other sites

Πείτε με υπερβολικό αλλά χθες που έπιασα στα χέρια μου samsung s7 και iphone 6 μου φάνηκαν ότι δεν έχουν την σπιρτάδα του S3 advanced στη μετάβαση από λειτουργία σε λειτουργία στο menu.
Nubia M2. LeEco Le pro1 x800 US 5.5.011s official stable (CrisBal) . Cubot Max MT6753 3GB ram/ 32GB, android 6.0, Xiaomi mi10 lite 5G
Link to comment
Share on other sites

Όντως ησυχία... Και το ίδιο και στο xda-devs, έχει πέσει περίεργη... σιγή.

 

Δεν πρέπει να έχουμε παράπονο πάντως, για 1.5 χρόνο το κινητό γνώρισε ανέλπιστο ενδιαφέρον και υποστήριξη.

 

Η πλάκα είναι ότι κοιτάζοντας τι κυκλοφορεί τώρα (και εντός λογικών ορίων τιμής, βέβαια), μπορεί να δω κάποιο που υπερτερεί (λίγο!) εδώ, άλλο που υπερτερεί (λίγο πάντα, στην πράξη!) εκεί, αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω δει κάτι με το οποίο να πω:

Αυτό θα αντικαταστήσει (επάξια) το S3 μου!

Μετά από τόσον καιρό και η συσκευή "μετράει" ακόμα πολύ...!

(κατά τη γνώμη μου πάντα, βέβαια)

Link to comment
Share on other sites

Όντως ησυχία... Και το ίδιο και στο xda-devs, έχει πέσει περίεργη... σιγή.

 

Δεν πρέπει να έχουμε παράπονο πάντως, για 1.5 χρόνο το κινητό γνώρισε ανέλπιστο ενδιαφέρον και υποστήριξη.

 

Η πλάκα είναι ότι κοιτάζοντας τι κυκλοφορεί τώρα (και εντός λογικών ορίων τιμής, βέβαια), μπορεί να δω κάποιο που υπερτερεί (λίγο!) εδώ, άλλο που υπερτερεί (λίγο πάντα, στην πράξη!) εκεί, αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω δει κάτι με το οποίο να πω:

Αυτό θα αντικαταστήσει (επάξια) το S3 μου!

Μετά από τόσον καιρό και η συσκευή "μετράει" ακόμα πολύ...!

(κατά τη γνώμη μου πάντα, βέβαια)

 

Εγώ όπως είπα παρήγγειλα το LETV LeEco Le Max 2 X820 4GB+32GB 5.7inch 2K Screen Android 6.0 OS 4G LTE Smartphone Snapdragon 820 quad Core Touch ID Type-C Fast Charge που θα αντικαταστηση πιστεύω επάξια το Jiayu S3 advanced που βγήκε σκυλί μετά από 1 χρόνο. Το έδωσα στον αδερφό μου και εξεπλαγην από την ταχυτητα του κινητου είπε ποτέ δεν είχα τόσο γρήγορο κινητό στην ζωή μου

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό. Καλορίζικο. Το μόνο που με χαλάει, είναι καταρχάς η τιμή, και περισσότερο που δεν παίρνει MicroSD card.

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό. Καλορίζικο. Το μόνο που με χαλάει, είναι καταρχάς η τιμή, και περισσότερο που δεν παίρνει MicroSD card.

 

Και εμένα με χαλάει αλλά εγώ δεν είμαι τις φωτογραφίας δεν την χρησιμοποιώ σχεδόν καθόλου μόνο για καμία βιντεοκληση. Έπρεπε να επεκτείνετε με κάρτα Micro SD αλλά τι να κάνουμε.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από την Δευτέρα που έφυγα από kitkat4.4 και πήγα σε RC4, έχω το πρόβλημα της μπαταρίας που από 15% και κάτω εξαφανίζεται σε δευτερόλεπτα, ενώ πριν δεν το είχα.

Υπάρχει κανένας που να έχει βρει οριστική λύση σε αυτό?

Γιατί εγώ έκανα calibration (2 φορές)με αυτήν την εφαρμογή Αλλά το μόνο που κατάφερε είναι να ξεκινάει το drain από το 11% και κάτω....

Υπάρχει κανένα patch ή fix που να έχετε δοκιμάσει??

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όπως είπα παρήγγειλα το LETV LeEco Le Max 2 X820 4GB+32GB 5.7inch 2K Screen Android 6.0 OS 4G LTE Smartphone Snapdragon 820 quad Core Touch ID Type-C Fast Charge που θα αντικαταστηση πιστεύω επάξια το Jiayu S3 advanced που βγήκε σκυλί μετά από 1 χρόνο. Το έδωσα στον αδερφό μου και εξεπλαγην από την ταχυτητα του κινητου είπε ποτέ δεν είχα τόσο γρήγορο κινητό στην ζωή μου

 

ενδιαφέρων κινητο, σε σχεση με το S3 μας η μπαταρια πως παει? η ποιοτητα κατασκευης? ο ηχος(κλησης και αναπαραγωγης)?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από την Δευτέρα που έφυγα από kitkat4.4 και πήγα σε RC4, έχω το πρόβλημα της μπαταρίας που από 15% και κάτω εξαφανίζεται σε δευτερόλεπτα, ενώ πριν δεν το είχα.

Υπάρχει κανένας που να έχει βρει οριστική λύση σε αυτό?

Γιατί εγώ έκανα calibration (2 φορές)με αυτήν την εφαρμογή Αλλά το μόνο που κατάφερε είναι να ξεκινάει το drain από το 11% και κάτω....

Υπάρχει κανένα patch ή fix που να έχετε δοκιμάσει??

 

Είχα και εγώ πολύ πιο τρελά με τις ενδείξεις της μπαταρίας στο S3 Plus, έχοντας τη μαμίσια rom, και τα έλυσα με τη μέθοδο που περιγράφω ΕΔΩ (post # 5829).

 

Μετά το 15%, εμφανίζεται το μήνυμα για ενεργοποίηση της εξοικονόμησης της μπαταρίας και, εάν βρίσκομαι μακρυά από το φορτιστή μου την ενεργοποιώ και κρατάει για πολλές ώρες ακόμη, αλλιώς, στο 10% περίπου τη φορτίζω, για να μην αδειάσει τελείως και αρχίσουν τα ενοχλητικά reboots (από το update του ΦΕΒ 2016).

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρων κινητο, σε σχεση με το S3 μας η μπαταρια πως παει? η ποιοτητα κατασκευης? ο ηχος(κλησης και αναπαραγωγης)?

 

οταν θα το παρω στα χερια και το δουλευψω καμια εβδομαδα θα σε πω πως ειναι ολα αυτα.

 

ως τοτε υπομονη ερχετε σιγα σιγα για την ελλαδα

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...