Jump to content

XBMC/Kodi/SPMC σετάρισμα Add-ons & Repository


vagosvts7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα,

 

μετα την εγκατασταση, στο hellenic tv ,ειδικα στα παιδικα, σε οτι και να του ζητησω να ανοιξει, γραφει << δεν υπαρχει διαθεσιμη ροη>>...

 

μηπως ξερει κανεις το διορθωνω?

 

ps οταν ανοιγω to kodi εχει ενα error <<common plugin cashe>>

μετά από την αναβάθμιση γίνετε αυτό περιμένουμε να το διορθώσει ο φίλος που το κάνει ( το plug in)

Οι τρανοί άντρες είναι σφυρηλατημένοι στη φωτιά.

Προνόμιο των κατωτέρων είναι το άναμμα της φωτιάς.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

μιας και είπατε Hellenic TV

πάω στις σειρές και θέλω να βάλω πχ Σουελιμαν (τούρκικο που ήταν στον ANT1)

και μου λέει στην χώρα που είσαι δεν επιτρέπεται η αναπαραγωγή...

ελληνική ip έχω.... γιατί το κάνει αυτό???

 

 

συν το γεγονός ότι δεν υπάρχει από το 1 επεισόδιο..... (η γιαγιά μου θέλει να τα δει και τα έχω δει όλα)

Link to comment
Share on other sites

μια βοηθεια !!!!!ξερουμε πως αποθηκευουμε ταινια στο kodi για να την δουμε αργοτερα και οταν δεν θα εχουμε συνδεση ιντερνετ?
Link to comment
Share on other sites

μια βοηθεια !!!!!ξερουμε πως αποθηκευουμε ταινια στο kodi για να την δουμε αργοτερα και οταν δεν θα εχουμε συνδεση ιντερνετ?

Το ενεργοποιείς πρώτα από addon (σε ποιο φάκελο θέλεις να το αποθηκεύσεις) ...για τα υπόλοιπα ψάξε στο YouTube (είναι εύκολο)... Υπάρχουν πάρα πολλά video

δεν χρειάζεται kodi,xbmc για download ...υπάρχουν και τα torrent ,hostfile , για αυτό τον λόγο :D:cool: (με μεγαλύτερες ταχύτητες )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ερωτηση, στο Genesis οταν επιλεγω hd ταινια δε μου βγαζει ποτε ηχο 5,1 αλλο μονο stereo. ξερει κανεις πως γινεται να παιζει και 5,1?
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση, στο Genesis οταν επιλεγω hd ταινια δε μου βγαζει ποτε ηχο 5,1 αλλο μονο stereo. ξερει κανεις πως γινεται να παιζει και 5,1?

 

η ταινία είναι με ήχο 5.1 ή όχι αν όχι τότε θα πρέπει να βρεις μια ταινία με ήχο 5.1 αν ναι τότε με τι είσαι με pc ή με media player

Οι τρανοί άντρες είναι σφυρηλατημένοι στη φωτιά.

Προνόμιο των κατωτέρων είναι το άναμμα της φωτιάς.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή που είχα επιχειρήσει να κάνω αυτήν την συνδεσμολογία, η τηλεόραση (LG), δεν μου έκανε pass thru το 5.1.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πεί την διαδρομή στην οποία αποθηκεύεται στο pc μας μια ταινία όταν επιλέξουμε να την κατεβάσουμε, προκειμένου να την δούμε σε μεταγενέστερο χρόνο και τόπου όπου δεν έχουμε intentet ;
Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Προσπαθώ να ρυθμίσω το Yatse για να χειρίζομαι το Kodi από το Android smartphone μου αλλά έχω πρόβλημα. Ενώ βρίσκει το Kodi μου όταν κάνω search στο Yatse (το "Testing JSON-RPC" είναι ΟΚ) μου βγάζει πρόβλημα στο Event Server και μου λέει "Please verify your XBMC/Kodi settings". Στις ρυθμίσεις του Kodi έχω επιλέξει "Διαμερισμός συλλόγων μουσικής και βίντεο μέσω UPnP" (Σύστημα-Ρυθμίσεις-Υπηρεσίες-UPnP) και "Έγκριση ελέγχου του XBMC ή Kodi μέσω HTTP" (Σύστημα-Ρυθμίσεις-Υπηρεσίες-Διακοσμητής Ιστού). Πρέπει να επιλέξω και κάτι άλλο ???
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Προσπαθώ να ρυθμίσω το Yatse για να χειρίζομαι το Kodi από το Android smartphone μου αλλά έχω πρόβλημα. Ενώ βρίσκει το Kodi μου όταν κάνω search στο Yatse (το "Testing JSON-RPC" είναι ΟΚ) μου βγάζει πρόβλημα στο Event Server και μου λέει "Please verify your XBMC/Kodi settings". Στις ρυθμίσεις του Kodi έχω επιλέξει "Διαμερισμός συλλόγων μουσικής και βίντεο μέσω UPnP" (Σύστημα-Ρυθμίσεις-Υπηρεσίες-UPnP) και "Έγκριση ελέγχου του XBMC ή Kodi μέσω HTTP" (Σύστημα-Ρυθμίσεις-Υπηρεσίες-Διακοσμητής Ιστού). Πρέπει να επιλέξω και κάτι άλλο ???

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6104412#post6104412 #30

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πεί την διαδρομή στην οποία αποθηκεύεται στο pc μας μια ταινία όταν επιλέξουμε να την κατεβάσουμε, προκειμένου να την δούμε σε μεταγενέστερο χρόνο και τόπου όπου δεν έχουμε intentet ;

εξαρτάται ...μπες στις ρυθμίσεις του addon απο που κατέβασες την ταινία και δες διαδρομή (μπορεις να την αλλάξεις εαν το θέλεις..)

Link to comment
Share on other sites

εξαρτάται ...μπες στις ρυθμίσεις του addon απο που κατέβασες την ταινία και δες διαδρομή (μπορεις να την αλλάξεις εαν το θέλεις..)

 

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια το βρήκα και το ρύθμισα, to addon για το οποίο ενδιαφέρομαι (κυρίως) είναι το Genesis, αυτό όμως που διαπίστωσα είναι ότι έχεις το δικαίωμα μέσα από την διαδικασία να κατεβάσεις μόνο το αρχείο της ταινίας χωρίς τους υπότιτλους...πρόβλημα αυτό...Υπάρχει κάποια εύκολη λύση-διαδικασία επίλυσής του ;

Επίσης, δεν δίνουν όλα τα addon την επιλογή λήψεις του video π.χ. το Hellenic TV, σε αυτή την περίπτωση μπορούμε να κάνουμε κάτι ;

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια το βρήκα και το ρύθμισα, to addon για το οποίο ενδιαφέρομαι (κυρίως) είναι το Genesis, αυτό όμως που διαπίστωσα είναι ότι έχεις το δικαίωμα μέσα από την διαδικασία να κατεβάσεις μόνο το αρχείο της ταινίας χωρίς τους υπότιτλους...πρόβλημα αυτό...Υπάρχει κάποια εύκολη λύση-διαδικασία επίλυσής του ;

Επίσης, δεν δίνουν όλα τα addon την επιλογή λήψεις του video π.χ. το Hellenic TV, σε αυτή την περίπτωση μπορούμε να κάνουμε κάτι ;

δεν ειναι καλη λύση το κατέβασμα απο kodi ..(προτιμώ απο torrent ...μεγαλύτερη ταχύτητα ,καλύτερη ποιότητα !!..με ενα γρήγορο search ...υπαρχουν πολλά site για υπότιτλους...)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε αυτό:

http://www.tvaddons.ag/tvmc-android/

 

Το δοκίμασε κανείς? Θα το τσεκάρω μέσα στο ΣΚ που θα έχω χρόνο.

το καλύτερο ειναι να το στήσεις μόνος σου!! με τα addon που σε καλύπτουν...

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς! Αλλά είμαι και περίεργος να δω τι σετάρισμα έχουν κάνει σε αυτό το έτοιμο πακέτο. Ίσως βολέψει για περιπτώσεις φίλων/συγγενών που δεν κοζάρουν ούτε τα βασικά. ;)
Link to comment
Share on other sites

Demelene υπάρχουν και περιπτώσεις "ανίατες". Πχ ο 55άρης θείος που θέλει κι αυτός να του βάλεις αυτό το πρόγραμμα για να βλέπει μπάλα, η θεία που θέλει να βλέπει ξένες ρομαντικές κομεντί με ελληνικούς υπότιτλους και η 15χρονη ξαδέρφη που θέλει να βλέπει και ταινίες και σειρές. Για τον πρώτο, το pc είναι το μηχάνημα με το οποίο μπαίνουμε στο sport24, για τη δεύτερη είναι αυτό που μπαίνουμε και ψάχνουμε συνταγές και gossip news και για την τρίτη pc είναι αυτό με το οποίο μπαίνουμε facebook όταν ξεμένει από μπαταρία το κινητό. Κανείς τους δεν ξέρει τι είναι το εμαιλ, ο browser, το δεξί κλικ κλπ κλπ και κανείς τους δεν πρόκειται ποτέ να τα μάθει. Και όταν αργά ή γρήγορα αντιληφθούν ότι εσύ σπίτι σου και ταινίες βλέπεις και αθλητικά κλπ... τελείωσες!:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς! Αλλά είμαι και περίεργος να δω τι σετάρισμα έχουν κάνει σε αυτό το έτοιμο πακέτο. Ίσως βολέψει για περιπτώσεις φίλων/συγγενών που δεν κοζάρουν ούτε τα βασικά. ;)

σεταρισμα...δεν το νομίζω (μονο προεγκατεστημένα addon εχει!!) ..ξανα πρέπει να ρυθμίσεις υπότιτλους (για ελληνικά)...κλπ...οπότε ....ξανα θα παιδευτείς..

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα, πολυ καλός όδηγος συγχαρητήρια, έχει ασχοληθεί κανεις με το πως να Στριμαρεις το Genesis σε τηλεορασεις / media player στο τοπικο δίκτυο? Εχω το appstreamer tv, οταν προσθέτω μια ταινία του Genesis στην βιβλιοθήκη μου την εμφανίζει κανονικά στη λίστα μέσω DLNA αλλα οταν πατάω δεν ξεκινάει, προφανώς περιμένει αρχείο βίντεο και οχι stream μορφή. Όποιος μπορεί και γνωρίζει ας βοηθήσει! ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

@alex222800

Ναι λογικά θα είναι κάτι σαν το setup wizard που είναι νομίζω στο fusion Repo. Το είχα κάνει όταν πρωτοεβαλα xbmc και μου φόρτωσε 500 addon που δεν με ενδιέφεραν. Επιτόπου έπεσε σκούπα, fresh start, εγκατάσταση Genesis, digitele και τέλος.

 

@Demelene

Αποφευγω όσο μπορώ. Δεν τα καταφέρνω πάντα, κάποιες φορές "λυγιζω" στις πιέσεις για να κραταω και τα συγγενικά προσχήματα. Πληρώνω το τίμημα να είμαι ο μόνος γκατζετάκιας σε ακτίνα... δύο βαθμών συγγένειας!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρες και απο μένα... είμαι νέος στην παρέα σας και κάτοχος απο εχθές του minix x8...

Καταρχήν συγχαρητήρια για τους οδηγους. Πολύ καλοί...

Από τον οδηγό της πρώτης σελίδας δεν δουλεύει το zip για τα αθλητικά. Βγάζει σφάλμα... Άμα γίνετε να το ξανακάνετε γιατί ο οδηγός σκίζει. Το έβαλα με άλλον τρόπο.

Αυτό που δεν κατάφερα με τίποτα να κάνω είναι να βάλω το Discovery Network... Πως το βρίσκουμε; Τι ακριβώς κάνουμε; Και γενικά τι έχετε να προτείνετε για ντοκιμαντέρ είτε live είτε όχι;

Επίσης από το digitele (sportdevil όμως δεν βγάζει το addon?) ποιο ακριβώς βλέπουμε για να δούμε πχ ελληνικούς αγώνες ή τα γνωστά μεγάλα πρωταθλήματα;

 

Sorry είμαι τελείως καινούργιος και δύο μέρες έχω βγάλει τα μάτια μου στο ιντερνετ....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...