Jump to content

XBMC/Kodi/SPMC σετάρισμα Add-ons & Repository


vagosvts7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βάγγο καλημέρα κι ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Μήπως το πρόβλημα είναι ότι τα αρχεία ταινιών που έχω δοκιμάσει να παίξω με το kodi (τα πιο πολλά) δεν έχουν ως αρχεία το ίδιο ακριβώς όνομα με τα αντίστοιχα αρχεία υποτίτλων που ψάχνει η εφαρμογή, οπότε πλασματικά δεν τα βρίσκει; Για παράδειγμα, στην ταινία The dark knight (Batman) του 2008 σε HD, η εφαρμογή δεν βρίσκει υπότιτλους, αλλά την ίδια στιγμή:

http://www.small-industry.com/movie-me03458b9e5.html

 

http://www.subtitles.gr/search.php?name=the+dark+knight

Καλημέρα φίλε.. Μπήκα να δοκιμάσω την

ίδια ταινία που λες από Genesis και μου βρήκε πολλους υπότιτλους.. Μήπως δεν έχεις βάλει στις ρυθμίσεις και στις 2 Greek windows; και ακόμα πρέπει να βάλεις να γίνετε λήψη Greek.. Κοίτα μπας και στην κωδικοποίηση χαρακτήρων έχεις βάλει λάθος επιλογή στις ρυθμίσεις (διεθνοποίηση και υπότιτλοι)

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Θα ψάξω στις ρυθμίσεις το απογευματάκι στο σπίτι και θα ενημερώσω. Μακάρι να ναι αυτό. Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου και το ενδιαφέρον.

NOKIA 8

LG G2 32Gb (DEU)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν κατάφερα να κάνω πολλά. Αρκετές γνωστές και όχι απαραίτητα καινούριες ταινίες εξακολουθούν να μην εμφανίζουν ελληνικούς υπότιτλους. Τσεκάροντας τις ρυθμίσεις στα μενού περί υποτίτλων, παρατήρησα ωστόσο το εξής. Ακολουθώντας τις επιλογές Σύστημα - Εξατομίκευση - Κέλυφος - Ρυθμίσεις - Πρόσθετο (Συντομεύσεις), εμφανίζει κατά σειρά τις επιλογές:

 

Απεικονίσεις οθόνης (OSD) Μουσικής

Πρόσθετο Στίχων

Διαμόρφωση

 

και μετά ακριβώς εμφανίζει την επιλογή:

 

Υπομενού Βίντεο Αρχ. Οθόνης, αντί να εμφανίσει επιλογή για Απεικόνιση Οθόνης (OSD) Βίντεο, όπου κανονικά υπάρχει επιλογή για πρόσθετο υποτίτλων όπου μπορούμε να ενεργοποιήσουμε και να διαμορφώσουμε το XBMC subtitle add on.

Ti μπορεί να συμβαίνει;

Σε αρκετούς οδηγούς για την εγκατάσταση υποτίτλων στο XBMC που είδα η διαδικασία ρύθμισης/ενεργοποίησης/παραμετροποίησης των υποτίτλων γίνεται από το πιο πάνω μενού το οποίο απουσιάζει από μένα...

NOKIA 8

LG G2 32Gb (DEU)

Link to comment
Share on other sites

Ποια έκδοση έχεις και σε ποια πλατφόρμα; Σβηστά όλα και ξανά κανε εγκατάσταση με οδηγό το τρίτο μέρος.. Με το confiq wizard έκανες την διαδικασία;

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Έχω την έκδοση του Kodi 14.0 alpha4 πάνω σε android 4.4.2

Δεν έχω κάνει τη διαδικασία με το config wizard.

Πως μπορώ να τα σβήσω όλα και να ξεκινήσω από την αρχή;

NOKIA 8

LG G2 32Gb (DEU)

Link to comment
Share on other sites

Με το add on fresh start από το xbmc.. Αλλιώς κάνε από κάποια εφαρμογή του Android εκκαθάριση δεδομένων και απεγκατασταση .. Δοκίμασε άλλη έκδοση του xbmc.. Η την τελευταία έκδοση kodi η κατέβασε από το store το spmc.. Edited by vagosvts7

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Τελικά δούλεψε καλά η χειροκίνητη αναζήτηση υποτίτλων. Πλέον σχεδόν για το σύνολο των ταινιών που δοκίμασα κατάφερα να βρω ελληνικούς υπότιτλους. Πριν περίμενα να βρίσκει υπότιτλους αυτόματα, αλλά κατά βάση δεν εμφάνιζε. Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Και κάτι τελευταίο. Πως μπορώ να αναβαθμίσω το kodi στην τελευταία σταθερή (επίσημη) έκδοση; Εννοώ χωρίς να επηρεάσω υφιστάμενες ρυθμίσεις. Μπορείτε να μου γράψετε εδώ τη διαδικασία; Ευχαριστώ.

Παρεπιπτόντως η εφαρμογή τα σπάει. Δε φανταζόμουν ότι θα υπήρχε ανάλογη εφαρμογή με τέτοιο εύρος ρυθμίσεων και παραμετροποίησης, και μάλιστα open source.

NOKIA 8

LG G2 32Gb (DEU)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Τελικά δούλεψε καλά η χειροκίνητη αναζήτηση υποτίτλων. Πλέον σχεδόν για το σύνολο των ταινιών που δοκίμασα κατάφερα να βρω ελληνικούς υπότιτλους. Πριν περίμενα να βρίσκει υπότιτλους αυτόματα, αλλά κατά βάση δεν εμφάνιζε. Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Και κάτι τελευταίο. Πως μπορώ να αναβαθμίσω το kodi στην τελευταία σταθερή (επίσημη) έκδοση; Εννοώ χωρίς να επηρεάσω υφιστάμενες ρυθμίσεις. Μπορείτε να μου γράψετε εδώ τη διαδικασία; Ευχαριστώ.

Παρεπιπτόντως η εφαρμογή τα σπάει. Δε φανταζόμουν ότι θα υπήρχε ανάλογη εφαρμογή με τέτοιο εύρος ρυθμίσεων και παραμετροποίησης, και μάλιστα open source.

Κατά την γνώμη μου δεν χρειάζεται να κάνεις αναβαθμίση το Kodi άμα σου δουλεύει σωστά.. Αυτό που σε ενδιαφέρει είναι να σου αναβαθμίζονται τα πρόσθετα σου και αυτό γίνετε από μόνο του.. Ότι δουλεύει καλά το αφήνεις όπως έχει.. Καλημέρα κι ολας..

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

:happy: :thanks:

Παιδιά άμα θέλετε δοκιμάστε και το xbmctorrent http://forum.kodi.tv/showthread.php?tid=174736.. To κάνουμε εγκατάσταση όπως είναι ζιπαρισμένο .. Αν και είναι λίγο βαρύ σαν πρόσθετο(σε android συσκευές τρώει ζόρια, σε windows τα πάει καλύτερα ) .. Μου θυμίζει αρκετά την εφαρμογή Popcorn Time..Παράδειγμα αυτό που βλέπουμε το καταιβάζει παράλληλα από torrent client..

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλα έβαλα και τα αθλητικά σήμερα. Μπόμπα!! Μια απορία που έχω. Μερικές φορές, στις σειρές που βλέπω στο τζένεσις, κολλάει κάπου το βίντεο, πάω πίσω, βρίσκω άλλη πηγή κι όλα οκ. Αλλά η απορία μου είναι: Έχει πρόβλημα η πηγή; Ή η ταχύτητά μου μιας και συνδέομαι με wifi (χωρίς να είναι κάτι άλλο συνδεδεμένο στο διαδίκτυο). Άμα είναι να πάρω ένα καλώδιο ethernet και να το συνδέσω με τον δρομολογητή (ελπίζω να μη θέλει ρυθμίσεις κι εκεί). ;)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλα έβαλα και τα αθλητικά σήμερα. Μπόμπα!! Μια απορία που έχω. Μερικές φορές, στις σειρές που βλέπω στο τζένεσις, κολλάει κάπου το βίντεο, πάω πίσω, βρίσκω άλλη πηγή κι όλα οκ. Αλλά η απορία μου είναι: Έχει πρόβλημα η πηγή; Ή η ταχύτητά μου μιας και συνδέομαι με wifi (χωρίς να είναι κάτι άλλο συνδεδεμένο στο διαδίκτυο). Άμα είναι να πάρω ένα καλώδιο ethernet και να το συνδέσω με τον δρομολογητή (ελπίζω να μη θέλει ρυθμίσεις κι εκεί). ;)

Είναι και θέμα πηγής καμιά φορά(και αυτό φαίνεται όταν βάζεις από άλλη πηγή δεν έχεις θέμα) .. Αλλά και θέμα internet.. Άμα βάλεις καλώδιο πιστεύω θα έχεις καλύτερη απόδοση.. Δεν θέλει καποια ρύθμιση..το συνδεεις και είσαι έτοιμος...

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρε παιδιά ενώ όλες τις ταινίες τις παίζει μια χαρά στο 95% ,με τις παιδικές μεταγλωττισμένες έχω θέμα γιατί κολλάει και κάνει πολύ αργό buffering.
Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρε παιδιά ενώ όλες τις ταινίες τις παίζει μια χαρά στο 95% ,με τις παιδικές μεταγλωττισμένες έχω θέμα γιατί κολλάει και κάνει πολύ αργό buffering.

 

Δεν έχει τύχει να βάλω παιδικά. :\ Στο hellenic είναι να υποθέσω ε;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι στο Hellenic είναι, και το πρόβλημα είναι ότι στα μεταγλωτισμενα δεν έχεις την δυνατότητα επιλογής εναλλακτικού link μιας και υπάρχει ένα μόνο...
Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω δει με τα πιτσιρίκια μέχρι στιγμής το cars και το bolt χωρίς κανένα πρόβλημα.

Καρφί! :)

 

Μήπως δεν έχεις καλή σύνδεση?

:)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στο Android box μου έχω βάλει το spmc την τελευταία έκδοση, έχω ένα θέμα με την αναπαραγωγή βίντεο τόσο στα hellenic - Genesis όσο και στα περισσότερα avi που έχω σε εξ. Δίσκο. Ναι μεν παίζει κανονικά αλλά μόνο στην μισή οθόνη και συγκεκριμένα πάνω αριστερά, έχω κάνει βαθμονομηση οθόνης αλλά τίποτα. Τι άλλο μπορώ να αλλάξω;; έχει κάτι άλλο να τσεκάρω;;

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Η σύνδεση μου τρέχει στα 11 mbps, το θέμα με τις ταινίες είναι υπαρκτό μόνο σε μερικές, προσπάθησε π.χ. να παρακολουθήσεις τα 101 σκυλιά της Δαλματίας, σε μένα αρχίζει κανονικά και κάπου στο 5λεπτο αρχίζει να κολλάει. Δοκίμασε το μήπως και φταίει η ταινία.
Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Η σύνδεση μου τρέχει στα 11 mbps, το θέμα με τις ταινίες είναι υπαρκτό μόνο σε μερικές, προσπάθησε π.χ. να παρακολουθήσεις τα 101 σκυλιά της Δαλματίας, σε μένα αρχίζει κανονικά και κάπου στο 5λεπτο αρχίζει να κολλάει. Δοκίμασε το μήπως και φταίει η ταινία.

 

Το δοκίμασα.... Και σε εμένα το ίδιο κάνει. Κολλάει. Μάλλον φταίει η ταινία!!

:)
Link to comment
Share on other sites

καταρχήν χαιρετώ την παρέα , να προσθέσω και εγώ κάτι που έχω ασχοληθεί με το XBMC ή KODI πλέον , αν θέλει μπορεί ο vaggos να το προσθέσει στον οδηγό στην αρχή , αν και μικρό αρχείο ακολουθήστε τις οδηγίες εδώ HOW-TO:Modify_the_cache και φτιάξτε αυτό το αρχείο advancedsettings.xml , θα δείτε μεγάλη διαφορά στο buffer ειδικά σε ταινίες όχι live streaming , αφού λειτουργεί ως προς να κατεβάζει πιο πριν την ταινία και γεμίζει το buffer που ορίζεται εσείς ωστε να μην σας κολλάει η ταινία , δεν μπορώ να πω για settings αφού παραμετροποιείται ανάλογα το hardware κάθε συσκευής , μπορείτε να πειραματιστείτε και να δείτε μεγάλη διαφορά όταν βλέπετε ταινία .
Link to comment
Share on other sites

Καλό το tips αυτό, αλλά δεν μπορώ να κάνω επεξεργασία μετά από ένα χρόνικο σημείο.. Edited by vagosvts7

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Καλό το tips αυτό, αλλά δεν μπορώ να κάνω επεξεργασία μετά από ένα χρόνο σημείο..

 

επεξεργασία τι εννοείς του αρχείου ? με ένα text editor μπορείς να το φτιάξεις , αρκεί να προσέξεις σε windows να αλλάξεις την κατάληξη , απο .txt σε .xml

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...