Jump to content

XBMC/Kodi/SPMC σετάρισμα Add-ons & Repository


vagosvts7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

σιγουρα απο εδω,αφου στο kodi είναι διακοσμητικα στοιχεια δεν παιζει ουτε το ενα ουτε το άλλο,καλο θα είναι ο δημιουργος των build να τα αφαιρεσει γιατί πιάνουν και χώρο όχι τίποτα άλλο.update.μόλις τώρα σε build technews όλα οκ εκεί παιζει κανονικά το sport365 .εκτός αυτού το plexus έχει επιλογή για άνοιγμα,ενώ στα προηγουμενα build που είχα δεν μπορουσα να πατησω άνοιγμα.το τελικο συμέρασμα ει΄ναι ότι ο δημιουργός των build κάτι ξέχασε να περάσει προφανός(κάποια λεπτομέρεια τπου διέφυγε).

 

Αλλαξε build το 365 παιζει

Link to comment
Share on other sites

Για όσους χρησιμοποιούν το GKOBU, έχω 2 παρατηρήσεις που πιθανόν να ισχύουν και για άλλα builds.

1. Όταν ανοίγετε κάθε φορά το build θα πρέπει να περιμένετε υπομονετικά τουλάχιστον 2-3 λεπτά για να ολοκληρωθεί το script που έχει το build. Σε αντίθετη περίπτωση μπορεί να παρουσιαστούν κολλήματα, κρασαρίσματα κλπ.

2. Έχω την εντύπωση ότι παρόλο που βρίσκει τις ενημερώσεις των διάφορων addons δεν τις εφαρμόζει αυτόματα, αλλά χρειάζεται να γίνονται χειροκίνητα από τον χρήστη. Τουλάχιστον αυτό κάνω εγώ εδώ και αρκετό καιρό. Επίσης αυτό ίσως θα δικαιολογούσε τα προβλήματα που εμφανίζονται σε ορισμένους μόνο χρήστες, εφόσον θα έχουν παλιά/ανενημέρωτα addons.

Το απλό που πρέπει να γίνεται (ακόμα και για επαλήθευση ότι έχουν γίνει όλες οι ενημερώσεις) είναι διαδοχικά "ΠΡΟΣΘΕΤΑ" "ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΣΘΕΤΑ" πάτημα 2 φορές στις 2 τελίτσες επάνω και όταν εμφανισθεί "ΔΙΑΘΕΣΙΜΕΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ" να μπείτε μέσα και να δώσετε εντολή να γίνουν αυτές. Να σημειώσω βέβαια ότι αυτή η ενέργεια απαιτείται κυρίως σε εγκαταστάσεις του kodi σε windows (πιθανόν να έχει σχέση με το εάν τρέχεις το kodi ως διαχειριστής) και όχι σε android.

Καλό θα ήταν να αναφερθούν τυχόν συμφωνίες/διαφωνίες/παρατηρήσεις με τα παραπάνω.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Για όσους χρησιμοποιούν το GKOBU, έχω 2 παρατηρήσεις που πιθανόν να ισχύουν και για άλλα builds.

1. Όταν ανοίγετε κάθε φορά το build θα πρέπει να περιμένετε υπομονετικά τουλάχιστον 2-3 λεπτά για να ολοκληρωθεί το script που έχει το build. Σε αντίθετη περίπτωση μπορεί να παρουσιαστούν κολλήματα, κρασαρίσματα κλπ.

2. Έχω την εντύπωση ότι παρόλο που βρίσκει τις ενημερώσεις των διάφορων addons δεν τις εφαρμόζει αυτόματα, αλλά χρειάζεται να γίνονται χειροκίνητα από τον χρήστη. Τουλάχιστον αυτό κάνω εγώ εδώ και αρκετό καιρό. Επίσης αυτό ίσως θα δικαιολογούσε τα προβλήματα που εμφανίζονται σε ορισμένους μόνο χρήστες, εφόσον θα έχουν παλιά/ανενημέρωτα addons.

Το απλό που πρέπει να γίνεται (ακόμα και για επαλήθευση ότι έχουν γίνει όλες οι ενημερώσεις) είναι διαδοχικά "ΠΡΟΣΘΕΤΑ" "ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΣΘΕΤΑ" πάτημα 2 φορές στις 2 τελίτσες επάνω και όταν εμφανισθεί "ΔΙΑΘΕΣΙΜΕΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ" να μπείτε μέσα και να δώσετε εντολή να γίνουν αυτές. Να σημειώσω βέβαια ότι αυτή η ενέργεια απαιτείται κυρίως σε εγκαταστάσεις του kodi σε windows (πιθανόν να έχει σχέση με το εάν τρέχεις το kodi ως διαχειριστής) και όχι σε android.

Καλό θα ήταν να αναφερθούν τυχόν συμφωνίες/διαφωνίες/παρατηρήσεις με τα παραπάνω.

Το δουλεύω σε androind TV box με ftmc. Για το 1, για να τρέξει το script παίρνει λίγα δευτερόλεπτα όταν δεν έχει κάποια ενημέρωση των add-ons. Για το 2 εμένα κάνει αυτόματα τις ενημερώσεις των add-ons. Δηλαδή ξεκινά να τρέχει το script και μετά κάνει και τις ενημερώσεις. Όσο συμβαίνει αυτό, λογικό είναι να μην μπορείς να το χρησιμοποιήσεις. Το πόσο χρόνο θα πάρει η όλη διαδικασία εξαρτάται από πόσα addons ενημερώνονται.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Για όσους χρησιμοποιούν το GKOBU, έχω 2 παρατηρήσεις που πιθανόν να ισχύουν και για άλλα builds.

1. Όταν ανοίγετε κάθε φορά το build θα πρέπει να περιμένετε υπομονετικά τουλάχιστον 2-3 λεπτά για να ολοκληρωθεί το script που έχει το build. Σε αντίθετη περίπτωση μπορεί να παρουσιαστούν κολλήματα, κρασαρίσματα κλπ.

2. Έχω την εντύπωση ότι παρόλο που βρίσκει τις ενημερώσεις των διάφορων addons δεν τις εφαρμόζει αυτόματα, αλλά χρειάζεται να γίνονται χειροκίνητα από τον χρήστη. Τουλάχιστον αυτό κάνω εγώ εδώ και αρκετό καιρό. Επίσης αυτό ίσως θα δικαιολογούσε τα προβλήματα που εμφανίζονται σε ορισμένους μόνο χρήστες, εφόσον θα έχουν παλιά/ανενημέρωτα addons.

Το απλό που πρέπει να γίνεται (ακόμα και για επαλήθευση ότι έχουν γίνει όλες οι ενημερώσεις) είναι διαδοχικά "ΠΡΟΣΘΕΤΑ" "ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΣΘΕΤΑ" πάτημα 2 φορές στις 2 τελίτσες επάνω και όταν εμφανισθεί "ΔΙΑΘΕΣΙΜΕΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ" να μπείτε μέσα και να δώσετε εντολή να γίνουν αυτές. Να σημειώσω βέβαια ότι αυτή η ενέργεια απαιτείται κυρίως σε εγκαταστάσεις του kodi σε windows (πιθανόν να έχει σχέση με το εάν τρέχεις το kodi ως διαχειριστής) και όχι σε android.

Καλό θα ήταν να αναφερθούν τυχόν συμφωνίες/διαφωνίες/παρατηρήσεις με τα παραπάνω.

 

 

Όσο είχα το GKoBu-Krypton v.1.4 (Kodi 17.6) στο box ως προς το (1) παρατήρησα τα ίδια, ως προς το (2) για τις αυτόματες ενημερώσεις αμφιβάλλω κι εγώ αν όντως αυτές γίνονται πραγματικά... θα δοκιμάσω όπως λες τις χειροκίνητες ενημερώσεις..

Τόσο μετο Krypton v.1.4 (Kodi 17.6) όμως όσο και στο 4D - Krypton (Κοdi 17.6) που έχω εγκατεστημένο τώρα, με το που ανοίγω το Kodi μου βγάζει μονίμως το μνμ ''το Kodi δεν ανταποκρίνεται''και είτε κρασάρει είτε πατάω ''αναμονή'' και μπαίνω κανονικά. Επαναλαμβάνω, μου το κάνει σε μόνιμη βάση.

Καμμιά ιδέα γιατί μου το κάνει αυτό? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τόσο μετο Krypton v.1.4 (Kodi 17.6) όμως όσο και στο 4D - Krypton (Κοdi 17.6) που έχω εγκατεστημένο τώρα, με το που ανοίγω το Kodi μου βγάζει μονίμως το μνμ ''το Kodi δεν ανταποκρίνεται''και είτε κρασάρει είτε πατάω ''αναμονή'' και μπαίνω κανονικά. Επαναλαμβάνω, μου το κάνει σε μόνιμη βάση.

Καμμιά ιδέα γιατί μου το κάνει αυτό? Ευχαριστώ

Το ανοίγεις με ποντίκι (είτε κλασικό είτε airmouse)? Αν ναι, αυτό φταίει. Το ίδιο γινόταν και σε εμένα. Αν έχεις airmouse η λύση είναι να απενεργοποιήσεις τον κέρσορα και να ανοίξεις το κόντι κανονικά με το βελάκια (σταυρό). Νόμιζα φταίει το build gkobu αλλά μάλλον το πρόβλημα έχει σχεσή με το skin gkobu γιατί αν βάλω skin estuary δεν κρασαρει.
Link to comment
Share on other sites

Το ανοίγεις με ποντίκι (είτε κλασικό είτε airmouse)? Αν ναι, αυτό φταίει. Το ίδιο γινόταν και σε εμένα. Αν έχεις airmouse η λύση είναι να απενεργοποιήσεις τον κέρσορα και να ανοίξεις το κόντι κανονικά με το βελάκια (σταυρό). Νόμιζα φταίει το build gkobu αλλά μάλλον το πρόβλημα έχει σχεσή με το skin gkobu γιατί αν βάλω skin estuary δεν κρασαρει.

 

Όντως, το ανοίγω με ποντίκι...airmouse δεν έχω..οπότε τι κάνω? Αλλάζω το skin σε estuary?

Link to comment
Share on other sites

Το GKNwizard έγινε αυτόματα GrecoTmwizard και πλέον χρειάζεται κωδικός για εγκατάσταση κάποιου build?

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτα νέα!!!!.

Όλα τα ελληνικά builds ενωμένα!!!

Άλλη εποχή!

Σας έλεγα για το Filmnet. Ότι καλύτερο υπάρχει εκεί έξω!

 

Sent from my ONEPLUS A6010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Που τον βρίσκουμε τον κωδικό αυτόν;

Πρέπει να γραφτείς στη σελίδα τους στο grecotm club και από εκεί να παίρνεις 1 κωδικό διάρκειας 5 λεπτών:mad::mad:

Τέλος πάντων ούτε με αυτόν κατάφερα να κάνω την δουλειά μου, εφόσον μετά μου έβγαζε "invalid zip...", πιθανόν γιατί σήμερα έκανα κάποιες δοκιμές builds σε στικάκι με το coreelec και από ότι έχω δει παλιότερα δεν μπορείς να κάνεις πάνω από 4 εγκαταστάσεις ημερησίως?????:(

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Όντως, το ανοίγω με ποντίκι...airmouse δεν έχω..οπότε τι κάνω? Αλλάζω το skin σε estuary?
Όχι γιατί αν αλλάξεις το σκιν θα χαθούν όλα τα μενού και θα έχεις τα πρόσθετα ανακατωμένα και θα χάσεις τη μπάλα. Καλύτερα να βάλεις μπαταρίες στο τηλεχειριστήριο του box και να χρησιμοποιείς αυτό για να ανοίγεις το kodi. Το κρασάρισμα γίνεται μόνο στο άνοιγμα. Μετά μέσα στο kodi μπορείς να χρησιμοποιείς πάλι το ποντίκι.
Link to comment
Share on other sites

Όχι γιατί αν αλλάξεις το σκιν θα χαθούν όλα τα μενού και θα έχεις τα πρόσθετα ανακατωμένα και θα χάσεις τη μπάλα. Καλύτερα να βάλεις μπαταρίες στο τηλεχειριστήριο του box και να χρησιμοποιείς αυτό για να ανοίγεις το kodi. Το κρασάρισμα γίνεται μόνο στο άνοιγμα. Μετά μέσα στο kodi μπορείς να χρησιμοποιείς πάλι το ποντίκι.

 

Ok φίλε μου :thanks:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα .

Σήμερα άρχισαν πάλι τα προβλήματα με την εγκατάσταση builds...

Εγκαθιστώ το repo διαλέγω Builds δίνω κωδικό και μετά βγάζει invalid url zip file..

Ο κωδικός που βάζω είναι σίγουρα σωστός γιατί εάν βάλω λάθος βγάζει μήνυμα λάθος κωδικός...

Ας κοιτάξει το πρόβλημα κάποιος..

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα .

Σήμερα άρχισαν πάλι τα προβλήματα με την εγκατάσταση builds...

Εγκαθιστώ το repo διαλέγω Builds δίνω κωδικό και μετά βγάζει invalid url zip file..

Ο κωδικός που βάζω είναι σίγουρα σωστός γιατί εάν βάλω λάθος βγάζει μήνυμα λάθος κωδικός...

Ας κοιτάξει το πρόβλημα κάποιος..

Ευχαριστώ..

 

Μήπως έκανες πάνω από 4 εγκαταστάσεις εντός 24 ωρών? Όπως έχω γράψει πιθανόν να μπλοκάρει για κάτι τέτοιο και να απαιτεί να περάσουν 24 ώρες. Όποιος γνωρίζει καλύτερα ας επιβεβαιώσει ή διαξεύσει αυτό.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες μετά από την τελευταία προσπάθεια σας πρέπει να περάσουν. Ο κωδικός έχει ισχύ 5 λεπτών.

Καλημέρα σας

Ακριβώς!!!

Εαν δεν περασουν 5 ώρες, δεν μπορείς να το ξαναεγκαταστήσεις κ σου βγαζει σφαλμα στο zip

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω, εγω που είχα περασμένο το Gkobu, θα πρέπει τώρα να το εγκαταστήσω εκ νέου?

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Απίστευτα νέα!!!!.

Όλα τα ελληνικά builds ενωμένα!!!

Άλλη εποχή!

Σας έλεγα για το Filmnet. Ότι καλύτερο υπάρχει εκεί έξω!

 

Sent from my ONEPLUS A6010 using Tapatalk

 

Σε ποιο build υπάρχει το Filmnet;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους

Παρακαλω μια βοηθεια

Ειμαι τελειως ασχετος με το kodi.Ειχα κατεβασει σε tv box(xiaomi mi box) το kodi και μεσω ενος οδηγου στο youtube ειχα βαλει ενα build technewsology(αν το λεω καλα)

Εκανε αναβαθμιση το kodi σε 18 και επειδη ψιλοχαθηκαν ολα,το εσβησα σαν εφαρμογη,το ξανακατεβασα και πηγα με το βιντεο εκεινο να ξαναπερασω το build αλλα πλεον μου ζηταει εναν κωδικο.Το κωδικος ειναι αυτος;Καπου διαβασα οτι πρεπει να κανω εγγραφη σε καποιο σαιτ για να μου δωσουν τον κωδικο αυτον;Δηλαδη χωρις εγγραφη στο σαιτ δεν μπορω να εχω kodi με αυτο το build η εστω με καποιο αλλο build ελληνικο;;Αν μπορει καποιος να με βοηθησει θα ημουν ευγνωμων...

Link to comment
Share on other sites

Καπου διαβασα οτι πρεπει να κανω εγγραφη σε καποιο σαιτ για να μου δωσουν τον κωδικο αυτον;Δηλαδη χωρις εγγραφη στο σαιτ δεν μπορω να εχω kodi με αυτο το build η εστω με καποιο αλλο build ελληνικο;;Αν μπορει καποιος να με βοηθησει θα ημουν ευγνωμων...

 

Κανεις εγγραφη εδω

https://grecotm.club

Στο τβ μποξ, θα βαλεις "νεα πηγη" την παρακατω διευθυνση.

https://grecotm.club/repo

 

Εχει οοοοοολα τα ελληνικα builds. Διαλεγεις οποιοθες κ ρο εγκαθιστάς.

Κανεις εγγραφη κ αφου μπεις με τα στοιχεια σου, τοτε κανεις εγκατασταση το 2ο λινκ

Καποια στιγμη κατα την διάρκεια της εγκαταστασης θα σου ζητήσει εναν κωδικό. Πας στονπρωτο λινκ που εκανες εγγραφη κ απο το μενου πατας να σου δωσει κωδικο. Ειναι ενεργος για 5 λεπτά και ΒΑΣΙΚΟ: μεταξυ εγκαταστασεων, πρέπει να περασουν 5 ωρες!!

 

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...