Jump to content

XBMC/Kodi/SPMC σετάρισμα Add-ons & Repository


vagosvts7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Παιδιά εχω το εξής προβλημα,εχω το tv box mx3.

Πάω να δώ στο kodi καμία σειρά παλιά απο το Hellenic TV αλλα και απο αλλα,και μου κολλάει συνεχεια.Οπως και σε live streaming κανάλια (κυρίως ξένα) συνεχώς κολλάει χωρις να μπορω να δώ κάτι.

Επειδή είμαι λιγο άσχετος μήπως πρέπει να αλλάξω κάτι στις ρυθμίσεις του kodi.

Πάντως θεμα wifi δεν υπαρχει γιατι παίρνω σημα μεσω Ethernet.

Αν εχει κανένας το ίδιο TV box ας μου στείλει pm να τον ρωτήσω κάποια πράγματα σε σχέση με το kodi κυρίως,μήπως πρέπει να πάρω κάποια sd και αν ναι ποια;

Ευχαριστω για τον χρονο σας και συγγνώμη για την πολυλογία.

Παρόμοια πρόβλημα στο ίδιο μηχάνημα λύθηκε με επαναφορά σε εργοστασιακές ρυθμίσεις

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου πεις πως γίνεται αυτό,σε ευχαριστω,αν και δεν εχω πειράξει τίποτα.

Ρυθμίσεις>Other>More Settings>Αντίγραφα ασφαλείας και επαναφορά >Επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει μεταγλωττισμένες...ένα απλό addon είναι ! ελληνικά ΜΌΝΟ από τo lamda (γενικά από Έλληνες...) που είναι ο μόνος Έλληνας developer !!

ότι είναι ελληνικό είναι δική του δουλειά !!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή στο παραπάνω λινκ έλεγε << It gives you the ability search by language, allowing you to find anything you’d like to watch in the language of your choice>> το έψαξα και διαπίστωσα ότι υπάρχουν 2 addons με το όνομα alluc, με τη διαφορά ότι αυτό στο οποίο αναφέρεται το λινκ λέγεται Alluc (με κεφαλαίο Α) και το άλλο alluc. Έχουν και διαφορετικά λογότυπα. Το Alluc λοιπόν φαίνεται πράγματι να δίνει τη δυνατότητα αναζήτησης ταινιών κατά γλώσσα, όπου βέβαια υπάρχει, μέσα από το σάιτ alluc.com. Βρήκα πχ το jurassic world μεταγλωττισμένο σε γερμανικά και σε ιταλικά ενώ κάνοντας αναζήτηση για "greek" (σκέτο) όπως είναι αναμενόμενο -αφού δεν γίνονται ελληνικές μεταγλωττίσεις σε ταινίες- μου έβγαλε αποτελέσματα από μεταγλωττισμένα animation movies αλλά και ταινίες με ενσωματωμένους ελληνικούς υπότιτλους άρα προφανώς με απώλεια στην ποιότητα της εικόνας. Λογικά το addon θα αναπαράγει αυτές τις ταινίες στο kodi αλλά για κάποιον άγνωστο λόγο αν και το εγκατέστησα (το Alluc) δεν δουλεύει, βγάζει script failed. Είναι σε beta ακόμα οπότε ελπίζω να διορθωθεί.

Για ταινίες/σειρές κλπ οι 29 κατασκευαστές πλυντηρίων συνιστούν lambda αλλά για μεταγλωττισμένα παιδικά σίγουρα το Alluc θα βολέψει πολλούς.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το mx3 και με το kodi 15rc2 δεν έχω κανένα τέτοιο θέμα.. Και δεν χρησιμοποιώ SD..

Καληςπερα εμένα εχει περασμένο το kodi 14.1

Μήπως να το ανάβαθμισω;

Αν ναό μπορείς να μου πεις τον τροπο;

Σ ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καληςπερα εμένα εχει περασμένο το kodi 14.1

Μήπως να το ανάβαθμισω;

Αν ναό μπορείς να μου πεις τον τροπο;

Σ ευχαριστω

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.xbmc.kodi ... εγκατάσταση...δεν χάνεται τίποτα

Link to comment
Share on other sites

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.xbmc.kodi ... εγκατάσταση...δεν χάνεται τίποτα

Αυτο ισχυει και αν θες να κανεις αναβαθμιση απο gotham 13.2 (xbmc version) σε kodi?

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ισχυει και αν θες να κανεις αναβαθμιση απο gotham 13.2 (xbmc version) σε kodi?

 

Εγώ από xbmc σε kodi το εκανα από playstore και δεν έχασα τίποτα. Το xbmc έμεινε σαν εφαρμογή αλλά ήταν άδειο, οπότε το εκανα απεγκατασταση.

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να κάνω εγγραφή σε κάποιες Ελληνικές σειρές;

 

Πατάς παρατεταμένα απάνω στη σειρά που θες και σου βγάζει διάλογο με επιλογές. Προσθήκη στα αγαπημένα. Πάντως πολλά επεισόδια δεν τα έχει ή είναι αποκλεισμένα για να τα βλέπεις μόνο στο youtube.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πατάς παρατεταμένα απάνω στη σειρά που θες και σου βγάζει διάλογο με επιλογές. Προσθήκη στα αγαπημένα. Πάντως πολλά επεισόδια δεν τα έχει ή είναι αποκλεισμένα για να τα βλέπεις μόνο στο youtube.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση,επιλογή για εγγραφή σε εξωτερικό μέσο αποθήκευσης δεν υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τωρα έκανα ενα speedtest το κινητο μου sony z2

Και το tvbox mx3

Το κινητο με wifi και το tvbox με Ethernet που παίρνει απο μπριζα (tplink 200mpbs)

Z2 Download 4.01

Upload 1.22

Mx3 Download 0.76 Mbps

Upload 0.81 Mbps

Το έκανα αρκετές φορές το test χωρι να τρέχει τίποτα άλλο και πάλι τα ίδια.

Μπορείτε να μου πείτε τι φταίει;

Ίσως γι αυτό δεν μπορω να δώ και TV live στο tvbox.

Ευχαριστω για τον χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

κανε και μια επανεκκίνηση ή/και reset στο modem γιατι και το 4 mbps στο κινητο δεν ειναι ικανοποιητικο..
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,εχω δοκιμάσει τα πάντα,το tvbox τελικά με wifi παει κάλητερα,οχι όμως πάνω απο 3,5mbps,σκέφτομαι να πάρω την wind να δώ τι θα μου πούνε.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το power over Ethernet tplink κάνει την ζημιά, αν είναι μακριά οι μπριζες έχει μεγάλη πτώση στην ταχύτητα.

Επίσης με πόσο κλειδώνει το μόντεμ;;

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το power over Ethernet tplink κάνει την ζημιά, αν είναι μακριά οι μπριζες έχει μεγάλη πτώση στην ταχύτητα.

Επίσης με πόσο κλειδώνει το μόντεμ;;

Έχεις δίκιο για το tplink.

Αυτό με το Μοντεμ πως το κάνω;

Είμαι λιγο ασχετος

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πιο μόντεμ έχεις για να σου πω δοκίμασε 192.168.1.1 και διάβασε τις οδηγίες για το πως θα μπεις.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πιο μόντεμ έχεις για να σου πω δοκίμασε 192.168.1.1 και διάβασε τις οδηγίες για το πως θα μπεις.

 

Το βρήκα το έκανα,το ρουτερ ειναι της wind μου δείχνει ταχύτητα 5 και το speedtest 2.

Το σωστό ποιο ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, υπάρχει τρόπος να στριμαρω από το genesis ταινία ΜΑΖΙ με τους υπότιτλους της σε smart tv? Η ταινία παίζει, αλλά υπότιτλους δεν κατάφερα ακόμα να εμφανισω
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...