Jump to content

Επιστροφή Κινητού στην Κίνα (Αντικατάσταση, Επισκευή, Refund)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή πρέπει να στείλω και το κουτί πίσω (ευτυχώς είναι πλακέ) έλεγα να τυλίξω το κουτί με bubbles και να το βάλω μέσα σε έναν από εκείνους τους μεγάλους φακέλους που έχουν επένδυση ένα στρώμα φυσαλίδες. Ώστε να μην φαίνεται η συσκευασία σαν δέμα και με χρεώσουν παραπάνω.

 

Στο paypal σίγουρα να μην κάνω τίποτα; Δεν είναι Amazon να τους έχω τυφλή εμπιστοσύνη. Μπορεί να παραλάβουν το δέμα και να κάνουν την "πάπια" ή να μην το παραλαμβάνουν κτλ. Μετά αν γίνει κάτι τέτοιο και ανοίξω τότε dispute θα αποδέχεται το paypal την επιστροφή που έκανα κατόπιν συνεννόησης με το κατάστημα;

 

και εγώ με το κουτί του το έστειλα πίσω φίλε μου ... και παρόλο που ήταν κάπως ογκώδες δεν μου είπαν τίποτα και το δέχθηκαν σαν "μεγάλο φάκελο" ...

Οι φάκελοι που λες είναι χάρτινοι γιαυτό σου έγραψα παραπάνω για "σακούλα" (μου έχει τύχει σε αεροπλάνο να γίνουν τα πράματα μου μούσκεμα μάλλον από βροχή κατά την μεταφορά) ...

Για το paypal έτσι με συμβούλεψαν και μένα ... να μην κάνω τίποτα . Άλλωστε αν το μαγαζί είναι σοβαρό δεν νομίζω να σου την κάνουν ...

Αντίθετα αν βάλεις "στη μέση" το PayPal μπορεί να στραβώσουν.

Δεν ξέρω , λεω μέχρι εκεί που ξέρω . Ας μας πει και κάποιος άλλος με ανάλογη εμπειρία αν τα λέω σωστά . :)

Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στο paypal σίγουρα να μην κάνω τίποτα; Δεν είναι Amazon να τους έχω τυφλή εμπιστοσύνη. Μπορεί να παραλάβουν το δέμα και να κάνουν την "πάπια" ή να μην το παραλαμβάνουν κτλ. Μετά αν γίνει κάτι τέτοιο και ανοίξω τότε dispute θα αποδέχεται το paypal την επιστροφή που έκανα κατόπιν συνεννόησης με το κατάστημα;

 

Το Paypal από μόνο του εαν δεις πρίν ανοίξεις dispute, σου λέει πρώτα να προσπαθήσεις να τα βρεις με τον πωλητή μόνος σου και εαν δεν μπορέσεις να ανοίξεις το dispute. Οπότε δεν πιστεύω να μην αποδέχετε την επιστροφή σου εαν στραβώσει κάτι, αρκεί βέβαια να μπορείς να το αποδείξεις.

Link to comment
Share on other sites

Το Paypal από μόνο του εαν δεις πρίν ανοίξεις dispute, σου λέει πρώτα να προσπαθήσεις να τα βρεις με τον πωλητή μόνος σου και εαν δεν μπορέσεις να ανοίξεις το dispute. Οπότε δεν πιστεύω να μην αποδέχετε την επιστροφή σου εαν στραβώσει κάτι, αρκεί βέβαια να μπορείς να το αποδείξεις.

 

Πολύ σωστά !

 

 

@kosmasdel κράτα σε "αρχείο" όλη τη συνομιλία που θα έχεις με την Vickmall για παν ενδεχόμενο (μην διαγράψεις τίποτα)

Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά !

 

 

@kosmasdel κράτα σε "αρχείο" όλη τη συνομιλία που θα έχεις με την Vickmall για παν ενδεχόμενο (μην διαγράψεις τίποτα)

 

Ναι εννοείται αυτό, κρατάω όλα τα emails. Δεν θα κάνω κάτι με paypal τελικά.. Μέσα στο πακέτο θα βάλω ένα χαρτί όπου εξηγώ το πρόβλημα όπως με είπαν. Θα τους στείλω φωτογραφίες με το τι πακετάρισα και το tracking number αφού το στείλω. Θα εκτυπώσω, επίσης, την διεύθυνση που με στείλανε και θα την κολλήσω στο πακέτο ώστε να είναι πιο εμφανής από χειρόγραφη. Από ό,τι είδα στο site των ΕΛΤΑ 9.20€ κοστίζει το ακανόνιστο συστημένο μέχρι 500gr. Εμένα το περιεχόμενο χωρίς την συσκευασία είναι 330gr όποτε δεν νομίζω να ξεπεράσω τα 500gr.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοείται αυτό, κρατάω όλα τα emails. Δεν θα κάνω κάτι με paypal τελικά.. Μέσα στο πακέτο θα βάλω ένα χαρτί όπου εξηγώ το πρόβλημα όπως με είπαν. Θα τους στείλω φωτογραφίες με το τι πακετάρισα και το tracking number αφού το στείλω. Θα εκτυπώσω, επίσης, την διεύθυνση που με στείλανε και θα την κολλήσω στο πακέτο ώστε να είναι πιο εμφανής από χειρόγραφη. Από ό,τι είδα στο site των ΕΛΤΑ 9.20€ κοστίζει το ακανόνιστο συστημένο μέχρι 500gr. Εμένα το περιεχόμενο χωρίς την συσκευασία είναι 330gr όποτε δεν νομίζω να ξεπεράσω τα 500gr.

 

Όλα αυτά για καλό και για κακό, βγάλτα και ένα βίντεο ή φωτογραφίες. Όχι ότι χωρίς αυτό θα χεις θέμα απλά όσες περισσότερες αποδείξεις έχεις, τόσο το καλύτερο

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο πακέτο θα βάλω ένα χαρτί όπου εξηγώ το πρόβλημα όπως με είπαν. Θα τους στείλω φωτογραφίες με το τι πακετάρισα και το tracking number αφού το στείλω. Θα εκτυπώσω, επίσης, την διεύθυνση που με στείλανε και θα την κολλήσω στο πακέτο ώστε να είναι πιο εμφανής από χειρόγραφη. Από ό,τι είδα στο site των ΕΛΤΑ 9.20€ κοστίζει το ακανόνιστο συστημένο μέχρι 500gr. Εμένα το περιεχόμενο χωρίς την συσκευασία είναι 330gr όποτε δεν νομίζω να ξεπεράσω τα 500gr.

 

ναι ... ξέχασα να στο πω αυτό !

Όταν δώσεις το πακέτο και σου βάλουν επάνω τα γραμματόσημα και το αυτοκόλλητο με το tracking number ζήτα απο τον υπάλληλο να σου δώσει το "γράμμα" ! ΑΥΤΟ θα βγάλεις φωτογραφία (να φαίνονται όλα τα στοιχεία ΚΑΙ ΤΩΝ ΕΛΤΑ της αποστολής)

Τη φωτογραφία αυτή θα στείλεις με mail στη Vickmall

Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

ναι ... ξέχασα να στο πω αυτό !

Όταν δώσεις το πακέτο και σου βάλουν επάνω τα γραμματόσημα και το αυτοκόλλητο με το tracking number ζήτα απο τον υπάλληλο να σου δώσει το "γράμμα" ! ΑΥΤΟ θα βγάλεις φωτογραφία (να φαίνονται όλα τα στοιχεία ΚΑΙ ΤΩΝ ΕΛΤΑ της αποστολής)

Τη φωτογραφία αυτή θα στείλεις με mail στη Vickmall

 

"Γράμμα" εννοείς την απόδειξη που δίνουν που γράφει το ποσό που πλήρωσες και το tracking number ; Ή είναι άλλο χαρτί που το κρατάνε αυτοί;

Link to comment
Share on other sites

Στις 14/01/2016 παρελαβα απο το βικμολ το redmi note 2 με προβλημα στην φορτιση/μπαταρια. Βρισκομαι σε επικοινωνια μεσω μειλ με το καταστημα και σημερα μου εστειλαν τα στοιχεια τους για να το γυρισω πισω. μου ειπαν οτι ή θα μου επιστρεψουν τα λεφτα ή θα αγορασω νεο κινητο.εχω τραβηξει βιντεο με το προβλημα και με τη συσκευασια της επιστροφης και θα το στειλω αυριο.

 

ωστοσο δεν εχω κανει κατι με το παυπαλ. τι μου προτεινεται;

Link to comment
Share on other sites

Στις 14/01/2016 παρελαβα απο το βικμολ το redmi note 2 με προβλημα στην φορτιση/μπαταρια. Βρισκομαι σε επικοινωνια μεσω μειλ με το καταστημα και σημερα μου εστειλαν τα στοιχεια τους για να το γυρισω πισω. μου ειπαν οτι ή θα μου επιστρεψουν τα λεφτα ή θα αγορασω νεο κινητο.εχω τραβηξει βιντεο με το προβλημα και με τη συσκευασια της επιστροφης και θα το στειλω αυριο.

 

ωστοσο δεν εχω κανει κατι με το παυπαλ. τι μου προτεινεται;

Εγώ το ίδιο, κατόπιν συνεννόησης μαζί τους τους έστειλα πίσω το πακέτο και περιμένω να το παραλάβουν. Έχω ζητήσει αντικατάσταση. Με το paypal δεν έκανα τίποτα, θα το χρησιμοποιήσω μόνο σε περίπτωση μπλεξίματος πχ αν δεν στέλνουν καινούριο, δεν παραλαμβάνουν αυτό κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το ίδιο, κατόπιν συνεννόησης μαζί τους τους έστειλα πίσω το πακέτο και περιμένω να το παραλάβουν. Έχω ζητήσει αντικατάσταση. Με το paypal δεν έκανα τίποτα, θα το χρησιμοποιήσω μόνο σε περίπτωση μπλεξίματος πχ αν δεν στέλνουν καινούριο, δεν παραλαμβάνουν αυτό κτλ.

με τα μεταφορικα τι εκανες;

Link to comment
Share on other sites

15 ευρώ μαξ βγαίνει με ΕΛΤΑ

να κάνεις σχεδόν άμεσα την αίτηση στο paypal και να μην περιμένεις να παραλάβουν πρώτα γιατί σε βγάζουν εκπρόθεσμο και δεν επιστρέφουν τα έξοδα αποστολής.

Link to comment
Share on other sites

με τα μεταφορικα τι εκανες;

Με είπαν από το Vickmall ότι θα μου τα επιστρέψουν. 9.20 € κόστισε σαν συστημένο φάκελος (όχι δέμα)

15 ευρώ μαξ βγαίνει με ΕΛΤΑ

να κάνεις σχεδόν άμεσα την αίτηση στο paypal και να μην περιμένεις να παραλάβουν πρώτα γιατί σε βγάζουν εκπρόθεσμο και δεν επιστρέφουν τα έξοδα αποστολής.

 

Μπορώ να ζητήσω από το Paypal τα μεταφορικά ακόμα και να μην έχω κάνει dispute; Έχεις κάποιο link με οδηγίες;

Link to comment
Share on other sites

εγω και εχω κανα διμηνο!θελουν ενα μηνα λεει να δουν τι εχει :(

 

Έτσι μου είπαν και εμένα να περάσουν οι γιορτές τους....

 

τελικα μου απαντησαν το εκανε η εταιρια(meizu)το κανουν εναν ελεγχο και αυριο το στελνουν!αντε να δουμε :happy:

Link to comment
Share on other sites

Με είπαν από το Vickmall ότι θα μου τα επιστρέψουν. 9.20 € κόστισε σαν συστημένο φάκελος (όχι δέμα)

 

 

Μπορώ να ζητήσω από το Paypal τα μεταφορικά ακόμα και να μην έχω κάνει dispute; Έχεις κάποιο link με οδηγίες;

δεν έχει σχέση με dispute

δες https://www.paypal.com/gr/webapps/mpp/refunded-returns/

καθώς και προηγούμενες σελίδες στο παρόν τοπικ.

Link to comment
Share on other sites

Mετα απο 30+ παραγγελιες απο Βικ ηρθε η στιγμη να αναφερω και εγω το προβλημα μου, που μαλλον δεν οφειλετε στο Καταστημα.

Το πακετο μου εφυγε στις 28/12, "δειχνει¨ οτι μπηκε στις 4/1 και εκτοτε κανενα σημαδι ζωης. Miλησα με το ταχυδρομειο, και εκεινοι δεν μπορουν να κανουν τιποτα αν δεν δουν σημαδια ζωης στο συστημα τους. Επικοινωνησα με το καταστημα και με παροτρυναν να χρησιμοποιησω την διαφωνια στο paypal:

Μαλλον χαθηκε, ή καποιος το γυαλισε και το τσεπωσε.

Μενει τωρα η αποζημιωση απο το Βικμαλλ.

Θα δουμε πως θα εξελιχτει και θα σας κρατησω ενημερους

Link to comment
Share on other sites

Στις 14/01/2016 παρελαβα απο το βικμολ το redmi note 2 με προβλημα στην φορτιση/μπαταρια. Βρισκομαι σε επικοινωνια μεσω μειλ με το καταστημα και σημερα μου εστειλαν τα στοιχεια τους για να το γυρισω πισω. μου ειπαν οτι ή θα μου επιστρεψουν τα λεφτα ή θα αγορασω νεο κινητο.εχω τραβηξει βιντεο με το προβλημα και με τη συσκευασια της επιστροφης και θα το στειλω αυριο.

 

ωστοσο δεν εχω κανει κατι με το παυπαλ. τι μου προτεινεται;

τελικά το έστειλα το κινητό πίσω στη Κίνα, ζήτησα από το βικμολ να μου πει τι θα γίνει με τα έξοδα αποστολής αλλά μου έγραψε ότι θα μιλήσουμε όταν το παραλάβουν.

 

Έτσι έκανα αίτηση στο πειπαλ να μου επιστραφεί το κόστος αποστολής και ενημέρωσα άμεσα το βικμολ.

 

Σήμερα είδα μειλ από το βικμολ που μου λέει ότι θα καλύψουν αυτοί τα μεταφορικά. Τι κάνω τώρα;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

τελικά το έστειλα το κινητό πίσω στη Κίνα, ζήτησα από το βικμολ να μου πει τι θα γίνει με τα έξοδα αποστολής αλλά μου έγραψε ότι θα μιλήσουμε όταν το παραλάβουν.

 

Έτσι έκανα αίτηση στο πειπαλ να μου επιστραφεί το κόστος αποστολής και ενημέρωσα άμεσα το βικμολ.

 

Σήμερα είδα μειλ από το βικμολ που μου λέει ότι θα καλύψουν αυτοί τα μεταφορικά. Τι κάνω τώρα;

 

Ευχαριστώ

 

Προχτές έκανα αίτηση για επιστροφή κόστους αποστολής (έστειλα κι εγώ πίσω στο VIckmall) στο paypal και χτες μου ήρθε email από την υπηρεσία επιστροφών του paypal που έλεγε ότι εντός 5 ημερών θα πιστωθούν τα χρήματα στο balance μου. Όταν πιστωθούν θα ενημερώσω το Vickmall να μην μου δώσει πίσω. Κάνε το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

...και εγώ προ 15 ημερών έστειλα πίσω ένα κντ στο Banggood αλλά δεν έκανα καμία κίνηση για Refund (επιστροφή κόστους αποστολής) μήπως και στραβώσουν ,,,

Με νοιάζει να αποκατασταθεί το κινητό και τα έξοδα αποστολής τα βάζω σε δεύτερη μοίρα.

 

Υπάρχει περίπτωση να κάνουν αυτοί από μόνοι τους κάποια κίνηση να μου επιστραφούν ? τι λέτε ?

Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

...και εγώ προ 15 ημερών έστειλα πίσω ένα κντ στο Banggood αλλά δεν έκανα καμία κίνηση για Refund (επιστροφή κόστους αποστολής) μήπως και στραβώσουν ,,,

Με νοιάζει να αποκατασταθεί το κινητό και τα έξοδα αποστολής τα βάζω σε δεύτερη μοίρα.

 

Υπάρχει περίπτωση να κάνουν αυτοί από μόνοι τους κάποια κίνηση να μου επιστραφούν ? τι λέτε ?

 

Γιατί να στραβώσουν; Δεν νομίζω ότι το paypal τα τραβάει από αυτούς, είναι μια υπηρεσία που παρέχει άλλωστε. Αν δεν τους το ζητήσεις δεν νομίζω ότι θα στα δώσουν μόνοι τους.

Έφτασε το πακέτο σου; Εμένα είναι από 20/1 στο Πεκίνο και πρέπει να πάει Shenzen.. Ελπίζω να μην υπάρχει κανένα θέμα με το τελωνείο εκεί.

Link to comment
Share on other sites

...και εγώ προ 15 ημερών έστειλα πίσω ένα κντ στο Banggood αλλά δεν έκανα καμία κίνηση για Refund (επιστροφή κόστους αποστολής) μήπως και στραβώσουν ,,,

Με νοιάζει να αποκατασταθεί το κινητό και τα έξοδα αποστολής τα βάζω σε δεύτερη μοίρα.

 

Υπάρχει περίπτωση να κάνουν αυτοί από μόνοι τους κάποια κίνηση να μου επιστραφούν ? τι λέτε ?

 

2 φορές που έτυχε να χρειαστώ το aftersale του banggood σε μικρής αξίας αντικείμενα, μου έκαναν ολόκληρο το ποσό refund και μου είπαν να το κρατήσω, οπότε αν τους τα ζητήσεις δεν πιστεύω να στραβώσουν. Τώρα αν δεν το ζητήσεις καν, από μόνοι τους σίγουρα δεν θα στα δώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα, εστειλα πισω στο βικμαλ κινητο το οποιο αγορασα σεπτεμβριο το εστειλα 30 δεκεμβριου μου ζητησαν και τρακ για να το παρακολουθουν υποτηθετε, το δεμα εφτασε στις 14 του μηνος στο ταχυδρομειο τους αλλα μεχρι 19 τιποτα και μετα απο μαιλ δικο μου πηγαν και το πηραν 21 του μηνος και μετα απο δικο μου μαιλ για το τι γινεται το κινητο μου απαντησαν
i received it,sorry a little busy i forget to inform you
your cellphone only can be fix after Chinese new year,
factory will start their holdiday,so they will not fix it now

τι γινεται ρε παιδια οι κινεζοι κλεινουν 20 μερες πριν για την πρωτοχρονια η με δουλευουν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...