Jump to content

Windows 10 technical preview (Insider Program)


iStewie
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φορτιζω το 535 μου απο δυο φορτιστες 1800 και 2000mah, χθες μου βγαλε μήνυμα αργη φορτιση κ απ τους δυο. Με επανεκκινηση δεν μου ξαναβγαλε το μηνυμα, οπως και λυθηκε το θεμα με την ενταση πολυμεσων που χω ποσταρει πιο πανω. Win10 technical preview 71. Τρώει σκαλωματάκια λοιπον αν το τηλ δεν επανεκκινηθει 2-3 μερες.

 

 

 

Εμενα οταν αλλαζω γρηγορα τα τραγουδια πεταγεται ενα μπλε φοντο αλλα δεν ξερω γιατι.Γενικα μια χαρα αν και τρωει σκαλωματα,τα οποια αμα μπουν οι drivers της συσκευης θα ειναι μια χαρα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια στο 535 θελω να βαλω απο insider τα 10...να κανω πρωτα hard reset και μετα να καταιβασω το insider η γινετε κατευθιαν χωρις reset??

 

Πρώτα θα κάνεις την αναβάθμιση (αφού κατεβάσεις την εφαρμογή windows insider) και μετά θα κάνεις hard reset.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Εχω ρωτήσει άπειρες φορές αλλα απάντηση δεν πήρα.εχω το θέμα με τις αγαπημένες φωτογραφίες που δεν μου τις εναλλασει.τωρα παρατήρησα κατι άλλο σκαλίζοντας το.οταν εχω βάλει αγαπημένες δυο φωτό που τις εχω κατεβάσει δεν τις εναλλασει.οταν όμως βάζω φωτό που τράβηξα απο την φωτογραφική μηχανή τις εναλλασει κανονικά.βεβαια να πω οτι τις ζουμάρει πολυ και δεν φαίνεται ακριβώς η φωτογραφία.καμια σχέση με τα οχταετία που είχα πριν.εχω το lumia 1020.καμια ιδέα παιδιά γιατι μου αλλάζει όλη την μπροστινή οθόνη
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εβαλα τα 10αρια και εχει κολισει στη μετεγκατασταση δεδομενων στο 64% εδω και κανα μισαορο δεν κανει τιποτα..τι να κανω?

 

Edit:Ακυρο το εκανα

Edited by dimtosios
Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμισα και εγώ εχτές το 830 σε win10, (ver .71) δεν άντεξα άλλο να περιμένω την MS για την επίσημη κυκλοφορία.

Όλοι οι διαδικασία κράτησε περίπου 1 ώρα συν 30 λεπτά για τις αναβαθμίσεις των εφαρμογών από το store.

Έως τώρα δουλεύουν όλα καλά, βέβαια αύριο θα δείξει σε συνθήκες εργασίας, δεν έκανα Hard ή Soft Reset.

Σε κάποιες ασήμαντες ρύθμισης, όταν πάω να κάνω αλλαγές, με πατάει έξω, σε κάποιες εφαρμογές αναβοσβήνει η οθόνη και μερικές φορές στην αρχική οθόνη "όταν το αφήνω στο τραπέζι!!!".

Με την αναβάθμιση είμαι ευχαριστημένος, η χρήση του κινητού είναι γρήγορη όπως πριν, δεν παρατήρησα αυξημένη κατανάλωση μπαταρίας, ούτε μπορώ να πω πως με έφαγε MB χώρου.

Κάποια πράγματα θέλουν βελτίωση, κάποια πρέπει να τα συνηθίσουμε.

Πάντως μοιάζει πολύ τα 10 desktop.

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση προς κατόχους 735/730 που έχουν περάσει την 71!

έχετε δει αλλαγή στην κάμερα; θολούρα και γενικά κατώτερη ποιότητα από πριν στης φωτογραφίες;

Link to comment
Share on other sites

Μαυρα χαλια. Αυτο που εχω καταλάβει ειναι ότι το auto focus ενώ στην αρχή λοκαρει εκει που πρέπει, μετα και πριν τραβήξει την φωτογραφία το χάνει. Ειδικότερα στις βραδινές ειναι σαν να τις εχεις τραβηξει μεθυσμένος
Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

ερώτηση προς κατόχους 735/730 που έχουν περάσει την 71!

έχετε δει αλλαγή στην κάμερα; θολούρα και γενικά κατώτερη ποιότητα από πριν στης φωτογραφίες;

 

εγώ πάντως σε 640ΧL βλέπω αρκετά χαμηλότερης ποιότητας φωτογραφίες σε σχέση με τα 8.1, ειδικότερα στην μπροστινή κάμερα. Γενικά στο auto οι φωτογραφίες σε συνθήκες μη επαρκούς φωτισμού δεν είναι πολύ καλές. πρέπει να παίξεις λίγο με το manual για να πάρεις καλό αποτέλεσμα. πιστεύω πως είναι θέμα των drivers και αναμένω το firmware update για να δω αν θα διορθωθεί.

Nokia 5630 Xpress Music -> Nokia Lumia 800 -> Microsoft Lumia 640 XL DS -> Samsung j5 2016 -> Xiaomi Mi9T Pro
Link to comment
Share on other sites

Και σε 640 έχει πέσει η ποιότητα στις φωτογραφίες.Ειδικά σε σχέση με 8.1

Είναι καθαρά θέμα drivers.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση προς κατόχους 735/730 που έχουν περάσει την 71!

έχετε δει αλλαγή στην κάμερα; θολούρα και γενικά κατώτερη ποιότητα από πριν στης φωτογραφίες;

 

Έτσι είναι. Θέλουμε καινούργιο firmware.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είχα γράψει και πιο πριν, όταν κατέβασα την ...71 στο Lumia 640XL LTE, για κάποιο πρόβλημα που παρουσιάστηκε, μου καταστράφηκε η SD και έτσι έβαλα μία άλλη 16GB που είχα, αλλά δεν θυμάμαι, ούτε έψαξα να βρω εάν είναι class 10 ή λιγότερο. Σε αντίθεση με την προηγούμενη SD 32GB, όπου είχα επιλέξει όσες εφαρμογές επιτρέπει το σύστημα να αποθηκεύονται στην κάρτα μνήμης, σε αυτή των 16GB που έβαλα τώρα, επέλεξα οι εφαρμογές να αποθηκεύονται όλες στην εσωτερική μνήμη. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι εάν χρειάζεται και "τα νέα στοιχειά λήψης" να αποθηκεύονται στην εσωτερική μνήμη, ή μπορώ να επιλέξω την κάρτα μνήμης για την αποθήκευση αυτών, ώστε να μην επιβαρύνεται η εσωτερική μνήμη; Αν δεν κάνω λάθος, αυτό αφορά τις εκάστοτε αναβαθμίσεις των εφαρμογών;
Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια επαθα κι εγω με το τελευταιο update. Παει η SD και μπαχαλο το τηλεφωνο, επειδη οι εφαρμογες ηταν εγκατεστημενες εκει.

Επειδη τελικα, με κουρασε η microsoft με αυτη την αναμονη για την επισημη εκδοση των win10, γυρναω προσωρινα σε android και οταν με το καλο παψει το δουλεμα, επιστρεψω στο 640XL, που ειναι ενα πραγματικα καλο τηλεφωνο, αλλα το αδικει η πολιτικη της μαμας microsoft... :O

HTC Magic > Samsung Galaxy S2 > Samsung Galaxy S7 > Xiaomi Redmi Pro > Xiaomi Redmi Note 8Pro > Xiaomi Mi8 > Poco X3 pro > Xiaomi Mi10T > Google Pixel 6a 😄 

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά και εγώ όλες της εφαρμογές και τα αρχεία μου στην sd τα έχω.Μήπως θα ήταν καλό να μας λέτε και τι μάρκα και τύπο κάρτας έχετε;

Εγώ πχ έχω μια 32άρα samsung class10u1 την οποία την είχα και σε ένα samsung κινητό για πάνω από ένα χρόνο και.

Δεν έχει κανένα πρόβλημα και τρέχει νεράκι.(φτου-φτου)

Edited by Chryssostomos

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά και εγώ όλες της εφαρμογές και τα αρχεία μου στην sd τα έχω.Μήπως α ήταν καλό να μας λέτε και τι μάρκα και τύπο κάρτας έχετε;

Εγώ πχ έχω μια 32άρα samsung class10u1 την οποία την είχα και σε ένα samsung κινητό για πάνω από ένα χρόνο και.

Δεν έχει κανένα πρόβλημα και τρέχει νεράκι.(φτου-φτου)

 

Σωστός, εγώ αγόρασα εχτές πριν την αναβάθμιση την Sandisk Extreme (gold) με 18,90€ τα 16gb, κυρίως όμως για backup μεγάλα βίντεο, whatsapp, και τα τραγούδια. Η χρήση μια κάρτας μνήμης σε κινητό είναι μεγάλο θέμα, κυρίως λόγω της χαμηλής ποιότητας και φτηνών καρτών.

Κατά την γνώμη και εμπειρία μου, όλα να αποθηκεύονται στην μνήμη του τηλεφώνου (λήψη φωτογραφίας, βίντεο, εφαρμογές), και μετά ως backup να μεταφέρονται στην sd μνήμη.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα,δεν ξέρω αν παίζει ρόλο,αλλά ήταν ακριβή όταν την αγόρασα την κάρτα.

Με μεγάλη έκπτωση έκανε γύρω στα 30 ευρώ.

Δεν έχω χάσει αρχεία ποτέ,και την έχω βγάλει και μέσα από ένα λενόβο που κόπηκε στα 2.:lol:

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πάω για rollback 8,1 γιατί έχουν μαζευτεί αρκετά προβλήματα.

-κάμερα

-ειδοποιήσεις

-δεν ανοίγει αρχεία text

-ένταση ήχου (αλλάζει όπως του έρχεται)

Link to comment
Share on other sites

Για αρχεία text (.txt) πρέπει να κατεβάσεις κάποιον editor από το store. Στα άλλα θέματα δεν έχω το 735 οπότε δεν τα έχω συναντήσει για να μπορώ να σου πω γνώμη. Πιθανόν για την κάμερα να χρειάζεται καινούργιο firmware για την συσκευή συμβατό με τα 10ρια.
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά και εγώ όλες της εφαρμογές και τα αρχεία μου στην sd τα έχω.Μήπως α ήταν καλό να μας λέτε και τι μάρκα και τύπο κάρτας έχετε;

 

Εγώ πχ έχω μια 32άρα samsung class10u1 την οποία την είχα και σε ένα samsung κινητό για πάνω από ένα χρόνο και.

 

Δεν έχει κανένα πρόβλημα και τρέχει νεράκι.(φτου-φτου)

 

 

 

 

 

Εγώ με την Lexar 633X 64GB είχα πολλά προβλήματα, μέχρι που κλείδωσε το write σε 2 απανωτές κάρτες και πήγα σε Toshiba. Τώρα το μόνο θέμα που έχω είναι ότι αργεί να εμφανίσει τις ζωντανές εικόνες, το οποίο μπορεί να είναι και θέμα της εφαρμογής μιας και τα αρχεία σώζονται κανονικά.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά και εγώ όλες της εφαρμογές και τα αρχεία μου στην sd τα έχω.Μήπως α ήταν καλό να μας λέτε και τι μάρκα και τύπο κάρτας έχετε;

Εγώ πχ έχω μια 32άρα samsung class10u1 την οποία την είχα και σε ένα samsung κινητό για πάνω από ένα χρόνο και.

Δεν έχει κανένα πρόβλημα και τρέχει νεράκι.(φτου-φτου)

Εγώ αν και το είχα γράψει, η 32GB class 10 SD που μου χάλασε και που δεν θεωρώ υπεύθυνο το 640XL LTE, ή την έκδοση ...71, ήταν μία kingston που την είχα για αρκετό καιρό σε ένα samsung galaxy Tab 3 8.0 χωρίς κάποιο πρόβλημα (ξέρετε ότι στις andoid συσκευές, η samsung είναι από τις λίγες εταιρείες που επιτρέπει τη μεταφορά εφαρμογών στην κάρτα μνήμης) και φυσικά πριν τη μεταφέρω στο Lumia, έκανα format. Αυτό όμως που ρώτησα και πριν, είναι ότι τώρα με αυτή των 16GB Kingston που έβαλα, επέλεξα οι εφαρμογές να αποθηκεύονται στην εσωτερική μνήμη. Από κάτω ακριβώς λέει «τα νέα στοιχεία λήψης θα αποθηκεύονται» και έχω επιλέξει και αυτά στην εσωτερική μνήμη. Αναφέρεται στις λήψεις αναβαθμίσεων των εφαρμογών και εάν επιλέξω την αποθήκευση στην SD, θα επηρεάζεται μήπως η λειτουργία των εφαρμογών; Ίσως είναι λίγο χαζή η ερώτηση, απλώς περισσότερο εγκυκλοπαιδικά το ρωτάω και γατί προσπαθώ να μην βαραίνω την ήδη λιγοστή εσωτερική μνήμη του 640.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με την Lexar 633X 64GB είχα πολλά προβλήματα, μέχρι που κλείδωσε το write σε 2 απανωτές κάρτες και πήγα σε Toshiba. Τώρα το μόνο θέμα που έχω είναι ότι αργεί να εμφανίσει τις ζωντανές εικόνες, το οποίο μπορεί να είναι και θέμα της εφαρμογής μιας και τα αρχεία σώζονται κανονικά.

Ευτυχώς που δεν την έβαλα ποτέ σε τηλέφωνο δηλαδή. Μόνο για την GoPro την έχω.

Link to comment
Share on other sites

@giachtas οι νέες λήψεις αναφέρονται σε αυτά που κατεβάζεις από το internet και δεν επηρεάζει τις εφαρμογές.

 

 

 

Όσο για την κάρτα Lexar ας είναι καλά η εταιρεία και το κατάστημα που μου τις άλλαξαν χωρίς πρόβλημα.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η κατανάλωση μπαταρίας θέλει κι άλλο βελτίωση. Μπορεί standby να μην την τρώει, αλλά με 3G ή Wi Fi την καταπίνει.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε 640 XL που έχω μια Adata 32 GB Class10 που πήρα μέσω e-shop με λιγότερα από 10€ δεν μου έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα με κανένα build και με clean install των W10M από 8.1 από την αρχή των 10586 cumulative updates. Το κινητό πετάει πλην μερικών ατελειών όπως στην κάμερα λόγω firmware. Δεν πιστεύω ότι φταίει κάποιο build στην αδυναμία της κάρτας μιας και όσες αναφέρατε έχουν εγγύηση εφ όρου ζωής και μπορείτε να τις αντικαταστήσετε ανά πάσα στιγμή. Η δικιά μου είναι μία καθαρά value for money ίσως και κατώτερης ποιότητας, για αυτό λέω ότι λέω.
Nokia 5630 Xpress Music -> Nokia Lumia 800 -> Microsoft Lumia 640 XL DS -> Samsung j5 2016 -> Xiaomi Mi9T Pro
Link to comment
Share on other sites

Στις περισσότερες περιπτώσεις φταίει η κάρτα. Πάντως εγώ επέλεξα μια πιο γρήγορη κάρτα και όχι μια απλή class 10 αφενός γιατί μου έκανε σπασίματα στην εγγραφή βίντεο κι αφετέρου οι περισσότερες εφαρμογές μου είναι στην κάρτα SD. Με την γρήγορη που έχω βάλει τώρα η διαφορά στο άνοιγμα εφαρμογής μεταξύ εσωτερικής κι εξωτερικής μνήμης είναι μερικά δέκατα του δευτερολέπτου (το πολύ 1 δευτερόλεπτο αν είναι κάποια βαριά εφαρμογή)...

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έβαλα την.71 όλα οκ απλά αυτό τοπρόβλημα μετις ειδοποιήσεις πότε θα φτιαχτεί που όποτε θέλουν εφμανίζωντε?.. με την sd εμένα όλα είναι οκ και έχω τις εφαρμογέςσε αυτή έχω μια kingstone 16gb class 10
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...