Jump to content

Windows 10 technical preview (Insider Program)


iStewie
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κανείς καμμιά ιδέα/πρόταση;

 

To Zoiper δεν δουλεύει στο background. Για να λαμβάνεις push notifications θα πρέπει να ρυθμίσουν τον server από την δουλειά σου. Δεν το έχω κάνει και δεν ξέρω αν όντως δουλεύει. Οδηγίες υπάρχουν στο site του Zoiper.

Για τα html signatures δεν γνωρίζω

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μετά από τόσο καιρό χρήσης της tp άρχισαν τα προβλήματα - αν και δεν ξέρω εάν οφείλονται στην preview. Λοιπόν, lumia 640 με περασμένη την .36 και από χθες άρχισε να εμφανίζει το εξής πρόβλημα: ενώ έχω επιλέξει οι εφαρμογές να εγκαθίστανται στην SD αντί να μου βγάζει μήνυμα το Store για override της επιλογής κατά την εγκατάσταση κάποιας εφαρμογής, πετάει error 0x80070006. Κάνω restart το τηλέφωνο και δυσκολεύεται στην αναγνώριση της SD με αποτέλεσμα να μην φορτώνει τις εφαρμογές που είναι εγκαταστημένες εκεί ενώ ταυτόχρονα όλα τα υπόλοιπα αρχεία (φωτογραφίες, video κ.τ.λ.) τα βλέπει κανονικά. Ξανά restart και όλες οι εφαρμογές φορτώνονται κανονικά. Πάω στο system/storage και προσπαθώ να μετακινήσω εφαρμογή από την εσωτερική μνήμη στην SD και μου πετάει error 0x80073d0b αντί για το μήνυμα ότι η εφαρμογή δεν μπορεί να μετακινηθεί στην SD. Δύο τινά έχω στο μυαλό μου: 1) τα έχει παίξει η SD (αλλά αυτήν την στιγμή δεν μπορώ να την βάλω σε PC για να κάνω διαγνωστικά) 2) Την άκουσε για κάποιον λόγο ο app manager. Έχει πάθει κανείς άλλος κάτι παρόμοιο;

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τόσο καιρό χρήσης της tp άρχισαν τα προβλήματα - αν και δεν ξέρω εάν οφείλονται στην preview. Λοιπόν, lumia 640 με περασμένη την .36 και από χθες άρχισε να εμφανίζει το εξής πρόβλημα: ενώ έχω επιλέξει οι εφαρμογές να εγκαθίστανται στην SD αντί να μου βγάζει μήνυμα το Store για override της επιλογής κατά την εγκατάσταση κάποιας εφαρμογής, πετάει error 0x80070006. Κάνω restart το τηλέφωνο και δυσκολεύεται στην αναγνώριση της SD με αποτέλεσμα να μην φορτώνει τις εφαρμογές που είναι εγκαταστημένες εκεί ενώ ταυτόχρονα όλα τα υπόλοιπα αρχεία (φωτογραφίες, video κ.τ.λ.) τα βλέπει κανονικά. Ξανά restart και όλες οι εφαρμογές φορτώνονται κανονικά. Πάω στο system/storage και προσπαθώ να μετακινήσω εφαρμογή από την εσωτερική μνήμη στην SD και μου πετάει error 0x80073d0b αντί για το μήνυμα ότι η εφαρμογή δεν μπορεί να μετακινηθεί στην SD. Δύο τινά έχω στο μυαλό μου: 1) τα έχει παίξει η SD (αλλά αυτήν την στιγμή δεν μπορώ να την βάλω σε PC για να κάνω διαγνωστικά) 2) Την άκουσε για κάποιον λόγο ο app manager. Έχει πάθει κανείς άλλος κάτι παρόμοιο;

 

Εγώ είχα ακριβώς το ίδιο θέμα στα 8.1 και λογικά έχει να κάνει με την SD και το πως συνεργάζεται με το λειτουργικό όταν κάνεις πέρα δώθε τις εφαρμογές. Όταν πέρασα τα 10 έκανα hard reset και format την SD και πλέον την έχω μόνο για μουσική, βίντεο, φώτο. Εφαρμογές μόνο στο κινητό.

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Πφφφφ...16GB χώρο πιάνουν οι εφαρμογές στην SD (μαζί με όλα τα παρελκόμενά τους). Μόνο το 950 αν είχα θα υπήρχε η επιλογή να τις περάσω στο κινητό... Κι είναι κρίμα γιατί πήρα καλή κάρτα γι' αυτόν ακριβώς το σκοπό: να έχω εφαρμογές στην SD... Ελπίζω να είναι θέμα των generic drivers και όχι της κάρτας πάντως...

 

BTW σήμερα έκαναν update word/excel/powerpoint...

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Πφφφφ...16GB χώρο πιάνουν οι εφαρμογές στην SD (μαζί με όλα τα παρελκόμενά τους). Μόνο το 950 αν είχα θα υπήρχε η επιλογή να τις περάσω στο κινητό... Κι είναι κρίμα γιατί πήρα καλή κάρτα γι' αυτόν ακριβώς το σκοπό: να έχω εφαρμογές στην SD... Ελπίζω να είναι θέμα των generic drivers και όχι της κάρτας πάντως...

 

BTW σήμερα έκαναν update word/excel/powerpoint...

 

Το είχα πάθει κι εγώ κι έκανα hard reset και λύθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πέρασα κι εγώ τα 10ρια σε 535, ωραία είναι. Μέχρι στιγμής το ποιο σημαντικό πρόβλημα είναι ότι δεν λειτουργεί το ξυπνητήρι ( δεν χτυπάει).Καμια ιδέα τι φταίει? :(:(
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πέρασα κι εγώ τα 10ρια σε 535, ωραία είναι. Μέχρι στιγμής το ποιο σημαντικό πρόβλημα είναι ότι δεν λειτουργεί το ξυπνητήρι ( δεν χτυπάει).Καμια ιδέα τι φταίει? :(:(

 

Soft reset δοκίμασες; πηγαινε και επιλεξε έναν άλλον ήχο μήπως και ξεκολλήσει...

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Soft reset δοκίμασες; πηγαινε και επιλεξε έναν άλλον ήχο μήπως και ξεκολλήσει...

 

Soft reset πως ? πάντως το περίεργο με το ξυπνητήρι είναι ότι δουλεύει όταν προγραμματιστεί να χτυπηση σε 4-5 λεπτά και απενεργοποιείται όταν είναι για παραπάνω διάρκεια ...:blink:

Link to comment
Share on other sites

Soft reset πως ? πάντως το περίεργο με το ξυπνητήρι είναι ότι δουλεύει όταν προγραμματιστεί να χτυπηση σε 4-5 λεπτά και απενεργοποιείται όταν είναι για παραπάνω διάρκεια ...:blink:

 

Διαβάστε πριν ρωτήσετε: Lumia FAQ - Επανεκκίνηση, soft & hard reset.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Τέσσερις ερωτησούλες:

1) Εμείς που είμαστε σε technical preview όταν βγει η επίσημη θα μας έρθει ως αναβάθμιση ή θα εξακολουθήσουμε να λαμβάνουμε μόνο τις TP;

2) Υπάρχει περίπτωση η επίσημη έκδοση να έχει τον ίδιο αριθμό με την preview, αλλά να έχει διαφορές στο performance;

3) Αν όχι, πως θα ξέρουμε αν η επίσημη έχει βγει για την συσκευή μας; Άλλωστε η πλειοψηφία εδώ μέσα έχει κινητά αγορασμένα από skroutz, συνεπώς η εθνικότητα των συσκευών μας εξαπλώνεται σε ολόκληρη την ευρώπη, κάτι που σημαίνει ότι τα κινητά μας θα αναβαθμίζονται σε εντελώς διαφορετικές ημερομηνίες.

4) Πιστεύετε ότι θα χρειαστεί πάλι hard reset το κινητό;

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

1) Κανονικά θα έρθει όπως στους υπόλοιπους...

 

2) Ναι, αλλά δεν νομίζω να έχουν ίδιο αριθμό...

 

3) Θα σου έρθει ειδοποίηση όταν είναι... Και τι πειράζει που θα αναβαθμίζονται διαφορετικές ημερομηνίες :p Αν και έχει ακουστεί ότι προσπαθεί να το κόψει σιγά σιγά η ΜΣ και να δίνει global updates μέσα σε 2-3 μέρες ανεξάρτητα παρόχου/χώρας...

 

4) Καλό θα είναι για σιγουριά... Αφού θα είναι που θα είναι άδειο μετά την αναβάθμιση (λογικά θα γίνει σαν full update) δεν χάνεις τίποτα να του κάνεις...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Και τι πειράζει που θα αναβαθμίζονται διαφορετικές ημερομηνίες

 

Εμένα άλλο με προβλημάτιζε. Έστω ότι σαν TP δεν λαμβάναμε ποτέ ειδοποίηση για την επίσημη έκδοση. Και μου λες εσύ που έχει το 735 το Πολωνικό ότι σήμερα βγήκε το update. Το βλέπω εγώ αυτό, γυρνάω σε 8.1 για να κάνω όλη την διαδικασία και διαπιστώνω ότι στο δικό μου 735 που είναι Γερμανικό δεν υπάρχει κανένα update. Αλλά αν είναι και εμείς να λάβουμε ειδοποίηση για το επίσημο update, τότε τα παραπάνω είναι απλά σκέψεις.

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Εμένα άλλο με προβλημάτιζε. Έστω ότι σαν TP δεν λαμβάναμε ποτέ ειδοποίηση για την επίσημη έκδοση. Και μου λες εσύ που έχει το 735 το Πολωνικό ότι σήμερα βγήκε το update. Το βλέπω εγώ αυτό, γυρνάω σε 8.1 για να κάνω όλη την διαδικασία και διαπιστώνω ότι στο δικό μου 735 που είναι Γερμανικό δεν υπάρχει κανένα update. Αλλά αν είναι και εμείς να λάβουμε ειδοποίηση για το επίσημο update, τότε τα παραπάνω είναι απλά σκέψεις.

Νομίζω οτι όλοι θα λαμβάνουν ειδοποιήσεις όταν έρθει η επίσημη αναβάθμιση! Είτε έχεις την tp περασμένη είτε έχεις τα 8.1.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εμένα άλλο με προβλημάτιζε. Έστω ότι σαν TP δεν λαμβάναμε ποτέ ειδοποίηση για την επίσημη έκδοση. Και μου λες εσύ που έχει το 735 το Πολωνικό ότι σήμερα βγήκε το update. Το βλέπω εγώ αυτό, γυρνάω σε 8.1 για να κάνω όλη την διαδικασία και διαπιστώνω ότι στο δικό μου 735 που είναι Γερμανικό δεν υπάρχει κανένα update. Αλλά αν είναι και εμείς να λάβουμε ειδοποίηση για το επίσημο update, τότε τα παραπάνω είναι απλά σκέψεις.

 

Όπως το είπες στην τελευταία σου πρόταση... Είτε είσαι σε TP είτε όχι ίδια στιγμή θα σου έρθει η αναβάθμιση...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω από την .28 και μετά κάποιες λειτουργίες δεν τις εκτελεί η cortana. Ας δοκιμάσει κάποιος να τη ρωτήσει για τον καιρό, να μου πει τι του βγάζει γιατί εμένα μου λέει ότι αυτό το χαρακτηριστικό θα είναι διαθέσιμο σε μελλοντικές εκδόσεις. Δοκίμασα και hard reset και πάλι τα ίδια.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω από την .28 και μετά κάποιες λειτουργίες δεν τις εκτελεί η cortana. Ας δοκιμάσει κάποιος να τη ρωτήσει για τον καιρό, να μου πει τι του βγάζει γιατί εμένα μου λέει ότι αυτό το χαρακτηριστικό θα είναι διαθέσιμο σε μελλοντικές εκδόσεις. Δοκίμασα και hard reset και πάλι τα ίδια.

 

Κανονικά μου λέει τον καιρό εμένα. Χτες άλλαξα region και language και την ενεργοποίησα.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Μπα... δεν νομίζω να μαθει... είναι ανεπίδεκτη μαθήσεως η Cortana. Μακάρι βέβαια να μπει και η ελληνική γλώσσα αλλά το κοβω λίγο χλομό...
Link to comment
Share on other sites

Μετά από τόσο καιρό χρήσης της tp άρχισαν τα προβλήματα - αν και δεν ξέρω εάν οφείλονται στην preview. Λοιπόν, lumia 640 με περασμένη την .36 και από χθες άρχισε να εμφανίζει το εξής πρόβλημα: ενώ έχω επιλέξει οι εφαρμογές να εγκαθίστανται στην SD αντί να μου βγάζει μήνυμα το Store για override της επιλογής κατά την εγκατάσταση κάποιας εφαρμογής, πετάει error 0x80070006. Κάνω restart το τηλέφωνο και δυσκολεύεται στην αναγνώριση της SD με αποτέλεσμα να μην φορτώνει τις εφαρμογές που είναι εγκαταστημένες εκεί ενώ ταυτόχρονα όλα τα υπόλοιπα αρχεία (φωτογραφίες, video κ.τ.λ.) τα βλέπει κανονικά. Ξανά restart και όλες οι εφαρμογές φορτώνονται κανονικά. Πάω στο system/storage και προσπαθώ να μετακινήσω εφαρμογή από την εσωτερική μνήμη στην SD και μου πετάει error 0x80073d0b αντί για το μήνυμα ότι η εφαρμογή δεν μπορεί να μετακινηθεί στην SD. Δύο τινά έχω στο μυαλό μου: 1) τα έχει παίξει η SD (αλλά αυτήν την στιγμή δεν μπορώ να την βάλω σε PC για να κάνω διαγνωστικά) 2) Την άκουσε για κάποιον λόγο ο app manager. Έχει πάθει κανείς άλλος κάτι παρόμοιο;

 

Εγώ είχα ακριβώς το ίδιο θέμα στα 8.1 και λογικά έχει να κάνει με την SD και το πως συνεργάζεται με το λειτουργικό όταν κάνεις πέρα δώθε τις εφαρμογές. Όταν πέρασα τα 10 έκανα hard reset και format την SD και πλέον την έχω μόνο για μουσική, βίντεο, φώτο. Εφαρμογές μόνο στο κινητό.

Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο, αλλά και εγώ το ίδιο θέμα έχω-είχα. Η κάρτα μου, μάλλον καταστράφηκε. Δεν μορφοποιείται με κανένα τρόπο.

Μέχρι και εφαρμογή κατέβασα από τι site της transcend για να την κάνω format και τίποτα. Μου βγάζει σφάλμα πως είναι κλειδωμένη ή κάτι τέτοιο. Έχω μία transcend 64 GB XC.

3>4
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Τα μηνύματα που αφορούσαν τις επίσημες αναβαθμίσεις των Windows 10 Mobile μεταφέρθηκαν/τροποποιήθηκαν στο ανάλογο θέμα:

 

[Επίσημο] Windows 10 Mobile Series

 

 

Το παρόν τόπικ αφορά καθαρά τις αναβαθμίσεις του προγράμματος Windows Insiders και όχι τις επίσημες...

Edited by alex_gate_7
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο, αλλά και εγώ το ίδιο θέμα έχω-είχα. Η κάρτα μου, μάλλον καταστράφηκε. Δεν μορφοποιείται με κανένα τρόπο.

Μέχρι και εφαρμογή κατέβασα από τι site της transcend για να την κάνω format και τίποτα. Μου βγάζει σφάλμα πως είναι κλειδωμένη ή κάτι τέτοιο. Έχω μία transcend 64 GB XC.

 

Στο windows central υπάρχουν αναφορές ότι ακόμα και στα 950/950XL υπάρχουν θέματα ταχύτητας με τις κάρτες SD. Ενδεχομένως οι οδηγοί που έχει δώσει η MS να μην δουλεύουν σωστά ακόμη. Επειδή αναφέρεις ότι έχεις κάρτα SDXC να πω ότι τέτοιου τύπου κάρτα έχω κι εγώ, την Lexar 64GB SDXC 633Χ (95MB/s read). Μάλλον υπάρχει θέμα με τις γρήγορες κάρτες. Πάντως μιας και η δική σου μάλλον καταστράφηκε κοίτα μήπως μπορείς να την αντικαταστήσεις μιας και οι εταιρείες δίνουν lifetime guarantee.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Χτές βράδυ έπεσα για ύπνο με 60% μπαταρία, και κανονικά έπρεπε να έχω όταν ξυπνήσω περίπου 50%. Έτσι πάει συνήθως. Αντ' αυτού είχα κάτω από 30%. κοίταξα στις διεργασίες αλλά δεν έκαψε κάποια εφαρμογή παραπάνω από ότι συνήθως. Οπότε φαντάζομαι πάλι κάτι από την Microsoft, κανένα κρυφό update από αυτά που γινόταν κατά καιρούς πριν τον Δεκέμβριο. Πρόσεξε κανείς κάτι παρόμοιο?
SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Χτές βράδυ έπεσα για ύπνο με 60% μπαταρία, και κανονικά έπρεπε να έχω όταν ξυπνήσω περίπου 50%. Έτσι πάει συνήθως. Αντ' αυτού είχα κάτω από 30%. κοίταξα στις διεργασίες αλλά δεν έκαψε κάποια εφαρμογή παραπάνω από ότι συνήθως. Οπότε φαντάζομαι πάλι κάτι από την Microsoft, κανένα κρυφό update από αυτά που γινόταν κατά καιρούς πριν τον Δεκέμβριο. Πρόσεξε κανείς κάτι παρόμοιο?

 

Έχε στο νου σου, ότι στέλνει πολλά data, για τηλεμετρία...

Link to comment
Share on other sites

Έχε στο νου σου, ότι στέλνει πολλά data, για τηλεμετρία...

 

Δηλαδή?

 

10 χαρακτήρες

Edited by Alex_tz
Διόρθωση κώδικα παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή?

 

10 χαρακτήρες

 

Επειδή είναι Technical Preview, κάθε συσκευή που είναι στο πρόγραμμα στέλνει, ανά τακτά χρονικά διαστήματα, δεδομένα που αφορούν τον τρόπο που χρησιμοποιεί ο καθένας την συσκευή του, έτσι ώστε να βλέπει η Microsoft τα όποια θέματα προκύπτουν και να τα διορθώνει.

Edited by Alex_tz
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...