Jump to content

[Note 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οχι

Η custom rom που φοραω εχει αυτο

 

 

 

Screenshot_2016_10_21_18_31_59.jpg

Για δοκιμασε να αλλαξεις την προβολη απο μηνας και αντζεντα σε σκετο μηνα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για δοκιμασε να αλλαξεις την προβολη απο μηνας και αντζεντα σε σκετο μηνα

 

Δεν υπαρχει καποια τετοια ρυθμιση πουθενα

 

image.png

 

image.png

 

Screenshot_2016_10_22_00_35_43.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο titanium πήγαινε στο menu>preferences>backup default location, πάτησε το detect και επίλεξε scan entire device. Αν δεν βρεθούν και έτσι τα backups, τότε κάτι πήγε στραβά και χάθηκαν.

 

 

Εν τω μεταξύ, είμαι έτοιμος να δοκιμάσω την Nemesis Note 7 port, είναι η πρώτη όπου το fingerprint scanner δουλεύει αρκετά καλά πλέον για αυτό που το θέλω.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν πρόκειται να υπάρξει νέα rom για το Note 7, οπότε δεν έχουμε να περιμένουμε κάποια εξέλιξή της. Από την άλλη, το Grace UX είναι εξαιρετικό και το θέλω. Ίσως θα πρέπει να περιμένω την μεταφορά του Grace στο S7 και περάσω σε κάποια S7 port rom.

 

Τι διαφορετικό έχει ο Fingerlrint scanner σε αυτη τη ρομ? Σε όλες μπαινει το lockscreen που δουλεύει αψογα.

Link to comment
Share on other sites

Τι διαφορετικό έχει ο Fingerlrint scanner σε αυτη τη ρομ? Σε όλες μπαινει το lockscreen που δουλεύει αψογα.

 

Εδώ λειτουργεί κατευθείαν, δεν χρειάζεται να κάνεις τα κόλπα με φλασάρισμα των Note 4 settings κτλ κτλ. Δουλεύει απευθείας, απλώς δεν λειτουργεί με την stock lockscreen, μόνο με 3rd party apps.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , έφυγα απο την Νορμα Ρομ και βρίσκομαι με την ΧΡομ μεχρι τωρα μισή μέρα και είμαι ευχαριστημενος στο θέμα μπαταρίας που αφου ηταν παντα σε ταχεία φόρτιση, η φλιπ κοβερ δεν αναγνωριζόταν και δεν είχε ελληνικους χαρακτήρες το πληκτρολόγιο. Τωρα με ΧΡομ ολα τέλεια.
From N9
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα,

 

μετα απο πολλή κόπο έφερα την norma v8 σε αποδεκτά επίπεδα:το μόνο που δεν δουλεύει ειναι το aod αλλα δε με ενδιαφέρει,ελληνικό πληκτρολόγιο απο google keyboard και αναγνώριση ελληνικών γράφοντας με το πενακι.Το πρόβλημα μου(αν μπορεί κάποιος να το πει πρόβλημα) ειναι οτι στην stock εφαρμογή των επαφών η πλαϊνή μπάρα δεν δουλεύει προφανώς γιατι δεν αναγνωρίζει τα ελληνικά επίθετα.Δηλαδη δεν υπάρχει τρόπος να πας απο το Α στο Χ γρήγορα μεσω της μπάρας.Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποιος τρόπος να το φτιάξουμε?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα,

 

μετα απο πολλή κόπο έφερα την norma v8 σε αποδεκτά επίπεδα:το μόνο που δεν δουλεύει ειναι το aod αλλα δε με ενδιαφέρει,ελληνικό πληκτρολόγιο απο google keyboard και αναγνώριση ελληνικών γράφοντας με το πενακι.Το πρόβλημα μου(αν μπορεί κάποιος να το πει πρόβλημα) ειναι οτι στην stock εφαρμογή των επαφών η πλαϊνή μπάρα δεν δουλεύει προφανώς γιατι δεν αναγνωρίζει τα ελληνικά επίθετα.Δηλαδη δεν υπάρχει τρόπος να πας απο το Α στο Χ γρήγορα μεσω της μπάρας.Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποιος τρόπος να το φτιάξουμε?

 

Ευχαριστώ.

Και εγω τη νορμα 8 εχω.. Δε νομίζω να υπάρχει λύση γι αυτό που λες.. Εμένα ποιο πολυ με νοιάζει που είναι στα αγγλικά η ρομ.. Δυστυχώς δεν έχει Ελλάδα.. Για πληκτρολόγιο έτσι και αλλιώς θα έβαζα το super SwiftKey απο xda, που είναι το γνωστό SwiftKey με πολλά θέματα.

Ενω για lockscreen εχω βαλει το hi locker, δουλεύει μια χαρα και με δάχτυλο. Επίσης δουλευει η επιλογή να βγαζεις την πενα και να γραφεις κατευθείαν οπως και στην κανονική lockscreen της σαμσουνγκ, παροτι εχω κλείδωμενο το κινητο με δάχτυλικο αποτύπωμα.

Εχω βαλει και ael kernel 10.7 την έκδοση για note7 roms. Αν καποιος εχει κανα link για 10.8 pm me.. :lol:, γιατι τον καναν μονο για μέλη πλεον..

Εχω βαλει και synapse με Governor interactivex και καποιες αλλες ρυθμίσεις ωστε να παει καλύτερα από μπαταρία χωρις να χασω πολυ σε smoothness με βαση τη χρηση μου. Ειδικά σε standby δεν καιει τιποτα πλεον..

Αν βρουν ενα τροπο να την κανουν και στα Ελληνικά θα ειναι μια αψογη ρομ, σαν εργοστασιακή που απλα θα θελει λιγο φασαρια για να μπει, ειδικά οσον αφορα να έχεις δαχτυλικο αποτύπωμα.

Link to comment
Share on other sites

Το hi locker έχω και εγώ,το χω συστήσει κιόλας στο φόρουμ του xda.Οσο για την μετάφραση της ρομ στα ελληνικά το βλέπω λιγάκι δύσκολο αλλά όντως θα ειναι ενα συν(θα φτιάξει φαντάζομαι και το "πρόβλημα" μου!).

Δουλεύοντας το τώρα 1-2 ημέρες το μόνο που ίσως να μην δουλεύει ειναι το autofocus στην κάμερα αλλά δεν είμαι και πολύ σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Αφου κανεις στο threat στο xda δεν ηξερε πως να προαθεσεις αλλη χωρα, αποφασισα να κανω κανα πειραμα μόνος μου. Κατεβασα απο playstore το Launguage enabler, εβαλα default Launguage τα Ελληνικα και μετα απο reboot, πηρε για χωρα Ελλάδα. Η ρομ, default πληκτρολόγιο εξακολουθεί να ειναι στα αγγλικά, ομως ολες οι εφαρμογές ειναι πλεον στα ελληνικα. Πρωτα ολα τα μενου πχ Facebook, sofascore καιρος, gmail, playstore κλπ, τα πάντα ηταν στα αγγλικά, τωρα ολα οκ. Αυτο ηταν που με ενδιέφερε κιολας, για τη ρομ λιγο ενδιαφέρομαι αν θα ειναι στα ελληνικά ή αγγλικά. Θα το γραψω και στο xda.

Edit εμενα το auto focus στην καμερα μια χαρα μου φαίνεται.

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Για τους κατόχους του 910F που θέλουν Note 7 ported Rom, δοκιμάστε την Nemesis.

Νομίζω πως από όσα ports δοκίμασα είναι μακράν το πιο ολοκληρωμένο (βέβαια προτείνω μόνο καθαρή εγκατάσταση).

 

1. Flash Nemesis v1

Επανεκκίνηση, αφήστε τη συσκευή να ηρεμήσει μερικά λεπτά. Έπειτα ξανά σε recovery.

2. Flash Nemesis v1_Fixes

Επανεκκίνηση, αφήστε τη συσκευή να ανοίξει. Ξανά recovery.

3. Flash kernel Για διόρθωση Wi-Fi)

 

Έχοντας δουλέψει γύρω στις 2 ημέρες αποφάσισα να την κρατήσω για καθημερινή χρήση.

Εννοείται πριν δοκιμάσετε να πάρετε nandroid backup.

Αν θέλετε να δω συγκεκριμένα πράγματα μου λέτε.

Link to comment
Share on other sites

κ εγω 2η μερα με nemesis κ δειχνει να πηγαινει πολυ καλα, θα ηθελα να μαθω εάν υπάρχει τρόπος για weather widget στη lock screen, και για center clock. επισης αν υπαρχει φιξ για τον στοκ launcher που οταν φτάσεις στην τελευταία σελιδα δειχνει τη πρώτη και μετα σταματάει στη τελευταία.
Link to comment
Share on other sites

Ναι και εμενα μου ειπαν καλα λογια για την νεμσις.. Αν αλλαξω ρομ, γιατί τωρα την εχω φτιάξει τέλεια, την εχω στα υπόψιν..

Δουλεύουν ολα στα ελληνικα? Ρυθμίσεις, αναζήτηση στις επαφες που ελεγε και ενας φίλο παραπάνω, ολα δουλεύουν στα ελληνικα?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα stock alexandr rom, μεχρι στιγμής δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Στις 7 η μπαταρια είναι καλή;Ξέρετε κάποιον καλό kernel για Stock rom;

 

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με κολααααααζετε!!Επιτέλους δουλεύει η norma 7 όπως θελω(έχασα μια μέρα ολόκληρη για το hotspot μέχρι να δουλέψει!!)και τώρα λέτε οτι η νεμεσις ειναι πιο ολοκληρωμένη!!:)))

Μάλλον θα μείνω και εγώ στην norma προς το παρόν!!

 

@sosimple:δεν υπάρχει περίπτωση βάζοντας το language enabler να πέσω σε κανα bootloop ετσι;;Επίσης μήπως ξέρεις αν σου λειτουργεί το screen search της google???

Edited by panxar
Link to comment
Share on other sites

Με κολααααααζετε!!Επιτέλους δουλεύει η norma 7 όπως θελω(έχασα μια μέρα ολόκληρη για το hotspot μέχρι να δουλέψει!!)και τώρα λέτε οτι η νεμεσις ειναι πιο ολοκληρωμένη!!:)))

Μάλλον θα μείνω και εγώ στην norma προς το παρόν!!

 

@sosimple:δεν υπάρχει περίπτωση βάζοντας το language enabler να πέσω σε κανα bootloop ετσι;;Επίσης μήπως ξέρεις αν σου λειτουργεί το screen search της google???

Τι να σου πω, εγω δεν ειχα πρόβλημα .. 99.9% δε θαχεις πρόβλημα. Οτι πειράζεις παντα καλό είναι να κρατας backup.

Για το αλλο, φαντάζομαι θα λες κανα widget του launcher? Έχω nova οποτε δεν ξερω.. :)

Link to comment
Share on other sites

κ εγω 2η μερα με nemesis κ δειχνει να πηγαινει πολυ καλα, θα ηθελα να μαθω εάν υπάρχει τρόπος για weather widget στη lock screen, και για center clock. επισης αν υπαρχει φιξ για τον στοκ launcher που οταν φτάσεις στην τελευταία σελιδα δειχνει τη πρώτη και μετα σταματάει στη τελευταία.

Λίγο που το έψαξα δεν νομίζω να υπάρχει δυνατότητα για weather widget σε lock screen, το center clock το φτιάχνεις και μόνος, αν βρω χρόνο θα στο κάνω εγώ. Για τον stock launcher δεν γνωρίζω γιατί κατευθείαν πέρασα nova αλλά εκεί πιστεύω αν είσαι ευχαριστημένος με τον launcher άλλου port, μπορείς χειροκίνητα να τον περάσεις.

 

Ναι και εμενα μου ειπαν καλα λογια για την νεμσις.. Αν αλλαξω ρομ, γιατί τωρα την εχω φτιάξει τέλεια, την εχω στα υπόψιν..

Δουλεύουν ολα στα ελληνικα? Ρυθμίσεις, αναζήτηση στις επαφες που ελεγε και ενας φίλο παραπάνω, ολα δουλεύουν στα ελληνικα?

 

Ναι, όλα στα ελληνικά. Και οι ρυθμίσεις και η αναζήτηση στις επαφές.

Εγώ έβαλα stock alexandr rom, μεχρι στιγμής δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Στις 7 η μπαταρια είναι καλή;Ξέρετε κάποιον καλό kernel για Stock rom;

 

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ενώ συνήθως χρησιμοποιώ xceed που μου δίνει καλούς χρόνους, αυτή τη φορά έχω έναν που τον πρότειναν μέσα στο νήμα της Nemesis και φαίνεται να έχει επίσης καλά αποτελέσματα σε συνδυασμό απόδοση/μπαταρία. Τον έχω γράψει σε ένα σχόλιο λίγο πιο πίσω.

Σε σχέση με stock λόγω backend σφαλμάτων νομίζω οι ported όσον αφορά τη μπαταρία είναι λίγο πίσω, όχι όμως τόσο αισθητή διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο που το έψαξα δεν νομίζω να υπάρχει δυνατότητα για weather widget σε lock screen, το center clock το φτιάχνεις και μόνος, αν βρω χρόνο θα στο κάνω εγώ. Για τον stock launcher δεν γνωρίζω γιατί κατευθείαν πέρασα nova αλλά εκεί πιστεύω αν είσαι ευχαριστημένος με τον launcher άλλου port, μπορείς χειροκίνητα να τον περάσεις.

 

πως μπορώ να παρω το στοκ λανσερ απο τη norma rom; και το center clock;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα μπορειτε να μου βρειτε οδηγους με τους οποιους να ξανα περασω την εκδοση 5.1.1 την Lollipop :D ξανα πανω απο την Marshmallow 6.0.1 :@. Επισης θελω και τον bootloader της lollipop 5.1.1 και ολα τα απαραιτητα αρχεια.

Καποιος να απαντησει κανεις δεν το εκανε ;;;;;;;

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

https://samsung-firmware.org/model/SM-N910F/page/19

 

Κατέβασε την και πέρασε την μέσω odin...

Να σαι καλα φιλε μου αλλα εχω ενα θεμα ειναι ευρωπαικη ελληνικη ROM και λογικα κλειδωθηκε ο bootable και το μονδεμ και τα αλλα αρχεια πως τα λετε με την 6.0.1 οποτε τι κανω ;

 

14963470_10207367209007575_106529524_o.jpg

Edited by ccypruss000

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

https://www.placemall.gr/samsung-galaxy-note-4-duos-sm-n9100-white-1009-100733?ref=bestprice.gr

 

ΣΥΓΝΏΜΗ να ρωτήσω αν έχει κάνει κάποιος αγορά από εδώ να μας πει εντυπώσεις; ;;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και είδα ότι έχει γράψει ο Knox και η εγγύηση ούτως ή άλλως έληξε, ένας εύκολος τρόπος για ρουτ μιας κι έχω να κάνω από το 2x της LG;

 

Επίσης κάποια καλή ρομ με καλή μπαταρία και φουλ οι λειτουργίες της πενας υπάρχει;

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

https://www.placemall.gr/samsung-galaxy-note-4-duos-sm-n9100-white-1009-100733?ref=bestprice.gr

 

ΣΥΓΝΏΜΗ να ρωτήσω αν έχει κάνει κάποιος αγορά από εδώ να μας πει εντυπώσεις; ;;

 

Ευχαριστώ.

Σε βλέπω και ρωτάς συνέχεια για αγορά συσκευής και σε άλλο θέμα. Για αγορά των note 4 μοντέλων υπάρχει το Διαθεσιμότητα και Αγορά του Galaxy Note 4 στο οποίο θα πρέπει να κάνεις τις ερωτήσεις σου.
Link to comment
Share on other sites

Μιας και είδα ότι έχει γράψει ο Knox και η εγγύηση ούτως ή άλλως έληξε, ένας εύκολος τρόπος για ρουτ μιας κι έχω να κάνω από το 2x της LG;

 

Επίσης κάποια καλή ρομ με καλή μπαταρία και φουλ οι λειτουργίες της πενας υπάρχει;

 

H nemesis NEMESIS_V3 και να κατεβασεις μαζι το zip OTACenter να την αναβαθμιση ξανα απο εκει αλλη μια φορα,απευθειας flash και τα 2 μαζι

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...